Boegbeeld van een turngeneratie PZC Romme zet verhoudingen recht Timmer moet de knop omzetten Feyenoord: weer Duitse opponent Barcelona krijgt kans op revanche Vitesse op de valreep gelijk met Willem II 18 Verona van de Leur net buiten prijzen op WK door misser op balk Andreas Vinciguerra stopt lange zegereeks van Sjeng Schalken De Bruijn weer de beste Van Vossen twee duels geschorst Baanrenners in beklaagdenbank Roy Heiner trekt protest in Kevin Hofland geblesseerd Houllier uit ziekenhuis Eerste zege Jordan met Wizards Wereldtitel taekwondo Greevink zaterdag 3 november 2001 door Herman Wissink GENT - Twee turven hoog (1.63), vijftien jaar jong. Maar zo klein als Verona van de Leur van lengte is, zo groot zijn haar daden. Tijdens de individuele meerkampfinale maakte de Ne derlandse turnster gisteren weer een grootse indruk. Met een fantastische brugoefening bijvoorbeeld, een sprong waar turnsters doorgaans alleen van kunnen dromen, en een vloer oefening waar de spetters vanaf vlogen. Ze had de pech al snel tijdens haar balkoefening even uit ba lans te raken en een mislukte tweede sprong te maken. Daar door eindigde ze op een nog al tijd voortreffelijke negende plaats. Maar ze zorgde ervoor dat het in de sporthal in Gent een beetje Oranje boven was, want ze kreeg vaak net zo veel applaus als het Russische ijsko- nijn Svetlana Khorkina, die we reldkampioene werd, evenveel lof als Andreea Raducan uit Roemenië en de nummer twee, de Russische Natalie Ziganshi- va. De talentvolle turnster heeft zeker laten zien definitief de aansluiting bij de wereldtop te hebben gevonden. Schuw Onzeker, zelfs een beetje schuw kan Verona van de Leur buiten de sporthal zijn. Maar zodra ze de tumvloer opstapt, ondergaat ze een gedaantewisseling. Zo gracieus, zelfverzekerd is ze als ze aan de bak mag tijdens een turn wedstrijd. Op het WK in Gent straalde ze in de zaal, fraai zwierend aan de brug, toe schouwers verbazend met haar hoge afsprong. Vijftien jaar is ze Gent. WK turnen. pas, niet voor niets dat ze even naar haar coach Frank Louter kijkt als er tijdens een inder haast belegde persconferentie een vraag wordt gesteld. Wat moet ik nu doen?Antwoord ge ven", fluistert Rietje Bijlholt met een eenvoudig gebaar. Verona van de Leur is gepromo veerd tot boegbeeld van het Ne derlandse turnen. Ze zorgt er voor dat de twaalfde plaats van Ans Smulders op het WK van 1974 in Varna en de 22e plaats van Elvira Becks op de Olympi sche Spelen van 1992 in Barce lona, tot nu toe de meest aansprekende Nederlandse re sultaten, naar de achtergrond worden gedrukt. Debuteren op een WK, mogen turnen voor vijfduizend ken ners en dan de zenuwen in be dwang houden. Dat lukte Van de Leur. Het had zelfs de bonds coach, tevens trainer bij Pro Pa- tria, verbaasd hoe koel zijn meisjes onder de druk bleven. „Drie dagen voor het WK was ik nog helemaal gestresst"gaf Van de Leur, die gaande het toernooi in Gent groeide in haar rol, later toe. „Er werd steeds alleen maar over de wedstrijd gesproken. Na de laatste ochtendtraining van dinsdag heb ik geprobeerd rus tig te blijven. Veel rusten, ook tijdens de wedstrijd. Dan ga ik rustig op een stoel zitten en naar de anderen kijken. Er zijn meis jes bij die onophoudelijk hun oefeningetjes blijven doen op een lijntje. Dat kan ik niet, daar word ik veel te zenuwachtig van." Een half jaar geleden werd Ve rona van de Leur voor het eerst Nederlands senioren kampioe ne. Het jaar ervoor had ze die ti tel al behaald tijdens het NK voor junioren. Voor de insiders komt de definitieve doorbraak van Van de Leur niet uit de lucht vallen. Ze maakte immers al naam tijdens de jeugd olympi sche dagen in Denemarken. Daar werd ze in 1999 al derde, individueel en met het team. Vo rig jaar werd ze op het EK voor junioren met het Nederlands team eveneens derde. Van haar ouders mocht de Wad- dinxveense pas een sport kiezen nadat