fiiMi Israël trekt zijn leger terug PZC Miljoenen meer voor openbaar vervoer Zeeland Zeeuws Kamerlid Gerrit Schoenmakers houdt eer aan zichzelf M Troepen verdwijnen vandaag uit Bethlehem en Beit Jala België krijgt eerste troonopvolgster Nacht duurt uurtje langer Miljardenorder voor Lockheed Op de vlucht MfteMnf Economische groei in 2002 rond de 1,5 procent BBBST VVD wil ambtenarenloon voor onderbetaalde imams Waterschappen verliezen steun Jordan brengt Amerika in extase Wie rijk is heeft zorgplicht Azerbeidzjan verijdelt staatsgreep Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 14° 12 Grijs Bewolkt en soms regen. Matige zuidwestenwind, 3 tot 4 Beaufort. Middagtemperatuur circa 14 graden. 244e jaargang no. 255 saterdag 27 oktober 2001 os nummer 1,50 3,30) internet: www.pzc.nl VLISSINGEN - Komende nacht eindigt de zomertijd. De klok wordt om drie uur een uur teruggezet. Dat betekent dat dekomende nacht een uurtje langer duurt en dat het :s avonds eerder donker wordt. De zomer tijd is in 1977 ingevoerd. Sinds 1996 eindigt de zomertijd in het laatste weekeinde van oktober. Hierdoor is het begin en het ein de ervan in de hele Europese Unie gelijk. De zomertijd wordt telkens voor vijf jaar vastge steld. Die gaat in op de laatste zondag van maart. ANP WASHINGTON - Het Ameri kaanse lucht- en ruimtevaart concern Lockheed Martin gaat de opvolger van de F-16 straal jager bouwen. Het Pentagon verstrekte giste ren de opdracht voor de zoge noemde Joint Strike Fighter (JSF). Het gaat om een tienjarig contract dat als de grootste de fensie-opdracht in de militaire geschiedenis geldt. De waarde van de order ligt rond 5 0 milj ard gulden. ANP/RTR van onze redactie buitenland TEL AVIV - Israël begint vandaag met het terug trekken van zijn troepen uit Bethlehem en het na bijgelegen Beit Jala. Dat is gisteravond bekendge maakt na een bijeenkomst van de gezamenlijke Isra- elisch-Palestijns-Ameri- kaanse veiligheidscom missie. Het Palestijnse Bestuur- heeft beloofd dat zijn politie en vei ligheidsapparaat orde en rust in Bethlehem en Beit Jala zullen verzekeren als Israël er zich heeft teruggetrokken. Vier an dere Palestijnse steden zullen voorlopig bezet blijven, maar -als het in de ontruimde gebieden rustig blijft, wil Israël ook daar zijn troepen terughalen. Mor gen komen Israëlische en Pales tijnse veiligheidsagenten bijeen om te praten over de voorwaar den voor de Israëlische terug trekking uit de vier steden, meldde het Israëlische ministe rie van defensie gisteravond. Uit het besluit blijkt dat de Isra ëlische regering, onder zware Amerikaanse druk, water bij de wijn heeft gedaan. Uitlevering Gisterochtend nog liet ze weten dat er met de terugtrekking pas een begin zou worden gemaakt als het Palestijnse Bestuur aan alle Israëlische eisen zou heb ben voldaan. Daaronder waren de arrestatie en uitlevering van de moordenaars van minister Rehavam Zeevi van toerisme en de verwoesting van 'de hele ter- reur-infrastructuur'. Tegelij kertijd werd in een verklaring van het kernkabinet gezegd dat het niet de bedoeling was de troepen permanent in Palestijns gebied te stationeren. Het Israëlische leger trok de Pa lestijnse steden afgelopen week binnen om de moordenaars van Zeevi op te pakken. De militaire operatie kostte 37 Palestijnen het leven, maar de moordenaars zijn nog spoorloos. De Pales tijnse leider Jasser Arafat zei gisteren zich ondanks het Israë lische geweld gebonden te ach ten aan het staakt-het-vuren van 26 september. Arafat, die overleg voerde met de bezoe kende