Schouwen rijp voor zorg op maat Korpschef legt laatste dakpan Zaken gedogen is geen beleid PZC adidas OM ziet af van hoger beroep in babymoordzaak Schouwen-Duiveland vanaf vandaag online Paardentrailer gestolen Veel rook bij grasbrand Fietser gewond bij aanrijding Tas gestolen uit winkel Man perst vijftienjarige af Inbraak in woning Autokraken in Bruinisse Ervaringen van tien jaar Poortershof centraal op symposium Wintertuinen Speelgoedbeurs ||fiyop||T ©MC ÜE m optiek de |onge BRUINISSE - Vanaf de Havenkade in Bruinisse is tussen woensdagmiddag twee uur en donderdagochtend zeven uur een paardentrailer gestolen. Een 52-jarige man uit het Belgi sche Kapellen had de trailer daar geparkeerd en merkte bij te rugkomst dat het voertuig weg was. De trailer heeft ruimte voor twee paarden en is voorzien van een zadelkamer. VLISSINGEN-OOST - Een felle brand heeft gisteren aan het eind van de middag een grote stapel gras in de as gelegd. Het gras lag opgeslagen op het crossterrein aan de Denemarken- weg in het Sloegebied. Het was daar neergelegd door Zeeland Seaport dat de sloten aan het maaien is. De stapel besloeg een oppervlakte van ongeveer twintig bij twintig meter en was zo'n anderhalve meter hoog. De brand was in de verre omtrek te zien en ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. De brandweer van Oost-Souburg en Arnemuiden blusten de brand. De brand is waarschijnlijk ontstaan door broei. MIDDELBURG - Een 53-jarige fietser uit Middelburg is gis terochtend gewond geraakt bij een aanrijding. De man is met een heupfractuur opgenomen in het ziekenhuis in Vlissingen. De man kreeg om kwart over acht op in de Zacharias Jansen- straat in Middelburg geen voorrang van een dertienjarige fietsster uit Middelburg. Het slachtoffer viel op de grond. MIDDELBURG - Vanaf de toonbank van een winkel in de Sint Janstraat in Middelburg is gisterochtend een tas gestolen met daarin een paar duizend gulden. De tas werd weggeno men in een onbewaakt ogenblik. DIRKSLAND - Een vijftienjarige scholier uit Dirksland is het slachtoffer geworden van afpersing. De jongen liep met een vriend in Rotterdam op straat en botste tegen een onbe kend gebleven man op. De man liet daardoor zijnmobiele telefoon vallen enhij dreig de de jongen in elkaar te slaan als hij de vermeende schade niet zou betalen. In eerste instantie was hij tevreden met een bedrag van honderd gulden, maar toen hij zag dat de Dirks- lander meer geld had, verhoogde de man zijn claim tot 250 gulden. De jongen werd gedwongen het gewenste bedrag te wisselen bij een kiosk en bovendien nog een pakje sigaretten en een aansteker te kopen voor zijn belager. ZIERIKZEE - In een woning aan de Oesterstraat in Zierikzee is woensdag tussen twee uur 's middags en half twaalf 's avonds ingebroken. Er zijn een videorecorder en diverse sie raden uit de woning gestolen. De braakschade en de waarde van de gestolen goederen zijn niet bekend. BRUINISSE - In Bruinisse zijn in de nacht van woensdag op donderdag drie auto's opengebroken. Uit een wagen die stond geparkeerd op de Molenweg, werden een audio-installatie en vijftien cd's gestolen. Bij twee auto's op het terrein van het va kantiepark Aquadelta bestond de buit uit een rugzak met zonnebril, een tiental cd's en gereedschap. vrijdag 2 november 2001 door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Op Schouwen-Duiveland lijkt de tijd rijp voor zorg op maat. Tien jaar woonzorgcomplex Poor tershof in Brouwershaven le vert het bewijs dat gestreefd dient te worden naar de juiste balans tussen wonen en zorg. Voorwaarden voor een eiland- breed aanbod is een hechte sa menwerking tussen Koepelor ganisatie voor de zorg Arcus en Oosterschelde Thuiszorg, nau we betrokkenheid van gemeen te en woningbouwbouwvereni- ging en flexibele inzet van de financiële mogelijkheden. Dat waren de belangrijkste con clusies van het minisymposium gistermiddag in het Tonnenma- gazijn ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van Poorters hof. „Scheiden van wonen en zorg en de vraag van de cliënt centraal stellen. Dat waren de uitgangspunten die bij de start van het woonzorgcomplex nog als revolutionair werden be schouwd", memoreerde oud bestuurslid J. van der Veer van PoorterhofVolgens hem sluiten deze begrippen nu naadloos aan bij alle ideeën over zorgvernieu wing. Hij constateerde een men taliteitsverandering in de zorg: niet uitgaan van de tekorten van de ouderen, maar van hun mo gelijkheden. M. Cohën Stuart, lid van de Se niorenraad Schouwen-Duive land, onderstreepte het prak tijkvoorbeeld van Poortershof. Als uitgangspunten voor brede re navolging daarvan noemde hij het streven ouderen zo lang mogelijk onafhankelijk te laten blijven van zorg. Indien de noodzaak zich uiteindelijk voordoet dient zorg op maat, dus niet te veel en niet te weinig en zorg op tijd te worden gebo den. SEROOSKERKE (W) - De afde ling Walcheren van KMTP Groei Bloei houdt 7 november een bijeenkomst in De Zandput te Serooskerke over de tuin in de winter. Aanvang 20.00 uur. Directeur A. Schouw van Axcus zorgcentra ging in op de plan nen voor zorgvernieuwing op Schouwen-Duiveland. Ook daarin staat de scheiding van wonen en zorg voorop. De mate waarop die scheiding wordt doorgevoerd verschilt echter per locatie. Zo zal in de nieuw bouw van In 't Opper in Bruinis se nog voor een groot deel de traditionele vorm van het zorg centrum gehandhaafd worden. Gedifferentieerde woonvormen voor ouderen rondom een dien stencentrum komen er op de huidige locaties van Borren- damme in Zierikzee en van Duinoord in Burgh-Haamstede. Zorg en diensten van de beide centra zullen ook worden ge richt op de behoeften in de om liggende wijken en kernen. Ook voor Poortershof wordt gedacht aan functieverbreding in de vorm van zorgverlening naar de wijk toe en mogelijk een tweede woonvestiging op een andere lo catie. Jongeren Verpleeghuis Cornelia zal rond 2007 aan een renovatie toe zijn. Reeds nu wordt bezien in hoe verre ook daar het principe van wonen en zorg scheiden, kan worden toegepast. Ten aanzien van de jongeren in het verpleeg huis ligt inmiddels de vraag bij de gemeente om in de onmidde- lijke nabijheid van het ver pleeghuis een aantal goede angepaste woningen voor jon geren met een handicap te reali seren. Schouw gaf verder aan dat er bij de rijksoverheid in middels een aanvraag ligt voor de bouw van een centrale keu ken op Schouwen-Duiveland. Dat verzoek is ingediend mede namens gemeente, Zorgkantoor en de Tafeltje-dek-je-stichtin- gen. Tijdens de forumdiscussie over zorgvernieuwing benadrukten Arcus en Oosterschelde Thuis zorg him bereidheid tot ver gaande samenwerking ten be hoeve van zorg op maat. Zaken die meer aandacht behoeven zijn de mogelijkheden van het persoonsgebonden budget om die passende zorg voor iedereen betaalbaar te houden en de on misbare schakel die vrijwilli gers bieden in de zorgverlening. Nadat de 'laatste pan' op het dak was gelegd knalden de kurken van de champagne. foto Pieter Honhoff door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Het dak van het nieuwe poli tiebureau in Zierikzee is gisteren symbo lisch gedicht. De Zeeuwse korpschef M. Diericx bracht de laatste dakpan aan van het pand aan het Kerkhof. De bouwvakkers legden hun werk er even bij neer, toen ze werden toegesproken door de hoge politieman. Nog niet het hele dak was gelegd, maar voor het korps reden ge noeg voor een klein feestje. Diercx was vol lof over de voortgang van de deze zomer be gonnen nieuwbouw en de eveneens voor spoedig verlopen sloop van het oude bu reau, dat tot april op dezelfde locatie stond. Nadat de korpschef de pannen op het dak had gelegd knalden de kurken van de cham pagne en werd er getoast op de 'voortvaren de nieuwbouw'. Het nieuwe onderkomen valt in de smaak bij de Schouwse dienders, lieten de korps chef en zijn collega's blijken. Voorjaar 2002 is de verhuizing gepland