Studie naar kweken mosselzaad PZC Einde voor politicus Schoenmakers Veerverbinding op de Antillen Provincie moet zelf plannen maken voor verdere ontwikkeling W erkge vers vereniging sluit contract voor levering goedkoop gas Rijontzegging voor drankrijder ,21 Argenta Marin uit Colijnsplaat doet haalbaarheidsonderzoek Rit met buurtbus duurder Debat over natuurcompensatie Interimmanager Ecoscope Landinrichting krijgt 3,5 miljoen Pachtprijs minder omhoog Drugsbezitters aangehouden lilt lÜSSS 'n zee,and woensdag 31 oktober 2001 Deze catamaran vaart tussen Curacao en Bonaire door Jacques Cats KRALENDIJK - Curasao en Bonaire worden na lange tijd weer door een veerboot met el kaar verbonden. Dankzij een Zeeuws initiatief gaat met in gang van morgen een catama ran twee keer per dag op en neer. De veerverbinding is vooral be doeld als goedkoper alternatief om naar Curacao te komen. De al geruime tijd op Bonaire woonachtige en uit Veere af komstige Tonny Leijnse uit Vee- re is jaren met de voorbereidin gen bezig geweest. Leijnse is naast de locale overheid een be langrijke financier van Flamin go Fast Ferries, zoals de onder neming heet die de veerdienst exploiteert. De in Australië gebouwde cata maran biedt plaats aan 175 per sonen. Het is een luxe vaartuig met airco, televisie en bar aan boord. Er zijn zowel binnen als buiten zitplaatsen. De beman ning is voor een deel opgeleid door het nautisch instituut in Vlissingen. Voor een retourtje moet 95 worden neegeteld. Volgens Leijnse is dat een sterk concurrerende prijs vergeleken met de kosten die zijn verbon den aan een vliegtocht. Deze trip duurt weliswaar een kwar tier maar komt op rond 240. Bovendien moet je soms dagen tevoren boeken. Een ticket voor de veerboot kan tien minuten voor vertrek worden gekocht. De boottocht duurt ongeveer anderhalf uur. De catamaran legt op Curacao midden in Wil lemstad aan, vlakbij de pontjes- brug. Leijnse mikt op 50.000 passagiers op jaarbasis. De lo cale bevolking van Bonaire vormt een belangrijke doel groep. Op het eiland is weinig te krijgen en wat er te koop wordt aangeboden is duur. Een uit stapje naar Curaijao biedt uit komst voor wie boodschappen wil inslaan. Daarnaast wordt verwacht dat veel toeristen ge bruik zullen maken van de ver binding. Curagao biedt ook duiklocaties, maar de onderwa terwereld is bij Bonaire tien keer mooier, meent Leijnse. door Rinus Antonisse COLIJNSPLAAT - Mosselzaad produceren zonder een aanslag te plegen op de natuur. Daaraan werkt de Colijnsplaatse onder neming Argenta Marin. Het be drijf is bezig met een onderzoek naar de haalbaarheid van de kweek van mosselzaad in een kunstmatige omgeving, niet in zee maar gewoon op het land. Als het lukt, dan hoeft er minder natuurlijk mosselzaad te wor den opgevist. Het dagelijks provinciebestuur ziet wel wat in het onderzoek van Argenta Marin, waarvoor twee jaar is uitgetrokken. Daarom krijgt het bedrijf een provinciale bijdrage van 46.800 gulden. Het project past prima in het 'bevorderen van perspectief biedende nieuwe vormen van visserij en cultures', waarvan in het provinciaal sociaal-econo misch beleidsplan sprake is. Naast vormen van aquacultuur moet de ontwikkeling van nieu we kweekmethoden (bijvoor beeld los van de bodem) en vangsttechnieken bijzondere aandacht krijgen. Het initiatief van Argenta Marin richt zich met name op de ontwikkeling van een methode voor mosselzaadproductie in een kunstmatige omgeving, een zogenaamde hatchery/nur sery. Een hatchery is in feite een