Zakenvrouw one of the boys Expositie als inlossing belofte Betonfabriek bij tunnel is klaar met taak en verhuist iPlglIT 'dEÜCHT De Ruimte terug met groepsexpositie van bekende kunstenaars Schoenendoos met cadeautjes voor kinderen uit Afghanistan Kerstrepertoire lezers schrijven Poeder Grensarbeid Nieuwe tarieven van Delta nog niet bekend Bedrijfsetiquette kunst cultuur Voorlichting schildklierziekte Stotteren VLISSINGEN - Een groot aan tal Zeeuwse scholen doet in de maand november mee met de Operatie Schoenendoos. Dat is een actie waarbij kinderen een schoenendoos versieren en vul len met schoolspullen en ca deaus. De dozen gaan per schip naar kinderen in arme landen. Er zijn onder meer 24.000 dozen bestemd voor gevluchte kinde ren uit Afghanistan. In Zeeland doen meer dan dertig scholen mee aan de actie. Het was in eerste instantie niet de bedoeling om ook dozen in te za melen voor Afghaanse kinde ren. „Dat is een idee van de kin deren zelf", zegt woordvoerster R. Riezebos van de actie. „Ze vroegen of we niets konden doen voor de kinderen daar. Het be drijf dat de dozen voor ons ver scheept, heeft daarna contacten gelegd met vluchtelingenkam pen in Pakistan." Eind november en begin decem ber worden de Zeeuwse dozen naar het verzamelpunt in Goes gebracht. Daarna worden ze naar het landelijke verzamel punt, een opslagloods in Gouda, gebracht. Aansluitend worden de containers met Nederlandse schoenendozen verscheept. De dozen gaan, naast de kampen in Pakistan, ook naar India, Tan zania en Roemenië. Operatie Schoenendoos is een actie van de Unie voor Christe lijk Onderwijs (UCO) en De Barmhartige Samaritaan, een kerkelijke stichting die klein schalige ontwikkelingsprojec ten ondersteunt. De twee orga nisaties houden de actie voor de zevende keer. Vorig jaar deden 138.000 kinderen uit heel Ne derland mee aan Operatie Schoenendoos. Riezebos ver wacht dit jaar zeker 160.000 do zen op te halen. GOES - Sako Zeeland en de consulent amateurmuziek van Scoop houden op zaterdag 24 november vanaf 10.00 uur een Kerstrepertoiredag in de her vormde kerk De Hoogte in Goes. Dit evenement is bedoeld voor musici en andere mensen uit de muziekwereld. Op de dag stude ren koren en zanggroepen kerst- muziek in en wisselen zij ideeën uit. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Er was eens een terrorist en die stopte in één van de 65.000 PZC's een beetje miltvuurpoe der. En die terrorist wist precies dat die ene krant in die geplande brievenbus terecht zou komen. Knap! Maar 't kan ook zijn dat een aantal andere kranten in die fietstassen ook besmet is met dat poeder en dan moet half Zeeland in quarantaine, bezor gers incluis. En als het een grap blijkt te zijn? Dan krijgt die cri mineel twee maanden waarvan één voorwaardelijk. Dertig da gen bajes maal ƒ500,-. Kost 15.000,-en het hele opgetrom melde brandweer-en politiecir- cus ook nog eens stel 20.000,-. Krijgt die m/v grapjurk de reke ning of u en ik de belastingbeta ler? Dodelijk nieuwsgierig naar de ontknoping. E. J. P. Izeboud Vebenabos44 Koudekerke Met verbazing heb ik kennisge nomen van uw verslag (PZC, 25- 10) over het rapport over Grens arbeid, dat onder mijn verant woordelijkheid is verschenen. U doet het voorkomen alsof het rapport compleet werd afge brand. Het tegendeel is echter waar. Slechts één aanwezige liet zich er negatief uit, en wel de heer I. Cools van de Stichting Grensarbeid. Deze voerde ech ter geen enkel argument aanWe vinden dan ook dat de krant zich te sterk tot spreekbuis van de Stichting heeft gemaakt. Aanleiding voor het rapport was het nieuwe Belastingver drag Nederland-België, waar door Nederlandse grensarbei ders onder