ZEEUWSE COURAN Groot grondoffensief ophanden Klant gaat misère bij KPN voelen PZC Politie voorkomt autorace Brouwersdam Fans melden zich massaal bij première Harry Potter-film Balkenende vindt dat tolerantie te ver is doorgeschoten n° 6 Kok op nippertje naar EU-onderonsje over Afghanistan Voorpoten asielhonden afgezaagd Universiteit ontslaat terreur-expert Nieuwe kans voor Trimble Laurens naar Genève Topclubs in de fout 20 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 12,48 NW 3 Af en toe zon Eerst wolkenvelden later enkele opklaringen. Het wordt circa 11 graden bij een matige tot vrij krachtige Noordwestelijke wind. 244e jaargang no. 261 maandag 5 november 2001 los nummer 1,00 2,20) Historische prestatie turnster Renske Endel door Famke van Loon OUDDORP - Elf eenheden van de politie Rotterdam-Rijn mond hebben zaterdagavond op de Brouwersdam een stokje gestoken voor een illegale au torace. Ongeveer tweehonderd jongeren hadden zich met hun auto's verzameld bij de trailer helling bij Ouddorp. Zaterdagavond rond half elf kwam bij de politie de melding binnen dat een grote groep crossende jongeren zich op de Brouwersdam bij Ouddorp aan het verzamelen was. Daarop werden de hondenbrigade en 22 agenten naar de trailerhel ling gestuurd. Het Zuidhollandse korps houdt al geruime tijd een groep jongeren in de gaten, die op af gelegen stekken met elkaar af spreken om wegwedstrijden te houden. Was eerst de Stoutjes- dijk in Rotterdam het strijdto neel; later verhuisde het circus naar de Maasvlakte. Toen de politie de coureurs ook daar in de gaten kreeg, zijn ze weer vertrokken. ,,Ze zijn zoekende naar andere locaties", zegt voorlichter J. van der Hor. Die lijken ze gevonden te hebben in de Brouwersdam. Door de vroege melding kon de politie ingrijpen voordat de wedstrijd van start ging. Er hadden zich ongeveer twee honderd auto's verzameld. Er is niemand aangehouden, om dat van illegale racerij op dat moment nog geen sprake was. „Er kunnen zich gevaarlijke si tuaties voordoen", aldus Van der Hor. „Op de Brouwersdam vertoeven 's nachts regelmatig sportvissers, maar ook het ver keer loopt risico." van onze redactie buitenland LONDEN - Duizenden Amerikaanse en Britse soldaten beginnen op kor te termijn aan een eerste massaal grondoffensief in Afghanistan. Doel is de vorming van een 'humani tair bruggenhoofd'. Dit meldt The Sunday Times, die onder anderen de Brit se minister van Defensie Hoon als bron opvoert. De operatie zal vanuit Oezbe kistan worden ingezet en moet leiden tot een veilige corridor naar een basis ergens tussen de Oezbeekse grens en de noorde lijke stad Mazar-i-Sharif. Van uit dat bruggenhoofd kunnen dan (winter)hulpgoederen wor den verstrekt aan de honderd duizenden Afghanen die in ei gen land op de vlucht zijn. Elite De strijders van de Noordelijke Alliantie 'moeten volgens het plan de Talibantroepen in het_ gebied uitschakelen. Elite-een heden van de Britse en Ameri kaanse strijdkrachten zullen de Alliantie op de grond bijstaan. Het aantal Amerikaanse grond troepen in Afghanistan is de laatste dagen al opgevoerd. Dat bevestigde gisteren de voorzit ter van de Amerikaanse chefs van staven Richard Myers. De Amerikaanse luchtmacht voerde gisteren de zwaarste aanvallen tot nog toe uit op Tali- banstellingen in het noordoos ten van Afghanistan. Aan het front bij de grens met Tadzjikis tan namen B-52 bommenwer pers de Taliban onder vuur. Voor het eerst sinds het begin van de aanvallen op 7 oktober verloren de Amerikanen zater dag een helikopter in Afgha nistan. De vier bemannings leden werden opgehaald. Vol gens de VS is slecht weer de oor zaak. EU-leiders zijn gisteravond in Londen bijeengekomen voor overleg over Afghanistan. Aan vankelijk zouden de Duitse bondskanselier Schroder en de Franse president Chirac tijdens een diner in Downing Street 10 met de Britse premier Blair be raad voeren. Het onderonsje tussen de 'grote drie' werd ech ter op de valreep uitgebreid met een aantal EU-leiders. Ook de Nederlandse ministex-presi- dent vertrok gisteravond in al lerijl naar Londen. Kok belde Blair gistermiddag om te horen waarover de bijeenkomst