De ene dag een slalom, de andere negen holes Kleur van piste zegt niet alles Skiën en golfen aan de Cóte d'Azur Zwitserse infoborden Zweden Skihuur in Oostenrijk Programma Cycletours Kerstmarkten Attractiepark De Zwitserse bergbanen in troduceren de komende winter freeride-checkpoints. Deze informatiepanelen zijn bedoeld voor wintersporters die buiten de pistes naar beneden willen skiën of boarden. De checkpoints verstrekken infor matie over onder meer uitrus ting, gedragsregels en eventueel lawinegevaar. zaterdag 3 november 2001 Informatie over schaatsen, skiën, langlaufen en slede- hondentochten in Zweden is te vinden in het wintermagazine Puur Zweden. Het magazine is de start van de allereerste Zweedse wintercampagne in Nederland. De uitgave met aan biedingen van een aantal reisor ganisaties bestaat uit 36 pagi na's en is verkrijgbaar via 00800-30803080 en www.zwe- den.nl/inf o@zweden .nl Net als in een aantal plaatsen in Zwitserland is het nu ook mogelijk om in de vlak naast el kaar liggende Oostenrijkse dorpjes Kaprun en Zeil am See in de ene winkel ski's, boards en schoenen te huren om dat aan het eind van de week bij de an der weer in te leveren. Eindeloos gesjouw met materiaal is daar door onnodig geworden. Ook stellen de deelnemende bedrij ven hun klanten in de gelegen heid ski's die om wat voor reden ook niet bevallen, gedurende de huurperiode in te ruilen voor een ander paar. Eerder dan voorheen heeft de jubilerende (20 jaar) reisor ganisatie Cycletours haar pro gramma voor het komende jaar gepresenteerd. Nieuw bij de fietsvakantie-specialist zijn on der meer een tocht voor jonge ren door Istrië alsmede verschil lende rondreizen door Portugal en Polen waarbij wordt over nacht in hotels. Het aanbod 'Fietsen met Kinderen' werd fors uitgebreid met onder meer trips in Hongarije en Bourgon- dië. Vijftigplussers kunnen te recht in de Languedoc. Prijzen en data worden later bekend ge maakt, onder meer op de tradi tionele familie-infodag die dit jaar op zondag 20 januari in het Berenbos wordt gehouden. Verdere informatie: Cycletours, 020-5218480 of www.cycle- tours.nl. Wie de kerstdagen in Duits land wil doorbrengen, heeft nogal wat mogelijkheden. Diverse Nederlands reisorgani saties bieden reizen aan naar onder meer Leipzig, waar zoals gewoonlijk het Weihnachtsora- torium van Johann Sebastian Bach wordt opgevoerd. Maar ook is het mogelijk een simpel dagtripje te boeken naar de ver maarde kerstmarkten van Aken, Keulen, Düsseldorf Dortmund, Essen, Münster en Oberhausen. Iets meer tijd kost een bezoekje aan de ook al in kerstsfeer gebrachte steden als Berlijn (met speciale shopping- weekends) en Dresden (met de oudste kerstmarkt van Duits land). Informatie: Duits Verkeersbu reau, Postbus 12051,1100 AB Amsterdam, 020-6978066 en www. duits verkeersbureaunl In de Deense hoofdstad Ko penhagen, of concreter ge zegd het attractiepark Tivoli, begint de Kerst dit jaar wel heel erg vroeg. Op zaterdag 17 no vember al begint daar de kerst markt en die zal tot en met 23 december duren. In tientallen kraampjes worden allerhande artikelen, etenswaren en drank jes te koop aangeboden en op het meertje ligt weer een kunst ijsbaan. Overigens begint de fameuze kerstmarkt van de his torische stad Tnder ook al op 17 november. Meer informatie: Tivoli, Kopen hagen ,0045-33151001en www- .tivoli.dk. of Tnder Turistbu- reau,0045-74721220 en www.visittonder.dk. In Neder land: Deens Verkeersbureau, 0900-2025280. Skiërs in de afdaling. foto Rob van den Dobbelsteen/GPD door Robert Trent Junior Senior in 1991. Een hele moeilijke, technische baan met veel hoog teverschil. Na 18 holes voel je zeer duidelijk je kuiten. Hier een prachtig modern club huis met een schitterend uit zicht vanaf het terras. Om