PZC Bekroning van grillige carrière Kleurloos Terneuzen graaft zijn eigen graf 13 I I I I I I Magie van Gerets is uitgewerkt bij doodziek PSV Roy Heiner van boord gezet Schoenen 14 15 15 19 19 Renske Endel schrijft historie met zilver op de brug Van Marwijk blijft trainer Feyenoord Ronaldo speelt bij rentree maar klein kwartier Oostkapelle is koppositie kwijt Hoek speelt tactisch spel Kloetinge toont geen agressie maandag 5 november 2001 Schletterer blijft Reynierse voor Schakers raken op leeftijd Olympia heeft goudhaantje Arjan Human verbijt zich bij ADO van onze sportredactie KAAPSTAD - Profzeiler Roy Heiner heeft uitgerekend in zijn geboorteland Zuid-Afrika de grootste nederlaag in zijn roem rijke loopbaan moeten incasse ren. De 40-jarige Enkhuizenaar werd zaterdag als schipper van de Assa Abloy uit zijn functie gezet. De Volvo Ocean Race is daardoor voor de schipper al na de eerste etappe, van South ampton naar Kaapstad, tot een einde gekomen. „Voor de buitenwereld houd ik me groot, maar van binnen ben ik kwaad en teleurgesteld", liet Heiner gisteravond weten. „Deze beslissing komt veel te vroeg en op een verkeerd mo ment. Het komt de prestaties van het team ook niet ten goede. Zelf schiet ik er evenmin iets mee op." De Assa Abloy kwam in de eer ste etappe teleurstellend als vijfde binnen, ruim drie dagen later dan de Duitse winnaar 111- bruck. Een verkeerde beslissing van navigator Mark Rudiger, voor de kust van Brazilië, werd het internationale zeilteam van Heiner fataal. „We moeten uithuilen en op nieuw beginnen", luidde het pa rool. Heiner kreeg evenwel van de directie van het Zweedse zeilproject, dat werkt met een budget van ruim 25 miljoen gul den. geen herkansing. Vrijdag middag werd hij in Kaapstad bij de grote baas geroepen en kreeg hij te horen dat hij moest afstap pen. ANP pagina 22: Heiner was niet enige kapitein door Herman Wissink GENT - Het was in de catacom ben van de Topsporthal in Gent één groot tranendal na afloop vair de brugfinale op het WK turnen. Renske Endel van het Nijmeegse De Hazenkamp leek i er het nuchterst onder nadat ze met het winnen van de zilveren medaille op de brug een nieuw hoofdstuk had toegevoegd aan de historie van het Nederlandse turnen. De waterlanders biggel den over de wangen van team genote Fieke Willems, choreo grafe Esther de Weerd en vader en moeder Endel. In huize Zegers in Beuningen zal ook wel een traantje zijn weggepinkt. De 18-jarige Rens ke Endel woont zes dagen per week bij deze familie en het toe val wil dat uitgerekend deze dag vervangend vader Wim Zegers jarig was. Daardoor kon hij in Gent niet aanwezig zijn. „Een prachtig cadeau", liet Zegers te lefonisch weten. Renske Endel turnde zaterdag middag een welhaast perfecte brugoefening. Haar optreden was van een uitzonderlijke kwaliteit, getuige de 9.425 die ze.kreeg. Ze mocht de toestelfi nale openen en zette daarmee een resultaat neer waar de an dere zeven deelneemsters zich op stuk konden bijten. En dat gebeurde. Alleen de Russische Svetlana Khorkina, Olym pisch-, Europees - en wereld kampioene op dit onderdeel, ROTTERDAM - Bert van Mar wijk blijft ook volgend seizoen trainer van Feyenoord. De Rot terdamse club en de coach heb ben het contract met een jaar verlengd. Van Marwijk werkt sinds midden 2000 bij Feye noord. Aanvankelijk zouden Van Mar wijk en voorzitter Jorien van den Herik pas in december over de verbintenis van de coach pra ten. Wegens een langdurige bui tenlandse reis van de Feyenoord-baas en de druk van buitenaf zijn de twee eerder om de tafel gaan zitten. Feyenoord verloor gisteren de uitwedstrijd bij NAC met 2-1. ANP verbeterde de score. Met een verschil van slechts twaalfdui zendste punt. En dan