Kok soepel over looneisen Verzet tegen nieuwe regels homeopathische middelen PZC Organisaties willen ruimere vergoeding NS Zeeuwse imam biedt excuus aan SieMatic Km-heffing stille regio moet van PvdA lager Onderzeeër Ms. Bruinvis aan ramp ontsnapt Oplichter trok maanden van hotel naar hotel Stijgingen zijn volgens premier moeilijk te voorkomen Klus op grote hoogte Deel Amsterdam zondag autovrij Bse-geval in Munnekezijl Miljoen voor opgraving Kerkrade Ook met euro loterijmiljonairs Zyna niet 'het meisje van Nulde' Borst schrikt niet van minder meldingen euthanasie Mooi cadeau van SieMatic. Kamervragen over Kamminga zaterdag 3 november 2001 DEN HAAG - De tarieven van een kilometerheffing zouden lager moeten zijn voor mensen uit provin cies waar weinig of geen files voorkomen. De hef fing is immers bedoeld om files tegen te gaan. Dat betoogt de PvdA in reactie op het kabinets voorstel voor kilometer heffing. Volgens dat voor stel wordt een heffing - die per plaats en tijd kan verschillen - pas in 2006 realiteit. De PvdA gaat volgens Kamerlid Van Heemst proberen dat ook voor die tijd al te realise ren. Het kabinetsvoorstel gaat uit van een heffing van ge middeld zeven cent per gereden kilometer voor elke automobilist, waar deze zich ook bevindt. In ruil daarvoor hoeft geen wegenbelasting meer te worden betaald en gaan de benzineaccijnzen en de aankoopbelasting BPM omlaag. Berekend is dat automobilisten die min der dan 18.000 kilometer per jaar rijden goedkoper af zijn met de heffing. Om de heffing te kunnen innen moet in elke auto verplicht een zogenoemde mobimeter worden geïn stalleerd die de gereden kilometers per dag en per regio bijhoudt. Dit kastje maakt gebruik van tech nieken voor satelliet-na- vigatie. PvdA en D66 in de Tweede Kamer tonen zich ingenomen met het voor stel. Kritiek is er vooral van het CDA, dat de kilo meterheffing vooral be schouwt als een middel om tot een spitsheffing te komen. Eerdere pogingen van het kabinet om auto mobilisten in de spits meer te laten betalen voor het gebruik van de weg le den schipbreuk. CDA-Kamerlid Eurlings zet daarnaast grote vraagtekens bij de techni sche haalbaarheid en kos ten van invoering. GPD HAARLEM - De Nederlandse onderzeeboot Hr. Ms. Bruinvis is in de Noorse wateren ont snapt aan een schipbreuk. Door een navigatiefout dreigde de boot uit de Walrus-klasse op vijftien meter diepte frontaal op een rots te lopen. Dankzij een snelle uitwijkma noeuvre werd deze alleen ge schampt. De marine stelt een onderzoek in. De bijna-ramp van de Bruinvis vond twee we ken geleden plaats. In de officiële lezing van de marine werd steeds gesproken over een botsing met een USO (unidentified submerged ob ject) die slechts lichte schade zou hebben veroorzaakt. Niet uitgesloten werd dat de boot een walvis had geraakt. Die officiële lezing is onderuit gehaald door een nauw betrok kene. De stuurman van de Bruinvis had volgens deze bron tijdens een oefening in het Noorse Sognefjord de rots niet opgemerkt. Mogelijk omdat het zeer geavanceerde sonarsys- teem niet werkte. Nadat duikers de schade had den geïnventariseerd, voer het schip boven water terug naar de basis in Den Heidei". Marine zegsman A. van der Linde be vestigt dat de Bruinvis een rots heeft geraakt. „Het gaat om een lichte schade. De oorzaak van het ongeval wordt onderzocht. Wellicht komt daaruit naar vo ren dat er een navigatiefout is gemaakt." De onderzeeër is over twee we ken weer vaarklaar. GPD ARNHEM - Officier van justitie