pre cies zou gaanIn dat gesprek no digde Blair Kok uit alsnog aan te schuiven. Kamerleden zijn opgelucht dat Kok op het nip pertje toch nog bij de top aan wezig kan zijn, maar noemen het een verkeerde ontwikkeling dat de grote EU-leiders bijeen komsten beleggen zonder ieder een uit te nodigen. ANP/D- PA/AFP pagina 5: Arabische Liga keert zich af van Bin Laden i TARRAGONA - Onbekenden hebben in een dierenasiel in het Spaanse Tarragona de voorpo ten van vijftien honden afge zaagd. Enkele dieren bloedden dood. Een dierenarts moest de overige mishandelde honden laten in slapen. Dat maakte politie van Tarragona gisteren bekend. De daders zijn in de nacht van wij dag op zaterdag het asiel binnengeslopen. Zij hebben de honden vastgeketend, in dekens gewikkeld en vervolgens de vooi'poten afgezaagd. Het motief voor de gruweldaad is onduidelijk. Mogelijk gaat het om buurtbewoners die zich aan het geblaf van de honden zouden hebben geërgerd. DPA Rook stijgt op tijdens het bombardement van het bergdorp Esferghich, vijftig kilometer ten noorden van Kaboel. foto Marco Di Lauro/AP van onze redactie buitenland LONDEN - In een bioscoop aan het Londense Leicester Square is gisteravond De Steen der Wijzen, de eerste film over tovenaarsleerling Harry Potter in wereldpremiè re gegaan. De première ging gepaard met chaotische tafe relen. Honderden fans stonden, meestal vergeefs, uren in de rij om een plekje te bemachtigen in de bioscoop. Sommige lief hebbers kwamen verkleed als Harry Potter-figuur naar de première. De filmzaal was voor de gelegenheid veranderd in Zweinstein, de 'Hogeschool voor Hekserij en Hocus-Pocus' uit het boek. De rolprent had voor de pre mière al 3,5 miljoen gulden op gebracht. In de voorverkoop werden al 200.000 kaaidjes verkocht. Verwacht wordt dat De Steen der Wijzen één van de populairste kinderfilms aller tijden gaat worden. Magisch In de film treedt de nieuwe jonge ster Daniel Radcliffe op als de bebrilde tovenaar-in- opleiding Harry Potter. Potter komt er op zijn elfde jaar ach ter dat hij over magische krachten beschikt. Hij gaat daarom naar de tovenaars- school Zweinstein, waar kin deren worden opgeleid tot to- venaar. De twaalfjarige hoofdrolspe ler reageerde enthousiast op de taferelen voor de Londense filmzaal. „Ik heb nog nooit zo veel mensen mijn naam horen schreeuwen", aldus Radcliffe. Verder spelen ook de komiek John Cleese en Dame Maggie Smith mee. Opgelucht Schrijfster J. K. Rowling is te- weden over de film. Zij is 'op gelucht en blij' dat regisseur Chris Columbus trouw is ge bleven aan het boek. Rowling heeft inmiddels vier boeken over de avonturen van Harry Potter gemaakt; ze werden een fenomeen over de hele wereld. In totaal zijn 110 miljoen Pot terboeken in 46 talen ver kocht. De Steen der Wijzen draait vanaf 22 november in de Ne derlandse bioscopen. ANP Een jonge Harry Potterfan ar riveert op de première. foto Nicolas Asfouri/EPA door Maurice Wilbrink AMSTERDAM - Een interne 'denktank' van KPN waar schuwt de top van het telecom- bedrijf dat de dienstverlening aan de klant gevaar loopt als ge volg van de voorgenomen ont slaggolf. Vooral de KPN-klan- ten op het vaste telefoonnet kunnen de dupe worden van minder service. Die zorg werd zaterdag geuit door leden van Satelliet, een club van honderd KPN-werk- nemers die begin dit jaar door de Raad van Bestuur is geselec teerd De leden van Satelliet, die uit alle geledingen van het be drijf komen, maakten zaterdag in Amsterdam kennis met Ad Scheepbouwer, die een dag eer der als nieuwe KPN-topman was begonnen. Satelliet vormt een denktank, die rechtstreeks rapporteeit aan de top van het bedrijf. Ze moet een ideeënstroom vanaf de werkvloer op gang brengen, die kan bijdragen aan de moderni sering van KPN. Scheepbouwer vindt dat het te- lecombedrijf veel te inefficiënt en dus te duur werkt. Hij zei het Gedreven door bezuinigingen heeft de universtiteit van Lei den haar teireur-expert Berto Jongman op de keien gezet. Hij publiceert jaarlijks een lijst van (potentiële) brandhaarden in de wereld die door internationale diplomaten hogelijk wordt gewaardeerd. Jongman waarschuwde