zijn er nog die beweren dat Khorkina dat punt kreeg op basis van haar re putatie. Esther de Weerd bij voorbeeld: „De oefening van Renske was beter. Het verschil in naam heeft bepaald wie de ti tel kreeg." Dood spoor Daar maalde verder niemand om. Ook Renske Endel niet. De zilveren plak was de plotselinge bekroning op een grillige carri ère. Het had niet veel gescheeld of Renske Endel was anderhalf jaar geleden verloren gegaan voor het vaderlandse turnen. De uit Broek op Langedijk afkom stige turnster raakte op een dood spoor. Bij haar club in Op meer wilde trainer Gerrit Belt man het alleen voor het zeggen hebben. Hij werd prompt ont slagen, waarna de topturnsters bij Opmeer vertrokken. Renske Endel twijfelde toch al of ze door moest gaan. „Ik wist niet wat ik wilde. Het steeds weer trainen kostte me veel moeite. Ik heb echt overwogen te stoppenschroefde zelfs tij de- lij k het aantal trainingsuren te rug. Maar na gesprekken met Willem Veltman van de KNGU en sportpsychologe Loes de Rid der ben ik toch doorgegaan", blikte Endel even terug. Ze maakte de stap naar De Hazen- kamp en onder de bezielende leiding van Boris Orlov en Es ther de Weerd hervond ze het plezier in het turnen. „Misschien is het wel goed ge weest even dat dipje mee te ma ken", concludeerde ze met de glimmende, historische zilveren medaille om haar nek. Amerika Voor Renske Endel was het za terdag allemaal nog een droom. Ze wist wel dat ze goed was op brug, het koningsonderdeel van het vrouwent urnen. Maar met dit resultaat? Dat had ze in haar stoutste dromen niet verwacht. „Op het WK in China in 1999 was ik ook al de beste Neder landse op brug. Dat is niet altijd zo geweest, maar ik kreeg er op een of andere manier de laatste jaren een steeds beter gevoel voor. Het gaat me nu allemaal erg makkelijk af." Weer staat Renske Endel op een belangrijk moment in haar car rière. De vraag is: wat nu? De gang naar Amerika is in elk ge val even van de baan. Renske Endel kreeg de kans om te gaan turnen en studeren op een colle ge in Utah. Ze moest alleen nog even een testj e in de Engelse taal doen. „Niet mijn sterkste kant", bekende ze. „Maar die test was op 13 okto ber. Toen kon ik niet. Die dag hadden we een turninterland tegen Canada, Tsjechië en Duitsland. Misschien volgend jaar. En verdei4 zie ik wel wat ik doe. Ik heb mijn Havo-diploma en 5 VWO gedaan. Met school ben ik gestopt. Ik had geen zin in weer een jaar eindexamen doen. Ik zie wel van jaar tot jaar. Ik ben niet zo'n planner weet je. Als je van alles plant, gaat het vaak toch weer anders." Binnen de turnwereld hoopt ie dereen dat de zilveren Renske Endel nog een tijdje blijft. „Ik heb van haar nog betere brugoe- feningen gezien dan die van vandaag", zei haar choreografe. GPD Renske Endel greep met een verbluffend optreden op de brug zilver op het WK in Gent. Hoofdklasser komt ook in vijfde thuiswedstrijd niet tot winst: 0-1 door Koen de Vries TERNEUZEN - De juryleden die gistermiddag de man of the match van de wedstrijd Terneu- zen-Vinkenslag (0-1) moesten aanwijzen, hadden het e' maar moeilijk mee. Welke Terneuze- naar had op hen de meeste in druk gemaakt? Niemand eigen lijk. Geen enkele speler van de thuisploeg had een toonaange vende rol gespeeld. Uiteindelijk viel de keus op Jos Kayser. Omdat hij zoals altijd compromisloos had verdedigd en weinig fouten had gemaakt. En misschien ook omdat hij de afgelopen week aankondigde er aan het eind van het seizoen een punt achter te zetten. Als er al iemand op het winderige veld van Terneuzen een prijsje had verdiend, dan was het Vinken slag-keeper Roland Valentijn geweest. De doelman uit Maastócht keek niet alleen een paar honderd procent-kansen van de thuis ploeg