Politie is veel te druk met het buitenland Blunder in een blije CDA-show PZC PZC Justitie vervolgt oplichter van Molukse kerken Zeldzame aanbieding Verzoeken om bijstand belemmeren werk in Nederland Netelenbos wint steun beursgang van Schiphol Foster Parents Plan vernieuwt naam en beleid Duiker opgenomen met verschijnselen rattenziekte Rust in Amsterdamse wijken Inspectie jaarlijks naar scholen Gevangenispersoneel ongeduldig Honderden drankrijders gepakt Veiliger vlucht als piloot route kiest Wildplassers vechten met politie Saab vs. 5 november 1951 maandag 5 november 2001 door Louis Burgers DEN HAAG - Het groeiend aan tal verzoeken om hulp vanuit het buitenland zet het werk van de politie in Nederland onder druk. Vooral na de aanslagen van 11 september in Amerika heeft de politie honderden ver zoeken om bijstand uit de ons omringende landen gekregen. Volgens de Haagse hoofdcom missaris J. Wiarda is het onmo gelijk aan alle vragen tegemoet te komen, 'anders wordt er bij wijze van spreken geen moord meer opgelost'. Wiarda waarschuwt ervoor dat lopende onderzoeken nu al op een laag pitje moeten worden gezet. Hij verwacht dat de poli tiek antwoord geeft op de vraag of dat gewenst is, of dat er in het buitenland wordt uitgelegd dat de politiecapaciteit in Neder land beperkt is. Diplomaten zouden dan moeten uitleggen dat niet aan alle verzoeken kan worden voldaan. De Haagse commissaris leidt binnen de Raad van Hoofdcom missarissen de commissie Inter nationale Betrekkingen. Hij DEN HAAG - Minister Netelen bos (Verkeer) lijkt in de Tweede Kamer terrein te winnen met de wens om de luchthaven Schip hol te privatiseren. Haar eigen PvdA is in elk geval bereid te discussiëren over het plan om 49 procent van de staatsaandelen Schiphol te ver kopen. WD en D66 hebben nooit veel moeite gehad met het privatiseren. De minister opperde zaterdag de suggestie met een minder heidsbelang te beginnen en later eventueel meer te ver kopen. ANP AMSTERDAM - Hulporganisa tie Foster Parents Plan (FPP) verandert van koers. Donateurs kunnen in de toekomst geld ge ven aan projecten zonder een kind te adopteren. Ook krijgt de organisatie met ingang van vol gend jaar een andere naam: Plan. FPP kwam eerder dit jaar nega tief in het nieuws in verband met weinig effectieve bestedin gen van donateursgeld op Haïti. Sindsdien zegden ruim 13.000 mensen hun lidmaatschap op. Het natuurlijk verloop bij de or ganisatie is tweeduizend leden per maand. FPP telt nu ongeveer 273.000 leden. ANP constateert dat het aantal ver zoeken om hulp de laatste jaren al een stijgende lijn vertoonde, maar daar zijn sinds de aansla gen nog eens honderden vragen bijgekomen. De meeste worden afgehandeld door de teams die zich bezig houden met de zware, georganiseerde criminaliteit, maar ook de normale politie korpsen krijgen er mee te ma ken. Het gaat hoe dan ook ten koste van de capaciteit van de teams en de korpsen. Belangrijke on derzoeken kunnen weliswaar gedeeltelijk worden overgeno men door andere rechercheurs uit de regio's of districten, maar dat heeft tot gevolg dat daar weer werk blijft liggen. Prioriteit Het steekt Wiarda dat veel van de hulpverzoeken zaken betreft die in Nederland normaal ge sproken geen prioriteit zouden krijgen, zoals autodiefstal en drugsaffaires. „Maar omdat de vraag uit het buitenland komt, is er de neiging om er wel veel aandacht aan te geven", liet hij weten. Hij vindt dat de politiek keuzen moet maken. „Als de politiek wil dat we alle verzoeken be handelen, dan moet men accep teren dat ander werk op een lager pitje komt te staan. Een andere mogelijkheid is dat onze diplomaten de opdracht krijgen om uit te leggen dat Nederland als klein land met veel buiten land niet alles kan doen", zegt de hoofdcommissaris. GPD van onze redactie binnenland BREDA - In het Amphia Zie kenhuis in Breda is een pati ent opgenomen met ernstige verschijnselen van de ziekte van Weil. De man zou deze ziekte, die ook wel de 'ratten ziekte' wordt genoemd, heb ben opgelopen bij het duiken in een plas in het Belgische E keren. Omdat het enige tijd duurt voordat de ziekte zich na be smetting openbaart, zijn er weken overheen gegaan voordat de man zich met ziekteverschijnselen bij de dokter meldde. De man, van wie het zieken