ze twee zwemdiploma's had gehaald. Het werd gym, nog niet meer dan een beetje duike len en huppelen. Vanaf haar ze vende werd gym turnen en van af haar negende jaar werd turnen topsport en kwam ze bij Pro Patria en Frank Louter te recht. Vanaf dat moment was het tur nen, turnen en nog eens turnen. En tussendoor school. „Ik zit nu in de vierde klas van de Havo op de Loot-school (een school met speciale regelingen voor top sporters) in Rotterdam. Maar ik denk dat ik dit jaar wel blijf zit ten hoor. Door al die wedstrij den ben ik dit jaar pas twee we ken op school geweest. En hoe het volgend jaar gaat, weet ik ook nog niet. Maar wat geeft het. Ik ben pas 15 en weet toch nog niet wat ik later wil wor den", klinkt het verontschuldi gend. Wat ze wel weet is haar volgende doel: „De Olympische Spelen van 2004 in Athene ha len", klinkt het dan plots zelf verzekerd. Vandaag staat de toestelfinale op het programma. Een medaille op de brug is niet onmogelijk. Op dat onderdeel was gisteren alleen Khorkina beter. Van de Leur komt ook uit op sprong. GPD Vrouwen, finale meerkamp: (sprong, brug, balk, vloer, totaal) 1. Khorkina (Rus) 9.368 9.537 9.237 9.475 37.617 2. Zigantsjiva (Rus) 9.343 9.200 9.375 9.387 37.305 3. Raducan (Roe) 9.350 8.862 9.475 9.262 36.949 4. Hypolito (Bra) 9.056 8.912 9.375 9.562 36.905 5. Schwikert (VSt) 9.231 8.950 9.350 9.350 36.881 6. Cojocar (Roe) 9.356 8.625 9.337 9.462 36.780 9. Van de Leur 9.093 9.400 8.550 9.350 36.393 13. Wammes 9.124 8.562 9.025 9.137 35.848 28. Valentijn 8.756 8.700 8.475 8.662 34.593 van onze sportredactie PARIJS - De Zweedse tennis ser Andreas Vinciguerra heeft een eind gemaakt een de indrukwekkende zege reeks van Sjeng Schalken. De 25-jarige Limburger ging in de kwartfinale van de Masters Series in drie sets onderuit, 6-2 6-7 6-7. Tot halverwege de tweede set leek Schalken op eenvoudige wijze de halve finale te berei ken. De pupil van coach Alex Reijnders leidde op dat mo ment met 6-2 en 4-2. Vinci guerra brak echter de service van Schalken en pakte ver volgens in de tiebreak de tweede set. Die klap kwam hard aan bij de Limburger. In korte tijd keek hij in de be slissende set tegen een 5-0 achterstand aan. Maar Schalken toonde veerkracht, werkte twee matchpoints weg en kwam terug tot 5 -5In de tiebreak maakte hij weer drie wedstrijdpunten onge daan, maar bij het zesde matchpoint moest Schalken toch capituleren. In de halve eindstrijd ont moet Vinciguerra de Russi sche tennisser Jevgeni Kafel nikov die in de kwartfinale te sterk was voor de Tsjech Jiri Novak, 6-3 6-3.ANP Verona van de Leur schittert op de evenwichtsbalk. fotoToussaintKluiters door Johann Mast GRONINGEN - Het beste wat Nederland op schaatsgebied te bieden heeft op de lange afstanden heeft gisteravond bij de start van het nieuwe seizoen bewezen dat de verhou dingen voorlopig ongewijzigd zijn. Gianni Romme won de 5000 meter van het vroegste Nederlandse schaatskampioenschap uit de geschiedenis. Bob de Jong en Rintje Ritsma werden tweede en derde. Samen met Carl Verheijen en Jochem Uytdehaage verzeker den zij zich van een startbewijs bij de eerste wereldbekerwedstrijd, volgend weekeinde in Berlijn. Topschaatser Ids Postma werd zesde en viel buiten de boot. De NK afstanden in Groningen vormen dit jaar niet alleen de opening van het schaats seizoen, maar zijn meteen ook een belang rijk selectietoernooi om deelnemers aan de eerste wereldbekerwedstrijden aan te wij zen. Op basis van hun prestaties bij het WK afstanden van vorig jaar waren Bob de Jong, Carl Verheijen en Gianni Romme op voorhand al zeker van deelname aan de eer ste wereldbekerwedstrijden, volgend week einde in Berlijn en de daaropvolgende weekeinden in respectievelijk Innsbruck en Den Haag. Het tweetal dat daar gisteravond bijgeko men is, mag weinig verrassend genoemd worden. Ritsma is op tal van gebieden re cordhouder in de internationale