Delta Nuts moet zuiniger worden PZC Niet de eerste de beste molenaar Ik zie, ik zie wat jij niet ziet Visserij niet alleen schuldig aan slechte kabelj au wstand Delta Nuts schaft toeslag op water vakantiehuizen af 15 Inkomsten dalen door concurrentie op energiemarkt Theatersport in Brogum Misstap visser zwaar gestraft Meldpunt Bemoeizorg druk gebeld Zeeuwse huizen minder waard Rijkssubsidie voor waterlinie kLt?E_N llAR-M zaterdag 3 november 2001 door Maurits Sep MIDDELBURG - Delta Nuts bedrijven moet goedkoper gaan werken. Door de concurrentie op de energiemarkt worden stroom en gas goedkoper en da len de inkomsten. .Anderzijds gaan de kosten omhoog omdat meer geld besteed moet worden aan het vasthouden van oude klanten en het winnen van nieu- „De marges staan onder druk", verklaarde directeur J. de Back gisteren bij de presentatie van het ondernemingsplan 2002. Hij kondigde aan dat Delta nog zui niger gaat werken. ,,We gaan heel verstandig investeren, dus geen bloopers maken waar we later veel geld aan kwijt zijn. Daarnaast moeten we goedkoop stroom inkopen." Verder ver wacht De Back veel van de stra tegie om aan klanten zo veel mogelijk producten tegelijk te verkopen. Delta heeft maar 200.000 kanten en is daarmee veel kleiner dan de concurren ten. „Maar onze klanten nemen wel zes producten af. Dat zijn dus eigenlijk 1,2 miljoen klan- ZIERIKZEE - Theatersportver eniging Kiekieris uit Zierikzee speelt zaterdag 17 november een 'thuiswedstrijd' in Brogum. Kiekieris daagt de theater- sportgroep 'De Getemde Feeks' uit Rotterdam uit tot het spelen van geïmproviseerde theater stukken. De ingrediënten van de scènes - karakters, relaties, plaats van handeling- vragen de spelers aan het publiek. Met deze aan wijzingen spelen de acteurs een toneelstuk. De aanwezige rech ters geven punten voor onder meer speltechniek, inhoud en amusement. Maar het publiek geeft de uiteindelijke doorslag. Zij mogen beslissen wie de mooiste, leukste of origineelste scène heeft neergezet. De voorstelling begint om 20.00 ten." President-commissaris J. Hennekeij ziet bovendien mo gelijkheden in West-Brabant en op Goeree-Overflakkee. Delta heeft daar al klanten die water afnemen. „Die adressen kun je benutten voor onze andere pro ducten als elektriciteit, gas, af valverwerking en internet. "On danks dalende inkomsten door de hevige concurrentie, levert de bedrijfsvoering dit jaar een winst op van 68 miljoen gulden. Aan de veranderde eigendoms verhoudingen binnen elektrici teitsproducent EPZ houdt Del ta nog eens 134 miljoen over. De winst uit de gewone activiteiten stabiliseert zich. Vorig jaar was die 64 miljoen, voor volgend jaar wordt gerekend op 66 mil joen gulden. Alle bedrijfsdivi- sies netwerken, energie, water, milieu en retail verdienen geld. Rode cijfers Milieu, baart wel enige zorgen, omdat die divisie maar net uit de rode cijfers blijft. Een winst van 22 miljoen gulden wordt desondanks haalbaar geacht. Als de overname van het afval bedrijf OLAZ doorgaat, is voor deel te behalen uit samenwer king met andere afvalbedrijven die Delta al bezit, zoals Phoenyx en Verstraeten-Verbrugge, voorspelde De Back. Delta zit er momenteel financieel zeer warmpjes bij. Het bedrijf be schikt eind dit jaar over een spaarpot van 2,2 miljard gul den. Die is niet te groot, vindt De Back, omdat de komende jaren ook grote investeringen nodig zijn in onder meer automatise ring (72 miljoen gulden) en nieuwe energieprojecten. Het bedrijf ziet kansen voor de bouw van een nieuwe energie centrale in het Sloegebied. Daar zitten enkele van de grootste