Franse eer voor J. Filius Ruimte voor bouw in Koudekerke ZEELAND CREATIEF PZC Oud strijders present in Westkapelle Vlissinger vraagt om lichtere straf voor serie mishandelingen Sint-Maartensdijker wil af van straf voor toetakelen rivaal Restjes theater in de verkoop Bromfietser gewond Kandidatenlijst SP bekend Diefstal uit vitrinekast Zorgbeurs trekt 900 bezoekers Duikers bestolen Tholen heeft eindelijk website Woonhuis brandt uit Adviesbureau ziet mogelijkheden, wel zorgen dat dorp eigenheid behoudt ZEELANDUALLEN GOES door Miriam van den Broek BIGGEKERKE - J. Filius uit Oost-Souburg heeft gisteren in Biggekerke een onderschei ding van de Franse regering gekregen. Hij kreeg de onderscheiding omdat hij er voor gezorgd heeft dat er in Vlissingen een monument kwam ter nage dachtenis aan de Franse gene raal Marcel Deslaurens. Als elfjarige jongen zag Filius de Franse troepen in de meida gen van 1940 in Vlissingen aankomen. De Duitsers open den op 15 mei de aanval op Zeeland en konden vrijwel overal snel optrekken. De Fransen probeerden tegen stand te bieden maar moesten zich uiteindelijk toch terug trekken. Veel Fransen sneu velden. Jaren later verdiepte Filius zich in wat zich precies heeft afgespeeld. Hij stuitte op het heldhaftige verhaal van de Franse generaal. Toen zijn manschappen zich moesten terugtrekken naar de oorlogs schepen, bleef hij aan wal om de Duitsers zo lang mogelijk tegen te houden. Zijn man schappen konden zich in vei ligheid stellen, maar Deslau rens liet op de Prins Hendrik- weg zijn leven. Hij was de eni ge generaal die toen in Neder land is omgekomen. Filius, lid van de Bond van Oud-Stoottroepers en Stoot- troepers (Boss) vond in 1996 dat er iets gedaan moest wor den. Met de bond achter zich en met steun van stichting Le Souvenir Franais, lukte het hem hulp te krijgen van de ge meente en een monument te maken. Het gedenkteken is een half jaar geleden, op 4 mei, onthuld door de zoon van generaal Deslaurens. foto Lex de Meester MIDDELBURG - Een negentienjarige Middelburger is gis termiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising" Sir Winston Churchilllaan/Gerbrandylaan in Middelburg. De jongen reed rond half drie op zijn brommer over de Chur- chilllaan in de richting van de Nadorstweg. Op de kruising gaf hij geen voorrang aan een 61-jarige automobilist uit Oost- voorne, die op de Gerbrandylaan richting de Churchilllaan reed. De bromfietser is met een verwonding aan zijn been overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. VLISSINGEN - Kees de Roos is door de leden van de Socialis tische Partij Vlissingen aangewezen tot lijsstrekker voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Hij is op dit moment fractievoorzitter in de gemeenteraad. Tweede op de kandida tenlijst staat het huidige raadslid Trix de Roos-Consemulder. Derde kandidaat is Jules Timmerman en op de vierde plek staat Lian Ventevogel. De SP heeft in Vlissingen nu drie raadsleden. MIDDELBLTRG - Onbekenden hebben tussen donderdag avond en vrijdagochtend een vitrinekast vernield in de Lange Delft in Middelburg. Uit de kast verdwenen goederen ter waarde van een paar duizend gulden. VLISSINGEN - De eerste Zeeuwse Zorgbeurs van het ROC Zeeland was 'een succes'. Volgens A. Verhage, PR-medewer- ker bij het ROC, bezochten ruim negenhon'derd mensen de beurs in CineCity in Vlissingen. De Zorgbeurs werd afgelopen maandag en dinsdag gehouden. Er waren onder andere lezin gen, workshops en stands van medische bedrijven. Het doel van de beurs was om medewerkers in de zorg te informeren over nieuwe ontwikkelingen op medisch gebied. Verhage wil de beurs volgend jaar grootser gaan opzetten. DREISCHOR - Op een parkeerplaats aan de Langeweg in Dreischor zijn gistermiddag tussen kwart over twee en vier uur drie auto's opengebroken. Dit gebeurde op een duikplaats aan het Grevelingenmeer. Uit een auto van een 56-jarige man uit Klinge werden een logboek, een vergunning, enkele bank passen en twee portemonnees met daarin een onbekend be drag in Nederlands en Belgisch geld. Uit de auto van een 45- jarige man uit Beveren verdween alleen kleding ter waarde van ruim 500 gulden. Een 41-jarige man uit de gemeente Hulst miste zijn paspoort, rijbewijs, sleutels, diverse pasjes, diverse kledingstukken en enkele