Oostburg steunt landbouwsector PZC Scholen model bij chemieproject Mossel inspireert uitvinders van medische lijm F aunabescherming vraagt Brussel om verbod kokkelvisserij Noordzeezand voor aanleg WCT Gemeente stuurt brief aan Tweede Kamer over beleid bestrijdingsmiddelen CDA wil geen nieuwe kerncentrales Imam Haselhoef spreekt met COC Psychisch onderzoek hardrijder Emergis krijgt voorlichtingsprijs Watertoets voor alle plannen Rampmuseum zet 25.000ste bezoeker in de bloemetjes Brandstichter veroordeeld Werkstraf en rijverbod voor veroorzaker fataal ongeval sbw 1V donderdag 1 november 2001 door Henk Postma MIDDELBURG - Een onder wijsproject dat in Zeeland al enkele jaren draait, staat in het hele land model voor samen werking van scholen met che mische bedrijven. Het gaat 0111 de samenwerking tussen middelbare scholen in Middelburg, Vlissingen en Goes met het chemisch concern Atofina in Vlissingen-Oost. Op de scholen richt een deel van de scheikundelessen zich op de chemische processen in de fa briek. Vertegenwoordigers van Atofina en de drie scholen (Ne- halennia, Scheldemond en Goese Lyceum) lichten het pro ject volgende week vrijdag toe op een studiedag in Oss. Naar het Zeeuwse voorbeeld zijn el ders in het land zes andere samenwerkingsprojecten ont staan tussen scholen en chemi sche bedrijven. Die verkeren nog in de startfase. Op de stu diedag willen zij van de erva ringen in Zeeland leren. Het Zeeuwse project werd twee jaar geleden al gehonoreerd met de Chemie-Onderwijsprijs van de VNCI, de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie. Die heeft steeds meer moeite met het vinden van nieuw personeel, en ziet in het project een mogelijkheid om bij scholieren meer interes se te wekken voor een loop baan in de chemie. De Universiteit van Amster dam is ingeschakeld 0111 de nieuwe projecten te begelei den. Scheikundedocenten van de drie scholen en medewer kers van Atofina ontwikkelden samen lesmateriaal waarin chemische processen worden behandeld zoals die bij Atofina plaatsvinden. Op de scholen worden er vier theorielessen aan gewijd, gevolgd door een praktijkles waarin leerlingen de processen op microschaal uitvoeren. Ter afsluiting bren gen leerlingen een bezoek aan de fabriek in Vlissingen-Oost. Daar kunnen ze zien hoe het proces op industriële schaal wordt uitgevoerd. DEN HAAG - Het CDA hinkt in het deze week gepresenteerde verkiezingsprogramma 2002-2006 op twee gedachten over de toekomst van kernenergie in Nederland. De christen-demo craten willen geen nieuwe kerncentrales vanwege het kernaf- valprobleem. Tegelijkertijd willen zij de kerncentrale Borsse- le wel openhouden tot het einde van de technische levensduur op zijn vroegst in 2013. Borssele mag van het CDA open blij ven, omdat die elektriciteit produceert zonder het broeikas gas CO. uit te stoten. KRABBENDIJKE - Imam A. Haselhoef zal maandag in een gesprek met de belangenorganisatie voor homoseksuelen COC opheldering geven over zijn bekritiseerde uitspraken over homoseksualiteit. Hij hoopt dat de gesprekspartners daarna opnieuw het vertrouwen in elkaar kunnen uitspreken, zo zei Haselhoef gisteren. De aanleiding voor de ontmoeting zijn uitlatingen van de imam uit Krabbendijke in het RVU-ra dioprogramma Spiegels. Haselhoef had maandag gezegd dat hij achter de richtlijn in de koran staat die zegt dat homosek suelen die in het openbaar de liefde bedrijven onder bepaalde voorwaarden de doodstraf moeten krijgen. ANP MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg wil eerst een psycholoog naar het gedrag van een 21-jarige inwoner van Sint Jansteen laten kijken, alvorens tot een uitspraak te ko men. De man wordt verweten schuldig te zijn aan een dodelijk verkeersongeval in Antwerpen, waarbij 14 augustus vorig jaar een zeventienjarig meisje, dat in zijn auto zat, om het le ven kwam. Daarnaast moet hij zich verantwoorden voor een aantal mishandelingen in het uitgaanscentrum van Hulst. Officier van justitie A. Flikweert wees eerder op de onbezon nen en roekeloze manier van rij den van de j onge