Digitale raad moet dynamisch Laatste kadastrale atlas in druk ZEELAND CREATIEF Gevleugelde pracht in dorpshuis Laatste restjes van theater Mondragon gaan in de verkoop Sint-Maartensdij ker wil af van straf voor toetakelen rivaal Vrouw beroofd bij winkelen Minder hardrijders op de N286 Zorgbeurs trekt 900 bezoekers Invalidenwagens vernield Trio vermoedelijk op dievenpad Spullen uit auto duiker gestolen Inbraak in bedrijfspand Borsele roept bewoners op tot bijdrage aan eerste interactieve vergadering Speurtocht door de natuur Agenten op vlucht voor brandlucht r ZEELANDHALLEN GOES HEINKENSZAND - Een 45-jarige vrouw uit Heinkenszand ontdekte gistermiddag in een winkel in de Dorpsstraat in haar woonplaats dat haar portemonnee was gestolen. Zij had die los in haar winkelwagentje gelegd. In de portemonnee zaten verschillende pasjes en een bedrag van enkele tientjes. THOLEN - Meer automobilisten dan normaal hebben zich de afgelopen dagen gehouden aan de maximumsnelheid op de N286, tussen Tholen en Scherpenisse. Daar stond sinds dins dag een bord dat aangeeft welk percentage bestuurders de li miet van tachtig kilometer per uur niet overschrijdt. Bij het begin van de actie was dat 51 procentGisterenbij het a fslui - ten van de actie, gaf het bord 65 procent aan. Halverwege de middag werd het bord verwijderd. VLISSINGEN - De eerste Zeeuwse Zorgbeurs van het ROC Zeeland was 'een succes'. Volgens A. Verhage, PR-medewer- ker bij het ROC, bezochten ruim negenhonderd mensen de beurs in CineCity in Vlissingen. De Zorgbeurs werd afgelopen maandag en dinsdag gehou den. Er waren onder andere lezingen, workshops en stands van medische bedrijven. Het doel van de beurs was om mede werkers in de zorg te informeren over nieuwe ontwikkelingen op medisch gebied. Verhage wil de beurs volgend jaar groot ser gaan opzetten. MIDDELBURG - In een gebouw aan de Westerscheldestraat te Middelburg zijn afgelopen nacht twee elektrische invalidenwagentjes van bewoners vernield. Eén wagentje is zo vernield dat het niet meer kan worden opgeladen, van de andere is de zitting vernield. KRABBENDIJKE - De politie heeft in de nacht van donder dag op vrijdag in deKerkpolder inKrabbendijke drie mannen aangehouden die vermoedelijk plannen hadden om een in braak te plegen. De drie, afkomstig uit Woerden en Reeuwijk, waren in het bezit van inbrekers werktuigen. Ze zijn in verze kering gesteld. BROUWERSHAVEN - Uit een geparkeerde auto op het par keerterrein Den Osse in Brouwershaven zijn donderdag avond diverse spullen gestolen. Een 38-jarige man uit Gent was tussen zes en zeven uur gaan duiken. Bij terugkomst merkte hij dat zijn auto was openge broken. De man mist kledingstukken, een rijbewijs, paspoort, bank pas en drieduizend Belgische frank. ANNA JACOBAPOLDER - In de nacht van donderdag op vrijdag werd er in Anna Jacobapolder ingebroken in een be drijfspand en een daarnaast geparkeerde auto. Uit het pand namen de dieven enkele tientjes mee. De eigenaar van de auto mist onder meer een bankpas en waardepapieren. zaterdag 3 november 2001 want we doen het voor een zap pende generatie, die dat gewend is", aldus Jongejan. De exacte tekst van de voorstellen is te vinden op digitaleraad.borse- le.nl. Vandaaruit kunnen alvast reacties worden gemaild. De vergaderingen zijn 8 en 15 no vember vanaf 19.00 urn- recht streeks op de site te volgen. Studio De raadsvergadering wordt ge houden in de studio van Zee- landNet in Kamperland, omdat daar de noodzakelijke appara tuur aanwezig is. Er wordt on der meer gewerkt met camera's die reagei"en op geluid, zodat sprekers direct in beeld komen. Om de apparatuur zo min moge lijk te verstoren, wordt zo min mogelijk publiek in de studio toegelaten. Wie geen aanslui ting op internet heeft, kan die