Haven gaat uit van kassenbouw IZONDAG GEOPEND Baan van honderden Zeeuwen op het spel /bestol] VAN 13.00-17.00 UUR Schade bij kade Breskens komt op zes miljoen Woonhuis aan Plein Zaamslag brandt uit Talent ontluikt in Ledeltheater Ziekenhuis De Honte haalt drie nieuwe specialisten binnen Eede en Aardenburg herdenken bevrijding Keukemarket I MIDDELBURG: Markt 45 zeeuwse almanak Kennis Uitblijven bouw centrale Hydro Agri geen reden om project af te blazen COMBI-OVEN IIUDUCTIEKOKEM ontwerp - advies - montage - financiering lO JAAR ZEKERHEID ROOSENDAAL NOORD - A17 -AFSLAG 21, Telefoon 016S - 510 600, Fax 0165 - 510 603. vuww.keukenmarket.nl Openingstijden: ma t/m vr 930-18.00 u. VRIJDAG KOOPAVOND, ze 10.00-17.00 u. Elke eerste zondag ven de maand (sept t/m jun.) geopend van 11.00 tot 17.00 u. (Advertentie) Fletcher Hotel Zuiderduin te Westkapelle Zondag 2 december: Sint Nicolaas Brunch a 45,- kinderen tot 12 iaar f 17.50 Bezoek van Sint en Piet Vraag naar onze kerstinfo Iedere zondag Familiebrunch a 39,50 p.p. Tel.: 0118-561810 www.fletcher.nl door Maurits Sep VLISSINGEN - Het massa-ont slag bij de Rotterdamse haven- pool SHB treft ook veel Zeeu wen. Ongeveer eenderde van de werknemers van SHB komt uit (Advertentie) Cultuurhistorische lezingen Vroomheid en Wetenschap Prof. Dr. W. van 't Spijker. Klaas Jan Mulder Drs D.J. van d,tr Zaag: (Advertentie) Zeeland en Goeree-Overflak- kee. Toch merkt G. Ponse uit Scherpenisse weinig van pa niek. Ponse is namens FNV Bondge noten lid van de onderhande- lingsclelegatie die met de direc tie moet overleggen over de reorganisatie bij SHB. Het be drijf, dat steeds dichter bij een faillissement komt, schrapt 453 van de duizend banen. Ponse ontving donderdagavond het sociaal plan van de directie. „Ik heb er de hele nacht niet van ge slapen", bekent hij. Welke functies precies vervallen en welke mensen dus moeten vrezen voor hun baan, kan Pon se niet zeggen. Het is daarom ook lastig om aan te geven hoe veel Zeeuwen hun baan kunnen kwijtraken. Ondanks de onzekerheden, is de houding van veel collega's nogal lauw, stelt Ponse vast. Vreemd vindt hij dat. „Het is niet vijf voor twaalf maar één voor twaalf." Dan was de sfeer rond reorganisaties in de jaren tach tig aanzienlijk grimmiger, her innert Ponse zich, die zelf in 1969 in Rotterdam ging werken. Ponse verwaêht de grootste klap in de stukgoedsector. Daar is de concurrentie met uitzendbu reaus het hevigst. „Wij verdie nen zoals mensen in vaste dienst. Voor uitzendkrachten hoeven bedrijven maar de helft te betalen. SHB is dus gewoon te duur." In de Rotterdamse haven werken van oudsher veel Zeeu wen. Vooral vanuit het noorden van de provincie en vanaf Tho- len pendelen nog steeds flinke groepen naar Rotterdam. U.MU.Illl.rTTE (Advertentie) ELECTRA II CZï II ~T~ Verlichtingsspeciaalzaak Gratis montage bij besteding van minimaal 150 gulden. Lange Vorststraat 89 GOES Dam 23 ZIERIKZEE De Kamperlandse logiesver- schaffer die vorige week prins Willem Alexander en Maxima over de vloer kreeg, ivïlde het voorval wel even kwijt aan zijn gehoor uit het bedrijfsleven. Tijdens het bezoek aan het nierdyalisecentrum infor meerde de prins bij een jon getje waar hij vandaan kwam. Zutphenmeldde het knaapje vanuit zijn bed. „Oh, dat is Overijssel hè", reageerde de prins. „Nee hoor", sprak het ventje corrigerend, „Gelderland." De logiesverschaffer vond dat de wankele aardrijks kundige kennis Willem Alexander niet te zwaar aan gerekend moest worden: „Hij is immers nog in opleiding." Achter in de zaal fluisterde iemand tegen zijn buurman: „Ik had het ook verkeerd ge zegd." En de buurman ant woordde: Hier zit er nóg zo een." Zo zaten er tenminste twee personen in de zaal die van de prins geen kwaad wisten. ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 3 november 2001 door Pascalle Cappetti BRESKENS - Rijkswaterstaat heeft de hoogte van schade vast gesteld die dit voorjaar werd veroorzaakt door de verzakking van de damwand in Breskens. Het herstel van de kade kostte in totaal vier miljoen gulden, de schade aan de omliggende pan den beloopt zo'n twee miljoen gulden. De taxateur die rijkswaterstaat in de arm had genomen, komt tot deze conclusies na een uitge breide inspectie van de schade. Dat de schadepost in de miljoe nen zou lopen, wist rijkswater staat eigenlijk al Dat ook omringende bedrijfspanden ge dupeerd waren, was niet eerder duidelijk. Een deel van de scha de is reeds hersteld, het andere deel zal de komende tijd in over leg met de ondernemers worden gerepareerd of vergoed. Voor machinefabriek BSM, die op de kop van de Middenhavendam zat. pakt de kwestie zodanig slecht uit dat zij niet terug kan keren naar de oude bedrijfshal. Voorlopig is voor de fabriek an dere huisvesting gevonden in de voormalige bedrijfshal van Ro- sendaal (assembleerder van na ven van windturbines). De kos ten waarmee de gedupeerde be drijven worden geconfronteerd, worden vergoed door rijkswa terstaat. Een aanzienlijke aan slag op de begroting, want de overheidsinstantie is niet verze kerd voor dit soort calamiteiten. Woordvoerder J. Geluk zegt dat na de ontdekking van de ont werpfout intern het nodige is gezegd om in de toekomst der gelijke fouten té voorkomen. „Ik wil het niet bagatelliseren. Het is geen overmacht, maar een blunder. Dat wil niet zeggen dat de fout verwijtbaar is. Je hebt in berekeningen altijd te maken met aannames." Om die reden is niemand verantwoordelijk ge houden voor de misstap. door Wout Bareman ZAAMSLAG - De brandweer korpsen van Zaamslag en Ter- neuzen hebben door snel ingrij pen kunnen voorkomen dat gisterochtend in alle vroegte niet alleen een woonhuis, maar ook een café-restaurant en een kledingzaak aan het Plein in Zaamslag in de as werden ge- legd. De brand brak rond half drie 's nachts uit in een woonhuis. De drie bewoners - een gezin met één kind - konden zich in veilig heid stellen. Ze ontdekten de brand in één van de slaapkamers op tijd en waarschuwden direct de buren. De brand sloeg over naar de bo venverdieping van het horeca- etablissement en de kleding zaak, maar de brandweer kon het vuur terugdringen en beper ken tot het woonhuis. Op het moment dat de brand weer ter plaatse kwam, sloegen de vlammen uit de achterzijde van de woning. Door de hitte vatte ook het dakbeschot van de twee belendende percelen vuur. De brandweer van Zaamslag kreeg assistentie van het korps van Temeuzen. Woordvoerder C. van Cleemputte van de brandweer Terneuzen: „Toen we hoorden dat er sprake was van een brand in het centrum van het dorp zijn direct twee bluseenheden, een speciale ademluchtunit en de hoogwer ker uitgerukt. Met dat materieel konden we erger voorkomen. Kacheltje De brand, die vermoedelijk is veroorzaakt door een oververhit elektrisch kacheltje, heeft voor minstens een ton schade aange richt. Het woonhuis moet als verloren worden beschadigd: het café en de kledingzaak lie pen lichte schade op. Na ander half uur werd het sein brand meester gegeven. De brandweer bluste vervolgens tot omstreeks acht uur 's ochtends na. De groep Anita en Co oogstte succes. foto Charles Strijd door Frank Gijsel OOSTBURG - Jong creatief talent uit de streek kreeg gister avond tijdens de eerste Perfor mance Night 2001 in het Ledel- theater in Oostburg alle kans om zich te presenteren. Het overgrote deel van de artiesten stond voor het eerst in de schijn werpers. Dat een dergelijke avond in een behoefte voorziet, bleek uit de grote publieke belangstelling. Debenedenzaal was met 250 be zoekers volledig bezet. Het werd een gezellige avond met een pu bliek dat niet alleen uit jeugd bestond. Het programma bood een gevarieerd aanbod met bal let, cabaret, zang en enkele bands. Veel lof oogstte Anne May, die al op jeugdige leeftijd de liefde voor de dans ontdekte en zich nu als tweedejaars stu dente aan de Rotterdamse dans- academie verder ontwikkelt. De danssolo Ode aan de muziek maakte ze zelf en ook de choreo grafie was van eigen hand. Ook de dans van de groep Anita en Co oogstte veel succes. Wendy Wolfert, die hoopt ooit eens op te treden in een band, bracht een nummer van Mariah Carey. Ver der waren er onder andere op tredens van New Hazard, Sound of Nature, Gimmick