naast en over zijn doel, de Limburger keerde ook een paar keiharde schoten die van dicht bij werden afgevuurd. Onverdiend De 34-jarige Vinkenslag-trai ner Harrie Vroegop roemde dan ook terecht zijn sluitpost. On danks de overwinning had hij verder weinig positiefs te mel den, behalve dan dat zijn ploeg uit twee kansen één keer had ge scoord. „We hebben slecht ge speeld en onverdiend gewon nen. Ik heb tot vlak voor tijd het gevoel gehad dat Terneuzen er- Terneuzen-spits Ronald van Sliedregt kon niet imponeren tegen Vinkenslag. foto Charles Strijd op en erover zou gaan", gaf hij ruiterlijk toe. „Normaal gesproken spelen we in uitwedstrijden aanvallender, maar dat kwam er nu helemaal niet uit. Het begon al bij de eer ste bal achterin. Die kwam zel den goed aan." Natuurlijk had Terneuzen gisteren de overwin ning verdiend, maar de ploeg groef zijn eigen graf. Na een slaapverwekkende eerste helft schiep het elftal zich vier schit terende kansen, maar ze werden knullig om zeep geholpen. Ter- neuzen-trainer Paul Telussa schreef de nederlaag dan ook geheel op naam van zijn aanval lers. „Als die ballen erin gaan is er niets aan de hand." De oef enmeester vergat voor het gemak maar even de abomina bele eerste helft die zijn ploeg speelde. Waar waren de aal gladde bewegingen van de veel geroemde aanvaller Dominique Verlinde? Waar was de forse ge stalte van Ronald van Sliedregt, de man die met zijn kont naar het doel op zijn gevaarlijkst is? Waarom haalde slechts één spe ler in 45 minuten tijd de achter lijn en waarom zocht niemand de luwte van de flanken op? Zat er een magneet in de middencir kel? Lagen er mijnenvelden langs de zijlijn? En wanneer gaat Mike But een hoek uitkie zen wanneer hij alleen voor de keeper verschijnt, in plaats van zo hard mogelij k richting doel te knallen? Hoe dan ook, van het veelge roemde aanvalsspel (dat slechts 350 toeschouwers naar sport park De Vliegende Hollander trok) kwam helemaal niets te recht. Pas na de hervatting, toen Geert de Poorter de plaats van Jacky Lambert had ingenomen en Vinkenslag om onduidelijke redenen veel meer ruimte weg gaf, kon Terneuzen iets afdwin gen. Nadat Dominque Verlinde en Mike But enkele kansen om zeep hadden geholpen, viel de treffer zoals gebruikelijk aan de andere kant. Marcel Pommé snoepte de bal eenvoudig af van Ronald van Sliedregt, zette Vin- kenslags beste man Sandro Leo aan het werk en die legde de bal breed op Daniël Brozek. De Bel gische Tsjech schoot droog in de korte hoek: 0-1. Van Sliedregt rekende zich het balverlies niet aan. „Heb je ge- Beckham op witte schoenen of Kezman op zilveren schoenen, er zijn mensen die zich daar geweldig aan storen. Ik heb er niet zo'n moeite mee. Het is een trend, die wel weer over gaat. Van mij mogen de ve dettes op die bijzondere schoe nen spelen. Dat past wel bij hun uitstraling. Net zoals die glad geschoren kop bij Beckham past, passen ook die witte schoe nen bij hem. Maar het ivordt an ders als Jaap Stam op zilveren schoenen gaat spelen. Dan sta je raar te kijken. Dat is niet uit te leggen, maar dat is geiooon een kwestie van gevoel. Ik speel zelf op zwarte schoenen. Ik kies geen schoenen om op te vallen of om er mooi uit te zien. Trou- ivens bij \ï\l S 3 Heerenveen mag je ook niet op die opvallende schoenen spelen. Ze willen niet hebben dat je vanwege het schoeisel opvalt. Ja, zo hebben we wel meer regels. De club vindt datje tijdens de wedstrijden je shirt in de broek moet hebben en datje niet met afgezakte kousen moet spelen. Toen ik van Sparta kwam, speelde ik nog wel eens met het shirt uit de broek, maar dat heeft niet lang geduurd. De voorzitter en de trainer maak ten daar een opmerking over. Daarnaast houden ze bij