PZC Gemeente peilt behoefte parkeren 11 Zendmast clandestien geplaatst I BRISTOL f IZONDAG GEOPEND Baan van honderden Zeeuwen op spel in Rotterdamse haven Schouwen sommeert paviljoenhouders tent alsnog af te breken VAN 13.00-17.00 UUR r Samen op de bres voor leefbaarheid Enquête voor verdeling betaalde vakken en vergunningen in centrum Zierikzee zeeuwse almanak Kennis Keukemarket waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD zaterdag 3 november 2001 door Maurits Sep VLISSINGEN-Het massa-ont slag bij de Rotterdamse haven- pool SHB treft ook veel Zeeu wen. Ongeveer eenderde van de werknemers van SHB komt uit Zeeland en Goeree-Overflak- kee. Toch merkt G. Ponse uit Scherpenisse weinig van pa niek. Ponse is namens FNV Bondge noten lid van de onderhande lingsdelegatie die met de direc tie moet overleggen over de reorganisatie bij SHB. Het be drijf, dat steeds dichter bij een faillissement komt, schrapt 453 van de duizend banen. Ponse ontving donderdagavond het sociaal plan van de directie. ,,Ik heb er de hele nacht niet van ge slapen", bekent hij. Welke functies precies vervallen en welke mensen dus moeten vrezen voor hun baan, kan Pon se niet zeggen. Het is daarom ook lastig om aan te geven hoe veel Zeeuwen hun baan kunnen kwijtraken. Ondanks de onzekerheden, is de houding van veel collega's nogal lauw, stelt Ponse vast. Vreemd vindt hij dat. „Het is niet vijf voor twaalf maar één voor twaalf." Dan was de sfeer rond reorganisaties in de jaren tach tig aanzienlijk grimmiger, her innert Ponse zich, die zelf in 1969 in Rotterdam ging werken. Ponse verwacht de grootste klap in de stukgoedsector. Daar is de concurrentie met uitzendbu reaus het hevigst. „Wij verdie nen zoals mensen in vaste dienst. Voor uitzendkrachten hoeven bedrijven maar de helft te betalen. SHB is dus gewoon te duur." Morele plicht De aandeelhouders van SHB hebben evenwel een morele plicht het personeel van de ha- venpool de helpende hand te bieden, vindt Ponse. „SHB heeft destijds het personeel opgevan gen dat bij havenbedrijven overtallig was. En nu laten de aandeelhouders ons vallen. Ter wijl als ze hun verantwoorde lijkheid zouden nemen, de pro blemen op te lossen zijn." In de Rotterdamse haven wer ken van oudsher veel Zeeuwen. De bedrijven daar zochten hardwerkende mensen en von den die in Zeeland. Vooral van uit het noorden van de provincie en vanaf Tholen pendelen nog steeds flinke groepen naar Rot terdam. Een deel wordt ook ingezet in de haven van Vlissingen, weet Ponse. Directeur M. Verbrugge van Verbrugge Terminals zegt als enige in de Zeeuwse havens ge bruik te maken van SHB. „Niet veel mensen, maar wel met re gelmaat." Het massa-ontslag baart hem vooralsnog geen zor gen. „Het zal voor ons geen con sequenties hebben, denk ik. Maar het is nog speculeren, want pas volgende week hebben wij een gesprek met de directie van SHB." (Advertentie) ELECTRA Verlichtingsspeciaalzaak Gratis montage bij besteding van minimaal 150 gulden. Lange Vorststraat 89 GOES Dam 23 ZIERIKZEE Advertentie door Famke van Loon RENESSE - De gemeente Schouwen-Duiveland, Rijks waterstaat en het waterschap willen dat de twee strandtenten die nu nog op het strand staan, alsnog worden afgebroken. De ondernemers krijgen zeven da gen de tijd gehoor te geven aan deze opdracht. De eigenaren van De Zomerzon in Renesse en De Schaar bij Westenschouwen hebben zich niet gehouden aan de gestelde deadline van 1 november. De ge meente sommeert de onderne mers in een brief alsnog hun boeltje in te pakken. De onge hoorzame ondernemers krijgen zeven dagen respijt. Is die ter mijn verstreken dan zal de ge meente nogmaals de stranden controleren. Staan de paviljoe nen er dan nog, dan zullen de Schouwse bestuurders over gaan tot het opleggen van een dwangsom. Die zal elke dag dat de onderneming er langer staat, hoger oplopen. Volgens wethouder G. van de Velde - de Wilde heeft het geen zin te wachten met handhaven tot 15 november, wanneer de CDA-fractie zoals aangekon digd de bestuurders alsnog wil dwingen de gedoogmotie uit te voeren. „Met de laatste brief heeft het college duidelijk aan gegeven