Tonny de Jong als herboren PZC Heiner was niet enige kapitein Belgen heersen in Brabantse veldrit Poggiali eerste motorkampioen uit San Marino Ethiopiër wint marathon New York Drie debutanten in wereldbekercircuit Voorzitter judobond krijgt de gele kaart 21 Onrust in team Timmer duurt voort Vriesekoop leidt Treffers naar zege Nederland wint dressuurstrijd Jaspers wint GP driebanden Geslaagd thuisdebuut Jordan Duitsland kandidaat Spelen 2012 Kuper kampioen wintertriatlon Kadijk/Leenstra vierde Goede start Van den Brand Russin wordt verdacht van dopegebruik maandag 5 november 2001 GRONINGEN - Ze werd Neder lands kampioen op de kilometer maar van enige blijdschap was geen sprake. De sportieve pres taties van Marianne Timmer ra ken voorlopig ondergesneeuwd door de aandacht voor haar le ven buiten de ijshal. In de Spaar Select-ploeg zijn privé en sport sinds de komst van Marianne Timmer en haar huwelijk met Peter Mueller niet meer te scheiden, hoe zeer de be trokkenen ook het tegendeel willen beweren. De woede-uit barsting van de Amerikaanse coach tijdens het NK afstanden in Groningen was veelzeggend. Mueller was zaterdag hevig ont stemd over een artikel in een landelijk ochtendblad en liet dat na de huldiging van de 1000 meter in niet mis te verstane be woordingen weten. Timmer had 's ochtends na het lezen van het verhaal zelfs over wogen om niet te starten. Uit schaamte. .,Het doet zeer. Ik heb voortdurend het gevoel dat ik als de slechte persoon wordt neergezet", zei ze met tranen in de ogen toen Mueller eenmaal uitgetierd was. „Verder wil ik er niets meer op zeggen. Zijn er nog vragen over schaatsen...?" Timmer doelde op de berichtge ving rond haar handelwijze van de laatste maanden. Ze vertrok aan het eind van het vorige sei zoen bij DSB en trachtte een nieuw team op te zetten. Het project vlotte niet en in septem ber tekende Timmer plotseling een contract bij de ploeg van Mueller, haar man. De overige leden van 'Team Timmer' voel den zich in de steek gelaten. Er zijn claims en rechtszaken, het regent verwijten en beschuldi gingen. Met zijn emotionele, overspan nen reactie gaf Mueller bij de eerste de beste wedstrijd aan dat alle kanttekeningen die zijn gezet rond de liefdesrelatie bin nen het schaatsteam gerecht vaardigd waren. Timmer zou de rust kunnen verstoren, Mueller zou met zijn aandacht teveel bij zijn echtgenote zijn. Gianni Romme noemde Timmer recent nog een 'onzekei'e factor'. Eenmaal op het ijs liet Timmer zich overigens niet van de wijs brengen. Ze was ruim anderhal ve seconde sneller dan de ver rassend rappe Renate Groene- wold. Op de 1500 meter werd ze tweede achter De Jong. GPD Friezin pakt drie titels op NK schaatsen door Frank van den Heuvel GRONINGEN - De afgelopen twee seizoenen waren een drama en mondden uit in een vroegtijdig vertrek bij de Spaar Select-ploeg. Op het NK afstan den in Groningen liet Tonny de Jong ondubbelzinnig zien dat er evenwel nog altijd rekening met haar gehouden moet worden. De 27-jarige Friezin pakte liefst drie titels. Na de zege op de 3000 meter op zaterdag volgde giste ren goud op de 1500 en 5000 me ter. Tonny de Jong is opgeleefd on der de vleugels van kernploeg- coach Ingrid Paul. Eigenlijk, zei ze gisteren na haar derde huldi ging, heeft ze in de voorbije zo mer opnieuw leren schaatsen. „Ik heb een hele andere tech niek aangeleerd. Vorig seizoen schaatste ik te stapperig, het was