Londen krimpt leger N-Ierland in VS zetten oorlog in winter voort Bolkestein: Britse douane te streng Tsjetsjenen zouden willen praten over inleveren van wapens Wool worths schept een kerst vrouw Navo verijdelt in Bosnië aanslagen op doelen van VS Uitgaansverbod in Nigeriaanse steden na bloedig geweld Protestantse ministers keren terug in regering na besluit IRA Defensieminister Oekraïne weg na raketongeluk China pakt mensensmokkelaars Minnaar steekt huizen in brand Amnestie voor 24.000 Russen Zonder mobieltje geen seks Sonde in baan om Mars donderdag 25 oktober 2001 nan onze redactie buitenland BRUSSEL - Eurocommissaris Bolkestein (interne markt) vindt dat de Britse douane reizi- gers die in andere EU-lidstaten alcohol of tabak hebben ge kocht, te streng controleert. Er bestaan weliswaar EU-regels die bepalen hoeveel rookwaren of drank vanuit andere lidsta ten mee naar huis genomen mo gen worden voor eigen gebruik, maar de Britten interpreteren die veel te strikt, vindt Bolke stein. Hij heeft de Britse rege ring om opheldering gevraagd. Als het antwoord hem niet be valt, kan hij in het uiterste geval naar het Europees Hof van Jus titie stappen. Europese burgers hebben het recht alcohol en tabak voor ei gen consumptie in andere lid staten te kopen. Ze betalen dan accijnzen in het land waar ze hun waar hebben ingeslagen. Alleen als de producten worden gekocht voor commerciële doel einden is de accijns verschul digd in het land van bestem ming. Voor eigen gebruik mogen EU-burgers onder meer 800 si garetten, 200 sigaren, 10 liter sterke drank, 90 liter wijn en 110 liter bier mee naar hun ei gen land nemen zonder dat daarvoor accijns moet worden betaald. Maar de Europese Commissie heeft klachten ont vangen dat de Britten zich niet aan deze regel houden. Volgens een woordvoerder van Bolke stein heeft de commissie eerder een soortgelijk probleem gehad met België. Daarbij ging het om de toegestane hoeveelheid ta bak die voor eigen gebruik in een andere lidstaat mag worden aangeschaft. De Belgen hebben hun leven inmiddels gebeterd, aldus de woordvoerder. ANP van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse minister voor Noord-Ierland, John Reid, heeft gisteren een 'estafettepro- gramma' aangekondigd dat ge leidelijk moet leiden tot een normalisering van de veilig heidssituatie in de Britse pro vincie. De maatregelen volgen op de aankondiging van het rooms-katholieke IRA om een deel van zijn wapensarsenaal buiten werking te stellen. De protestantse ministers van de Ulster Unionist Party (UUP) keren terug in de Noord-Ierse regering. Dat verklaarde de voorzitter van de UUP, David Trimble. Hijzelf keert vermoe delijk volgende week terug als Eerste Minister van Noord-Ier- land. Reid zei in het Lagerhuis dat het aantal Britse militairen zal wor den teruggebracht zodra de 'veiligheidssituatie verbetert'. Hij voegde daar aan toe dat vier militaire- en politiesteunpun- ten worden ontmanteld. Daar toe behoren ook de door katho lieke Noord-Ieren gehate wachttorens aan de grens met de Ierse republiek. Het IRA kondigde dinsdag aan een begin te hebben gemaakt met de ontwapening. Reid noemde in het parlement het be sluit van het IRA 'uniek en op recht historisch'. Volgens hem komt het vredesproces hierdoor op een heel nieuw politiek ni veau. Hij zei dat het IRA wa pens, munitie en explosieven heeft vernietigd. Staakt-het-vuren Het IRA heeft dertig j aar gestre den tegen de Britse overheer sing in Noord-Ierland. De groe pering houdt zich sinds 1997 KIEV - De minister van Defen sie van Oekraïne is opgestapt. President Koetsjma heeft zijn ontslag gisteren geaccepteerd. Oleksander Koezmoek neemt met zijn vertrek de verantwoor delijkheid