Vijf van Omarska veroordeeld PZC Microsoft treft schikking met VS Achterban T rimble stemt Noord-Ierland in impasse Miltvuuralarm ook in Pakistan Computerspel om Al Qaeda te ontrafelen Weer barst in Vlaamse christen-democratie Tribunaal legt straffen tot 25 jaar op aan Bosnische Serviërs Prijs van vat ruwe olie onder twintig dollar Blikvanger Eerste computervirus via dvd Rabbijn Schach overleden Havel uit ziekenhuis Oorlogsmisdadigster aangehouden Molukken weer toneel van geweld Ministers Servië plunderden kas zaterdag 3 november 2001 door Clemens Ingwersen MONTERREY - Wetenschap pers bouwen in het Californi- sche Monterrey aan een virtu eel Al Qaeda-netwerk van een virtuele Osama bin Laden. Mi litaire strategen gebruiken al geruime tijd computersimula ties om het verloop van oorlo gen met 'normale' legers na te bootsen. Voor de strijd tegen terroristen is echter een geheel nieuwe be nadering en dus een ander computerprogramma nodig. Aan dat programma wordt vol gens de Los Angeles Times van gisteren hard gewerkt in een onderzoekscentrum van de Amerikaanse marine. De onderzoekers proberen een computerprogramma te ma ken dat in grote lijnen werkt zoals het bestaande The Sims. Dat is een computerspel waar bij spelers hun eigen digitale wereld maken en die bevolken met fictieve personages die op groeien en een soms een zeer verrassend leven leiden. „Wij werken in wezen aan Sim Osama", aldus projectleider Michael Zyda. De computer moet sti'aks aan het werk met virtuele woestijnen, steden, communicatiemiddelen, wa pensystemen, immigratie- en geldstromen, vastberaden ter roristen en hun miljoenen mo gelijke slachtoffers. De com puterterroristen weten niet van ophouden en blijven pro beren. Daaruit moet een pa troon worden gelezen dat mogelijk helpt een terrorist te begrijpen. Voorts wordt via de nabootsin gen bekeken welke doelwitten terroristen kunnen uitkiezen en hoe voorbereid of onvoorbe reid de autoriteiten daarop zijn. De onderzoekers gaan er bij hun langzaam vorm krijgende programma wel van uit dat ze een globaal idee hebben hoe Bin Laden en zijn Al Qaeda- netwerk te werk gaan. Het eni ge probleem op het Virtuele Omgeving en Simulatie Instu- tituut in Monterrey is dat de ongeveer dertig onderzoekers betwijfelen of hun Sim Osama op tijd klaar is om een rol te spelen in het huidige conflict. ANP door Simone van Priel DEN HAAG - Voor het martelen en vermoorden van moslim- en Kroatische burgers in het 'do denkamp' Omarska in Bosnië zijn vijf Bosnische Serviërs gis teren voor het Joegoslavië-Tri- bunaal veroordeeld tot gevan genisstraffen van 5 tot 25 jaar. De Portugese rechter Rodrigues veroordeelde hun aandeel in de 'helse orgie van vervolging' die de Bosnische Serviërs tegen moslims en Kroaten hadden ontketend. Aanklager Somers, die Omars ka in één adem heeft genoemd met Srebrenica, Dachau en de 'killing fields' van Cambodja, had straffen van 25 jaar tot le venslang geëist. Op een aantal punten waren de rechters niet overtuigd van de schuld van Mi- roslav Kvocka, Dragoljub Pr- cac, Milojica Kos, Mladjo Radic en Zoran Zigic. Zo hebben de aanklagers niet bewezen dat Pr- cac (64) ondercommandant was toen in Omarska tussen mei en augustus 1992 duizenden mos lims en Kroaten vastzaten en systematisch werden gemar teld. Systeem Toch heeft Prcac, die zichzelf omschrijft als 'administrateur' van Omarska, vijf jaar cel ge kregen. „Bijna nooit greep u in en voerde uw taken ijverig uit, daarmee bijdragend aan het systeem van vexwolging", aldus Rodrigues. Temidden van schreeuwende, uitgehongerde en stervende gevangenen hiel den de vijf vol dat