avond terecht in het gemeente huis in Heinkenszand, de bi bliotheken in Heinkenszand en 's-Gravenpolder en de Don Bos- coschool in 's-Heerenhoek. Dat de vergadering in Kamper land wordt gehouden, schept een klein praktisch probleem. De raad mag weliswaar wel bui ten de gemeentegrenzen be raadslagen maar niet officieel tot besluitvorming overgaan. Dat betekent dat de uitkomsten van de discussie officieel in het gemeentehuis moeten worden bekrachtigd. Indien mogelijk gebeurt dat direct na afloop van de bijeenkomst in Kamperland of anders later deze maand. GOES - Het Milieu Educatie Centrum De Bevelanden houdt woensdag 14 november van 14 tot 16 uur een natuurspeurtocht voor de jeugd. In het Hollandsche Hoevege- bied in Goes wordt gespeurd naar interessante zaken en tus sendoor zijn er opdrachten om uit te voeren. Kinderen tussen de 7 en 12 jaar die mee willen doen, kunnen zich aanmelden bij hetMEC De Bevelanden, aan de Kattendijksedijk 23. door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Een dyna mische discussie over een aan sprekend onderwerp, toegesne den op de huidige zapgeneratie. Dat moet de eerste digitale en interactieve raadsvergadering worden die de gemeente Borsele donderdag 8 november houdt. De gemeente heeft inmiddels al le bewoners opgeroepen een bij drage te leveren. aanspreken dan bij de traditio nele raadsvergadering. ,,Een e- mail is vaak ook minder per soonlijk dan het inspreken bij een raad", aldus woordvoerster M. Jongejan. „Mensen durven dan meer te zeggen." Voor de eerste digitale raad is ook een aansprekend onderwerp gekozen: het jeugd werkplan, waarover eerder al uitvoerig is gepraat in de jeugd- debatten. Er zijn zes concrete voorstellen geformuleerd: meer activiteiten bij de jeugdsozen. aanschaf van apparatuur voor digitale communicatie, meer evenementen op het platteland, de invoering van een activitei tenstrippenkaart voor de jeugd, stageplannen voor de jeugd en het realiseren van een honkbal- veld in Heinkenszand en een containerhangplek in Elle- woutsdijk. De eerste drie voor stellen worden op 8 november besproken, de overige drie op 15 november. Er geldt een strikte orde in de vergadering: de politieke partij en krijgen bij elk voorstel eerst twee minuten de tijd om hun mening te gevendan kunnen zij reageren op eikaars standpun ten en de ontvangen reacties (maximaal dertig seconden per e-mail). Daarna verdedigt bur gemeester J. Mandos het voor stel en beantwoordt vragen, waarna een besluit wordt geno men. De krappe tijdslimieten moeten ervoor zorgen dat de raadsleden bondig formuleren - tijdens het oefenen bleek dat allerminst mee te vallen - en dat een leven dig, flitsend debat ontstaat. „Het moet allemaal vlug gaan, Borsele beleeft, voor zover be kend, met de digitale raad een landelijke primeur. Elders in den lande zijn wel raadsverga deringen via internet uitgezon den, maar daar ging het alleen om een registratie van het ge beuren met een webcam. In het geval van Borsele kan iedereen, zowel vooraf als tijdens de bij eenkomst, 'meepraten' door een e-mailtje te sturen. De binnen gekomen reacties worden op een scherm geprojecteerd. Het experiment past zowel in de bestuurlijke vernieuwing, waarin Borsele een voortrek kersrol speelt, als in het proces van toenemende digitalisering waar alle gemeenten in verwik keld zijn. Het digitale debat moet vooral een breder publiek VLISSINGEN - Het politiebu reau aan de Molenstraat in Vlis singen is gisterochtend korte tijd ontruimd geweest. Rond kwart over acht werd in het ge bouw een brandlucht geroken. De brandweer werd direct ge alarmeerd en die besloot om het politiebureau te ontruimen. De brandweer doorzocht het ge bouw en daaruit bleek dat er in een technische ruimte een elek trisch kastje oververhit was ge raakt. Dit ging gepaard met rookontwikkeling. De brand- weer bluste de brandhaard met kooldioxydegas. Na ongeveer een kwax-tier werd het pand vrij gegeven en kon iedereen weer aan het werk. In het Heer Hendrikhuis zijn kanaries, parkieten en tropische vogels van dichtbij te bewonderen. