Monumentenbeleid moet anders PZC PZC Kampioensvogel Delscher Mode Vrijwilligers doen in Drunen ideeën op Schouwse junioren in de prijzen bij brand weer wedstrijd ,9 Gemeente stelt orde op zaken: oude regels te summier Muzikale uitvoering Poging tot beroving mislukt Diefstal uit bedrijfsbus Auto's Zierikzee doelwit vandalen Etenswaren uit winkel gestolen Gewonden bij autobotsing Kapelle Brommer rijdt echtpaar aan Jan Stins Early Christmas bij di. 6-11 t/m za. 10-11 Voor iedere kopende klant een heerlijke banketstaaf Cadeau DELSCHER Auto gestolen maandag 5 november 2001 doorFamke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil nog voor liet eind van deze raadspe riode een nieuwe Monumenten- verordening opstellen. De hui dige voorschriften blijken voor zowel ambtenaren als bewoners in de praktijk té summier. Met de ruim 60.000 gulden, die Schouwen-Duiveland van het Rijk terugkrijgt, wil de gemeen te de verordening aanpassen. Statige rederijkerspanden, vliedbergen, vestingswerken en historische buitenplaatsen: 810 Rijksmonumenten en nog eens meer dan tweehonderdvijftig gemeentelijke monumenten telt het eiland. Met deze aantallen bezet Schouwen-Duiveland de achtste plek van de nationale monumenten top-tien van ge meenten. De gemeente kan daarom niet zonder een gedegen monumentenbeleid. De praktijk is dat het Schouwse monumentenbeleid aan alle kanten rammelt. Zo werd dit voorjaar duidelijk dat onder het bewind van voormalig-wethou- der P. Berrevoets-Ringelberg wat al te lichtzinning met de procedures is omgesprongen en dat de restauratie-subsidies wat kwistig zijn rondgestrooid: bijna zeven ton te veel. Ook aan de registratie van de monumen ten valt nog veel te verbeteren. Wethouder C. Veerhoek wil daarom orde op zaken stellen. De eerste aandacht gaat uit naar de huidige Monumenten verordening. Deze stamt uit BURGH-HAAMSTEDE - De koninklijke muziekvereniging Witte van Haemstede houdt za terdag 10 november haar jaar lijkse uitvoering in dorpshuis de Schutse in Burgh-Haamstede. Dit jaar staat de muziek in het teken van landen. Stukken als Hold the line/Africa, New York New York, Suite uit het Ant werpse dansboek en Russische Tagebuch passeren de revue. De uitvoering begint om 20.00 uur. 1997 maar is volgens de ge meente amper vier jaar later al 'sterk verouderd'. ,,De verorde ning is té sumier om mee te kun nen werken. De bevoegdheden van de monumentencommissie, hoe deze adviseert en wie erin zitten zijn hierin niet vastge legd", geeft W. Lievense, mede werker bouw en woning toe zicht, als voorbeeld. Ook ten aanzien van de archeologie, de vergunningprocedure en de handhaving blijft de verorde ning in 1997 in gebreke. Extra tussenstation Voor Schouwen-Duiveland met haar vele monumenten is het van belang dat zij deze zaken op orde heeft. Met een goede monu mentenverordening kan de ge meente zelfstandig beslissen over vergunningaanvragen. Zo niet, dan waakt de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Zeist hierover. Een extra tus senstation dat bij de afgifte van een vergunning voor restauratie voor een 'enorme vertraging' kan zorgen. „We hebben daar om met elkaar afgesproken dat we deze zittingsperiode de nieu we verordening af willen heb ben", aldus Lievense. De komende maanden richt de gemeente zich op het opstellen van die nieuwe verordening. Volgens Lievense is het de be doeling hiervoor hulp van bui tenaf in te roepen. De kosten die dat met zich meebrengt, zouden kunnen worden betaald uit de bestuurskostenvergoeding die de gemeente van het Rijk krijgt voor haar zogeheten restaura tie-behoefteraming. Omdat het ministerie van VWC de subsidie uitgeeft op grond van de behoef te, moeten gemeenten eens in de vier jaar een rondje langs hun Rijksmonumenten maken. „Dat is een technische inventarisatie: hoe staan de Rijksmonumenten er nu bij en welke restauratiebe hoefte verwachten we de komende tien jaar." Als tege moetkoming in deze onder zoekskosten - de bestuurskos tenvergoeding - krijgt Schouwen-Duiveland nu 62.930 gulden. Lievense: „Dat zal ruim voldoende zijn om de nieuwe monumentenverorde ning op te stellen." Dit tropische zangvogeltje van C. Zoetewey - de Binsenastrilde wildkleur - is tot kampioen van de show uitgeroepen. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon OOSTERLAND - De dertienjarige Arjan Geelhoed van Vogelvereniging De Kolibrie heeft bij de jaarlijkse vogelbeurs in Ooster- land het derby kampioenschap in de wacht gesleept. Zijn voorgedragen kanarie bleek het mooist. De juiste grootte en verhouding van de snavel, vleugels, pootjes en lijf lever den het beestje de meeste punten op in deze klasse. Zet tweehonderd vogels bij elkaar en al snel vult de ruimte zich met een luid en vrolijk gekwetter. In dorpshuis De Oosterhof in Oosterland weten ze er inmiddels alles van: vogelvereniging De Kolibrie heeft twee da gen lang bezit genomen van de zaal. „Zelf hoor ik dat niet meer. Thuis hebben we hon derd vogeltjes", vertelt A. Geelhoed, secre taris van de vereniging. De tentoongestelde exemplaren hebben af gelopen weekend hun mooiste veren opge zet. Want bij de jaarlijkse vogelbeurs zijn voor de hobby-kwekers prijzen te verdie nen. In totaal zijn 22 prijzen in de wacht te slepen, maar volgens Geelhoed draait het eigenlijk om drie kampioenschappen: de al geheel kampioen, het bondskruis (voor de mooiste vogel van de Oosterlandse vereni ging) en de derby kampioen. „Daar doen al leen de vogels aan mee die door de mensen zelf zijn aangedragen." Iedere deelnemer mag één diertje aanwijzen, dat meedingt naar deze prijs. Hoewel in theorie de drie prijzen naar één en dezelfde kweker kunnen gaan, heeft de beurs in 2001 drie winnaars opgeleverd. De Binsenastrilde wildkleur (een tropische vo gel) van C. Zoetewey is door de keurmees ters tot algeheel kampioen uitgeroepen. A. Bal - Van Dijke heeft met haar Chinese dwergkwartel het Bondskruis veroverd. „Het derby kampioenschap is dit jaar door een jeugdlid van ons gewonnen", vertelt de secretaris trots. De postuur-kanarie heeft ervoor gezorgd dat de dertienjarige Arjan Geelhoed ook in de prijzen is gevallen. ZIERIKZEE - Een onbekende man heeft zondagavond gepro beerd een 58-jarige vrouw uit Zierikzee van haar portemon nee te beroven. De vrouw liep tussen zeven uur en half acht in het centrum van Zierikzee toen de man haar van achteren na derde en haar portemonnee opeiste. Toen de vrouw deze niet afstond en er een auto naderde koos de belager het hazenpad en vluchtte het Mosselstraatje in. NIEUWERKERK - Autokrakers hebben in de nacht van za terdag op zondag een bedrijfsbus in Nieuwerkerk leegge roofd. De bus stond geparkeerd m de Stationsstraat. De ra- dio-cdspeler, een mobiele telefoon en tientallen cd's zijn door de autokrakers meegenomen. De eigenaar is voor enkele duizenden guldens gedupeerd. ZIERIKZEE - In de binnenstad van Zierikzee zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag drie personenauto's beschadigd door vandalen. In de Minderbroederstraat en de Waterpoortstraat werden de achterruiten van twee auto's vernield. Ook een per sonenwagen die door de eigenaar op het parkeerterrein aan de Gastboomstraat was achtergelaten moest het ontgelden. Het dak en de vooruit van de auto werden overgoten met groene verf. BROUWERSHAVEN - Een winkel aan de Markt in Brouwer shaven heeft gisterenmorgen vroeg bezoek gehad van inbre kers. Rond tien over zeven werd de eigenaar gewaarschuwd door een getuige van de kraak. Bij zijn winkel aangekomen merkte hij dat de deur was geforceerd. De dieven zijn er met etenswaren en frisdrank vandoor ge gaan. KAPELLE - Bij een aanrijding op de kruising van de Noord- weg en de Plasweg in Kapelle is zaterdagmiddag een auto in brand gevlogen. Twee personen uit de gemeente Kapelle raakten gewond. Een 35-jarige automoblist uit Yerseke reed over de Plasweg toen hij geen voorrang verleende aan een 39- jarige vrouw uit Kapelle. Hierdoor ontstond een aanrijding waarbij de auto van de vrouw in brand vloog. Een passant wist het vuur snel te doven met een poederblus