het Belgische belastingrecht gaan vallen. Tot dusver vielen ze onder het Ne derlandse belastingrecht en wa ren zij zeer goed af, nu ze daar naast onder de Belgische sociale zekerheid vielen. De Stichting Grensarbeid heeft in Den Haag succesvol gelobbyd: niet alleen worden alle nadelen gecompen seerd, maar de huidige grensar beiders houden hun voordelen van het oude verdrag totdat ze van baan veranderen. De Stich ting is echter nog niet tevreden: ze wil per se onder het stelsel van het woonland vallen. We hebben in ons rapport als onaf hankelijke deskundigen duide lijk aangegeven dat het werk- landbeginsel onontkoombaar is vanwege Europeesrechtelijke regels. Nu de grensarbeiders goed gecompenseerd zijn is er ook geen reden om constructies te bedenken om grensarbeiders toch onder het woonland te la ten vallen: dat zou alleen maar nieuwe problemen met Euro peesrechtelijke regels opleve ren. Bovendien waren de Belgi sche grensarbeiders onder de oude regels zeer benadeeld. F. Pennings Warandelaan 2 Tilburg MIDDELBURG - De tarieven voor elektriciteit en gas voor volgend jaar zijn nog niet be kend. Voorgaande jaren maakte Delta Nutsbedrijven die bekend bij de presentatie van de jaarcij fers in november. Gisteren kon directeur J. de Back echter nog niets zeggen over de nieuwe ta rieven. „We hebben niet meer de vrij heid die zelf te bepalen", ver klaarde hij. Sinds de libex-alisering van de energiemarkt geeft de Directie toezicht energie (Dte) aanwij zingen aan de energiebedrijven in hoeverre zij hun tarieven mo gen aanpassen. „Zij is de hoeder van de belangen van de consu ment", aldus De Back. Hij ver wacht pas in december bericht van de Dte. Dan zal ook blijken hoeveel de prijzen stijgen door belastingen die de overheid heft op energie gebruik. Delta mag nog wel de prijs voor water vaststellen. Die stijgt net zo veel als de prijzen van andere producten, ongeveer 4,5 procent. zaterdag 3 november 2001 door Jacques Cats Het was al geen type dat goed kan stilzitten, maar nu is het nog een graadje erger geworden. Druk, druk, druk. Scarlett Kwekkeboom-Janse, di recteur van Istimewa Elektro in Vlis- singen, heeft er door haar benoeming tot zakenvrouw van het jaar 2001 een deeltijdbaan bij gekregen. Ze wordt veelvuldig gevraagd voor le zingen en presentaties. En voor bijzon dere dingen. Dezer dagen mocht ze het eerste exemplaar in ontvangst nemen van een boek over zakelijke etiquette. Als zakenvrouw van het jaar viel haar bovendien de eer te beurt te worden voorgesteld aan prins Willem-Alexan- der en zijn Maxima. „Zoiets maak je waarschijnlijk nooit meer mee", zegt Scarlett over die ont vangst vorige week, in het Middelburg se stadhuis. „Maxima is een innemende persoonlijkheid. Het was ook echt haar feestje. Willem-Alexander bleef toch wat op de achtergrond, vond ik.Er was maar een paar minuten beschikbaar voor een nader gesprekje. Hoe Scarlett zover gekomen was, wilde Maxima we ten. En hoe het is om een vrouw in een mannenwereld te zijn. Scarlett doet daar niet hoogdravend over: „Het overkomt je en je groeit daar verder in op. In het begin kijken ze mis schien wel eens raar, maar dat is na een jaartje ook voorbij. Bovendien ben ik niet iemand die op de achtergrond blijft. Ik verkondig graag mijn mening. En als je iets zegt wat waar is, wordt er toch naar j e geluisterd.De door Kwek- keboom verzorgde lezingen zijn vooral praktijkgericht. Ze gaan over arboza- ken, veiligheid en personeelsbeleid. Hoe inspireer je je medewerkers. Tot fe bruari volgend jaar zal Scarlett ge vraagd worden om als zakenvrouw van het jaar te komen opdraven. Dan wordt een opvolgster benoemd. „Ik zal haar adviseren vooral zichzelf te