J. Stikkelman heeft gisteren te gen een 41-jarige verdachte uil Lichtenvoorde een werkstraf van 240 uur en een voorwaarde lijke straf van vier maanden ge- eist wegens oplichting en vals heid in geschrifte. De man overnachtte gedurende enkele maanden steeds een of meerdere dagen in dure ho tels maar vertrok zonder te be talen. De man vertelde dat hij van ho tel naar hotel trok omdat hij geen dak boven zijn hoofd had nadat de relatie met zijn viendin was verbroken. ANP van onze redactie binnenland KRABBENDIJKE - Imam A. Haselhoef noemt zijn uit spraken over het rechtvaardi gen van de doodstraf op open bare homoseksualiteit dom, kwetsend en onzorgvuldig. In een ingezonden brief in de vrij dageditie van dagblad Trouw biedt Haselhoef zijn excuses aan. De imam uit Krabbendijke vertelde maandag tijdens een radiointerview in het RVU-pro- gramma Spiegels achter de doodstraf voor openbaar prak tiserende homoseksuelen te staan. Haselhoef zegt niet alleen vanuit de autochtone bevol kingsgroep verontwaardigde reacties te hebben gehad. Ook vanuit de islamitische gemeen schap is hij op zijn vingers ge tikt. Andere imams wezen hem erop dat in de koran geen straf maat is bepaald voor uitoefenen van homoseksualiteit. Belan genorganisatie voor homosek suelen COC, die de uitspraken van Haselhoef veroordeelde, is uiterst verheugd met de excuses van de imam. „We hebben groot respect voor de publieke manier waarop Haselhoef zijn spijt betuigt", aldus een woordvoer ster. Het COC betitelt de spijt betuiging als 'oprecht en open staand voor de dialoog'. ANP door Hans van Soest DEN HAAG - Premier Kok wil de vakbonden niet langer op roepen hun looneisen voor ko mend jaar të matigen. Enkele weken geleden noemde hij de loonstijging van 4 procent die de vakcentrale FNV eist nog 'onbe heerst en onverstandig'. Hoewel Kok gisteren zei te ver trouwen dat de bonden inzien dat hoge looneisen op dit mo ment nadelige gevolgen kunnen hebben voor de economie en de werkloosheid, zei hij ook dat loonstijgingen moeilijk zijn te voorkomen zolang veel bedrij ven nog schreeuwen om perso neel. Over twee weken praat het kabinet in het jaarlijkse Na jaarsoverleg met vertegenwoor digers van vakbonden en werk geversorganisaties. Dan komen onder meer de centrale loonei sen aan de orde die de vakbon den stellen voor het komend jaar. Behalve Kok, waarschuw den eerder ook al de ministers Vermeend (Sociale Zaken) en Jorritsma (Economische Zaken) voor de gevaren hiervan nu de economie stagneert. Donderdag voorspelde het Centraal Plan bureau (CPB) dat economische groei in Nederland dit en vol gend jaar zal terugvallen van 2 naar 1,5 procent. „De prognoses zijn neerwaarts bijgesteld, maar nog wel beheersbaar", al dus Kok. Vorige maand zei mi nister Vermeend nog dat het ka binet rekening hield met terug val van de groei tot 1,1 procent. Werkloosheid Verder zei Vermeend er rekening mee te houden dat de werkloos heid volgend jaar oploopt met 70.000 mensenVolgens het CPB zal het echter 'maar' om 55.000 mensen gaan. „Een beheerste stijging van de contractlonen is nu belangrijker dan ooit", zei Kok gisteren nog maar eens. „Maar ik weet als geen ander dat in veel bedrijven waar men geen werknemers kan vinden er toch veel extra betaald zal wor den. In dat geval kan een vak bond niet zeggen dat zij geen ex tra looneisen stelt." Kok noem de onder andere de CAO die het Rijk zelf heeft afgesloten voor de rijksambtenaren als voor beeld van het feit dat een hoge loonstijging soms niet is te