Duitse minister Fischer van Buitenlandse Zaken, sprak de hoop uit op een spoedige her vatting" van de vredesbespre kingen. n Bethlehem, dat als eerste zal worden ontruimd, kwamen donderdag bij gevechten tussen Israëlische militairen en Pales tijnen vier Palestijnen om het leven en werd in de nacht van donderdag op vrijdag nog volop geschoten. Langs het hek dat de Gaza- strook van Israël scheidt, werd gisteren een Israëlische Arabier om het leven gebracht. Volgens het Israëlische leger gaf de be doeïen geen gehoor aan een stopbevel. GPD/AP (Advertentie) ONDERNEMENDE INVESTEERDERS M/V ZIE PAGINA 12 (Advertentie) De occasionsite van Zeeland KUMKISHLYAK - Een Afghaanse vrouw en haar kinderen koken een maaltje op een vuurtje in een vluchtelingenkamp in het Noorden van Afghanistan. De Taliban heb ben de Amerikaanse beschuldiging dat zij de boven Afghanistan gedropte voedsel hulp zou vergiftigen, als oorlogspropaganda van de hand gewezen. foto Vasily Fedosenko/RTR pagina 5: weer opslag Rode Kruis geraakt Advertentie door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het Rijk wil het openbaar vervoer op een andere manier gaan subsidiëren. Voor Zeeland brengt de nieuwe ver- deelmethode een aanzienlijke verbetering met zich mee. Dat kan, afhankelijk van de ver deelsleutel, oplopen tot zestien miljoen miljoen gulden extra. Den Haag heeft jaarlijks twee miljard gulden te vergeven om het openbaar vervoer te steu nen. Deze subsidie wordt per provincie verdeeld op basis van het aantal verkochte strippen kaarten. Andere factoren als de oppervlakte, inwoneraantal en de centrumfunctie van een ge bied kunnen extra punten en zo doende wat extra geld opleve ren. Deze methode heeft voor Zeeland dit jaar 28 miljoen gul den OV-subsidie opgebracht. Meer controle Binnenkort gaat dit systeem op de helling. Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat wil de manier van subsidiëring aan passen om meer controle op de geldstroom te krijgen. „Straks wordt de subsidie gebaseerd op het aantal inwoners in een ge bied, de bevolkingsdichtheid", legt V en W-voorlichtster B. Seegers uit. Grote hordes toeris ten of veel woon-werk verkeer niet het openbaar vervoer kun nen voor een regio nog eens ex tra geld in het laatje brengen. Volgens Lindenberg van de pro vinciale directie Infrastructuur en Vervoer kan Zeeland flink profiteren met het nieuwe sys teem. De provincie huisvest met 375 duizend inwoners slechts 2,2 procent van de Nederlandse bevolking, maar zal met de nieuwe verdeelsleutel aanzien lijk meer geld voor haar open baar vervoer krijgen. Een tweede voordeel van de nieuwe regeling vindt de be leidsmedewerker de rust die het voor het Zeeuwse openbaar ver voer kan brengen. Het is nu ie der jaar weer spannend hoe hoog de Haagse bijdrage zal zijn. „Nu weten we ook niet wat we volgend jaar zullen hebben", aldus Lindenberg. Zeeland heeft de afgelopen jaren de OV- subsidie zien dalen met als ge volg dat niet-rendabele lijnen geschrapt werden. „Het is moei lijk uit die neerwaartse spiraal te komen en je hebt die onzeker heid. Als die rijksbijdrage voor een aantal jaar wordt vastge steld, al is het maar voor vijf jaar, dan is dat wel prettig." Naast de voordelen ziet hij ook een nadeel aan de ministeriële plannen kleven. Bijdragen op basis van kaartverkoop zorgt ervoor, dat provincie en ver voersmaatschappij bij meer verkochte kaarten kunnen in vesteren in ondermeer nieuwe lijnen. „Wanneer ze het honore ren van de vervoersgroei hele maal loslaten, wordt het open baar vervoer de kans