Delta's interesse in Curasao taant Buurt bezoekt revalidatiecentrum Delscher Mode PZC Jeugdbrandweer strijdt om de eer Kunstuitleen werft nieuwe leden Vrijwilligers doen in Drunen ideeën op Specialisten werven kan ook zonder fusie van ziekenhuizen Cafébezoeker mishandeld Goes Gewonden bij autobotsing Kapelle Drankrijders massaal bekeurd Poging tot beroving mislukt Doorrijder aangehouden Diesel uit vrachtauto gestolen Verdere samenwerking met Aqualectra nog onzeker Jan Stins Early Christmas bij di. 6-11 t/m za. 10-11 Voor iedere kopende klant een heerlijke banketstaaf Cadeau DELSCHER Oud papier in brand gestoken GOES - Een 24-jarige man uit Goes is in de nacht van vrijdag op zaterdag mishandeld, het slachtoffer moest een wond aan zijn oog laten hechten in het ziekenhuis. De man stond buiten café Pake Sake aan de Wijngaardstraat in Goes toen hij werd geschopt en geslagen. De aanleiding was een eerdere ruzie in het café. Drie mannen uit Goes, 33,35 en 36 jaar meldden zich later op de avond op het politiebureau. De 36-jarige man bekende dat hij het slachtoffer heeft geslagen. De twee anderen probeer den volgens eigen zeggen de ruzie te sussen. KAPELLE - Bij een aanrijding op de kruising van de Noord- weg en de Plasweg in Kapelle is zaterdagmiddag een auto in brand gevlogen. Twee personen uit de gemeente Kapelle raakten gewond. Een 35-jarige automoblist uit Yerseke reed over de Plasweg toen hij geen voorrang verleende aan een 39-jarige vrouw uit Kapelle. Hierdoor ontstond een aanrijding waarbij de auto van de wouw in brand vloog. Een passant wist het vuur snel te doven met een poederblus ser, waai'door de brandweer alleen nog na moest blussen. De vrouw raakte gewond aan haar nek en neus. Een elfjarige pas- sagiere had klachten aan haar arm. Beiden konden na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. VLISSINGEN - Dertig chauffeurs in Zeeland zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag bekeurd omdat ze reden met een slok te veel op. Er werd gecontroleerd in het kader van een lande lijke actie. De controles in Zeeland vonden plaats in de omge ving van Oostburg, Hulst, Goes, Middelburg en Vlissingen. In totaal werden negenhonderd bestuurders gecontroleerd. De acties zijn uitgevoerd door de politie in samenwerking met 3VO en de Koninklijke Marechaussee. ZIERIKZEE - Een onbekende man heeft zondagavond gepro beerd een 58-jarige vrouw uit Zierikzee van haar portemon nee te beroven. De wouw liep tussen zeven uur en half acht in het centrum van Zierikzee toen de man haar van achteren na derde en haar portemonnee opeiste. Toen de wouw deze niet afstond en er een auto naderde koos de belager het hazenpad en vluchtte het Mosselstraatje in. VLISSINGEN - Een 3I-jarige Spanjaard is in de nacht van vrijdag op zaterdag in Vlissingen aangehouden en ingesloten nadat hij was doorgereden na een aanrijding. De man was omstreeks half drie met zijn bestelbus tegen twee geparkeer de auto's in de Cruquiusstraat gebotst en doorgereden. Even later is hij aangehouden. MELISKERKE - Uit een wachtauto in Meliskerke is in de nacht van zaterdag op zondag ongeveer zevenhonderd liter dieselbrandstof gestolen. De wachtauto stond geparkeerd in de Mariekerkseweg". De brandstof werd overgeheveld in een ander voertuig. De politie verzoekt getuigen die zaterdagnacht een ander voertuig in de buurt van de vrachtauto hebben zien staan, contact op te nemen met het politiebureau. maandag 5 november 2001 door Maurits Sep MIDDELBURG - De interesse van Delta Nutsbedrijven in de samenwerking met het Cura- gaose energiebedrijf Aqualec tra taant. „Curacao is voor ons geen strategische positie", ver klaart directeur J. de Back. In maart sloot Delta, toen nog on der leiding van inmiddels ex-di recteur P. Stoter, op termijn een volledige overname van Aqua lectra niet uit. Tijdens een bezoek aan het An tilliaanse eiland tekenden de bedrij ven een eind maart een sa menwerkingsovereenkomst. Delta zou de Dokwegcentrale kopen van Aqualectra en die vervolgens weer verhuren aan het bedrijf. De