Poldermodel op de berg werkt goed De prijzenslag om de toerist Bijzondere natuur Sint Pietersberg 29 Zeeuwse merklap Internationale Stoomdag Maritiem speelgoed Boekenmarkt in Groningen Gezinsbeurs IJsselhallen zaterdag 3 november 2001 Natuur en recreatie, het ene schijnt niet meer te kunnen zonder het andere. Natuur is er voor de mensen, mag bijna nergens zichzelf nog zijn. Als we de natuur niet mogen aanraken, kan ze 't wel schudden. Een spectaculair voorbeeld is de Sint Pietersberg, Zuid-Limburgs en haast on-Nederlands in zijn natuurwaarden. Van heinde en verre, over het Pieterpad of niet, trekt de berg vlinderaars, vogelaars en mensen die het meer hebben op zoogdieren, vleermuizen, reptielen, amfibieën, planten of insecten. Maar voor de gemiddelde Maastrichtenaar is zijn Sint Pietersberg vooral gewoon een stadspark, waar alles zou moeten kunnen. Behalve de grootste mergelgroeve van het land, met een diep litteken boven op zijn kop, is de berg om alles wat er op zijn flanken groeit en bloeit sinds de jaren zeventig ook een be schermd natuurmonument. Hogere status voor een natuurgebied is er niet in Nederland. Om dat te kunnen blijven is een beheersplan nodig, met de goed keuring van Den Haag en ook helemaal in de bureaucratische geheimtaal die ambtenaren van elkaar gewend zijn. Om een idee te geven: dit andere drie landenpunt (de berg strekt zich ook over Wallonië en Vlaanderen uit) is po pulair voor een zondags autoritje, voor wandelaars, fietsers en hondenuitla- ters. Het is ook een gezochte locatie voor evenementen. Zoals ieder jaar in april de Amstel Gold Race die zonder de hellingen van de Sint Pietersberg geen Amstel Gold Race zou zijn. Voor het oplaten van een vlieger is op de berg al haast een vergunning nodig, laat staan voor een wielerwedstrijd, met heel die heisa eromheen. Vandaar dan ook dat een van de voorwaarden luidt: 'De wedstrijdbegeleiding mag per doorkomst uit maximaal 102 gemoto riseerde eenheden bestaan'. Het staat er allemaal zo buitenaards deftig, maar de praktijk is met zijn ver trapte bermen en in hun winterslaap verstoorde vleermuizen nogal alle daags. Natuurfreaks Beschermd natuurmonument of niet, het beheer door de provincie kon het achtex-uithollen van zijn kwaliteit niet echt verhinderen. Zes jaar geleden werden eigendom en beheer van de Sint Pietersberg overgedragen aan de Ver eniging Natuurmonumenten en die stuitte (met heel haar 'arrogantie van randstedelijke natuurfreaks') frontaal op de bevolking van Maastricht. Na tuurmonumenten was zo verstandig om te willen leren, zoals dat ook ge beurde op de Brunsummerheide die de vereniging eveneens in 1995 overnam, maar dan van het Streekgewest Oost Zuid-Limburg. Leren hield in: luisteren naar de omwo nende gebruikers, hen duidelijk maken waarom precies de Sint Pietersberg een natuurmonument moet blijven en daarna met zijn allen een beheersplan maken. Voor een 'natuurlijk cultuur landschap', waarin allerlei vormen van recreatie een plaats krijgen, maar dan wel op de minder kwetsbare plaatsen. Ongeveer twintig organisaties zijn ver tegenwoordigd in die contactcommis sie, van de VW tot de Vereniging tot Redding van de Sint Pietersberg, van de Regeling Recreatief Berglopen tot de Studiegroep Onderaardse Kalk steengroeven en van de Stichting Oud Sint Pieter tot de mergel winner ENCI zelf (met, geloof het of niet, de heer Pe ter Mergelsberg). Waardoor ook het verzet tegen voortgaande mergelwin- Schapen grazen op de Sint Pietersberg bij Maastricht. Een herder houdt toezicht over de beesten. leen op die manier het kleine areaaltje kalkgrasland dat er op de Sint Pieters berg met zijn heel specifieke plantjes en beestjes