labo ratorium waar mosselen onder gecontroleerde omstandighe den tot voortplanting worden gebracht. Daarna volgt een opgroeifase in een zogeheten nursery, waar de mosselen worden opgekweekt tot bruikbaar zaad voor de bo demcultuur. De techniek is op zich niet onbe kend. In het buitenland zijn vergelijkbare initiatieven in uitvoering, die al positieve re sultaten laten zien. Bij het onderzoek van Argenta Marin wordt ook voor een deel gebruik gemaakt van de daar ontwikkelde kennis en ook zal voor de ontwikkeling van de kweektechniek nauw samenge werkt worden met het kenriis- en onderzoeksinstituut TNO. De doelstelling van de onderne ming" is om na een onderzoeks periode van twee jaar een com mercieel bedrijf te beginnen, dat werkt biedt aan zes perso nen en vijf procent van de totaal benodigde mosselzaadproduc tie in Nederland oplevert. Dat is een hoeveelheid van ongeveer 30.000 mosselton. „Wij zijn er van overtuigd dat dit project een wezenlijke bijdrage levert aan de bedrijfszekerheid in de mosselsector en een aanzet kan zijn tot een alternatieve win ning van mosselzaad", aldus Jan Pieter Wisse van Argenta Marin. „Het onderzoek zal in ieder ge val leiden tot kennis en inzicht in de voortplantingstechniek van mosselen. In Nederland is er op dit gebied momenteel geen kennis aanwe zig." Als blijkt dat mosselzaad op het droge kan worden gepro duceerd, dan draagt het onder zoek ook bij aan een verminde ring van de druk op waardevolle natuurgebieden, meent Wisse. De jaarlijkse strijd om het op vissen van mosselzaad in de Waddenzee tussen vissers en na tuurbeschermers komt dan minder onder druk te staan. DEN HAAG - De Kamercommissie voor Landbouw, Natuur beheer en Visserij (LNV) wil spoedig overleg" met staatssecre taris Faber van Natuurbeheer en haar collega De Vries van Verkeer en Waterstaat over natuurcompensatie langs de Wes- terschelde. Aanleiding is de r'eactie van het kabinet op de kri tiek van de Europese Commissie op die natuurcompensatie. Volgens de regering wordt er in verband met de sinds 1997 uit gevoerde verdiepingswerken in de Westerschelde wel vol doende natuur gecompenseerd, Brussel vindt van niet. Ook in de Tweede Kamer wordt zeer kritisch gedacht over het na tuurcompensatieprogramma. RENESSE - J. Louisse wordt per 1 november de nieuwe inte rimmanager van Ecoscope BV. Na het vertrek van Waterland Neeltje Jans-directeur B. van der Hoef heeft de gemeente Schouwen-Duiveland als aandeelhouder besloten een twee de overbruggingsperiode in te lassen. Gesprekken over het plan het Renesser milieucentrum in samenwerking met Werkgroep School Biologie onder te brengen in een nieuwe stichting, zijn nog niet afgerond. Louisse, die als manager in het bedrijfsleven zijn sporen heeft verdiend, zal Ecoscope voornamelijk de winter door helpen. Over drie maanden moet er een structurele oplossing voor de leiding van het centrum op tafel liggen. MIDDELBURG - De landinrichtingsprojecten Schouwen- Oost, Hoek en Schouwen-West profiteren van het extra geld dat Zeeland in 2001 voor landinrichting krijgt. Bovenop de aanvankelijk toegezegde 2 miljoen gulden komt nog een 3,5 miljoen extra.Voor deze drie projecten is gekozen omdat daar panklare plannen voorhanden zijn. Het meeste geld, 3 miljoen gulden, gaat naar de projecten Hoek en Schouwen-Oost. Be doeling is in de omgeving van Hoek een groot nieuw bos aan te leggen. Ook voor natuurontwikkeling en inrichting van reser- vaatsgebied komt geld beschikbaar. In Schouwen-Oost gaat het om aanleg van