Niet meer natuurcompensatie Oude rassen geuren beter PZC Feitenkennis over toeristische sector laat te wensen over Met de kat de wereld rond Recron wil af van belasting voor toeristen 1'pnf "1 E 'ff Bevolkingsonderzoek belangrijk in strijd tegen borstkanker Kabinet trotseert kritiek van Europese Commissie en Tweede Kamer Eerste prijs voor fanfare Yerseke Jassendief in kraag gevat Auto botst tegen kerk Terneuzenaar mishandeld Vrouw beroofd bij pinautomaat Auto in brand gestoken Man gooit fiets op auto Automobilist gewond Agressieve man opgepakt Aanhangers niet in orde zaterdag 27 oktober 2001 door Mieke van der Jaqt KAPELLE - Het bouquet van de zolder! Wie zaterdag, boven een bepaalde leef tijd, het Fruitteeltmuseum in Kapelle bin nenstapte, kreeg de toen-was-geluk-nog- heel-gewoon-sensatie door de neusvleu gels naar binnen. De herinnering van ap pels op zolder, netjes uitgelegd op kranten en nog evenzeer geurend als ze al lang in de appelmoes verdwenen waren. Deskundigen en leken waren het erover eens: oude rassen geuren beter. Dat het museum naar de zolder rook, kwam door dat het zaterdag in samenwerking met de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) een dag over oude fruitrassen hield. Niet alleen lagen de voorbeelden van oude rassen met naam en toenaam in mandjes te geuren, ook vruchten konden ter deter minatie worden aangeboden. En dat le verde mooie discussies op, want rond de tafel verzamelde zich zowat alle erva ringsdeskundigen op fruitgebied die Zee land rijk is. Toch ging niet iedereen met evenveel zekerheid als meegebrachte vruchten naar huis. Een man uit Zeeuws- Vlaanderen kwam met vijf zakjes van ver schillende bomen. De twee peren die hij tevoorschijn toverde werden, mede aan de hand van een schuin steeltje, op naam ge bracht als pondsperen. Weliswaar wogen ze per stuk meer dan een kilo, maar het waren slechts de enige twee aan een grote boom. Dat kwam door het slechte peren- jaar. Een appeltje kreeg het predicaat Golden Delicious en een ander appeltje werd een poosje voor een Manks versleten. Totdat er een fruitkweker bij kwam die zo laat in het jaar nooit een gave Manks had gezien. Manksen zijn niet te bewaren en het ap peltje van de Zeeuws-Vlaming blijft juist zo lang goed. Geen antwoord dus op alle vragen, maar wel mooie discussies over fruit. En legio tips over dunnen, over beurtjaren, over snoeien, bewaren en be reiden. Intussen waren er voor kinderen en volwassenen allerlei dingen te doen die met fruit te maken hebben. Buiten hingen de late rassen nog aan de bomen en binnen was er, zoals altijd, koffie met appeltaart te koop. De oude-rassen-dag bleek een groot succes en is, zo was ieders opvatting, voor herhaling vatbaar. foto Willem Mieras YERSEKE - De fanfare van de Muziekvereniging Mozart uit Yerseke heeft zaterdag tijdens een KNFM-concours in zaal de Lampegiet in Veenendaal een eerste prijs gehaald. Onder lei ding" van Cathy Kohoun speelde Mozart een verplicht werk: Singapura Suite en een keuzewerk: Spanish Triptych. De jury beloonde de uitvoering met 81,38 punten, voldoende voor een eerste prijs. Het was voor het eerst in tien jaar dat het sterk verjongde Mozart aan een KNFM-concours meedeed. VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagochtend om half vier een man aangehouden die een jashad gestolen uit een café aan het Bellamypark in Vlissingen. Een 22-jarige vrouw merkte even daarvoor dat haar jas verdwenen was. Ze zag dat de man haar jas aanhad en sprak hem daar over aan. De man ging naar buiten, maar werd door de politie aangehouden. GOES - In Goes aan de Korte Kerkstraat is zaterdagmorgen omstreeks vier uur een auto tegen de kerk gereden. De be stuurder bleek een zestienjarige jongen uit Middelburg, ui teraard zonder rijbewijs, en met een slok te veel op. De jongen had