nog niet verloren ging aan de landbouw (vijf hectare), weer ver groot kan worden. Struinnatuur Op een paar kwetsbare plekken na is het van Natuurmonumenten toch al de bedoeling om ook van de Sint Pieters berg 'struinnatuur' te maken. Als je wilt, maak je zelf uit waar je loopt. En als je dat niet wil, kun je de wandel- en fietsroutes volgen die er nog komen. Rondgaande routes worden dat, waar ning, die soms stinkt en la waaiigis, min of meer gebundeld werd. Het poldermodel op de berg heeft ge werkt, vinden ze allemaal. Waar Na tuurmonumenten in den beginne ie ders gramschap nog opwekte door schapen te laten grazen binnen veer oosters en hekken die onmiddellijk werden opgevat als evenzo vele bordjes met 'Verboden toegang', is er nu een herder aangesteld. De hekken en roos ters kunnen weerweg, want nu zorgt de herder er voor dat haar (want het is een herderin) Limburgse mergellandscha pen grazen volgens plan, het begra- zingsplan dus. Dat is nodig, omdat al- er tot nu toe vanuit de stad eigenlijk al leen maar een heen en terug over de zelfde weg was. Het is natuurlijk niet allemaal rozen geur en maneschijn: wandelaars en fietsers, en dan vooral de mountainbi- kers, moeten wel op de een of andere manier uit elkaar worden gehouden. Op de Brunsummerhei liep de concur rentie tussen beide vormen van natuur beleving bijna uit de hand; totdat met de bikersoverkoepeling afspraken werden gemaakt en overtreding ervan zelfs tot royement kan leiden. De Sint-Pietersberg dankt zijn natuur lijke rijkdom aan zijn ligging, zijn hoogte en zijn ontstaan. Ooit, 100 tot 65 miljoen jaar geleden lag hier een tropi sche binnenzee. De kalkskeletten en - schalen van de diertjes die daarin leef den en stierven, stapelden zich gedu rende miljoenen jaren op de zeebodem op. Tot wel vijftig meter dik is de krijt- laag die zo gevormd werd. Aan weers zijden van de Maas en de Jeker (waarop de Sint Pietersberg schitterende verge zichten biedt) is al het heuvelland krijt land; het werd 300.000 jaar geleden door drukverschillen in de aardkorst naar boven gedrukt. Op de hellingen met hun ietwat zuide lijke klimaat, relatief weinig neerslag, hoge temperaturen en een bodem vol kalk ontwikkelde zich een geheel eigen plantenleven, dat voor een belangrijk deel uit zeldzame soorten bestaat. Al in 1923 probeerde Natuurmonumenten de Sint Pietersberg te kopen, maar toen speculanten daar lucht van kregen, werd dat onbetaalbaar. Het Belgische bedrijf dat destijds hier en daar in de berg mergel won, was wel kapitaal krachtig genoeg. In 1926 richtte het in de vorm van de NV Eerste Nederlandse Cement Industrie (ENCI) een Neder landse dochteronderneming op en werd een cementfabriek gebouwd. De exploitatie van de mergel, het Lim burgse woord voor kalksteen, moet al in de late Middeleeuwen begonnen zijn, al was het toen nog niet voor de productie van cement. In de berghel ling werden gaten gehakt en die wer den verlengd tot hele, al of niet met el kaar verbonden gangenstelsels, waar van er tegenwoordig twee jaarlijks sa men door zo'n 150.000 mensen worden bezocht. Het werk werd gedaan door 'blokken- brekers'; de blokken zijn nog overal in de Limburgse bouwwerken te herken nen. Aan de lucht werd het in de grond nog zo zachte mergel zo hard als steen. Hier en daar is nog een 'boerengroeve' te zien, een slechts enkele tientallen meters diepe gang die voorzag in de ei gen behoefte aan mergelblokken. Met de komst van de ENCI werd over gegaan op dagbouw: boven op het bergplateau ontstond sindsdien een gapend gat van ongeveer honderd hec tare. Zo verdween een deel van de on deraardse gangen. In de wanden van de groeve vertonen ze zich als vensters