Teleurstelling over lekken namen Tunnelboor bereikt topsnelheid Genieten van de golven Nieuwe regels voor parkeervergu tilling De Vries lijsttrekker PvdA in Middelburg Poeder in PZC bevatte geen miltvuursporen Papegaai weg zeeuwse almanak Vertrouwenscommissie maakt snel voorkeur burgemeester bekend Dertig boetes voor brommers in Vlissingen UNIEKE ACTIE Ben de Graaff MIDDEN donderdag 1 november 2001 door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Het gemeen tebestuur van Middelburg wil vanaf 1 januari de regels voor parkeervergunningen verande ren. Vanaf die datum wordt het betaald parkeren in de binnen stad uitgebreid tot de vesten, het Kanaal door Walcheren en het industrieterrein Ramsburg. Het college wil gelijk met die in voering de parkeerregels op een aantal punten aanpassen. Zo komt het onderscheid tussen vergunningparkeren en betaald parkeren te vervallen. Vergun ninghouders en betalende be zoekers zijn dan op dezelfde plaatsen aangewezen. Bewo ners van het centrum - van de Dam tot Achter de Houttuinen - mogen volgens het plan met hun vergimning voortaan ook par keren in het nieuwe gebied. An dersom wordt niet het geval. Be woners van het Bastion mogen parkeren in zone drie, die grof weg loopt van de Seismolen, Klein Vlaanderen, Zuidsingel en Havendijk. Ook het gedeelte Loskade, Maisbaai, Balkengat behoort tot de derde zone. De tweede zone loopt om het centrum heen, van de Looiers singel, Walensingel, Penning- hoeksingel, Korte Burg, Prins Hendrikdok en de kaaien. Be woners uit dit gebied mogen uit sluitend daar parkeren met hun vergunning. Een meer praktische verande ring die het college wil doorvoe ren, is dat er één kenteken per vergunning wordt vermeld. In de huidige situatie kunnen meerdere kentekens vermeld worden op meerdere parkeer vergunningen. Regelmatig wordt hiervan misbruik ge maakt. Hoewel één voertuig per keer mag parkeren, gebeurt het dat auto's die samen een vergun ning delen, tegelijk parkeren. Ook de regeling voor sociaal be zoek wordt gewijzigd. Met deze regeling kunnen mensen tegen een gereduceerd tarief bij bewo ners op visite. Deze vergunning kan door bewoners uit de bin nenstad worden aangevraagd. Daarmee kan hoofdzakelijk ge parkeerd worden in de zones twee en drie. Voor een aantal plekken in het centrum wordt een uitzondering gemaakt. Per woonadres worden hoog stens twee vergunningen ver strekt. Bewoners uit zone één die een vergimning aanvragen, mogen één auto parkeren in het centrum. De tweede auto moet gezet worden in zone twee of drie. Het college moet de details van het plan nog voorleggen aan de gemeenteraad. BAARLAND - Uit een vo lière in de achtertuin van een woning aan de Burge meester Vogelaarstraat in Baarland zijn gisternacht twee papegaaien gesto len. Plet gaat om een kop pel grijze roodstaartpape gaaien. De dieren hebben een gezamenlijke waarde van ongeveer duizend gulden. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Albert de Vries is door het bestuur van de PvdA-Middelburg geko zen tot lijsttrekker en kandi daat-wethouder. Vijf jaar ge leden stond hij als lijstduwer nog op een twaalfde plek. Be oogd fractievoorzitter is Conny Boersma. Zij stond helemaal niet op de vorige kandidatenlijst. Mocht de PvdA in een nieuw college van B en W twee wet houders leveren, dan is nieuwkomer Atie Harwijne in de race. De PvdA-conceptlijst kent slechts twee oudgedienden: huidig fractievoorzitter Wim Kooiman en Nellie de Bont- Smulders. De laatste maakt nog maar een aantal weken deel uit van de gemeente raad. Zij is de opvolgster van Ben de Reu. Het bestuur heeft met de be kendmaking van de lijst het advies overgenomen van de kandidaatstellingscommis sie. Die schrijft in een toe lichting dat is gekozen voor een goede verdeling tussen mannen en vrouwen, waarbij