schaatswe reld en is dat ook als het gaat om het totaal aantal behaalde nationale afstandstitels. Sinds hij in 1992 de 1500 meter won bij het NK afstanden in Heerenveen, voerde hij zijn totaal op tot elf titels. Gisteren volstond voor de viervoudig we reldkampioen allround, die vorig jaar door een valpartij zo veel pech had, eenvoudig plaatsing voor de eerste wereldbekerwed strijden. Ritsma wil de 1000 meter van vandaag ge bruiken om 'op te warmen' voorde 1500 me ter van morgen. Datzelfde geldt voor Ids Postma, die door vermoeidheid niet verder kwam dan de zesde plaats en zich daar niet tegen verzette. Ook Postma richt zich op de 1500 meter en forceert zich vandaag niet op de kilometer. Gianni Romme haalde zijn vierde Neder landse titel op de 5000 meter binnen. Hij zette daarmee de verhoudingen weer recht ten opzichte van maart, toen hij bij het WK afstanden in Salt Lake City op dezelfde af stand derde werd. De alleskunner eindigde toen achter Bob de Jong en Carl Verheijen. Wel had Romme gis teren een groter verval dan De Jong, die in de slotfase van hun directe rit nog dichtbij kwam. GPD NEW YORK - Het toonaangevende Ameri kaanse tijdschrift Swimming World heeft Inge de Bruijn voor de tweede achterenvol- gende keer uitgeroepen tot beste zwemster van het jaar. De drievoudig olympisch kampioene van Sydney herhaalde afgelopende zomer bij de wereldkampioenschappen in Fukuoka haar succes met opnieuw drie keer goud. Bij de mannen werd Ian Thorpe dit keer wel uitverkoren. ANP van onze sportredactie TILBURG - In tijden dat het Ne derlands voetbal steeds verder wegzakt, levert een verdedigen de spelopvatting in de nationale competitie vaak punten op. Vi tesse was gisteravond op bezoek bij Willem H pas na de ope ningsgoal van Bombarda in de 68e minuut bereid naar voren te voetballen. De late verandering van speelstijl leverde de Arn hemmers nog een punt op ook, door een treffer in blessuretijd van Amoah: 1-1. Ook Willem II kon de verdedi gende speelstijl van Vitesse dus niet helemaal afstraffen. Bij ge mis van een echte spits lijkt ook trainer Ronald Koeman be keerd door de stroming die on der de naam nieuw realisme, met verdedigend voetbal steeds meer zieltjes wint. Op papier laat de oefenmeester zijn ploeg nog steeds met drie spitsen voet ballen. De wedstrijd bij Willem II leerde echter dat vleugelaan vallers Babangida en Sikora vaak als aanvallende midden velders dienst doen. Ruim op eenderde van de com petitie bekleden de Arnhem mers nog steeds de derde plaats. Na het gelijkspel bij Willem II kan Heerenveen echter een plaatsje klimmen. Bij een zege op Fortuna Sittard passeren de Friezen dit weekeinde Vitesse. Willem II - Vitesse 1-1 (0-0). 69. Bombarda 1-0, 90. Amoah 1-1. Scheidsrechter: Temmink. Gele kaart: Janssens, Victoria (Willem II), Claessens, Amoah (Vitesse). Aantal oeschouwers: 13.900. ANP door Gijs van Oosten GRONINGEN - Marianne Tim mer heeft het naar eigen zeggen de afgelopen maanden moeilijk gehad. De mislukking van haar schaatsteam, de bepaald niet geruisloze overstap naar Spaar Select en het overlijden van haar voormalige, trainer en ver trouwensman Egbert van 't Oever hebben haar niet onbe roerd gelaten. Maar het schaatsseizoen is be gonnen en daarom moet volgens Timmer de knop weer om. Alles is gericht op sport en dat gaat haar goed af. De Groningse werd gisteren, net als de vorige vier jaren, tweede op de 500 me ter achter Andrea Nuyt voor wie het de vijfde titel op rij was. Het enige wat anders was, is dat Timmer gisteravond voor het eerst met trouwring schaatste. „Er is in het afgelopen jaar veel gebeurd", zei Timmer, die in het voorjaar vertrok bij DSB. „Het is niet allemaal even prettig ver lopen. Ik ben emotioneel ge weest, ik kon niet zo veel heb ben. Op zich gaat het nu goed, ik kan die dingen wat makkelijker van me afzetten. Maar als ik op het ijs sta, besef ik dat het