nu RANT Middelburg krijgt een VVD'er Politie neemt krant met poeder hoog op 3.000,- 1295 Kamer kritisch over acties VS o intratuin "Wij willen uw auto" Zonnevylle, Jorritsma en Schouwenaar kandidaten burgemeesterspost Vertrouwen consument VS zakt snel weg Kip op het land Hoogste gebouw snel ontruimd Minimaal extra inruil 995 Zimbabwe pikt ultimatum EU niet Milosevic beledigt Del Ponte Imam Krabbendijke onder vuur PSV redt het weer niet Rotterdam Airport vreest verlies van duizend banen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 €12,48 15° |9° WE Veel wind Vrij krachtige tot harde wind. Zowel 's ochtends als 's avonds buien, dan ook met onweer. Maxima rond 15 graden. 244e jaargang no. 257 woensdag 31 oktober 2001 los nummer 1,00 2,20) PZC Nijntje Nij'ntje zingt Effia. i danst 11 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De bur gemeesters M. Zonnevyl le (Leiderdorp), J. A. Jor ritsma (Cranendonck) en J M. Schouwenaar (Maarssen) zijn nog in de race voor het burgemees tersambt van Middelburg. Het streven is erop gericht om nog voor het einde van het jaar één van de drie te benoemen. Omroep Zee land verspreidde gisteren het bericht dat ook S. W. Schaijk (Geldermalsen) hoge ogen gooit. Dat blijkt onjuist te zijn. De vacature van burgemeester van Middelburg staat sinds 1 ju ni van dit jaar open. Op die da tum werd L. Spar van der Hoek eervol ontslagen door de minis ter van Binnenlandse Zaken. Een j aar eerder zei de gemeente raad het vertrouwen in hem op na een reeks conflicten. Zeventwintig kandidaten rea geerden op de advertentie: vier entwintig mannen en drie vrou wen. Negen van hen waren, net als de laatste burgemeester van Middelburg, lid van de WD. Promotie Onder de belangstellenden wa ren acht CDA'ers, vijf PvdA'ers, twee D66'ers, twee leden van de ChristenUnie en één aanhanger van GroenLinks. De drie over gebleven kandidaten zijn allen lid van de WD. Jorritsma (45) en Zonnevylle (51) zouden bij een eventuele benoeming qua NEW YORK - Het vertrouwen van de Amerikaanse consument in de economie is deze maand drastisch verder afgenomen. De Conference Board, een on derzoeksinstituut van het be drijfsleven, maakte gisteren be kend dat zijn vertrouwensindex daalde van 970 in september tot 85,5 in oktober, het laagste peil sinds februari 1994. De index viel een stuk lager uit dan was vei-wacht. Analisten hadden voor oktober in door snee een cijfer voorspeld rond 95. In september kelderde de in dex met 17 punten, vooral als gevolg van de aanslagen. Dat was de sterkste daling sinds ok tober 1990. ANP WAGENINGEN - Als het aan de Wageningen Universiteit ligt, gaan kippen binnenkort hel land op als de akkers leegstaan. Academicus R. Kwakkel onder zoekt of het houden van pluim vee op landbouwgrond kan bij dragen aan een duurzamere productie van kippenvlees. Hij organiseerde een proefproject bij vier bedrijven, waar hij boe ren kippen liet houden op perce len waar net geoogst was. Na twee maanden zijn de kip pen groot genoeg om een extra zakcentje op te brengen. ANP inwoneraantal een fikse promo tie maken. De gemeente Cra nendonck telde op 1 januari 20.293 inwoners. Leiderdorp had 25.289 inwoners. Maarssen daarentegen heeft iets meer dan veertigduizend inwoners. Korpsbeheerder De vacature Middelburg is inte ressant voor burgemeesters, omdat de stad hoofdstad is van Zeeland en de burgemeester van Middelburg korpsbeheerder is van de politie Zeeland. Hij zit in die functie aan tafel met de mi nister van Binnenlandse Zaken en met korpsbeheerders van aanmerkelijk grotere gemeen ten en regio's. Michiel Zonnevylle is geen on bekende in Zeeland. Hij is gebo ren in 's-Heer Arendskerke en volgde de hbs in