op het verleden. Korenwolf Juist om de landschappelijke en na tuurlijke waarden komt er op afzien bare termijn een eind aan de mergel- winning, hoe groot de behoefte aan ce ment ook mag zijn. Al jaren wordt er gepraat over een 'afwerkingsplan'. Het idee om de krater op te vullen en er een landschapspark van te maken wordt waarschijnlijk verlaten. Want ook het litteken is op zijn minst een cultuurmonument. Het kent in middels zelfs zijn eigen natuurwaar den. Zoals het paartje oehoes (met zes tig tot zeventig centimeter de grootste uilen van Europa), dat sinds 1997 op een richel in een van de wanden jonge oehoes grootbrengt, iets wat in ons land vermoedelijk nooit eerder is voorgeko men. Net als de korenwolf, de Lim burgse wilde hamster die plannenma kers en projectontwikkelaars zoveel kopzorgeh geeft, staat de vogel op de Europese lijst van te beschermen die ren. Jan Ottens Een 4-sterrenhotel in Schot land waar je gratis kunt overnachten. Korting van 25 procent op Europese vliegreizen van KLM. De reisbranche doet er alles aan om toeristen weer aan het reizen te krijgen. Enkele voorbeelden. Sinds de terroristische aansla gen in Amerika heeft het toeris me het zwaar te verduren. Aan trekkelijke prijzen moeten de schade beperken. Vooral in de vaak dure Amerikaanse hotels valt op dit moment voor de gast veel voordeel te behalen. „Toe risten worden in Amerika ge adopteerd als vrienden", zegt Tim Diets, secretaris van Visit USA Bureau. Dit bureau vertegenwoordigt zestig Amerikaanse en Neder landse toeristische bedrijven. Volgens Diets is er niet alleen meer vriendelijkheid maar zijn er ook zachte prijsjes. Diets: ,,In een aantal hotels zijn de prijzen gekelderd. Soms zijn ze gehal veerd. En dan gaat het om hotel ketens zoals bijvoorbeeld Holi day Inn, Best Western en Hyatt Regency. In shopping malls zijn enorme kortingen. Restaurants in theaterbuurten passen de ta rieven ook aan. De prijzen wa ren de afgelopen jaren fors om hoog gegaan. Maar nu is het tegenovergestelde aan de gang", aldus Diets. Hij verwacht niet dat Ameri kaanse luchtvaartmaatschap pijen de vliegreizen naar Ameri ka goedkoper maken. „De prijzen zijn al lange tijd zeer scherp. Daar kan volgens mij niets meer vanaf", aldus Diets. Geen hotelstunts op grote schaal in Schotland. Maar er is wel een bijzondere actie in het Craigellachie Hotel in het plaatsje Speyside (in het noor den van Schotland). De directie van dit gerenoveerde 4-sterren hotel met 25 kamers biedt tot 20 december duizend kamers gra tis aan. Gewoonlijk zou je daar 400 gulden per nacht voor moe ten betalen. Duncan Elphick, manager of the Craigellachie: „De actuele situatie heeft begrijpeli j ker wij - ze iedereen voorzichtig ge maakt wat betreft reizen. Bij de overzeese toerist is de belang stelling verdwenen. Maar we weigeren te accepteren dat zo'n incident ten koste moet gaan van de liefde van mensen om te reizen. We moeten positief blij ven en proberen om de zaken te stimuleren. Dat doen we voor onszelf en de plaatselijke eco nomie." nationale musea gratis toegan kelijk. In Londen zijn op dit mo ment al de National Gallery, de National Portrait Gallery, het British Museum, de Wallace Collection, Kenwood House, Tate Britain en de Tate Modern gratis te bezoeken. Toegevoegd worden onder meer het Victoria and Albert Museum (het groot ste museum van toegepaste kunsten ter wereld), het Natio nal History Museum (met de be roemde dinosaurus-skeletten), het Museum of London en het Imperial War Museum. Buiten Londen zijn voortaan ook het National Railway Mu seum in York, de Royal Armo ries in Leeds, het Science Muse um in Manchester en de Walter Art Gallery in Liverpool, vrij