Hee renveen ook niet zo van lange haren. Je zult bij ons geen types a la Stijn Vreven zien. Er zijn misschien mensen die dat bela chelijk vinden, maar ik vind 't wel terecht. Heerenveen is een nette club, die gewoon wil heb ben dat iedereen er netjes bij loopt. Het hoort bij de uitstra ling van de club. De club heeft nu voor iedereen een schoenencontract afgeslo ten met Umbro. Ja, dat had ik dus nooit gedaan. Er zijn toch altijd jongens die al jaren zwe ren bij andere merken en dan moetje nu ineens verplicht op andere gaan spelen. We hebben daar binnen de club wel discus sie over gehad, maar contract is contract werd er gezegd, dus we hebben ons er maar aan te hou den. Na de ivinterstop is ieder een verplicht om op Umbro's te spelen. In het verleden heb ik de boel nog wel eens proberen te ontdui ken. Dan had. de club een con tract met Adidas en wilde ik lie ver op m'n Asics spelen. Bracht ik ze naar de schoenmaker en spoot-ie ze helemaal zwart. Dan was in elk geval niet zichtbaar dat ik op mijn eigen merk speel de. Je moest dan altijd wel goed opletten dat de streepjes er op den duur niet weer doorkwa men. Een goede schoen moet ge woon lekker zit ten. Het leer moet soepel zijn en hij moet niet te zwaar zijn. Het moet niet zo zijn dat als het geregend heeft, je je voet bijna niet meer kunt optillen. In mijn tijd bij Sparta kwam commerci eel manager Van de Steene na een wedstrijd nog eens vol trots de btis binnen. Hij liet o?is schoe nen van het merk Queser zien. Nou, dat schoentje zag er perfect uit, prachtig leer en lekker licht. Iedereen dacht: dit is het. Nou, als je er een week op had gelo pen, liep je er helemaal naast. Als je door de bocht wilde, ging die schoen rechtdoor. Het is voor iedereen natuurlijk verschillend. De pasvorm moet goed zijn. Tegen woordig laten de meeste voetballers een zool tje maken, dat ze zo in elke schoen kunnen leggen. Per jaar verslijt ik zo'n vier paar schoe nen. Dat is normaal. Je moet niet vergeten dat ik er bijna ze ven dagen per week op loop. Het zijn gewoon werkschoenen. Het is net als bij een timmerman, die heeft in een jaar tijd ook meer dan één hamer nodig. Dennis de Nooijer i® fotoToussaint Kluiters/ANP zien hoe die bal werd inge speeld? Dat gebeurt zo veel te vaak", vond de spits van Ter neuzen. Zijn ploeg was in de vijfde thuiswedstrijd van het seizoen opnieuw zwaar onder zijn niveau gebleven. „Het lijkt alsof er een vloek op rust", gaf hij aan. Jubelverhalen Van de jubelverhalen die na de zege in de openingswedstrijd klonken (3-1 bij kampioenskan didaat Schijndel) was gister middag om kwart over vier niets meer te horen. Over het kampi oenschap wordt niet meer gesproken: de ploeg staat in middels elf punten achter op koploper UDI en heeft één wed strijd meer gespeeld. Aan degradatiegevaar wordt echter ook niet gedacht, hoewel Terneuzen slechts drie punten meer heeft dan de rodelan taarndrager. „Er is geen reden tot paniek", vond Van Sliedregt. „We moeten er eindelijks eens voor zorgen dat we op voor sprong komen. Als dat lukt, is het probleem een eind opge lost." Terneuzen-Vinkenslag 0-1 (0-0). 62. Daniel Brozek 0-1. Scheidsrechter J Boerema uit Woerden. Gele kaart: Geert de Poorter (Terneuzen), Lau- rense Bollen en Sandro Leo (beiden Vinkenslag). Aantal toeschouwers: 350. Terneuzen: Erik de Koeijer; Geert Bosschaart, Danny Magito, Jos Kayser, Michel de Vries; Dennis de KrakerMike Bul, Renato Dijkstra (60. Randy Lauret); Jacky Lambert (46. Geert de Poorter), Ronald van Sliedregt, Dominique Verlinde. door Anton Lippold ROTTERDAM - PSV is ziek, doodziek. Na een opleving in de eredivisie, waarin de ploeg op klom naar de vijfde plaats, was er vorige week de blamerende uitschakeling in