Verbod op lozen vuil afvalwater Laurens Huige gaat naar Genève 7 Gezellige drukte op Bamisfeesten Gilbert de Caluwè de nieuwe Prins Carnaval Philippine Interesse Delta voor Curasao neemt af Aansluiting op riool of alternatieve waterzuivering over drie jaar verplicht Bestuurder (78) beschadigt elf auto's Kabeljauw binnen zeven jaar op peil wmÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊiÊÊÊÊam Mishandelingen in Terneuzen en Sas van Gent zeeuwse almanak Tranen PZC ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 5 november 2001 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Provincie, ge meenten en waterschappen bundelen de krachten om onge zuiverde lozingen in het buiten gebied aan te pakken. Vanaf 1 januari 2005 moet al het huis houdelijk afvalwater via het ri ool worden afgevoerd, dan wel via een alternatieve zuivering worden geloosd. Er zijn in Zee land nog 6100 panden in het buitengebied die via septic- tanks (toiletten) of rechtstreeks (keuken- en badwater) op het oppervlaktewater of via de bo dem lozen. De drie overheden gaan een be stuursovereenkomst tekenen voor Aanpak verspreide lozin gen van huishoudelijk afvalwa ter in kwetsbare gebieden. Doel van de overeenkomst is binnen de daarvoor gestelde wettelijke termijn de huizen op de riolerin gen aan te sluiten en, waar dat te duur is, tot hét alternatief van individuele behandeling van af valwater te komen (EBA). In het gewone landelijke gebied is aansluiting op de riolering verplicht als de kosten onder de 20.700 gulden blijven. In kwets baar buitengebied ligt dat be drag op 35.300 gulden. Op basis van deze bedragen moeten vóór DIRKSLAND - Een 78-jarige bestuurder uit Dirksland heeft zaterdagmiddag in zijn woon plaats elf auto's beschadigd. De voertuigen stonden geparkeerd in de Prins Bernardlaan. Rond half vijf reed de Dirkslan- der de straat in, toen hij tot de ontdekking kwam dat de straat halverwege was opengebroken voor wegwerkzaamheden. Bij het achterruitrijden beschadig de hij de elf auto's, maar reed door naar huis. Daar is de be stuurder alsnog aangehouden door de politie. BRUSSEL - De Europese Unie wil binnen vijf tot zeven jaar de kabeljauw stand in de Noordzee weer 'gezond' hebben. De hoe veelheid volwassen ka beljauw moet dan jaar lijks met dertig procent groeien, van de huidige stand van 55.000 ton tot minimaal 150.000 ton. De kabeljauwstand kan zich dan voldoende voort planten om op peil te blij ven. De visserij kan dan ook meer vangen. Om de ze doelen te bereiken, wil Brussel' alle schepen die op kabeljauw vissen, de komende jaren evenredig korten op de aanvoer van kabeljauw en daarvan af geleid het aantal visda gen. Voor de Nederlandse vis serij ziet de Federatie van Visserij verenigingen in dit voorstel niet zo'n be dreiging, omdat Neder landse vissers al sinds jaar en dag aan zeedagen zijn gebonden., De Europese Commissie wil na het vol- vissen van het kabel jauwquotum ook alle - is- serijactiviteiten stoppen die van invloed zijn op het kabeljauwbestand. Dat is voor Nederlandse vissers veel ingrijpender. De be langrijkste Nederlandse visserijen, op tong en schol, moeten dan ook stilgelegd worden. Euro pese vissei'ij ministers hebben dit idee eerder al afgewezen, maar de Euro pese Commissie doet een nieuwe poging. De Federatie van Visserij verenigingen hikt ook aan tegen het voorstel van Brussel om de maaswijdte voor tongvisserij in de Noordzee net boven de 55ste graad Noorder breedte te verhogen van 80 tot 100 millimeter. Ne derland heeft zich altijd verzet tegen dat plan, om dat een belangrijk tong- gebied dan minder goed bevisbaar wordt. Volgens onderzoek leidt het vissen met netten met een maaswijdte van 80 millimeter ook niet tot meer bijvangst van kabel jauw. De Federatie klemt zich daar voorlopig aan vast, in afwachting van definitieve besluitvor ming tijdens de visserij- ministerraad in december. 