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Het seizoen van de vogelexposities is weer aan gebroken. Her en der kunnen liefhebbers de komende dagen terecht om de gevleugelde pracht van nabij te bewonderen. In het Heer Hendrikhuis in 's-Heer Hen- dxükskinderen is gistermiddag de jaarlijkse onderlinge tentoonstelling van de Goese club De Vogelvrienden begonnen. Daar zijn meer dan driehonderd vogels te zien, waar onder kleur- en postuurkanaries, ti'opische vogels en verschillende soorten parkieten. De tentoonstelling is vandaag nog geopend van 10.00 tot 16.30 uur. Vogelfanaten kun nen vandaag ook terecht in dorpshuis De Zaete in Yerseke, waar de plaatselijke ver eniging Inter Scaldis een tentoonstelling houdt. Volgende week is het de beurt aan de Vogel vrienden Krabbendijke en Omstreken, die vrijdag 9 en zaterdag 10 november bezit ne men van dorpshuis De Meiboom in Krab bendijke. Voor deze vogelshow zijn 360 vo gels ingeschreven, waaronder kleur- en pos tuurkanaries, zebravinken, Europese en tropische vogels en diverse soorten parkie- tachtigen. De expositie is vrijdag, als ook de uitslag van de keuring bekend wordt ge maakt, van 19.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 14.00 tot 22.00 uur geopend. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voormalig thea ter Mondragon in Zierikzee is de afgelopen maanden al groten deels leeggeruimd. Stoelen, lampen, gordijnen, balletvloer en dergelijke iiebben hun weg naar andere gebruikers gevon den. Dorpshuizen en podium Brogum bijvoorbeeld. Het res tant van het interieur wordt za terdag 10 november tijdens een verkoping bij inschrijving van de hand gedaan. Belangstellenden kunnen op die dag van 9.00 tot 13.00 uur te recht. Zij ontvangen bij binnen- komst een lijst met een over zicht van de beschikbare kavels. Alle kavels zijn voorzien van een minimumprijs. Daarboven kan een bod worden uitge bracht. Bij vei*ti*ek dienen de in gevulde formulieren te worden ingeleverd. De hoogste bieder heeft een koopverplichting. De mensen die het hoogste bod per REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kavel xxitbrachten, kx-ijgen in de week na de verkoping telefo nisch bericht. De betalingen kunnen niet contant worden ge daan. In de aanbieding voor de ver koop op zaterdag 10 november zijn nu nog: een vleugel, een pia no, wandlampen, plafonnières, staande schemexiampen, een bxxreau, stoelen, borden, scho tels, bestek en twee oude (niet werkende) filmpi'ojectoren. Voor de verdere afwikkeling wordt het pand overgedragen aan het gemeentelijk ontwikke lingsbedrijf. De voorgevel aan de Oude Ha ven dient als x-ijksmonument in de oorspronkelijke staat behou den te blijven. Het achterlig gend gedeelte in de Paarden- straat zou zonder al te veel pro blemen gesloopt kunnen wor den. De plannen van belangstel lende projectontwikkelaars die zich inmiddels hebben gemeld, lopen uiteen van woningbouw tot een hotel-congrescen trum. Rapport Sinds de sluiting van Mondra gon op 30 juni is Schouwen- Duiveland verstoken van een theatexwoorziening. Inmiddels heeft onderzoeksbureau Buys Culturele Profielen (BCP) een rapport uitgebracht over de mo gelijkheden voor een nieuwe podiumvoorziening op Schou- wen-Duiveland. Naar aanlei ding van dit rapport wordt woensdagavond 14 november in de Nieuwe Kerk in Zierikzee een openbaar debat gehouden. Het gemeentebestuur wil in alle openheid met de bevolking de discussie aangaan over de be hoefte aan een podiumvooi-zie- ning en de mogelijkheden daar- toe.. Als sprekers voor deze bijeen komst zijn uitgenodigd gedepu teerde G. de Kok van Cultuur, voox-zitter L. Blikman van de Schouwse werkgroep Stichting Oude Zeeuwse Kerken en pro ducent T. van Houten van thea ter, film en muziek. Het debat in de Nieuwe Kerk begint om 19.30 Cees Moens (1) en Frank de Klerk bekijken de oorspx-onkelijke legger van het kadaster en de pas verschenen kadastrale atlas. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom KAPELLE - Het gisteren gepre senteerde deel van de Kadastra le Atlas van Zeeland 1832 is waarschijnlijk het laatste dat in druk verschijnt. De stichting die zich inzet voor het toegankelijk maken van de historische ka dastrale gegevens, streeft er naar in de toekomst de informa tie zoveel mogelijk digitaal beschikbaar te maken. Het veei-tiende deel van de Ka- dastx-ale Atlas van Zeeland werd gistermiddag in het ge meentehuis van Kapelle aange boden aan burgemeester G. de Groot. Het fx'aaie boekwerk oxn- vat de beschrijving van alle grondeigendommen anno 1832 in Kapelle, Wemeldinge, Schore en Vlake, de kernen die samen de huidige gemeente Kapelle vormen. Nedexdand kent sinds 1832 een landelijk kadaster. Dat werd destijds ingevoex-d om de rechts zekerheid bij de handel in on roerend goed te waarborgen, maar vooral ook om een recht vaardige belastingheffing te, kunnen hanteren. Daaxwoor werd al het land opgemeten en in kaart gebracht. De Stichting Kadastrale Atlas van Zeeland zet zich al jaren in om de kaarten en registers die toen zijn opgesteld en die ook bewaard zijn gebleven, op een goede manier te ontsluiten. Dankzij de grote inzet van vxdj- willigers, doox-gaans oud-mede werkers van het kadaster, is dat ook gelukt. De atlassen die het resultaat van het monnikenwei'k zijn, vox-men geschikte veili'ekpunten voor historisch of genealogisch on derzoek. In dat opzicht is 1832 achteraf gezien een 'schitterend moment' geweest om de zaak vast te leggen, zegt F. de Klerk van het gemeentearchief van Kapelle, die aan de atlas heeft meegewerkt. De ontwikkeling van de infrastructuur komt kort daarna in een stroomversnel ling terecht, industrie rukt op en de landbouw verandert, waar door het land in hoog tempo in grijpend wijzigt. Markante objecten De atlas van Kapelle is meer dan een uitputtende opsomming van kadastrale gegevens. De Klerk heeft samen met collega Martin Zxiidhof zich verdiept in enkele markante objecten die ook in de lijsten voorkomen. Aan de orde komen herberg De Zwaan aan het Kerkplein in Ka pelle, de bebouwing op de hoek van het Marktplein in Biezelin- ge, boerderij Treurzicht in Eversdijk, de dorpskern van Schore, het ontstaan van het Kanaal door Zuid-Beveland en bierbrouwerij Het Hart in We meldinge. De artikelen zijn ver rijkt met deels nooit eerder ge publiceerde illustraties. Na veeidien delen zet de Stich ting Kadastrale Atlas van Zee land een punt achter de uitgave van de boekwerken. „In deze vorm zullen de kadastrale atlas sen in principe niet meer ver schijnen", zegt Cees Moens van de stichting. Eén reden zijn de tamelijk hoge kosten van het drukken, maar veel belangrij ker is de toenemende vx-aag naar digitale ontsluiting. Die verge makkelijkt niet alleen het speurwerk, maar maakt ook het koppelen aan verwante histori sche bestanden mogelijk. De stichting treft inmiddels voor bereidingen voor het digitalise ren van gegevens. De kadastrale atlas is te bestellen de Stichting Kadastrale Atlas van Zee land, p/a Kadaster Directie Zuid west, Antwoordnummer 245, 4330 VB Middelburg. Prijs: 59,- door Katja Logtenberg DEN HAAG - Een 56-jarige in woner van Sint-Maartensdijk was het helemaal niet eens met de straf die de Middelburgse po litierechter hem eerder had op gelegd wegens het