fietspaden langs de Delingsdijk en de El- kerzeeseweg. Voor Schouwen-West komt er 0,5 miljoen gul den bij. Dat bedrag wordt onder meer besteed aan wegbe- planting en de aanpak van wateroverlast in de Kop van Schouwen. DEN HAAG - De pachtprijzen voor los land mogen met in gang van vandaag met 15 procent worden verhoogd met een maximum van 12 5 gulden per hectare per j aar. Het ministerie van Landbouw heeft dit gisteren bekend gemaakt. Staatsse cretaris Faber wilde aanvankelijk een verhoging met 20 pro cent toestaan, maar zij stuitte op weerstand in de Tweede Ka mer. Haar eigen partij, de PvdA, kwam met een motie waarin het ministerie werd opgeroepen de verhoging te beperken tot 15 procent. De motie haalde het ruimschoots, alleen WD en D66 stemden tegen. Faber heeft zich die uitspraak aangetrok ken en ernaar gehandeld. Pachtprijzen zijn in 1998 voor het laatst aangepast. CAD ZAND - In Cadzand-Bad zijn een 18-jarige jongeman uit Sluis en een 20-jarige uit Terneuzen aangehouden die enkele grammen speed bij zich droegen. Het kwam hen op een pro ces-verbaal te staan. De drugs werden in beslaggenomen. De zelfde vlieger ging op voor een 18-jarige Belg die op de Hul ster Koolstraat werd aangetroffen. Hij was in het bezit van drie gram softdrugs. door Rinus Antonisse KAMPERLAND - Zeeland moet zich niet blind staren op het (vele) geld dat naar de grote steden gaat. Niet zielig doen over achterstelling van het plat teland, maar zélf initiatieven nemen. Zorgen voor een sterk, ambitieus plan om de provincie verder te ontwikkelen. Daar voor zijn in het Haagse beslist geldbronnen aan te boren. Van belang is dat Zeeland het unieke van de provincie - ruim te, landschap, natuur, water - hierbij niet verloochent. De aanwijzing tot Nationaal Land schap kan in deze ook aankno pingspunten bieden voor ont wikkeling. Dat is beter dan uitgaan van het schrikbeeld dat Zeeland verwoi'dt tot een land schapspark waar niets meer mogelijk is. Peptalk van minister Van Box tel (Grote Steden- en Integratie beleid) tijdens een D66-bijeen- komst, dinsdag in Kamperland. Thema: Zeeland, een dunbe volkte provincie, virtueel één grote stad. De bewindsman vond dat een goede gedachte, al moet Zeeland niet de illusie koesteren daarmee op één lijn te komen met de échte grote ste den. Het is volgens hem wel ge wenst dat ook de inwoners zelf (Advertentie) De kookspeciaalzaak voor o.a. alle mogelijke pannen, pepermolens, knofloofpersen, raspen, bak blikken, pasta-, keuken-, espresso-machines, staafmixers, en nog veel meer. En de volgende merken: Fissier, Le Creuset, Sigg, Magi- mix, Kitchen Aid, Bamix, Bosch, Global, Zwilling Henkels, etc. De enige dealer van Middelburg: Goes. L. Noordstr. 25 St. Adriaanstr 8 achter de presentatie van de provincie als één digitaal gebied staan. „Dan is meerwaarde mo- gelijk." Van Boxtel hield een vurig plei dooi voor verdergaande digitale ontwikkeling van de ovei-heid, zodat diezelfde overheid voor de burger makkelijker bereik- baar wordt. Hij maakte gewag van allerlei experimenten die in gang gezet zijn. „Daarbij is één leidend thema voor de overheid erg" belangrijk: veiligheid en be trouwbaarheid. Het verkeer tussen overheid en burger moet zo veilig mogelijk zijn". In dit verband merkte hij op dat de mensen zich nog onvoldoende bewust zijn van de noodzaak de eigen activiteiten op de digitale snelweg goed te beschermen. De minister gaf aan dat binnen twee jaar een veilige elektroni sche handtekening rond is. Dan wordt het mogelijk een