ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Opnieuw aanslagen in Israël PZC Meteoor waarschijnlijk oorzaak groene lichtflits boven Zeeland 3.000,- 24.- Containerschip vast op Westerschelde "Wij willen uw auto" Poederbrief op school afkomstig van leraren Nieuw bij Etos: billenbroek Ml Hoek stijgt naar derde plaats 13 Jeruzalem trekt troepen terug ondanks Palestijns geweld Steeds meer burgers gedood Reuzentil tegen de duivenplaag Vervelende mannen krijgen bijzondere straf Pakistan wil vluchtelingen in Afghanistan opvangen 'm Minimaal extra inruil Ajax maakt uitglijder goed Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 15° |12° W 4 Zonnige perioden Perioden met zon en droog. Maximumtemperatuur rond 15 graden. Overwegend matige westelijke wind. 244e jaargang no. 256 maandag 29 oktober 2001 los nummer 1,00 2,20) internet: www.pzc.nl door Ad Bloemendaal TEL AVTV - De Israëlische strijdkrachten hebben zich de afgelopen nacht volledig teruggetrokken uit Bethlehem en Beit Jala op de Westelijke Jordaan- oever, zo heeft een Israëli sche legerwoordvoerder gemeld. De aftocht kwam ondanks twee aanslagen waarbij vijf Israëliërs werden gedood. De dood van vijf Israëliërs bij terreuraanslagen dreigde giste ren het begin van de troepente rugtrekking opnieuw te vertra gen. In Hadera, 40 kilometer ten noorden van Tel Aviv, ver moordden aan het begin van de middag twee Palestijnse mili- ROTTERDAM - Het gemeente bestuur' van Rotterdam denkt een nieuwe manier te hebben gevonden om de duivenoverlast in het centrum tegen te gaan. B en W spreken van een 'duif- vriendelijk uitsterf beleid'. Op het dak van een parkeergarage in de binnenstad zou een enorm duiventil moeten worden ge bouwd, waai'in plaats is voor honderden duiven. De in deze til gelegde eieren worden kapotge maakt. Er worden kunststof-ei- eren voorin de plaats gelegd, zo dat de duiven denken dat ze op echte eieren broeden. GPD COSHOCTON - Twee mannen die door een rechter in de Ame rikaanse staat Ohio waren be schuldigd van het gooien van bierflessen naar een vrouw, moesten het op een heel onge bruikelijke manier ontgelden. De rechter droeg hen op om ver kleed als vrouw door het cen trum van hun woonplaats Co shocton te paraderen. De 12.000 bewoners van de plaats konden de twee vrienden van 21 en 23 jaar oud een uur lang bewonderen in een jurk met make-up en pruiken op. De mannen werden voor de keus gesteld door de rechter. De an dere optie was zestig dagen ge vangenisstraf en een veroorde ling wegens geweldpleging. Beiden kregen tevens een boete van 250 dollar. RTR tanten vier vrouwen, voor ze zelf werden doodgeschoten door leden van een politiepa trouille. De twee openden in het wilde weg het vuur vanuit een rijdende auto in één van de hoofdstraten van de stad. Even later stopten ze, waarna één van hen op het trottoir verder schoot. De radicale groep Isla mitische Jihad heeft laten we ten, dat twee van haar aanhan gers, Youssef SwitatenNidal al- Jabali, de terrein-actie hebben uitgevoerd. De daders zijn af komstig uit een vluchtelingen kamp in Jenin. Eerder op de dag was een 22-ja- rige Israëlische soldaat in het hoofd geschoten toen hij in zijn privé-auto in de buurt van kib boets Metzer reed, in het noor den van het land. De schutters, volgens een anonieme telefoni sche mededeling leden van Jas- ser Arafats Fatah-beweging, wisten te ontkomen naar onder Palestijns bestuur staand ge bied. Israël heeft na de moord op mi nister Rechavam Zeevi, twaalf dagen geleden, zes Palestijnse steden omsingeld en gedeelte lijk bezet. Het zegt dat het met die operatie het Palestijnse Be stuur van president Jasser Ara fat wil dwingen de moordenaars van Zeevi uit te leveren en radi cale milities op te rollen. De Palestijnen zien de actie als een strafexpeditie, in de loop waarvan 45 Palestijnen, onder wie een aantal burgers, zijn ge dood. Onder zware Amerikaanse druk heeft Israël eind vorige week be sloten te beginnen troepen ge leidelijk terug te trekken, te be ginnen met die in Beit Jala en Bethlehem. De terugtrekking had zaterdag moeten beginnen, maar Sharon besloot tot uitstel voor onbepaalde tijd omdat Pa lestijnse milities een overeenge komen staakt-het-vuren niet naleefden. „Palestijnen hebben ons beloofd, dat ze orde en rust zouden handhaven, maar ze zijn hun verplichtingen niet nage komen", zei een regerings woordvoerder zaterdag. Gilo is een zuidelijke buitenwijk van Jeruzalem, die is gebouwd