de auto geleend van een bekende. De kerk heeft alleen wat krassporen als gevolg van de aanrijding. TERNEUZEN - In Terneuzen aan de Korte Kerkstraat is za terdag een negentienjarige man door een 24-jarige Terneuze naar geschopt en geslagen. De man hoorde lawaai op straat en sprak een drietal mannen aan omdat zij een fiets op de grond gooiden. Hierop werd hij door geschopt en geslagen. GOES - Een 19-jarig vrouw uit Goes is gisterennacht bij de pinautomaat op de Grote Markt in Goes beroofd. Bij het pin nen werd de vrouw aangesproken door een onbekende man, die meteen doorliep. Hij bleek het geld dat uit de automaat kwam, enkele tientjes, te hebben meegegrist toen zij zich over haar tas boog om haar pinpas op te bergen. GOES- De brandweer van Goes heeft zaterdagavond een au to geblust die aan de Vogelzangseweg in brand was gestoken. De brandstichters stalen eerst een verbanddoos, kleding en andere goederen uit de auto. De auto brandde geheel uit. MIDDELBURG - Een 30-jarige dronken Brit is in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden wegens vernieling. Hij gooide rond half drie in de Sint-Jansstraat in Middelburg een fiets op het dak van een auto. ZONNEMAIRE - Een 22-jarige automobilist is gisteren bij een ongeval aan de Blooisedijk in Zonnemaire gewond ge raakt. De man was met zijn auto eerste in de rechterberm ge raakt. Door een stuurcorrectie reed hij aan de linkerzijde de dijk af en belandde in de sloot. De bestuurder met nek en hoofdletsel overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis. De keurmeesters letten niet alleen op het uiterlijk, maar ook op het karakter van de dieren. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Langharig, krulharig, kort- harig en haarloos, het was er allemaal tij dens de Amerikaanse kattenshow zaterdag en zondag in de Zierikzeese sporthal Onder dak. Kattenliefhebbers konden er hun ogen uitkijken. De belangstelling voor het kat- tenspektakel was matig, maar daar trokken de deelnemers aan de kattententoonstelling zich niets van aan. Ze kwamen uit onder meer Italië, Zwitser land, Oostenrijk, Duitsland en België naar Zierikzee. De meeste van de kattenfreaks deinzen niet terug voor lange reizen. De een is pas nog naar Chicago geweest en een an der zat met kattengezelschap recentelijk nog in het hoge noorden. „Nee hoor. No pro blem", antwoordt Martin Allgëuer uit het Zwitserse Spreitenbach of dergelijke reizen voor katten geen stress opleveren. „Ze blijven tijdens de reis hartstikke rustig." Allgëuer is 'catlover' in hart en nieren. Hij fokt Bengaalse katten. Een ras dat volgens hem bijzonder dicht bij de wilde voorouders van de huiskat staat. „Mijn vriendin was ook niet zo blij toen ik zei dat ik Bengaalse katten wilde gaan houden. Die was bang voor de gordijnen en het meubilair, maar Bengaalse katten zijn juist heel makkelijk. En we hebben een heel groot huis dus ze hebben voldoende ruimte." I. Duppen van de organiserende vereniging Cats and Tulips (CAT) heeft zelf vijftien Sphinxkatten in huis. Frêle gebouwde, haarloze katten. „Maar op een Amerikaan se kattententoonstelling hoeven het niet perse allemaal raskatten te zijn hoor. Een gewone rasloze huiskat kan ook heel mooi zijn. Daar is ook een aparte klasse voor." Duppen legt uit dat het grote verschil tussen een 'gewone' kattenshow en een Ameri kaanse de wijze van keuren is. „Er wordt ge keurd volgens een ringensysteem. Vandaag hebben we hier vier keurmeester in vier rin gen. De keuren alle katten onafhankelijk van elkaar. Het enige wat ze van de diex-en weten is geslacht en leeftijd. De keurmees ters letten niet alleen op het uiterlijk, maar ook op het karakter van de dieren. En wast het voor de eigenaren en het publiek aan trekkelijk maakt is het feit dat ze zelf bij de keuring aanwezig zijn en uitleg krijgen van de keurmeester." Een Hollandse keurmeester is actief in ring vier. Hij haalt een fors uit de kluiten gewas sen kat uit een van de kooien. Het dier laat de keuring zich geduldig welgevallen. De keurmeester bekijkt het dier van onder tot boven. „Nice body, nice hair", is zijn con clusie. De kat begint er genoeg van te krij gen en geeft met een luid mrrrraauw uiting aan zijn ongenoegen. „Nice voice", voegt de keurmeester droogjes aan het juryrapport toe. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het kabinet trekt zich niets aan van de felle kri tiekvan de Europese Commissie op het gebrek aan natuurcom pensatie voor de verdieping van de Westerschelde. Staatssecre taris De Vries van Verkeer en Waterstaat heeft Brussel in een brief laten weten dat er volgens haar voldoende wordt gecom penseerd. De Vries antwoordt dit op Ka mervragen van de PvdA'ers E. Bolshuis en G. Schoenmakers. Zij hadden in een toelichting op hun vragen sterk aangedrongen op de realisatie van meer na tuurprojecten langs de Wester schelde. Verlies aan natuur waarden door de laatste verdie ping (1997-1999) kan volgens hen anders onmogelijk worden goedgemaakt, zoals Europese richtlijnen eisen. Naar de mening van het kabinet is er echter geen reden om meer aan natuurcompensatie te doen. Met het huidige natuurcompen satieprogramma, waarvoor 66 miljoen gulden beschikbaar is, wordt voldaan aan de Europese Vogel- en Habitatrichtlijn, stelt de regering. Of Brussel met dit standpunt genoegen neemt, moet nog blij ken. De Europese Commissie kan met Nederland gaan onder handelen of gelijk aanklagen bij het Europees Hof van Jusititie. Zo'n zaak kan jaren duren. Verbijsterd PvclA-Kamerlid Bolhuis is ver bijsterd over de reactie van De Vries. De kritiek op het huidige MIDDELBURG - Een dertigja rige Goesenaar is zondagmor gen in Middelburg aangehou den wegens belediging een aantal agenten. De man gedroeg zich zeer agres sief. Hierop werd de man weg gestuurd. Terwijl de man in een taxibus stapte, schold hij de agenten uit en stak zijn middel vinger op. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Door bevol kingsonderzoek wordt borst kanker in een vroeger stadium ontdekt. Dat blijkt uit het jaar verslag van de stichting die het onderzoek in Zuid-West-Ne derland uitvoert. Alle .vrouwen boven de vijftig moeten ééns in de twee jaar worden gecontro leerd. Bij tweederde van cle vrouwen bij wie tijdens het bevolkings onderzoek borstkanker wordt geconstateerd, is de tumor in een zogenaamd 'gunstig' stadi um. Wanneer borstkanker op een andere manier wordt ont dekt, is dat slechts bij één op de drie vrouwen het geval. De on derzoeken worden in Zeeland uitgevoerd door de Stichting Bevolkingsonderzoek Borst kanker Zuid-West-Nederland. Bij ruim zeven op de duizend wouwen die voor de eerste keer meededen aan het onderzoek, is REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder E. L. Ramakers M. J.van den Broek K, L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl natuurcompensatieprogramma komt immers niet alleen uit Brussel. Kamerleden van bijna alle partijen zijn er niet over te spreken. Buitendijks, in de Wes terschelde zelf, komt nauwe lijks iets van de grond. Er wor den vooral natuurprojecten gerealiseerd die verder van de Westerschelde liggen, zoals het herstel van kreken. „Er moet een beter programma worden ontwikkeld", stelt Bol huis. „Ik ben het beslist niet eens met het regeringsstand punt. Dit kan niet." Hij kondigt aan dit in de Kamerfractie van cle PvdA te zullen bespreken en een debat te willen met staatsse cretaris De Vries. Binnendijks G. cle Kok, die als px-ovinciaal bestuurder verantwoordelijk is voor het natuurcompensatie programma binnendijks, kijkt op van de kabinetsreactie. „Ne derland komt. daar niet mee weg, denk ik." De provincie heeft