CDA wil eindejaarsbonus minima 11 IZONDAG GEOPEND Agenten op vlucht voor brandlucht a r f VAN 13.00-17.00 UUR Scholieren herdenken oorlogsslachtoffers Baan van honderden Zeeuwen op spel in Rotterdamse haven Begrotingsdebat in Middelburg wordt kort maar krachtig Ouderen lijden kou door hoge gasprijs bij blok verwarming zeeuwse almanak Kennis Dit jaar en in 2002 extra uitkering van 220 gulden Vernieling Zwaargewonde bij ongeval op de Roompot PZC MIDDEN zaterdag 3 november 2001 (Advertentie) a Vroomheid en Wetenschap I pfof. "Dr.; W.^van 't Spijker, Klaas Jan Mulder Drs D.J. van der Zaag; (Advertentie) □OOKZOniDAC 4 NOVEMBER f y^èrs ïpakketten Keukemarket ontwerp - advies - montage - financiering Fletcher Hotel Zuiderduin te Westkapelle Zondag 2 december: Sint Nicolaas Brunch a 45,- kinderen tot 12 iaar f 17.50 Bezoek van Sint en Piet Vraag naar onze kerstinfo Iedere zondag Familiebrunch a 39,50 p.p. Tel.: 0118-561810 www.tletcher.nl (Advertentie) MIDDELBURG: Markt 45 ELECTRA II CT IIT Verlichtingsspeciaalzaak Gratis montage bij besteding van minimaal 150 gulden. Lange Vorststraat 89 GOES Dam 23 ZIERIKZEE door Matthew Gideonse NIEUW- EN SINT JOOSLAND In Nieuw- en Sint Joosland zijn gister middag de burgerslachtoffers van de Tweede Wereldoorlog herdacht. Op de begraafplaats aan de Westelijke Oude Havendijk legden kinderen van basis school De Lonneboot een krans en bloe men bij het oorlogsmonument. Het was de vijftiende keer dat de herdenking volledig door de kinderen van de hoog ste twee groepen van de school werd ge daan. In een cirkel stelden ze zich op rond het monument. Twee leerlingen lazen een gedicht voor, daarna werd een minuut stilte in acht genomen. Aansluitend blies een lid van muziek vereniging ONDA The Last Post. Twee leerlingen legden een krans en de overi ge kinderen plaatsten in een cirkel bloemen om het monument. Namens de gemeente Middelburg legde wethouder L. Luitwieler een krans. Nadat ook een aantal andere aanwezigen bloemen hadden gelegd, werd de vlag gehesen. foto Ruben Oreel pagina 15: oudstrijders present VLISSINGEN - Het politiebureau aan de Molenstraat in Vlissingen is gisterochtend korte tijd ontruimd geweest. Rond kwart over acht werd in het gebouw een brandlucht geroken. De brandweer werd direct gealarmeerd en die besloot het politiebu reau te ontruimen. De brandweer doorzocht het gebouw. In een technische ruimte was een elektrisch kastje oververhit geraakt. Dit ging gepaard met rookontwikkeling. De brandweer bluste de brandhaard met kooldioxydegas. Na ongeveer een kwartier werd het pand vrijgegeven en kon iedereen weer aan het werk. foto Lex de Meester De Kamperlandse logiesver- schaffer die vorige week, prins Willem Alexander en Maxima over de vloer kreeg, wilde het voorval wel even kwijt aan zijn gehoor uit het bedrijfsleven. Tijdens het bezoek aan het nierdyalisecentrum infor meerde de prins bij een jon getje waar hij vandaan kwam. „Zutphen", meldde het knaapje vanuit zijn bed. „Oh, dat is Overijssel hè", reageerde de prins. „Nee hoor", sprak het ventje corrigerend, Gelderland. De logiesverschaffer vond dat de wankele aardrijks kundige kennis Willem Alexander niet te zwaar aan gerekend moestworden: „Hij is immers nog in opleiding." Achter in de zaal fluisterde iemand tegen zijn buurman: „Ik had het ook verkeerd ge zegd." En de buurman ant woordde: „Hier zit er nóg zo een." Zo zaten er tenminste twee personen in de zaal die van de prins geen kwaad wisten. