OURAN Scholen veel te hard met innen bijdrage Brandweermannen New York woest WIL JIJ EEN OPEN DAG ZONDEN OPEN DEUREN? VERHUISKORTING Zeeuwse reisbureaus korten op arbeidstijd 13' %f Deurwaarder op stoep om vrijwillige donatie te innen Middelburgse komt om bij ongeval Ritthem AufoZeeMnf Minister De Grave zaait verwarring over F-16's Hotmail sneller afgesloten Bond waarschuwt voor verlaging statiegeld IK Giro 555 Den Haag tot 50% Geding over regels homeopathie Zigic krijgt 25 jaar gevangenis Romme start met zege Jomanda geneest in Valkenburg Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Van plectrum tot vleugel ZW 2 Droog Zonnige perioden, afgewisseld door en kele wolkenvelden. Maxima rond de 13 graden en een zwakke westelijke wind. 244e jaargang no. 260 zaterdag 3 november 2001 los nummer 1,50 3,30) door Guus Mater DEN HAAG - Scholen die de deurwaarder afsturen op ouders die een vrij willige schoolbijdrage niet betalen, kunnen de Onderwijsinspectie op hun dak krijgen. De orga nisatoren van de Klach- tenweek Ouderbijdrage spelen het gisteren ver schenen zwartboek door aan de inspectie. Staatssecretaris Adelmund van Onderwijs toonde gisteren haar misnoegen over die rigoureuze aanpak van scholen, die net doen alsof zij een vrijwillige bij drage letterlijk kunnen afdwin gen. „Die deurwaarder maakt weinig kansaldus de bewinds vrouw. „Maar het beeld kan bij ouders ontstaan dat die de rech ter zelf is." In de wet is vastgelegd dat de bijdrage vrijwillig is en uitslui tend mag worden gebruikt voor extraatjes. Het reguliere onder wijs mag er niet uit worden gefi nancierd. Uit het zwartboek blijkt dat een aantal scholen ge heimzinnig doet over het vrij willige karakter van de bijdrage en de besteding daarvan. Lesmateriaal Volgens het zwartboek kan de hoogte ervan oplopen tot 1400 gulden per jaar. Dat geld wordt lang niet alleen gebruikt voor RITTHEM - Een zestigjarige vrouw uit Middelburg is gister middag op de Scheeweg in Rit them om het leven komen. De vrouw viel met haar fiets en kwam onder een tractor terecht. De Middelburgse fietste even na half drie samen met haar man ter hoogte van de manege in de richting van de Bosschaarts- weg. Een tractor met giertank die bestuurd werd door een ne gentienjarige man uit de ge meente Middelburg, wilde haar inhalen. De vrouw ging rechts in de berm rijden maar kwam te gen de rand van het wegdek en viel. Daarbij kwam ze tussen de tractor en de giertank terecht. De vrouw overleed ter plaatse aan haar verwondingen. Advertentie De occasionsite van Zeeland feestjes of schoolreisjes, maar ook voor de aanschaf van proef werkpapier en ander lesmateri aal. De Jongeren Organisatie Beroepsonderwijs (JOB), het Landelijk AktieKomitee Scho lieren (Laks) en de Socialisti sche Partij verzamelden tijdens de week ongeveer tweehonderd klachten. Het zwartboek noemt de scho len bij naam. Het Wessel Gans- foortcollege in Groningen, het St. Lucas College in Boxtel, het Regionaal Opleidingencentrum in Amsterdam en de Rotterdam se schoolvereniging zetten deurwaarders of incassobu reaus in als ouders weigeren te betalen. Uitsluitingen De hoogste bijdragen worden gevraagd door Werkplaatskin- dergemeenschap in Bilthoven (1400 gulden), de Asvoschool in Amsterdam (1200 gulden) en Maimonides in Amstei'dam (1050 gulden). Geheel tegen de wet in zijn er scholen die leerlin gen buitensluiten van activitei ten als de ouderbijdrage niet is betaald. Kinderen op basis school Het Overpad in Den Bosch mogen niet mee doen aan het sinterklaas- en kerstfeest als het geld niet is gestort. De JOB noemt het zwartboek 'schokkend'. Woordvoerder Le on Houtman: „Het is asociaal dat scholen verzwijgen dat de ouderbijdrage vrijwillig is. Ze overtreden de wet, die scholen moeten we keihard aanpak ken." ANP/GPD door Jaco van Lambalqen DEN HAAG - Gaan 'we' nu wel of niet naar Afghanis tan? Dat is een hoogst actuele vraag sinds eergisteren be kend werd dat Nederland en kele F-16's en mogelijk ook Orions heeft aangeboden om de vluchtelingenstromen in Afghanistan in kaart te bren gen. Minister De Grave van De fensie. die toch exact zou moeten weten hoe het zit, zorgde gisteren zelf