PZC Russisch broertje van Amsterdam 27 Sint Petersburg Vliegtuigstoel Website Zeetours Webreizen rv Moskou Denemarken Londen Kinderoppas in Frankrijk Vitamines voor op reis iiVi'Éttiltiiiiiiili'ii zaterdag 3 november 2001 De Club World Seat van Bri tish Airways is onlangs on derscheiden met de Grand Prix Award voor 'International De sign Effectiveness'. De vlieg tuigstoel kreeg ook een consu mentenonderscheiding van de Design Business Association. De stoel heeft, zoals bij meer vliegtuigstoelen, een privé-tv- scherm maar is, in tegenstelling tot veel andere stoelen, ook vol ledig horizontaal te veranderen in een bed. Sinds kort is informatie van cruise-specialist Zeetours Cruises beschikbaar via de web site www.zeetours.nl. De websi te biedt onder meer een over zicht van de presentaties over cruises die Zeetours regelmatig verzorgt in Rotterdam. Verder valt er iets te lezen over de di verse rederijen waarmee Zee tours Cruises werkt. Uitzicht op de Hermitage vanaf de Neva foto's Jochem Wijnands/GPD Sint Petersburg is de meest 'Europese' stad van Rusland en ideaal voor een kennismaking met dit land. De stad straalt door zijn achttiende- en negen- tiende-eeuwse Europese ar chitectuur een openheid uit die de bezoeker in andere Russische steden niet vindt. Bovendien herbergt de stad aan de Neva een ongekende culturele rijkdom. Sint Petersburg is ijl en luchtig, Ex libris van een duivels brein, Een sprookjesstad... en o zo vluchtig. Ik snap haar niet, maar wil er zijn. Een bleke zomeravond legde mijn Poesjkin zijn Olenina die schitter uit, en hij voorzegde de kille schim van lang daarna. Zo bewierookt de Russische schrijver Vladimir Nabok ov (1899-1977) in een gedicht zowel Sint Petersburg als Rus- lands grootste dichter/toneel schrijver Alexander Poesjkin. Poesjkin (1799-1837) is een van de vele literaire iconen die een belangrijk deel van zijn leven in de stad doorbracht. Hij genoot er zijn opleiding, werd eruit ver bannen, weer in genade aange nomen en stierf er ook. Samen met enkele andere literaire grootheden heeft hij groten deels de beeldvorming van Pe tersburg bepaald als het cultu rele centrum van Rusland. Fj odor D osto j e vski (1821-1881) ensceneerde er Misdaad en Straf. Een zwartstenen buste siert zijn veelbezochte graf op de begraafplaats pal tegenover metrostation Ploschad Alexan dra Nevskovo, waar oorlogsve teranen dagelijks zitten te bede len. Tsjaikovsky Ook de vrouw van Poesjkin ligt hier begraven en de componist Peter Tsjaikovsky, bekend van onder meer Het Zwanenmeer. Poesjkin zelf is bij zijn ouders in Pskov bijgezet, nadat hij in Pe tersburg om het leven kwam bij een pistoolduel met een al te op dringerige bewonderaar van zijn wouw. De gevierde dichter nuttigde voorafgaand aan dat fatale duel zijn laatste maaltijd in café Literatoernaja, het met zijn grote kroonluchters licht decadent aandoende schrijvers- café dat nog altijd te vinden is aan de grote winkelboulevard Nevsky Prospekt. Sint-Petersburg heeft een ei gen luchtvaartmaatschap pij: Pulkova Airlines die vanaf Schiphol naar Sint Petersburg vliegt. Een retourtje kost 566 gulden. KLM vliegt naar Sint Petersburg vanaf 760 gulden. Panta Reizen heeft een drie daagse trip naar Sint Peters burg vanaf 1311 gulden per per soon (reis inclusief overnach tingen in een 4-sterrenhotel). Meer informatie: Russisch Na tionaal Reisinformatiebureau: 020-6798964. Moermansk OOSTZEE Helsinki 0w?.