energieverbruikers van het land: Thermphos, waarvan Del ta aandeelhouder is, Pechiney en Total. Volgens De Back kost die centrale 600 tot 700 miljoen gulden. Het eerste onderzoek heeft de lichten op groen gezet: de balans tussen de inkoop van brandstoffen en de verkoop van stroom valt positief uit. „Nu gaan we intern verder praten. Als we besluiten ermee door te gaan, volgen andere onderzoe ken." De riante spaarpot is bovendien nodig om de aandeelhouders te vreden te houden. Omdat de inkomsten onder druk staan door de concurren tie, kan de winstuitkering aan de aandeelhouders (50 procent provincie en 50 procent ge meenten) ook dalen. Om te voorkomen dat die hun belang in het bedrijf kwijt willen en een concurrent via een achterdeur het bedrijf binnensluipt, belooft Delta een vast dividend van 30 miljoen gulden per jaar. Indien de resultaten tegenval len, moet de spaarpot worden aangesproken om aan die belof te te voldoen, verklaarde De Back. 1 f T-- r Molen de korenhalm in s-Gravenpolder. door Rob Paardekam 's-GRAVENPOLDER - Mole naar Piet Snoep uit 's-Graven polder is gisteren door vereni ging De Zeeuwse Molen geëerd met de zogeheten 'scherpha- mer'. Deze prijs wordt elk jaar uit gereikt aan een persoon of or ganisatie die zich heeft inge spannen voor het behoud van één of meer Zeeuwse molens. Snoep is jarenlang molenaar geweest op De Korenhalm in 's-Gravenpolder, de molen waarbij nu zijn dochter woont. Hij is niet anders gewend dan het molenaarsleven, want ook Snoeps vader verdiende zijn geld op de windmolen. „Hij heeft van jongs af aan meege werkt", zegt voorzitter A. Cor- nelissen van De Zeeuwse Mo len. De oorlogsjaren waren zware, maar goede tijden voor Snoep, omdat de Zeeuwse molens de rest van Holland van meel voorzagen. Volle scheepsla dingen vertrokken wekelijks vanuit Zeeland naar het noor den. Wat Snoep volgens Cor- foto Willem Mieras nelissen zo bijzonder maakt, is dat hij ondanks de achteruit gang, onder meer door concur rentie van de meelfabrieken, altijd heeft geprobeerd de mo len draaiende te houden. Dat doet Snoep ook nu nog, want ondanks dat hij de tachtig al is gepasseerd, is hij als vrijwillig molenaar nog steeds aan De Korenhalm verbonden. VLISSINGEN - Een Zeeuwse boomkorvisser is door het ge rechtshof in het Franse Duinkerken veroordeeld tot een zeer hoge geldboete: 800.000 Franse franc oftewel 269.000 gulden, meldt Visserij nieuws. Om welke visser het gaat, wilde Justitie in Duinkerken giste ren niet meedelen. Volgens een woordvoerder van de Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) is het vonnis al eind juli dit jaar uitgesproken. De visser was in een gesloten visgebied actief geweest en heeft ook nog geprobeerd zich aan de Franse controle te onttrek ken, aldus de AID-voorlichter. Eerder dit jaar hielden Franse viscontroleurs meer Neder landse vissers aan voor eenzelfde soort vergrijp. Zij moeten nog voorkomen in Duinkerken. GOES - Het Zeeuwse Meld- en Actiepunt voor Bemoeizorg (MAB) dreigt tenonder te gaan aan het eigen succes. Het bu reau zoekt sinds 2000 actief mensen op die door isolement of door onaangepast gedrag verkommeren en overlast veroorza ken en probeert hen naar professionele hulp te leiden. Het bu reau van psychiatrische zorgverlener Emergis en de GGD Zeeland kreeg in 2000 56 meldingen. Tot november dit jaar verwerkte het bureau al 111 meldingen. Ook omdat het bu reau steeds vaker gevraagd wordt in te springen bij acute overlastsituaties, wordt de belasting te hoog voor de vijf in deeltijd werkende verpleegkundigen. Het 'Laatste Kans Project', dat