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Middelburgse raadsleden krijgen maandag de kans stevig met elkaar in debat te gaan over de begrotingsbe handeling. Elke fractie krijgt maximaal twaalfenhalve minu ten om hun algemene beschou wingen naar voren te brengen. De vier wethouders krijgen sa men een uur om te reageren. Daarmee komt een einde aan de urenlange voorleessessie. In september spraken de raads leden en het college met elkaar af dat het politieke debat in Middelburg spannender moet worden. In voorgaande jaren werd urenlang gediscussieerd over pietluttigheden. Het debat was op de publieke tribune nau welijks te volgen. Een voorstel van B en W om de begrotings- raad op de zaterdag te houden, werd weggestemd. Schriftelijke, gedetailleerde vragen - voorafgaand aan het debat - zijn schriftelijk afge handeld. Dat heeft tot gevolg dat de raadsleden zich nu kun nen beperken tot de hoofdlijnen van het beleid. Na de eerste be schouwingen, krijgen de frac ties tweeënhalf minuut de tijd om op elkaar te reageren. Na een schorsing van een uur volgt de reactie van de vier wet houders. Na weer een pauze mo gen de fracties reageren op het antwoord van het college. Daar in is het toegestaan dat de poli tieke partijen elkaar onderbre ken. Toeschouwers op de pu blieke tribune, aldus een ver klaring van de gemeente, hoe ven dus niet ellenlange betogen aan te horen. Er worden 'hap klare' reacties uitgesproken. De vergadering begint, maan dag om half twee in de raadzaal van het stadhuis. De SGP bijt het spits af. Daarna is het ach tereenvolgens de beurt aan CDA, AOV/Unie 55+, Christen- Unie, WD, PvdA, Leefbaar Middelburg en GroenLinks. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het CDA in Middelburg wil de minima in ie der geval dit en volgend jaar een eindejaarsuitkering geven van 220 gulden. De christen-demo craten vinden dat zij er in de 'droombegroting' van de ge meente maar zeer bekaaid van af komen. De eindejaarsuitke ring kost de gemeente iets meer dan driehonderdduizend gul den. De afgelopen twee jaar werd kort voor het einde van het jaar besloten om de minima een ex traatje te geven. Het CDA wil dat de uitkering gewoon wordt opgenomen in de jaarlijkse ge meentebegroting. December, stellen de christen-democraten, is een dure maand met extra uit gaven. De partij betwijfelt of de minima deze extra kosten kun nen opbrengen. In Middelburg gaat het om 1370 mensen of ge zinnen die in aanmerking ko men voor een eindejaarsbonus. Het CDA zal maandag tijdens de begrotingsbehandeling" plei ten voor de eindejaarsuitkering. Voorafgaand aan de begrotings behandeling had het CDA schriftelijk al gevraagd om de eindejaarsuitkering. Het colle ge heeft daar afwijzend op ge reageerd. B en W zijn om een aantal redenen geen voorstan der van een dergelijke uitke ring. Inkomenspolitiek is een zaak van het Rijk, aldus het col lege. B en W wijzen erop dat de minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid de gemeente Middelburg al heeft laten weten dat het verstrekken van een een malige uitkering niet mag. Gaat de gemeenteraad van Middel burg daartoe toch over, dan zal het departement het raadsbe sluit laten vernietigen. Volgens fractievoorzitter S. Buisman is het wel mogelijk om minima een eindejaarsuit kering uit te keren als sprake is van categoriale bijstand. Kri tiek van het ministerie kan vol gens hem ondervangen worden door in een raadsvoorstel op te nemen dat de