welke kant ze op wil gaan. Er zijn geen argumenten voor ander beleid. En ik heb be grepen dat die grote broek, die het CDA vorige week nog aan had, inmiddels een stuk kleiner is geworden." J. Kristelijn van De Zomerzon is vooralsnog niet van plan gehoor te geven aan de eisen van het college. De motie van het CDA is voor zover hij weet het laatste officiële wa penfeit. Kristelijn: „Ik heb nooit officieel van het college gehoord dat zij het raadsbesluit naast zich neerlegt." Hoogmoed van keizer Kees pagina 15 Advertentie MIDDELBURG: Markt 45 De Kamperlaiidse logiesver- schaffer die vorige week j prins Willem Alexander en Maxima over de vloer kreeg, i wilde het voorval wel even I kwijt aan zijn gehoor uit het bedrijfsleven. Tijdens het bezoek aan hel nierdyalisecentrum infor meerde de prins bij een jon getje waar hij vandaan kwam. „Zutphen", meldde het knaapje vanuit zijn bed. „Oh, dat is Overijssel hè", reageerde de prins. j „Nee hoor", sprak het ventje I corrigerend, „Gelderland." De logiesverschaffer vond dat de wankele aardrijks kundige kennis Willem Alexander niet te zwaar aan gerekend moest worden: „Hij is immers nog in opleiding. Achter in de zaal fluisterde iemand tegen zijn buurman: „Ik had het ook verkeerd ge zegd." En de buurman ant woordde: „Hier zit er nóg zo een." Zo zaten er tenminste twee personen in de zaal die van de prins geen kivaad wisten. KOOKDEMO AEG Fletcher Hotel Zuiderduin te Westkapelle Zondag 2 december: Sint Nicolaas Br.unch a 45,- kinderen tot 12 iaar f 17.50 Bezoek van Sint en Piet Vraag naar onze kerstinfo Iedere zondag Familiebrunch a 39,50 p.p. Tel.: 0118-561810 www.fletcher.nl ontwerp - advies - montage - financiering 10 JAAR ZEKERHEID ROOSENDAAL NOORD A17 -AFSLAG 21, Telefoon 016S - S10 600. Fox 0165 - 510 605. www.keukenmarket.nl Zwaargewonde bij ongeval op de Roompot KAMPERLAND - Een in- woner van de gemeente Noord-Beveland is vrij dagochtend zwaarge wond geraakt Het ongeluk gebeurde tij dens werkzaamheden op bungalowpark De Room pot in Kamperland. De man was bezig aan een dakkapel, toen hij zich verstapte en ongeveer drie meter naar beneden viel. Hij werd met zware ver wondingen aan de rug overgebracht naar het streekziekenhuis in Goes. De arbeidsinspectie on derzoekt de zaak. door Ali Pankow ZIERIKZEE - In opdracht van telecommunicatiebedrijf Dutchtone is deze week aan de Nieuwe Kooiweg bij Zierikzee clandestien een zendmast ge plaatst. Het bedrijf heeft daar geen bouwaanvraag voor inge diend zoals wettelijk wel ver plicht is. De gemeente heeft Dutchtone inmiddels schrifte lijk verzocht die bouwvergun ning alsnog aan te vragen. Volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde constateerde één van de medewerkers van de gemeente bij toeval dat donder dag op een stuk akker aan de Nieuwe Kooiweg een circa veer tig meter hoge zendmast werd neergezet. De gemeente was hiervan niet op de hoogte ge steld. Toen de inspecteur van bouw en woningtoezicht ter plekke kwam. was de zendmast al vrij wel operationeel. „Zulke mas ten staan nou eenmaal binnen een uur overeind", zegt wethou der Van der Velde. Volgens haar is er direct daarop een brief uit gegaan naar Dutchtone met het dringende verzoek alsnog een bouwvergunning aan te vragen. Of die ook werkelijk wordt ver leend is echter zeer de vraag. De gemeente Schouwen-Duive land wil en kan niet onbeperkt toegemoet komen aan de wen sen van telecommunicatiebe drijven voor het plaatsen van antenne-installaties. Om een verantwoord evenwicht te vin den tussen die wensen en de mo gelijkheden op het gebied van de ruimtelijke ordening, heeft de gemeente een notitie opge steld. Die ligt op dit moment ter inzage en zal binnenkort door de gemeenteraad officieel wor den vastgesteld. Volgens Van de Velde zal de bouwaanvraag van Dutchtone aan de daarin gestel de voorwaarden worden ge toetst. Elke aanvraag voor een bouwvergunning wordt per lo catie afzonderlijk beoordeeld. Met de beleidsnotitie in de hand kunnen er geen grote verschil len zijn tussen de locatie-aan duiding op de kaarten en de exacte plaatsing van de masten. Bij de opstelling van de gemeen telijke