blijven", kijkt ze even vooruit. „Heel veel mensen plaatsen je op een voetstuk waar je zelf eigenlijk niet wil staan. In eens ben je een belangrijke informatie bron geworden voor andere mensen. Ik vind dat een hele verantwoordelijk heid, waarmee je voorzichtig moet om gaan." Het boek Zakelijke etiquette gaat over omgangsvormen in het moderne be drijfsleven. Het stijgend aantal vrou wen in de zakenwereld en de specifieke problemen die zij kunnen ondervinden behoort tot de vele veranderingen in de zakenwereld. De zakenvrouw is one of the boys geworden, stelt auteur H.F. van Loon vast. Collegialiteit heeft de plaats ingenomen van klassieke hoffe- Scarlett Kwekkeboom heeft een deeltijdbaan aan de titel zakenvrouw van het jaar. foto Ruben Oreel lijkheid. De mannelijke manager zal niet meer als vanzelfsprekend iedere deur voor zijn vrouwelijke collega openhouden, haar stoel aanschuiven in het restaurant, haar in de jas helpen of aanbieden haar aktekoffer te dragen. Het gaat nu niet meer in de eerste plaats om het geslacht van de betrokkene als wel om de hoffelijkheid die voor beiden in even grote mate geldt. Van Loon stelt: mannen en vrouwen in dezelfde positie openen een deur voor elkaar als zij zien dat de ander de handen vol heeft. De vrouwelijke manager raapt iets op wat de ander heeft laten vallen, evenals hij, staat zij op om een bezoeker te verwel komen en blijft zij net zo goed staan tot de bezoeker is gaan zitten. Scarlett Kwekkeboom heeft het boekje over goede manieren in het bedrijfsle ven vanwege de drukke bezigheden nog maar fragmentarisch kunnen doorne men. Ze heeft daarin bevestigd gezien dat de rollen zijn veranderd. Dat zit 'm soms in kleine dingen. Voorheen haalde een man altijd de rekening van bar of restaurant naar zich toe. Die situatie is in het huidige zakenleven waarin man en vrouw gelijkwaardig zijn, veran derd. „Tegenwoordig wordt het als nor maal geaccepteerd dat een vrouw een dinertje betaalt", stelt Kwekkeboom vast. Ook wordt niet meer verwacht dat de mannen aan de eettafel opstaan als de vrouw zich even verwijdert om, zoals dat heet, de neus te gaan poederen. De voorschriften van de zakelijke eti quette kunnen ver gaan. Zo bestaat er zelfs een kaartjesprotocol. Hoe dient het uitwisselen te verlopen van de strakke stukjes papier die nog hard nekkig met visitekaartjes worden aan geduid? Als Japanners met een belang rijk persoon te maken hebben reiken ze hun naamkaartje met beide handen aan en maken daarbij een diepe buiging. Zover hoeft het nu ook weer niet te gaan, maar het is ongepast die dingen tijdens de maaltijd uit te wisselen. Maar goed ook, vindt Scarlett, „want voor je het weet zit er een klodder saus of soep op." Mantelpakje Het mantelpakje heeft afgedaan als werkkleding voor vrouwen. „Geluk kig", reageert Kwekkeboom. Niet dat voor haar alles moet kunnen. Zo vindt ze het not done om in een spijkerbroek te lopen. „Je mag tegenover je ge sprekspartner wel laten zien dat je het belangrijk vindt om netjes gekleed te gaan. Al is het maar uit respect voor die ander." Fronsend heeft de zakenvrouw van het jaar gelezen dat je als vrouw on der de dertig nog wel zonder panty's kunt lopen. Maar daarboven toch maar liever niet. „Kijk, dat vind ik nou bela chelijk. Gezien mijn leeftijd (33) zou ik daar aan moeten voldoen. Maar als de mussen van het dak vallen ga ik toch echt niet in panty's lopen." door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Na anderhalf jaar gaat galerie De Ruimte aan de Kinderdijk in Middelburg weer open. Vanmiddag begint een tentoonstelling met werk van gerenommeerde kun stenaars als Co Westerik, Peter Donkersloot, Jeroen Hen- neman en