Verbod op lozen vuil afvalwater Laurens Huige gaat naar Genève Betere samenwerking hulpdiensten 7 Oude begraafplaatsen zijn monumenten met culturele waarde Interesse Delta voor Curasao neemt af Aansluiting op riool of alternatieve waterzuivering over drie jaar verplicht Bestuurder (78) beschadigt elf auto's Kabeljauw binnen zeven jaar op peil Boete afsteken vuurwerk Vrachtwagen ramt gevel woonhuis zeeuwse almanak Tranen PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD maandag 5 november 2001 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Provincie, ge meenten en waterschappen bundelen de krachten om onge zuiverde lozingen in het buiten gebied aan te pakken. Vanaf 1 januari 2005 moet al het huis houdelijk afvalwater via het ri ool worden afgevoerd, dan wel via een alternatieve zuivering worden geloosd. Er zijn in Zee land nog 6100 panden in het buitengebied die via septic- tauks (toiletten) of rechtstreeks (keuken- en badwater) op het oppervlaktewater of via de bo dem lozen. De drie overheden gaan een be stuursovereenkomst tekenen voor Aanpak verspreide lozin gen van huishoudelijk afvalwa ter in kwetsbare gebieden. Doel van de overeenkomst is binnen de daarvoor gestelde wettelijke termijn de huizen op de isolerin gen aan te sluiten en, waar dat te duur is, tot het alternatief van individuele behandeling van af valwater te komen (IBA). In het gewone landelijke gebied is aansluiting op de riolering verplicht als de kosten onder de 20.700 gulden blijven. In kwets baar buitengebied ligt dat be drag op 35.300 gulden. Op basis van deze bedragen moeten vóór DIRKSLAND - Een 78-jarige bestuurder uit Dirksland heeft zaterdagmiddag in zijn woon plaats elf auto's beschadigd. De voertuigen stonden geparkeerd in de Prins Bernardlaan. Rond half vijf reed de Dirkslan- der de straat in, toen hij tot de ontdekking kwam dat de straat halverwege was opengebroken voor wegwerkzaamheden. Bij het achterruitrijden beschadig de hij cle elf auto's, maar reed door naar huis. Daar is de be stuurder alsnog aangehouden door de politie. BRUSSEL - De Europese Unie wil binnen vijf tot zeven jaar de kabeljauw stand in de Noordzee weer 'gezond' hebben. De hoe veelheid volwassen ka beljauw moet dan jaar lijks met dertig procent groeien, van de huidige stand van 55.000 ton tot minimaal 150.000 ton. De kabeljauwstand kan zich dan voldoende voort planten om op peil te blij ven. De visserij kan dan ook meer vangen. Om de ze doelen te bei-eiken, wil Brussel alle schepen die op kabeljauw vissen, de komende jaren evenredig korten op de aanvoer van kabeljauw en daarvan af geleid het aantal visda gen. Voor de Nederlandse vis serij ziet de Federatie van Visserij verenigingen in dit voorstel niet zo'n be dreiging, omdat Neder landse vissers al sinds jaar en dag aan zeedagen zijn gebonden. De Europese Commissie wil na het vol- vissen van het kabel- jauwquotum ook alle vis serijactiviteiten stoppen die van invloed zijn op het kabeljauwbestand. Dat is voor Nederlandse vissers veel ingrijpender. De be langrijkste Nederlandse visserijen, op tong en schol, moeten dan ook stilgelegd worden. Euro pese visserijministers hebben dit idee eerder al afgewezen, maar de Euro pese Commissie doet een nieuwe poging. De Federatie van Visserij verenigingen hikt ook aan tegen het voorstel van Brussel om de maaswijdte voor tongvisserij in de Noordzee net boven de 55ste graad Noorder breedte te verhogen van 80 tot 100 millimeter. Ne derland heeft zich altijd verzet tegen dat plan, om dat een belangrijk tong- gebied dan minder goed bevisbaar wordt. Volgens onderzoek leidt het vissen met netten met een maaswijdte van 80 millimeter ook niet tot meer bijvangst van kabel jauw. De Federatie klemt zich daar voorlopig aan vast, in afwachting van definitieve besluitvor ming tijdens de visserij ministerraad in december. 