huis geen nadere bijzonder heden heeft bekendgemaakt, is enkele weken geleden gaan duiken in het bij duikers ge liefde domein Maasbroek. Door de diepte van negentien meter en de unieke fauna en flora is deze plaats populair. Inmiddels is de plas afgeslo ten en heeft de Belgische Centrale Dienst Lucht- en Waterverontreiniging water monsters genomen. Die wor den nu onderzocht in een Zwitsers laboratorium. De ziekte van Weil wordt ver spreid via de urine van ratten en andere knaagdieren. De ziekte kan ernstige schade aanrichten aan de lever en de nieren en kan, als ze niet tij dig wordt ontdekt, dodelijk zijn. Het gemiddeld aantal sterfgevallen ligt voor Ne derland en België onder de één per jaar. GPD DEN HAAG - Scholen moeten elk jaar worden onderworpen aan de deskundige blik van de Inspectie van het Onderwijs. Nu krijgen scholen waar het wel goed lijkt te gaan, soms ja renlang geen inspecteur over de vloer. In de toekomst moet er tenminste ieder jaar zo'n functionaris 'de school binnenwan delen', zo stellen PvdA, WD en D66 vandaag bij de behande ling van de wet op het Onderwijstoezicht. Het voorstel van de paarse fracties kan ook buiten de coalitie op steun rekenen, waardoor het er naar uitziet dat minister Hex-mans van Onderwijs in de buidel zal moeten tasten om meer inspecteurs aan te stellen. Hij rekende de fracties al voor dat dit vijftien miljoen gulden gaat kosten. ANP DEN HAAG - De ambtenarenbond Abvakabo is ontevreden over de maatregelen die minister Korthals (Justitie) wil ne men om de positie van het gevangenispersoneel te verbeteren. Korthals wil meer gevangenispersoneel, geen overvolle ge vangenissen meer, en het personeel betere mogelijkheden bie den voor opleiding. Hij trekt hiervoor 50 miljoen gulden uit. Landelijk bestuurder E. Merlijn van Abvakabo is echter niet onder deindruk. Het personeel kan volgens hem niet wachten tot januari volgend jaar. Zo moet er nu een oplossing komen voor het hoge ziekteverzuim. ANP AMSTERDAM - Politie en marechaussee controleerden in de nacht van vrijdag op zaterdag in heel Nederland 74.292 be stuurders van voertuigen op het gebruik van alcohol. Dit ge beurde in het kader van een grote Europese alcoholcontrole. Tegen 834 bestuurders werd proces-verbaal opgemaakt we gens het rijden onder invloed. Van 119 van hen werd meteen het rijbewijs ingevorderd. Bij de controles in Nederland werden 1799 agenten in gezet. Zij voerden op 394 plaatsen controles uit. In andere Europese landen werden tegelijkertijd dezelfde grootschalige alcohol controles gehouden. ANP DELFT - Als piloten met behulp van een computer zelf een koers mogen uitzetten, in plaats van dat een luchtverkeerslei der die bepaalt, wordt het luchtruim veiliger en lijkt het voor de vliegers minder druk. Dat stelt J. Hoekstra van het Nationaal Lucht- en Ruimte vaartlaboratorium. Hij promoveert deze week aan de Techni sche Universiteit Delft op onderzoek naar de mogelijkheid van 'free flight' als alternatief voor het huidige systeem van luchtverkeersleiding. Volgens het free flight-systeem bepalen piloten de kortste route naar hun bestemming. Ze hoeven hier slechts van af te wijken als hun route kruist met die van een ander vliegtuig. ANP NIJMEGEN - De Nijmeegse politie heeft dit weekeinde drie mannen en een vrouw uit het Brabantse Mill aangehouden. Een groep agenten raakte slaags met de inwoners van Mill, nadat twee van hen waren betrapt op wildplassen. De twee parkeerden hun auto op een doorgaande weg in Nij megen om te plassen. Passerende politiemensen zeiden daar iets van. Toen de sfeer onaangenaam werd, besloten de agen ten het tweetal aan te houden. Daar bemoeiden de man en de vrouw in de auto zich mee. Nadat andere politie-eenheden waren komen opdagen, brak een vechtpartij uit. Een agente raakte gewond door klappen van een 23-jarige man uit Mill. ANP AMSTERDAM - Een eenzame fietser rijdt over een ge heel verlaten Stadhouderskade in Amsterdam. Een groot gedeelte van de hoofdstad was gisteren bij wijze van proef afgesloten voor nagenoeg al het autoverkeer. De wegen oogden alsof het Nederlands elftal een WK- finale speelde. Autovrij Amsterdam was het domein van bussen en taxi's. Agenten hadden het bij de afzet tingen zwaar te verduren, aldus een woordvoerder van de