toetakelen van een plaatsgenoot met een koevoet. De man vond dat hij helemaal geen straf had ver diend. Daarom ging hij gisteren in hoger beroep bij het Haagse gerechtshof. De twee Sint-Maartensdijkers zijn al tijden met elkaar in con flict over een perceel aan de Mo lendijk. Beide mannen hadden het pand gekocht van een oude re dame. De verdachte had juist een rechtszaak om het huis ver loren van zijn rivaal, toen hij op 27 januari vorig jaar een 'ver dacht' persoon zag rondsluipen bij het bewuste pand. Hij liad het vermoeden dat het zijn plaatsgenoot was en ging samen met zijn zoon een kijkje nemen. „We waren toch nog vei'ant- woordelijk voor het huis. Voor hetzelfde geld was hij daar om de grond te bevuilen en mij daar alsnog voor op te laten draaien", zei de Sint-Maartensdijker. De zoon en de vader troffen in derdaad hun plaatsgenoot aan. Volgens de vader zou hij de man 'vriendelijk' hebben verzocht om weg te gaan. Daarop zou de man hem direct hebben aange vallen. „Ik schx-ok me dood toen ik hen samen over de gx-ond zag rollen en zag dat hij mijn vader naar de keel greep", vexdelde de zoon. Hij en zijn vader hadden nog niet lang daarvoor een ern stig auto-ongeluk meegemaakt, waarbij de vader zijn nek had gebroken. De zoon - die als ge tuige in de rechtszaal aanwezig was - vertelde dat hij op dat mo ment een black out kreeg. Hij was zelf eens afgetuigd door een groep van vijftien jongens en zou dat weer voor zij n ogen heb ben zien gebeuren. Hij liep naar de auto terug en pakte een koe voet. Daarmee sloeg hij hard op 'de belager van zijn vader' in. De man liep hierbij diverse bot breuken op. De zoon zei dat hij zich niet meer kon herinneren dat hij dat had gedaan. Ook de vader ver klaarde dat hij de koevoet niet gezien had. „Ik was veel te druk bezig om mijn beresterke bela ger van het lijf te houden", zei hij. Diverse getuigen hadden echter gezien dat de vei'dachte bovenop het slachtoffer lag en dat zijn zoon er met een koevoet op los sloeg. De vex'klaring van het slachtof fer was totaal anders dan die van vader en zoon. Volgens hem vloog de Sint-Maartensdijker hem als eerste aan, teiwijl hij al leen maar een kijkje kwam ne men bij zijn eigen woning. De politierechter in Middelburg geloofde zijn versie en legde een werkstraf van tachtig uur en een voorwaardelijke celstraf van vier weken op. Hofaanklager mr. A. van Nederpelt was het he lemaal eens met deze straf en eiste weer hetzelfde. Vrijspraak De advocaat van de verdachte mr P. De Gier vond echter dat zijn cliënt moest worden vrijge sproken. Volgens hem was het duidelijk dat zijn cliënt was aangevallen door de andere man - die een kop groter was en tien jaar jonger. „Hij probeert mijn cliënt er al tijden in te lui zen", betoogde de raadsman. Zo deed de man in 1997 aangifte van bedreiging. Hij vertelde de politie toen dat de Sint-Maai*- tensdijker hem met de dood had bedreigd. De rechtbank sprak de Sint-Maartensdijker echter vrij voor dit feit. Ook zou de man de gasleidingen van het bewuste pand hebben gesaboteei'd om de Sint-Maartensdijker ervoor te laten opdraaien. De advocaat vroeg het hof om de feiten die de zoon had gepleegd los te zien van datgene wat de vader had gedaan. „De vader had nooit kunnen voorzien dat zijn zoon de man met een koevoet zou af ranselen", aldus de raadsman. Volgens de advocaat had de va der zich alleen maar verdedigd tegen de aanval van zijn rivaal. Uitspraak op 16 november. VRIJDAG 9 NOV. 14.00-22.00 ZATERDAG 10 NOV. 10.00-18.00 ZONDAG 11 NOV. (Advertentie) Met meer dan 150 stands en kramen van bedrijven en particulieren met de meest uiteenlopende basismaterialen, kant- en klaar kadootjes en vele workshops Toegang 10,00 p.p. kinderen 6-12 5.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 53