kwaliteit de doorslag gaf. Daarnaast stelt de commis sie dat zij heeft gekeken naar een mix van politieke en be stuurlijke ervaring, maar ook naar vernieuwing. Ver der is gekeken naar mensen die nu misschien nog niet rijp genoeg zijn voor het raads lidmaatschap, maar in de toekomst wel. Bij onver wachte tussentijdse vacatu res is een goede opvolging daardoor gewaarborgd. De sociaal-democraten heb ben tijdens deze raadsperio de een zware crisis meege maakt. De fractie kreeg te maken met twee dissidenten, Hayati Akdag en Piet Kraan. Die richtten samen met D66- afvalligen Bert Leijnse en Rob Koper Leefbaar Middel burg op. De PvdA verloor als gevolg van de verdeeldheid de wethouders Peter Brak man en Tjeu Strous. Zij had den al eerder bekendge maakt niet op de lijst te wil len staan. De PvdA wil graag terug keren in het dagelijks be stuur van de gemeente. De kandidaatstellingscom missie heeft dan ook gekeken naar personen die in staat ge acht worden om een wethou dersfunctie te vervullen. Al- bert de Vries, jarenlang amb tenaarbij de gemeenten Mid delburg en Vlissingen, en Atie Harwijne zijn beoogd wethouder. De concept-lijst luidt als volgt: 1. Albert de Vries, 2. Conny Boersma, 3. Wim Kooiman, 4. Nellie de Bont- Smulders, 5. Atie Harwijne, 6. Ron Bielok, 7. Saskia Sza- rafinski. De PvdA heeft nu vier raadsleden in Middel- burg. doorMieke van der Jaqt LEWEDORP - Het poeder dat dinsdagochtend uit een krant viel in een woning aan de Le- wedorpse Sloestraat, bevatte geen sporen van de miltvuur- bacterie. Ook zat in het poeder geen andere schadelijke stof. De veiligheidsmaatregelen die dinsdag werden getroffen, werden gisteren in de loop van de dag opgeheven en de be woonster van het pand kon met haar kinderen terug in haar huis. Voor de politie betekent dat nog niet dat de zaak is afge daan. Mensen bang maken is, zo redeneert de politie, ook een vorm van terreur. Daarom moet worden onderzocht hoe het poeder in de PZC terecht is gekomen en vooral wie de da der is. Volgens politiewoord voerder J. van Mourick worden alle mogelijkheden overwogen en onderzocht. Nadat het poe der gisteren in het laboratori um van het Rijkinstituut voor de Volksgezondheid in Lely stad onschuldig werd bevon den, kon de brandweer de spe ciale veilgheidsspullen oprui men en mocht de Gemeen schappelijke Gezondheids dienst wat meer ontspannen. De verzegelingen en plakstrips mochten van het huis en de bu ren, die het advies hadden ge kregen binnen te blijven, kon den opgelucht ademhalen. Van Mourick kon nog niet melden wat de aard van het poeder wél is. „Dat wordt nog onderzocht. Het kan van belang zijn in de zoektocht naar de dader." De voorlichter verwacht dat de politie nog wel even werk heeft aan het onderzoek. De GGD neemt de nazorg op zich. Een fikse groep medewerkers van een Vlissings bedrijf heeft zich sinds enkele weken afgezonderd in een kleine ruimte op de bovenetage. In de beslotenheid van hun groepje trachten zij de gehei men van een nieuw compu tersysteem te doorgronden. Ter verzachting van het leed dat zij lijden, laten ze met re gelmaat blikjes frisdrank aanrukken en lassen rook pauzes in. Zelfs de niet-ro- kers bekennen nu toch wel blij te zijn met hun walmende beroepsgenoten. Maar drank noch sigaretten kunnen voorkomen dat de één na de ander hevig vertwijfeld de ruimte uitstrompelt, de wan hoop nabij. Gelukkig zijn de dipjes meestal van korte duur. Slechts één hunner loopt al dagen sikkeneurig over de werkvloer. Gevraagd naar de reden van zijn somber ge moed, blijkt die niets met computers van doen te heb ben, maar met het naderend,? einde van het jaar. „Wat vind jij, kan dat dit jaar weh poe dersuiker op je oliebollen?" door Edith Ramakers en Ab van der Sluis MIDDELBURG - Commissaris van de koningin W. van Gelder is niet