deze Riviera Golf Club zijn ook hui zen gebouwd, waar golfliefheb- bers uit de hele wereld wonen. Geen wonder natuurlijk, want door het klimaat kun je hier het hele jaar spelen. Golf is voor Mandelieu zelfs een belangrijke toeristische trek pleister geworden. Vooral in fe bruari en maart komen er bij voorbeeld veel Scanclinaviërs. Mandelieu heeft namelijk ook een luchthaven, waar kleine toestellen kunnen landen. Appartementen „Het is een nieuw soort toeris me", aldus de directeur van de VW Hervé Martin. „Je moet hier zelfs rekening mee gaan houden met het bouwen van ap partementen. Vier mannen met elkaar willen ruimte en luxe, maar ze gaan niet opruimen. Er zijn nu al allerlei aanbiedingen voor een weekeinde of een weekje golfen met lessen en greenfee, maar dat willen we gaan uitbreiden met een appar tement en vervoer. Mensen gaan veel vaker korter op vakanties, dus dit soort golftripjes van een paar mannen met elkaar kan wel eens heel belangrijk gaan worden voor onze stad, die tot nu toe vooral bekend is van de gele mimosa die hier in februari overal bloeit." Wie na vier sportieve dagen even wil uitrusten, kan zich, als het weer een beetje meezit, op, het strand vleien en anders toch minstens bij een strandtent ach ter glas de lunch nuttigen. En dat alles op anderhalf uur vlie gen vanuit Nederland, waar te genwoordig zes rechtstreekse vluchten per dag je van Amster dam en Rotterdam naar Nice brengen. Ria Schuurhuizen Meer informatie: Frans Natio naal Verkeersbureau, Prinsen gracht 670, Amsterdam, tele foon 0900-1122332 of www.franceguide.com. Voor veel Nederlandse skiërs de ultieme uitdaging: een zwarte piste. Maar wan neer verdient een afdaling deze kwalifica tie? En is die rode met die 'buckels' (sneeuw buiten), even verderop, eigenlijk niet veel zwaarder? In de Alpen worden pistes volgens interna tionaal vastgelegde normen verdeeld in drie moeilijkheidsgraden: blauw (eenvoudig), rood (middelzwaar) en zwart (moeilijk). In Frankrijk en Italië hobbelen daar soms nog een paar 'groene' tussendoor (supersimpel) en dan zijn er ook zogeheten 'Toui"enabf ahr- ten' (op het panoramakaartje aangeduid met een stippellijn) die alleen geschikt zijn voor geoefende skiërs. Als het goed is - maar helaas lichten veel skigebieden daarmee de hand - wordt de moeilijkheidsgraad niet alleen op de be wegwijzering aangegeven maar ook op de pistes. Dat behoort te gebeuren met ronde, langs de afdaling geplaatste borden (blauw, rood of zwart). 'Tourenabfahrten' worden gemar keerd met een rood ruitvormig bordje en in de Verenigde Staten bestaat dan nog de met dropvormige bordjes geduide 'double dia monds' (only for experts), te vergelijken met een superzware zwarte afdaling in de Al pen. Overigens gelden in Amerika - waar de bergbanen het wel uit hun hoofd zullen la ten de pistes niet adequaat te markeren - an dere normen dan in Europa. In de Alpen wordt uitgegaan van een indeling die vol gens de internationale Norm (te vergelijken met ISO) is vastgesteld. Van belang zijn de 'Langsgefalle' en de 'Quergefalle'. Onder 'Langsgefalle' wordt verstaan de helling van een piste in de lengterichting; onder 'Quergefalle' de helling van de piste naar links of rechts. Je kunt het vergelijken met een vel papier dat niet alleen schuin wordt gehouden, maar dat ook nog eens naar links of naar rechts wordt gekanteld. Er is dan sprake van zowel een 'Langsgefalle' als een 'Quer gefalle'. Wanneer voor het gemak wordt voorbijge gaan aan het feit dat sommige skigebieden de regels aan hun laars lappen en om indruk te maken een 'rode' afdaling zonder scrupu les promoveren tot een 'zwarte', wordt er volgens de Norm uitgegaan van de volgende indeling: Blauw: Langs- en Quergefalle mo gen niet uitkomen boven de 25 