PZC reporta; Jomanda, medium zaterdag 3 november 2001 niets aan. „Ik weet alleen dat Sylvia op dat moment niet aan kanker leed. Dat is van boven doorgekomen en ik zou mezelf verloochenen als ik daar aan zou twijfelen." De Inspectie voor de Gezondheids zorg onderzoekt inmiddels of Joman da eventueel strafbare feiten heeft gepleegd door Millecam een foute dia gnose van haar ziekte te verstrekken en haar weg te houden van de regulie re medische stand. Jomanda en Mille- cams vriendin Olga Tampot zeggen dat Millecam een vreselijke hekel aan reguliere artsen had. Niettemin zegt Jomanda: „Ik heb haar naar drie art sen gestuurd, maar nergens werd kan ker geconstateerd." Overigens zegt Jomanda dat 'de andere wereld' de dood van Millecam in week 34 heeft voorspeld. „Op de eerste dag van die week is ze overleden." Tijdens de begrafenis van de actrice was het medium in Canada. „Midden in de nacht, in het donker, heb ik alles opgeschreven. Als de boel rustig is ge worden, zal ik dat publiceren." Overi gens worden kankerpatiënten via een prikbord in de hal opgeroepen te schrijven over de hulp die ze hebben ontvangen. Het medium juicht het onderzoek toe. Ze zegt dat ze niets te verbergen heeft. Ze heeft in Ravensbosch nu ook een praktijkruimte vrijgemaakt voor een reguliere arts. „Ik constateer negen van die tien keer dat de artsen die de mensen hier behandelden een ver keerde diagnose stelden. Ik zou daar graag met die artsen over willen pra ten, maar ik krijg geen gehoor. De macht van de witte jassen verdoezelt alle fouten. Als de alternatieven over de schreef gaan, staat het in alle kran ten. Maar over al die fouten in de zie kenhuizen lees je bijna niks. Ze mogen bij mij alles controleren. Ik heb in de 27 jaar dat ik dit werk doe, nog nooit een klacht gehad." Dankbetuigingen Er is al vaker op aangedrongen om de praktij ken van Jomanda eens goed te gen het licht te houden. Want klopt het wel dat mensen wonderbaarlijk gene zen? Zeker, het wemelt van de dank betuigingen in de kerk en de mevrouw achter de x'eceptie loopt weer normaal nadat Jomanda 'het plaatje in haar voet heeft kwijtgemaakt'. Dat ont dekte de behandelende arts tot zijn ontsteltenis. Ze kan heel veel voor beelden noemen. Ewald Vervaet onderzocht in 1995 een aantal van die genezingen in het blad Skepsis. Onder de veelzeggende titel 'Nooit blind geweest en toch genezen' beschrijft hij het verhaal van het Bel gische meisje Mieke, van wie Joman da beweert dat ze haar het licht in de ogen heeft teruggegeven. Vervaet komt na speurwerk tot de conclusie dat het kind nooit blind is geweest. De genezing van andere gevallen blijkt volgens hem ook niet erg sterk. Jo manda pareert: „Zwak onderzoek en de inf ormatie is verkregen onder psy chische druk." Het bovenzaaltje in Ravensboscl? zit foto Diana Scheilen/GPD met honderd man hartstikke vol. Er staan beelden van Maria en er hangen schilderijen van Jomanda. Steeds neemt ze een of meer door de gasten meegebrachte cadeautjes in haar handen, vertelt er een verhaal bij en deelt ze weer uit. Zo brengt ze ontvan ger en schenker bijeen en met elkaar in contact. „Als bezoekers met elkaar gaan praten over hun ellende, is de helft van het genezingsproces al ge klaard", zegt de vrouw die de sleutel hanger van uw verslaggever ten deel is gevallen. We constateren dat we hier beiden uit louter nieuwsgierigheid zijn. We worden niet door een ziekte verbonden. Jomanda brengt