huisuitzettingen door sociale problemen poogt te voorkomen, werd dit jaar aan het bureau Bemoeizorg toegevoegd en draagt verder bij aan de werk druk. Daarbij loopt de subsidie die het Zorgkantoor voor het Laat ste Kans Project geeft in juli 2002 af. VLISSINGEN - De woningprijzen in Zeeland zijn gedaald. De gemiddelde prijs is in het derde kwartaal van dit jaar met anderhalf procent gezakt tot net onder de drie ton. In juli lag dat nog op 304.122 gulden. De Zeeuwse huizenmarkt wijkt daarmee behoorlijk af van de landelijke ontwikkeling. De ge middelde huizenprijs in Nederland is dit kwartal juist met 2,6 procent gestegen tot 460.096 gulden. Zeeland loopt ook in de prijs voor appartementen stevig uit de pas. Terwijl landelijk sprake is van een stagnatie, de prijs bleef staan op 302.247 gulden, moet in Zeeland 9,7 procent meer worden betaald voor een appartement. Dat kost nu gemiddeld 251.748 gul den. Dat is de grootste stijging van het land. BERGEN OP ZOOM - De gemeente Bergen op Zoom en Stich ting Vrienden van Fort de Roovere krijgen van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen 150.000 gulden om de West-Brabantse waterlinie uit de vergetelheid te halen. De West-Brabantse waterlinie stamt uit de Tachtigjarige Oorlog. In die tijd werd in West-Brabant een uitgebreid stelsel van verdedigingswerken aangelegd. In 1628 verrees bij Halsteren Fort de Roovere. Samen met de forten Moermond en Pinssen vormde deze de zogeheten Linie naar Steenbergen. Via de Sluis aldaar, kon het gebied tussen Steenbergen en Halsteren onder water worden gezet. Dit diende voornamelijk het Zeeuwse belang. De Spanjaarden moesten immers uit het Zeeuwse gewest geweerd worden. Om mensen weer warm te laten lopen voor de West-Brabantse waterlinie moeten er onder meer een informatiecentrum, een uitkijktoren en verschillende fiets- en wandelpaden komen. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Niet alleen de visserij is schuldig aan de slechte kabeljauwstand in de Noordzee. Steeds meer visse rijbiologen komen tot die ontdekking. „Wij onder schatten de ingewikkeldheid van het zeesysteem", aldus onderzoeker Han Linde boom van het instituut voor de groene ruimte Alterra. Veranderende natuurlijke omstandigheden, zoals zon- ne-activiteit en wisselende zeestromingen, hebben waarschijnlijk zeker zoveel invloed op de ontwikkeling van de visbestanden in zee, vermoedt Lindeboom. Hij steunt daarmee Ad Corten, onderzoeksmedewerker van het Nederlands Instituut voor Visserij ondex-zoek (RI- VO), die onlangs is gepromo veerd. Coi*ten lichtte zich met name op de haring. Visserijactivi teiten hebben grote invloed op de haiingstand, luidde één van zijn conclusies, maar dat hebben klimaatverande ringen en veranderingen in zeestx-omingen zeker ook. Voor Corten was dat een openbaring. Wat de RIVO-medewerker voor de haxing heeft gecon stateerd, geldt evenzeer voor andere vissoorten. De pro blemen met de kabeljauw bij het Canadese Newfoundland hebben visserijbiologen aan het denken gezet. Ondanks een jarenlang verbod op ka belj auwvisseiij blijft het be stand klein. Lindeboom leidt daaruit af dat er meer aan de hand moet zijn, mede vanwege de huidi ge problemen met kabeljauw in de Noordzee. „Opvallend is", stelt hij, „dat de kabel - jauwvisserij Id ij Canada in 1989 verslechterde, toen er sprake was van een maxima le zonne-activiteit. Om de elf jaar heb je dat verschijnsel. En wat zie je in de Noordzee. Elf jaar na Canada zakt daar de kabeljauwstand in. „Het idee is", legt Linde boom uit, „dat er bij een maximale zonne-activiteit