uitkering ver strekt wordt ter bestrijding van de extra kosten in de maand de cember voor de viering van Sin terklaas en kerstfeest en dat de bonus deel uitmaakt van het mi nimabeleid. Ook de gemeente raad van Goes koos begin vorige maand voor zo'n constructie. De gemeente Middelburg heeft volgens het CDA voldoende geld om de eindejaarsuitkering te betalen. Uit de onlangs ver schenen najaarsnota bleek dat de gemeente 5,2 miljoen gulden meer heeft overgehouden dan was gedacht. Het college wil 1,3 miljoen gulden stoppen in het potje voor de Strategische Pro jecten. Het CDA zal maandag voorstellen om zes ton af te snoepen van dat bedrag. Gaat het college daarmee niet ak koord, dan dienen de christen democraten een wijzigings voorstel in. door Maurits Sep VLISSINGEN - Het massa-ont slag bij de Rotterdamse haven- pool SHB treft ook veel Zeeu wen. Ongeveer eenderde van de werknemers van SHB komt uit Zeeland en Goeree-Overflak- kee. Toch merkt G. Ponse uit Scherpenisse weinig van pa niek. Ponse is namens FNV Bondge noten lid van de onderhande lingsdelegatie die met de direc tie moet overleggen over de reorganisatie bij SHB. Het be drijf, dat steeds dichter bij een faillissement komt, schrapt 453 van de duizend banen. Ponse ontving donderdagavond het sociaal plan van de directie. „Ik heb er de hele nacht niet van ge slapen", bekent hij. Welke functies precies vervallen en welke mensen dus moeten vrezen voor hun baan, kan Pon se niet zeggen. Het is daarom ook lastig om aan te geven hoe veel Zeeuwen hun baan kunnen kwijtraken. Ondanks de onzekerheden, is de houding van veel collega's nogal lauw, stelt Ponse vast. Vreemd vindt hij dat. „Het is niet vijf voor twaalf maar één voor twaalf." Dan was de sfeer rond reorganisaties in de jaren tach tig aanzienlijk grimmiger, her innert Ponse zich, die zelf in 1969 in Rotterdam ging werken. Ponse verwacht de grootste klap in de stukgoedsector. Daar is de concurrentie met uitzendbu reaus het hevigst. „Wij verdie nen zoals mensen in vaste dienst. Voor uitzendkrachten hoeven bedrijven maar de helft te betalen. SHB is dus gewoon te duur." Morele plicht De aandeelhouders van SHB hebben evenwel een morele plicht het personeel van de ha- venpool de helpende hand te bieden, vindtPonse. „SHB heeft destijds het personeel opgevan gen dat bij havenbedrijven overtallig was. En nu laten de aandeelhouders ons vallen. Ter wijl als ze hun verantwoorde- MIDDELBURG - In een ge bouw aan de Westerschelde- straat te Middelburg zijn afge lopen nacht twee elektrische invalidenwagentjes van bewo ners vernield. Eén wagentje is zo vernield dat het niet meer kan worden opgeladen, van de andere is de zitting kapot. Advertentie lijkheid zouden nemen, de pro blemen op te lossen zijn." In de Rotterdamse haven wer ken van oudsher veel Zeeuwen. De bedrijven daar zochten hardwerkende mensen en von den die in Zeeland. Vooral van uit het noorden van de provincie en vanaf Tholen pendelen nog steeds flinke groepen naar Rot terdam. Een deel wordt ook ingezet in de haven van Vlissingen, weet Ponse. Directeur M. Verbrugge van Verbrugge Terminals zegt als enige in de Zeeuwse havens ge bruik te maken van SHB. „Niet veel mensen, maar wel met re gelmaat." Het massa-ontslag baart hem vooralsnog geen zor gen. „Het zal voor ons geen con sequenties hebben, denk ik. Maar het is nog speculeren, want pas volgende week hebben wij een gesprek met de directie van