te veel gebaseerd op kracht. Ik was de vaLbeweging kwijt, de Schwung. Daar hebben we in de voorbereiding heel hard aan ge werkt. We zijn teruggekeerd naar de basis. Of Peter Mueller me daarin niet kon helpen? Hm- rrxm, ik heb de laatste jaren niet zoveel technische aanwijzingen gekregen." Afkoopsom Haar contract bij Spaar Select liep nog door tot en met de Olympische Spelen in Salt Lake City. Ze kreeg een afkoopsom mee, maar door het vroegtijdige vertrek leverde ze zeker de helft van haar salaris in. „Hoeveel? Nou, laat ik zeggen; héél veel. Ik ben nu eerstej aars kernploeglid Tonny de Jong op wegnaar de titel op de 1500 meter. Tel maar uit. Maar belangrijk is dat ik lekker wil schaatsen, ple zier wil hebben in wat ik doe." Op het NK won ze de 1500 meter in een tijd van 2.04.31. Marian ne Timmer werd tweede, Frede- rique Ankoné derde. Op de 5000 meter was 7.33.87 voldoende voor de overwinning. Martine Oosting (7.34.82) en Marja Vis (7.36.30) kwamen als enigen nog een beetje in de buurt. Zaterdag noteerde ze 4.18.58 seconden op de 300 meter, nu flankeerden Vis en Ankoné haar. De Jong kreeg in Groningen de bevestiging dat ze dit voorjaar de goede beslissing heeft geno- foto Jasper Juinen/ANP men. „Ik was vrijdag hartstikke zenuwachtig. Ik lag te zweten in mijn bed. Je bent de hele zomer bezig met iets en dan hoop je dat het zich uitbetaalt. Het ziet er goed uit." GPD van onze sportredactie GRONINGEN - Drie schaatsers maken de volgend twee weken in Berlijn en Innsbruck hun debuut in de wereldbe ker. Frederique Ankoné, Dianne Koot- stra en Yuri Solinger zijn uitverkoren door de commissie topsport van de KNSB. De keuze, gemaakt na de NK afstanden in Groningen, was deze keer eenvoudig. Alleen bij de 1500 meter mannen moest worden gekozen tussen Jan Bos en So linger, die op de NK gelijk eindigden. Resultaat: Bos mag naar Berlijn, Solin ger naar Innsbruck. Barbara de Loor is eveneens aangewe zen voor de wereldbeker in Berlijn, op 1500 en 3000 meter. Zij zal echter niet gaan. Ze miste door een bronchitis al de NK. Ze is al enkele weken ziek en wordt behandeld door een longspecialist. Als vervangster voor haar zullen Annama- rie Thomas (1500) en Martine Oosting (3000) naar Duitsland reizen. De selecties. Mannen, sprint. Salt Lake Ci- ty/Calgaiy, 1/2 en 8/9 december. 500 m: Jan Bos, Erben Wennemars, Gerard van Velde, Bas Brusche en Alexander Oltrop. 1000 m: Bos, Van Velde, Wennemars, Oltrop en Jakko Jan Leeuwangh. Allround. Berlijn 10/11 no vember. 1500 m: Wennemars, Martin Hers man, Leeuwangh, Rintje Ritsma, Bos. Op deze afstand zijn Wennemars en Ritsma ver zekerd van deelname aan Innsbruck en Den Haag. 5000 m: Gianni Romme, Bob de Jong, Jochem Uytdehaage, Ritsma, Carl Verheij- en. Op deze afstand zijn De Jong, Verheijen, Romme en Ritsma verzekerd van deelname in Innsbruck en Den Haag. Innsbruck, 17/18 november. 1500 m: Solinger. Vrouwen, sprint. Salt Lake City/Calgary. 500 m: An drea Nuyt, Marianne Timmer, Yvonne Lee- ver, Frouke Oonk, Dianne Kootstra. 1000 m: Timmer, Nuyt, Leever, Annamarie Thomas, Marieke Wijsman. Allround. Berlijn. 1500 m: Renate Groenewold, Barbara de Loor (of Thomas), Tonny de Jong, Timmer, Frederi que Ankoné. 