voor komen. GPD AMSTERDAM - Een groot deel van Amsterdam is morgen van 9.00 tot 17.00 uur afgesloten voor autoverkeer. In vrijwel het hele gebied binnen de ringweg AIO ten zuiden van het IJ komt geen auto de stad in. Het is de tweede keer dit jaar dat auto's uit Amsterdam ge weerd worden. Op zaterdag 22 september sloot de hoofdstad zich aan bij de Europese autovrije dag, maar toen was alleen de binnenstad afgesloten. Morgen doen ook veel stadsdelen aan het initiatief mee. Het afgesloten gebied heeft een totale oppervlakte van 36 vierkante kilometer. ANP MUNNEKEZIJL - In Friesland is opnieuw een geval van de gekke-koeienziekte bse ontdekt. Bij de vijfjarige koe Belinda 15, afkomstig van een veebedrijf in Munnekezijl, is de ziekte geconstateerd. Gisterochtend zijn alle 307 dieren van het be drijf opgehaald en voor vernietiging afgevoerd. Het is het 25ste geval van bse in Nederland en het zeventiende dit jaar. De besmetting kwam aan het licht tijdens een snelle test van het kadaver bij destructiebedrijf Rendac in Sumar. De koe werd op 19 oktober door de veehouder afgemeld. De oorzaak van de bse-besmetting wordt gezocht in het veevoer. GPD KERKRADE - Staatssecretaris Van der Ploeg van Cultuur draagt een miljoen gulden bij aan de kosten voor de opgraving van een Romeins complex in Kerkrade. De Romeinse villa uit de tweede eeuw na Christus ligt met andere gebouwen onder de grond op een plek waar de gemeente een villawijk wil laten bouwen. Voordat de huizen er komen, moet het hele complex worden opgegraven. De opgraving kost 2 miljoen gulden. Het is de be doeling dat de gemeente en de projectontwikkelaar het reste rende bedrag opbrengen. Eind dit jaar valt de beslissing. ANP DEN HAAG - Meer kleinere prijzen, goedkopere loten en een hogere hoofdprijs. De loterijen grijpen de komst van de euro aan om mensen sneller tot een gokje te verleiden. „De hoofdprijs van twee miljoen gulden is omgerekend min der dan een miljoen euro. Dat ronden we naar boven af, zodat we ook met de euro nog steeds miljonairs kunnen afleveren", aldus gisteren de Nederlandse Staatsloterij Ook de Lotto gaat alle prijzen 1 januari naar boven afronden om mooie ronde eurobedragen te krijgen. De Postcodeloterij daarentegen zal tijdelijk met direct omgerekende 'rare' euro bedragen werken. De loterij hoopt per 1 april met ronde euro bedragen te komen. ANP PUTTEN - De 6-jarige Syrische Zyna uit het Limburgse Wijl- re is niet 'het meisje van Nulde'. Het meisje is donderdag met haarvader teruggekeerd uit Syrië. Het rechercheteam dat de moord op 'het meisje van Nulde' on derzoekt probeert de verblijfplaats van nog een veertigtal an dere kinderen te achterhalen. Zyna was door haar school als vermist opgegeven tijdens het scholenonderzoek van de poli tie. Volgens een woordvoerder van het rechercheteam heeft DNA-onderzoek uitgesloten dat het stoffelijk overschot van Romy van Buuren uit Alkmaar is. Romy wordt sinds 1997 sa men met haar moeder vermist. Het rompje van 'het meisje van Nulde' werd eind augustus op strand Nulde bij Putten gevonden. Drie dagen later werd haar hoofd gevonden bij Hoek van Holland. ANP NIJMEGEN - Twee werklieden lopen over een boog van de Waalbrug in Nijmegen. De mannen waren gistermiddag bezig met de voorbereidingen van de Waterweek die van daag in Nijmegen begint. Vanwege dit evenement komt een enorm spandoek aan de brugte hangen. foto Koen Suyk/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Alleen het terug betalen van het treinkaartje