de Champions League. Dat werd zaterdag ge volgd door een verdiende en troosteloze nederlaag bij Sparta (2-1). Trainer Erik Gerets is zo langzamerhand in opperste staat van vertwijfeling. Niemand zegt de oorzaken van de crisis te weten. Want dat er sprake is van een crisis, staat wel vast intussen. „Dit is geen incident meer", zei doelman Lo- dewijks. Naar buiten toe blijven de rijen gesloten, dat is wel de kracht van PSV. Bij Ajax en Feyenoord was het oproer al lang in volle hevigheid uitge broken. Het zal voor Gerets in dit geval natuurlijk schelen dat hij een boezemvriend is van voorzitter Van Raaij Pikant is wel dat Gerets na dit seizoen als een soort Engelse manager moet fungeren en een contract krijgt voor onbepaalde tijd. Gerets moet oppassen dat zijn reputatie niet dermate wordt beschadigd, dat hij niet meer kan werken als technisch manager. Voor de hand ligt de conclusie dat de magie van de succescoach is uitgewerkt. De Belg denkt zelf zeker niet aan opstappen. Zijn standpunt blijft dat hij met nagenoeg de zelfde selectie de voorbije twee seizoenen kampioen is gewor den. „We moeten hier samen uitkomen, maar ik ben wel ont goocheld natuurlijk. Wat ik nu ga doen? Ik ga er eerst eens een nachtje over slapen en naden ken hoe we de groep weer op ni veau krijgen en het vertrouwen geven dat kennelijk nodig is. Het zelfvertrouwen is ver te zoe ken." Te licht Vreemd is dat. Hij geeft zijn spe lers voldoende vertrouwen. Maar tegen Sparta lieten ze hem zakken. Niets klopte er bij PSV. De verdediging (zonder de ge blesseerde Hofland) was wan kel, Vogel kan kennelijk alleen functioneren met Van Bommel (geblesseerd) naast zich, Lucius en De Jong zijn gewoon te licht voor de top, de flankspelers Rommedahl en Gakhokidze bakten er niets van, Bruggink is uit vorm en zat op de bank en Kezman moet nu maar eens stoppen met hardop dromen over een transfer naar Italië. Af gezien van de 0-1 (een simpel in- tikkertje) was hij weer onzicht baar en maakte hij zijn naam niet waar. Lodewijks, een van de weinige spelers die wat durft te zeggen, sprak: „We hebben normaal een paar spelers die er bovenuit ste ken, dat was nu niet het geval. Maar we moeten het doen met de spelers die we hebben. Wij kunnen niet op balbezit spelen, tegen Sparta verloren we elke bal en stonden we meteen onder druk. We moeten ons schamen." Het verlies bij het kwaliteitsar me maar strijdlustige Sparta was al de vijfde nederlaag voor de titelverdediger. De vraag voor de wedstrijd was hoe PSV de enorme deceptie in de Cham pions League had verwerkt. Na de nederlaag bij Galatasaray rest de Nederlandse kampioen deelname aan de derde ronde van de Uefa Cup niets meer dan een troostprijs. Maar de spelers maakten bepaald geen getergde en gemotiveerde indruk. Na de 1-1 van Winter (zijn eerste Sparta-goal) was PSV de weg kwijt en gaf het de wedstrijd uit handen. Sparta kreeg de beste kansen, PSV schiep zich in de tweede helft helemaal geen kansen. De talentvolle spits Koevermans kopte de terechte 2-1 binnen. Sparta - PSV 2-1 (1-1). 8. Kezman 0- 1,17. Winter 1-1, 63. Koevermans 2- 1. Scheidsrechter: Van Dijk. Gele kaart: Bouchiba, Zijm (Sparta), Kezman, De Jong, Bruggink, Vogel (PSV). Aantal toeschouwers: 8500. ANP MILAAN - Tweevoudig wereld voetballer van het jaar Ronaldo heeft gisteren zijn rentree ge maakt in de Serie A bij Inter Mi lan na aan afwezigheid van twee jaar wegens een ernstige knieblessure. Het optreden tegen Lecce was van korte duur. Na veertien mi nuten verdween de Braziliaan naar de kant met een blessure. De kwetsuur leek op het eerste gezicht niet ernstig en had niets te maken met de geteisterde knie. RTR -OiJNr/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13