uit Zeeland Paul Bar- tels, Eric Roest en George Scha de. Met de groepstentoonstelling, getiteld Dark Lightpakt ei genaar Kees Roest letterlijk de draad weer op. Aan de meeste kunstenaars wijdde hij tot an derhalf jaar geleden namelijk aparte tentoonstellingen. Nu heeft hij uit zijn eigen verzame ling werken geselecteerd waar in de tegenstelling tussen licht en donker tot uitdrukking komt. Soms zit het contrast in één werk, vaker zit het in de door Roest gekozen combinatie. Het meeste werk in de expositie komt van Eric Roest, broer van de galeriehouder. Onder de title My secret travel box is een serie grafiek te zien die een reisverslag verbeeldt. Behalve een verbeelding van de sfeer van reële plekken gaat het ook om fictieve plaatsen die de kunstenaar in gedachten heeft bezocht. De cassette, die ver schenen is in een oplage van vijftien exemplaren, maakt dui delijk dat Roests recente werk meer en meer naar abstractie neigt. De kleine schilderijen die in de galerie zijn, tonen die tendens duidelijk aan. De landschappe lijkheid verdwijnt uit het werk, sfeer krijgt de nadruk. Van George Schade uit Goes is een zeven jaar oude serie te zien die na 11 september bijzonder actueel is geworden. New York New York, what will remain on ce the skyscrapers disappear heet het werk. Karton Het gaat om reliëfs in karton, die op hun beurt een blauwdruk opleveren voor een grafische se rie waarin de tegenstelling licht en donker op tal van manieren is uitgewerkt. In feite zijn het plattegronden. Schade had bij het maken na tuurlijk nooit bevroed hoe som mige wolkenkrabbers inder daad van de ene op de andere dag konden verdwijnen. Van het werk is ook een projectie te zien. Twee fotoprints van Bas Wil- ders, docent aan de academie Sint Joost in Breda, sluitenmooi aan op in ieder geval de titel van Schade's werk. Het zijn beelden van de eerste nachtelijke bombardementen op Afghanistan, overgenomen van CNN. De prints van Wilders doen den ken aan grote abstracte schilde rijen. Daarmee laat hij volgens Kees Roest de darker side of life zien, met de print Marijntje de brigh ter side. Contrast Het contrast is opmerkelijk - tussen licht en donker maar ook tussen abstract en figuratief - hoewel ook dit werk, vanwege de korreligheid van de print, de associatie oproept met een schilderij. Het is een indringend portret van een zwangere vrouw die naakt in een stoel zit. Veel werk van de overige kun stenaars is eerder al te zien ge weest in Galerie De Ruimte, maar is nu als onderdeel van een groepsexpositie en door de the matiek in een ander kader ge plaatst. Van Paul Bartels uit Heinkenszand zijn gravures te zien en een groot schilderij dat in techniek op het eerste gezicht met een zeefdruk zou kunnen worden verward. De pin up-achtige onderwerpen doen een beetje aan pop-art denken, maar de uitwerking is bijzonder en maakt ze thema tisch veel rijker. Vooral de gra vures zijn van een tijdloze schoonheid. Werk Van de landelijk bekende kun stenaars is divers werk te zien. Impressionistische schilderij tjes van Ernst Voss, een zeef druk van Westerik, fotoportet- ten van de Dalai Lama en DJ 100% Isis door Thorn Hoffman, twee zeefdrukken van Henne- man en een schilderij en steen druk van Donkersloot. Het schilderij is zijn bekende portret van Egon Schiele, de steendruk roept herinneringen op aan vroege Mondriaans: een tegelijk bijna abstract en toch o zo her kenbaar weergegeven rivier landschap. Expositie: Dark Light t/m 1 de cember in galerie De Ruimte in Mid delburg, opening vanmiddag om 16 uur, en do t/m zo van 13-17 uur. door Ernst Jan Rozendaal DOMBURG - Met de expositie is een belofte ingelost aan een goede vriendin. Morgen