ser, waardoor de brandweer alleen nog na moest blussen. De vrouw raakte gewond aan ha ar nek en neusEen elfj arige pas- sagiere had klachten aan haar arm. Beiden konden na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. VLISSINGEN - Een Vlissings echtpaar is vrijdagavond ge vallen nadat ze op de fiets werden aangereden door een brom mer. De daders renden na de botsing weg. De 59-jarige man fietste omstreeks half tien uur samen met zijn vrouw over het fietspad langs de Sloeweg. De brommer kwam uit tegenover gestelde richting. Toen ze elkaar passeerden bleek de brom fiets een andere brommer zonder verlichting voort te trekken. Daar kwamen de fietsers mee in botsing. Twee personen ren den weg en lieten hun brommer achter. De brommer met ver lichting, was al weggereden. De onfortuinlijke fietsers liepen blauwe plekken en schaaf wonden op. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Chaotisch maar wel leerzaam. Zo omschrijft J. Elenbaas van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland het bezoek aan de Kijk-Doe- Idee-beurs in het Land van Ooit in Drunen. Dit cadeautje van de gemeente Schouwen-Duive land heeft hem verschillende nieuwe ideeën aan de hand ge daan, die hij voor zijn eigen stichting wil gaan uitwerken. 2001 is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot het Internatio nale jaar van de Vrij williger. 'De smeerolie van de huidige maat schappij', zoals ze wel worden genoemd, wordt daarom in het zonnetje gezet. Ook de gemeen te wil hier haar steentje aan bij dragen. Aanvankelijk werd bedacht alle Schouwse vrijwil ligers een kaartje voor het open luchtspektakel De Ridderslag van Zierikzee te geven, maar Elenbaas van de stichting jeugd had een ander idee: de Kijk- Doe-Idee-beurs in het Land van REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Ooit. Zaterdagochtend reisden 94 vrijwilligers uit het Schouw se jeugd- en jongerenwerk af naar Noord-Brabant. Een ca deautje van de gemeente, die het vervoer en de toegangskaarten voor haar rekening nam. Bij aankomst moest een aantal vrijwilligers een kleine teleur stelling verwerken. De work shops, waarvoor zij zich hadden aangemeld, bleken overvol. „Vijfentwintig workshops wa ren overtekend. Dat is zuur als je daar op gerekend had", ver telt Elenbaas.Zelf is Elenbaas enthousiast over wat hij gezien heeft. 'De rijdende hangplek ken' - bussen die met informatie door Rosmalen en Tilburg toe ren - en de sms-service om jon geren op de hoogte te houden van activiteiten in hun eigen stad of dorp hebben hem op ideeën gebracht. Ook de cd-rom 'Effe Dimme!' over zinloos ge weld heeft hij besteld.Een idee, waar Elenbaas zeker mee aan de slag wil, is het inspraakspel. De bedoeling van dit bordspel is dat bestuurders en politici op een informele manier met de jonge bewoners van een ge meente praten over onder meer de inrichting van een wijk. Wat mist de speeltuin of willen jon geren liever een trapveldje? De kracht van het spel is volgens Elenbaas dat volwassenen gaan nadenken over wat zij in hun jeugd belangrijk vonden. Advertentie Uurwerkmaker(jnstrumentiTiaker Leverancier van kwaliteitsuurwerken M. Modde (chef) P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl (van onze huispattisserie) door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Negentien jeugdbrandweerploegen uit ne gen Zeeuwse gemeenten zijn za terdag in Middelburg de strijd met elkaar aangegaan voor in het kader van de onderlinge Zeeuwse Jeugdbrandweerwed- strijden 2001. De junioren, de elf- tot vijftien jarigen, moesten op de Markt een fictieve brand in een contai ner van de brandweer blussen. In de container zaten verschil lende gaten waarop ze de water straal konden richten. Het team moest eerst met elkaar bespre ken welk gat ze zouden kiezen om de brand zo snel mogelijk te blussen. Als de emmer achter dat gat vol was, ging de brand weersirene. Dat was het signaal dat de brand geblust is. Vervol gens moesten de deelnemers voorzichtig de binnenkant van de container inspecteren. On dertussen