bij vertragingen is niet genoeg. De Nederlandse Spoorwegen zou den ook schadevergoeding moe ten betalen als treinen niet volgens schema rijden. Consumentenorganisaties ANWB, Rover en de Consumen tenbond vinden dat in dergelij ke gevallen ook bijvoorbeeld de kosten voor een taxi of in het ui terste geval voor een hotel zou den moeten worden vergoed. De Tweede Kamer behandelt begin december een wetsvoor stel dat de spoorwegen aanspra kelijk kan stellen voor vertra gingen en het uitvallen van treinen. De consumentenorga nisaties vinden dit voorstel niet ver genoeg gaan, zeiden ze gis teren. De ANWB, Consumentenbond en Rover zijn niet alleen slecht te spreken over de NS. Ook bus maatschappijen zouden ze daarop willen aanspreken. Openbaar vervoerders vinden zichzelf daarvoor niet verant woordelijk. Onvrede De politiek zou dan ook de ove rige openbaarvervoersbedrij ven moeten aanpakken. „De vervoerders hebben zelf invloed op hun prestaties", voeren zij aan. „Terwijl de consument daarop uiteraard geen enkele invloed heeft maar wel als eni ge de dupe is van de vertragin gen." Uit onvrede over de opstelling van de vervoerders, zijn de con sumentenorganisaties uit het overleg over de algemene leveringsvoorwaarden in het openbaar vei*voer gestapt. ANP DEN HAAG - De nieuwe Eu thanasiewet is niet mislukt nu artsen minder gevallen van hulp bij zelfdoding melden in plaats van meer, zoals de bedoeling was. Dat stelt minister Borst (Volks gezondheid) naar aanleiding van Kamervragen over het jaar verslag 2000 van de Regionale Toetsingscommissies Euthana sie. Volgens het jaarverslag wer den vorig jaar 2123 gevallen van euthanasie gemeld. In 1999 wa ren dat er nog 2216. Borst vindt het nog veel te vroeg om te spre ken van 'falend beleid', zo laat zij de Kamer weten. Volgens de minister zijn er juist in 2000 wellicht minder mel dingen geweest omdat artsen wilden afwachten hoe de par lementaire behandeling van de Euthanasiewet zou uitpak ken. Nu zijn artsen voortaan gevrij waard van strafrechtelijke ver volging, mits is voldaan aan de zorgvuldigheidscriteria die in de wet zijn opgenomen. GPD (Advertentie) Plannen voor een nieuwe keuken? Ons nieuwe SieMatic keukenideeënboek denkt met u mee. Het helpt u stap voor stap bij het selecteren van mogelijkheden. Met veel ideeën en praktische tips. Al jaren de mooiste en meest uitgebreide gids. Nu in een compleet nieuwe opzet. In luxe harde kaft. Cadeau in onze showroom, 't Liefst een SieMatic Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, Nieuwendijk 89 (onder dak bij Pot Woninginrichting), 0115-564070 Goes Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan15,0113-221222 Middelburg Woonstudio Middelburg, Grenadierweg 17A, 0118-629522 DEN HAAG - De positie van commissaris van de koningin Kamminga van Gelderland is gisteren aan het wankelen ge bracht door Kamervragen van de Socialistische Partij. De fractie wil van minister De Vries van Binnenlandse Zaken weten of Kamminga nog kan aanblij ven. Kamminga is in moeilijkheden geraakt door de bestuurscrisis in Gelderland. Die crisis begon met een onderzoek naar het fa lende evenementenbeleid. Daarbij bleek sprake van frau de, manipulatie en vergissin gen. Ook Kamminga maakte fouten, die hij achteraf onzorg vuldig heeft genoemd. Vervolgens spatte de coalitie uiteen. De crisis heeft al twee gedeputeerden en zeker twee hoge ambtenaren hun baan ge kost. Deze week bleek dat de Gelder se commissax-is in strijd met de Europese regelgeving een be vriende