notitie is rekening ge houden met het nationale en provinciale antennebeleid. De clandestien geplaatste zend mast van Dutchtone in het open polderlandschap lijkt niet di rect te passen binnen de uit gangspunten voor het plaat singsbeleid. De gemeente wil dat zoveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van bestaande hoge bebouwing en van locaties op bedrijventerreinen. Tevens streeft de gemeente naar een bundeling van masten, zodat meerdere telecommunicatiebe drijven gebruik kunnen maken van dezelfde locaties. Mocht de bouwvergunning op grond van de criteria niet ver leend kunnen worden, dan zal Dutchtone gesommeerd worden de zendmast te verwijderen. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil met een enquête onder de bewoners in kaart brengen hoeveel par- keervergunningen nodig zijn in de binnenstad van Zierikzee. Wanneer deze inventarisatie (eind november) is afgerond zal het college de verdeling tussen het aantal vakken voor vergun ninghouders en betaald parke ren definitief vaststellen. De bewoners van het Zierikzee- se centrum roepen al jaren om de invoering van parkeerver- gunningen in de monumenten- stad. Met name in het seizoen leidt de huidige situatie gere geld tot ergernis. Toeristen vin den op drukke dagen amper een plaatsje, terwijl de centrumbe woners bij thuiskomst hun auto straten verderop moeten stallen of aangewezen zijn op betaalde vakken. Daarnaast levert de af wisseling van vrij en betaald parkeren, zoals op het terrein aan de Nieuwe Boogertstraat, veel verwarring op. Lange tijd hebben de plannen voor de ver gunningen wegens juridisch ge steggel op losse schroeven ge staan. Het Schouwse college had de introductie ervan gekop peld aan de omstreden uitbrei ding van het parkeerterrein aan de Hoofdpoortstraat. Want de bezoekers moeten een (gratis) alternatief hebben wanneer er straks in de gehele binnenstad moet worden betaald, is de stel lingvan wethouder C. Veerhoek van verkeer en vervoer. Nu de Raad van State twee weken ge leden definitief groen licht heeft gegeven voor die uitbreiding, kan de gemeente werk gaan ma ken van het parkeerbeleid voor centrumb ewoners De gemeente verspreidt daarom volgende week een enquête on der alle bewoners en bedrijven in de Zierikzeese binnenstad. „We willen kijken wat de be hoefte aan vergunningen is in relatie tot de ruimte in het cen trum", aldus beleidsmedewer ker verkeer en vervoer T. van de Ketterij. Door de toenmalige gemeente Zierikzee is een aan taljaren geleden al een dergelijk onderzoek gehouden. Deze re sultaten zijn volgens de be stuurders niet alleen enigszins verouderd, maar met slechts 32 procent respons ook niet erg re presentatief. Schouwen-Duive land zal het onderzoek daarom opnieuw uitvoeren. Volgens Van de Ketterij is het van belang dat zo veel mogelijk bewoners en bedrijven met de enquête laten weten wat ze wil len. Aan de hand van de resulta ten zal de gemeente berekenen hoeveel ruimte nodig is voor de parkeervergunningen en onder meer het maximum aantal par- keerkaarten per adres bepalen. Tot eind november krijgen be woners de tijd hun wensen aan de bestuurders kenbaar te ma ken. Begin 2002 zal het college de definitieve parkeerverorde- ning voor Zierikzee opstellen, zodat volgens de beleidsmede werker 'nog voor komend toe ristenseizoen' de vergunningen geïntroduceerd kunnen wor den. Uitbreiding Naast het onderzoek voor het parkeerbeleid zijn ook de voor bereidingen voor de uitbreiding van het parkeerterrein in volle gang. Volgens M. van Zetten van het gemeentelijk ingenieursbu reau lopen op dit moment de on derhandelingen tussen gemeen te en aannemers. Omdat de gemeenteraad eerder dit jaar al akkoord ging met de zogeheten turnkey overeenkomst, kan de aanleg van het terrein snel gaan, zodra de keuze voor een aanne mer is bepaald. Van Zetten:We moeten nog een klein extra krediet van de ge meenteraad vragen. Dat ge beurt waarschijnlijk in de ver gadering van januari. Over twee maanden zullen we wel kunnen beginnen." (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) BOOKZOWDAC 4 NOVEMBER Leefbaarheid in de kern Noordwelle is