2005 nog 1500 huizen worden aangesloten op de riolering. De overige 4500 panden zijn aange wezen op een individuele be handeling van afvalwater. Voor het merendeel van deze huizen kan worden volstaan met de wettelijke eis: verbeterde sep- tictanks met een inhoud van zes kubieke meter. Voor 250 wonin gen die in de kwetsbare delen van het buitengebied staan (met natuurwaarden) zijn strengere eisen van toepassing, die erop neerkomen dat een hogere zui veringsgraad moet worden be reikt. Alle drie de overheden binden zich via de overeen komst tot subsidiëring van de voorzieningen in de kwetsbare gebieden, .zodat bewoners niet voor onoverkomenlijkhoge uit gaven komen te staan. De hoog te van de subsidie kan positief worden beïnvloed als een aan te sluiten huis op een plek staat waar een zogenaamd gebieds gericht project zal worden uit gevoerd. In dat geval is er ook een bijdrage van het ministerie van VROM mogelijk. De meeste op de riolering aan te sluiten panden bevinden zich in Zeeuws-Vlaanderen: 841, waarvan 162 in kwetsbare ge bieden. In overig Zeeland gaat het om 705 huizen, waarvan 74 in kwetsbare gebieden. De ge meente Oostburg spant cle kroon met 315 panden, gevolgd door Reimerswaal met 271. Noord-Beveland scoort met 7 woningen het laagst. In Zeeuws-Vlaanderen is voor 2145 panden een individuele behandeling van afvalwater ge wenst, in overig Zeeland gaat het om 2404 huizen Ook hier springt Oostburg eruit met 853 huizen, gevolgd door Borsele met 668. De bestuursovereen komst wordt vandaag, maan dag, dertekend in het stadhuis van Hulst. Aansluitend daax'aan wox'dt de drukriolering van Luntershoek symbolisch aan gesloten op het x'ioleringssys- teem van Vogelwaarde. Van de gemeente Hulst zijn onlangs twintig woningen aangesloten op deze drukriolering en van Hontenisse twaalf. De kinderen vermaakten zich prima tijdens de Bamisfeesten. foto Charles Strijd doorEdy de Witte KLOOSTERZANDE - Carnavalsstichting De Kloorianen uit Kloosterzande luidde dit weekeinde met de traditionele Bamisfees ten de pas geopende Hontenissehal als feestlocatie in. Het publiek wist de wegnaar de nieuwe hal goed te vinden. Vrijdagavond opende Vogelaar de feesten officieel met de ontspanningsavond voor alle vrijwilligers uit de gemeente. Vrijdagmorgen al schoven 64 deelnemers aan tafel voor een kaarting. De oudex'en- middag werd goed bezocht met ruim 200 be langstellenden. Zaterdagmorgen was het een drukte van belang op de kinder-doe- dag. Er stonden zes springkussens. Verder kon de jeugd figuurzagen met de Clini- clowns en zich'laten schminken. 's Middags was er een braderie en spanden 45 schutters cle boog voor een schieting en gingen ruim honderd kilo mosselen de pan in voor de verkoop. Ruim 400 vooral jongere feestnummers bezochten zaterdagavond het optreden van cle Amstel Nederpop band en het One Two Trio. Bij liedjes als juffrouw Toos en kabouter Plop gingen cle handen al snel de lucht in en was de toon gezet voor een spetterende feestavond. Het druk bezochte zondagpro- gramma vermeldde onder meer een eucharistieviering, een koffieconcert, gaai- bollen en een entei'tainmentmiddag met modeshows, démonstraties, trampoline