burger- sei*vice-kaart uit te geven. „Eén pas, te gebruiken voor over- heids- en servicediensten", al dus Van Boxtel. Hij liet weten dat in 2003 in een aantal ge meenten experimenten worden gehouden met stemmen via in ternet, waarbij knoeien en ver gissingen uitgesloten moeten zijn. „Het is een ingewikkeld ge heel, het mag' geen wild-west vertoning worden. De D66-bewindsman achtte het noodzakelijk dat ieder gezin in Nederland een snelle toegang tot de virtuele wereld krijgt. Als tussenfase kunnen faciliteiten worden ingericht in bijvoor beeld dorpshuizen en andere openbare gebouwen. „Pak het wijkgebouw, het ziekenhuis." Van Boxtel was enthousiast over het inrichten van digitale trapvelden in grote steden, waar volop gebruik van wordt gemaakt. In 1,5 jaar zijn er al zo'n honderd aangelegd. Directeur J. Bakker van Zee- landNet merkte op dat 95 pro cent van de Zeeuwse huishou dens in beginsel toegang heeft tot de kabel en dus vrij makke lijk kan aansluiten op cle digita le snelweg. Hij onderstreepte dat dit vooral mogelijk is door de bemoeienissen van Delta Nutsbedrijven hiermee; parti- culiere bedrijven waren daar, gelet op het rendement van de investeringen, niet aan begon nen. Minister Van Boxtel stelde dat Zeelandzich met deze situa tie gelukkig mag prijzen. Hij prees het experiment van de ge meente Borsele om als raad di gitaal te gaan vergaderen. De buurtbus in Waarde. door Maurits Sep MIDDELBURG - De prijzen in de Zeeuwse buurtbussen gaan omhoog. Kaartjes op de lijnen 190 en 194 worden volgend jaar gemiddeld 4,9 procent duurder. Reizigers die met de Interliner tussen Zierikzee en Rotterdam pendelen, hoeven niets extra's te betalen. Buurtbus 190 rijdt tussen Sir— jansland en Kerkwervé op Schouwen-Duiveland. De Zuid-Bevelandse lijn 194 heeft als vast vei"trekpunt Waarde en rijdt naar Krabbendijke of naar Kruiningen/Yerseke. Een enkele rit voor vol tarief op de buurtbussen kost nu omgere- kend 1,25 euro, dat wordt 1,30 euro. Een enkeltje tegen geredu ceerd tarief wordt twee euro cent duurder en gaat 0,70 euro kosten. De prijs voor een vier-ritten- kaart tegen de normale prijs gaat omhoog van 3,97 naar 4,20 euro, die voor gereduceerd ta- rief van 2,16 naar 2,30 euro. De prijsverhogingen lopen in de pas met de algemene stijging van de prijzen in het openbaar vervoei'. Plaatsbewijzen in het stads- en streekvervoer worden gemiddeld 4,88 procent duur der, die in de buurtbussen 4,9 procent. Eurocenten Het mai'ginale verschil wordt veroorzaakt door de overgang" naar de euro. Het omrekenen van guldens naar euro's levert foto Willem Mieras bedragen op die eindigen op eu rocenten. Prijzen worden afge rond op ronde getallen en dus op veelvouden van tien eurocent. In een anatal gevallen is dat gunstig voor de klant, soms be tekent het een afronding" naar boven. De Interliner tussen Zierikzee en Rottei-dam wordt niet duur der. Dat komt omdat de prijzen zijn gekoppeld aan die van de spoorwegen. De NS heeft beslo ten de vervoersbewijzen niet duurder te maken. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het woord 'te leurgesteld' komt niet over Ger- rit Schoenmakers' lippen. Dat klinkt veel te politiek. Hij had graag nog een periode in de Tweede Kamer doorgebracht, met als hoofdtaak cultuur. Maar het mocht niet zo zijn. Hij lijkt er na enkele nachten slapen re delijk vrede mee te hebben. Het is dinsdag. De Tweede Ka mer komt voor het eerst sinds de bekendmaking van de PvclA- kandidatenlijst afgelopen weekeinde bijeen. Schoenma kers zit in zijn parlementszetel te wachten op de stemmingen. WD'er Jan te Veldhuis, ook uit Middelburg, komt even naar hem toe. Het is duidelijk waar ze het over hebben, over het feit dat Schoenmakers zich terugge trokken heeft als kandidaat voor de Kameiverkiezingen van mei volgend jaar. Na één gesprek met de PvdA- kandidaatstellingscommissie had Schoenmakers het al door: Dit wordt geen direct verkies bare plaats. „Maar dat was in 1998 niet veel anders. Ook toen verliep dat ge sprek rampzalig. Ik weet niet welke instructies die commis sieleden hebben en over welke informatie zij beschikken, maar ze wisten vrijwel niets van mijn prestaties." Hij maakte tegenover de com missie ook een aparte beweging. Hij vertelde zijn kandidatuur te willen intrekken, als er een jon gere Zeeuwse PvdA-kandidaat zou zijn voor een verkiesbare Gerrit Schoenmakers:„De tijd is gekomen om meer aandacht te be steden aan mijn eigen ziel en zaligheid" foto Dirk Jan Gjeltema plaats. „Datisongebruikelijkin de politiek." Schoenmakers wist toen nog niet dat statenlid Gerard Bos man uit Oosterland zich als kandidaat had aangemeld. „Ik heb dat later van hem gehoord op een werkbezoek aan Tholen. Hij had toen al zijn derde ge sprek gehad." Bosman is vijfenvijftigste op de kandidatenlijst geworden. Schoenmakers: „Ik had geen zin in zo'n positie achterin het pelo ton. Dat is geen kansrijke plek." Hij betwijfelt of het zal lukken Bosman hoger te krijgen, zoals het PvdA-gewest Zeeland mis schien wil proberen. „Dat is bij na onbegonnen werk. Of je moet de Randstadgewesten meekrij gen." Over zijn werk in Den Haag is Schoenmakers overigens niet ontevreden. „Ik heb zeker de laatste anderhalf jaar leuke dingen gedaan. De wet stedelij ke vernieuwing. De afvalstof fenwetgeving, met die discussie over statiegeld op blikjes. Het hele welstandsbeleid." Veel aandacht trok hij er niet mee in de media. Terwijl hij als wethouder in Middelburg juist wel erg opviel. Schoenmakers vindt dat verschil logisch. „Je staat als wethouder in de voor ste linies. In de Tweede Kamer is slechts een klein deel van het werk interessant voor de pers. En ik heb ook nooit mee willen doen aan de Tweede Kamer als nationaal theater." Hij had in een nieuwe periode graag cultuur willen doen. „Want daar ben ik goed in, maar klaarblijkelijk hebben anderen daar andere ideeën over." Met Schoenmakers veiiiest de PvdA een politicus die in Mid delburg in elk geval bekend stond als kleurrijk. Bij de PvdA, maar niet alleen daar, staan vooral ambtenaar-achtige kan didaten op de lijst. „Ik was geen wethouder als alle anderen, ik was ook geen Kamerlid als alle anderen." Op de vraag of hij de politiek vaarwel zegt, antwoordt hij voorzichtig: „Normaal gespro ken is het afgelopen. Ik ben zes tig jaar. De tijd is gekomen om meer aandacht te besteden aan mijn eigen ziel en zaligheid." Het is bekend dat Schoenma- kers goede contacten onder houdt met de Middelburgse raadsleden Piet Kraan en Haya- ti Akdag, die uit de PvdA zijn gestapt en Leefbaar Middel burg hebben opgericht. Schoen makers wijst resoluut een kan didatuur voor die pairtij van de hand. „Geen sprake van. Ik stond buiten die ruzie in de PvdA Middelburg. Kraan en Akdag waren goecle partijgeno ten. En ik mag toch zeker zelf bepalen met wie ik omga." Schoenmakers haast zich direct na het gesprek naar de trein, naar de welstandscommissie van de gemeente Schiedam, waarvan hij voorzitter is. Op de agenda staat een nota over ar chitectuur. Eén van zijn ware passies. door