- Kiev rvj St. Petersburg Minsk RUSLAND De 'Nevsky' is de trots van Pe tersburg. Maar de bijna vijf ki lometer lange boulevard die de stad van oost naar west door snijdt, kan met evenveel recht een misbaksel van jewelste wor den genoemd. Waarom? Het valt de argeloze toerist niet op: die haalt opgelucht adem als hij bij het Plein van de Opstanding aankomt. Maar de Nevsky loopt door en maakt na het plein plot seling een knik van 25 graden. Wat daar is gebeurd? Er is een rekenfout gemaakt. De monni ken begonnen in 1911 aan de ene kant te graven, de Zweedse krijgsgevangenen van Peter de Grote aan de andere kant. Toen ze elkaar in 1925 tegenkwamen, bleek de Nevsky geen rechte boulevard, zoals beoogd, maar een kromme gruwel. De monni ken kregen de schuld en in de volksmond werd de fout recht gepraat door het stuk van de monniken de 'Oude Nevsky' te noemen. Alsof er sprake was van twee rechte straten in plaats van een kromme. Maar wie Sint Petersburg be zoekt, kan gerust zijn. De Nevs ky is een aangename wandel boulevard. Hoe dichterbij de Neva, des te groter en rijker de herenhuizen, gebouwen en pa leizen aan weerszijden. De ar chitectuur vertelt de bezoeker dat deze een bijzondere plek na dert, die zich ontvouwt aan het einde van de Nevsky. Daar ligt ter rechterzijde het uitgestrekte panorama van het Paleisplein met de Hermitage, het woegere Winterpaleis van de tsaren dat na de revolutie tot één van de beroemdste musea ter wereld is uitgegroeid. Voor het bedrag van driehonderd roebel (25 gul den) kun je je er moeiteloos de hele dag genieten van schilde rijen van onder anderen Itali aanse, Franse en Nederlandse meesters (onder wie Rembrandt en Van Gogh). Sint Petersburg zelf nodigt ook uit om eindeloos te lopen. Van wege zijn interessante architec tuur, zijn fraaie grachten en pleinen. De architectonische rijkdom is - hoewel de Duitsers de stad in de Tweede Wereldoor log negenhonderd dagen bele gerden - intact gebleven. Er is plaats voor theaters en culturele opleidingen, zoals de Nationale Russische Ballet Academie, het Conservatorium, het Poesjkin- theater, het Dostojevski-muse- um en het Anna Achmatova- museum, vernoemd naar Rus- lands bekendste dichteres. De talrijke grachten doen aan Amsterdam denken. Jaarlijks brengen ongeveer tienduizend Nederlanders een bezoek aan 'het venster op het westen', zoals Peter de Grote Sint Pe tersburg altijd beschouwde. Pe tersburg doet dan ook meer westers aan dan bijvoorbeeld Moskou. De vier miljoen inwo ners zien er 'Europeser' uit dan andere Russen, hetgeen zich laat verklaren door de invloed van immigratie naar de haven stad van bijvoorbeeld Balten (Letten, Litouwers, Esten), Fin nen, Zweden en Noren. „Vraag in Petersburg de weg en je krijgt antwoord, vraag het in Moskou en de mensen kijken je ongelo vig aan. Het interesseert ze niet", weet Rusland-kenner Su zanne van Gaelen, die als reis- begeleidster en als toerist Rus land talloze keren heeft bezocht. De Peterburgers hebben door de eeuwen heen een gemêleerde sa menstelling gekregen en dat heeft zijn weerslag op de menta liteit. „De Petersburgers zijn daar zichzelf ook heel erg van bewust", zegt Suzanne van Gaelen. „Ze beschouwen Pe tersburg als de ongekroonde hoofdstad van Rusland." Steigers ontsieren momenteel op veel plaatsen de ongekroon de hoofdstad, die in 2003 het driehonderdjarig jubileum viert. Miljarden guldens, gro tendeels geleend uit het westen, worden er gestoken in de op knapbeurt van straten (zo wor den de trottoirs van de Nevsky Prospekt voorzien van peperdu re rode en witte graniettegels), gebouwen, bruggen, kades, rio leringen en telefoonlijnen. „Er is hier veertig jaar niets aan onderhoud gedaan", zegt Loed- milla Kirilova van de gemeente Petersburg. „Het is zeker geen kwestie van alleen prestige, de ze opknapbeurt van onze stad is ook gewoon heel hard nodig." Niettemin, het jubileum is een mijlpaal van jewelste, wat mag blijken uit het voorzitterschap van de jubileumcommissie van de Russische president en gebo ren Petersburger Vladimir Poe- tin. Metro Zijn