springen, tafeltennis en muzikaal vertier. Secretax'is Stanny van Mieghem van cle Kloorianen was zondagavond enthousiast over het eei'ste Bamisfeest in de hal. „Dit vergt veel minder vooi'bereiding dan een tent. De doelstellingen: plezier voor de men sen en geld bijeen sprokkelen voor het ko mende zottenfeest, zijn duidelijk bereikt. Door een gedeelte van cle hal met een vouw wand af te sluiten konden tijdens cle feest avond cle kraampjes blijven staan. De kop is er af. Hopelijk vindt dit goede voorbeeld snel navolging," door Sheila van Doorsselaer PHILIPPINE - Gilbert de Calu- wé is zatex'dagavond verkozen tot Prins Carnaval Philippine. Tijdens het feest zal hij door het leven gaan als Gilberto den Eer ste. In Zaal Marinet in Philippi ne werd hij getooid met de steek, de cape en de scepter. Terwijl de menigte zijn naam scandeerde („Gil'tje is oké, olé oléü") nam Gilberto de scepter over van prins Sikkie den Eex-ste (Ex-ic d'Hont). d'Hont, die drie jaar de px-insentitel dx'oeg, en zijn voorganger prins Frederico (Fx-eek Rouwet) kregen de kei- zex-stitel toebedeeld. D'Hont kreeg zelfs een nieuwe functie. Hij gaat de rol van nar vexvullen en zal luisteren naar de naam Klossie. Nadat Sikkie in een dagblad per abuis was vei'bas- terd tot Klossie vond de Raad dat hij die naam maar moest houden. Gilberto werd in een stampvolle feestzaal letterlijk uitgekleed en uitgedost in zijn officiële prinsentenue. De prinsenraden van Sas van Gent, Westdorpe en een groot aantal Belgische ra den waren hierbij aanwezig. Bij het omkleden kreeg Gilberto hulp van de tienjarige jeugd prins Sonny Bogaei-t. Sonny werd die middag verkozen. Het was de eerste keer in vijf jaar Philippiens carnaval dat een jongen de troon besteeg. In Westdorpe werd zaterdag avond ook een vooiproefje ge nomen op carnaval. In een stampvol café 't Oude Raedt- huys werd het dweilbandfesti val gehouden, opgezet door de plaatselijke 'sjoowbende' Tanclsjen Bei die dit jaar op de kop af twintig jaar bestaat. Lustrum Het dweilbandfestival zelf vier de het eex-ste lustrum en werd daarbij bijgestaan door dweil band De Lamsoren uit Lams- waarde, The Honkers uit Sas van Gent en De Buskes en Nie- nix uit Tilburg. Geen serpenti nes en confetti in 't Oude Raedt- huys, maar vrolijke klanken waar-op zelfs de gx-ootste zuurp- ruim nog zou dansen. De band jes traden op in hun showtenue en hadden er duidelijk veel zin in. Trompetten zwaaiden op de maat van de mixziek van links naar rechts en tussendoor kre gen de muzikanten vanuit het publiek een pilsje om de droge kelen te smex-en. Veel applaus was er voor de thuisploeg Tandsjen Bei, maar ook zeker voor De Buskus. Met hun carna- valleske uitvoering van Golden Eaxring's Radar Love, oogstten ze veel succes. DJ Bram praatte de avond aan elkaar en voorzag de dweilbandjes van een px*e- sentje; een goeie fles citx-oenje- TERNEUZEN - Een 36-jarige Terneuzenaar is vrijdagavond het slachtoffer van mishande ling geworden. Hij liep op cle Beneluxweg in zijn woonplaats en kwam claar een bekende van hem tegen met wie hij de avond daarvoor een woordenwisseling en een daax-- op volgend handgemeen had ge had. De Terneuzenaar werd bedx-eigd en beledigd en liep en kele vuistslagen op. Hij hield er een schaafwond aan zijn gezicht aan over en een pijnlijke nek. De Terneuzenaar heeft aangifte ge daan. In Sas van Gent werd zaterdag avond op de Westkacle een 44-jarige man uit het Belgische Sint Armandsberg mishandeld, ook door een bekende van hem. Ook hij had eerder die dag een