Oppositie Microsoft verbijsterd PZC PZC Terreur stimuleert discussie over vrijmaken wereldhandel Antiterrorisme treft vooral gewone mensen Efraïm Genootschap in het defensief Ideeënarmoede nekt Van Aartsen Kritiek op zachte deal 3 november 1951 zaterdag 3 november 2001 door James McGonigal De concurrenten van soft- ware-gigant Microsoft in de VS zijn verbijsterd over de deal die het bedrijf heeft geslo ten met de Amerikaanse over heid. De drie maatschappijen die zeg gen zo ongeveer gewurgd te zijn door Microsofts afgedwongen toepassingen van het Windows besturingssysteem - Apple, Sun en Netscape - kunnen geen en kel begrip opbrengen voor de zachte deal. Microsoft moet het concurren ten mogelijk maken met eigen software te komen die met Windows kan samenwerken. Maar, schreeuwen de drie be drijven, Microsoft hoeft geen enkele schadevergoeding te be talen voor zijn economisch wangedrag van de afgelopen ja ren. En dat laatste is een hoek steen van het Amerikaans anti- trust-recht. De drie benadeelde bedrijven staan niet alleen in hun woede. Het Amerikaanse ministerie van Justitie was on der president Clinton de rechts zaak tegen Microsoft begonnen met een coalitie van zeventien staten en het District of Colum bia (formeel geen staat). Maar in de nu gesloten deal heeft de fe derale overheid de staten gene geerd en de eerste geluiden wa ren gisteren dan ook dat die de zaak tegen Microsoft gewoon doorzetten. De inzet van Clinton en de sta ten was aanvankelijk opsplit sing van Microsoft in twee af zonderlijke bedrijven. Eén zou dan gaan over Windows zelf, het besturingssysteem voor pc's dat de computerwereld al jaren do mineert. Het tweede bedrijf zou de software maken die onder Windows draait. Aldus zou worden bereikt dat Microsoft de broncodes voor toepassingspro gramma's ter beschikking zou moeten stellen: 'aan zichzelf', maar ook aan de concurrentie. Sun, Apple en Netscape klagen al jaren dat zij hun spullen maar moeilijk kunnen slijten, omdat Microsoft er wel voor zorgt, door de broncodes geheim te houden, dat hun programma's niet gegarandeerd naadloos aansluiten op Windows. En klanten hebben dat liever niet, dus die kopen alleen maar bij Microsoft zelf. Poortwachter Los van de bezwaren tegen mo nopolist Microsoft die blijven bestaan, vrezen de concurren ten van Microsoft ook dat het bedrijf met deze zachte deal op zak voor de komende jaren een soort poortwachter voor de we reldwijde e-eommerce zal blij ken. Iedereen is ervan overtuigd dat deze manier van zaken doen en informatie-overdracht ex plosief zal groeien. „Natuurlijk zal Microsoft ons laten mee doen", zei een ingevoerde in de branche, „Dat levert ze alleen maar geld op. Maar, die centen komen wel van ons, want reken maar dat wij fors gaan dokken om door die poort te mogen." Het ministerie van Justitie ver dedigde de afspraak met Micro soft met het argument dat het de enige mogelijkheid was om een nóg schadelijker strijd van vele jaren te voorkomen: er moest een keer een eind komen aan het getouwtrek en Microsoft zou zich toch niet laten dwingen. Deze verklaring maakte Micro- softs tegenstanders zo mogelijk nog bozer: „Omdat een mono polist te machtig is, moet hij worden aangepakt. Maar deze is zo machtig, dat hij niet kan wor den aangepakt!aldus een kwa de analist. GPD pagina 5: schikking met overheid van onze redactie binnenland De antiterrorisme-maatregelen die de Nederlandse regering en de Europese Unie willen doorvoeren, raken volgens hoogleraar strafrecht Ties Prakken in de eerste plaats gewone mensen in plaats van terroristen. Vooral buitenlanders in Neder land en mensen met een afwijkende mening zijn de dupe van de maatregelen. Zij schrijft dit in het Nederlands Juristen blad. De maatregelen die het terrorisme moeten tegengaan, kunnen volgens de hoogleraar angst voor buitenlanders doen