uit het tijdelijk bu reau in Nieuwerkerk. Het nieuwe gebouw -kosten drie miljoen gulden- heeft een oppervlakte van een klei ne duizend vierkante meter en biedt plaats aan dertig politiemensen. Op de begane grond bevinden zich de spreekkamers, de ophoudkamers en de kleedruimtes voor het personeel. De eerste verdieping wordt voor namelijk in beslag genomen door kantoor ruimte, de bovenste bouwlaag herbergt de kantine, opbergruimte en archieven. In het nieuwe pand zijn, om ruimtewinst te boe ken, geen cellen gebouwd. Arrestanten wor den voortaan rechtsreeks naar het huis van bewaring Torentijd in Middelburg overge bracht. Volgens politiewoordvoerder J. vanMourik is er voldoende mogelijkheid zijn om cellen te bouwen, mocht daar in de toekomst als nog behoefte aan bestaan. Aanvankelijk was het de bedoeling aan de Julianastraat een nieuw bureau te bouwen. Die plannen werden herzien in verband met het gewijzigde beleid bij de politie Zeeland om meer zichtbaar aanwezig te zijn. De be staande locatie aan het Kerkhof op de weg naar de binnenstad is zowel voor de inwo ners van Schouwen-Duiveland als de toe risten een duidelijk herkenbaar punt. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Vanaf vanmid dag staat de website van de ge meente Schouwen-Duiveland op internet. De site bevat vooral veel feitelijke informatie. De in teractie tussen burger en de website moet begin volgend jaar gerealiseerd worden, als de website ook dynamisch wordt. De website, www.schou.wen- duiveland.nl, ziet er vooral een voudig en doelmatig uit. „Wij hebben gekozen voor functio naliteit en snelheid", licht wet houder G. van der Salm toe. „Mensen willen informatie en geen toeters en bellen. Plaatjes en foto's kunnen leuk zijn maar vertragen wel enorm. Die zijn dan ook alleen te vinden in de rubrieken waar ze functioneel zijn." In principe moet iemand die informatie wil hebben, met maximaal drie klikken van de muis op de juiste pagina te rechtkomen. Om tot een goede en snelle keuze van de juiste pa gina te komen, wordt elke keu zemogelijkheid even toegelicht REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zodra iemand met zijn cursor erop gaat staan. De gemeente heeft er bewust voor gekozen zelf de website te ontwikkelen. Hierdoor is de kennis van de opbouw van de si te optimaal en is de gemeente niet afhankelijk van externe bureaus. Wel is er een externe partner gezocht die de software gaat leveren voor het interactie ve deel van de site. Webmaster T. Wandel: „Met deze software kunnen de redacteuren die ac tuele informatie aanleveren, op eenvoudige wijze deze zelf toe voegen en wijzigen op de site. Het softwareprogramma zorgt dat de teksten op de j uiste plaats in de juiste vormgeving op de si te komen te staan. Zo vereen voudigen wij de actualisering enorm." Telefoon De site bevat veel feitelijke informatie. Maar wie bijvoor beeld een formulier wil opvra gen, zal voorlopig nog de tele foon nodig hebben of naar het gemeentehuis moeten gaan. ,D e reorganisatie heeft nog ver anderingen in de opzet van de afdelingen tot gevolg", legt Van der Salm uit. „Sectoren verval len, mensen veranderen van plaats, we gaan nog verhuizen. Daarom worden na de verhui zing de medewerkers ingewerkt in de omgang met de site en aan vragen via de website. Begin volgend jaar zal de site dyna misch en interactief worden. Dan koppelen we ook email adressen aan de site en kunnen de afdelingen zo informatie aanvragen behandelen," Bij die uitbreiding hoort ook de infor matie zoals deze in Ons Eiland te lezen is en bijvoorbeeld de raads- en commissiestukken. In een latere fase zal de site ook een portalfunctie krijgen voor het verenigings- en bedrijfsle ven. De mogelijkheden tot uit breiding bestaan al maar eerst moet daar nog een beleid voor bepaald worden. MIDDELBURG - Peuterspeel zaal Bommes aan de Arnelaan in Middelburg houdt op 8 no vember een speelgoedbeurs. De opbrengst komt voor de helft ten goede aan de peuterspeel zaal. De andere helft is voor de inbrengers van het speelgoed. De beurs is van 20.00 tot 21.00 uur geopend. Het speelgoed kan 's morgens tussen 9 en 11 uur worden gebracht. doorFamke van Loon ZIERIKZEE - Gedogen of niet gedogen. Dat is de vraag, die Schouwen-Duiveland dezer da gen verdeelt. 