de belangrijkste doelstelling voor de Dorpsgemeenschap. door Ali Pankow NOORDWELLE - Het hoogste doel van de Dorpsgemeenschap Noordwelle is leefbaarheid. Het bestuur zet zich daar op verschillende fronten al een kwart eeuw voor in. Dit weekend wordt dat zil veren jubileum gevierd met een gevari eerd feestprogramma in het dorpshuis: cabaret, een fototentoonstelling, een 'dans-in', een clownsoptreden, een film en een Iers buffet met live muziek. Voorzitter Wout Lokker en bestuurslid Jos Geluk van de Dorpsgemeenschap be nadrukken dat belangenbehartiging maar een deel van het werk betreft. Saamhorigheid, sociale veiligheid en warme menselijke contacten zijn min stens zo belangrijk. Zo pleit het bestuur krachtig voor het re gelmatig plegen van nieuwbouw en voor controle op het tweede-woningbeleid. Panden in de dorpskern die er vaak ver laten bijstaan omdat ze als tweede huis worden gebruikt, dienen de leefbaarheid immers niet. Ook overlegt het bestuur over verbetering van verkeersknelpun ten. Al kost het wel heel veel geduld voor dat de gemeente werkelijk iets realiseert, vindt voorzitter Lokker. Maar naast die belangenbehartiging, steekt de Dorpsgemeenschap ook veel energie in gezelligheid: straoviering, een toneelavond, geanimeerde vergaderin gen, een lezing. Lokker behoorde destijds samen met Jan Deïst en Arjen de Jonge tot degenen die aan de wieg stonden van de Dorpsge meenschap. Zij creëerden samen met de bestuursleden die volgden een echt dorpshuis, een plek waar de dorpsbevol king elkaar tegenkwam en waar allerlei andere initiatieven ten behoeve van de leefbaarheid tot stand kwamen. Voor beelden daarvan zijn jeugdsoos The Well, de eigen dorpskrant en, recentelijk, een Halloween-optocht. Die werd deze week voor de eerste keer gehouden. Deïst en De Jonge zijn het bestuur in de loop der jaren ontvallen. Een groot gemis voor de Dorpsgemeenschap. Het enthou siasme dat zij in die begintijd ten toon spreidden, was intussen echter overge slagen op anderen. „Noordwelle heeft een groot buitengebied. Dat vertekent cijfermatige gegevens over het dorp wel eens, maar ik weet zeker dat het overgro te deel van de bevolking lid is van onze club", zegt Geluk. Onderzoekje Bij de discussie over omvorming tot Dorpsraad heeft het bestuur het functio neren van de Dorpsgemeenschap eens te gen het licht gehouden. Doelstelling en de wijzen waarop men die wilde berei ken, stonden nog steeds recht overeind. Reden genoeg om de eigen identiteit te handhaven, al wijkt die op sommige pun ten wat af van een Dorpsraad volgens het boekje. De Dorpsgemeenschap heeft nu wel een convenant ondertekend met de gemeente over het leveren van gevraagd en onge vraagd advies aan het gemeentebestuur. Tot stellingname in controversiële zaken laat het bestuur zich echter niet dwin- foto Marijke Folkertsma gen. „Wij zijn ervoor de totale bevolking, dus geven we in zo'n geval door hoe de verhoudingen liggen", zegt Geluk. Vol gens hem is het overigens een vrij hypote- tisch probleem, want echte strijdpunten zijn er op Noordwelle niet, naar zijn me ning. De Dorpsgemeenschap werpt zich ook niet op als actiegroep ten behoeve van zaken die algemeen in de gemeente spe len. Brieven over het nieuwe gemeente huis zouden pas verstuurd worden als het betreffende pand in Noordwelle zelf gezet zou worden. Leefbaarheid Leefbaarheid in de eigen kleine kern blijft de spil waar het omdraait. Volgens Lokker en Geluk is die gediend met een hartelijke ontvangst van nieuwe bewoners, met lobbyen voor het behoud van OBS De Stove, dus ook met het mondjesmaat, maar gestaag plegen van nieuwbouw, met verkeersveiligheid en met het onderling gezellig hebben als dorpsbewoners. (Advertentie) De circa veertig meter hoge zendmast aan de Nieuwe Kooiweg is il legaal geplaatst. foto Marijke Folkertsma yfêrstpakketten 0~ kerstpakketcatalogus is nu verkrijgbaar kreko Culinaire dagen op 2 en 3 november 2001 Slabbekoorn Interieurbouw B.V., Livingstoneweg 50,4462 GL Goes Tel. 0113 222770, e-mail: chefbulthaup@zeelandnet.nl bulthaup De architectuur van de keuken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 55