politie. Veel mensen wisten wel van de autovrije zon dag, maar konden daar weinig begrip voor opbrengen. Scheldkannonades richting waren het gevolg. Auto vrije zondag of niet, het winkelend publiek wist Am- door Lianne Sleutjes UTRECHT - Pijnlijker kon niet. Op de vierde rij in de bomvolle Jaarbeurszaal trachtte CDA'er Jaap de Hoop Scheffer zijn ge zicht in de plooi te houden. Stoï cijns staarde hij zaterdagmid dag naar het verkiezingsspotje (Advertentie) Saab staat bekend om haar exclusiviteit. Daarom zullen wij zelden spectaculaire aanbiedingen gebruiken om iedereen iri een Saab te laten rijden. Toch heeft Saab Nederland, 'in overleg' met Saab Zweden, dit keer wel een aanbieding. De Saab 9-3 Business Edition. Een gelimiteerde oplage van de Saab 9-3 met een buitensporig pakket aan extra's. Een automatische airco. 16 inch 5-spaaks lichtmetalen velgen, mistlampen voor, in kleur meegespoten bumpers en dorpel bescherming. Wanneer u de Saab 9-3 Business Edition wilt rijden, kost het. pakket u slechts fl. 2.500,-. Reden genoeg om nu bij uw Saab-dealer langs te komen. Want u komt bij Saab zelden zo'n aanbieding tegen. De Saab 9-3 Business Edition is leverbaar vanaf fl. 62.450,- 28.339,-). Lease prijs vanaf fl. 1.416,99 643,-) (48 mnd./20.000 km/|r.). C02-uitstoot: 164-243 g/km; verbruik: 6,2-10,2 L/100km. Autobedrijf Melse Goes B.V., Amundsenweg 35 (Industrieterrein de Poe'l II), 4462 GP Goes, telefoon 0113-271515. waarin hij de rol speelt van eer ste man. Maar van binnen was hij net zo verbouwereerd als de andere aanwezigen. Het duurde een paar minuten eer iemand de vertoning onder brak. De verkeerde band. Fout je van het CDA-partijbureau. Dat had niet gecontroleerd of de studio in Hilversum wel de goe de video had opgestuurd; die met de nieuwe eerste man Jan Peter Balkenende. Deze verzachtte de blunder be hendig. „Jaap zei precies wat ik ook wil zeggen. Dat tekent de continuïteit." Het was een rimpel in de blije show die het CDA zaterdag van het partijcongres wilde maken. Na de heibel in de partijtop is de boodschap aan de buitenwereld dat het CDA eensgezind optrekt naar de verkiezingen. De Hoop Scheffer trok zich eind september terug na een machts strijd in de partijtop. Die ruzie kostte Marnix van Rij het voor zitterschap van de partij. Boodschap Interim-partijvoorzitter Bert de Vries had de afgelopen weken contact gehad met de hoofdrol spelers in dit drama. Hij had ze Kandidaat-lijsttrekker Balkenende neemt een staande ovatie in ontvangst. foto Robert Vos/ANP niet verboden zaterdag te ver schijnen op het CD A-partijcon gres maar de boodschap was duidelijk geweest: liever niet. Van Rij liet zich niet zien. De Hoop Scheffer kwam halverwe ge de middag toch. „Ik heb met mezelf afgesproken dat ik hier zou komen om Jan Peter te on dersteunen." De ochtenduren, waarin De Vries had terugge blikt op de crisis in de partijhad De Hoop Scheffer benut door een 'heel plezierig eind hard te lopen'. Zijn entree in de zaal, er was vooraan een stoel voor hem vrijgehouden, ging gepaard met een daverend applaus. Balke nende kwam over de stoelen aanzeilen om De Hoop Scheffer hartelijk te verwelkomen. De Vries noemde eerder op de dag de CDA-crisis 'bescha mend'. Volgens hem vloeide zij door Robert Bas ARNHEM - Justitie vervolgt een 51-jarige inwoner van Ven- ray die verantwoordelijk wordt gehouden voor het financiële debacle van de Molukse kerken in Nederland. Hij wordt ver dacht van oplichtingen het zon der vergunning optreden als ef fectenmakelaar. De Molukse kerken zijn in fi nanciële problemen gekomen door deelname aan een uiterst dubieus project. De Molukse Kerkvoogdijraad (KVR) stopte drie jaar geleden ruim vijftig miljoen gulden in een beleg gingsprogramma. De inzet zou binnen een jaar worden verdub beld, zo werd de KVR wijsge maakt. De zaak liep mis en de Ameri kaanse autoriteiten legden be- slag op het geld, omdat een groep zakenlieden een claim op de miljoenen legde. Sindsdien kunnen de kerken niet meer over het geld beschikken. Po gingen om het geld terug te krij gen, zijn tot nu toe op niets uit gelopen. Faillissement Door de affaire dreigt een fail lissement van de KVR. De kerk voogdijraad heeft al een tiental medewerkers moeten ontslaan en nieuwbouw en onderhoud van kerken is stilgezet. De 