2005 nog 1500 huizen worden aangesloten op de riolering. De overige 4500 panden zijn aange wezen op een individuele be handeling van afvalwater. Voor het merendeel van deze huizen kan worden volstaan met de wettelijke eis: verbeterde sep- tictanks met een inhoud van zes kubieke meter. Voor 250 wonin gen die in de kwetsbare delen van het buitengebied staan (met natuurwaarden) zijn strengere eisen van toepassing, die erop neerkomen dat een hogere zui veringsgraad moet worden be reikt. Alle drie de overheden binden zich via de overeenkomst tot subsidiëring van de voorzienin gen in de kwetsbare gebieden, zodat bewoners niet voor on- overkomenlijk hoge uitgaven komen te staan. De hoogte van de subsidie kan positief worden beïnvloed als een aan te sluiten huis op een plek staat waar een zogenaamd gebiedsgericht pro ject zal worden uitgevoerd. In dat geval is er ook een bijdrage van het ministerie van VROM mogelijk. Zeeuws-Vlaanderen De meeste op de riolering aan te sluiten panden bevinden zich in Zeeuws-Vlaanderen: 841, waarvan 162 in kwetsbare ge bieden. In overig Zeeland gaat het om 705 huizen, waarvan 74 in kwetsbare gebieden. De ge meente Oostburg spant de kroon met 315 panden, gevolgd door Reimerswaal met 271. Noord-Beveland scoort met 7 woningen het laagst. In Zeeuws-Vlaanderen is voor 2145 panden een individuele behandeling van afvalwater ge wenst, in overig Zeeland gaat het om 2404 huizen Ook hier springt Oostburg eruit met 853 Goese scholier presenteert essay over heelal Laurens Huige maakte in een maand tijd zijn winnende essay over het heelal. door Rob Paardekam GOES - Het kan soms snel gaan. Twee maanden geleden was Laurens Huige (16 uit Goes een doodgewone scholier die niet bijzonder veel wist over het heelal. Nu is hij de held van het Buys Ballot Col lege, omdat hij woensdag naar Genève vertrekt om zijn essay Life in the Univer se te promoten. Begin september werd de vwo4-leerling door een docent gewezen op de wedstrijd 'Leven in het Heelal'. Over dat thema konden middelbare scholieren uit heel Nederland een website, video, artikel of essay maken. „Waarom niet", dacht Lau rens. Hij ging naar de bieb, bekeek docu mentaires op tv, surfde het internet af en raadpleegde af en toe de encyclopedie. „Het moest allemaal heel snel", vertelt Laurens. „Veel andere deelnemers heb ben veel langer over hun productie kun nen doen, want de wedstrijd loopt al van af het voorjaar. Ik heb er gedurende een maand bijna al mijn vrije uren in moeten stoppen." De Goese scholier bewees dat snelheid niet altijd ten koste gaat van kwaliteit, want zijn essay werd door een deskundige jury beloond met de derde prijs. Dat was een grote verrassing, maar het feest werd nog groter toen Laurens een paar weken later hoorde dat hij naar het Zwitserse Genève mag om zijn werkstuk in Europees verband te presenteren. „Een geweldige kans", aldus de jonge wetenschapper. „In eerste instantie zou alleen de nummer één van Nederland gaan, maar omdat alle andere landen met grote delegaties komen, mag ik nu ook mee." In Genève zal Laurens met de andere Ne derlanders een stand betrekken in het grootste laboratorium van Europa. In de standmoethij zijn essay presenteren. Om ook internationaal goed voor de dag te komen heeft hij een Engelse samenvat ting gemaakt. En hoewel meedoen al een hele ervaring is, hoopt de scholier stie kem op een plaats bij de beste tien. Die 'mogen hun werkstuk in een grote zaal voor het publiek presenteren. Laurens heeft al een Powerpoint-presentatie klaar, je weet tenslotte maar nooit. Naar Chili Winnen is iets waar de Goesenaar al hele maal niet aan denkt, al zou het wel