Goes. Na zijn studie rechten in Leiden, werd hij beleidsmedewerker bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, vervolgens mede werker bij de directie politie van het ministerie van Binnenland se Zaken om in 1985 burgemees ter van Ameland te worden. Die gemeente verruilde hij in 1993 voor Leiderdorp. Burgemeester John Jorritsma is sinds 1 januari 1997 burgemees ter van Cranendonck. De Bra bantse gemeente ontstond in dat jaar door de samenvoeging van de gemeenten Budel en Maarheeze. Jorritsma was voor zijn benoeming gemeentesecre taris in Sint Oedenrode. Hij wordt omschreven als ambiti eus. Economie is zijn hobby. Koos Schouwenaar - een man met goede communicatieve ga ven - heeft de meeste ervaring als bestuurder. Tussen 1979 en 1986 was hij burgemeester van Venhuizen. In 1998 verruilde hij de gemeente Castricum voor Maarssen. Saillant detail: Schouwenaar is meervoudig Nederlands Kampioen wielren nen bij de burgemeesters. Ook oud-burgemeester C. Rutten van Middelburg, inmiddels ver trokken naar Breda, kon goed uit de voeten op de fiets. ff*-# ROTTERDAM - Een voorbijgangster informeert bij een agent wat er aan de hand is, terwijl het personeel van Nationale Nederlanden aan het Weena in Rotterdam op straat staat te wachten. Gisteren werd een ontruimingsoefening gehouden in het hoogste gebouw van Nederland. Het personeel had naar aanleiding van de aanslagen in de VS om deze oefening gevraagd. De ongeveer 2500 werknemers hadden het pand binnen een kwartier verlaten. foto Jasper Juinen/ANP door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - In de Tweede Kamer groeit het onbeha gen over de aanvallen van de Verenigde Staten in Af ghanistan. PvdA en VVD willen meer informatie van de VS over de acties. Voor het CDA zijn de landen die de VS steunen, niet heilig. Als zij mensenrechten schenden, moeten zij daar op aangesproken kunnen worden. De drie fracties staan nog steeds achter de Ameri kaanse acties, zo onder streepten zij gistellen bij de begrotingsbehandeling van het ministerie van Buiten landse Zaken. PvdA en WD vinden dat de VS meer openheid van zaken moeten geven. Zo wil PvdA-buiten- landwoordvoerder Koen- ders weten welke schade er ontstaat door missers en af zwaaiers. Ook vraagt hij of berichten kloppen dat de VS clusterbommen inzet ten, die in landmijnen uit eenspatten. Proportioneel Minister De Grave (Defen sie) verklaarde eerder op de dag dat de regering de aan vallen van de VS nog steeds proportioneel vindt. De WD wil meer duidelijk heid over de toekomst. „Wat is de strategie?," vraagt WD-er Blaauw zich af. „Zijn er plannen voor Af ghanistan in het post Tali- ban-tijdperk? Ik zie die discussie niet in de VS. Ne derland moet die zonodig internationaal aanzwenge len", vindt de WD. Het CDA vindt dat Neder land meer moet meepraten op het internationale to neel. Tot nu toe heeft de regering zich veel te af wachtend opgesteld, om het twijfelende GroenLinks binnenboord te houden, al dus het CDA. De aarzelingen over de aan val op Afghanistan beper ken zich niet tot de Neder landse politiek. Het en thousiasme van de Britse bevolking neemt ziender ogen af. Volgens een opinie peiling in opdracht van het dagblad The Guardian staat nu nog 62 procent van de Britten achter de militai re acties. Dat is 12 procent minder dan de 74 procent die bij aanvang van de aan vallen achter de beslissing van de regering-Blair ston den om de aanval te openen. Bompauze Volgens hetzelfde onder zoek vindt een meerderheid van de Britten (54 procent) dat de bombardementen tijdelijk gestaakt moeten worden om hulpkonvooien te kans te geven Afghanis tan binnen te gaan. De Brit se regering wordt zichtbaar nerveus onder de afbrokke