nog gepro beerd het kabinet te helpen door extra binnendijkse projecten voor te stellen langs de Wester schelde, binnendijks, vlak ach ter de zeedijk, op de grens van land en water, zoals langs de Oosterschelde met succes zijn gerealiseerd. Daarvoor zou 15 miljoen gulden uit het huidige natuurcompensatieprogramma gebruikt kunnen worden en is 15 miljoen gulden extra nodig. Volgens gedeputeerde De Kok is dat plan bij staatssecretaris De Vries 'niet slecht gevallen', maar een officieel besluit laat nog op zich wachten. De Kok maakt zich zorgen. De Vx*ies staat voor een dilemma. Als zij de extra natuurprojecten om armt, erkent zij immers dat er nu niet voldoende gebexu-t. Ter wij 1 de regering aan de Europese Commissie juist heeft laten we ten, dat er wél voldoende aan natuurcompensatie wordt ge daan. „De hele gang van zaken toont aan", oordeelt De Kok, „dat een natuui'compensatieprogramma nooit achteraf moet wox'den vastgesteld, dat moet op tijd ge beuren, zoals wij nu ook doen met het plan voor de Wester- schelde-containerterminal in Vlissingen-Oost. vorig jaar borstkanker gecon stateerd. Van de vrouwen die al vaker meededen, bleken er vier op de duizend borstkanker te hebben. Overigens liggen de landelijke cijfers iets lager. Bij de borstkankergevallen bij vrouwen die al eerder gecontro- leerd zijn, is cle tumor vaker in een gunstig stadium dan bij vrouwen die voor de eex-ste keer komen. Van cle vx'ouwen waarvan wie tijdens de controles nog gedacht werd dat ze gezond waren, wordt bij gemiddeld twee op de duizend binnen twee jaar als nog borstkanker geconstateerd. Dat promillage is lager bij vrou wen die al eerder gecontroleerd zijn. Opvallend is dat dit vaker vooi'komt bij vrouwen in de jongste leeftijdcategorie, van 50-59 jaar. Met het bevolkingsonderzoek probeert men borstkanker zo vroeg mogelijk te ontdekken, omdat de kans op genezing dan groter is. Bovendien is dan vaak een minder ingrijpende behan deling nodig. In de regio Zuid- West-Nederland komen bijna driehonderdduizend vrouwen tussen de vijftig en de 75 in aan merking voor het onderzoek. Ze krijgen elke twee jaar een uitno diging. De periode tussen twee ondex-zoeken kan in de toekomst langer worden dan twee jaar. Dat is het gevolg van demogra fische ontwikkelingen en het verleggen van de leeftijdsgrens naar 75 jaar. Vorig jaar heeft ruim 7 5 procent van de vrouwen in Zuid-West- Nederland meegedaan. Het jaar ex-voor was dat twee pi-ocent minder Opvallend is dat in plat telandsgemeenten meer vrou wen gehoor geven aan de opx-oep dan in steden. In Reimex'swaal deed bijvoorbeeld meer dan tachtig px-ocent van de vrouwen mee. Bij vrouwen is borstkanker, voor wat betx-eft de sterfte aan kanker, doodsoorzaak nummer één. Bij vrouwen tussen de 50 en 75 jaar is de kans om borstkan ker in een vroegtijdig stadium te ontdekken het grootst. SINT MAARTENSDIJK - Bij contx-ole van aanhangwagens in Sint Maaitensdijk bleek de helft niet in orde. Tien voertxxigen werden gecontroleerd. KAMPERLAND - De Zeeuwse organisatie van recreatieonder nemers, Recron, wil af van de toeristenbelasting. Er bestaan plannen om samen met de ge meenten daarover in gesprek te gaan met de verantwoordelijke minister. Met het heffen van toex-istenbe- lasting strijken gemeenten lan delijk jaarlijks 140 miljoen gxxl- den op. In Zeeland bedraagt de jaarlijkse opbrengst x-ond dertig miljoen gulden. De besteding aan zaken die ten goede komen aan recreatie en toerisme varieert per gemeente. Dat kan uiteenlopen van dertig tot zeventig procent. Er ver dwijnt ook veel geld in de alge mene middelen. Recron wil volgens voorzitter R. Soer toe naar het geven van een extra uitkering uit het gemeen tefonds aan gemeenten die toe ristisch zwaar belast worden De organisatie van recreatie qp- dex-nemers heeft het idee deze week