aanvaring gehad met die per soon. Het dispuut ging over het lossen van enkele schepen. De Belg werd tegen zijn rug gesla gen en tegen zijn benen ge schopt. Hij hield er een gezwol len oog aan over en deed aangif te van mishandeling. Laurens Huige maakte in een maand tijd zijn winnende essay over het heelal. Goese scholier presenteert essay over heelal foto Willem Mieras door Maurits Sep MIDDELBURG - De interesse van Delta Nutsbedrijven in de samenwerking met liet Cura- £aose energiebedrijf Aqualec tra taant. Curacao is voor ons geen strategische positie", ver- klaax-t directeur J. de Back. In maart sloot Delta, toen nog on der leiding van inmiddels ex-di recteur P. Stoter, op termijn een volledige overname van Aqua- lectra niet uit. Tijdens een bezoek aan het An- tilliaanse eiland tekenden de bedrijven een eind maart een sa- menwerkingsovereenkomst. Delta zou cle Dokwegcentrale kopen van Aqualectra en die vervolgens weer verhux-en aan het bedrijf. De Zeeuwen bedon gen tevens een eex-ste recht op overname van het hele energie bedrijf. Dat was niet waar ze vanaf het begin op uit waren, maar het wercl evenmin uitge sloten. Al vrij snel na de ondertekening bleken de visies van de partnex-s over de financiële afspx-aken uiteen te lopen. Delta wilde meer vx'eemd ver-mogen dan ei gen geld in het project steken, maar had moeite een financier te vinden. Aqualecti-a had aan genomen dat Delta garant zou staan voor de investex-ingen. De Antillianen gingen veivol- gens op zoek naar een bedxtjf dat het project uit het slop wil trekken. Sinds augustus wor den hierover gesprekken ge voerd met het Amerikaanse energiebedrijf Mirant. Dat heeft inmiddels interesse ge toond in deelname in Aqualec tra. Mirant voert een boekenon derzoek uit en laat de waarde van de aandelen in Aqualectx-a bepalen. Delta-directeur De Back liet in augustus weten eind september duidelijkheid te wil len hebbenHad hij die dan niet, dan zou hij zich terugtrekken uit het project. Delta heeft Aqualectra echter meer tijd ge geven. „Wij wilden de zaak niet onder druk zetten. Wij hebben groot belang bij een gezond Aqualectra en Mirant is een eer steklas bedx-ijf, dat actief is in heel het Caribisch gebied. Als dit lukt, is iedereen tevreden." Het uitstel dat Aqualectra is ge gund, houdt nauw verband met het windmolenpark dat Delta tijdens datzelfde bezoek eind maart heeft geopend. De stx-oom die daar wordt gemaakt, wordt volledig afgenomen door Aqua lectra. Dus als het Antilliaanse energiebedrijf financieel ge zond is, is Delta verzekerd van betaling voor de windenex-gie. Op dit moment gaat dat overi gens goed, beaamt DeBack. „De molens draaien, ze leveren stroom en wij krijgen betaald." De Back verwaclxt eind dit jaar meer te weten over de deelname van Mirant aan het samenwer kingsproject tussen Aqualectra en Delta. „Debeslissingzalinde loop van december vallen." Mocht het project stuklopen, dan lijkt De Back daar in elk ge val niet wakker van te zullen liggen. „De focus op Cxu-a9ao is wat afgenomen. Dat is voor ons geen strategische positie. De strategie van Delta is gefocust op Zeeland." door Rob Paardekam GOES - Het kan soms snel gaan. Twee maanden geleden was Laurens Huige (16) uit Goes een doodgewone scholier die niet bijzonder veel wist over het heelal. Nu is hij de held van het Buys Ballot College, omdat hij woensdag naar Genève vertrekt om zijn essay Life in the Univer se te promoten. Begin september werd cle vwo4- leerling door een docent gewe zen op de wedstrijd 'Leven in het Heelal'. Over