In de panne leie moaten paèling te suddere Klein en oud dorp in het riet Ritthem ONDERWEG woensdag 31 oktober 2001 luchtfoto Aero Lin Photo Naam: Ritthem Ligging: Tussen Vlissingen en het industrieterrein Vlissingen-Oost Inwoners: 567 Ontstaan: In 1247 als Rithem, waarschijnlijk werd Ritthem in de dertiende eeuw een zelfstandige parochie Monumenten: De toren van de Nederlandse Hervormde kerk die dateert van omstreeks 1300, de vluchtbergbij hofstede Berglust en het voormalig fort Ranunekens Bijzonderheden: Tijdens het beleg van Middelburg in 1574 werd de kerk verwoest. In 1611 werd deze weer herbouwd. In 1966 werd Ritthem onderdeel van de gemeente Vlissingen, de oppervlakte van het plaatsje is groot. Het buitengebied reikt tot Nieuwdorp Ritthem, een dorp met 567 inwoners onder de rook van 'grote broer' Vlissingen. De kern is één van de kleinste en oudste dorpen van Walcheren. In een oor konde van 28 mei 1247 wordt onder de naam Rithem voor het eerst melding gemaakt van het dorp. De Utrechtse bisschop bevestigt zijn bezittingen van de Middelburgse abdij. In de oorkonde worden onder an dere Commerskerke, Oisterssubburch en Rithem ge noemd. In die periode duikt het dorp verschillende ma len op in andere schrijfwijzen: Riethem, Rietheem, Rye- them, Rittem, Rethem, Rutthem en Ritthem. Er is weinig discussie mogelijk als het gaat om de bete kenis van de naam Ritthem. Het eerste deel duidt op een begroeiing met riet, het tweede element betekent wo ning of woonplaats. Vroeger bestond Ritthem uit drie ambachtsheex-lijkhe- den, Ritthem, Welzinge en Nieuwerve. Rond 1300 was Welzinge bekend als ambacht, maar ook als dorp. Daaruit mag worden geconcludeerd dat dit het oudste gebied is. De kleinste heerlijkheid van de drie was Nieuwerve, de heren daarvan waren al in de veertiende eeuw personen van hoog aanzien. Ten oosten van Ritthem ligt het fort Rammekens. Ram- mekens was vroeger ook een heerlijkheid. In 1547 werd in tien j aar het fort gebouwdRammekens werd in 15 7 3 veroverd door de GeuzenTussen 1579enl585deedhet fort dienst als staatsgevangenis. In 1787 werd Ramme kens verbouwd tot hospitaal. In de Tweede Wereldoor log bouwden de Duitsers er een aantal kleine bunkers. In de jaren vijftig werd er een champignonkwekerij in gevestigd. Nu is het een monumentaal fort waar onder andere excursies, exposities en rondleidingen worden georganiseerd. Ritthem is één van de weinige dorpen met slechts één kerk, de Nederlandse Hervormde. Op de foto is zicht baar dat de kerk momenteel in de steigers staat. De mo numentale toren (die stamt uit 1300), wordt nog tot het voorjaar verbouwd. De opknapbeurt kost 1,8 miljoen en beslaat voornamelijk het metselwerk dat vervangen moet worden. V erkeersremmers Midden in de dorpskern liggen twee opvallende ver keersremmers. De grootste ligt op de kruising van de Havenweg en de Lambrechtsenstraat. Het is een ronde witgestreepte circkel die ervoor moet zorgen dat het verkeer niet te hard rijdt. In 1966 werd Ritthem opgeheven als zelfstandige ge meente en werd het ondei'deel van Vlissingen. Momen teel wordt er weinig nieuwbouw gepleegd in de kern van Ritthem, aan de rand zijn alleen een aantal vrij staande huizen gebouwd. Verder is een projectontwik kelaar bezig met plannen om op een ander stuk gi'ond, waar een boerderij heeft gestaan, bungalows te bou wen. Nieuw is ook het kunstgrasveld van de Ritthemse korfbalvereniging Atlas. Het veld is multifunctioneel