PZC Solide dak trotseert elke storm Scherven bezorgen restaurateur handenvol werk 35 Inspectie voorkomt problemen Woonbeurs in Maastricht Dekbedden van Kardol Accessoires in badkamer 1 LI übi r~ ;fc DVDLand zaterdag 3 november 2001 Elk najaar is het op meer dere plekken in Neder land wel raak met storm schade, veroorzaakt door rukwinden en woest herfst weer. Eigenaren van een oud huis en mensen die het dak door een beunhaas hebben laten opknappen, lopen het meeste kans op rondvliegen de dakpannen. Goed onder houd is in elk geval nodig. Het kan deze herfst en winter weer volop raak zijn: stor men die ons land teisteren waardoor talrijke daken hun pannen verliezen en op straat kletsen. Met alle ellende van dien. Met name huizen die voor 1990 zijn gebouwd zijn kwets baar. Vanaf dat jaar gelden na melijk strengere bouwvoor schriften waardoor daken beter zijn beschermd tegen na jaarsonheil. De aanpassing van de regelgeving in 1990 heeft een reden, want in dat jaar raasden verschillende zware stormen over Nederland. Samen richt ten die voor meer dan twee mil jard gulden schade aan. Dat nooit meer, moet de over heid onder druk van de verzeke raars hebben gedacht. Vandaar dat sindsdien pannen bij iedere nieuwbouwwoning met specia le haken aan het dak moeten worden verankerd. „Bij platte daken is een zogenoemde kim- fixatie vereist, zodat de wind niet meer onder de bedekking kan komen", vertelt prof. ir. Hendriks, die naast zijn baan bij de Technische Universiteit ook een adviesbureau voor daken en gevels heeft. De gemeentelijke afdeling Bouw- en Woningtoezicht con troleert tijdens de nieuwbouw of de regelgeving ook wordt na geleefd. Tenminste, dat zou deze instantie moeten doen. „In de praktijk komt er vanwege per soneelsgebrek niets van de in spectie terecht", zegt Hendriks. Bovendien zijn er volgens hem binnen de dakbedekkingbran che nogal wat beunhazen actief en lang niet iedere 'handi ge kennis' is op de hoogte van de voorschriften. Die beunhazen en handige ken nissen spelen vooral een rol wanneer het dak van een be staand huis helemaal of deels aan vervanging toe is. „Comple te nieuwbouw daarentegen is in handen van doorgaans bonafide aannemers. Zij zijn wel op de hoogte van de voorschriften en volgen deze sinds 1990 ook op", weet de hoogleraar. Kortom, de kans op stormschade hangt voor een deel af van wie je inschakelt en hoe oud je huis is. De klusser kan echter zelf maatregelen treffen. Een goede voorzorg tegen stormschade aan platte en hei De daken van nieuwbouwhuizen zijn, mits ze door bonafide aannemers zijn gelegd, meestal wel in orde. Met name huizen van voor 1990 zijn kwetsbaar tijdens een storm. foto GPD lende daken, begint met een ge regelde inspectie. „Bij een plat dak bijvoorbeeld, moeten geen plooien in de bitumen bedek king zitten. Een ander slecht te ken zijn loszittende delen bij hoeken en randen: daar kan een rukwind makkelijker onder slaan waardoor zelfs de hele dakconstructie het luchtruim kan kiezen", vertelt Richard Tiefing, hoofd technische voor lichting van het Dak/Informa tie- en Adviescentrum in Alme- re. Tiefing vervolgt: „Goede be scherming voor een plat dak bieden tegels of grint om op de bedekking te leggen. Ook be groeiing zoals vetplantjes, houdt de bitumen laag op zijn plek. Dan moeten de plantjes wel goed wortel hebben gescho ten in de onderliggende aarde- laag. Zoiets duurt een paar jaar." Tijdens de controle is het verder verstandig bladeren uit dakgo ten te verwijderen, want na stormschade ontstaat via slecht onderhouden platte daken vaak wateroverlast. Een extra goot voor de verwerking komt daar om van pas. Liggen er na een re genbui nog flinke plassen op het dak, dan werkt de afvoer slecht. Ook bij hellende daken is het zaak bladeren uit de dakgoot te halen. „Tijdens een rukwind kan water onder de pannen worden gezogen en als er geen goede afvoer is, blijft het water daaronder liggen. Na verloop van tijd begint de dakconstruc tie te rotten", zegt medewerker Boonhof van dakpannenfabri- kant KDN Teewen uit Roer mond. Verder moet de klusser nagaan of alle dakpannen goed liggen en niet kapot zijn. De wind kan er onder komen waar door ze worden opgelicht. En dan