van plan het Openbaar Mi nisterie in te schakelen om te achterhalen wie verantwoorde lijk is voor het naar buiten bren gen van de drie burgemeesters kandidaten. „Het hangt ook af van de vraag wat je daarmee be oogt of oplost. Ik zou dat overi gens toch niet doen op mijn ei gen houtje. Ik doe dat alleen als de minister daar om vraagt." De voorzitter van de vertrou- neemt daarna een besluit. In de meeste gevallen wordt de voor dracht overgenomen. „We ho pen dat de benoeming voor het einde van het jaar rond is", zegt Bruinooge. Bruinooge reageert licht-iro- nisch dat hij 'met interesse de berichtgeving rond de kandida ten heeft gevolgd'. „Ik zal ont kennen noch bevestigen of de namen kloppen." Na de beslo ten raadsvergadering van vrij dag 23 november wordt om 16.00 uur openbaar gemaakt wie bovenaan de lijst staat. De vertrouwenscommissie verga derde gisteren over de te volgen procedure. „Deze vergadering hadden we al eerder gepland. Het was geen spoedberaad. De bijeenkomst had niets te maken met de on rust die is ontstaan door de pu blicaties over de burgemees terskandidaten." De commissaris van de konin gin heeft met het ministerie van Binnenlandse Zaken telefo nisch overleg gehad over de kwestie-Middelburg. Het mi nisterie heeft het feit dat de na men van de burgemeesterskan didaten op straat liggen voor 'kennisgeving aangenomen'. De minister onderneemt voorlopig geen actie vanwege 'een drukke agenda'. De commissaris van de konin gin heeft zijn vertrouwen geves tigd op het 'zelfreinigend ver mogen' van de Middelburgse vertrouwenscommissie. Van Gelder betreurt het 'in hoge mate' dat de namen van de drie burgemeesterskandidaten op straat liggen en dat er dus gelekt is. „Datis instrijdmet hetmaat- schappelijk fatsoen. Ik vind het een verworvenheid dat iemand in onze maatschappij in ver trouwen kan solliciteren. Dat vertrouwen geldt wat mij be treft voor elke functie: of je nu burgemeester of journalist bent. Het is vooral vervelend voor de kandidaat die het niet wordt. Dat geldt voor iedere functie. Het is nog maar de vraag of men het graag weet dat een burge meester gesolliciteerd heeft naar Middelburg. Er kan ge twijfeld worden aan je loyali teit." Volgens de commissaris van de koningin is het de eerste maal dat in Zeeland de namen van burgemeesterskandidaten voortijdig op straat liggen. „Ik had altijd gedacht dat men waarde hechtte aan de verwo- venheid van in vertrouwen kun nen solliciteren. Middelburg heeft zichzelf hiermee geen dienst bewezen." Van Gelder heeft de leden van vertrouwencommissie niet op het matje geroepen. „Ik had hen tijdens het opstellen van de pro fielschets al impliciet gewezen op het werk van de vertrou wenscommissie." Hij heeft al leen contact gehad met de voor zitter van de commissie, loco burgemeester Bruinooge. VLISSINGEN - Bij een brom fietscontrole op het Baskens- burgplein, de Olympiaweg en de Koudekerkseweg in Vlissingen zijn gisteren dertig bekeuringen uitgeschreven. Er werden 53 bromfietsen ge controleerd. Van de bekeurin gen waren er zeventien voor te hard rijden, vijf voor het ontbre ken van een gele kaart of voor het onterecht voeren van een oranje plaat. Er reden twee per sonen zonder helm, vier konden hun bromfietscertificaat niet laten zien en twee brommers vertoonden technische gebre ken. (Advertentie) (Advertentie) Kleine Markt 5 - Vlissingen - tel. 0113-415665 wenscommissie, wethouder P. Bruinooge, maakte gisteren bekend dat de gemeenteraad op 23 november voor een extra be sloten raadsvergadering bijeen komt. In die vergadering geeft de vertrouwenscommissie aan de overige raadsleden een toe lichting op haar voordracht. Volgens de voorschriften be staat deze voordracht uit twee personen. De vertrouwenscom missie geeft aan wie haar abso lute voorkeur heeft. Het minis