automobilist. Volgens de officier genoot de man de reputatie van hardrijder die levensgevaarlijk risico's neemt. Die conclusie had hij ook getrokken uit de betrokkenheid van de man bij ongelukken op Zeeuws-Vlaamse wegen. De officier eiste twee weken geleden twee jaar cel en drie jaar rijontzegging. KLOETINGE - Emergis, het centrum voor geestelijke ge zondheidszorg in Zeeland, heeft een prijs ontvangen voor het publiciteitsmateriaal dat het gebruikt bij het project 'Alert op KOPP'. KOPP staat voor Kinderen van Ouderen met Psychia trische Problemen. De creatieve en originele opzet van het materiaal vond de Nederlandse Vereniging voor Preventie en Gezondheidsvoorlichting goed voor een tweede plaats. De hoofdprijs werd gewonnen door het RIAGG in Zwolle. DEN HAAG - Alle ruimtelijke plannen in Nederland moeten voortaan aan de gevolgen voor het waterbeheer worden ge toetst. Staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren de watertoets gepresenteerd, met vertegen woordigers van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), het Interprovinciaal Overleg (IPO) en de Unie van Wa terschappen. De watertoets moet ervoor zorgen dat op tijd wordt onderkend welke gevolgen ruimtelijke plannen heb ben voor overstromingsgevaar, wateroverlast, waterkwali teit en verdroging. In 2002 wordt bekeken hoe de watertoets in de praktijk werkt, waarna die in wetgeving wordt veran kerd. Het idee voor de watertoets vloeit voort uit de water- overlastproblemen rond de grote rivieren in 1993 en 1995 én door de overvloedige regenval eind 1998. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De gemeente Oostburg heeft de Tweede Ka mer in een brief opgeroepen het bestrijdingsmiddelenbeleid be ter op de praktijk af te stemmen. Van het terugdringen van het gebruik van bestrijdingsmidde len komt anders niets terecht. Boeren zullen er niet aan mee werken. De oproep van Oostburg komt aan de vooravond van de behan deling van de beleidsnotitie Zicht op Gezonde Teelt. Het mi nisterie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij (LNV) schetst daarin de toekomst van het gewasbeschermingsbeleid. Het doel is teelten zo op te zet ten, dat het gebruik van land bouwgif tot een minimum kan worden beperkt. Alle land bouwbedrijven die daaraan meedoen, moeten een soort keurmerk halen; ze worden ge certificeerd. Op zich is dat allemaal mooi, laat het gemeentebestuur van Oostburg de Tweede Kamer we ten. Met de doelstellingen van het beleid is niks mis. Het is ook 'prijzenswaardig' dat Neder land in Europa op dit terrein een koppositie wil innemen, maar 'niet ten koste van het draag vlak onder de boeren'. Draagvlak Juist dat draagvlak is de laatste tijd afgebrokkeld, signaleert Oostburg, omdat bestrijdings middelen 'om de haverklap' zijn verboden. De gemeente leidt dit af uit de mislukking van een praktijk- OUWERKERK - Ze 'doen' een paar dagen Zeeland. Op aanra den van de eigenaar van het ho tel in Kortgene waar ze logeren besloten de heer en mevrouw Van der Hoeven een kijkje te ne men in het Museum Watersnood 1953. Daar werd het echtpaar uit Hillegom gisteren als 25.000e bezoeker feestelijk ont haald. Zeven maanden geleden opende het watersnoodmuseum haar deuren. De jongste museale aanwinst op Schouwen mocht zich van meet af aan verheugen in veel belangstelling. Binnen drie maanden na de opening werd de tienduizendste bezoe ker verwelkomd. Het museumwatersnood 1953 is geen groot museum en al hele maal niet vrolijk. „Maar het is wel een bijzonder en een boei end museum", verklaart voor zitter C. Geluk van de Stichting Caissons Ouwerkerk, verant woordelijk voor exploitatie en beheer van het museum, het succes. „Het museum vertelt een aangrijpend verhaal, maar wel een heel interessant verhaal." Een verhaal waar het echtpaar Van der Hoeven benieuwd naar was. Ze hadden wel, legt de heer Van der Hoeven uit, de bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde op afstand ge volgd, maar zich niet verdiept in het hoe en waarom van de ke ring. „Daarom zijn we ook al naar Neeltje Jans geweest. Het Museum Watersnood 1953 is nog open tot en met zondag 5 november. Daarna gaan de deu ren dicht tot Paaszaterdag 2002. Tijdens de winterstop wordt nog eens heel kritisch naar de opzet van de expositie gekeken en waar nodig verbetert. Zo is het de bedoeling dat de verkla rende teksten bij de verschillen de tentoonstellingsobjecten in het Frans, Duits en Engels ver taald worden. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 25-jarige inwoner van Vlis singen veroordeeld tot tbs met voorwaarden wegens brand stichting. Ook werd hij veroor deeld tot een straf gelijk aan het voorarrest. De man stak 21 juli dit jaar zijn woning in Vlissin gen in brand. Er ontstond enige schade. Later kwam de dader terug om te helpen blussen. proef met het nieuwe gewasbe schermingsbeleid. Tweehon derdvijftig landbouwers deden daaraan mee. Zij zijn afge- hf>ik„, nadat het éne na het an- uere bestrijdingsmiddel werd verboden. Want ook nieuwe teeltmethoden kunnen niet zon- door Henk Postma DELFT - Dokters hechten een wond tegenwoordig simpelweg met lijm. Maar die is slechts ge schikt voor op de huid. Delftse wetenschappers zijn ver gevor derd met de ontwikkeling van medische lijm die ook inwendig kan worden gebruikt. Ze heb ben de kunst afgekeken van de Zeeuwse mossel. De blauwe zeemossel, ofwel mytilus edulis, produceert een zeer krachtige lijmstofHet zee diertje hecht zich daarmee vast aan meerpalen, scheepswan den, stenen en andere objecten die zich in zeewater bevinden. De wetenschappers proberen op synthetische wijze een zelfde soort lijm te ontwikkelen. De nieuwe hechtstof moet het medici mogelijk maken in de nabije toekomst niet alleen huidwonden dicht te plakken, maar ook (bijvoorbeeld na een operatie) inwendig weefsel en inwendige vaten te lijmen. Vei lige middelen daartoe ontbre ken nu nog. Verwacht wordt dat der bestrijdingsmiddelen. Oost burg: 'Enthousiasme heeft plaatsgemaakt voor teleurstel ling'. De boeren willen wel, maar dan moet de politiek dat ook mogelijk maken door het beleid beter af te stemmen op de praktijk, adviseert de West- de lijm ook geschikt is om bot splinters, zoals in het geval van een verbrijzeld been, weer aan elkaar vast te plakken. Volgens de fysisch chemici dr. Mieke van der Leeden en ir San- der Haemers, werkzaam op de Technische Universiteit Delft, vond de blauwe zeemossel al miljoenen jaren geleden de op lossing voor het produceren van lijm die onder water kan wor den gebruikt. Het zeediertje maakt daarvoor, vanuit klieren in de mosselvoet. verschillende eiwitten aan. Er zijn eiwitten die het te lijmen oppervlak voorbehandelen, ei witten die de lijm vormen en weer andere die er een lijm- draad van maken. Een apart ei wit zorgt voor het 'coaten' van de draad om deze te beschermen tegen afbraak door bacteriën. De wetenschappers bestudeer den hoe, en onder welke om standigheden de eiwitten te werk gaan. Fysisch chemicus Haemers hoopt daar volgend jaar op te promoveren. De wetenschappers mikken op de ontwikkeling van syntheti- Zeeuws-Vlaamse gemeente aan de Tweede Kamer. Dat dit kan, bewijst een project met tulpenbollenteelt in Oost burg, schrijft het gemeentebe stuur. Voor de teelt van tulpen bollen zijn vrij veel chemische bestrijdingsmiddelen nodig. sche lijm, want het onttrekken van het eiwit aan de mossel blijkt ondoenlijk, en zo het zou lukken te duur. De biotechnologie lijkt evenmin geëigend om de mossellij m na te maken. Volgens de beide onderzoekers, die van hun be vindingen gewag maken in het universiteitsmagazine 'Delft f Door afspraken te maken met de elf deelnemers over de teeltwij ze, is het gebruik echter tot een minimum beperkt. Van zulke praktijkervaringen kan de landelijke politiek leren, meent het gemeentebestuur van Oostburg. Het beleid moet haal- U Integraal', hebben ze nog een groot aantal stappen te gaan al vorens het juiste synthetisch ei wit is ontwikkeld. „Het gaat om goed vingergevoel en het ge bruik van precies de goede ko lommen. Maar ze gaan er van uit dat het binnen afzienbare tijd haalbaar moet zijn." De