om te groeien ontnomen." Bij Cormexxion was gisteren niemand bereid commentaar te geven op de Haagse plannen. newmonday.com helpt je met het plannen en ontwikkelen van je carrière. Met slimme tests bijvoorbeeld, zoals de stress-test of de carriëre- vaardigheden-test. Maar ook met het salariskompas, loopbaandossiers en je persoonlijke matchprofiel. Dus om het beste uitje carrière te halen, ga je naar www.newmonday.nl. I make your career mc TERBORG - Nederland moet volgend jaar genoegen nemen met een economische groei van rond de 1,5 procent. Dit zei pre sident Wellink van de Neder- landsche Bank gisteren. De prognose is gebaseerd op voorlopige ramingen van DNB. De inflatie komt volgens deze ramingen in 2002 uit op rond de 3 procent. In het jongste groeicijfer zijn de eerste economische effecten van de aanslagen in de Verenigde Staten op 11 september meege nomen, zei een woordvoerder van de centrale bank in een toe lichting. Bij het kwartaalbe richt van juni ging de centrale bank nog uit van een economi sche groei met 2,9 procent voor 2002. Nadien heeft Wellink al wel gewaarschuwd voor een te genvallende groei. Dit is echter de eerste keer dat hij een con creet percentage noemt. Wellink, die een spreekbeurt hield in Terborg, waarschuwde opnieuw voor te hoge lonen in Nederland. „We moeten vermij den dat te hoge loonstijgingen tot onnodige ontslagen leiden." Loonstijgingen van 4 procent als uitkomst van de CAO-on- derhandelingen zijn te hoog. ANP (Advertentie) van onze redactie binnenland DEN HAAG - De VVD in de Tweede Kamer vindt dat imams een sociaal-maatschappelijke taak kunnen krijgen in de ge meenten waar zij werken. Het 'ambtenarensalaris' kan iets verbeteren aan de inkomens van deze voorgangers in moskeeën. Die liggen namelijk ver onder het minimumloon. Het WD-kamerlid Rijpstra reageert op het verhaal vandaag in de PZC over de benarde fi nanciële situatie waarin imams en moskeeën vaak verkeren. „Het is bekend dat imams niet alleen in het gebed voorgaan, maar ook buiten de moskee veel werk doen. Laat ze een dag per week in dienst van de gemeente problemen in de wijk oplossen. En betaal ze daarvoor." Imam Haselhoef uit Krabben- dijke pleit in deze krant voor wat hij noemt een 'polder-is- lam', met onafhankelijke imams die kunnen omgaan met vraagstukken als homoseksua liteit en incest. De overheid moet volgens hem tientallen miljoenen per jaar bijdragen aan opleiding en inkomen van de voorgangers. GPD pagina 24: moslimgemeenschap in Nederland is arm Uitverkoop! Grando Keukens Middelbrug gaat verhuizen en ruimt haar showroommodellen op. ALLES MOET WEG! Grando Keukens Buitenruststraat 20 (In Trendhopper) Middelburg Tel: 0118-643558 De Belgische dynastie kent een primeur. Met de geboorte van prinses Eli sabeth, dochter van kroonprins Filip (foto) en prinses Mathilde, heeft België voor het eerst sinds zijn ontstaan een vrouwelijke troonpretendent. Na GroenLinks en de PvdA zijn nu ook andere partijen in de Zeeuwse Staten minder overtuigd van nut en noodzaak van autonome waterschappen. Tijdens de Statenverga dering zei de ChristenUnie te verwachten dat de wa- i' terschappen hun langste tijd hebben gehad. His Royal Airness heerst vanaf dinsdag weer op vertrouwd terrein. Mi chael Jordan bracht on langs de machtigste natie ter wereld in vervoering door zijn rentree in de NBA aan te kondigen. Aan de hand van de groot ste basketbalster aller tij den hoopt het nietige Washington Wizards de weg richting de top te hebben ingeslagen. In de openingswedstrijd tegen de New