perfecte beheersing van het Duits zou een voorbeeld kunnen zijn voor Petersburg om, bij voorkeur in het Engels, buiten landse gasten te verwijzen naar toeristische plekken en openba re gebouwen. Want wie Rusland bezoekt, doet er zeker goed aan op zijn minst het cyrillische al fabet een beetje te kunnen ont cijferen. Al was het maar om je weg in de (net als tram en trol leybus) spotgoedkope metro te kunnen vinden of je zelden tweetalige menukaart in het restaurant te kunnen lezen. Een aanrader is het (vegeta risch) restaurant The Idiot aan de Moikakade. Mét tweetalige menukaart. Eetgelegenheden zijn overigens voor onbekenden De Herrijzeniskerk aan het Jekaterinski-kanaal. wat lastig te vinden. Uitbundige uithangborden heeft het stads bestuur namelijk verboden. Maar het woord kafe (uiteraard in het cyrillisch gespeld) op de buitenmuur biedt vaak uit komst.Tegelijkertijd zorgt die gedwongen ingetogenheid voor behoud van het zicht op de vriendelijke gele, lichtblauwe en -groene tinten die Petersburg zijn bijzondere karakter geven. Ik heb jou lief, o Peters schep ping, Jouw strenge blik, statigheid, En de Nevastroom, ontzagwek kend, 't Graniet dat langs haar oevers leidt (Uit: De Bronzen Ruiter, Alexander Poesjkin) Han Gommeren Direct hotels, vliegreizen en huurauto's over de hele we reld boeken en daarna een per soonlijke voorkeur aangeven voor een donatie aan de Neder landse Kankerbestrijding, de Nederlandse Hartstichting en Stop Aids Now! Dat kan sinds kort via de website www.web- reizen.nl. Via de site is het mogelijk om stapsgewijs een vliegticket, ho tel of huurauto te boeken. Daar na kan gekozen worden voor een van de drie charitatieve organi saties. De site doneert jaarlijks tien procent van de bruto winst marge aan de doelen. De in 1998 geopende brug voor het wegvervoer over de Grote Belt, tussen de Deense eilanden Funen en Seeland, wordt zo vaak gebruikt dat de exploitant al volgend jaar winst verwacht. Dat is acht jaar eer der dan verwacht. Het aantal weggebruikers dat gebruik maakt van de nieuwe verbin ding is aanzienlijk groter dan was voorzien. Ten dele komt dit door 'nieuw' verkeer. Verwacht wordt dat met name het vracht verkeer verder sterk zal toene men. Vorig jaar groeide dit met elf procent. Interieur van de Hermitage, het vroegere Winterpaleis van de Tsaren. Holland International heeft een 'flyer' uitgebracht met reizen naar Londen. Het gaat onder meer om 3-daagse trips vanaf 537 gulden per persoon op basis van een 2-persoonskamer inclusief treinretour en over tocht per Stena Line. Meer in formatie: 0900-4473493. Het Frankrijk Huis, de offici ële representatie van de Franse wintersportplaats Les Arcs, biedt de komende winter de mogelijkheid om een privé- oppas te reserveren in een cate red chalet. Het gaat om chalets van de Engelse organisatie Snowline in de grote Franse ski gebieden Les Trois Vallées en Espace Killy. De 'private nan nies' zijn gediplomeerde Engel se kleuterleidsters die maxi maal drie kinderen jonger dan drie jaar of maximaal vier kin deren boven de vier jaar onder hun hoede mogen nemen. Zij brengen en halen cle kinderen naar en van de skischool, en zor gen voor eten en drinken. Op woensdagmiddag is de kinder oppas vrijPrijs voor een week bedraagt bijna 1300 gulden. Meer informatie: 023-5512291 en www.frankrijkhuis.nl. Tropenzorg heeft speciale vi taminen voor op reis geïn troduceerd. Het voedingssup plement bevat onder meer bèta- caroteen. Volgens Tropenzorg beschermt dit de huid 'van bin nenuit tegen UV-straling'. De reisvitaminen Care Plus Vita zijn te koop bij apotheek en een aantal buitensportzaken. Meer informatie: www.tropenzorg.nl. ijl 1 Ijl ItlH ill IIII III

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 27