nu en dan een groet over uit het hiernamaals, roept men sen op niet te veel koffie te drinken, geen vlees te eten en het laatste stukje verdriet uit de longen te ademen. Ze pakt een cadeautje vast dat met veel fantasie op een oliebol lijkt. De 'ande re wei'eld' wijst een man aan die de bol ontvangt. „Heeft u iets met oliebol len?" Het antwoord is bevestigend. „Ik kan ze goed eten, ja. "Dan: „U moet wel eerst het vet in de zak laten lopen, dan kunnen ze een orgaan gun stig beïnvloeden." Sommigen zijn wat lastiger te helpen. Want ze hebben nog verdriet of pijn uit een vorig leven. Zelf zou Joke Damman in een vorig leven ooit als priesteres de minnares van de Egypti sche koning Ramses zijn geweest. Het volgende cadeau is een citroen. Ze noemt de vrucht een teken van zuiver heid; een porseleinen kinderhand staat voor nieuw leven; een plumeau voor innerlijke schoonheid. Vier pak jes op elkaar betekent: te veel ballast. Een roos staat voor de liefde die gaat zegevieren. Ze schenkt hem aan een jonge vrouw, die meteen begint te hui len want er is een baby op komst. En de vrouw die de roos op tafel heeft ge legd? Huilt ook. Want ze zou ook zo graag, maar heeft geen relatie meer. Een andere vrouw krijgt het advies naar het ziekenhuis te gaan voor een echo. „Op déze plaats. Maar voor het zelfde geld gebeurt er nu iets waar door het weg gaat. Maar houd me op de hoogte." Het meisje dat een 'kandelaar met lichtpuntje' krijgt zegt intens be droefd te zijn dat het lichtpuntje nooit meer zal komen. „Als de andere we reld zegt van wel, dan komt het als nog", zegt Jomanda. Heeft de andere wereld het ook wel eens mis? Een off day? „Nee", verzekert Jomanda. „Het kan even duren, maar er wordt altijd aan de problemen gewerkt." Hoe ver strekt haar macht? Kan ze in plaats van al die kratten Spa bijvoor beeld ook de zee instralen? Ze lacht. „Zou ik eens kunnen proberen. Ik schrik soms echt van mezelf. In Israël legde ik de hand op het voorhoofd van een zwaar zieke, bedlegerige vrouw. Ze kwam overeind en zei: Ik voel de kracht van God. Soms denk ik: tot hier en niet verder." Emile Hollman J omanda voor het altaar van het kerkj e in het Limburgse Ravensbosch In het voormalige klooster Ra vensbosch in Valkenburg blijft het medium Jomanda onverdro ten en onverstoord signalen uit 'de andere wereld' doorgeven. Niet gehinderd door de burgemeester van die Zuid-Limburgse plaats, ondanks het feit dat deze niet staat te juichen bij de spirituele activiteiten van de voormalige ballerina. En ook niet gehinderd door het onderzoek van de Inspec tie voor de Gezondheidszorg naar de rol van Jomanda bij de dood van actrice Sylvia Millecam. Er zijn mensen die uit het gezicht en de handen van Jomanda getallen, kleuren en cijfers zien komen. Veel mensen zelfs. Elk jaar honderden en dat al bijna dertig jaar lang. Ze zien haar veranderen in de gedaante van een dierbare overledene, beweren door haar God te hebben ervaren, zeg gen door haar toedoen genezen te zijn van allerhande kwalen. En ze komen iedere week trouw en massaal naar de bijeenkomsten die ze organiseert, bij voorbeeld in het voormalige klooster Ravensbosch in Valkenburg, waar vroeger de paters Oblaten woonden. Ze wil zich er definitief vestigen en haar activiteiten uitbreiden. En daar zit burgemeester Nuytens van Val kenburg nou niet op te wachten. Hij wil af van het, zoals hij dat noemt, quasi-godsclienstig toerisme. Jomanda vraagt