zij 'niets hoor- DEN HAAG - De prijs van een vat ruwe olie is gisteren op de Amerikaanse markt voor het eerst sinds ruim twee jaar onder de 20 dollar uitgekomen. De olieprijs staat sinds de terro ristische aanslagen op de VS sterk onder di*uk. De afnemende economische groei zorgt voor een verminderde vraag naar olie.In New York noteerde een vat olie gisteren 19,85 dollar per vat. Het oliekartel Opec zag de prij zen van haar olie sinds 11 sep tember met 31 procent terug lopen. Algemeen is de verwach ting dat de Opec-landen 14 november zullen besluiten tot een verlaging van de oliepro ductie. Ze hopen dat de prijs van olie daarmee zal herstellen. Opec streeft naar een prijs van 25 dol lar per vat. GPD door Harm Harkema LONDEN - Het Noord-Ierse vredesproces is gisteren in een nieuwe impasse geraakt nadat de Unionistische leider Trimble één stem te weinig kreeg om op nieuw tot eerste minister van het regionale Noord-Ierse par lement te kunnen worden be noemd. Nu er geen regering kan worden gevormd, staat de Britse x-ege- ring voor de keus om nieuwe verkiezingen uit te schrijven of om het paiiement te schorsen en het ï'echtstreekse gezag vanuit Londen (tijdelijk) te herstellen. Ook werd gisteravond gespecu leerd op het toepassen wets technische trucs om de verzoe ningsgezinde Ti'imble alsnog in het zadel te helpen. Ontwapenen De nieuwe tegenslag is het voor velen teleurstellende vervolg op de euforie van vorige week, toen het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA) is begonnen met ontwapenen. Voor Trimble was dat gebaar voldoende reden de regeringscoalitie te herstel len waarvan ook Sinn Fein deel uitmaakt, de politieke tak van het IRA. Trimble trad in juli van dit jaar af als eex-ste minister uit protest den, niets zagen, en niets deden'. De hoogste straf kreeg Zoran Zigic (45). In zowel Omarska als de kampen Trnopolje en Kera- term was hij 'bezoeker', een eufemisme voor Bosnische Ser viërs die naar believen de kam pen in konden om gevangenen soms tot de dood toe te maxde- len. Zigic kreeg niet de levenslange van onze redactie economie WASHINGTON - Het software concern Microsoft en de Ameri kaanse regering zijn het giste ren eens geworden over een schikking. Daarmee is een eixxde gekomen aan een al jaren du rende controverse. Computerfabrikanten krijgen de mogelijkheid hun eigen soft- tegen het feit dat het IRA nog steeds geen wapen had ingele verd. De protestant Trimble kreeg gistex-en de steun van alle katho lieke parlementsleden maar (Advertentie) I I I r Leenhouts Slaapspeciaalzaak Schoondijke www.leenhouts-bedden.nl gevangenisstraf die de aankla gers hadden gevraagd, maar 25 jaar. De rechters oordeelden dat hij geen rol heeft gehad in de dood van zo'n 150 gevangenen die, opgesloten in een ruimte in het Keraterm-kampj in één nacht werden neergemaaid. Ook de 49-jarige Mladjo Radic werd niet veroordeeld tot de le venslange straf die de aankla- ware aan te sluiten op die van Microsoft. Ook de broncodes, de sleutel van de software, worden daarmee min of meer toeganke lijk. Een Amerikaanse recht bank had eerder bepaald dat Microsoft misbruik maakte van zijn dominante marktpositie. Het. akkoord is gesloten tussen de federale regering en het con cern van oprichter Bill Gates. werd door uiteindelijk door zijn eigen Unionistische achterban inde steek gelaten. In het ingewikkelde Noord-Ier- se parlementaire systeem kun nen belangrijke besluiten alleen worden genomen als er een meerderheid is van zowel ka tholieke als protestantse stem men. Trimble kreeg de steun van slechts 49,2 procent van zijn ge loofsgenoten. De tegenstem