en kan als korfbalveld gebruikt worden, maar ook als tennisbanen. Matthew Gideonse Zóas ik julder a vertaèlde, rook ik op dien dag paèling in de pan ne toe 'k tuus kwam. Ik werke- lijk noait in mien vaèrdere leven nog 'n keer 'n paèling ezie die dikker was dan die van mien moeder. Ok die visser die 't beêst evangen ao, ao d'r de groaste moeite mee. Dien dag i*ee mien moeder op de fiets in de Vospit. In dien tied was dat nog 'n maccadamwaèg- te. Je mos daèr aoltie goed uut- kieke want vö je d'r aèreg in ao lag je op je snute. An de kaant van de waègte stieng 'n reiger tot an z'n kruus in 't waèter van de dulleve. Net toe mien moeder passeerde, stak t'n z'n kop diep oönder waèter. Toe t'n weê bove kwam ao d'n 'n geweldige paèling in z'n snaèvel. Mee 'n scheêf oage keek 'n naè mien moeder. Die ree stapvoets op de waègte, mee kippevel op d'r x-ik van de span ning. Ze ao daè op oöngeveer eên meter aoger dan die reiger 'n visioen ekrege van gezoute in gepepei'de stikken paèling, in d'r eige panne, op d'r eige taèfel, vö d'r eige kinders. Toe steeg die reiger majestueus op uut de dulleve, mee 't kroön- kelende moönster in z'n snaèvel. Wanopig zag mien moeder aol d'r vei'langens in roak opgaè. In 'n laoste poging om te redde wa te redde viel riep ze zó aard as ze kon 'hu' op 't oagenblik dat die reiger vö d'r over de waègte vloog. Daè schrok die visser zoönder visakte zö vei'schx'ikkelijk van, dat 'n z'n vangst vö mien moeder d'r voeten op de maccadam liet vaole. Even laèter was daè op de waègte 'n verschrikkelijk ge worstel gaènde om die paèling, die gelieke oöndexwaèg gieng naè de dulleve, tegen te aauwen. M'n moeder d'r fiets lag mee draoiende wielen midden op de waègte! Eindelijk lukte t'r, mee vee maccadam-stof an d'r aan- den tegen 't slieren, om 't beest uut z'n eige in d'r tasse te laète krupe. In gelieke mee da die i'ei- ger, teleurgesteld kriesend bo ven d'r vloog, ree ze naè d'r uusje in zette de grote koekepanne op 't kookstel. Ma of 't aomae waèr is? Johan van Zijp Ik rook 't onmiddellijk. In oöns uxxs wier paèling ebakke toe 'k dien dag uut schole kwam. Zö'n laèkker vaèttig geurtje kon al léén betekene dat 'r wa lekkers op de botex-amme zou laège. Op 't groate kookstel stieng de koekepanne. D'r lag 'n deksel op. 'k Liep t'r rechttoe rechtan op of in tilde 't deksel even op. 'Ofbluve mee je vurige naègels', zei m'n moeder, die stiekem achter mien was gaè staè. Ma 'k ao 't a ezie. In de panne leie 'n stelletje polsdikke moaten paè ling te suddere. 't Waèter liep an aole kaanten uut mien taanden. Paèling in dan wè van die dikke, was ok vö oöns in dien tied 'n zeldzaèmeid. An de kaant van de waègte stieng 'n reiger. foto Willem Mieras In het nog gesloten Zeeuws Museum in Middelburg wor den vanmiddag tussen 13.30 en 15.00 uur weer rondleidingen gegeven door de schoonmaak- stx-dat. Daar is te zien hoe alle voorwerpen uit het museum een grondige schoonmaak- en ont smettingsbeurt krijgen. Er is ook een kleine expositie inge richt. Een rondleiding duurt drie kwartier. Per keer kunnen maximaal tien mensen mee. Kaarten zijn verkrijgbaar in De Drukkerij in Middelburg. Op Neeltje Jans wordt zaterdag door Stichting Het Zeeuwse Landschap en de Vereniging Natuurmonumenten een excur sie met als thema rotganzen ge houden. De wandelexcursie begint om 14.00 uur bij het naambord van Natuurmonu menten en Het Zeeuwse Land schap, aan de Oosterschelde- kant op de parkeerplaats van Neeltje Jans. 