'Waarom niet', vinden de strandtenthouders en een meerderheid van de ge meenteraad. In de visie van bur gemeester J. Asselbergs (en de wethouders) is het antwoord re soluut nee. Want 'gedogen is geen beleid. Gedogen is zwal ken'. Het is zo Nederlands als de windmolens, de tulpen en de Goudse kaas: gedogen. Bij lasti ge kwesties als een (soft-)drugs- beleid of - tot voor kort - het eu thanasie vraagstuk wordt door de politiek nog wel eens collec tief de andere kant opgekeken. „Wij Nederlanders zijn mees ters in het vingertjes opsteken naar iedereen, maar als het op moeilijke dossiers aankomt, die we kennelijk niet anders op kunnen lossen, dan spreken we met elkaar af met een breed draagvlak te gedogen", zegt As selbergs. De Schouwse burgervader is mordicus tegen dit pappen en nathouden. Want gedogen vindt hij willens en wetens iets door de vingers zien. En dat past niet. „Als overheid moet je je aan de regels houden. Dat is een alge meen beginsel van behoorlijk bestuur." Dat het college daar om de motie van de CD A-fractie weigert uit te voeren spreekt in dat kader voor Asselbergs voor zich. „Het college wil zo conse quent mogelijk besturen, vol gens de bestuursopdracht zoals die door de gemeenteraad is vastgesteld. Plet spreekt voor zich dat de raad hierover nu van mening mag verschillen, maar het college vindt dat het (gedo gen van twee strandtenten, red.) niet kan." Controleren De patstelling, die over het al dan niet gedogen van twee strandtenten deze winter tussen college en raadsmeerderheid ontstaat, komt in een tij d dat het controleren van de regeltjes hoog op de (landelijke) politieke agenda staat. Met de rampen in Enschede en Volendam, waar de overheid (samen met de onder nemers) nalatig is gebleken, draait Nederland de duim schroeven aan. Minister Pronk benadrukte al het.belang van handhaving 'om te voorkomen dat voorschriften alleen op pa- pierbestaan'. Ook WD-fractie- voorzitter Dijkstal waarschuw de dat al te ruimhartig gedogen leidt tot de 'jukebox democra tie': u vraagt, wij draaien. Burgemeester Asselbergs: „Als overheid moet je je aan de regels houden." foto Pieter Honhoff In deze nieuwe strengheid laat ook Schouwen-Duiveland zich niet onbetuigd. Zo geeft de ge meente in haar beleidsbegro ting voor 2002 aan strikter óp de naleving van de regels te willen toezien. „Dat komt ook tot uit drukking in de Nota Integraal Veiligheidsbeleid en in de toe nemende verbeterslagen die worden gemaakt. Ik denk dan bijvoorbeeld aan de WOR, de Wet op de Openlucht Recreatie, en de exploitatievergunningen voor de horeca. Hierin geeft de gemeente precies aan wat zij doet als ondernemers zich niet aan de afspraken houden. De re gels van het spel staan vast." Toch realiseert de burgemeester zich dat praktijk niet altijd zo zwart-wit is. „In de regelgeving kom je soms rare dingen tegen. De brandweer zegt dat een brandblusser op een bepaalde hoogte moet zitten, maar in een monumentenpand mag dat daar dan weer nét niet. Dan gedogen we het dus maar." In zijn optiek wacht op dat gebied voor de overheid nog een fikse klus. „Regels die goed en te handha ven zijn: daar kan de overheid nog veel aan doen. De regels moeten veel meer transparant gemaakt worden." -Regels die goed op elkaar zijn afgestemd en een overheid die adequaat controleert en hand haaft. Het lijkt een utopie. Maar volgens Asselbergs moet dat wel het streven zijn. „Dat is dat spiegeltje aan de wand: ook wij willen horen bij de mooiste in het land. Beleid en uitvoering zo goed mogelijk op elkaar afstem men. Dan krijg je als overheid meer begrip van burgers en on dernemers. En het verhoogt de kwaliteit