opbloeien. De geplande strengere controle op reizigers naar Nederland door middel van bijvoorbeeld irisscans, en op in dit land verblijvende buitenlanders, zijn volgens Prakken 'olie op het vuur van de toch hier en daar al opflakkerende xenofobie". Sommige mensen kunnen bovendien elke asielzoeker behalve als crimineel ook als terrorist gaan zien, schrijft de hoogleraar. De overheid zal namelijk illegale immigra tie en mensensmokkel vanuit de invalshoek van het mogelijk binnenbrengen van terro risten gaan bekijken, aldus Prakken. „Goed voor het klimaat in onze multiculturele sa menleving kan dat niet zijn." De antiterrorisme-maatregelen kunnen ook ook de vrijheid van meningsuiting beper ken, meldt Prakken. Zij noemt als voor beeld de geplande intensievere aanpak te gen grootschalige ordeverstoringen, zoals demonstraties. Deze maatregel heeft vol gens Prakken niets met terrorisme te ma ken. De hoogleraar schrijft ook dat de voorstel len van de Europese Unie om het terrorisme te bestrijden niet veel goeds betekenen voor de vrijheid van meningsuiting. De terroris tische misdrijven die de EU opnoemt, bena delen volgens Prakken milieuactivisten die op de rails gaan liggen wanneer er een gif- trein langskomt. Zij willen iets aan de poli tieke, economische of sociale structuur ver anderen. Dat is volgens de EU terrorisme, aldus Prakken. Tappen De Maastrichtse hoogleraar heeft ook kri tiek op het aftappen van de telecommunica tie. Het opslaan van bijvoorbeeld e-mails of telefoongesprekken laat weinig over van privacy van de gewone burger, meent Prak ken. „Politie en inlichtingendiensten zullen van heel wat mensen precies weten wanneer zij waar waren en wie zij gebeld of gemaild hebben." Ties Prakken promoveerde in 1985 op een proefschrift over Rechtshulp en Juridisch Aktivisme. Ze staat bekend als advocate van activisten. Zo verdedigde zij onder anderen de Koerdische leider Öcalan. ANP De negatieve publiciteit drukt sympathisanten van het Ef- raïm Genootschap in het defensief, zegt Matthew van Geene, zoon van de geestelijke leidsman. „We zouden ons terugtrek ken op vakantieparken. Da t is niet waar. Maar dat mensen on derduiken, wordt wel in de hand gewerkt: als ze dreigen je kinderen weg te halen!" doorWim Schrijver Het begon met het bericht dat enkele ouders in Borne hun kinderen van school hielden, omdat ze ver wachten dat 'de wereld ver gaat'. Zeker nu justitie een onderzoek instelt naar het welzijn van de kinderen is het beeld gevestigd van het Efraïm Genootschap als een enge sekte, waarin mogelijk zelfs massale zelfmoord dreigt. Op het kantoor van het ge nootschap in Heinenoord zijn ze hevig verontwaardigd over alle negatieve publici teit. In een persbericht haalt de geestelijk leidsman, Heirx- rich van Geene, fel uit naar de 'krankzinnige en schaam teloze praktijken' van de me dia en 'manipulerende en do minante familieleden' die daarin aan het woord kwa men. Wat er dan wel aan de hand is? Het genootschap bereidt zich inderdaad voor op de in de bijbel voorzegde 'opname' van de gelovigen, legt zoon Matthew van Geene uit. Hoe groot de achterban is, kan hij niet zeggen. „Wij kennen geen leden. Hoe groot het aantal is dat hetzelfde ge looft, zal pas blijken bij de opname." Bekering De 'opname' van de gelovi gen is iets waarin talloze evangelische christenen we reldwijd geloven. Het is, heel in het kort, het begin van de finale van het einde der tij den. Na de 'opname' volgen zeven jaren van grote ver drukking waarin iedereen zich nog kan bekeren, waar op het 'duizendjarig vrede rijk' onder Christus' leiding volgt. Waarin het genoot schap wel opvalt, is de vrij nauwkeurige berekening van het moment van die 'op name': voor 2002. Over dat inzicht beschikt men, omdat Van Geene seni or de profeet Elia zou zijn, van wie aan het einde van het Oude Testament