gedropt tijdens een stu diebijeenkomst van de vei-eni- ging van Zeeuwse gemeenten. Er werd volgens Soer niet stellig op gereageerd. Wel bestaat er bij Zeeuwse gemeenten de bereid heid om serieus na te denken over een ander model. door Jacques Cats KAMPERLAND - Burgers, pro vincie, gemeenten, pers: ze moe ten maar eens terug naar school of een spoedcursus toeristische sector volgen, vindt de Zeeuwse organisatie van recreatieonder nemers, Recron. De discussies geven telkens weer blijk van een beperkte feitenkennis. Duide lijk inzicht is volgens de Recron onontbeerlijk voor een objectie ve meningsvorming en een daarop gebaseerd beleid. Met de vervaax-diging van een masterplan willen de recreatie- ondernemers voor eens en voor altijd duidelijk maken wat de sector voor deze provincie bete kent. En dat is niet gering: de omzet beloopt op jaarbasis de 2,5 miljard, het werkgelegen heidscijfer schommelt tussen de 10 en 15 procent. Afgezet tegen dat belang moet het toch niet te veelgevraagd zijn om bij alleiiei overwegingen altijd te bekijken wat de consequenties zijn voor de toeristische sector. Het creëren van een toeristisch- x-ecreatieve hoofdstructuur- voor Zeeland is één van de voor naamste voornemens die in het masterplan worden bepleit. Zo dient volgens Reci-on-voor- zitter R. Soer tevox-en tegen het licht wox-den gehouden wat bij voorbeeld de komst van een fors kassengebied voor invloed heeft op het toerisme. „Het complex bij Sirjansland heeft een flinke impact op de omgeving". Soer (Advertentie) Gefeliciteerd Lakwijk Kunststoffen Goes U koos voor deskundig advies en snelle realisatie. ^^k-q ntoorinrichting A. Plesmanweg 110Goes Tel. 0113-270470, fax 270444 www.R2.nl herinnerde er aan dat recreatie- bedrijven om hun locatie heen een gx-oene singel moeten aan brengen om de omgeving niet te schaden. „Die verplichting zou ook voor anderen moeten gel den." Volgens Soer had ook tevoren bekend moeten zijn wat de in frastructurele maatregelen rond de Westerschelde oever verbinding voor uitwerking hebben voor het toerisme Een ander hoofdpunt in het mastei-plan vormt de ruimte claim die Recron heeft gelegd ter verbetex-ing van kwaliteit van het toeristisch verblijfspro- duct. De gewenste uitbreiding met 30 pi-ocent is volgens Soer 'eigenlijk drie keer niks' in ver gelijking met het ruimtebeslag dat de landbouwsector legt. „En we hebben het niet over 30 pro cent -meer eenheden", voegde Soer er ter voorkoming van mis- vex-standen aan toe. Recron wil voorts toe naar een nauw ovexieg tussen recreatie en natuur en landbouw. Dat loopt met individuele landbou wers wat soepeler dan met orga nisaties. Soer zegt er heilig van overtuigd te zijn dat het met de contacten met de binnen de Ve- kabo verenigde kampeerboeren wel goed komt. Overheid De Reci-on vindt verder dat be drijfsleven, gemeentelijke en px-ovinciale ovex-heid wat meer voor elkaar kunnen betekenen. Om als groen-blauwe oase goed uit de verf te kunnen komen is het volgens de oi'ganisatie nodig dat overheden zich meegaander opstellen om plannen tot kwali teitsverbetering en productver nieuwing gestalte te geven. Veel plannen blijven nu te lang in de ambtelijke bux-eaulade liggen. Er wox-dt naar gestreefd om sa men met Hiswa, MKB en horeca één aanspreekpunt voor de overheid te vormen. Soer is te leurgesteld dat het niet is gelukt om via het VW-kanaal tot een gi-otex-e vorm van samenwer king te komen. Volgens Recron-consulent T. Petex-s zit Zeeland niet op een grootschalige dagattx-actie te wachten. Ondex-zoek heeft aan getoond dat de verblijfsrecreant een enorme behoefte heeft tot het verkennen van de omgeving van de vakantiestek.Peters acht het meer gewenst de bestaande kleinschalige dagatti'acties in kwaliteit nog wat op te vijzelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9