Maurits Sep SAS VAN GENT - De werkge versverenigingen in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg hebben namens vijftien bedrij ven een contract gesloten met Obragas in Helmond voor de le vering van goedkoop gas. De deelnemers zijn ongeveer 25 miljoen gulden goedkoper uit dan wanneer zij ieder voor zich een gascontract zouden afslui ten. Het is het derde mantelcontract dat de werkgeversverenigingen BZW en LWV voor leden afslui ten. De twee vorige overeen komsten, met Eneco/Shell Energy en met Essent, gingen over de levering van goedkope stroom. Van die collectieve in koop profiteren 150 bedrijven. Een derde elektriciteitscontract is bovendien in de maak. De in schrijving daarvan eindigt van daag. Het gascontract met Obragas gaat over de levering van zestig miljoen kubieke meter gas. Het gaat in op 1 januari 2002, als de markt voor gascontracten voor een deel van de bedrijven open gaat. Zij kunnen dan zelf kiezen bij wie ze hun gas kopen. Door één overeenkomst te sluiten voor vijftien bedrijven besparen de deelnemers minimaal vijf tien procent op hun gasreke- ning. Over de deelnemende bedrijven doet woordvoerder E. Princée van de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW) slechts summiere mededelin gen. Namen wil hij niet geven, noch waar de bedrijven van daan komen. Hij wil hoogstens bevestigen 'dat er Zeeuwse be drijven bij zitten'. „En ik kan zeggen dat ze xxit verschillende sectoren komen. Er zitten be drijven bij die gas nodig hebben voor hun productieproces, maar ook gezondheidsinstellingen." De BZW en de LWV hebben vol gens Princée onderhandeld met alle gasleveranciers in het ver spreidingsgebied van de werk geversverenigingen en met een paar buitenlandse. Daaronder valt ook Delta Nutsbedrijven. De keus is uiteindelijk op Obra gas gevallen omdat dat bedrijf niet alleen voor het gasverbruik zelf een lage prijs berekende, maar ook de meeste inspannin gen deed om de kosten van het transport van het gas te druk ken. Obragas heeft 186.000 klanten in de regio Oost-Brabant. Het energiebedrijf behaalde vorig jaar een omzet van ongeveer 150 miljoen euro (330 miljoen gul den). Obragas is onlangs over genomen door het Duitse ener giebedrijf RWE. Delta Nuts Delta Nutsbedrijven zegt wei nig te lijden onder het mantel contract van de BZW en de LWV. „Alle grote klanten in Zeeland zitten al voor langere tijd bij ons onder contract", reageert woordvoerster M. van Zuilen. Bovendien is de balans tussen het verlies aan klanten en het winnen van nieuwe afnemers door de liberalisering van de energiemarkt nog steeds posi tief. door Aector Doorns MIDDELBURG - Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello sprak gisteren in Mid delburg harde taal tegen een 47- jarige drankrijder uit Sint Maartensdijk. „U bent een potentiële doodrij der." De man was voor de acht ste keer betrapt wegens dron ken rijden en kreeg gisteren hiervoor de rekening gepresen teerd: anderhalf jaar rijontzeg ging en zestig uur werkstraf. Politierechter G. van Unnik: „Dit is huiveringwekkend. U moet met grote regelmaat dren ken achter het stuur zitten, want de pakkans is niet groot". De Tholenaar deed gisteren ver woede pogingen om het rijbe wijs te mogen houden. „Ik begin aan een niexxwe periode. Ik zet er een streep onder." De man zag met het opleggen van een forse rijontzegging zijn werk in gevaar komen. „Ik moet op het werk mensen ophalen en wegbrengen. Ik hoopte mijn werk te behouden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 51