mers vertrouwen Sinn Fein/Ira voor geen cent en beschouwen de IRA-geste van vorige week als een farce. Bekend was dat enkele kleine Unionistische partijtjes en de twintig leden van de i'adicale Democratische Ulster Partij (DUP) van dominee Ian Paisley er zo over dachten en tegen Trimble zouden stemmen. Trimble had daarom de stem men van alle 27 leden van zijn eigen Ulster Unionistsche Partij (UUP) nodig om te kunnen wor den herkozen. Twee hunner stemden echter met Paisley mee. Trimble beschuldigde hen na afloop van 'schandelijk' stemgedrag. De Nobelprijswinnaar bleef optimistisch over de voortgang van het vi'edesproces. „Men dient deze stemming niet als het eindpunt van het vredespro ces te beschouwen. Dat is het niet", aldus Trimble. GPD gers voor hem wilden. Twintig jaar legden de rechters op aan Radic, in Omarska hoofd van een groep bewakers die volgens de rechters berucht was om zijn wreedheid. De rechters ver klaarden hem bovendien schul dig aan verkrachting en aan randing van vrouwen in het kamp. Verkrachting is onder de regels van het Joegoslavië-Tri- De achttien Amerikaanse deel staten die Microsoft eveneens hadden aangeklaagd, hebben van districtsrechter Kollar-Ko- telly tot dinsdag de tijd gekre gen de schikking te bestuderen. Of ze zich inderdaad akkoord verklaren met de overeenkomst is nog de vraag. In het vexieden hebben ze zich vaak strijdlusti ger en harder opgesteld tegen over de vermeende monopolist. Critici wezen gisteren erop dat het besturingsprogramma Windows op 95 pi'ocent van alle pc's ter wereld draait, en ze vre zen dan ook dat Microsoft zijn sterke positie aangrijpt ook de markt voor internet naar zijn hand te zetten. Het akkoord be- bunaal aangemerkt als marte ling, een misdaad tegen de men selijkheid. Miroslav Kvocka (44), de plaatsvervangend commandant van Omarska, heeft zeven jaar gevangenisstraf gekregen. Vijf endertig jaar was tegen hem ge- eist. Kvocka heeft volgens de rechters als rechterhand van de commandant niets gedaan om helst een 'breed palet aan re stricties' dat een einde maakt aan de illegale machtspositie van de computergigant en dat de concurrentie op de markt voor software herstelt. Meer keus Volgens het ministerie van Jus titie bevordert dit akkoord ver nieuwing in de branche en biedt, het consumenten meer keus. De rechtbank moet zich er nog over uitspreken. Microsoft heeft beloofd geen maatregelen te treffen tegen concurrenten die met rivalise rende nieuwe producten de markt opgaan. De schikking houdt voorts in de misdaden in het kamp te voorkomen of te bestraffen. Milojica Kos (38), tegen wie 25 jaar was geëist, heeft zes jaar cel gekregen. Met aftrek van voor- arrest zal hij over minder dan drie jaar vrijkomen. Kos stond net als Radic aan het hoofd van een groep bewakers en deed mee aan het mishandelen van gevan genen. GPD dat Microsoft aan softwarefa brikanten materiaal beschik baar stelt dat zij nodig hebben om samen met Windows te kun nen draaien. Ook schrijft het akkoord voor dat Microsoft niet langer overeenkomsten mag aangaan die exclusieve onder steuning of ontwikkeling van Microsoft-software vereist. Bill Gates bestempelde de schikking als 'billijk en redelijk'. Steve Ballmer, bestuursvoor zitter van Microsoft, liet giste ren weten ook een schikking na te streven met de Europese Commissie. De EU heeft tegen het concern dezelfde beschuldi gingen geuit als de Amerikanen. RTR/AFP/ANP door Sal Stam RIJSWIJK - De miltvuurbacte rie is mogelijk opgedoken in Azië. Een van de grootste kran- texx van Pakistaix zegt een brief met het poeder te hebben ont vangen. In Duitsland sloeg de