en P J de Geuzen. Het slotoptreden was voor de groep Badly Preserved. Initiatiefnemer Tim Boussen wil dat de Performance Night een jaarlijks terugkerend eve nement wordt. Over de belang stelling voor de eerste uitgave was hij zeer te spreken. „Het idee heb ik afgekeken van de Kunstbende. Doordat Ledelpop door een gebrek aan vrijwilli gers verdween, dacht ik dat de tijd er nu rijp voor was om een dergelijk evenement op te zet ten. Het heeft wel veel energie gekost om iedereen zo ver te krijgen hier te komen optreden. Tot vorige week moest ik nog mensen overhalen om mee te doen. Ik ben blij dat het uitein delijk gelukt is en dat er zoveel publiek op af is gekomen. Vol gend jaar gaan we gewoon door." door Barend Pelgrim SLUISKIL - Het havenschap Zeeland Seaports gaat er voor alsnog van uit dat de bouw van een kassencomplex in de Ka naalzone doorgaat, ondanks het afketsen van de komst van een nieuwe gasgestookte centrale bij Hydro Agri. Het project voor zowat honderd hectare glas tuinbouw zou een plaats moeten krijgen in de zuidelijke hoek van de Koegorspolder. Op korte termijn moet de provincialepla- nologische commissie duide lijkheid scheppen of de kassen er inderdaad mogen komen. Volgens burgemeester van Ter- neuzen en vice-voorzitter R. Barbé van Zeeland Seaports staat de besluitvorming rond het kassencomplex los van het al dan niet bouwen van een nieuwe energiecentrale in Sluiskil. Hydro Agri produceert nu al voldoende restwarmte en koolstofdioxide (CO,) om een kassencomplex van energie te voorzien. Dit gegeven wordt ook gesigna leerd door secretaris W. Saman van de Brabants- Zeeuwse Werkgeverskring. Saman: „Zo lang Hydro Agri er staat is kas senbouw interessant, zowel qua milieu als qua aanwendmg van restwarmte en CO,. Laat de pro vincie daar eens over meeden ken, zou je zeggen." Barbé re kent er op dat er begin 2002 ge start wordt met de formele pro cedures voor het project. Ge mikt wordt op de inrichting van een hele grote hoek van de Koegorspolder met kassen. De haalbaarheid van het complex (Advertentie) BPIookzoimdag 4 november door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Het Zeeuwse provinciebestuur moet ophou den te verkondigen dat er in Zeeland een concentratie moet plaatsvinden van de ziekenzorg. Volgens de directie van zieken huis De Honte in Terneuzen moet gedeputeerde De Kok (ge zondheidszorg) zich richting Den Haag juist sterk maken om de bestaande ziekenhuizen te versterken en het uitkleden van de organisaties proberen tegen te gaan. Gisteren maakte Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen bekend dat het drie jonge, beginnende specialisten heeft binnenge haald. Het gaat om uroloog Y. Depoorter (33), cardioloog C. Janssens (38) en radioloog F. Raat (38). Bovendien is er eer der dit jaar in Terneuzen al de chirurg O. Varin aan de slag ge gaan, terwijl per 1 januari 2002 daar ook nog eens een anesthe sioloog (T. Wierzbicki) bij komt. De boodschap bij dit alles was duidelijk: het ziekenhuis in Zeeuws-Vlaanderen is niet al leen in staat de eigen broek op te houden, in de praktijk blijkt dat het ook een aantrekkelijke ves tigingsplaats is voor specialis ten. Nog geen maand geleden be weerde gedeputeerde De Kok dat de Zeeuwse ziekenhuizen te solistisch te werk gaan om nieu we specialisten te kunnen aan trekken. Directeur patiënten zorg J. van der Heide van het Terneuzense ziekenhuis vindt dat er gewaakt moet worden voor een ontmanteling van de huidige diensten. „Als we daar aan meewerken, verliezen we zorg die we nooit meer terug krijgen. Onze boodschap aan De Kok is dan ook: probeer nu eens creatief te zijn en het tijdelijke tekort aan medisch personeel te overbruggen. Concentreren lost het probleem niet op. We zijn niet gebaat bij kretologie." De kersverse uroloog Depoorter onderschrijft dit standpunt, evenals zijn collega's. Dep oor- wordt binnenkort besproken met de bedrijfsleiding van Hy dro Agri. Het bureau VEK heeft in opdracht van Hydro, de ge meente en de provincie een haalbaarheidsstudie gehouden. Hier moet onder meer uit blij ken of Belgische tuinbouwers oren