op een deel van de De Palestijnen lieten gisteren weten dat ze het staakt-het-vu- ren niet kunnen nakomen, zo lang het Israëlische leger hen 'provoceert'. „Pas als de tanks uit de straten van Beit Jala en Bethlehem zijn verdwenen kun nen we ernst maken met de nale ving van het bestand", ver klaarde een woordvoerder van het Palestijnse Bestuur. GPD De Sea Ocelot kort na het vastlopen zaterdag aan het eind van de middag. door Ben Jansen BATH - Het containerschip Sea Ocelot heeft zaterdagavond enkele uren vastge zeten in het Nauw van Bath op de Wester schelde. De waterpolitie onderzoekt of de oorzaak hiervan mogelijk ligt in het ontbreken van een boei. Het schip liep tegen half zes, kort voor laag water, aan de grond. Even na elf uur zaterdagavond was het waterpeil zo ver gestegen dat het schip op eigen kracht kon loskomen en de vaart naar Antwer pen kon vervolgen. De mankerende boei was vrijdag bij bag- gerwerkzaamheden losgeraakt van zijn ketting en door de baggeraar in Hans- weert aan de wal gebracht. De scheep vaartdienst Westerschelde had het ont breken van de boei via de daaxwoor be stemde kanalen aan de scheepvaart ge meld. De Sea Ocelot had een loods aan boord, die ook van de afwezigheid van de boei op de hoogte diende te zijn. Volgens een woordvoerder van Rijkswater-staat was de verdwenen ton geen zogenaamde prioriteitsboei. Dat zijn bakens die op een zodanige positie in het vaarwater lig gen dat bij het ontbx-eken ervan tijdelijke verkeersregelende maatregelen moeten worden getroffen. Onmiddellijk na de melding dat de Sea Ocelot vastzat, stoven zes sleepboten naar het Nauw van Bath. De kapitein, die goed bekend is met de omstandigheden op de Westei'schelde, weigerde evenwel hulp. Omdat het al bijna laag water was, kon er weinig misgaan. Dat bleek te foto Willem Mieras kloppen. Nog voor hoog water was het schip al weerlos. De Sea Ocelot meet 25.000 ton. Daarmee valt hij in de categorie kleine tot middel grote containerschepen. Het schip vaart onder Cypriotische vlag. De vorige ha ven was Hambux'g. Nadat de Sea Ocelot was vlotgekomen, is het schip voor anker gegaan in de Schaar van Ouden Doel om op eventuele schade te worden geïnspecteerd. De ontbreken de boei is zondag aan het eind van de middag teruggeplaatst. van onze redactie buitenland ISLAMABAD - Premier Kok heeft zaterdag tijdens zijn be zoek aan de Pakistaanse presi dent Musharraf vergeefs aange drongen op opening van de grens voor Afghanen. Mushax-raf wil de vluchtelingen opvangen op Afghaans grond gebied. Minister Herf kens (Ont- wikkelingssamenwex'king) gaf onlangs 70 miljoen gulden aan de VN voor hulp aan vluchtelin gen in of buiten Afghanistan. Zij wi 1 Pakistan schuldenkwij t- sclielden en Islamabad extra steunen bovenop de 20 miljoen ontwikkelingsgeld die Pakistan jaarlijks krijgt. ANP pagina 5: meer burgerslachtoffers (Advertentie) door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Boven Zee land was zaterdagavond rond tien voor half tien een groene lichtflits te zien. Het gaat waar schijnlijk om een meteoor. Door de intensiteit van het licht dach ten veel mensen aan onweer. Bij de politie in Zeeland en de Volksteixenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg kwam een groot aantal meldin- genbinnen. De reacties kwamen niet alleen uit Zeeland. Ook in andere delen van het land, En geland en Frankrijk werd het licht gezien. Gezien de weers omstandigheden staat vast dat het niet om onweer ging. De me teoor, ook wel een vallende ster genoemd, was te zien in noord- westelijke richting. De helder- heid van de lichtflits was verge lijkbaar met die van een volle maan. De lichtflits duurde on geveer drie seconden. De vuurbol werd volgens Rijk- Jan Koppejan van de sterren- wacht veroorzaakt doordat een brokje puin de dampkring bin nen kwam. Over hoe groot de brok was, durft hij niette specu leren. „Een brokje van een paar centimeter geeft al een flinke vuurbol. Er komen echt geen tonnen naar beneden." Toch kan een kleine vallende ster door de enoxme snelheid waar mee hij neerkomt al flink wat schade vex'oorzaken. „Je hebt dan een deuk in je auto of een gat in het dak. Vaak valt de brok uiteen op een groot gebied." Of de meteoor is neergekomen op aarde en waar dat is gebeurd, is nog niet bekend. „Het NOS- journaal meldde zaterdag al dat hij in Noorwegen neergekomen was. Dat lijkt me wat voorba rig." Aan de hand van foto's kunnen sterrenkundigen de baan van de