York Knicks maakt Air Jor dan zijn opwach- i ting. Het kon niet goed blijven gaan. Een heel klein deel van de we reld baadt in weelde terwijl het overgrote deel in armoede leeft. Twintig procent van de wereldbevolking verdient tach tig procent van het wereldinkomen.De elfde septem ber maakt duidelijk dat het arrogante westen die T kloof niet mag negeren. Wie rijk is moet zorgen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9 en 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 20 en 21; reportage: 23,24,25,27 en 29; wonen: 31 en 33; reizen: 37,38 en 39; mobiel: 41 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Middelburger Gerrit Schoenmakers (PvdA) keert na de verkiezingen van volgend jaar mei niet terug in de Kamer. Zeeland houdt mogelijk een PvdA'er in de Tweede Ka mer door de kandidatuur van het Schouwse Statenlid Gerard Bosman. Schoenmakers heeft naar ver luidt te horen gekregen dat hij niet op een verkiesbare plaats op de nieuwe Pvd A-lijst voor de Kamerverkiezingen zou komen. De oud-wethouder van Middel burg heeft daarop de eer aan zichzelf gehouden door zich te rug te trekken als kandidaat. Geen verrassing Deze stap komt nauwelijks als een verrassing. Zo opvallend als Schoenmakers in bestuurlijk Middelburg opereerde, zo onop vallend bleef hij als Kamerlid. Pas de laatste tijd wist Schoen makers wat landelijke publici teit te verwerven, onder meer door te pleiten voor meer ruimte in Nederland voor campers én voor de komst van stadsbouw meesters om de kwaliteit van architectuur te bevorderen. Hoe hoog de nieuwe Zeeuwse kandidaat Bosman op de PvdA- -kandidatenlijst komt, blijft tot vandaag een verrassing. Hij heeft goede hoop na enkele ge sprekken met de kandidaatstel lingscommissie. Bosman is tweeënhalf jaar lid van Provin ciale Staten, woont sinds 1989 in Oosterland en was voor zijn komst in Provinciale Staten po litiek actief als voorzitter van de PvdA-afdeling Schouwen- Duiveland. Hij werkt in Rijs wijk, bij het Pensioenfonds voor de Metaalnijverheid. Bosman stapt uit Provinciale Staten, als hij in de Tweede Kamer komt. pagina 3: PvdA haalt bezem door fractie (Advertentie) BAKOE - De veiligheidsdienst van Azerbeidzjan heeft een staatsgreep verijdeld, waarbij president Geidar Aliev zou wor den vermoord. Het ministerie van nationale veiligheid maak te dat gisteren bekend. Er zijn tien mensen gearresteerd die de couppoging zouden heb ben voorbereid en zes anderen worden nog gezocht. Het brein achter de groep zou gevormd worden door de voormalige Azerbeidzjaanse aanklager Mamed Goelijev en Machir Dzjavadov. Laatstgenoemde wordt tevens verdacht van be trokkenheid bij couppogingen in 1994 en 1995. Goelijev woont in Moskou en Dzjavadov in Iran.De Azerbeidzjaanse justi tie heeft Rusland gewaagd na te gaan hoe Goelijev aan het Rus sische staatsburgerschap is ge komen. AP naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nrIk geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer p'aats(proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste twee Voor automatische incasso stem ik toe in weken ontvang ik de krant afschrijving van mijn (post)bankrekêning- gratis. Daarna wil ik betalen: nummer: per maand met automatische incasso handtekening: 19,25 42,42). o per kwartaal met automatische incasso PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- 52 - 114 59) vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "71"32Ï4"ÖÖÖÖ19" ^woï,nummer 123 4380 VB Vlissingen di wo do vr m (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1