hebben naar vestiging in de Kanaalzone. De resultaten van het VEK-onderzoek zullen doorslaggevend zijn voor de verdere ontwikkeling van glas tuinbouw in Zeeuws-Vlaande- ren. Barbé betreurt dat de bouw van de gasgestookte centrale bij Hydro Agri is afgeblazen door de Noorse moedermaatschappij van de kunstmestfabrikant. Hij stelt dat het een domper is voor wat betreft de werkgelegenheid in de Kanaalzone op korte ter mijn. De bouw van de centrale had werk betekent voor vier- tot vijfhonderd arbeidskrachten gedurende een periode van drie jaar. Voorts vindt Barbé het jammer dat Hydro Agri een gigantische diepte-investering misloopt. Pessimistisch is hij echter niet. „Het traject van de vergun ningsaanvraag gaat gewoon door. Dat betekent dat men wacht op betere tijden, en ik ga er van uit dat de economische ontwikkelingen in positieve zin zullen bijdragen. Maar op het moment is alles onzeker, dus ik begi'ijp de beslissing. Burgemeester Straatsma legt een krans bij de herdenking in Eede. door Frank Gijsel en Pascalle Capetti EEDE - Na vele weken van beschietin gen en bombardementen werden op 19 oktober 1944 Eede en Aardenburg be vrijd. Vele tientallen inwoners verloren hierbij het leven. Enkele maanden later, op 13 maart 1945, zette koningin Wilhel- mina in Eede weer voet op Nederlandse bodem. Op die plek herdacht het ge meentebestuur van Sluis-Aardenburg gisteren op passende wijze de bevrijding door de geallieerden. Na een toespraak van burgemeester Straatsma en S. April, ambassadeur van Canada, werd de Last Post geblazen en een minuut stilte in acht genomen. Di verse personen legen bloemen bij het Ca nadees gedenkteken, onder wie de ambassadeur, de burgemeester, verte genwoordigers van oud-strijders en het verzet en de Canadese afdeling van de In ternationale School. Namens de kinde ren van de plaatselijke basisschool leg den Marjolein Herman en Maaike de Pauw bloemen neer. In zijn toespraak stond burgemeester Straatsma stil bij de gebeurtenissen in Amerika. Hij riep op niet bij de pakken neer te zitten, maar te werken aan vrede en gerechtigheid. „We moeten samen werken aan een leefbare wereld, waar sprake is van democratie. Hier is geen plek voor zinloos geweld." De burgemeester deed een dringend be roep op de jeugd om dat vooral in ge dachten te houden. Na de bijeenkomst in Eede verplaatste het gezelschap zich naar Aardenburg, vvaar een plechtigheid plaatsvond bij de graven van de gealli eerden op de algemene begraafplaats. In Oostburg legden leerlingen van de ba- foto Charles Strijd sisscholen De Drieklank, Sint Bavo en de openbare basisschool in Oostburggister middag een krans bij de plaquette in het gemeentehuis van Oostburg. Burge meester Noordewier, die de kinderen ontving, vroeg een minuut stilte. Hij wees erop dat de kinderen misschien ge wend zijn aan vrijheid, maar dat dit niet altijd vanzelfsprekend is geweest. Overi gens houdt vrijheid niet in dat alles maar mag en kan, waarschuwde hij. Zondag vindt in Retranchement de her denking en kranslegging bij het Hick- manmonument plaats. ter ambieert juist het opzetten van nieuwe programma's. .Vol gens mij is er een enorm braak liggend terrein op het gebied van de urologie in deze streek en is hier een mooie dienst uit te bouwen." Ook de specialisten Janssens en Raat zien de mogelijkheid om extra activiteiten te beginnen en verder te ontwikkelen. „De Honte is een goed geoutilleerd ziekenhuis, het is goed bereik baar, het kent geen wachtlijsten - zoals ieder ander ziekenhuis in Nederland die wel heeft - en er is een goede staf met de nodige ambitie", betogen de drie nieu welingen. „Daar komt nog eens bij dat de kwaliteit van leven hier zeer hoog is. Wij konden alle drie kiezen uit aanbiedin gen van verschillende zieken huizen. Zegt het genoeg dat we dan voor Zeeuws-Vlaanderen gaan?" (Advertentie) (Advertentie) Culinaire dagen op 2 en 3 november 2001 Slabbekoorn Interieurbouw B.V., Livingstoneweg 50. 4462 GL Goes Tel. 0113 222770, e-mail: chefbulthaup@zeelandnet.nl bulthaup De architectuur van de keuken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 59