lende steun. Gisteren ondernam Tony Blair een verwoede poging het tij te keren. In een toe spraak voor het regionale parlement van Wales pro beerde hij over de hoofden van de parlementariërs de Britse bevolking eraan te herinneren waarom het ook allemaal weer begonnen was. Blair trok voor het oog van de televisiecamera's al zijn spraakregisters open, en wees nog eens op die 4.800 mensen die op 11 sep tember in koelen bloede zijn gedood. Een van zijn vele bezweringen:.Vergeet nooit hoe we ons voelden toen we ons probeerden voor te stellen hoe moeders zich voelden toen ze hun kinderen vertelden dat ze op het punt stonden om dood te gaan. Vergeet nooit de brandweerlieden en po litiemensen die stierven om anderen te redden." De kritiek op de aanvallen in het parlement is beperkt. GPD pagina 5: VN wil eind luchtacties Huis in Lewedorp verzegeld na vondst verdachte PZC door Esme Soesman LEWEDORP - De 38-jarige Be woonster van een woning aan de Sloestraat in Lewedorp heeft gistermorgen de politie gealar meerd, omdat zij een Provincia le Zeeuwse Courant met poeder op haar deurmat heeft gevon den. Het poeder wordt onderzocht; de wouw en haar twee kinderen zijn bij familie ondergebracht. De uitslag van het laboratori umonderzoek wordt in de loop van vanochtend verwacht. Om tien over acht gisterochtend kwam de melding bij de politie binnen. Vanwege de miltvuur besmettingen in de Verenigde Staten nam de politie direct (Advertentie) Nationale Inruilweken bij de Opel dealer bovenop de ANWB/Bovag koerslijst Geldig t/m 3 november op vele nieuwe Corso's, Astra's en Zafira's uit voorraad* OPEL-0- 'Mits aangeschaft na 15 oktober 2001 en uiterlijk geregistreerd op 30 november 2001.1 (Advertentie) HET GROENE WARENHUIS Grote Skimmia, minimaal 15 bloemknoppen. Van 17^95 nu voor €4,52 Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623, donderdag/vrijdag koopavond. maatregelen. De Sloestraat is gedeeltelijk afgezet en met de vrouw is via de telefoon over legd. Ook de GGD en de brand weer van Lewedorp rukten uit. De brandweer nam een speciale container mee met daarin een douche en omkleedruimte. Twee brandweermensen heb ben, gehuld in beschermde pak ken, de bepoederde krant inge pakt en uit de woning gehaald. De ingepakte krant is onder de douche gegaan, om risico van besmetting uit te sluiten. In Le lystad wordt de inhoud onder zocht. Dit duurt ongeveer twaalf uur. Deurmat Er is wat van het poeder terecht gekomen op de deurmat en op de tafel en het vloerkleed in de ka mer. In overleg met de bewoon ster is besloten dat zij met haar twee kinderen uit huis gaat, tot dat bekend is om welke stof het gaat. De wouw heeft gedoucht en haar huis verlaten. De brie venbus is dichtgeplakt om even tuele besmetting uit te sluiten. Om inbraak te voorkomen houdt de politie het huis in de gaten. Tegelijkertijd is het poli tieonderzoek gestart naar de herkomst van het poeder. Bij straatgenoten die gisteroch tend eveneens de PZC kregen, is geen poeder gevonden. Bij de Zimbabwe is klaar voor consultaties over de mensenrechten situatie in het land, die de Europese Unie eist. Maar het zal niet accepteren dat de EU een ultimatum stelt. De EU wil het bewind van president Moegabe op het matje te roepen in ver band met de mensenrechtensituatie. Als die consul taties onbevredigend verlopen kan de Unie economi- V; sche sancties treffen. Hoofdaanklaagster Caiia Del Ponte van het Joegoslavie-Tri- bunaal heeft 'het intellectuele niveau van een zevenjarig gees telijk gehandicapt kind.' Daar om moet zij door de rechters van de zaak worden gehaald, aldus Slobodan Milosevic gisteren in Den Haag. De ex-president zei verder dat hij een kort geding gaat