tientallen guldens. De mannen waren zelf aan het duiken toen de auto's werden ge forceerd. Ook een 38-jarige duiker uit Gent is bestolen. Hij had zijn au to donderdagavond geparkeerd op het parkeerterrein Den Osse in Brouwershaven. Nadat hij een uurtje gedoken had, merkte hij dat zijn auto was opengebroken. De man mist kle dingstukken, een rijbewijs, paspoort, bankpas en driedui zend Belgische frank. SINT-MAARTENSDIJK - Als laatste gemeente in Zeeland beschikt nu ook Tholen over een eigen website op internet. Burgemeester W. Nuis stelde de website gisterochtend offici eel in werking. Deze is te vinden op het adres www.tholen.nl. J. Filius ontvangt uit handen van de Franse consul N. Vellerius de onderscheiding. door Wout Bareman ZAAMSLAG - De brandweer van Zaamslag en Terneuzen hebben door snel ingrijpen kun nen voorkomen dat gisteroch tend niet alleen een woonhuis, maar ook een café-restaurant en een kledingzaak aan het Plein in Zaamslag in de as wer den gelegd. De brand brak rond half drie 's nachts uit in een woonhuis. De drie bewoners - een gezin met één kind - konden zich in veilig heid stellen. Ze ontdekten de brand in één van de slaapka mers op tijd en waarschuwden direct de buren. De brand sloeg over naar de bovenverdieping van de horecazaak en de kle dingwinkel, maar de brandweer kon het vuur terugdringen en beperken tot het woonhuis. zaterdag 3 november 2001 doorAb van derSluis KOUDEKERKE - In Koude kerke komen nog drie locaties in aanmerking voor woningbouw: Duinstraat-Biggekerksestraat, Koningshof 2 en de Koksweg. Dat concludeert het steden bouwkundig adviesbureau RBOI in een nota over Koude kerke. Het gemeenbestuur moet er wel voor waken dat de karak teristiek van het dorp verloren gaat. Koudekerke, het grootste dorp binnen de gemeente Veere, ademt volgens het adviesbureau de sfeer uit van platteland, stad en recreatie. Die aspecten sa men maken dat het dorp aan trekkelijk is om in te wonen. Daar komt nog bij dat Koude kerke over relatief goede voor zieningen beschikt, zoals win kels, scholen en een sporthal. Per twee jaar mogen er vijftien woningen worden gebouwd. Op dit moment zijn er plannen in de maak voor woningbouw tussen de Biggekerkseweg en sporthal De Couburg (28 huizen) en der tien appartementen op de plek van het voormalige Hotel Wal cheren. Uitbreiding Op de wat langere termijn is uit breidingvan het aantal woning bouwlocaties nodig. RBOI vindt dat ontwikkeling van Konings hof 2 voorrang moet krijgen boven de Duinstraat-Bigge kerksestraat. De aansluiting op bestaande woningbouw is daar namelijk veel beter. Daarna kan de Koksweg aan de beurt ko men. Koudekerke kent wel een ver keersprobleem. De Middel burgsestraat/Duinstraat en de Prinses Beatrixlaan krijgen da gelijks duizenden auto's te ver werken. Vooral in de zomer is het enorm druk op beide wegen. Met de aanleg van de S14/S15 komt daarin verbetering. Het doorgaande verkeer verdwijnt uit het dorp. Bovendien wordt het bedrijventerrein Karreveld beter bereikbaar. Vrachtwagens hoeven dan niet meer door het dorp te rij den. Zij kunnen recht streeks vanaf de S14/S15 het bedrijventerrein oprijden. Dorpsbos RBOI adviseert het gemeente bestuur om het groene karakter van Koudekerke te bewaren en waar mogelijk zelfs uit te brei den. Aan de westkant gaat dat al gebeuren door de aanleg van een nieuw dorpsbos. Ten zuiden van Koudekerke zou overwogen kunnen worden een groensingel met wandelpad aan te leggen. Het adviesbureau pleit ervoor om een groene strook te bewa ren tussen Koningshof 2 en de Terpoorteweg. De supermarkt aan de Braamweg kan eventueel verplaatst worden. Een goed al ternatief is de Braamweg. Na aanleg van de S14/S15 is het volgens RBOI ook denkbaar om het benzinestation aan de Mid delburgsestraat te laten verkas sen. Als de rondweg straks klaar is, ontstaat via de Braamweg een nieuwe toegangsroute naar het dorp en naar het Walcherse middengebied. Veere moet er voor oppassen dat de Braamweg gebruikt gaat worden als route voor sluipverkeer. VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG 9 NOV. 10 NOV. 11 NOV. 14.00-22.00 10.00-18.00 fl 10.00-18.00 Advertentie waarvoor ter plaatse kan worden ingeschreven. MOSFIGUREN - CREA MET BLOEMEN Toegang 10.00 p.p. kinderen 6-12 5,00 door Petra Tolen VLISSINGEN - Een 