voor flin ke verwarring. Hij verklaar de na het kabinetsberaad monter:,Ik heb begrepen dat ze (de F-16's, red.) gaan, ja." Waarna hij er cryptisch aan toevoegde: „Maar ik kan niet bevestigen dat er een verzoek van de VS ligt." Kok reageer de een paar minuten later op zijn wekelijkse persconfe rentie eventjes uit het veld geslagen. „Dat zou dan het laatste uur geregeld moeten zijn", zei hij afwerend. Hij hield vervolgens alle opties open. „Het zou goed mogelijk zijn dat de VS om een bijdra ge vragen, dat is ieder uur mogelijk." Navraag bij de wooi'dvoer- der van minister Van Aartsen (Buitenlandse Zaken) leerde echter dat er nog geen ver zoek van de VS ligt 'om welke militaire bijdrage dan ook.' Op vliegbasis Volkel staan vier F-16's klaar voor ver trek. Het personeel daar is gistermiddag geïnformeerd over eventuele inzet. GPD 'Breng ze thuis' schreeuwen boze brandweerlieden voor het stadhuis van New York. foto Brad Rickerby/RTR van onze redactie buitenland NEW YORK - Honderden brandweer mannen in New York gingen gisteren woedend de straat op omdat zij op volle sterkte in het puin van het World Trade Center willen blijven zoeken naar de li chamen van collega's. De brandweer mannen uitten hun onmacht en frustra tie na het nieuws dat het team dat in de puinhopen naar menselijke lichamen speurt, wordt teruggebracht van 100 naar 25 personen. De mannen sloopten de hekwerken rond de rampplek. Enkelen raakten slaags met de politie en werden gearres teerd. De brandweermannen willen hoe dan ook de lichamen van hun collega's bergen. „Sluit ons niet buiten", „Breng ze thuis voor een fatsoenlijke en waar dige begrafenis", waren de kreten die door een megafoon over de puinhopen van het WTC schalden. Bouwvakkers hebben inmiddels 10.000 ton puin van de rampplek verwijderd. Bijna 4800 mensen, onder wie 347 brandweermannen werden begraven onder de neergestortte torens. ANP APELDOORN - Hotmail, de gratis e-mailservice van Microsoft zal 'slapende' gebruikers sneller afsluiten. Wie langer dan een maand zijn brievenbus van Hotmail niet opent, wordt automatisch afgesloten. Bovendien worden de e-maüs en adressen die op dat moment in de elektronische brievenbus zitten verwijderd. Voorheen werd een Hotmail-brievenbus verwijderd als hij langer dan negentig dagen niet was geopend. Daarna was het gedurende negen maanden mogelijk om de aansluiting te reactiveren. GPD Advertentie van onze redactie economie ZWOLLE - De Consumenten bond roept iedereen op om voor 19 november lege frisdrankfles sen 'in te leveren. Dat doet de bond om te voorkomen dat men sen worden gedupeerd door de nieuwe statiegeldtarieven in verband met de komst van de Vanaf maandag gaat het nieuwe tarief in. Voor frisclrankenfles- sen hoeft dan niet meer een gul den statiegeld te worden be- Advertentie) iw IN AKTIE MEMISA MEf NOOD NEDERLANDSE RODE KRUIS NOVIB STICHTING SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES taald, maar vijfenvijftig cent. Tot 19 november krijgen consu menten nog gewoon een gulden terug, maar daarna wordt nog maar 55 cent per lege fles be taald, ook als voor die fles enige tijd geleden een gulden statie geld is betaald. Daar zit 'm de kneep, vindt de Consumentenbond. De bond vreest dat veel mensen hun sta- tiegeldfLessen hebben opge spaard en straks bij het inleve ren er financieel bij inschieten. Temeer omdat volgens de bond de frisdrankproducenten wei nig aandacht aan de verande ringhebben besteed. Woordvoerder Ewald van Kou wen veijnoedt dat dit bewust is gebeurd, om te voorkomen dat consumenten ervan profiteren. In theorie is het namelijk moge- (Advertentie) Tel. 0118-637840 De Koninklijke Vereniging Homeopathie Nederland spant een geding aan tegen het ministerie van Volksgezondheid. In zet is de nieuwe regelgeving die bepaalt dat homeopathische geneesmiddelen met ingang van volgend jaar alleen nog ver kocht mogen worden als ze zijn geregistreerd. Daar door dreigt tachtig procent van de middelen van de markt te verdwijnen. Zoran Zigic, als één van de Vijf van Omarska door het Joegoslavië Tribunaal be recht voor het martelen en vermoorden van gevange nen in Bosnië, luistert naar het vonnis