meer magnetische zonne stralen lichting aarde ko men. Dat heeft invloed op hogere luchtlagen en dat be ïnvloedt weer het klimaat. Vooral zeesystemen zijn daar gevoelig voor gebleken. Sprongsgewijze veranderin gen kunnen daardoor ont staan in visbestanden." De les die hieruit geleerd kan worden, is wat betreft Linde boom niet dat het visserijbe leid helemaal omgegooid moet worden. Het blijft vol gens hem belangrij k de visse rij activiteiten in toom te houden. „Maar het is duide lijk", stelt hij, „dat beper king van de visserij druk niet alles oplost. Er is vaak meer aan de hand. Het verhaal van zeesystemen is ontzettend ingewikkeld." door Jacques Cats KRUININGEN - Mocht iemand in Zuid-Beveland dezer dagen tussen de coniferen in zijn voor tuin plotseling nóg zo'n exem plaar aantreffen, dat zich bo vendien zelfstandig weet te verplaatsen, dan moet hij niet meteen aan zijn verstandelijke vermogens gaan twijfelen. Wel licht betreft het hier een als struweel vermomd lid van de Luchtmobiele brigade, dat on gezien van een stek bij Breda naar een locatie ter hoogte van Kruiningen moet zien te ko men. De vai'iant op het spel 'ik zie, ik zie wat jij niet niet ziet' wordt opgevoerd in het kader van een militaixe oefening. Dertig man schappen van het elfde infante- riebataljon in Schaarsbergen doen er aan mee. Ze mogen er een week over doen. Het gaat hier om een ontsnap- pings- en ontwijkingsoefening, legt tweede luitenant R Jacobs uit. Daarbij wordt uitgegaan van de veronderstelde situatie dat de militairen door een crash met een helikopter achter de vij - andelijke linie zijn geraakt en - geheel verstoken van hulp van de eigen troepen - moeten pro beren zich weer bij de strijd makkers te voegen. Hulken Om dat te kunnen zonder op te vallen, zijn de soldaten volledig gecamoufleerd en gToengeschil- derd, zodat ze wegvallen tegen het landschappelijk decor. Zo blijven ze ongezien voor de vij and die de jacht op dit menselijk wild heeft geopend. Een vers kadetje inslaan bij een dorps bakker is er natuurlijk ook niet bijwant die burger kan, net zo- Een man van de luchtmobiele brigade in vol ornaat. Waarschijnlijk krijgt u ze zo niet te zien tijdens de oefening in de buurt van Kruiningen. foto J u les Pengel als dat in het echt gebeurt, de in formatie doorspelen aan cle lo kale autoriteiten. En dan zou de missie op een mislukking kun nen uitlopen. De soldaten moeten het hebben van hun in de eigen rugzak meegesjouwde, onsmakelijke doch voedzame overlevingspakket. De verplaatsing geschiedt hoofdzakelijk onder dekking van de duisternis. Overdag houdt het militaire voetvolk zich gedeisd in de bosjes. Poli tiemensen met hondenteams treden tijdens de oefening op als vijand. Zij moeten de wande lende takken zien te snappen. Voor wie wordt gepakt is het let terlijk: einde oefening. De sol daten mogen alles uit de kast halen om de speurhonden op een dwaalspoor te brengen. Dat is redelijk goed te cloen door een route via sloten te kiezen waar door de honden tenminste tijde lijk het spoor bijster raken. Het inzetten van een schoonmaak middel wil ook wel helpen, maar dat voert de gemiddelde soldaat niet in zijn uitrusting mee. Het strooien van de peper uit het noodrantsoen kan wel een nut tig effect sorteren. Luitenant Jacobs: „Daar houden honden niet zo van." De vraag ligt voor de hand of het wel zo verstandig is om, juist nu y ld/Areter ee>/ itvmol&hs wjê ik 'taan ca pfok Mtf** am&rrt: e&t anoeeea>u.e6a omdat !k pacht "oheeuetkte invmremci" cncrn ikhamz. pat HiiTovee. eet/pbiivcusinir? hap <sy een kiapcp ce biuuv haptscoevenmn