43-jarige Vlissinger bekende gisteren in hoger beroep bij het Haagse ge rechtshof dat hij zich schuldig had gemaakt aan mishandeling en bedreiging, maar vond dat hij daarvoor te zwaar was gestraft door de rechtbank in Middel burg. De man had een jaar cel straf, waarvan de helft voor waardelijk opgelegd gekregen. De Vlissinger zou in de periode van oktober tot eind november '99 zijn toenmalige vriendin meermalen hebben mishandeld en bedreigd. Het 31-jarige slachtoffer woonde in die tijd samen met haar dochter bij de verdachte in huis. Regelmatig kreeg zij klappen in haar ge zicht en werd zij uitgescholden. Toen voor haar de maat vol was en zij haar koffers pakte, volgde een reeks bedreigingen. Niet alleen de vriendin vormde het mikpunt van verdachtes REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Katja Logtenberg DEN HAAG - Een 56-jarige in woner van Sint-Maartensdijk was het helemaal niet eens met de straf die de Middelburgse po litierechter hem eerder had op gelegd wegens het toetakelen van een plaatsgenoot met een koevoet. De man vond dat hij helemaal geen straf had ver diend. Daarom ging hij gisteren in hoger beroep bij het Haagse gerechtshof. De twee Sint-Maartensdijkers zijn al tijden met elkaar in con flict over een perceel aan de Mo lendijk. Beide mannen hadden het pand gekocht van een oude re dame. De verdachte had juist een rechtszaak om het huis ver loren van zijn rivaal, toen hij op 27 januari vorig jaar een 'ver dacht' persoon zag rondsluipen bij het bewuste pand. Hij had het vermoeden dat het zijn plaatsgenoot was en ging samen met zijn zoon een kijkje nemen. ,,We waren toch nog verant woordelijk voor het huis. Voor hetzelfde geld was hij daar om de grond te bevuilen en mij daar alsnog voor op te laten draaien", zei de Sint-Maartensdijker. De zoon en de vader troffen in derdaad hun plaatsgenoot aan. Volgens de vader zou hij de man 'vriendelijk' hebben verzocht om weg te gaan. Daarop zou de man hem direct hebben aange vallen. „Ik schrok me dood toen ik hen samen over de grond zag rollen en zag dat hij mijn vader naar de keel greep", vertelde de zoon. Hij en zijn vader hadden nog niet lang daarvoor een ern stig auto-ongeluk meegemaakt, waarbij de vader zijn nek had gebroken. De zoon - die als ge tuige in de rechtszaal aanwezig was - vertelde dat hij op dat mo ment een black out kreeg. Hij was zelf eens afgetuigd door een groep van vijftien jongens en zou dat weer voor zijn ogen heb ben zien gebeuren. Hij liep naar de auto terug en pakte een koe voet. Daarmee sloeg hij hard op 'de belager van zijn vader' in De man liep hierbij diverse bot breuken op. De zoon zei dat hij zich niet meer kon herinneren dat hij dat had gedaan. Ook de vader ver- klaarde dat hij de koevoet niet gezien had. „Ik was veel te druk bezig om mijn beresterke bela ger van het lijf te houden", zei hij. Diverse getuigen hadden echter gezien dat de verdachte bovenop het slachtoffer lag en dat zijn zoon er met een koevoet op los sloeg. De verklaring van het slachtof fer was totaal anders dan die van vader en zoon. Volgens hem vloog de Sint-Maartensdijker hem als eerste aan, terwijl hij al leen maar een kijkje kwam ne men bij zijn eigen woning. De politierechter in Middelburg geloofde zijn versie en legde een werkstraf van tachtig uur en een voorwaardelijke celstraf van vier weken op. Hofaanklager mr. A. van Nederpelt was het he lemaal eens met deze straf en eiste weer hetzelfde. Vrijspraak De advocaat van de verdachte mr P. De Gier vond echter dat zijn cliënt moest worden vrijge sproken. Volgens hem was het duidelijk dat zijn cliënt was aangevallen door de andere man - die een kop groter was en tien jaar jonger. „Hij probeert mijn cliënt er al tijden in te lui zen", betoogde de raadsman. Zo deed de man in 1997 aangifte van bedreiging. Hij vertelde de politie toen dat de Sint-Maar tensdijker hem met de dood had bedreigd. De rechtbank sprak de Sint-Maartensdijker echter vrij voor dit feit. Ook zou de man de gasleidingen van het bewuste pand hebben gesaboteerd om de Sint-Maartensdijker ervoor te laten opdraaien. De advocaat vroeg het hof om de feiten die de zoon had gepleegd los te zien van datgene wat de vader had gedaan. „De vader had nooit kunnen voorzien dat zijn zoon de man met een koevoet zou af ranselen", aldus de raadsman. Volgens de advocaat had de va der zich alleen maar verdedigd tegen de aanval van zijn rivaal. Uitspraak op 16 november. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voormalig thea ter Mondragon in Zierikzee is de afgelopen maanden al groten deels leeggeruimd. Stoelen, lampen, gordijnen, balletvloer en dergelijke hebben hun weg naar andere gebruikers gevon den. Dorpshuizen en podium Bro- gum bijvoorbeeld. Het restant van het interieur wordt zater dag 10 november tijdens een verkoping bij inschrijving van de hand gedaan. Belangstellen den kunnen op die dag van 9.00 tot 13.00 uur terecht. Zij ont vangen bij binnenkomst een lijst met een overzicht van de beschikbare kavels. Alle kavels zijn voorzien van een minimum prijs. Daarboven kan een bod worden uitgebracht. Bij vertrek dienen de ingevulde formulie ren te worden ingeleverd. De hoogste bieder heeft een koop verplichting. De mensen die het hoogste bod per kavel uitbrach ten, krijgen in de week na de verkoping telefonisch bericht. De betalingen kunnen niet con tant worden gedaan. In de aanbieding voor de ver koop op zaterdag 10 november zijn nu nog: een vleugel, een pia no, wandlampen, plafonnières, staande schemerlampen, een bureau, stoelen, borden, scho tels, bestek en twee oude (niet werkende) filmprojectoren. Voor de verdere afwikkeling wordt het pand overgedragen aan het gemeentelijk ontwikke lingsbedrijf. De voorgevel aan de Oude Haven dient als rijks monument in de oorspronkelij ke staat behouden te blijven. woede. Hij bedreigde ook zijn bovenbuurman. Aanleiding daarvoor waren ruzies met de bum-man over geluidsoverlast van de kant van de verdachte. 'Ik maak je dood', riep de 43-ja- rige Vlissinger terwijl hij tegen de voordeur van zijn boven buurman schopte. Ontslag In diezelfde periode had de ver dachte ook problemen op zijn werk. Hij was net ontslagen en had nog loon tegoed van zijn werkgever EK Transportbedrijf Luxemburg. Toen hij dit niet kreeg, ranselde hij de vrouw van zijn baas af en vernielde hij haar auto. De Vlissinger zegt dat hij spijt heeft van zijn 'opgefokte en agressieve gedrag'. Hij zou in middels een andere weg zijn in geslagen. Met behulp van een maatschappelijk werker heeft hij een opleiding gevolgd. Hij hoopt nu als vrachtwagen chauffeur te kunnen werken en daar is hij 'apetrots' op, aldus zijn raadsman mr N. Koole. Vol gens de raadsman heeft zijn cli ënt een hele moeilijke periode achter de rug, maar is hij nu weer op het goede spoor. Hofaanklaagster mr A. van Ne derpelt was minder optimis tisch: „Dit zijn feiten waar het geweld van afdruipt. Hoe kan het dat alles nu anders is?" Toch had zij er geen bezwaar te gen als het hof de verdachte in plaats van een celstraf een werkstraf op zou leggen. Een werkstraf van 240 uur en zes maanden voorwaardelijk zou den volgens haar volstaan. Uitspraak op 16 november. Bij de radartoren in Westkapelle werden gisteren kransen gelegd. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Honderd vijftig personen, jong en oud, hebben gisteren bij de radarto ren in Westkapelle de bevrijding van Walcheren herdacht. Tientallen oud-strijders uit het Verenigd Koninkrijk waren voor de herdenking deze week naar Nederland gekomen. „Het is de tweede keer deze eeuw dat we de Tweede Wereld oorlog herdenken", sprak wet houder L. Wisse tijdens de plechtigheid. „De twintigste eeuw was een zeer gewelddadi ge eeuw. In ontelbare oorlogen deden mensen elkaar geweld aan. Voor Nederland was met name de Tweede Wereldoorlog een traumatische schok. We ho ren er nog steeds de echo's van." Ook na het jaar 2000 moeten de gebeurtenissen herdacht wor den, zei de wethouder. „Nieuwe generaties zullen him respect tonen aan u en de idealen waar voor u vocht", zei hij tegen de oudstrijders. „Deze oorlog heeft, en vooral hier op Walche ren, vele levens gekost. Deze oorlog heeft diepe wonden ge slagen bij degenen die het over leefden." Na de minuut stilte werd de ce remonie afgesloten met het leggen van kransen. Daarbij werden de oudstrijders en ande re kransleggers zij aan zij bijge staan door kinderen uit Westka pelle. De bevrijding werd gisteren door verschillende herden kingscomités herdacht in Dis hoek, Serooskerke en Vlissin gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15