3000 m: Groenewold, De Loor (of Mai-tine Oosting), De Jong, Marja Vis, Ankoné. Op beide afstanden zijn De Loor, Groenewold en De Jong verzekerd van deel name in Innsbruck en Den Haag. ANP KLAZIENAVEEN - Bettine Vriesekoop is nog niet te oud om topprestaties te leveren. De 40-jarige tafeltennisster leidde haar club DTK De Treffers naar een zege van 3-0 op het Slo veense Ilirij a Lj ublj ana in de derde ronde van de Europacup 1 Vriesekoop versloeg Lazzic met drie keer 11-4 van de tafel. Ploeggenote Jing Jun Hong uit Singapore versloeg Halas met 11-9 9-11 11-8 11-4. Ni Xia Lian haalde de derde DTK-zege binnen. Ze versloeg Kernjak met 11-2 11-111-7 .ANP ZUID-LAREN - De Nederlandse dressuurploeg heeft in Zuid-Laren rivaal Duitsland verslagen. Coby van Baaien had een groot aandeel in de zege tij dens het Noordelij k Internatio naal Concours Hippique. Ze eindigde eerste tijdens de kür op muziek, op het paard Welt-Hitt. Nederland verzamelde 811,12 punten, Duitsland 778,48. ANP OSS - Dick Jaspers heeft in Oss de Grand Prix driebanden op zijn naam gebracht. De Brabander klopte in de finale Henk Habraken met 50-42 in 29 beurten. Jaspers, die vorige week zijn wereldtitel kwijtraakte aan de Belg Raymond Ceule- mans, kwam tot een gemiddelde van 1,742. ANP WASHINGTON - Michael Jordan heeft zaterdag een succes vol thuisdebuut gemaakt in de NBA. In zijn eerste optreden in Washington versloegen de Wizards voor meer dan 20.000 uit gelaten toeschouwers de Philadelphia 76-ers met 90-76. De levende basketballegende sloot het duel af met twintig pirn- ten. In zijn derde wedstrijd na de comeback schoot Jordan ze ven keer raak uit 21 pogingen. Hij kwam in 38 minuten tot ne gen assists. Philadelphia, zonder de licht geblesseerde vedette Iverson, wacht nog op de eerste overwinning. RTR HAMBURG - Het Duits olympisch comité NOK heeft zater dag meegedeeld dat Duitsland zich kandidaat stelt voor de organisatie van de Olympische Spelen van 2012. Vijf steden hebben inmiddels gemeld de Spelen te willen herbergen. Het zijn Düsseldorf, Hamburg, Frankfurt, Stuttgart en Leipzig. Waarschijnlijk voegt Berlijn zich nog aan dat rijtje toe. Het NOK beslist in 2003 welke stad naar voren wordt geschoven. Het internationaal olympisch comité IOC maakt twee jaar la ter een keuze. DPA ASSEN - Arjen Kuper is in Assen voor de derde keer op rij Ne derlands kampioen wintertriatlon geworden. De sportman uit Exloo was in de loop-fiets-schaatscombinatie de betere schaatser ten opzichte van triatleet Guido Gosselink, die lan ge tijd aan de leiding ging. Bij de vrouwen won langlauf- ster/triatlete Marianne Vlasveld. ANP FORTALEZA - Beachvolleybalsters Rebekka Kadijk en Mar rit Leenstra zijn als vierde geëindigd in de Braziliaanse Open. Het duo verloor de strijd om de derde plaats van het Ameri kaanse koppel Masakayan/DeNecochea, 20-22 19-21. Het was overigens voor het eerst dat Kadijk/Leenstra de halve fi nale bereikten van een World Tour toernooi. ANP door Ad Pertijs SINT MICHIELSGESTEL - Ri chard Groenendaal had gisteren zijn dag niet in zijn eigen Sint Michielsgestel. Zijn benen mis ten de macht om de sterksten te volgen tijdens de tweede Super- prestige-veldrit van het seizoen. Toen daar ook nog eens een lek ke band overheen kwam, was hij helemaal geklopt. Hij werd uit eindelijk slechts vijftiende. En dus maakten de Belgen de dienst uit op de bloedsnelle Ru- wenberg-omloop. Sven Nys en wereldkampioen Erwin Vervec- ken voorop. De twee reden al snel weg bij de rest en konden ongestoord strijden om de eind zege. Wat Nys ook probeerde, hij kreeg Vervecken niet gelost en daardoor greep de wereldkam