even aandacht voor een echtpaar op de eerste rij. De man stelt zich voor en zegt dat hij uit het Duitse Kevelaer komt, het beroemde Maria-bedevaartsoord over de grens bij Arcen. Hij laat weten dat zijn vrouw tijdens een healing van Joman da in Tiel is opgestaan uit haar rol stoel en kijk maar: ze maakt er geen gebruik meer van. Wat de Maagd Ma ria thuis niet klaar krijgt, dat lukt Jo manda wel, luidt de boodschap. De ongeveer honderd mensen die deze donderdagmiddag bijeen zijn geko men in een bovenzaaltje van het voor malige klooster, applaudisseren geestdriftig. Ze hebben ten minste twee dingen gemeen: verschrikkelijk verdriet en geloof in de paranormale talenten van Jomanda. Of beter ge zegd: in gedaanten uit 'de andere we reld' die via haar tot hen spreken. Sommigen beginnen op de onver wachtste momenten hartstochtelijk te huilen, anderen schrompelen let terlijk ineen, hyperventileren of zwaaien hun hoofd onophoudelijk heen en weer. De mensen die door Jo manda zijn uitgenodigd op een tafel te komen liggen, kermen soms afschu welijk. Je wordt er zelf hartstikke naar van. Maar Jomanda blijft ont spannen en houdt de sfeer licht. Het medium ziet dingen die wij in de zaal niet kunnen zien. Deze middag ziet ze zo'n negentig 'witte gedaanten' tussen het publiek, die hard werken. Ze ziet heel wat 'spirituele operaties', abcessen die verwijderd worden, mensen die aan slangen liggen en schedels die gelicht worden. Bij de mevrouw op de tafel wordt vol gens Jomanda op dit moment een enorme klomp uit de maag gehaald en bij uw verslaggever wordt aan zijn rechteroor gewerkt. Maar het kan ook zijn schrijnende schouder zijn. Later, in de kerk, als Jomanda vraagt om te gaan staan als je sensaties voelt in je benen of je rug, zodat die door de witte gedaantes weggewerkt kunnen wor den, schrik ik me een ongeluk omdat mijn binnenste begint te trillen. Het blijkt mijn mobiele telefoon. Katholieke snit Het fenomeen Jomanda heeft altijd veel rooms-katholieken aangetrok ken. Ze hield jaren praktijk in Venlo en haar eerste openbare bijeenkomst was in Herkenbosch. Zelf denkt ze dat ze zoveel katholieken aantrekt omdat ze van katholieke snit is. „Er zijn men sen die zeggen: 'Bij jou heb ik God le ren kennen.' God is geen man met een baard. Hij is liefde, licht en energie en daarmee zijn we allemaal verbonden. Moeder Maria is het symbool van vrouwelijke energie, zoals Jezus man nelijke energie is." Van dergelijke op merkingen wordt een bisschop geheid niet blij. Iedereen die Jomanda in haar blauwe gewaad voor het altaar van het kerkje in Ravensbosch ziet staan, kan de ge lijkenis met een Mariabeeld niet ont gaan. Tijdens de avondhealing laat een vrouw weten dat haar grootste wens is het Ave Maria luidkeels te mo gen zingen. En wie is Jomanda dan om haar teleur te stellen? „Je hebt vorig jaar twee Maria verschijningen ge had? Ja, ik weet wat het is", zegt Jo manda. Want zelf heeft Maria haar de weg gewezen naar dit kerkje. Vandaar dat ze haar ding hier doet in een zee van Mariabeelden. Hoewel later die avond een vrouw vertelt dat de Chris tus op een schilderij haar net heeft aangekeken. Een dag later belt Jo manda daar nog speciaal over op. Dat ze na de healing nog even terug is ge gaan naar de kerk om naar dat schil derij te kijken. „Ongelofelijk, ik zag de ogen van Jezus duidelijk open en dicht gaan." Misschien, zo denkt ze, heeft het te maken met haar voorne men om voortaan