is het net als met schapen en de dam: als er één weg is, kiezen gewoonlijk meerdere pannen het luchtruim. Worden enkele nieuwe pannen gelegd, dan zijn exemplaren verkrijgbaar die met een haak aan de constructie kunnen wor den verankerd. „Voor ieder soort dakpan bestaat wel een dergelijke haak, maar niet iede re haak voldoet aan het bouw besluit", verklaart Boonhof. „Het is belangrijk daar reke ning mee te houden." Naast ka potte exemplaren, komen ook pannen zonder haak in de buurt van de nok, dakranden, schoor steen en dakkapel snel in aan merking voor vervanging: dit zijn kwetsbare plekken bij ruk winden. Keurmerk Een paar dakpannen leggen zal een handige doe-het-zelver met de nodige valbeveiliging nog wel lukken. Een plat dak van een nieuwelaag' voorzien is ech ter een karwei voor de vakman. Om de beunhaas van de echte vakman te onderscheiden, komt Een aantalpannen van dit huis is tijdens een zware storm losgeraakt. het keurmerk 'Dakmerk' van pas. Een vrij grote groep dakbe- clekkingbedrijven is daarbij aangesloten en zij klaren het karwei volgens de strengere bouwvoorschriften Wie trouwens pas in actie komt als het KNMI de eerste storm aankondigt, is gewoonlijk al te laat. Meteorologische instituten berekenen windsnelheden op basis van het aantal kilometers per uur: dat is een gemiddeld cijfer. Plotselinge rukwinden daarentegen zijn het gevaar lijkst, duren slechts enkele mi nuten, veroorzaken de meeste schade, steken het vaakst de kop, zijn weer net zo snel ver dwenen en kunnen door weer- deskundigen moeilijk worden voorspeld. Alex van Hoof Inlichtingen: KDN Teewen, Roermond, 0475-349200; Dak- /Informatie- en Adviescentrum, Almere, 036-5304950; BDA Da kadvies, Gorinchem, 0183- 669690. Lievelingsvaas aan gruzelementen gevallen? Het erfstuk van je oma van zijn voetstuk gestoten? Gooi de brokken niet weg, want zelfs de groot ste puinhoop kan in oude luister wor den hersteld. Restaurateur Hanne Friederichs: „Als je het goed doet, zie je er geen barst meer van. Haar atelier in Bredevoort in de Ach terhoek ligt boordevol kapotte kopjes, beschadigde beeldjes en vooral scher ven. Veel scherven. De chaos is slechts schijn, want Friederichs weet feilloos de weg in de wirwar van porseleinen puzzelstukjes. Antieke vazen met een waarde van tienduizenden guldens staan achteloos op tafel, als in een Blokker-filiaal. Friederichs laveert tussen de eeuwenoude schatten met de zelfde nonchalance waarmee een ander over de rommelmarkt loopt. Bang voor brokken is ze niet: „Ik heb in al die ja ren slechts één keer wat laten vallen." De 55-jarige Friederichs is een van de weinige porseleinrestaurateurs in Ne derland. Ze is een laatbloeier, gaf zo'n vijftien jaar geleden haar baan als ge meente-ambtenaar in Nijmegen eraan en liet zich omscholen tot restaurateur. „Ik was als kind al gek van schilderen en tekenen. Ik tekende thuis op tafella kens en wilde naar de kunstacademie, maar daar is nooit wat van gekomen." Ze werkte een aantal jaren bij Koerts Restaurators in Aalten en begon daar na voor zichzelf. Vorig jaar betrok ze een atelier in Bredevoort, waar ze niet alleen zelf restaureert, maar ook cur sussen keramiekrestauratie geeft. „Een gouden greep", zegt ze. „De cur sisten komen overal vandaan. Van Noorwegen tot Canada." Porselein - het witte goud - is in. Het wordt niet alleen verwoed verzameld door particulieren, ook antiquairs en Hanne Friederichs, een van de weinige porseleinrestaurateurs in Nederland: „Alles is te restaureren, maar er hangt wel een prijskaartje aan." foto Jan van den Brink/GPD adellijke families hebben er kasten vol van. Friederichs: „Er is ongelooflijk veel porselein in Nederland. Kijk maar naar wat er allemaal in kastelen staat, kijk maar naar wat er geërfd wordt. Er zijn echter hooguit tien porseleinrestaura- tors in Nederland." Wie bij Friederichs aanklopt, moet dan ook rekening houden met een wacht tijd van enkele maanden. „Sommige antiquairs komen met vijftig dingen te gelijk. Dan duurt het even voordat alles gemaakt is." Naast antiquairs, musea en verzeke ringsmaatschappijen weten steeds meer particulieren de weg naar Brede voort te vinden. Ze komen uit alle hoe ken van het land en uit