'Waè je die vandaèn moe', vroeg ik verbaèsd. 'Joop, da gloaf je noait', aant- woordde mien moedei". Toe vertaèlde ze mien 'n varaèl da nog noait iemaand gloaft eit. Toch zou mien moeder nie doel bewust tegen d'r kinders liege. Oagstens 'n spi'ookje vertaèlle. Daè èk 't toe ma op ouwe. 'n Spi'ookje, want waèr kon 't nie weze ok a ao ze nog zö'n eerlijk gezicht. Julder wete nog wê da mien moeder de zuster was van 't Groene Kruus. Zö een die vroe ger mee 'n lange sluier op t'r oad op de fiets over 't durp ree. Laè ter dx'oeg ze 'n alpinopetje, om- da die sluier op 'n keer achter de spiegel van 'n passerende auto was bluve ange. Da was 't eêste begin van de levensgevaèx-lijke situaosie op de wege, mee aol da verkeer. Dag in nacht, da kon aomaè nog in dien tied, was ze oónde:rweg naè de zieken. Ze ao vee plezier in d'r waai"ek ok a mos ze soöms d'r eige kinders alléén tuuslaè- te. Ma ok da kon in dien tied. veren bij de bibliotheek. Vi-ijdag 2 november 20.00 uur Zeeuwse avond, Stadsschouw burg Middelburg. Optredende artiesten: Anja Kopmels, Thea de Bruine, Gert de Meijer, De Meissen, Ons Boeregoed, Daniël Ploeger en een toneelgroep uit Westkapelle. Zatei-dag 3 november 20.00 uur: Zeeuwse avond, Stadsschouw burg Middelburg. Optredende axtiesten: Anja Kopmels, Thea de Bi-uine, Gert de Meijer, De Meissen, volksdansgroep Me- dioburgum, Daniël Ploeger en de toneelgroep uit Westkapelle. Zondag 4 november 14.30: Mee- ziengmireg in 't Kerkje van El- lesdiek (EÜewoutsdijk). Onge- dwonge saemen zienge uut een brééd saemengesteld repertoire. Entree 7,50 inclusief koffie. Dinsdag 6 november 19.30 uur: vertelavond met Miriam Reijn, Kitty van Acker, Ed Steijns en George Sponselee in de biblio theek van Kloostei-zande. En tree ƒ5,- inclusief één consumptie. Kaai'ten zijn te re serveren bij de bibliotheek. Woensdag 7 november 20.00 uur: vextelavond met Jenny Ro- sendaal, Ria Vex-palen, Annie de Smet-Cornelis, Hanna Ris- seeuw, Tessie Havei'beke, Peter Quaak en Nathan van der Hooft in de bibliotheek van Oostburg. Entree ƒ5,- inclusief één con sumptie. Kaarten zijn te reser veren bij de bibliotheek. Donderdag 8 november 20.00 Agenda Vanavond 19.30 uur: vertel avond in de bibliotheek van Koewacht in het kader van de Zeeuwse Boekenweek met Ju- liën Blommaert, Liesebeth Biesbroek, Rosita de Bakker, Raymond Wauters en Mirjam Kouijzer. Entree ƒ5,- inclusief één consumptie. Kaaiden zijn te reservex-en bij de bibliotheek. Donderdag 1 november 19.30 uur: ook in het kader van de Zeeuwse Boekenweek een ver telavond in de bibliotheek van Tei-neuzen met Ariël Meeusen, Sankie Koster, Raymond Wau ters, Thea de Bruine, Kees de Kubber en Marlous de Meijer: Entree ƒ5,- inclusief één con sumptie. Kaarten zijn te reser uur: de laatste vertelavond in het kader van de Week van het Zeeuwse Boek is in Sas van Gent, waar in de bibliotheek Sankie Koster, Kees de Kubber, Thea de Bruine, Cyriel Peter, Sylvia Verbeeke en Pascal Ga- dellaa hun verhaal komen ver tellen. Entree ƒ5,- inclusief één consumptie. Kaarten zijn te re serveren bij de bibliotheek. Zatei'dag 17 november 20.00 uur: Vei'halen en toneêl, 't Kerk je van Ellesdiek. Entree 15,-. Verhalen van Cees de Meester, Fi'ans Pieters, Engel Reinhoudt en een toneelstuk van Jopie Minnaard 'espeelddeur Ad Hoe Zondag 18 november 14.30 uur: Oecumenische bieeênkomst, 't kerkje van Ellesdiek. Thema: tied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31