aanspannen tegen M. Wla- dimiroff, de door het tribunaal benoemde 'wiend van het hof'. Het COC vraagt zich af of de Krabbendijkse imam Haselhoef nog wel een rol kan spelen in de dialoog over homoseksuali teit. Haselhoef zei maandag voor de radio dat hij zich in bij zondere omstandigheden kan vinden in de koran richtlijn, clat homoseksuelen die in het openbaar de liefde bedrijven de doodstraf verdienen. PSV er gisteravond opnieuw niet in geslaagd de tweede ronde van de Champions League te bereiken. Vijfmaal eerder mislukte een poging van de Eindhovenaren. Nu leden ze bij Galatasaray een verdiende nederlaag (2-0). Dankzij de zege van Nantes op Lazio Roma (1-0) mag PSV nog wel aan de Uefa Cup deelne men. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; economie: 7 gezondheid: 8: radio en televisie: 9; uit: 11,12 en 13; zeeland: 17,18,19,21 en 23, sport: 24 en 25; bui tengebied: 27, 28, 29 en 31. ROTTERDAM - Directeur R. Wondolleck van Rotterdam Air- port vreest dat de helft van de huidige 2000 arbeidsplaatsen op de luchthaven komen te ver vallen. Dat zou het gevolg zijn van het nachtvluchtregime dat vandaag ingaat. Een woordvoerster van de luchthaven onderstreept dat de 2000 werknemers grotendeels in dienst zijn van ondernemin gen die op de luchthaven actief zijn. Dat zijn vooral bedrijven die ondersteunende diensten verlenen, zoals de schoonmaak, ticketverkoop, catering en on derhoud. Exacte cijfers over ba nen kon ze niet geven. Het gevreesde banenverlies komt rechtstreeks voort uit het stopzetten van vluchten door enkele luchtvaartmaatschap pijen. British Airways, Transa- via en FedEx hebben inmiddels een punt gezet achter hun dage- lijke vluchten van of naar Rot terdam. ANP (Advertentie) Viburnum tinus i Grote groenblijvende struik. I Geeft wit/roze bloemen tot het voorjaar. 19/95 HiHi|r€S,88 GOES. 0113-215395. OOSTBURG. 0117-452279. RENESSE. 0111-461031 MOOI WEER EURO PA 1U I N (Advertentie) politie zijn ook geen andere meldingen binnengekomen. Gesprekken met de bewoonster en de krantenbezorger zijn voor de politie aanleiding tot verder onderzoek. Ook als er geen spra ke is van de miltvuurbacterie, haalt de politie alles uit de kast om de bron te achterhalen. Onveiligheid Politiewoordvoerder J. van Mourick: „Ook al is het bloem - niemand zit te wachten op men sen die gevoelens van onveilig heid aanwakkeren." Ook arts infectieziekten E. van Dijk van de GGD noemt het opsporen van de verantwoordelijke per soon een serieuze zaak. De kans dat er werkelijk miltvuur in het spel is, acht hij echter zeer klein. Mocht de uitkomst anders blij ken, dan is het vandaag vroeg genoeg om actie te onderne men. Vanwege de geringe hoe veelheid poeder is de kans op besmetting via inademen klein. Deze gevaarlijke vorm is in een woeg stadium goed te behande len met antibiotica. Datzelfde geldt, aldus Van Dijk, voor de minder gevaarlijke variant: be smetting via de huid. De directie van de Provinciale Zeeuwse Courant heeft de in woners van Lewedorp via een brief ingelicht. naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor f 27.50 12,48. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.33 toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:O noteert u mij voor een abonnement. De eerste e maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- o per maand met nummer: automatische incasso 19,25//42,42). handtekening: n per kwartaal met automatische incasso (€52,-/114,59). O per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- - vans. In de colofon treft o nadere informïtie aan. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"00Ö0Ö2" SSSvESZ di vïfl do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1