op zich voor het on geval met een Russisch passa giersvliegtuig op 4 oktober. Het toestel werd per ongeluk door een Oekraïense raket uit de lucht geschoten. Daardoor vie len 78 doden. Ten tijde van het ongeluk hielden de Oekraïense strijdkrachten oefeningen op de Krim. Aanvankelijk ontkende Kiev in alle toonaarden dat het vlieg tuig was geraakt door een oe fenraket van het Oekraïense le ger. Russische onderzoekers dachten eerst aan een terroristi sche aanslag, omdat vrijwel alle passagiers naar Israël geëmi greerde Russische joden waren die op weg waren naar hun va derland. Koezmoek erkende vo rige week dat hij vanaf begin af aan eigenlijk overtuigd was van de Amerikaanse visie op de toe dracht van het ongeluk, die uit eindelijk de juiste bleek. De be windsman zei zelf zijn ontslag te hebben aangeboden bij de pre sident. ANP/RTR/AFP aan een staakt-het-vuren. In de provincie zijn nu nog 13.500 Britse militairen aanwezig. Het Noord-Ierse conflict heeft aan alle zijden in totaal minstens 3600 mensenlevens geëist. Premier Blair noemde de ont wapening gisteren in een toe spraak voor het parlement 'een grote stap naar voren' die een 'ruimhartig antwoord recht vaardigt'. Een woordvoerder van de premier had eerder op de dag al gemeld dat de militaire en politiesteunpunten worden ontmanteld 'zo snel als logistiek en fysiek mogelijk is'. Ook wordt een begin gemaakt met de hervorming van de door protes tanten gedomineerde politie macht in Noord-Ierland. Het vredesproces raakte eerder dit jaar in een crisis nadat Trimble ontslag nam als Eerste Minister van de regionale regering uit onvrede over het uitblijven van de ontwapening door het IRA. De drie ministers uit zijn partij volgden zijn voorbeeld. Volgens Trimble moet de herbenoeming zaterdag door de partijleden nog officieel worden goedge keurd. De Amerikaanse president Bush is blij met de ontwapening van het Ierse Republikeinse Le ger. Hij sprak van een histori sche stap die Noord-Ierland dichter bij een duurzame vre desregeling brengt. Het besluit tot ontwapening van het IRA voert de druk op de pro testantse paramilitaire groepe ringen op. Een van de loyalistische orga- nistaties, de Ulster Defence As sociation, heeft al aangekon digd na de stap van het IRA geen wapens te zullen inleveren. ANP/DPA Een man en een jongen staan in e ren. n protestantse wijk in Noord-Belf ast voor een muurtekening die nog weinig goeds belooft na het aanbod van het IRA om de wapens in te leve- foto Jeff J Mitchell/RTR van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten zullen hun aanvallen op doelen in Afghanistan in de ko mende winter in Afghanistan vermoedelijk voortzetten. Het is onwaarschijnlijk dat de oorlog al voor de strenge wintermaan den voorbij is, zei de Ameri kaanse admiraal John Stuffle- beem gisteren op de Ameri kaanse tv-zender CNN. Daarnaast zei de Amerikaanse minister van Defensie Rumsfeld geen enkele reden te zien voor een bombardementspauze tij dens de ramadanDeze islamiti sche vastenmaand begint dit jaar op 17 november. Voor de ra diozender Voice of America zei de minister dat het terroristen netwerk al-Qaeda en de Taliban zich tijdens de vastenmaand ook niet zullen inhouden. In de VS zijn intussen voor het eerst geringe hoeveelheden miltvuur sporen ontdekt in een postcentral van het Witte Huis. Regeringswoorvoerder Ari Flei scher zei dat de centrale op ver scheidene kilometers van het Witte Huis ligt en dat daar nie mand met de sporen in aanra king kan zijn gekomen. ,,Ik voel mij volkomen veilig, ik heb geen miltvuur", zei president Bush. In de VS zijn tot nu toe drie men sen omgekomen door miltvuur. Twee van hen waren medewer kers van de postcentrale van het Witte Huis. De