relatie voor i'uim een ton zijn werkkamer op het pro vinciehuis heeft laten inrichten. De SP wil nu van de minister weten wat hij vindt van de uit voering van de toezichthouden de x'ol die een commissaris van de koningin heeft. De partij wil ook een uitspraak over het func tioneren van Kamminga.ANP door Andrea Bolle BURGH-HAAMSTEDE - In Nederland mogen met ingang van 1 januari 2002 alleen nog homeopathische geneesmidde len worden verhandeld als ze geregistreerd zijn. Op grond van Europese wetgeving moeten al le middelen getest worden op kwaliteit en veiligheid. Daar door dreigt tachtig procent van de middelen van de Neder landse markt te verdwijnen. L. Straijer uit Burgh-Haamste- de, voorzitter van de Koninklij ke Vereniging Homeopathie Ne derland (KVHN), maakt zich zorgen over de nieuwe wetge ving. „Nederland moet weer als braafste jongetje van de klas voorop lopen. We spannen een kox-t geding aan tegen het Rijk", zegt Straijer. In Den Haag zijn gisteren alle belanghebbenden geïnfor meerd over de nieuwe wetge ving. De voorlichting werd ver- sti'ekt door het ministerie van Volksgezondheid, het College ter Beoordeling van Genees middelen en de Inspectie voor de Gezondheidszorg. Zij kon digden vanaf 1 januax-i een strenge controle aan. De KVHN behartigt de belan gen van patiënten en consu men- ten en pleit voor uitstel van het registratietermijn. Voorzitter Stx-aijer woi'dt overspoeld met brieven een telefoontjes van be zorgde mensen. Volgens haar kunnen ze straks niet andex-s dan overstappen op de i'eguliere medicatie. Dupe De kleine fabrikanten zullen wegens de hoge kosten van regi stratie de dupe woi'den van de nieuwe wet en buitenlandse be drijven zullen ook minder in vesteren in Nedexiand, voorziet Straijer". In Nederland worden per jaar 15 miljoen homeopathi sche px'oducten verkocht tegen een omzet van 250 miljoen gul den. Het gaat om voorgeschre ven en vrije geneesmiddelen. Van die laatste liggen viei"hon- dei'd aanvragen klaar bij het College ter Beoox-deling van Ge neesmiddelen. Tot nu toe zijn er slechts twee geregistreerd. Tij dens de informatiebijeenkomst in Den Haag liet het ministerie weten dat het er in januari hoogstens twintig zullen zijn. „Dat is te weinig", vindt Straij er. „In Frankrijk hebben ze de x-egeling uitgesteld tot 2008 en in Italië is het naar mijn weten ook met vier jaar verlengd." Om te zorgen dat Nederland zich zal aanpassen aan de buur landen is de vereniging een handtekeningenactie begonnen tegen de nieuwe wetgeving. Ruim vijfduizend apothekers, drogisterijen, artsen en homeo- paten hebben de formulieren in hun bezit. Respons Reformwinkel De Zonnehoed in Ziex-ikzee doet mee aan de actie. Volgens bedrijfsleider Elza Quist komt er veel respons van de klanten. De Zonnehoed heeft een groot assortiment homeo pathische middelen, maar voor ziet geen grote problemen door de wetgeving. „Het schiet niet op als je gaat doemdenken. Ver- andex-en gaat het stx-aks zeker, maar we moeten gewoon af wachten. Er is nog te veel ondui delijkheid." Het KVHN is sti-ijdlustig en spant een kort geding aan tegen het ministerie van VWS. „We willen het x'isico niet nemen dat de wetgeving wordt doox-gezet", zegt Straijer vastbesloten. Tot 10 november kunnen er kaailen en bxdeven ingezonden woi"den naar de vereniging, die ze daax-- na doorstuux-t naar Den Haag. Voorzitter L. Straijer van de KVHN wil de registratietermijn voor homeopathische middelen verlen gen. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3