procent. Rood: Langs- en Quergefalle tussen de 25 en 40 procent. Zwart: Langsgefalle boven de 40 procent. Let wel: een overwegend 'blauwe' afdaling hoeft maar een klein stukje 'rood' te hebben of hij krijgt al de kwalificatie 'middel zwaar'. De mate van preparatie doet niet ter zake. Een rode, ijzige 'buckelpiste' kan daardoor aanzienlijk moeilijker uitvallen dan een goed geëgaliseerde, zwarte met rul le sneeuw. Rob van den Dobbelsteen Even er tussen uit. Even lekker gek doen. Wat dacht u van een paar dagen skiën en een paar dagen gol fen met als toetje een dagje in de zon? Het kan in het voor jaar. Waar anders dan in Zuid-Frankrijk. De Cöte d'Azur, wie kent het niet? Heerlijke stranden, blauwe zee, veel tez-rassen, shoppen op markten en in win- kelcentra, lekker eten en genoeg musea voor een hele vakantie cultuur snuiven. Een ideaal va kantieoord. Natuurlijk kun je er allerlei ac tiviteiten op het water beoefe nen, zoals waterskiën, surfen, zeilen. Maar op sportief terrein biedt de Cóte d'Azur nog veel meer. Skiën en golfen bijvoor- beeld. De combinatie lijkt niet voor de hand te liggen, maar daar wordt er kennelijk anders over gedacht. Want sinds een aantal jaren is er het 'open ski- golf Cóte d'Azur', een dagje skiën in Isola 2000 en de volgen de dag golfen op de baan van St. Donat in Grasse. En het aantal deelnemers voor dit evenement, dat halverwege maart wordt ge houden, wordt elk jaar groter. Wie bij skiën in Zuid-Frankrijk denkt aan de Belgische Arden nen of het Duitse Winterberg vergist zich. Hier in de Alpes Maritimes rijzen de bergen tot boven de 2000 meter uit de Mid dellandse zee op. Een echt win tersportgebied dus. Betonklomp Isola 2000 is het grootste dorp in deze regio. Op anderhalf uur rij den van Nice (90 km) ligt dit in de jaren zeventig ontwikkelde gebied van meer dan 2000 hec tares ingeklemd tussen vijftien bergtoppen die reiken tussen de 2450 en 2974 meter. Daar liggen meer dan 120 km pistes, 46 ver schillende afdalingen voor ski- Winter-en zomersport laten zich in het voorjaar in Zuid-Frankrijk goed combineren. foto GPD ers van elk niveau. Er zijn gon dels, stoeltjes en sleepliften om iedereen snel naar boven te brengen. Het voordeel van zo'n skidorp uit de jaren zeventig is dat alles centraal ligt, de gebouwen lig gen in een halve cirkel aan het eind van een aantal pistes. Dit plein ligt vol op het zuiden, zo dat je er lekker in de zon kunt zitten. Wie komt aanrijden, heeft niet zo'n prettig gevoel als je zo'n betonklomp ziet, maal ais je eenmaal binnen bent, merk je dat niet meer. Vanuit de hotelkamers en appartementen heb je zicht op het centrum van het dorp. Hier vertrekken de lif ten diverse kanten uit. Hier komt men van de pistes naar be neden. Hier zijn de terrasjes, restaurantjes, moedei-s spelen met hun kleine kroost in de sneeuw, de kindei-skischool is een eindje verderop. Allemaal lekker dicht bij elkaar. Alle gebouwen zijn via gangen met elkaar verbonden, dus je hoeft voor de boodschappen niet meer naar buiten. Hier zijn ook de disco's en de bioscopen. Er zijn zoals overal in Frankrijk veel appartementen, maar ook een paar hotels, zoals het vier- sterrenhotel Le Chastillon, waar je, het zal niemand verba zen, prima kunt eten. De laatste jaren zijn er buiten dit centrum wat kleinere appartementenge bouwen neergezet en zelfs wat chalets, waardoor het er wat vriendelijker uitziet. Door de speciale ligging van Isola - in Oostenrijk noemen ze dat een 'Schneeloch' (sneeuw- hoek) - valt hier vaker en langer sneeuw dan in andere gebieden. Omdat een aantal hellingen in Isola 2000 op het noorden ligt, kan hier van half december tot half mei worden geskied. Er komen hier vooral veel Fran sen, in de weekeinden kan het er behoorlijk druk zijn, maar