dat thema konden middelbare scholieren uit heel Nederland een website, video, artikel of essay maken. „Waai-om niet", dacht Laurens. Hij ging naar de bieb, bekeek documentaires op tv, surfde het intex-net af en x-aadpleegde af en toe de encyclopedie. „Het moest allemaal heel snel", vertelt Laurens. „Veel andei-e deelnemers hebben veel langer over hun productie kunnen doen, want de wedstrijd loopt al vanaf het voorjaar. Ik heb er ge- dux-ende een maand bijna al mijn vrije uren in moeten stop pen." De Goese scholier bewees dat snelheid niet altijd ten koste gaat van kwaliteit, want zijn es say werd door een deskundige jury beloond met de derde prijs. Dat was een gi-ote verrassing, maar het feest werd nog groter toen Laurens een paar weken later hoorde dat hij naar het Zwitserse Genève mag om zijn werkstuk in Eux-opees verband te presenteren. „Een geweldige kans", aldus de jonge weten schapper. „In eerste instantie zou alleen cle nummer één van Nederland gaan, maar omdat alle andex-e landen met gx-ote de legaties komen, mag ik nu ook mee." In Genève zal Laurens met de andere Nedex-landers een stand betrekken in het grootste labo- ratoi'ium van Europa. In de stand moet hij zijn essay presen teren. Om ook internationaal goed voor de dag te komen heeft hij een Engelse samenvatting gemaakt. En hoewel meedoen al een hele ervaring is, hoopt cle scholier stiekem op een plaats bij de beste tien. Die mogen hun werkstuk in een grote zaal voor het publiek presenteren. Lau rens heeft al een Poioerpoint- presentatie klaar, je weet ten slotte maar nooit. Naar Chili Winnen is iets waar de Goese- naar al helemaal niet aan denkt, al zou het wel heel gaaf zijn. „De winnaars mogen naar de lance ring van de Ariane-raket in Frans Guyana en naar de groot ste telescoop van de wereld in Chili", zegt Laiirens glunde rend. Dat ziet hij wel zitten. Voor de scholier is de afgelopen maanden een wex-eld openge gaan, want zoals hij het zelf zegt: „Voor ik aan het project begon, wist ik eigenlijk niet zo veel over het heelal." Nu denkt hij er zelfs aan om stex-renkunde te gaan studeren. „Het is een prachtig onderwerpwaarover nog heel veel te ontdekken valt." In die trant schreef Laurens ook de slotconclusie van zijn essay. „Waarom zou het niet mogelijk zijn dat er aliens of buitenaard se wezens zijn", zegt cle jonge wetenschapper in de dop, „Het is heel egocentrisch om te den ken dat wij cle enige levende we zens in het heelal zijn." Tweeënhalf is Rik uit Middel burg en dus eigenlijk nog te klein voor een echte theater show. De organisatie had het immers duidelijk gemeld: vanaf driejaar. Jonger beslist niet, want blèrende kinderen in zo'n zaal, daar zit niemand op te wachten. Maar ja, een musical over Nijntje vonden die ouders toch te aantrekkelijk om te laten lopen. Een held waar je iedere avond opnieuw over leest, wil je tenslotte wel eens in het echt zien. En om dan zonder kind aan te komen, is toch wat gênant. Dus mocht-ie mee. Als hij maar niet gaat huilen, dach ten ze vooraf nog. Misschien vindt hij het te overweldi gend, of duurt het hem te lang. Maar niets was minder ivaar. Rik ging helemaal op in het verhaal en herkende bijna al zijn boekjes. Wat een feest! Voorbeeldig gedragen, con cludeerden de ouders. Iets te snel. Want thuis begonnen de tranen te stromen, en hield het maar niet op. „Ik wil naar Nijntje. Waar is Nijntjenou?" De voorstelling was niet ver stoord, maar de nachtrust van het jonge ouderpaar wél!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37