wetenschappers richtten baar zijn voor de boeren, luidt de slotconclusie, dan worden de beoogde milieuresultaten van zelf gehaald. De beleidsnota Zicht op Gezon de Teelt wordt maandag 12 no vember door de Kamercommis sie voor Landbouw besproken. foto Janne Wolterbeek hun aandacht op de mossel om dat dit zeediertje actief is in een milieu van water en zout, wat overeenkomt met de omstan digheden waarin menselijke or ganen functioneren. Van der Leeden: „De kracht van mossel- lijmen zijn fysische eigenschap pen is precies wat medici nodig hebben." door Rinus Antonisse AMSTELVEEN - De stichting De Faunabescherming vraagt de Europese Commissie ervoor te zorgen dat de mechanische kokkelvisserij in de Ooster schelde op zo kort mogelijke termijn helemaal wordt verbo den. Volgens de stichting heeft Ne derland door het verlenen van een opvisvergunning aan de kokkelsector de Europese wet en regelgeving ernstig geschon den. De manier waarop het eco nomisch belang wordt be schermd ten koste van de natuurbelangen is onjuist, stelt De Faunabescherming. De stichting heeft tot nu toe in eigen land tevergeefs gepro beerd de kokkelvisserij in de Oosterschelde een halt toe te roepen. Zowel bij staatssecreta ris Faber van Natuurbeheer en de Raad van State werd bot ge vangen. De Faunabescherming vindt dat de bewindsvrouw zich heeft laten chanteren door de WD'er D. Luteijn, voorzitter van de Producentenorganisatie Kok kelvisserij. Staatsraad R. Cle- ton wordt ervan beschuldigd al leen grote waarde te hechten aan de belangen van de kokkel vissers. De Faunabescherming wijst er op dat de Oosterschelde onder de beschermende werking van de Vogel- en Habitatrichtlijnen van de Europese Unie valt. Bij vergunningverlening voor kok kelvisserij moet rekening wor den gehouden met de voorwaar den die in deze richtlijnen zijn neergelegd. Ecosysteem Wanneer blijkt dat een bepaalde activiteit nadelige gevolgen op het ecosysteem of beschermde soorten heeft, moeten passende maatregelen worden genomen om ervoor te zorgen dat de kwa liteit van het gebied niet achter uit gaat. Voor de mechanische kokkelvisserij geldt dat die al leen mag worden toegestaan na dat door middel van onderzoek met zekerheid kan worden vast gesteld dat de activiteiten geen negatieve effecten hebben, be toogt De Faunabescherming. Zowel staatssecretaris Faber als de Raad van State zijn niet bereid de Europese regels toe te passen voor de mechanische kokkel visserij en daarom is-nu bij de Europese Commissie een klacht ingediend. De stichting wijst op onderzoek van het Ne derlands Instituut voor Onder zoek der Zee (NIOZ) naar de ge volgen voor het ecosysteem van de kokkelvisserijDat toont aan dat de mechanische visserij op lange termijn onomkeerbare ge volgen heeft voor de samenstel ling van de bodem en daardoor een negatief effect heeft op de dieren die er in leven. Ook wordt een proefschrift van P. de Goeij (Rijksuniversiteit Groningen) opgevoerd, waarin eveneens vde nadelen van de kokkelvisserij zijn bewezen. De Faunabescherming neemt het Faber en staatsraad Cleton kwalijk dat zij hetNIOZ-onder- zoek niet in hun overwegingen wilden betrekken. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 21-jarige inwoner van Bres- kens voor schuld aan een dode lijk ongeval veroordeeld tot vijftien maanden rijontzegging en 240 uur werkstraf. De man schepte 27 december 1999 als bestuurder van een be drijfswagen op de Nieuwesluis- weg in Breskens een 49-jarige vrouw uit het Belgische Zemst die met haar fiets stond te wach ten bij een oversteekplaats. Het slachtoffer overleed kort daar na aan haar verwondingen. De Bressiaander was op het laatste moment een auto, die voor de oversteekplaats was gestopt, links gepasseerd met als gevolg het fatale ongeluk. Een eerste sporenonderzoek van de politie wees uit dat de au tomobilist veel harder zou heb ben gereden dan de maximum snelheid van tachtig kilometer per uur, maar uit een herbereke ning van het Nederlands Foren sisch Instituut werd aan de hand van het remspoor mini maal 77 kilometer vastgesteld. Twee