heel gaaf zijn. „De wimiaars mogen naar de door Famke van Loon ZIERIKZEE - Brandweer, poli tie en ambulancediensten moe ten nauwer gaan samenwerken. Dat vindt burgemeester J. As- selbergs van Schouwen-Duive- land. De hulpverlenende dien sten moeten in zijn optiek af van het 'eilandjes-denken'. Die nau were samenwerking zou tevens boven de gemeentegrenzen uit moeten groeien. De blusploegen van Schouwen- Duiveland hebben een rustig jaar achter de rug, daar tegen over staat volgens brandweer commandant F. Pijnenborg dat de hulpverleners in algemene zin terugkijken op een verve lendjaar. „De brandweer en zijn optreden zijn op velerlei manie ren in het nieuws geweest", stelt hij wijzend op ondermeer de nieuwjaarsbrand in Volendam vast. De ramp, zoals zich die op 11 september in New York en Washington heeft voltrokken, onderstreept voor Pijnenborg vervolgens dat vooraf bedachte worst case scenarios in de prak tijk anders (en drastischer) uit pakken. Op de bindingsavond van de brandweerpost Zierikzee, afge lopen zaterdag, wordt in dat ka der daarom veelvuldig naar de toekomst gekeken. „We moeten een brandweer hebben en krij gen, die op velerlei zaken is voorbereid", meent Pijnenborg. Ook burgemeester Asselbergs vindt hulpverleners én bestuur ders zich de kritiek van de laat ste jaren moeten aantrekken. De brandweermannen op Schouwen-Duiveland na afloop van de huldiging op de brandweerkazerne. „Maar we moeten het probleem niet alleen willen oplossen door er meer geld in te pompen. We moeten af van dat eilandjes- denken. Een heldere bestuurlij ke aansturing en een betere sa menwerking tussen rood, wit en blauw", aldus Asselbergs. Naast het aanhalen van de ban den tussen brandweer, ambu- landediensten en politie kan de rampenbestrijding ook verbete ren door over de gemeentegren zen heen te kijken. „We moeten bijvoorbeeld veel meer durven denken aan een brandweeror ganisatie die niet alleen voor een lokaal gebied is, maar die veel meer interlokaal gaat fun geren." Gezien het vizier dat in dit ka der op bestuurders en hulpver leners staat, zit Schouwen-Dui veland niet stil, zo benadrukt de burgemeester. Nog voor het eind van dit jaar zal het gemeentelijk rampenplan zijn vernieuwd en staat later deze maand een oefe ning van de 'rampenstaf' op het programma. Daarnaast zal het college eind november een be sluit nemen over de toekomstige organisatie van het Schouwse brandweerkorps. Of de be stuurders het advies van onder zoeksbureau Van Dijke - het op heffen van de blusgroep van Kerkwerve óf Dreischor - zal opvolgen houdt Asselbergs nog even achter zijn kiezen. Naast de serieuze klanken is er zaterdag voor de Zierikzeese huizen, gevolgd door Borsele met 668. De bestuursovereen komst wordt vandaag, maan dag, dertekend in het stadhuis van Hulst. Aansluitend daaraan wordt de drukriolering van Luntershoek symbolisch aan gesloten op het rioleringssys teem van Vogelwaarde. Van de gemeente Hulst zijn onlangs twintig woningen aangesloten op deze drukriolering en van Hontenisse twaalf. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Gesloten be graafplaatsen kunnen worden beschouwd als cultuurhistori sche monumenten. Het dage lijks gemeentebestuur acht het daarom niet terecht de kosten voor het onderhoud te laten meewegen in de lijkbezorgings- rechten. Tot nu echter worden de kosten voor het instandhou den van deze voormalige kerk hoven wel doorberekend. Daar zal de gemeente op aandringen van de raad verandering in brengen. Schouwen-Duiveland telt ze ven gesloten begraafplaatsen. Op deze locaties wordt alleen nog extensief onderhoud uitge voerd door de gemeente. De kosten voor dit onderhoud be dragen inclusief personeel en materialen 52.500 gulden per jaar. Voor dit onderhoud