begint in Degalerie in Domburg de ten toonstelling Kunst van drie Zeeuwse vrouwen. Naast werk van Sarika Góth zijn daar schil derijen te zien van de in juni overleden Els Hollebrandse en beelden van Hansje den Hollan der. „We hadden al lang plannen samen eens te exposeren", ver telt Den Hollander. „Toen ze ziek was zei Els: Altijd doen. Wat er met mij ook gebeurt." Den Hollander is opgegroeid in Domburg en woont tegenwoor dig in Den Haag. Hollebrandse woonde in Domburg. In 1984 leerden ze elkaar kennen. „We raakten bevriend", zegt Den Hollander. „We waren meer dan alleen maar collega's. Op een ge geven moment vatten we het plan op dat zij mij zou leren schilderen. Want tekenen kan ik wel, maar dat is iets anders dan schilderen. Ik zou haar dan le ren boetseren. Het was een vorm van ruilen, waardoor we elkaar iets konden bij brengen Van het schilderen is niets meer gekomen, omdat Hollebrandse ziek werd. Dat leek ook een ge zamenlijke expositie, waarover de vriendinnen vaak hadden ge sproken, in de weg te staan. Maar het was een grote wens van Hollebrandse, die volop be zig was met de voorbereidingen, dat het er toch van zou komen. Nu de expositie is ingericht, be seft Den Hollander dat met het doorgaan de juiste beslissing is genomen. „Met haar werk laat Els iets belangrijks na. Nu ik het hier zo zie hangen is het net of ze zelf aanwezig is. Dat maakt de ze tentoonstelling tot een emo tionele gebeurtenis, maar ik heb ook het gevoel dat er iets wordt afgemaakt. Het is de afronding van een bijzondere vriend schap." Mysterieus Op het eerste gezicht hebben het werk van Hollebrandse en Den Hollander niet zoveel gemeen, maar bij nadere beschouwing blijken wel enkele overeenkom sten te bestaan. „We hebben al lebei mensen als onderwerp", aldus Den Hollander. Holle brandse heeft voornamelijk portretten geschilderd, meestal frontaal, van figuren die door de duidelijk tekening van hun con touren en de mysterieuze sfeer enigszins doen denken aan het werk van Carel Willink. De combinatie van de indringende blik waarmee de geportretteer- Het portret dat Els Hollebrandse negen jaar geleden schilderde van Hansje den Hollander. foto Lex de Meester den de schilderes, of iets net achter haar, hebben aan schouwd en een niet voor de hand liggend decor, geeft de schilderijen iets raadselachtigs. „Het zijn portretten met een verhaal", bevestigt Den Hollan der. Lichter Vreemd genoeg ogen de bronzen beelden van Den Hollander lichter en luchtiger dan de schil derijen' van Hollebrandse. „In alles wat ik maak, zoek ik har monie", verklaart de beeld houwster. Wat de kunstenares sen gemeen hebben is de uiterste zorg voor de afwerking. Holle brandse is geen schilderes van de ruwe streek geweest, net zo min als Den Hollanders wild en expressief is in het boetseren van haar sculpturen, die dan ook elegant ogen. In één werk komen hun vriend schap en hun beider oeuvre sa men, namelijk een portret dat Hollebrandse negen jaar gele den schilderde van Den Hollan der. Het doek verraadt nog een gemeenschappelijk trekje, ver telt Den Hollander. Hun liefde voor katten. Met de tekeningen en schilderij en van Góth in de ruimte die bij elke expositie voor historisch werk is gereserveerd, biedt De- galerie een evenwichtige en overdadige presentatie van drie vrouwelijke Zeeuwse kunste- Expositie: kunst van drie Zeeuwse vrouwen, t/m 3 februari in Degalerie in Domburg, t/m 11 nov dagelijks daarna vri t/m zo, van 10-17 uur. In fo: www.duingalerie.