alle lagen van de bevolking. „Tandartsen, maar ook schoonmakers. Ze hebben met elkaar gemeen dat ze geïnteresseerd zijn in porseleinMond-tot-mondreclame een advertentie in een glossy magazine of een kraampje op een beurs van kas teelheren bezorgen Friederichs een ge stage stroom klandizie. „Het leuke is datje met verschillende mensen in aanraking komt. Met ver huizers die wat hebben laten sneuvelen of met een verzekeraar die een vaas lie ver voor driehonderd gulden laat res taureren dan dat hij de waarde van vijf duizend gulden uitbetaalt." Pigmenten Vulmiddelen, speciale lijmen en auto- lakken zijn de materialen waarmee Friederichs beschadigd porselein weer als herboren maakt. „Autolakken zijn zo mooi kleurecht. Soms gebruik ik olieverf, dat ligt aan het object. En soms maak ik zelf kleuren van pigmen ten. Art deco vind ik het leukste om te doen, blauw de moeilijkste kleur. Er zijn ongelooflijk veel kleurnuances in blauw." Ze griezelt van mensen die scherven lij men met Bisonkit, of borden van tien duizend gulden het stuk in de vaatwas ser stoppen. „Hou ze voor de sier, gebruik ze alleen als je er voorzichtig mee om kunt gaan." En als er dan toch wat aan diggelen gaat? „Alles is te restaureren, maar er hangt wel een prijskaartje aan. Hon derdvijftig stukjes betekent een ander prijskaartje dan twee stukken. Soms, als restaureren duurder uitpakt dan het stuk waai'd is, heeft het geen zin. Maar als de emotionele waarde heel groot is, laat de eigenaar het vaak tóch repare ren." Jennifer Faasen Aarde, water, vuur en lucht. Dat zijn de elementen waaraan de beurs Huis Sfeer 2001 zijn opgehangen. De beurs vindt plaats in het MECC in Maastricht van woensdag 7 tot en met zondag 11 november. Volgens de organisatie betekent 'aarde' lekker leven in een pret tig interieur. Bezoekers kunnen terecht bij verschillende bin nenhuisarchitecten die prakti sche adviezen geven. 'Vuur' is de verzamelnaam voor antiek, kunst en alles wat met verwar ming te maken heeft. Met 'wa ter' verwijzen de organisatoren naar de sanitaire ruimtes in de woning. Onder de noemer 'lucht' zijn au dio en video gerangschikt. Tij dens de beurs is tevens de expo sitie Energiezuinige Armaturen te zien. Het Centrum van Licht- architectuur laat een interieur zien waarin de bezoeker het ef fect van licht in de woning kan ervaren. De beurs is van woensdag tot en met vrijdag geopend van 13.00 tot 22.00 uur, op zaterdag van 12.00 tot 20.00 uur en op zondag van 10.00 tot 18.00 uur. De en tree bedraagt 15 gulden. In samenwerking met Bedding House in Lisse presenteert de Amsterdamse ontwerper Wou ter Kardol een nieuwe collectie bedtextiel. De collectie bestaat uit drie ontwerpendie verkrijg baar zijn in verschillende kleu ren. Dekbedovertrek City bevat een tekst die gebaseerd is op een ge dicht van Charles Bukowski. Het gedicht verwoordt het ver langen om te reizen en de aan trekkingskracht van de grote stad. Nacht, liefde en muziek vormen de inspiratiebron voor Nocturne. Op Les Mystères de la Nuit zijn sterren, maan en ko meten afgebeeld. Het éénpersoonsdekbed is ver krijgbaar vanaf 169 gulden, het tweepersoonsdekbed vanaf 260 gulden en de lits-jumeaux-uit- voering vanaf 299 gulden. Meer informatie over verkoop adressen: 0252-433090. - De Duitse sanitairfabrikant Emco brengt een aantal nieuwe accessoires voor de bad kamer op de markt. Het betreft een zeepdispenser en een schaaltje. Niet de functie, wel de vorm is opvallend. Beide ontwerpen bestaan uit een kegelvormig bovenstuk van opaalglas, dat is geplaatst op een cilindrische sokkel. Van de zeepdispenser is ook het pompje opvallend. Volgens Emco is de vormgeving gebaseerd op art deco. Het schaaltje is verkrijg baar voor 130 gulden en de zeepdispenser voor 165 gulden. Informatie over verkoopadres sen via importeur Rijmas: 071- 5686799. Dvd rukt gestaag op in de Ne derlandse huiskamer. En dus duiken er speciaalzaken op. Na een geslaagde proef met een zaak in Lisse heeft DVDLand een tweede vestiging geopend in hartje Amersfoort. Alles wat te maken heeft met dvd.is ei^-fce koop. Dvd-spelers,'deni§üwste films en games voor Nintendo en PlayStation.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35