wordt door geen enkele nabestaande betaald. Onderhoudskosten, voor zover die geheven werden, zijn lang geleden voldaan en rechten zijn verlopen. Het op nieuw uitgeven van graven.is niet mogelijk op gesloten be graafplaatsen en dus is ook geen nieuwe bron van inkomsten daarvan te verwachten. Naar aanleiding van de discus sie over 35 procent verhoging van de lijkbezorgingsrechten eerder dit jaar drong de raad er op aan de kosten voor deze ze ven oude begraafplaatsen nader te onderzoeken. Bij de voorge stelde verhoging van het tarief werd uitgegaan van een dek kingspercentagevan 65 procent van de werkelijke kosten. De ge meenteraad accepteerde dit voorstel echter niet. Volgens RPF-woord voerder J. van den Berge ging het in feite om een veel forsere verhoging dan 35 procent. Via een zoektocht door tarieven en berekeningstabel len was hij tot de conclusie ge komen dat burgers die een graf willen kopen in de toekomst met schrikbarende bedragen gecon fronteerd zouden worden. Wet houder G. van de Velde-de Wil de besloot na het betoog van Van den Berge toen het voorstel maar terug te nemen. Het dagelijks gemeentebestuur wil echter nog steeds graag toe naar een beter evenwicht tussen inkomsten en kosten voor de lijkbezorging. Dit evenwicht wordt, in elk geval verstoord door het instandhouden van een cultuurhistorisch monument daarin te betrekken. Het college van burgemeester en wethou ders geeft aan dat in 2002 verder wordt gewerkt aan het optima liseren van de begraafplaatsen zowel in administratief opzicht als in gebruik. „Hieruit kunnen nog veel zaken volgen die in vloed kunnen hebben op het dekkingspercentage. Het is zin voller om deze gevolgen eerst te overzien voordat overhaaste conclusies worden getrokken", aldus de mededeling van het college aan de commissie open bare werken en milieu. TERNEUZEN - Een vijftienja rige Terneuzenaar en een vijf tienjarigejongen uit Antwerpen werden in de nacht van zaterdag op zondag in de Terneuzense Oranjestraat door de politie be trapt op het afsteken van vuur werk. Zij bekenden twee vuur pijlen te hebben afgestoken en kregen hiervoor een boete. STAVENISSE - Een 18-jarige vrachtwagenchauffeur uit Dirksland heeft zaterdagmor gen een huis aan de Stoofdijk in Stavenisse geramd. Daarbij raakte de gevel bescha digd. Het ongeluk gebeurde toen de man een stukje achteruit wilde rijden om een tegenligger te laten passeren. Na de aanrij ding reed de chauffeur door, maar hij kon later worden opge pakt en verhoord. foto Willem Mieras lancering van de Ariane-raket in Frans Guyana en naar de grootste telescoop van de wereld in Chili", zegt Laurens glunderend. Dat ziet hij wel zitten. Voor de scholier is de afgelopen maanden een wereld opengegaan, want zoals hij het zelf zegt: „Voor ik aan het project be gon, wist ik eigenlijk niet zoveel over het heelalNu denkt hij er zelfs aan om ster renkunde te gaan studeren. „Het is een prachtig onderwerp, waarover nog heel veel te ontdekken valt." In die trant schreef Laurens ook de slot conclusie van zijn essay. „Waarom zou het niet mogelijk zijn dat er aliens of buitenaardse wezens zijn", zegt de jonge wetenschapper in de dop. „Het is heel egocentrisch om te denken dat wij de enige levende wezens in het heelal zijn." door Maurits Sep MIDDELBURG - De interesse van Delta Nutsbedrijven in de samenwerking met het Cura- £aose energiebedrijf Aqualec tra taant. „Curasao is voor ons geen strategische positie", ver klaart directeur J. de Back. In maart sloot Delta, toen nog on der leiding van inmiddels ex-di recteur P. Stoter, op termijn een volledige overname van Aqua- lectra niet uit. Tijdens een bezoek aan het An tilliaanse eiland tekenden de bedrijven een eind maart een sa menwerkingsovereenkomst. Delta