SHB." (Advertentie) (Advertentie) door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Ouderen in Middelburg bezuinigen op hun gezondheid nu blokverwarming bijna onbetaalbaar is gewor den. Door verschillende rede nen is de gasprijs in wooncom plexen waarin één gezamenlijke verwarmingsketel staat, ver dubbeld. Mensen moeten hon derden tot duizenden guldens bijbetalen. Het gevolg is dat ou deren hun energierekening niet meer kunnen betalen en de ver warming uitzetten. De hum-dersvereniging Middel burg werd een paar weken gele den opgeschrikt door geschokte bewoners die gebruik maken van blokverwarming. In maart van dit jaar kregen zij te horen dat hun voorschotten met 25 procent verhoogd werden. Dat bleek niet genoeg. Waar voor gaande jaren mensen honder den guldens terug kregen, moet er nu flink worden bijgelapt. Dit probleem doet zich vooral voor bij blokverwarming. Huishou dens met individuele ketels heb ben doorgaans lagere maande lijkse energiekosten. Dat de prijs zoveel hoger ligt dan in 2000 komt doordat de vrijstelling van de energiehef fing over de eerste achthonderd kuub gas per 1 januari 2001 is afgeschaft. Daarnaast is de ecotaks - de extra belasting op de energie - met 40 procent ge stegen. Verder is de BTW ver hoogd van 17,5 procent naar 19 procent. De extreme verhogin gen voor bewoners met blokver warming geldt voor het hele land. Wanhopig „De energiemaatschappij en de verhuurder aan wie de rekenin gen betaald worden, kunnen hier niks aan doen", zegt Anne ke de Vries van de hum-dersver eniging Middelburg. „Toch kan het zo niet langer. Ik heb de laat ste weken heel veel mensen op het spreekuur gehad die wanho pig waren. Ze laten de verwar ming zoveel mogelijk uit en pro beren zo min mogelijk warm water te gebruiken. En dat ter wijl ouderen relatief veel thuis zijn en vaak ook meer behoefte aan warmte hebben." In Middelburg wordt het groot ste deel van de woningen die op blokverwarming zijn aangeslo ten, verhuurd door Woongoed Middelburg. Dat zijn er bijna vierhonderd. „We zijn met Woongoed gaan praten om te zoeken naar een oplossing. Woongoed heeft toe gezegd te bekijken of het moge lijk is mensen te voorzien van individuele ketels", vertelt De Vries. Wanneer hierover duide lijkheid komt, is nog niet be kend. Subsidie Daarnaast gaat de huurdersver eniging Middelburg donderdag praten met de wethouder. „We gaan vragen of er iets te regelen valt. Wellicht kunnen er lande lijk maatregelen worden geno men. Een vorm van subsidie bij voorbeeld voor mensen die nu in de problemen komen. Want dat ze in de problemen komen, is ze ker." (Advertentie) ROOSENDAAL NOORD A17 -AFSLAG 21. Telefoon 0165 - 510 600. Fax 016S - S10 603. wuvw.keukenmarket.nl Openingstijdenmat/mvr 930-18.00 u. VRIJDAG KOOPAVOMJ, ia 10.00-17 00 u. Elke eerste zondag van de maand (sepL t/mun geopend van 11.00 tot 17.00 u. KAMPERLAND - Een inwoner van de gemeente Noord-Beve land is vrijdagochtend zwaar gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde op bungalowpark De Roompot. De man was bezig aan een dakkapel, toen hij zich ver stapte en drie meter naar bene den viel. Hij werd met zware verwondingen aan de rug over gebracht naar het ziekenhuis in Goes. De arbeidsinspectie on derzoekt de zaak. Culinaire dagen op 2 en 3 november 2001 Slabbekoorn Interieurbouw B.V Livingstoneweg 50, 4462 GL Goes Tel. 0113 222770, e-mail: chefbulthaup@zeelandnet.nl bulthaup De architectuur van de keuken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11