werden ze kritisch in de gaten gehouden door jury le den. Voor de aspiranten, de zestien tot achttienjarigen, was een las tiger scenario verzonnen. Zij kregen te maken met een fictie ve brand in een bouwkeet. De brand was ontstaan door het koffiezetapparaat. In de achter ste ruimte van de keet stonden zogenaamd twee vaten met ge vaarlijke stoffen. Een bijko mend probleem was dat naast de bouwkeet een vrachtwagen stenen aan het lossen was. Een collega van de vrachtwagen chauffeur was klem komen te zitten onder de stenen. Het was aan de jonge brandweerlieden te bepalen hoe de situatie moest worden aangepakt. Naast deze oefeningen, moesten de teams een hindernisbaan ne men en een theorietoets maken. Bij de aspiranten is de eerste plaats behaald door Middel burg, gevolgd door Vlissingen en Sint Philipsland. Bij de juni oren ging de eerste prijs naar Westenschouwen, tweede werd Goes en derde Bruinisse 1 BRUINISSE - Autodieven heb ben zaterdagmiddag hun slag geslagen op de Grevelingen- dam. Een zwarte Merdeces met Duits kenteken stond rond twaalf uur 's middags gepar keerd in de berm van de paral lelweg van de N5 9Toen de eige naar bij zijn auto terugkwam was het voertuig verdwenen. (Advertentie) door Famke van Loon ZONNEMAIRE - Even zijn de jonge muzikanten kwijt. Wan neer blijkt dat ze al achter het gordijn staan te popelen worden ze door de omroeper aangekon digd. Kordaat stappen de twee achtjarigen gewapend met hun blokfluit het podium op, de vol le zaal tegemoet. Na de eerste tonen werpen ze alle schroom van zich af: hun debuut is be gonnen. Het dorpshuis van Zonnemaire zit zaterdagmiddag afgeladen vol. Jonge muzikanten, ouders, broers en zussen, opa's en oma's of gewoon muziekliefhebbers vullen de stoelen. De beheerster opent na het eerste optreden zelfs de schuifpui tussen de zaal en de kantine om de late binnen komers een zitplaatsje te kunnen geven. Op de planken trekken in een gevarieerd pro gramma leerlingen en hun leer meesters alle registers open tij dens de Muziekmiddag van Harmonievereniging Nut Uitspanning. De jaarlijks terugkerende con certmiddag van de harmonie vereniging kent zijn oorsprong in het 'solistenconcours' van Zonnemaire. „Dat wedstrijd element hebben we er uit ge haald", legt vice-voorzitter J. Konijnenburg uit. Het gaat er nu om dat leerlingen en leden van de vereniging naast de groepsoptredens met de harmo nie ook in kleinere groepjes of alleen kunnen laten horen wat ze kunnen. „Nu dat wedstrijd element weg is, is er minder of geen stress voor de deelnemers. Gewoon een gezellig middagje muziek maken en muziek luis teren." En ook zonder competitie zetten de muzikanten zaterdagmiddag hun beste beentje voor. De 'Mi- nimonie', het leerlingenorkest van Nut Uitspanning, opent het bal met moderne, lichte mu ziek als een bewerking van het titel nummer van Star Trek Ge nerations en Yesterday van the Beatles. Het imposante geschal van de koperinstrumenten wordt in The Spook afgewisseld door de fluwelen sluip-klanken van de klarinetten. „Het niveau van de harmonie is in de loop dei- jaren gestegen. Daarom hebben we de Minimonie er tussenge- zet", verklaart voorzitter J. Kloet. Nadat het leerlingenorkest het podium heeft vrijgemaakt is het de beurt aan de duo's en kwar tetten. De achtjarige Tessa van Sas en Evelijn Hillebrand mo gen laten horen welke noten ze na anderhalf jaar blokfluitles Kees de Munnik (I) Francois van de Melde en Stefan Fokker op altsaxofoon, foto Marijke Folkertsma op hun zang hebben. Een beetje spannend is het wel, zo'n eerste optreden voor een volle zaal. Nadat de band is gestart gaat het snel en is het debuut in mum van tijd voorbij. De beloning is daar: een warm applaus van de toehoorders. Glunderend van trots mengen de twee jonge mu zikanten zich weer onder het publiek; om te luisteren naar hun collega's. Reparateur en restaurateur van klokken en horloges. Voor mensen die vakwerk kunnen waarderen. Damplein 7. Middelburg 0118-636635

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29