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - Enkele tiental len mensen die nu nog betrok ken zijn bij de productie van de tunnelsegmenten in de Beton- warenfabriek Terneuzen (BFT), verhuizen binnenkort naar de Westerscheldetunnel zelf. Ze worden daar ingezet bij de af bouw van de tunnel. De beton fabriek, die in '98 de eerste tun nelsegmenten afleverde, staakt de productie in de loop van deze maand. Gisteren moesten nog ongeveer tweeduizend segmenten van de benodigde 53.800 worden gefa briceerd. Er wordt voor alle ze kerheid een extra voorraadje aangelegd om eventuele proble men in de eindfase van de tun nelbouw te kunnen opvangen. De BFT, een volle dochter van de zes bouwondernemers die sa men de Kombinatie Middel plaat Westerschelde (KMW) vormen, blijft nog tot medio fe bruari stand-by. Daarna wordt de complete fabriek onttakeld en verhuisd naar Duitsland. Naar verluidt wordt de hyper moderne productie-apparatuur daarna ingezet bij een project in Rusland. Een deel van het kader gaat bin nenkort aan de slag bij tunnel projecten in Zuid-Engeland. Uitzendpersoneel wordt deels overgenomen door KMW en in gezet bij de afbouwwerkzaam- heden, die inmiddels ook in volle gang zijn. Anderen keren terug naar hun 'oude' werkge ver, één van de aannemers van de combinatie. BFT heeft nooit moeite gehad de twee snel voortschrijdende tun nelboormachines voor te blij ven. In tijden dat de boren, door welke oorzaak dan ook, stil stonden werd steevast een flin ke voorraad van vele honderden meters tunnelringen (elke ring telt zeven segmenten en een sluitstuk) gekweekt. De fabriek produceerde zelfs zo voorspoe dig, dat het tempo zo nu en dan kon worden getemporiseerd, waardoor er meer tijd was voor onder meer het repareren van de mallen. Vooral in de beginfase van de tunnelbouw bleken aan passingen aan de segmenten no dig. Een deel van de productie werd toen 'doorgedraaid' en vernietigd door puinbrekers in de regio. Op het moment dat de betonwarenfabriek een toppro- ductie draaide, eerder dit jaar, was er 165 man aan het werk. Dagelijks werden gemiddeld 96 segmenten geproduceerd, goed voor 12 tunnelringen. De seg menten liggen inmiddels niet alleen op het bouwterrein, maar ook daarbuiten, te wachten op transport naar de tunnel. Die voorraad wordt nu snel weggewerkt. De boormachines snellen in ijltempo voort. Begin deze week werden drie boor- ploegen gefêteerd die kans had den gezien met boormachine Neeltje Suzanna in de westbuis 24 meter (12 tunnelringen) in één etmaal voortgang te boeken. In tunnelbouwkringen wordt dat algemeen als een toppresta tie beschouwd. Neeltje Suzanna was gisteren precies 5518 meter (2759 tunnelringen) ver. Begin volgende week begint de boor in de westbuis aan de laatste kilo meter. Sara was gisteren in de oostbuis 5082 meter (2541 rin gen) gevorderd. Die boormachi ne heeft, over enkele weken, echter nog een reparatiestop van pakweg twee weken voor de boeg. De vijftiende (van de zes entwintig) dwarsverbindingen is inmiddels bijna af. De zeven tiende en achttiende verbinding worden 'gevroren'. GOES - Internist P. Leurs geeft op 19 november in het zieken huis in Goes voorlichting over een te snel of te traag werkende schildklier. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en is geor ganiseerd door de werkgroep Zeeland van de Schildklier stichting Nederland. Belang stellenden kunnen zich voor 15 november opgeven bij het pati- entenservicebureau van het Oosterscheldeziekenhuis. GOES - In de openbare biblio theek in Goes is deze maand de expositie 'Stotteren, wat doe je ermee?' te zien. De tentoonstel ling is een initiatief van de Vre- debergstichting. Op donderdag 2 9 november is in de bibliotheek een informatieavond voor ou ders, leerkrachten en peuter- speelzaaleidsters van kinderen die stotteren. Deze begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 60