niet meer hetzelfde is. Egbert was het gezicht van het schaatsen." Een andere schaatser die be schadigd uit het vorige seizoen kwam is Jan Bos. Ook hij steekt tegenwoordig een stuk beter in zijn vel. De ervaren coach Leen Pfrommer moest wijken voor de grote onbekende Kosta Polta- vets. Bos: „Dat is een heel erg goede beslissing geweest." De nationale titel op de 500 me ter, in een baanrecord van 36,06, diende als bewijs. De gevallen sprinter is weer op de goede weg, vindt hijzelf. Bos: „Kosta blijft rustig en geeft me vertrou wen. Voor de wedstrijd had ik het er nog met Erben over hoe heerlijk het is om in alle rust te kunnen schaatsen." Het duel met Erben Wennemars was toen, een jaar geleden op het NK afstanden, zeer beladen. De ploegenstrijd, de problemen met Pfrommer, deden Bos geen goed. „Vorig jaar zat ik alleen maar in de stress." Een jaar geleden won Wenne mars de nationale titel op de 500 meter, gisteren was het de beurt aan de opgeleefde Bos. Wenne mars: „Gelukkig zijn we nu weer op een betere manier met sport bezig. Het is gemoedelij ker, we zijn niet meer tegen el kaar aan het jakkeren. Die ploe genstrijd heeft vorig jaar veel energie gekost." Jan BosErben WennemarsGe rard van Velde, Bas Brusche en Alexander Oltrop plaatsten zich op de 500 meter voor de we reldbekerwedstrijden in de cember in Salt Lake City en Cal gary. Zij krijgen gezelschap van vijf vrouwen: Andrea Nuyt, Mari anne Timmer, Yvonne Leever, Frouke Oonk en Dianne Koot- stra. GPD ZEIST - De tuchtcommissie betaald voetbal heeft Peter van Vossen een schorsing van twee wedstrijden opgelegd. Dat i$ één wedstrijd minder dan de aanvankelijke eis van de aankla ger, die een schikkingsvoorstel van drie wedstrijden schor sing had gedaan. Daar ging de club van Van Vossen niet mee akkoord. Van Vossen werd bestraft voor de rode kaart die hij vorige week in het duel met Heerenveen kreeg wegens het ma ken van een slaande beweging naar Anthony Lurling. ANP BERLIJN - Twee baanwielrenners worden verdacht van hel gebruik van het eiwithormoon epo. Het zijn de Spanjaan] Juan Lianeras en de Italiaan Massimo Strazzer. Beiden wer den getest tijdens de WK baan in Antwerpen. Bij de bloedtest hadden zij een hoge hematocrietwaarde. Bij de verplichte uri netest kwam vast te staan dat ze epo gebruikten. Indien ooi- de B-monsters positief zijn, wacht de renners een schorsing van zes maanden. DPA KAAPSTAD - Het team van schipper Roy Heiner heeft giste ren het protest ingetrokken tegen HLbruck Challenger, di winnaar van de eerste etappe van de Volvo Ocean Race. Vol gens Assa Abloy had het Duitse schip illegaal gebruikge maakt van een internetsite. Toen de Duitser op de zitting ech ter het tegendeel bewees, trok Heiner zijn klacht in. Volgen de nieuwe regels van de zeilwedstrijd mogen de deelnemers tijdens de etappes van tien websites gebruikmaken. De navi gators moeten de namen daarvan vooraf bekendmaken. AN.F EINDHOVEN - PSV's voorstopper Kevin Hofland speelt van daag niet tegen Sparta. De international heeft een liesblessu re overgehouden aan het laatste duel in de Champions Lea gue. Bovendien heeft hij last van een slijmbeursontsteking Ook de aanwezigheid van linksback Jan Heintze is twijfel achtig voor de wedstrijd op Spangen. ANP LIVERPOOL - De coach van Liverpool, Gerard Houllier, is gisteren uit het ziekenhuis ontslagen. Hij onderging 13 okto ber een hartoperatie. Volgens chirurg Abbas Rashid is di Fransman na de spoedoperatie van elf uur goed hersteld. 