weken geleden eiste offi cier van justitie A. S. Flikweert dezelfde straf. De man is ook be trokken bij een tweede dodelijk verkeersongeval dat in septem ber plaatsvond. Daarvoor moet hij nog voor de rechtbank ver schijnen. é&ÊÊteM êWmzM i Voor grote projecten is de aanvoer van veel zand nodig, zoals momenteel in de Westhofhaven in het Sloegebied voor de Westerscheldetunnel. foto Willem Mieras door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Voor aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT) is twintig miljoen kubieke meter zand nodig. Daarmee wordt in het Sloe gebied ten behoeve van de kade een ge bied van 139 hectare ingepolderd. Het zand moet in beginsel in de Noordzee worden gewonnen, eventueel aangevuld met zand uit de Westerschelde. Voor de zandwinning is een milieu-effect rapport verplicht. Daarvoor heeft Zee land Seaports, initiatiefnemer van de WCT, een zogenaamde startnotitie ge maakt. Daarin staan de uitgangspunten voor de zandwinning weergegeven. De notitie ligt tot en met 3 0 november ter in zage bij verschillende gemeenten en bi bliotheken. In die periode kunnen in spraakreacties worden ingediend. De container-terminal beslaat een opper vlakte van ongeveer 180 hectare, waar van 41 hectare bestaand havengebied. Het overgrote deel, 139 hectare, wordt ingepolderd en daar moet de grote hoe veelheid zand voor worden aangevoerd. Andere materialen dan zand zijn niet in voldoende mate geschikt danwel be schikbaar. Het zand is niet allemaal tege lijk nodig: de aanleg van de WCT duurt ruim vijfjaar (te beginnen in 2003), zodat de landaanwinning stapsgewijs kan worden uitgevoerd. Als zandbronnen komen, naast de zand winning in de Noordzee, in beginsel in aanmerking: reguliere zandwinning in de Westerschelde; zand dat vrijkomt bij het baggeren van de vaarweg in de rivier en nu op verschillende plaatsen wordt te ruggestort; zand dat beschikbaar komt bij andere grote projecten, zoals aanleg van een slibdepot in de Koegorspolder. De Westerschelde biedt maar beperkte mogelijkheden (2,6 miljoen kubieke me ter per jaar), waardoor zandwinning in de Noordzee veruit de voorkeur heeft. Wel wordt nog nagegaan of er combina ties mogelijk zijn met de winning van on- derhoudszand uit de Westerschelde. Dat moet in het milieu-effect-rapport aan de orde komen. Een eventuele verdere verdieping van de Westerschelde - waarvan Antwerpen fervent voorstander is - kan er ook voor zorgen dat zand vrijkomt. Toch wordt dat niet als serieuze optie meegenomen. De reden hiervoor is dat de besluitvor ming over een nieuwe verdieping eerst over geruime tijd afgerond zal zijn, op zijn vroegst na het moment dat de zand winning (en daarmee landaanwinning) voor de WCT dient plaats te vinden. Daar kan niet op worden gewacht. In het milieu-effect rapport zal aandacht worden besteed aan: delocatie(s) waarin de Noordzee het zand kan worden ge wonnen; de wijze waarop dat gaat ge beuren; de milieu-, visserij- en andere ef fecten in de Noordzee, zodanig dat beoordeld kan worden of deze aanvaard baar zijn; op welke manier milieu-effec ten optreden of kunnen worden gecom penseerd. Het zogeheten zoekgebied bevindt zich binnen de Exclusieve Economische Zone van Nederland in de Noordzee. Uit eco nomische overwegingen mag de vaaraf- stand van de winlocatie(s tot de Wester- scheldemonding niet meer dan veertig kilometer bedragen. Voordelta De Voordelta is voor het overgrote deel buiten het zoekgebied gehouden. Ook gebieden die onder de Vogel- en Habita trichtlijnen van de Europese Unie vallen zijn gevrijwaard. Het zoekgebied begint ongeveer twee ki lometer uit de kust van Walcheren. Er liggen al verschillende bestaande zand- winningsplekken in. Nagegaan wordt of een combinatie mo gelijk is, omdat in deze gebieden al scha de is aangericht en nieuwe schade dan minder belastend is. Platforms, kabels en leidingen worden ontzien door een vrije zone van vijfhonderd meter in acht te nemen. Mosselen bezitten het vermogen om zichzelf vast te kleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31