ook de geboorte van Christus te gaan vieren. Trouwens, dat mensen haar vergelijken met Ma ria, beschouwt ze als een compliment. „Veel mensen zien me als een moeder. Toch ben ik gewoon mezelf.Maar het begrip 'zelf' is bij een medium een wat ingewikkeld begrip. Uitverkoren Want wanneer spreekt Joke Damman de echte naam van de in 1948 te De venter geboren vrouw, en wanneer de heldervoelende, helderhorende en helderwetende Jqmanda? De vraag luidt of ze sinds 11 september iets van de andere wereld heeft doorgekregen dat voor ons van belang kan zijn? Niet echt. „Ik heb wel altijd gezegd dat het fout zou gaan bij het vertrek van Bill Jomanda:Als de alternatieven over de schreef gaan, staat het in alle kran ten. Maar over al die fouten in de ziekenhuizen lees je bijna niks." foto Jaap de Boer/GPD Clinton, maar dat kan ik ook als mens gezegd hebben." Jomanda zegt zich af en toe te pletter te schrikken en paf te staan van wat ze allemaal zegt en doet. Want haar li chaam wordt tijdens zo'n bijeenkomst geregeerd door 'de andere wereld'. Ze zegt geen idee te hebben waarom pre cies Joke Damman is uitverkoren. Ze vermoedt dat het iets te maken heeft met een vorig leven. Haar paranorma le talenten werden ontdekt door een genezer die haar afhielp van een huid ziekte. Gelukkig kan ze zichzelf ook helpen. Toen ze de vriend van André van Duin een boek wilde brengen en uitgleed, zwol haar enkel op tot bedenkelijke dikte. Ze kon zelf de pijn wel wegtrek ken maar niet lopen. Later lukte het haar met de ogen de enkel weer tot normale proporties terug te brengen, tot grote verwondering van zichzelf. In de wereld van bekende Nederlan ders is Jomanda trouwens een geac cepteerd fenomeen. Ze kwam zelf op radio en televisie, schrijft voor een roddelblad waarin ze ook veelvuldig figureert, is bevriend met mensen als André van Duin, Corry van Gorp en Corry Konings en werd grootgemaakt door Tineke de Nooij. De medische stand beschuldigt haar van misdadig heid, onder meer door haar bemoeie nis met de doodzieke en inmiddels overleden actrice Sylvia Millecam. Eigenlijk praat Jomanda daar niet 1 V meer over met de pers. Maar kom. Laat ze tijdens de middaghealing nou contact krijgen met Sylvia vanuit de andere wereld. „Ze heeft nog geen rust zolang de discussie over haar ziekte hier doorgaat.Jomanda krijgt contact met haar als een vriendin van de overleden actrice een gedicht voor leest. Daarin schuift die vriendin, Ol ga Tampot, Millecams voormalige vriend de schuld van haar dood in de schoenen. Want die zou de actrice, nog steeds volgens Tampot, onder psychi sche druk hebben gezet om siliconen in haar borsten te laten spuiten. En zij en Jomanda beweren bij hoog en laag dat dat spul is gaan lekken en een bac teriologische infectie heeft veroor zaakt. De bewijslast van Jomanda is dun, maar volgens haar boven elke twijfel verheven. Cadeautjes De bezoekers van haar bijeenkomsten nemen cadeautjes mee die Jomanda weer uitdeelt aan andere bezoekers. Schenker en ontvanger hebben veel gemeen. Zoveel zelfs dat 'het nooit zo kan zijn' dat het cadeautje van ie mand met kanker bij een ander met een bacteriologische infectie terecht kan komen. Uitgesloten. Het cadeau tje dat de zieke Millecam destijds meegaf kwam niet bij een kankerpati ënt terecht. En daar veranderen de ge vonden kankercellen in het lichaam van Sylvia Millecam voor Jomanda i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19