Zeeuwen bedon gen tevens een eerste recht op overname van het hele energie- bedrijf. Dat was niet waar ze vanaf het begin op uit waren, maar het werd evenmin uitge sloten. Al wij snel na de ondertekening bleken de visies van de partners over de financiële afspraken Advertentie Uurwerkmaker/instrumentmaker Leverancier van kwalileitsuurwerken uiteen te lopen. Delta wilde meer vreemd vermogen dan ei gen geld in het project steken, maar had moeite een financier te vinden. Aqualectra had aangenomen dat Delta garant zou staan voor de investeringen. De Antillianen gingen vervol gens op zoek naar een bedrijf dat het project uit het slop wil trekken. Sinds augustus wor den hierover gesprekken ge voerd met het Amerikaanse energiebedrijf Mirant. Dat heeft inmiddels interesse ge toond in deelname in Aqualec tra. Mirant voert een boekenon derzoek uit en laat de waarde van de aandelen in Aqualectra bepalen. Belang Delta-directeur De Back liet in augustus weten eind september duidelijkheid te willen hebben. Had hij die dan niet, dan zou hij zich terugtrekken uit het pro ject. Delta heeft Aqualectra echter meer tijd gegeven. „Wij wilden de zaak niet onder druk zetten. Wij hebben groot belang bij een gezond Aqualectra en Mirant is een eersteklas bedrijf, dat actief is in heel het Caribisch gebied. Als dit lukt, is iedereen tevreden." Het uitstel dat Aqualectra is ge gund, houdt nauw verband met het windmolenpark dat Delta tijdens datzelfde bezoek eind maart heeft geopend. De stroom die daar wordt gemaakt, wordt volledig afgenomen door Aqua lectra. Dus als het Antilliaanse energiebedrijf financieel ge zond is, is Delta verzekerd van betaling voor de windenergie. Op dit moment gaat dat overi gens goed, beaamt De Back. „De molens draaien, ze leveren stroom en wij krijgen betaald." De Back verwacht eind dit jaar meer te weten over de deelname van Mirant aan het samenwer kingsproject tussen Aqualectra en Delta.De beslissing zal in de loop van december vallen." Mocht het project stuklopen, dan lijkt De Back daar in elk ge val niet wakker van te zullen liggen. ,,De focus op Curacao is wat afgenomen. Dat is voor ons geen strategische positie. De strategie van Delta is gefocust op Zeeland." In de oefenruimte krijgen bezoekers uitleg over de oefeningen die de jeugd in het revalidatiecentrum moet doen. foto Wil lem M ieras door Rob Paardekam GOES - „Je ziet de kinderen da gelijks in- en uitlopen, maar je hebt geen flauw idee wat ze hier doen." Een bewoonster van de wijk Overzuid kijkt haar ogen uit in kinderrevalidatiecentrum Reigerbos in Goes. Samen met andere omwonenden en belang stellenden konden ze daar za terdag een kijkje nemen tijdens de open dag. Het idee van het pex-soneel van Reigerbos - de bui-en eens ken nis laten maken met het revali- datiecentrum - was duidelijk een goed idee. Veel mensen na men de moeite om even langs te komen en zodoende was het tus sen tien en één uur gezellig druk in het gebouw aan de Schubert- laan. De bezoekex's waren duidelijk onder de indruk van wat ze za gen. Ze stelden vragen en luisterden geïnteresseerd naar de mede werkers die uitleg gaven over de velschillende ruimten en de oe feningen die de jeugd in het re validatiecentrum moet doen. Om het geheel ook visueel aan- tx'ekkelijk te maken stonden op verschillende plaatsen in het gebouw televisies waarop die oefeningen ook te zien wa ren. Een aardig idee; in de centrale hal verdrongen de mensen zich om te kunnen zien hoe kinderen, met behulp van hun begelei ders, in het zwembad aan hun revalidatie werken. Reigerbos ligt naast de Mytyl school de Sprienke, waar kinde ren met een lichamelijke of meei-voudige handicap onder wijs kunnen volgen. Voor de noodzakelijke oefeningen kun nen ze terecht in het revalidatie centrum. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Chaotisch maar wel leerzaam. Zo omschrijft J. Elenbaas van de Slichting Jeugd Schouwen-Duiveland het bezoek aan de Kijk-Doe- Idee-bcurs in het Land van Ooit in Drunen. Dit cadeautje van de gemeente Schouwen-Duive land heeft hem verschillende nieuwe ideeën aan de hand ge daan, die hij voor zijn eigen stichting wil gaan uitwerken. 