meteoor berekenen en zo bepalen waar hij is neerge komen. Vallende sterren zijn regelmatig te zien. „Het is niet super zeld zaam, maar deze was extreem helder", zegt Koppejan. Meteo ren of vallende stex'ren zijn af komstig van kometen. „Het zijn dus geen echte sterren. Kome ten, die uit ijs en steen bestaan, maken een rondje om de zon. Als ze dicht bij de zon komen, smelt het ijs gedeeltelijk en wordt ex- een spoor van deeltjes gevormd. Dat komt dan weer in onze dampkring terecht." (Advertentie) (Advertentie) Het publieke debat 'Eten en Genen' verdiept zich. Toepassingen van biotechnologie in voedsel houden de gemoederen bezig, z/eneit Lees de advertentie van de Commissie Terlouw elders in deze publicatie. '6», ïfsen Nationale Inruilweken bij de Opel dealer bovenop de ANWB/Bovag koerslijst Geldig t/m 3 november op vele nieuwe Corso's, Astra's en Zafira's uit voorraad* □PEL0 "Mits aangeschaft na 15 oktober 2001 en uiterlijk geregistreerd op 30 november 2001.1 Hoewel er steeds meer burgerslachtoffers vallen in Afghanistan, gaan de bombax'dementen op het land de vierde week in. Opnieuw waax'schuwen Amerikaanse en Britse kopstukken voor een langdurige strijd. Kritiek natuurcompensatie verworpen Het kabinet negeert de kritiek van de Europese Commissie en Tweede- Kamerleden op de na tuurcompensatie in de Westerschelde. Brussel vindt dat Nederland te weinig doet om de natuur die verloren gaat door de verdieping van de vaar- geul goed te maken. Vol gens staatssecretaris De Vries (foto) doet Nederland wel genoeg. Ajax heeft zich gistermid dag tijdens de thuiswed strijd tegen Willem II moeizaam hersteld van de ruime nederlaag vier da gen eerder in Heex-enveen (5-1). De Amstei'dammers namen pas in het laatste kwartier afstand van de bezoekers uit Tilburg, maar wonnen uiteindelijk ruim met 4-1. Rafael van der Vaart maakte zijn negende i; competitiegoal. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22 van onze redactie binnenland SURHUISTERVEEN - Een deel van het onderwijspersoneel van een basisschool in Surhuister- veen (Friesland) heeft als grap een poederbrief naar de eigen school gestuurd. Het Openbaar Ministerie zal de verdachten binnenkort dagvaarden. Het schoolbestuur sluit ontslagen niet uit. „Dit is een misplaatste grap", aldus de voorzitter van het schoolbestuur, H. Postma, gis terochtend. „Leraren hebben een voorbeeldfunctie, dus wij vinden dit onvoorstelbaar", al dus Postma, die tevens wethou der van de gemeente Acht- karspelen is. Volgens Postma ontstond het idee ruim een week geleden tijdens een les hand vaardigheid met brooddeeg. Er werden grappen gemaakt over het gebruikte meel, waarop be sloten werd een brief te sturen. Het bestuur van de openbare basisschool wacht de vexwol- ging van de politierechter af, voordat er zelf eventueel maat regelen worden getroffen. De betrokkenen worden gehoord door de politie. Om hoeveel verdachten het gaat, is nog niet duidelijk. Wel is bekend dat er meerdere perso nen bij de zaak betrokken zijn, waaronder leraren. De rollen van de vex'dachten zijn echter verschillend. „De een heeft een grotex-e rol in het geheel ge speeld dan de ander", aldus Postma. De betrokkenen heb ben zelf opgebiecht de verzen der te zijn. De directeur van de school had geen enkel vermoeden, dat de brief van zijn eigen team kwam. Met het oog op een miltvuurbe smetting meldde hij direct bij de politie, dat er een verdachte brief was binnengekomen. In Rotterdam is vorige week een man verooi'deeld tot een maand cel, omdat hij voor de grap een poederbrief naar zijn baas had gestuurd. ANP Het is niet mogelijk om een val lende ster te voorspellen. Dat kan alleen als hij deel uitmaakt van een zwerm. Dat is volgende maand het geval. Dan is een 'meteorenstoim' te zien, her kenbaar aan een serie kleinere flitsen. (Advertentie) voorletters:m/v postcode: plaats; telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (postbankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens, In de colofon treft u nadere informatie aar 8 713214 000002 G noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50 12,48. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19,25//42,42). per kwartaal met automatische incasso (€52 ,-/ƒ 114,59). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Pampers Easy Up iuierbroekjes maxi en junior per pak van 39.99 naar Waar haal je tOS de energie vandaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1