toegankelijk. In Schotland en Wales is de regel van gratis toe gankelijkheid inmiddels al in gevoerd. Meer informatie over de musea in Groot-Brittannië via website www.24hourmuseum.org.uk. Een vliegreis kan ervoor zorgen dat een 'dichtbij-vakantie' toch duur uit kan pakken. Maar on der meer via de KLM kan dat meevallen dankzij een flinke kortingsactie. Er zijn kortingen van 25 procent voor Europese stedenreizen. Reserveren moet voor 22 november maar de reis mag tot 31 maart volgend jaar worden gemaakt. In samenwerking met steden- specialist Panta Reizen heeft de KLM ook enkele kortingen. Er zijn kortingen van 143 gulden per persoon op arrangementen naar Barcelona, Nice, Genève en Edinburgh. Voor Madrid, Kopenhagen, Istanbul en Athe ne geldt een korting van 55 gul den. Elk arrangement bestaat uit een vlucht vanaf Amsterdam en twee hotelovernachtingen. Het verblijf dient minimaal een zaterdagnacht of drie nachten te zijn. De korting geldt voor boekingen tot 15 december. De heenreis moet voor 30 maart volgend jaar zijn. Een aantal van de goedkopere KLM-bestemmingen is te vin den in de onlangs verschenen 'Wintershoppen'-brochure van Holland International. Steden zoals Aken, Wenen en Praag zi j n ook met eigen vervoer bereik baar. „We hebben de brochure extra vroeg uitgegeven om tege moet te komen aan de belang stelling voor stedenreizen. Die is sinds de aanslagen enorm toe genomen", aldus Holland Inter national-woordvoerder Patri cia Egelie. Mare Brink Eilat lokt toeristen met gunstige tarieven en de slogan 'Elk dag zomer in Eilat'. Helemaal gratis is het verblijf niet. Want van de gasten wordt verwacht dat ze in het Craigel- lachie-hotel ontbijten en dine ren (een ontbijt en diner kost in totaal zo'n 140 gulden). Verder hoopt de directie dat gasten de hotelbar weten te vinden. Daar staat een grote whiskycollectie: er is keuze uit 400 single malts. Tegen betaling dus. Turkije was afgelopen zomer ongekend populair bij Neder landse toeristen. De aanslagen hebben daar volgens sommige reisorganisaties een abrupt ein de aan gemaakt. Maar Güller Denizman, directeur van het Turks Verkeersbureau, spreekt dat tegen. „Na een rustige pe riode zijn de mensen weer gaan reserveren. Vorig jaar septem ber gingen er 65.000 Nederlan ders naar Turkije. Afgelopen september waren het er 8 50 0 0 aldus Denizman. Israël kampt al lange tijd met een teleurstellend aantal toeris ten. Het negatieve reisadvies speelt daarbij natuurlijk een rol. Dat advies geldt niet voor de badplaats Eilat. Juist deze stad is volgens Mathijs de Bruijn, woordvoerder van het Israë lisch Verkeersbureau interes sant voor een vakantie. Vorig jaar werd Eilat bezocht door ruim 15.000 Nederlanders. Met de slogan 'Elke dag zomer in Ei lat' probeert Israël nog meer Ne derlanders te lokken. Als de zon niet genoeg is dan is er nog een extra. „Het is nu enorm rustig aan de Dode Zee. Vooral voor fo tografie is dat interessant. Maar ook koopjesjagers kunnen hun slag slaan. Voor zo'n zevenhon derd gulden heb je een geheel verzorgde week in Eilat", aldus De Bruijn. Eilat is enorm populair bij Isra ëlische toeristen. „Als die weg blijven dan zouden de hotels weieens extra kortingen kun nen geven. Het zou me niks ver bazen als de reis en verblijf in een 3-sterenhotel dat in novem ber 1100 gulden kost in februari nog maar 600 gulden doet. Een weekje in een 4-sterrenhotel voor duizend gulden moet ook foto GPD mogelijk zijn", verwacht De Bruijn. Bij het overslaan van Engeland als vakantieland spelen de hoge prijzen misschien een grotere rol dan angst voor aanslagen. Toch is dat volgens Jan Mole naar, woordvoerder van het Britse Verkeersbureau, geen re