angst gisteren toe door de ver moedelijke vondst van de ge vreesde bacterie. Het bleek ech ter loos alarnx. Bij de redactie van het Pakis taanse dagblad Daily Jang kwam deze week een brief bin nen met poeder dat sporen van antrax zou bevatten. Geen en kele medewerker van de krant is besmet. Wel is een aantal perso neelsleden uit voorzorg behan deld met antibiotica. Tot nu toe is niemand ziek ge worden door de bacterie, aldus de minister van Wetenschap en Technologie. Rehman. Volgens de bewindsman zouden antrax- sporen zijn gevonden in een door Heieen Paalvast BRUSSEL - De rebellie binnen de Vlaamse clxristen-denxocra- tische partij CD&V neemt steeds serieuzere vonnen aan. Voormalig ïxxinister van Land bouw Pinxten stapt uit de par tij. Pinxten maakte gisteren be kend dat hij zich aansluit bij de Nieuwe Christeix-Denxocratie, de beweging van oud-partij voorzitter Van Hecke. Van Hecke krijgt daarmee een flinke steun in de rug. Hij zorgde met zijn NCD voor een scheu ring binnen de Vlaamse chris ten-democraten, jarenlang re geringspartij maar sinds juli 1999 in de oppositie. Van Hecke wil met de regerende liberalen en vernieuwers uit de onlangs ook uiteengevallen Volksunie samenwerken in een brede Vlaamse volkspartij. Stank voor dank CD&V-leider De Clerck nam Van Hecke dat niet in dank af en schorste hem. De afgelopen da gen kreeg Van Hecke het partij apparaat over zich heen. „Stank voor dank", was het oordeel van oud-premier Dehaene. Pinxten zegt dat hij overtuigd is van het belang van een brede bank, bij een computerbedrijf en een krant. Viermensen zijn in het ziekenhuis behandeld. Pa kistan is een belangrijke bond genoot van de VS in de strijd tegen het internationale terro risme. Duitsland In Duitsland leek het er gisteren op dat ook daar de miltvuurbac terie was opgedoken, en wel in de deelstaten Sleeswijk-Hol- stein en Thüringen. Onderzoek wees echter uit dat de betrokken brieven en pakketjes geen an- trax bevatten. De regering van de noordelijke deelstaat Sleeswijk-Holstein meldde gisteren een tweede ver dacht geval van mogelijke an- trax. Maar ook dat bleek loos alarm. Eerder deze week meldde Li touwen als eerste Europese land dat daar antrax was gevonden in de Amerikaanse ambassade. Dit wordt nog onderzocht. ANP Vlaamse volkspartij, maar bij de CD&V daarvoor geen bereid heid te vinden om die op te zet ten. Hij stapte in juni 1999, on der druk van Dehaene die toen premier was, op als minister van Landbouw vanwege zijn aan deel in de dioxineaffaire, rond kippen en ander voedsel dat zou zijn besmet met deze kanker verwekkende stof. Pinxten bleef desondanks een stemmentrekker in Belgisch- Limburg. Hij is burgemeester van de gemeente Overpelt en lid van de Kamer van Volksverte genwoordigers. Pinxten wil on afhankelijk Kamerlid blijven. Lonken CD&V'er Van Rompuy reageer de er giftig op. Volgens hem ge bruikt Pinxten de NCD als een parkeergarage en lonkt hij naar de regei'ende Vlaamse liberalen om minister te kunnen worden. Ook fel was partijvoorzitter De Clerck, die sprak van overlope- rijVolgens hem zitten de libera len van de VLD erachter, die krampachtig hun best doen een volkspartij te worden maar zich laten kennen als een brutale machtspartij. Volgens De Clerck is de CD&V de enige echte volkspartij. ANP/Belga LONDEN - Blikvanger op de Londense specia- liteitenmarkt was gisteren deze haai in de kraam van Les Salisbury. Het meer dan twee meter lange dier dat ruim honderd kilo weegt, werd donderdag gevangen door Paul Baxter. Hij viste in de Solway Firth tussen Schotland en Cumbria op makreel toen de haai toehapte. Het dier werd