geschreven staat dat hij zal terugkeren 'voordat de gx-ote en geduch te Dag des Heren komt'. Op de internetsite van het ge nootschap valt te lezen dat alleen via Elia 'de allerhoog ste heerlijkheid' kan worden bereikt. Scherp geformu leerd, beaamt Van Geene ju nior. Maar, zegt hij, Elia brengt de bijbelse bood schap, dus het gaat om' het aanvaarden van de bijbel. Elia heeft louter de aange kondigde nadere uitleg ont vangen. Van Geene junior bevestigt dat 'een aantal' gelovigen de baan heeft opgezegd of de zaak heeft verkocht om zich voor te bereiden op de 'opna me'. „Nee, wij stimuleren dat niet. Ik heb ook nog gewoon een huis en een auto. Maar als iemand zegt: ik wil de laatste weken extra met God bezig zijn, dan is dat een persoon lijke beslissing." Grote zonde Zelfmoorden, waar familie leden en de omgeving bang voor zijn, zijn volgens hem 'volstrekt uit de lucht gegre pen'. „Waarom zouden we dat doen? We weten dat Hij ons komt halen. Als we wis ten van zulke plannen, dan zouden we die mensen er on middellijk op wijzen dat de bijbel zelfmoord een grote zonde noemt." Helemaal onbegrijpelijk vindt hij de reactie niet van de omgeving van de sympa thisanten van het genoot schap - hun aantal wordt rond de honderd geschat. „Als je niet gelooft wat wij geloven en je hoort verhalen over zelfdodingen, dan zou ik in het geval van vrienden ook denken: daar moet iets ge beuren. Maar het is absoluut niet aan de orde." GPD De ministers verdedigen voor de laatste keer deze ka binetsperiode hun begroting in de Tweede Kamer. Hoe brachten zij heter sinds 1998 van af? Vandaag: minister van Buitenlandse Zaken Jo- zias van Aartsen. door Jaco vari Lambalgen Het is één van de felst be geerde posten in een re gering: minister van Buiten landse Zaken. De wereld van de internationale politiek; diplomatiek overleg met de groten der aarde, prestigieu ze bijeenkomsten over oorlog en vrede, en de rol van Neder land daarin. De benoeming van Jozias van Aartsen (53) op de post in het tweede ka binet-Kok gold dan ook als een erkenning voor zijn ver diensten binnen de VVD. Vlak na zijn aantreden in 1998 werd zelfs gefluisterd dat hij wel eens de nieuwe politiek leider van de libera len zou kunnen zijn. Als mi nister van Landbouw had hij zich in het eerste paarse ka binet dgnig geweerd. Terug kijkend op vier jaar minis terschap lijkt het echter wel of Van Aartsen zich steeds van crisis naar affaire be woog. „Hij draagt niet het beeld uit van een krachtig minister", zegt C-D A-Tweede-Kamerlid Verhagen. „Hij werd met veel aplomb neergezet. Hij zou eindelijk Nederland op de kaart zetten en een eind ma ken aan het gehaspel van Van Mierlo. Hij heeft de hoogge spannen verwachtingen niet kunnen waarmaken." Van Aartsen riep de kritiek van de Kamer over zich af toen hij eerst niet en later juist wel pleitte voor een wa penembargo tegen Indonesië (eind 1999, begin 2000), nau welijks meedeed aan de dis cussie over een Europees de fensiebeleid (1999) en als enige minister van Buiten landse Zaken opriep tot een tweede ronde bij de verkie zingen in Joegoslavië (eind 2000). Daar kwam nog het openlijke meningsverschil met premier Kok bij over de benoeming van Lubbers tot topman bij de VN, en wie daar nou tevoren van op de hoogte was. „Hij mist het Fingerspitzen- gefühl dat nodig is voor het ministerie", oordeelt Verha gen kortweg. Dat is wel erg negatief ge zegd, vindt buitenland woordvoerder Van Middel koop van de ChristenUnie. „De crisis in Kosovo heeft hij bijvoorbeeld heel goed ge daan. Hij heeft de Kamer op elk moment voor, na en tij dens de bombardementen geïnformeerd en bijgepraat. Maar over het geheel geno men heeft hij op de winkel gepast. En nu is het genoeg geweest." Van Aartsen staat open voor ideeën uit de Kamer, maar heeft te weinig eigen visie, zeggen beide buitenland woordvoerders. „Dat