2001 is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot het Internatio nale jaar van de Vrijwilliger. 'De smeerolie van de huidige maat schappij', zoals ze wel worden genoemd, wox-dt daarom in het zonnetje gezet. Ook de gemeen te wil hier haar steentje aan bij dragen. Aanvankelijk werd bedacht alle Schouwse vrij wil - ligers een kaaxlje voor het open luchtspektakel De Riddex-slag van Zierikzee te geven, maar Elenbaas van de stichting jeugd had een ander idee: de Kijk- Doe-Idee-beurs in het Land van Ooit. Zaterdagochtend x-eisden 94 vrijwilligers uit het Schouw se jeugd- en jongerenwerk af naar Noord-Brabant. Een ca deautje van de gemeente, die het vexvoer en de toegangskaai*ten voor haar rekening nam. Bij aankomst moest een aantal vrijwilligers een kleine teleur stelling verwerken. De work shops, waarvoor zij zich hadden aangexneld, bleken overvol. „Vijfentwintig workshops wa ren overtekend. Dat is zuur als je daar op gerekend had", ver telt Elenbaas.Ondanks die eer ste teleurstellingen heeft hij het idee dat iedereen zich goed ver- maakt heeft op de beurs. ,,Ik vond het eigenlijk wel een gezel lige puinhoop." Zelf is Elenbaas enthousiast over wat hij gezien heeft. 'Derij- dende hangplekken' - bussen die met informatie door Rosma len en Tilburg toeren - en de sms-service om jongeren op de hoogte te houden van activitei ten in hun eigen stad of doi-p hebben hem op ideeën gebracht. Ook de cd-x-om 'Effe Dimme!' over zinloos geweld heeft hij be steld. „Vox-ig jaar hebben we de Geweldig Express gehad, maar je moet daar ieder jaar op een andere manier aandacht aan blijven besteden." Een idee, waar Elenbaas zeker mee aan de slag wil, is het inspraakspel. De bedoeling van dit bordspel is dat bestuurders en politici op een infox-mele manier met de jonge bewoners van een ge meente praten over onder meer de inrichting van een wijk. Wat mist de speeltuin of willen jon- geren liever een trapveldje? De kx-acht van het spel is volgens Elenbaas dat volwassenen gaan nadenken over wat zij in hun jeugd belangrijk vonden. Advertentie (van onze huispattisserie) Grote Markt 11-13 Goes 0113-22 76 07 door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Het Zeeuwse provinciebestuur moet ophou den te verkondigexx dat er in Zeeland eexx concentratie moet plaatsvindexx van de ziekenzorg. Volgens de directie vaxx zieken huis De Honte in Terneuzen moet gedeputeerde De Kok (gezondheidszorg) zich richting Den Haag juist sterk maken onx de bestaande ziekenhuizen te versterken en het uitkleden van de organisaties proberen tegen te gaan. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaande- ren maakte vrijdag bekend dat het drie jonge, beginnende spe cialisten heeft binnengehaald. Het gaat om uroloog Y. Depoor- ter (33), cax'dioloog C. Janssens (38) en radioloog F. Raat (38). Bovendien is er eerder dit jaar in Terneuzen al de chinxrg O. Varin aan de slag gegaan, terwijl per 1 januari 2002 daar ook nog eens een anesthesioloog (T. Wiex-zbic- ki) bij komt. REDACTIE MIDDEN-ZEELAIMD Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De boodschap bij dit alles was duidelijk: het ziekenhuis in Zeeuws-Vlaanderen is niet al leen in staat de eigen broek op te houden, in de praktijk blijkt dat het ook een aantrekkelijke ves tigingsplaats is voor specialis ten. Nog geen maand geleden be weerde gedeputeerde De Kok dat de Zeeuwse ziekenhuizen te solistisch te werk gaan om nieu we specialisten te kunnen aan trekken. Directeur patiënten zorg J. van der Heide van het Terrxeuzense ziekenhuis vindt dat er gewaakt moet worden voor een ontmanteling van de huidige diensten. „Als we daar aan meewerken, verliezen we zorg die we nooit meer terug krijgen. Onze boodschap aan De Kok is dan ook: probeer nu eens cx'eatief te zijn en het tijdelijke tekort aan medisch personeel te overbruggen. Concentrex-en lost het pi-obleem niet op. We zijn niet gebaat bij kretologie." De kersverse uroloog Dep oorter ondex-schrijft dit standpunt, evenals zijn collega's. Depoor- ter ambieert jxiist het opzetten van nieuwe programma's. „Vol gens mij is er een enorm bx-aak- liggend teiTein op het gebied van de urologie in deze streek en is hier een mooie dienst uit te bouwen." Ook de specialisten Janssens en Raat zien de mogelijkheid om extra activiteiten te beginnen en verder te ontwikkelen.