pioen de kans zijn eerste grote cross van het seizoen te winnen. Achter het tweetal pakte Bart Wellens de derde plaats. Wellens is de man die tot zondag het seizoen domineerde. Don derdag moest hij de Koppen bergcross vanwege een vroege lekke band laten aan Nys. Gis teren wilde hij weer do'graag laten zien wie de beste is van dit moment. Het kwam er niet van. Mokkend nam Wellens de derde prijs in ontvangst. „Voor mezelf heb ik de schade in het Super- pi-estige-klassement nog aardig kunnen beperken, maar ik baal van dat stelletjes profiteurs dat niet met me wilde samenwerken in de achtervolging." Samen met Wellens voert Ver vecken nu de Superprestige aan. Vervecken eist langzaam zijn plek op als wereldkampi oen. Hij won tot zondag pas twee crossen, in Amerika. „Ik hou van dergelijke avontuurlij ke uitstapjes." Hij reed liefst twaalf crossen in de maand ok tober, waar de rest amper zes keer startte. „Ik moet ook een beetje denken aan het verzilve ren van de regenboogtrui." Hij zit ook nog altijd midden in het proces om zijn oude contract bij RVS af te kopen. „Maar dat speelt niet in mijn hoofd." Vervecken is als wereldkampi oen de opvolger van Richard Groenendaal. De Nederlander zag zijn seizoensstaxt gehinderd door een griepje. In Rudder- voorde, Vossem en op de Kop penberg toonde hij een sterk stijgende vormlijn. „Maar van daag miste ik de macht in mijn benen om mee te spelen voor de zege. Wel had ik me met al mijn ervaring kunnen handhaven in het groepje er achter. Een derde plaats was mogelijk geweest. Tot die lekke band dus. In top vorm rijd je zo terug naar zo'n groepje, maar met deze benen blijf je 'hangen'. Het is uiteraard jammer, dat me dat hier over komt, maar aan de andere kant denk ik: snel vergeten en vol gende keer beter." Die volgende keer is volgende week zondag de cross van Gavere, de derde Su- perprestigeveldrit van het seizoen. Groenendaal staat in middels qua punten al één zege achter op Wellens en Vervec ken. GPD SINT MICHIELSGESTEL - Daphny van den Brand is haar veldritseizoen goed gestart. De Nederlandse kampioene won in Sint Michielsgestel haar eerste wedstrijd van het seizoen voor Debby Mansveld en de Belgi sche Anja Nobus. Van den Brand had eerder met het crossen willen beginnen, maar door een auto-ongeluk liep ze vertraging op. Ook in Sint Michielsgestel had ze nog steeds last van een gekneusde rib, maar de pijn was draaglijk op de fiets. In de slotfase van de wedstrijd kon ze zelfs versnel len en liet medevluchters Mans veld endepas 14-jarige Marian ne Vos achter zich. ANP GENT - De Russische turnster Alina Kabajeva heeft postief gereageerd bij een dopingtest. Volgens het Australische Sports Drug Bureau zijn tijdens de Goodwill Games in augustus in de urine van de wereld- en Euro pees kampioene ritmische gym nastiek sporen van het verboden middel furosemide aangetroffen. De wereldbond FIG wilde nog niet bevestigen dat het om Ka bajeva gaat, omdat de zaak nog in behandeling is. De federatie maakte wel bekend dat er in to taal twee turnsters positief zijn bevonden. Ook in het tweede ge val zou het gaan om het middel furosemide, een urine-afdrij- vend product dat het gebruik van verboden producten kan maskeren. DPA van onze sportredactie NIEUWEGEIN - Voorzitter Dolf van Vliet van de Judo Bond Nederland (JBN) moet vrezen voor zijn positie. De zeven dis tricten gaven Van Vliet zaterdag in de najaarsvergadering