den voor een prijzenslag. „Mis schien dat Londense hotels over een poosje gaan stunten. Maar daar is nu nog niets over te zeg gen", benadrukt Molenaar. Museumliefhebbers kunnen vanaf 1 december wel profiteren van een maatregel die de Britse regering al voor de aanslagen in Amerika heeft genomen. Vanaf 1 december zijn voortaan alle In het Entreepaviljoen van het Nederlands Openluchtmuse um in Arnhem is sinds donder dag de Zeeuwse merklap te zien Deze langste merklap ter wereld is 125 meter lang en gemaakt door Zeeuwen. Het borduur werk bestaat uit 278 stukken die met elkaar zijn verbonden. Het museum in Arnhem is voor het eerst in haargeschiedenis ook in de winter geopend. Tweemaal daags is er een binnenprogram- ma met de tentoonstellingen Holland Rama, de keramiekcol- lectie en historisch filmmateri aal uit eigen archief. Het muse umpark is gesloten, maar kan worden bekeken tijdens een rondrit per tram. Elke zondag zijn ervan 11.30 tot 15.00 uur speciale activiteiten voor kin deren van 4 tot en met 12 jaar. Het Nederlands Openluchtmu seum is gevestigd aan de Schelmseweg 89 in Arnhem. Geopend: van dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 16.30 uur. Op maandag gesloten. Meer informatie: 026-3576111 en internet www.openluchtmu- seum.nl. Blinkend koper, zacht glan zend staal, water en vuur: gezamenlijk zorgen ze voor stoom. En daar draait het alle maal om op de Internationale Stoomdag, die vandaag in de Arnhemse Rijnhal wordt ge houden. Modelbouwers uit bin nen- en buitenland tonen er hun creaties. Zo zijn er stoomtreinen te zien, heteluchtmotoren en zelfs complete fabrieksinstalla- ties. Op schaal nagebouwde stoomlocomotieven rijden door de hele hal op een dubbele spoorbaan van ruim tweehon derd meter. Kinderen kunnen meerijden op deze kolenge- stookte treintjes. Verder kan de bezoeker informatie inwinnen over modelbouw en buiten de hal is een echte stoomwals te be zichtigen. Bij verscheidene ver koopstands zijn bouwpakket ten, speelgoed, miniaturen en materialen te verkrijgen. De Internationale Stoomdag in de Rijnhal, Olympus 1 in Arn hem, duurt van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 12,50 voor volwassenen. Kin deren van zes tot en met twaalf jaar mogen voor 7,50 naar bin nen. In het Noordelijk Scheep vaartmuseum te Groningen is tot en met 6 januari de tentoon stelling Spelevaart te zien. De expositie biedt een beeld van het maritieme speelgoed vanaf de negentiende eeuw tot heden. Houten speelmodellen vormen de basis van Spelevaart. Ook blikken modellen zijn er te zien evenals plastic exemplaren. De bezoeker kan ook rondneuzen in historische jeugdboeken. Het Noordelijk Scheepvaart museum is gevestigd aan de Brugstraat 24-26 in Groningen. Meer informatie: 050-3122202. MeerdanlO.OOO verschillen de boeken vormen op 11 november een boekenmuur tij dens de boekenmarkt die van 10.00 tot 17.00 uur wordt ge houden in de Martiniplaza in Groningen. Er zijn antiquaria ten met een algemeen assorti ment en handelaren met ver schillende specialismen zoals science-fiction, kookboeken en stripboeken. Meer informatie: 0528-227811. In de IJsselhallen in Zwolle is van 9 tot en met 13 november de 18e Familybeurs. Deze ge zinsbeurs biedt onder meer in formatie op het gebied van cosmetica, computers, woning inrichting, huishoudelijke arti kelen en mobiele telefonie. De IJsselhallen zijn gevestigd aan de Rieteweg 3 in Zwolle. Geopend: 9 november van 14.00 tot 22.00 uur; 10 en 11 november van 11.00 tot 18.00 uur; 12 no vember van 14.00 tot 22.00 uur en dinsdag 13 november van 11.00 tot 18.00 uur. Meer infor matie: 038-4211843.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29