„De Honte is een goed geoutilleerd ziekenhuis, het is goed bereik baar, het kent geen wachtlijsten - zoals ieder ander ziekenhuis in Nedeiiand die wel heeft - en er is een goede staf met de nodige ambitie", betogen de drie nieu welingen. „Daar komt nog eens bij dat de kwaliteit van leven hier zeer hoog is. Wij konden alle drie kiezen uit aanbiedin gen van verschillende zieken huizen. Zegt het genoeg dat we dan voor Zeeuws-Vlaanderen gaan?" BORSSELE - Vandalen hebben in de nacht van vri j dag op zater dag een aantal dozen oud papier in brand gestoken die door be woners waren neergezet voor 't Praethuus op het Plein in Borssele. De brandweer moest uitx-ukken om het brandje te blussen. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Negentien jeugdbrandweexploegen uit ne gen Zeeuwse gemeenten zijn za terdag in Middelburg de strijd met elkaar aangegaan voor in het kader van de onderlinge Zeeuwse Jeugdbrandweerwed- strijden 2001. De junioren, de elf- tot vijftien jarigen, moesten op de Markt een fictieve bx-and in een contai ner van de brandweer blussen. In de container zaten verschil lende gaten waarop ze de water straal konden richten. Het team moest eerst met elkaar bespre ken welk gat ze zouden kiezen om de brand zo snel mogelijk te blussen. Als de emmer achter dat gat vol was, ging de brand weersirene. Dat was het signaal dat de bx-and geblust is. Vexvol- gens moesten de deelnemers voorzichtig de binnenkant van de container inspecteren. On- dex-tussen werden ze kritisch in de gaten gehouden door juryle den. Voor de aspiranten, de zes- tien- tot achttienjarigen, was een lastiger scenario verzonnen. Zij kregen te maken met een fic tieve brand in een bouwkeet. De brand was ontstaan door het koffiezetapparaat. In de achter ste ruimte van de keet stonden zogenaamd twee vaten met ge vaarlijke stoffen. Een bijko mend probleem was dat naast de bouwkeet een vrachtwagen stenen aan het lossen was. Een collega van de vrachtwagen chauffeur was klem komen te zitten onder de stenen. Het was aan de jonge brandweerlieden te bepalen hoe de situatie moest worden aangepakt. Naast deze oefeningen, moesten de teams een hindemisbaan ne men en een theoxietoets maken. Bij de aspix-anten is de eerste plaats behaald door Middel burg, gevolgd door Vlissingen en Sint Philipsland. Bij de junioren ging de eerste prijs naar Westenschouwen, tweede werd Goes en derde Bruinisse 1 Niet alleen de vaste klanten bezochten de open dag kunstuitleen in Goes. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - Eigenlijk was de open dag van Kunstuitleen de Bevelanden in Goes niet veel meer dan een normap openingsdag. Eén verschil: Niet alleen de vaste klanten maar ook de potentiële nieuwe kunstle ners stapten zaterdag het pand aan de Wijngaardstraat binnen. Juist voor deze laatste groep is de Dag van de Kunstuitleen bedoeld. In heel Neder land openden de kunstuitlenen hun deu ren om nieuwe doelgroepen aan te spre ken. Om de mensen over de streep te trek ken, kregen nieuwe leden tijdens de open dag een gratis spaartegoed en een goudbe- schilderd greepje van kex-amiek, gemaakt door kunstenaar Rob Brandt. Om het thema van de Dag van de Kunst uitleen, fotogx-afie, aan de ox-de te laten komen, werd afgelopen zaterdag de foto tentoonstelling van Geox-ge Schade, die zich bij het maken van zijn foto's liet in spireren door 'Le sacre du printemps' van Igor Stx-awinski. De expositie is nog te zien tot en met zon dag 2 december. Damplein 7, Middelburg 0118-636635 Reparateur en restaurateur van klokken en horloges. Voor mensen die vakwerk kunnen waarderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 23