kan niet bij Buitenlandse Za ken", stelt Van Middelkoop. „Als alle Europese ministers van Buitenlandse Zaken op de winkel passen, gebeurt er niets. Sterker nog, dan was Europa nooit ontstaan." Een minister van Buiten landse Zaken van een klein land als Nederland heeft tus sen internationale kracht patsers als de Verenigde Sta ten, Rusland en Frankrijk niet al te veel speelruimte. „Maar voor Afrika, Indone sië en Suriname kun je je cre ativiteit gebx-uiken", zegt Van Middelkoop. Na de ruzie over Lubbers is Van Aartsen in zijn schulp gekx-open. „Hij neemt ner gens meer het voortouw, niet in Eux-opese kwesties en niet over de strijd tegen het terro risme", aldus Verhagen. GPD Minister Jozias van Aartsen door Maurice Wilbrink Honderddrieënveertig lan den doen volgende week een manmoedige poging het proces van de vrijmaking van wereldhandel te redden. Twee jaar geleden draaide een top ontmoeting van de Wereld Han dels Organisatie (WTO) uit op een complete chaos: in de verga derzaal, waar de deelnemers het niet eens konden worden, en daarbuiten, waar gewelddadige demonstranten zich op straat uitleefden in 'the battle of Seattle'. De aanstaande top in Doha, de hoofdstad van het emiraat Qa tar, zal niet worden afgeleid door straatgevechten. Daarvoor ligt Doha te ver weg, en biedt het staatje ook te weinig bewe gingsvrijheid. Of de conferentie zelf een succes wordt, is de vraag. Na de terreuraanslagen van 11 september en de militaire vergelding in Afghanistan, was het eerstronzeker of de WTÓ-top nog wel door kon gaan. Maar in de afgelopen weken wex-d steeds duidelijker dat een wereldeconomie in x;ecessie en onder dreiging van nieuwe ter reur een succes in Doha wel kan gebruiken. Men hoopt in Qatar een ambitieuze agenda samen te stellen voor een nieuwe han delsronde die leidt tot verdere vrijmaking van de handel. De Nederlandse delegatielei der, staatssecretaris Ybema van Buitenlandse Handel, is opti mistisch. Dat is opvallend, ge zien de buitengewoon complexe problemen van de WTO. Er staan machtige handelsblokken tegenover elkaar (VS-EU). Der- de-wereldlanden vinden het rij ke Westen tegenover zich. Bo vendien gaat het niet meer alleen om pure handelspolitiek, zoals het verlagen van tarief muren, maar ook om wensen op het gebied van milieu, sociale bescherming en voedselveilig heid. Afspraken Ybema put zijn optimisme uit het velleden: „De drie grote on- derhandelingsi'onden hebben steeds geleid tot afspraken die de internationale handel verge makkelijkten. Dat zal nu weer gebeuren." Er wordt steeds gewezen op een 11 september-effect. De terreuraanslagen zouden het welslagen van een handelstop Staatssecretaris Ybema is de Nederlandse delegatieleider in Qatar. foto Phil Nijhuis/GPD dichterbij hebben gebracht. Hoe ziet u dat? „Die aanslagen hebben een enoime impact gehad op ieder een, ook op politici. Iedereen is gaan bedenken welke zaken hij nu echt belangrijk vindt. Ik ver wacht dat de politieke leiders zich, als het in Doha op beslui ten aankomt, minder zullen la ten leiden door details." Ybema wijst erop dat in de afge lopen weken beweging is geko men in het zeer lastige textiel- dossier. „Er verdwijnen ineens weerstanden. De EU neemt nu belemmeringen weg voor de Pa kistaanse textielexport. Dat was tot voor kort ondenkbaar. Binnen de EU heeft Portugal veel textielbelangen, maar het is voor dat land veel moeilijker geworden om een akkoord te blokkeren. Dat is een psycho logisch effect van 11 septem ber." Patenten Een ander effect is zichtbaar in de discussie over de bescher ming van patenten. De VS wil len keihard vasthouden aan bijvoorbeeld de patenten van producenten van geneesmidde len. Maar toen ze geen vaccin te gen miltvuur bleken te hebben, wilden de Amerikanen het pa tent van de Duitse firma Bayer schenden. Biedt dit een oplossing voor het probleem