in zijn zaak. Zi gic werd gisteren schul dig bevonden. Van de vijf kreeg hij de zwaarste straf, 25 jaar gevangenis. Gianni Romme is ook aan het begin van een nieuwe schaats- j aargang de beste stayer van Nederland. Op het NK begon hij gisteravond met een over winning op de vijf kilometer. Jan Bos won de titel op de 500 meter bij de mannen. Andrea Nuyt was de snelste vrouwopdesprintaf- *f stand. Jomanda opereert sinds kort vanuit Valkenburg. Ook daar bereiken haar signalen uit de andere wereld. Ze lijkt niet onder de indruk dat ze niet is gewenst door plaatselij ke bestuurders en dat de In spectie voor de Gezond heidszorg haar rol bij de dood van Sylvia Millecam onder- Q zoekt. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 16; sport: 17 en 18; reportage: 19, 20, 21, 23 en 25; reizen: 27,28 en 29; mobiel: 31; wonen: 35 en 37. door Jacques Cats VLISSINGEN - Reisbureau Holland International in Zee land heeft voor het personeel van de negen kantoren in de provincie en in Bergen op Zoom en Middelharnis arbeidstijd verkorting ingevoerd. De verminderde belangstelling voor buitenlandse reizen na de aanslagen in de Verenigde Sta ten zijn aanleiding voor deze maatregelen. Volgens directeur Els van Fraassen is het aantal boekingen met ruim een kwart teruggelopen. De arbeidstijdverkorting is zo geruisloos mogelijk ingevoerd. Om het publiek toch volledig ten dienste te kunnen blijven staan hebben de vestigingen de openingstijden onveranderd gelaten. De dagtaak van het personeel is met 25 tot 40 pro cent ingekrompen. Het publiek is terughoudender geworden, stelt Van Fraassen vast. „De mensen voelen zich veiliger dichter bij huis." En als er voor verder voerende vlieg reizen wordt gekozen, is dat eer der Zuid-Afrika dan een be stemming in de States of het Oosten. Toch zijn er inmiddels signalen dat de markt weer licht begint aan te trekken. „Je ziet de mensen weer een beetje uit hun schulp kruipen. Ze gaan wat wennen aan de si tuatie." In eigen land Volgens de Nederlandse markt leider in tussendoorvakanties Weekendjeweg.nl zijn Gelder land, Limburg en België de fa voriete bestemmingen van Zeeuwen die er even uit willen. Ook Zeeuwse logiesverschaf- fers hebben na 11 september de belangstelling voor de accom modaties flink zien stijgen. Directeur H. van Koeveringe van Roompot Recreatie Be heer verkondigde het eerder de ze week al: „Het is cru om te zeggen, maar wij verdienen eraan." (Advertentie) lijk dat er maandag massaal frisdrank wordt ingekocht, waarvan de flessen voor 19 no vember weer worden ingele verd. Dat levert enig financieel voordeel op. Tijd genoeg Bij de vereniging Nederlandse Frisdranken Industrie, die be sloot tot nieuwe statiegeldtarie ven in verband met de invoering van de euro, wordt kritiek op de campagne afgewezen. „We heb ben eind september posters ver stuurd aan de afnemers zodat ze die bij de fLessenautomaat kon den hangen. Ook zijn er persbe richten verstuurd en adverten ties geplaatst. Tot 19 november waren er dus zes weken om fles sen in te leveren. Dat moet toch voldoende zijn." GPD naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto- matische incasso van onder- P° co estaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- P'aats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer -pp, handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 713214"000019 noteert u mij voor een abonnement- De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25/42,42). per kwartaal met automatische incasso 52,-// 114,59). D per jaar met automatische incasso 198,-/436,33). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! DEN DEKKER MUZIEK v/d biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com INFODAB ID NOVEMBER VAN 10.00 TOT 15.00 UUR. Opleidingen, op de terreinen van Communicatie, Economie, Educatie, Management Juridische Dienstverlening en Sociaal Werk. Locaties: Rotterdam, Posthumalaan 90. Den Haag, Louis Couperusplein 19. Delft, Brasserskade 1. Dordrecht, Spirea 3. Oegstgeest, Hazenboslaan 101. Bel voor meer info 0900 - ICHTHUS (42 48 487) (22ct p/m) of kijk op www.ichthus-hs.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1