Hterovee.HeiveoaicezoPOPui.Aiee- wpjamooth mee een va&CHPLAfy is-- icievisieipeiletie "rad vanfcetci/n cor de jonge r. gea se t&jiiorrt h mewóitt culbsa De ruwe ompai ik zo veecppht veer. Poeoee opkpjh scHxtceei HeB Hu/to -■■-rcaur-ujk het(tinu6c:luk\t\6 weehi ~26KC£ h5& IKe&H C/&V6 j0A/6e maa£ Ufeerrj/j' t*ec woe Her iseecr Mee re F\oërcH fcew m&t Reserveer snel, want VOL VOL Tel. 0118-588276/261 DE, PAREL, Advertentie Nieuw Nieuw Nieuw Nieuw Kuur- en Beautycentrum Vanaf 1 november zijn we voor behande lingen (o.a. gezichtsbehandelingen, pakkin gen en massages) op dinsdag en woensdag ook 's avonds geopend tot 21.00 uur! Vanaf 2002 is het iedere 1 e dinsdag van de maand (m.u.v. feestdagen) de hele dag damesdag! Openingstijden: Mat/m zo van 12.00 tot 22.30 uur. Dinsdagavond vanaf 17.30 uur dames avond. Babelweg2, Domburg E-mail: info@hofdomburg.nl Internet: www.roompot.nl er zoveel onxust heex-st in de sa menleving, een dergelijke oefe ning te beginnen. Het is moge lijk dat een onwetende burger zo'n in het gi'oen verpakte mili tair voor een terrorist houdt. De militaire woordvoerder denkt niet dat dat gevaar valt te duch ten, want de soldaten dienen woongemeenschappen te mij den en zich overdag schuil hou den. De vaardigheidstraining stond ovei-igens al geruime tijd ge pland „Onze oefenschema's gaan dooi". Mocht het nodig zijn dat we ingezet woi'den, dan die nen we op alle omstandigheden voorbereid te zijn." door Maurits Sep MIDDELBURG - Recreatiebe- drijven en eigenaren van tweede woningen hoeven voortaan geen toeslag meer te betalen voor de levering van water in de drukke zomermaanden. Delta Nutsbedrijven schaft de zoge noemde recreatietoeslag af, om dat de druk van het toerisme steeds meer verspreid is over het jaax\ De recreatietoeslag diende er voor de extra kosten die Delta moest maken, te compenseren. Omdat in de zomer veel meer water nodig is dan in de rest van het jaar, moest extra water naar de kust worden gehaald vanuit onder meer het Haringvliet en West-Bi-abant. Nu recreatie parken en tweede woningen steeds langer worden bewoond, is de piekvraag relatief kleiner geworden. Vakantiehuis Voor toeristenverblijven zoals vakantiehuisjes, jachthavens, kampeerplaatsen en tweede woningen gold tot nu toe een vast bedrag per maand van 7,82 gulden. Daar kwam de xeciea- tietoeslag bovenop. Die bedroeg 6,25 gulden per maand per wo ning, per kampeerplaats of per tiende hectare. De afschaffing van de heffing kost Delta een miljoen gulden per jaar. De recreatietoeslag was volgens directeur J. deBack van Delta al langer aan kritiek vanuit de toe- ï'istensector onderhevig. „We hebben er nog eens goed naar gekeken, naar de argumenten geluisterd en het bleek ons niet zo veel geld te kosten als we dachten." Hij gaf aan dat ook cle problemen bij het innen van de toeslag een rol hebben gespeeld in het besluit. „Voor een cam ping is het duidelijk: dan bere ken je het aantal kampeexplaat- sen maal de heffing. Maar bij tweede woningen was het lasti ger, omdat sommige langer worden bewoond dan andere." Bij de belangenorganisatie van cle ïecreatie Recron was vrij dagavond niemand meer be reikbaar voor commentaar. Politie neemt katapult visser in beslag RILLAND - De politie heeft gisteren een 63-jai-i- ge man uit het Belgische Kapellen betrapt op het in bezit hebben van een ka tapult. De man zat te vissen in het Spuikanaal ter hoogte van de Westelijke Spuika- naalweg in Rilland. Daar bij gebruikte hij een kata pult. Hij man heeft een be keuring gekregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 63