terie van Binnenlandse Zaken (Advertentie) door Barend Pelgrim Voor het Vlissingse badstrand leeft een surfer zich uit op de hoge golven. Dat gebeurde gistermiddag bij extreem hoogwater en een stevige wind. De sportieve brandingsurfers trokken veel publiek. Toeristen die aan de Zeeuwse kust van hun herfstvakantie genieten, konden de kunsten van de surfers waarderen. foto Lex de Meester TERNEUZEN - Op weg naar Ellewoutsdijk hebben de bouwers van de Westerschelde- tunnel een nieuw record gevestigd. Deze week hebben drie boorploegen in de westelij ke tunnelbuis het voor elkaar gekregen om in 24 uur tijd een afstand van 24 meter te over bruggen. Normaal gesproken wordt er 14 tot 18 meter per etmaal geboord. Het bereiken van de mijlpaal wordt door de Duitse boorfabrikant Herrenknecht beloond met een Ochs am Spiess, een barbecue waar bij een complete os aan het spit opgediend zal worden aan het legertje tunnelbouwers. De ze maaltijd zal plaatsvinden op de feestdag van de patroonheilige van de tunnelbouwers St. Barbara, op 4 december. Het feit dat er binnen het tijdsbestek van één etmaal 12 tun- nelringen van elk twee meter breedte achter elkaar geplaatst zijn, was gisteren reden voor een feestje in de burelen van aannemersbe drijf Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW). De personeelsleden die van zondag op maandag actief waren bij de boor Neeltje Suzanna ontvingen woensdagmiddag allen een fles korenwijn (in vaktermen boox*water genaamd), plus een oorkonde uit handen van projectmanager B. Otten van KMW en pro jectleider W. van der Linde van de NV Wes- terscheldetunnel. Volgens Van der Linde hebben de tunnelbouwers een gigantische prestatie geleverd.Voor een tunnel met deze diameter is dit uniek. Er wordt makkelijk over gedacht, maar daarbij wordt uit het oog verloren dat het om millimetei*werk gaat." Het record van 24 meter op een dag en een nacht tijd is des te meer bijzonder omdat er sprake was van een sterk staaltje logistiek. Gedurende het boren wordt ook volcontinu doorgewerkt aan de dwarsverbindingen en de afbouw van de buizen. Dit betekent dat ook de aanvoer van materiaal naar vijf kilo meter diepte vlot moet verlopen. „Het wordt steeds lastiger in deze discipline", aldus di recteur R. de Leeuw van KMW. „Dat is één van de grote complicaties: de krappe tijd schema's die we moeten hanteren om alles kloppend te houden." Gezien de huidige voortgang van het boren verwacht de aanne merscombinatie dat de eerste tunnelboor binnen vier a vijf maanden de kop boven de grond steekt in Ellewoutsdijk. De tunnelboor is in een etmaal een meter per uur gevorderd. foto Charles Strijd Week van het Zeeuwse boek gratis bij .aankoop van f 25,00 aan boeken Cornélie van(je Réepe De rfiiddïig van de paarse nevel - vanavond vanaf. 17.30 uur Brasserie Van mosselsoep tot kaneelpap 2 Zeeuwse menu's; waarvan J vegetarisch zaterdag 3 növémbéf 10,30- 1.30 iCórnélie signeert het geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek De middag van de paarse nevel 11.00-16.00 uur Trees Verwilgen signeert haar nieuwe boek Een gordijn van tederheid 14.30-1 5.3.0 uur j Sea Sound Singers a capclla in.de binnentuin Exposities op het binnenplein Trees Verwilligen, gouaches j Hans Kcükcjaar, gouaches zondag 4 november - Koopzondag 13,30-14.30 Poëzie- manifestatiel 4 dichters in het kader van Kuiist- en cultuurroute 14.00-15.30 Lurv op Zondag niet Rita Verschuur voor kinderen Van 10'tot 12 dinsdag 6 november informatiemiddag vóór senioren, 'computers eii computergehniik 13.30-14.30 uur lezing 14.30-16.30 uur informatiemarkt kijk ook,op w\\w.bes'tc\vinkelv.iiinedcrl;inil.nl IKERY jBeeld &Geluid r tapijt& parket Vlissingen, Koudekerkseweg 9, 0118 - 418 414, www.bendegraaff.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15