51-jarige verdachte zou de KVR onder valse voorwendse len in het project heeft gelokt. Hij staat donderdag terecht bij de rechtbank in Arnhem. De man wordt verdacht van deel name aan een criminele organi satie, het zonder vergunning optreden als effectenmakelaar, oplichting en heling. sterdam wel te bereiken. De rust in de wijken rond het centrum stond in schril contrast met de drukte in de bin nenstad. De file voor de parkeergarage onder de Bijen korf ontbrak, maar in de Kalverstraat werd volop ge winkeld. Winkelpersoneel had het zelfs drukker dan op een 'gewone' zondag. foto Olaf Kraak/ANP voort uit 'een overmaat aan in zet voor de partij'. „Ieder had op zijn manier het beste voor met het CDA. Maar ze waren op een bepaald moment niet meer in staat hun inzichten op één lijn te brengen." Aangezien het niet de eerste cri sis binnen het CDA is, zal de partijcultuur moeten verande ren, meende De Vries. Proble men moeten volgens hem ope ner worden benoemd maar wel intern worden gehouden. „De vuile was moet binnenshuis blijven." Rijen Hier en daar merkte een CDA- lid nog wel op dat het vertrek van Van Rij ook een verlies is voor de partij omdat hij zich sterk maakte voor de partijver nieuwing. Toch probeerde de partij zaterdag de rijen te slui ten. Het ontwerp-verkiezingspro- gramma werd goed ontvangen. En Balkenende kon zaterdag niet stuk. Voor elk grapje van zijn kant gingen de handen op elkaar. Hij is een authentieke CDA'er, hij is echt, klonk het. Dan deert de kritiek van buiten staanders niet meer dat Balke nende zo braaf overkomt. GPD Eenheid De Oostduitse president Wil helm Pieck heeft de Westduit- se president Theodor Heuss uitgenodigd om binnenkort in Berlijn besprekingen te voe ren over de eenheid van Duits land. Dit is de eerste maal dat de twee presidenten offici eel met elkaar in contact ko men. De Westduitse kanselier Kon rad Adenauer komt vandaag samen met het kabinet om te spreken over de eenwor ding. Klokken Nieuwe klokken zongen over herlevend Vlissingen. Zater dagmiddag lieten de klokken na een jarenlange stilte vol oorlogsleed en onrust weer hun stemmen over Vlissingen luiden. Amerikanen Generaal Ridgway heeft za terdag te Tokio verklaard dat ongeveer 50.000 man Ameri kaanse troepen in Korea, die achter het front dienst doen, een tweede winter in het land zullen moeten doorbrengen. Zondagsarbeid Kamerleden hebben zich in een voorlopig verslag over de begroting van Sociale Zaken uitgesproken tegen zondags- arbeid. Arbeid op zondag zou alleen mogen in het geval van uiterste noodzaak en nadat andere middelen zijn uitgeput. De inwoner van Venray zou zijn opgetreden als tussenpersoon om geld aan te trekken. Hij zou daarvoor zo'n 150.000 gulden aan commissies en provisies hebben gekregen. Volgens het openbaar ministerie is dit af komstig van misdrijven, en maakte de man zich dus ook schuldig aan heling. Niet alleen de Molukse kerken werden het slachtoffer. Ook en kele prominente Molukkers trapten in zijn praatjes. Onder meer twee ex-kabinetsleden van de Vrije Republiek der Zuid-Molukken (RMS) in bal lingschap gingen voor hoge bedragen het schip in. Zij inves teerden tot twee ton in het pro ject. Een bestuurder van de aan de RMS gelieerde partij Badan Persatuan is voor 10.000 gulden opgelicht. ANP Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A.L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-maïl redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail- redgoes@pzc.nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: s Gravenholplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax. (0114)373840 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail. web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur- op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van€ 1,-1 f 2,21) per maand: 19,25 f 42,42 per kwartaal: 52,- /114,59 per jaar- 198,- - 436,33 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail. abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag. i.-/f 2,20 zaterdag 1,50/f 3,30 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel v, aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bi (abonnernenten)administralie en om u te (laten) informeren ov ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3