van arme landen die geen medicijnen voor tro pische ziekten kunnen beta len, vanwege die patentbe scherming en de belangen van westerse farmaceuten? „Ik denk dat de Amerikanen zich nu heel goed realiseren hoe kwetsbaar je bent als je je niet kunt beschermen met medicij nen, juist vanwege dat patent recht. Ze leveren zelf het bewijs dat hun standpunt niet houd baar is. Het patentrecht is heel belangrijk, maar het mag er niet toe leiden dat arme landen bij voorbeeld geen toegang hebben tot hiv-medicijnen. We zullen de VS met hun eigen opstelling in zake miltvuur confronteren." Wat zijn de gevolgen van een mislukte top? „Als een volgende ondei'hande- lingsronde er niet komt, dan is dat zeer schadelijk voor de Der de Wereld. De axme landen krij gen met verdere libex-alisering een perspectief op deelname aan cle wereldeconomie. Als ze dat wordt onthouden, clan gaan de grote, machtige handels blokken hun eigen gang. De Eu ropese Unie zal dan gewoon ver der gaan met afspraken maken met bijvoorbeeld Zuid-Ameri- ka. Voor het rijke Westen is het mislukken van deze top econo misch niet zo'n ramp. Voor de arme landen zou het tragisch zijn." De tegenstanders van de glo balisering, naar wie sinds Seattle meer wordt geluis terd, blijven wijzen op de in hun ogen perverse gevolgen van meer vrijhandel. Spelen hun argumenten een rol? „Hun standpixnt is niet logisch en niet consistent. Ze zijn tegen globalisering, tegen nieuwe af spraken om handel te bevorde- i-en. Ik dux-f te zeggen dat de si tuatie in die arme landen juist verder verslechtert, als je ze niet laat px-ofiteren van meer han delsvrijheid. Tegelijkertijd moeten deze landen worden be schermd tegen negatieve gevol gen van vrijhandel. In Doha gaat het er om dat er meer ver trouwen wordt gekweekt tussen het Westen en de arme landen. Het is heel begrijpelijk dat de Derde Wereld garanties eist dat globalisering voor haar ook goed uitpakt." GPD Stallantaarn Vrijdagmiddag is een auto te Zierikzee in de brand gevlogen en een man gewond geraakt. Twee heren haalden in een ga rage in Zierikzee hun auto op. De benzinetank moest gevuld worden en daarbij werd voor verlichting een stallantaarn gebruikt, waardoor de auto in brand vloog. Herbegraven Op de begraafplaats te Haam stede heeft de herbegrafenis plaats van de in begin 1945 in Duitsland overleden W. Moelijker plaatsgevonden. Er waren veel belangstellenden, onder wie kameraden van de overledene, die in Duitsland bij zijn teraardebestelling aanwezig geweest zijn. Kerstvakantie De aanstaande kerstvakantie v is voor de Rijksscholen ten ge volge van de precaire brand- stoffenpositie met ruim een week verlengd. Deze winter zal de 'kwaadste piekuren' op leveren wat stroomgebruik betreft. Minister Van den Brink deed ook aan fabrieken en huishoudens een beroep om tijdens de piekuren (7.30-9.00 uur en van 16.00 tot 18.00 uur) zo weinig mogelijk stroom te gebruiken. Ook de radiozen ders zullen op deze tij den zwij - gen. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 610724 E-mail; redtern@pzc.nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag l/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tol 13.30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen, Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur. Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /.--/ƒ2,21) per maand 19,25 42,42 per kwartaal: 52,-- 114.59 per jaar- 198,- - 436.33 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail; abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: /.-/ƒ2,20 zaterdag. 1,50/f 3.30 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeveni PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Is een onderdeel van hel Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling "i. Postbus 18.4380 AA Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2