een gele kaart, omdat ze ontevreden zijn over zijn functioneren. Van Vliet moet de komende twee weken gesprekken aangaan met de voorzitters van de districten. Eigenlij k willen ze niet met hem verder, maar de JBN-preses krijgt nog één kans. „Het is aan hem om met de waarschuwing om te gaan. Anders wordt de ro de kaax-t uitgedeeld", dreigde afgevaardigde Ger Fransen uit Zuid-Holland. De vooi'zitter moet tijdens de voox-jaarsvex-gadering in 2002 plaats maken voor een nieuwe gespreksleider achter de be stuurstafel. Van Vliet reageei'de na de chaotische vergadering van liefst 7,5 uur gelaten op de forse kritiek. De achtex'ban in de judowereld was zeer ontstemd dat het be stuur afspraken niet is nageko men of niet op papier heeft ge zet. Ook is er nog altijd geen hoofdsponsor, geen bondscoach mannen en geen topsportcoör- dinatox-. De laatste functie wordt nota bene tijdelijk inge vuld door een judoka, Koen van Nol. Hij stelt de selecties samen, behalve voor zijn eigen klasse - 73 kilogx'am. Een zotte situatie. De judobond moet in de begro ting voor 2002 verder nog drie ton schrappen. Dat raakt de topsport. „Het is voor de JBN niet langer mogelijk topsport te bedrijven", schreef penning meester Schilderinck in zijn conceptbegroting. De bonds raad ging akkoord met een con tributieverhoging van 2,50 gul den per lid (55.000 leden) om de grootste tekorten aan te vullen. ANP van onze sportredactie RIO DE JANEIRO - Motorcou reur Manuel Poggiali uit San Marino is in Rio de Janeiro we reldkampioen geworden in de 125cc-klasse. De rijder van het Gilera-team besliste de titel strijd in de laatste Grand Prix van het seizoen. De pas 18-jari- ge Poggiali finishte in Brazilië als vijfde, genoeg om de Japanse winnaar Youichi Ui in het klas sement voor te blijven. Poggiali moest minimaal als dertiende eindigen om kampi oen te wox-den. De nacht voor de race deed hij geen oog dicht. Vijf ronden na de stai-t leek zijn nachtmerrie uit te komen. Pog giali viel bijna van zijn motor fiets. „Mijn hart stond stil. Voor mij was het daarna alleen nog belangrijk om te finishen.Pog giali verloor door het slippertje veel plaatsen, maar schoof op omdat liefst negen concurren ten op de natte piste ondemit gingen. Nooit eerder werd een coureur uit San Marino kampi oen. De wereldtitels in de 250cc (Dajii'oh Katoh) en de 500cc (Valentino Rossi) waren al ver geven. De Japanse kampioen Katoh toonde zich in Rio nog een keer de beste in de kwartli- tex-klasse. Op zijn Honda bleef hij de Italianen Marco Melandri en Roberto Locatelli voor. De Italiaan Rossi was dorrxinant in de 500cc. Zijn landgenoot Max Biaggi eindigde stelde de tweede plek in het WK-eind- klassement veilig. Brazilië was een historische race, want na 52 jaar met 580 wedstxdjden hield de 500cc op te bestaan. Vanaf komend seizoen komen 990cc- viei-takt-machines aan de start in de zwaarste klasse. De druilerige wedstrijd vex'liep slecht voor Jurgen van den Gooi-bei'ghHij viel snel uit door schakelproblemen. De Bredan- aar sloot het seizoen af als der- tiende, bepaald niet wat hij met het team voor ogen had. Van den Goorbergh beproeft volgend jaar zijn geluk bij Kanemoto Racing, eindelijk op een vurig gewenste 4-cilinder Honda. Barry Veneman eindigde net buiten de punten (17e) en is in het eindklassement 24e. AFP door Peter van der Meeren KAAPSTAD - Het ontslag kwam als een donderslag. Roy Heiner had net nog