mid weeks kun je hier heerlijk en in alle rust een paar dagen fantas tisch skiën. Dominique Fantino is de en thousiaste directeur van de VW, die veel evenementen or- Nice ligt het ski-gebied van Val- berg, wat minder hoog dan Iso la, maar wel een gemoedelijk klein dorpje waar veel mensen met kinderen komen. Zoals in veel Franse ski-gebieden is hier ook een enorm leuke kindertuin waar de kleintjes al spelend le ren skiën. Vlak voor Valberg, komend van de kust ligt Beuil en dit is een uitstekend langlaufge- bied. Zowel in Valberg als Beuil veel Fransen, maar we treffen er ook Nederlanders, die er al jaren ko men skiën en dat combineren met een weekje zon. Ook Neder landers met een tweede huis in ganiseert zoals wedstrijden Snow Bike en hij is bovendien een fervent golfer. Zo ontstond een paar jaar geleden het idee om die twee sporten te combine ren. De directeur van de golf baan in Grasse, de Belg Olivier Beauvois is een enthousiast ski- er, dus dat contact was snel ge- legd. Sinds twee jaar is er nu halver wege maart een weekeinde ski- golf. Op zaterdag een parallel slalom in Isola en de punten daarvan gaan mee naar de golf course de volgende dag op de baan in Grasse. Alles inbegre pen, zoals liftkaarten, greenfee, hotel en maaltijden voor zo'n 270 gulden. Geen wonder dat het een groot succes is. Maar ook buiten dit weekeinde zijn ski en golf gemakkelijk te combineren. Nog iets dichterbij Frankrijk komen hier graag, omdat het zo vlakbij is. De weg naar Isola is de laatste jaren wel verbeterd, maar het blijft redelijk draaien en keren. Naar Valberg kun je op twee manieren vanuit de kust komen en veruit de mooiste is de route van de Gorges de Cians. Niet zo beroemd als de Gorges du Ver don een stukje verderop, maar minstens zo mooi, je rijdt door prachtige formaties rode rotsen met snelstromende watertjes. In een uurtje ben je in Grasse, de parfumstad. Na een ochtend of middag op de baan te hebben doorgebracht, kan men een van de parfumfabrieken bezoeken met hun mooie namen als Moli- nard, Fragonard en Galimard. Er liggen maar liefst drie golf banen in en rond Grasse. In het gebied tussen Mandelieu en Mo naco zijn dat er zelfs twaalf, waarvan de baan in Isola 2000 zeker het vermelden waard is, de hoogste baan van Europa. Als je hier even een beetje te hard slaat, huppelt de bal zo het dal in. Even buiten Grasse en even bo ven Cannes ligt de vriendelijke 18 holes-baan van van St. Do- nat, een glooiend landschap, met mooie bomen, watertjes en bloemen. Ontworpen door Ro bert Trent Jones Junior in 1993. De greenfee bedraagt hier en ook op de meeste andere banen zo'n 100 gulden door de week en in het weekeinde 315 gulden. De meeste banen aan de Cöte d'Azur zijn vrij toegankelijk be halve die van Royal Mougins en die van Monaco. Daar moet je of miljonair zijn of een hele lage handicap hebben. Het plaatsje Mandelieu net ten zuiden van Cannes heeft twee golfbanen. Hier ligt de oudste aan de Middellandse zee, ont worpen in 1891, uiteraard door Engelsen en ook nu is de sfeer een beetje ouderwets, maar wel gezellig. Het is duidelijk dat er hier veel leden niet alleen voor het golfen komen. Tijdens de lunch merk je duidelijk dat er (oudere) mensen zijn die hier el ke dag eten en daarna nog gezel lig een kaartje leggen. Maar de baan mag er ook zijn. Een zeebaan heet dat in golfers kringen en dat betekent dat je heel erg veel rekening moet hou den met de wind. Kenmerkend voor deze baan zijn de prachtige kurkeiken, die de fairways een majestueus ui terlijk geven. Heel typisch is ook het feit dat je twee keer met een pontje over moet varen naar de volgende hole. Van recenter datum is hier de Riviera Golf Club, ontworpen iVSVtVir-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 28