zou de Dokwegcentrale kopen van Aqualectra en die vervolgens weer verhuren aan het bedrijf. De Zeeuwen bedon gen tevens een eerste recht op overname van het hele energie bedrijf. Dat was niet waar ze vanaf het begin op uit waren, maar het werd evenmin uitge sloten. Al vrij snel na de ondertekening bleken de visies van de partners over de financiële afspraken uiteen te lopen. Delta wilde meer vreemd vermogen dan ei gen geld in het project steken, maar had moeite een financier te vinden. Aqualectra had aan genomen dat Delta garant zou staan voor de investeringen. De Antillianen gingen vervol gens op zoek naar een bedrijf dat het project uit het slop wil trekken. Sinds augustus wor den hierover gesprekken ge voerd met het Amerikaanse energiebedrijf Mirant. Dat heeft inmiddels interesse ge toond in deelname in Aqualec tra. Mirant voert een boekenon derzoek uit en laat de waarde van de aandelen in Aqualectra bepalen. Delta-directeur De Back liet in augustus weten eind september duidelijkheid te wil len hebben. Had hij die dan niet, dan zou hij zich terugtrekken uit het project. Delta heeft Aqualectra echter meer tijd ge geven. „Wij wilden de zaak niet onder druk zetten. Wij hebben groot belang bij een gezond Aqualectra en Mirant is een eer steklas bedrijf, dat actief is in heel het Caribisch gebied. Als dit lukt, is iedereen tevreden." Het uitstel dat Aqualectra is ge gund, houdt nauw verband met het windmolenpark dat Delta tijdens datzelfde bezoek eind maart heeft geopend. De stroom die daar wordt gemaakt, wordt volledig afgenomen door Aqua lectra. Dus als het Antilliaanse energiebedrijf financieel ge zond is, is Delta verzekerd van betaling voor de windenergie. Op dit moment gaat dat overi gens goed, beaamt De Back. „De molens draaien, ze leveren stroom en wij krijgen betaald." De Back verwacht eind dit jaar meer te weten over de deelname van Mirant aan het samenwer kingsproject tussen Aqualectra en Delta. „De beslissing zal in de loop van december vallen." Mocht het project stuklopen, dan lijkt De Back daar in elk ge val niet wakker van te zullen liggen. „De focus op Curasao is wat afgenomen. Dat is voor ons geen strategische positie. De strategie van Delta is gefocust op Zeeland." foto Marijke Folkertsma brandweerlieden ook het nodi ge te vieren. Veertien collega's krijgen uit handen van de bur gemeester de nodige diploma's uitgereikt. Tevens zijn zes jubilarissen ge huldigd. Kees Stoutjesdijk en Joop Juffermans vieren dit jaar hun twaalfenhalf-jarig jubile um, terwijl Jan Koster, Rudy Ravia, Dick Quant en Maries Viergever zich al twintig jaar voor de Zierikzeese blusploeg inzetten. Tweeënhalf is Rik uit Middel burg en dus eigenlijk nog te klein voor een echte theater- shoio. De organisatie had het immers duidelijk gemeld: vanaf driejaar. Jonger beslist niet, want blèrende kinderen in zo'n zaal, daar zit niemand op te wachten. Maar ja, een musical over Nijntje vonden die ouders toch te aantrekkelijk om te laten lopen. Een held waar je iedere avond opnieuw over leest, wil je tenslotte wel eens in het echt zien. En om dan zonder kind aan te komen, is toch wat gênant. Dus mocht-ie mee. Als hij maar niet gaat huilen, dach ten ze vooraf nog. Misschien vindt hij het te overweldi gend, of duurt het hem te lang. Maar niets ivas minder waar. Rik ging helemaal op in het verhaal en herkende bijna al zijn boekjes. Wat een feest! Voorbeeldig gedragen, con cludeerden de ouders. Iets te snel. Want thuis begonnen de tranen te stromen, en hield het maar niet op. „Ikwilnaar Nijntje. Waar is Nijntje nou?" De voorstelling was niet ver stoord, maar de nachtrust van het jonge ouderpaar wél! loofdvraag steilgnj v/y//y u/yyj/f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 27