0; 13 oktober moest de oefenmeester tijdens de wedstrijd tege: Leeds United naar het ziekenhuis wegens hartklachten. RTt. ATLANTA - Michael Jordan heeft zijn tweede competitie wedstrijd met Washington Wizards gewonnen. De 38-jarig( superster van het basketbal had met 31 punten een groot aan deel in de zege bij Atlanta Hawks: 98-88. Richard Hamilto: maakte 22 en Chris Whitney zestien punten. Topschutter bi Hawks was Jason Terry met 23. RTR CHE JU - De Nederlander Ferry Greevink is op het Koreaanse eiland Cheju Island wereldkampioen taekwondo geworden De 20-jarige student uit Tilburg versloeg in de finale de Ira nees Bakeshlou en werd de jongste wereldkampioen zwaar gewicht ooit. De finale eindigde in een 2-2 gelijkspel, waanu de scheidsrechter Greevink als winnaar aanwees. ANP van onze sportredactie DEN HAAG - De drie Neder landse vertegenwoordigers in de volgende ronde van de Uefa Cup zijn niet ongelukkig met de tegenstanders die gisteren uit de loting kwamen. PSV lootte met het Griekse Paok Saloniki een oude bekende. Feyenoord treft alweer een Duitse ploeg: SC Freiburg. Roda JC moet in de volgende ronde aantreden tegen Girond- ins Bordeaux. PSV en Roda spe len op 22 november eerst uit. Feyenoord speelt eerst thuis. De returns zijn op 6 december. PSV-coach Erik Gerets reageer de niet ontevreden. PSV be waart goede herinneringen aan Paok. Vorig jaar schakelden de Brabanders de Grieken zonder veel moeite uit. Thuis won PSV met 3-0, uit met 0-1. „We heb ben een aardig kans om door te gaan", verwacht Gerets, die morgen al naar Griekenland reist om de tegenstander te be kijken." Feyenoord treft weer een Duitse ploeg. Na VfB Stuttgart, Borus- sia Dortmund, nog eens VfB Stuttgart en Bayern München stuiten de Rotterdammers nu op de nummer tien van de Bundes- liga. „Een van de beter ploegen uit Duitsland"wist trainer Bert van Marwijk te melden. SC Freiburg is niet helemaal ee: onbekende voor de Rotterdam mers. In de winterstop van he vorige seizoen oefende Feye noord tijdens een trainings kamp in Portugal tegen de Duit sers. SC Freiburg was destijd1 met 2-0 te sterk. „Wat me is bij gebleven, is dat ze er als ploei goed uitzagen." Met Girondins Bordeaux als op ponent kan Roda-coach Geo: ges Leekens wel leven. „Ns tuurlijk heeft Bordeaux met kwaliteit in huis, maar het is ee voordeel dat we eerst nas Frankrijk moeten." Informatie Leekens heeft een goed bee! van het Franse voetbal. „In Be! gië wordt er best veel aandacl aan besteed, dus ik weet wat w kunnen verwachten. Snelheic techniek, fysieke kracht: hf Franse voetbal heeft alle Standard Luik is donderde uitgeschakeld door Bordeau: Ik zal eens langsgaan bij Michf Preud'homme (de oud-doelma is trainer van Standard) om ir. formatie in te winnen." De spelers zelf waren geen gf tuige van de loting. De select: keerde gisterochtend tegen ha zeven na een vlucht van ruimzf uur in Nederland terug en kree de hele dag vrij. De spek: mochten niet gestoord worde voor een reactie. GPD van onze sportredactie GENEVE - De loting voor de tweede ronde van de Cham pions League heeft Barcelona in een zware poule gebracht. De Spanjaarden krijgen in poule B tegen Liverpool de kans revan che te nemen voor de verloren halve finale van vorig seizoen in de Uefa-beker. Galatasaray en AS Roma maken deze groep compleet. Bayern München stuit net als de twee voorgaande edities van de Champions League weer op Manchester United. De Duitse titelverdediger moet het in pou le A ook opnemen tegen Nantes en Boavista. Het lot was Real Madrid redelijk gunstig gezind. De Spanjaarden zijn in poule C ingedeeld bij Panathinaikos, Porto en Sparta Praag. Poule i bestaat uit Juventus, Deportiv La Coruna, Arsenal en Bayf Leverkusen. De beste twe ploegen van iedere poule plaat sen zich voor de kwartfinales. Poule D van de tweede rond telt drie clubs met Nederlands voetballers in dienst. Davic speelt bij Juventus, Makaay b: Deportivo La Coruna en bij Ai senal staan Van Bronckhorst e Bergkamp onder contract. Poule A: Bayern München, Nat tes, Manchester United, Boavii ta. Poule B: BarcelonaLiverpoo Galatasaray, AS Roma. Poule C: Real Madrid, Panath naikos, FC Porto, Sparta Praa.. Poule D: Juventus, Deportii La Coruna, Arsenal, Bayer L verkusen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 18