van de overheid: geen zigzag beleid, geen precedent werking. Want gedogen is geen beleid; gedogen is zwalken. Als je dat doet kom je als overheid in een spagaat te zitten." Rechtlijnigheid en consequent beleid spelen wat de burgerva der betreft een belangrijke rol in dat streven. Gezien de voorge schiedenis van het epos rond de strandtenten kan het college in zijn optiek daarom niet anders dan volharden. „Door de wet houder is het bij verschillende gelegenheden aangegeven dat de paviljoenen ook deze winter moeten verdwijnen. In ROEZ is er toen niemand die heeft ge zegd: dat willen we niet. Ik kan me best voorstellen dat de raad het nu misschien anders wil, maar een wethouder is wél be stuurlijk verantwoordelijk." Naast inhoudelijke argumenten zegt het Schouwse college daar om ook principieel 'nee' tegen de motie van de gemeenteraad. Asselbergs: Handhaven is vaak een ondankbare taak van de overheid. Je krijgt weinig be grip en burgers en ondernemers hebben er last van. De verlok king van het maken van uitzon deringen ligt in het openbaar bestuur altijd op de loer. Maar daar moet je heel voorzichtig mee zijn. Voor een bestuurder is het van belang dat hij conse quent beleid voert, Handhaven is niet altijd simpel. Maar als overheid moet je de verant woordelijkheid dürven nemen het beleid consequent uit te voe- door Jan Jaap Broekhuijsen KLOOSTERZANDE - Het openbaar ministerie heeft on verwachts het hoger beroep in getrokken in de strafzaak tegen een 27-jarige vrouw, die een jaar geleden door de rechtbank in Middelburg was vrijgespro ken van het doden van haar ei gen pasgeboren baby. Het hoger beroep zou gisteren plaatsvin den, maar toen werd bekend dat het Gerechtshof in Den Haag de zaak maandag heeft ingetrok ken. De vrouw had de moord destijds opgebiecht aan een hulpver leenster, die de politie had inge schakeld. De moeder zou het on gewenste kind in de nacht van 9 mei vorig jaar 'in paniek' heb ben gewurgd op het toilet" van haar woning, waarna ze het lijk je in een vuilniszak aan de op haaldienst zou hebben meege geven. Maar ondanks intensieve naspeuringen op de vuilstort nabij Terneuzen is het babylijk je nooit gevonden. Ook is nooit onomstotelijk komen vast te staan of de vrouw zwanger is ge weest. De rechtbank sprak de vrouw, die door een psychiater 'sterk verminderd toerekeningsvat baar' was verklaard, vrij, mede vanwege tegenstrijdige elemen ten in haar eigen verwarrende bekentenis. Er was een half jaar celstraf en tbs met dwangver pleging tegen haar geëist. Binnen twee weken na de vrij spraak tekende de officier be roep aan. Advocaat J. Bui-let liet gisteren weten dat dat zijn cli ënte opgelucht is dat de zaak nu (Advertentie) 20 JAAR: GEZICHTSBEPALEND! Lange Vorststraat 40 4461 JP Goes Tel. 0113-211272 opficien/contactlensspecialisf A.N.V.C. voorbij is, maar hekelde het feit dat zijn cliente zo lang onder het dreigende hoger beroep gebukt heeft moeten gaan. Volgens het OM is het beroep zo laat ingetrokken vanwege 'in terne organisatorische omstan digheden', waaronder 'grote werkdruk'. Een woordvoerder lichtte toe dat er in de gevoelige zaak uitvoerig overleg heeft plaatsgevonden tussen de advo caat-generaal, de officier van justitie en de hoofdofficier van justitie. „Wij betreuren het dat dat overleg onwenselijk lang heeft geduurd." De vrijgesproken vrouw is ver huisd naar een plaats buiten Zeeland. Ook is ze inmiddels ge scheiden. Haar dochtertje woont bij haar ex-echtgenoot. (Advertentie) WEEK VAN HET I ZEEUWSE BOEK 31 oktober t/m 10 november GRATIS bij aankoop van 25,00 aan boeken het GESCHENK VAN I DE WEEK VAN HET ZEEUWSE BOEK De m iddag van de paarse nevel I de schrijfster, mevrouw CORNÉLIE VAN DE REEPE signeert haar boek De middag van de paarse nevel vanavond, vrijdag 2 november 19.30 - 20.30 'tSPUI Oude Markt 5 Vlissingen en op zaterdag 3 november 10.30-11.30 uur DE DRVKKERY I Markt 51 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39