nxeteeix afgevoerd ixaar de Lon dense markt. Een verse haai van deze omvang kaïx daar tot 1500 gulden opbrengen. foto Kirsty Wigglesworth/EPA BNEI BRAK - Ultra-orthodoxe joden kijken in het Israëlische Bnei Brak naar de be- grafexxisstoet van rabbijn Elieëzer Schach, één van de belaixgrijkste geestelijk leiders van de ultraorthodoxe joden in Israël. De zeer iixvloedrijke Schach overleed gisterexx. Hij werd minstens 103 jaar oud, som- LONDEN - Voor het eerst heeft een computervirus zich ver spreidt via een dvd, een schijfje met beeldmateriaal. Dat meldde de Britse omroep BBC gisteren. Het gaat om het bekende Funlove-virus dat zich genesteld blijkt te hebben op een dvd van de tekenfilmserie Powerpuff Girls. De betrokken dvd is tot dusver alleen in de VS uitgebracht. Producent Warner Brothers heeft alle schijfjes teruggeroe pen. Om hoeveel exemplaren het gaat is onduidelijk. Power puff Girls is ook op de Nederlandse televisie te zien. ANP PRAAG - De Tsjechische president Vaclav Havel is gisteren uit het Praagse militaire ziekenhuis ontslagen. Ruim een week geleden werd hij opgenomen met bronchitis. Havel zal in zijn ambtswoning in Lany, net buiten de hoofd stad, verder aansterken, zei zijn lijfarts Ilja Kotik. Afgelopen weekeinde mocht Havel het ziekenhuis korte tijd verlaten om een toespraak te houden op de nationale feest- dag. De 65-jarige voormalige kettingroker lijdt aan chronische bronchitis sinds eind 1996 een deel van een van zijn longen moest worden verwijderd vanwege een kankergezwel. AP ZAGREB - Een etnisch Servische vrouw uit Kroatië die in dat land bij verstek is veroordeeld wegens oorlogsmisdaden, is donderdag in Zwitserland aangehouden. Het persbureau Hina heeft dit gisteren in Zagreb gemeld. De 49-jarige Zorana Banic is tot twintig jaar cel verooi'deeld wegens medeplichtigheid aan de moord op 43 Kroaten in no vember 1991 in Skabrnja. Servische eenheden vermoordden daar etnische Kroaten en verwoestten er hun eigendommen. Banic is aangehouden op het vliegveld van Zürich nadat ze was gearriveerd vanuit Dubai. DPA AMBON - Na maanden van relatieve rast is het geweld tussen moslims en christenen op de Molukken opgelaaid. Volgens de krant The Jakarta Post vielen donderdag drie doden op het ei land Buru. Honderden bewapende personen vielen er het overwegend christelijke dorp Waimulang aan. Bijna alle 350 huizen in het dorp werden geplunderd of platgebrand. Zo'n duizend dorps bewoners zijn het oerwoud ingevlucht en ze verblijven daar nog altijd. Aanwezige militairen konden naar eigen zeggen weinig uit richten tegen de massaal opgerukte geweldplegers. Verschei dene militairen worden sinds de aanval vermist. Indonesische militairen zijn er in het verleden overigens gere geld van beschuldigd geweld tegen christenen oogluikend toe te staan of zelfs actief te steunen. ANP BELGRADO - De Servische regering heeft aangifte gedaan tegen zestien voormalige ministers die destijds werkten on der de Joegoslavische dictator Slobodan Milosevic. Ze wor den verdacht van machtsmisbruik en het verduisteren van overheidsgeld. De bewindslieden en nog 165 voormalige hoge ambtenaren zouden in totaal 150 miljoen gulden uit de staatskas hebben geplunderd. Dat heeft het Servische ministerie van Financiën gisteren meegedeeld. DPA migen houden het zelfs op 107 jaar. Schach; geboren in Litouwen, was de geestelijk vader van de ultraorthodoxe Degel Hatorah-partij eix van de Shas-pax-tij. Shas is, met zeventien zetels, eeix belangrijke partij in de coalitieregering van premier Sharon. foto Pier Paolo Cito/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5