vorig jaar al voor Osama bin Laden en diens bewering dat de VS A 'een Hiroshima' te wachten stond. Enkele leden van de Alliance Party in Noord-Ierland zijn afgelopen weekeinde toege treden tot de unionisten. Daardoor is herverkiezing David Trimble tot premier weer mogelijk. Trimble kwam vorige week vrijdag één unionistenstem te kort. Door deze truc zijn zijn kansen op slag gekeerd. Laurens Huige is de trots van het Buys Ballot Col lege in Goes. Hij werd derde in een nationale wedstrijd over het heelal. Laurens gaat nu naar Ge nève om zijn werkstuk te pre- senteren. De topclubs in de ere divisie gingen alle in de fout. Ajax leed punten verlies bij De Graaf schap (1-1). Feyenoord en PSV verging het nog slechter. De Rotter dammers verloren van NAC (2-1). De formatie van Erik Gerets ging met dezelfde cijfers on deruit bij Sparta radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7, 9 en 11; gezondheid: 12; sport: 13,14,15,16,17, 18,19, 20,21 en 22. door Lianne Sleufjes UTRECHT - CDA-fractievoor- zitter Jan Peter Balkenende vindt dat de Nederlandse tole rantie te ver is doorgeschoten. „Die is verworden tot vrijblij vendheid", zei hij zaterdag op het partijcongres van het CDA in Utrecht. In de trein leggen mensen voe ten op de banken en opstaan voor oudere mensen is er niet meer bijaldus Balkenende..Ie dereen ergext zich eraan maar niemand zegt iets. Het lijkt wel of alles kan en alles wordt geto lereerd in de publieke ruimte. Maar het moet weer normaal worden dat je rekening houdt met elkaar, eikaars eigendom men en dat je elkaar daarop aanspreekt. Fatsoen moet je ge woon doen." Hij trok die lijn door naar de overheid zelf. Als de belasting dienst naar bonnetjes vraagt voor de inkomstenbelasting, moet die overheid volgens hem zelf ook haar uitgaven goed ver antwoorden. Balkenende vindt dan ook dat de Europese claim tot terugbetaling van niim 400 miljoen gulden aan subsidies door de regering niet met een schouderophalen beantwoord kan worden. Nederland heeft geld gekregen om langdurig werklozen aan het werk te hel pen maar een deel van dat be drag is volgens de Europese commissie besteed aan de ar beidsbureaus zelf. De commis sie vordert daarom geld terug. Balkenende is zaterdag door de CDA-partijraad gekozen tot kandidaat-lijsttrekker. Het pai-tij congres moet die voorkeur begin volgend jaar nog be krachtigen. Buiten Balkenende is er geen andere kandidaat voor het lijsttrekkerschap.GPD pagina 3: blunder in blije show (Advertentie) onbegrijpelijk te vinden dat KPN in de afgelopen jaren zo weinig mensen intern heeft her plaatst of ontslagen. Hij trok een parallel met TPG (het voor malige staatspostbedrijf), waar onder zijn bewind in dertien jaar tienduizend mensen zou den zijn herplaatst. De nieuwe topman vond het verder een strategische fout dat KPN Mobile niet in het vooij aar van 2000 naar de beurs is ge bracht. De KPN-top was op dat moment verwikkeld in onder handelingen met het Spaanse Telefonica, dat het Nederlandse telecombedrijf wilde overne men. Een succesvolle beursgang zou de enoi"me schuldenlast van KPN aanmerkelijk hebben verlicht. Met de uitspraak over KPN Mobile en het commen taar op de in zijn ogen ineffici ënte bedrijfsvoering leverde Scheepbouwer zaterdag flinke kritiek op zijn voorganger Paul Smits. De oud-topman, die nu in de Raad van Bestuur is belast met de mobiele diensten, was niet aanwezig op de bijeen komst met het personeel. Er is zaterdag niet aangedrongen op zijn vertrek uit de KPN- top. GPD naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 27,50 12,48. straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:D noteert u mij voor een abonnement. De eerste e maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (postbankrekening- D per maand met nummer; 1 I automatische incasso I 19,25/42,42). handtekening: n Per kwartaal met automatische incasso (€52,-// 114,59). n-jf-per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- ftffi. In de colofon tnrft u nadere inform.tte aan. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "71 3214"ÖÖÖÖÖ2" "3 di wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1