gezegd af te willen van het gebruik van in ternet tijdens de Volvo Oceanra- ce. De schipper kreeg nog geen twaalf uur later te hox-en dat het management van zijn team van hém afwilde. Roy Heiner - vijfde tijdens de eerste etappe - wei'd dus van boord gezet en toonde zich zeer teleux-gesteld. „Mijn stijl van leiding geven sloot niet aan bij de stex'ke kax-akters van de be manning. Dit voelt alsof ik de Tafelbex'g over me heen heb ge kregen", zei hij vanuit Kaap stad. Te veel kapiteins op een schip aldus Simon Keijzer, woord- voex'der van het team Assa Ab- loy na het opmex'kelijke ontslag. „De sfeer aan booxxl was niet op timaal. Voordat de wond dan begint te zwex-en, moet er gesne den worden." Heiner, die in de vorige oceaan race de ontslagen Hans Bous- cholte als schipper opvolgde en prompt een etappe won, moet vooi'af geweten hebben wat voor vlees hij in de kuip had. Per slot van i'ekening had de gebo- ren Zuid-Afrikaan een gx'oot aandeel in het recruteren van de elfkoppige bemanning. Wellicht dat Roy Heiner te veel geroutineerde mannen selec- teex-de. Mannen die aan zijn lei ding begonnen te twijfelen na de 'zwarte dinsdag', toen de Assa Abloy ten oosten van Brazilië een tactische misser maakte en van de tweede naar de vijfde plaats duikelde. „Leiding geven aan deze be manning moet een van de moei lijkste banen ter wereld zijn", aldus de winnaar van olympisch brons (Finn) in '96. „Mijn stijl voorkwam dat ik het beste uit dit team heb gehaald." De genaturaliseerde Zuid-Afri kaan wordt opgevolgd door de Engelsman Neal McDonald, die al bemanningslid was op de As sa Abloy. Hij is de 38-jarige man van Lisa McDonald, die met de Amei-2 (de 'vrouwenboot') als achtste en laatste in Kaapstad finishte. Heinex-s x-echterhand tijdens de eerste etappe, de Amerikaanse navigator Max-k Rudiger, was in eerste instantie tegen het vertx-ek van de Neder lander. „Dx't was niet mijn eerste keuze, maar als het manage ment op deze manier de i-ace denkt te winnen, dan steun ik ze. En het is zoals Roy zei: even een schok, maar morgen komt de zon gewoon weer op." GPD De deelnemers aan de marathon van New York op weg naar Manhattan. foto AP van onze sportredactie NEW YORK - De Ethiopiër Tesfaye Jifar heeft gisteren de emotioneel beladen mara thon van New York gewonnen. De 25-jarige atleet finishte in een officieuze tijd van 2.07.43, een parkoersrecord. Bij de vrouwen ging de zege naar de Keni- aanse Max-gax-et Okayo. Zij eindigde in 2.24.21, ook al een record. De tweede plaats ging naar haar landgenote Susan Chepke- mei, die in de laatste meters de Russin Svet- lana Zakharova versloeg. De 32e editie van de klassieke afstand was de eerste grote sportwedstrijd sinds de aan slagen van 11 september in de Amerikaanse stad. De marathon door de straten en over de bruggen van New York was geheel gewij d aan de ruim 5000 slachtoffex's van de ter reur. Het motto was United We Run (We lo pen eensgezind). De x-uim 30.000 deelnemers, onder wie en kele honderden Nederlanders, moesten strenge veiligheidsvoorzieningen voor lief nemen. Ze werden beschermd door 5000 po litie- en veiligheidsmensen, de grootste po litiemacht ooit in de 32-jarige geschiedenis van de New York mai'athon. Circa twee mil joen mensen moedigden de lopers aan langs de route door de vijf stadsdelen. Voor zover bekend bleven incidenten uit. ANP/SID/ RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21