melding in Kenia van miltvuur in een brief uit de VS is vals gebleken. De Amerikaanse luchtaanval len op doelen in Afghanistan gingen in de nacht van dinsdag yan onze redactie buitenland MOSKOU - Een afgezant van de Tsjetsjeense separatistenleider Asian Maschadov heeft de Rus sische regering gevraagd te on derhandelen over de ontwape ning van rebellen. Dit heeft generaal Viktor Kazantsev gis teren gezegd. Kazantsev is een naaste mede werker van de Russische presi dent Poetin en belast met het zuiden van de Russische federa tie, waar Tsjetsjeense moslims 'egen Russische troepen vech ten. Poetin maande de rebellen korte tijd geleden opnieuw hun wapens neer te leggen. De afgezant, Achmed Zakajev, heeft volgens Kazantsev giste- t^n na lang nadenken telefo nisch verzocht een bijeenkomst te organiseren om zaken te be spreken die Poetin recent heeft geopperd. Zakajev heeft echter later op de dag uitdrukkelijk ontkend het over ontwapening te hebben gehad. Hij zei dat er de afgelopen drie a vier weken wel telefonisch contact is tussen de separatisten en Kazantsev, maar dat over de ontwapening van rebellen niet is gesproken. De volgens Kazantsev voorge stelde gesprekken zouden zich richten op cle ontwapening van de separatistische strijders in de Russische deelrepubliek Tsje tsjenië. Daarnaast zou ook de herintegratie van de rebellen in het burgerleven worden bespro ken, zei Kazantsev. Zakajev zou geen voorwaarden aan de ge sprekken hebben verboden. De ontmoeting tussen Poetin en Maschadov wordt mogelijk al binnen tien dagen gehouden. „Wij zien licht aan het einde van de tunnel, wat betekent dat er een vreedzaam einde aan dit conflict kan komen", aldus Ka zantsev. ANP/AFP Afghanen steken per vlot de Kokcharivier over in het noorden van Afghanistan. foto Misha Japaridze/AP op woensdag door. Volgens een Arabische tv-zender kwamen daardoor in het Talibanbol werk Kandahar 93 mensen om, maai er is geen bevestiging uit onaf hankelijke bron voor dit be richt. Het Amerikaanse ministerie van Defensie gaf gisteren toe dat in de afgelopen dagen drie bommen hun doel hebben ge mist. Twee daarvan sloegen in een woonwijk in de hoofdstad Kabul en een bij een bejaarden centrum in de stad Herat. De Verenigde Naties zeiden dat de VS bij hun bombardementen op Herat ook clusterbommen gebruikten. Dat zijn bommen die zijn gevuld met kleinere bommen. In het nabijgelegen oord Shakir Qila zijn volgens de volkerenorganisatie blindgan gers gevonden. De VN hebben Washington gevraagd hoe deze niet-ontplofte bommen onscha delijk gemaakt kunnen worden. Gisteren begon in Peshawar in Pakistan een tweedaagse confe rentie over de toekomst van Af ghanistan na de Taliban. Aan de conferentie doen zo'n duizend mensen mee, vooral politieke vertegenwoordigers en islam- geleerden. De bijeenkomst heet officieel de Conferentie voor vrede en nationale eenheid in Afghanistan en wordt georgani seerd door een beweging van koningsgezinde en traditionele Afghanen in ballingschap. Zij werd geopend door een vertrou weling van ex-koning Zahir Shah, Sayed Ahmad Gailani. DPA/ANP door Mare Peeperkom BRUSSEL - De kerstman bezwijkt onder de Brusselse regelzucht. Althans in het Britse warenhuis Woolworths, dat be weert door de politiek correcte wetgeving van de Europese Unie verplicht te zijn nu ook kerstvróu wkleren te verkopen. De EU verbiedt immers de stereotypering van ty pisch mannelijke en vrouwelijke beroe pen, dus moet na de piloot, de bouwvak ker en de marinier nu ook de kerstman er aan geloven. Woolworths zegt de EU-regels volledig te zullen naleven en de etalages voortaan uitsluitend met 'kerstkoppels' te bevol ken. In de rekken hangt naast de kerstmankleding een geheel nieuwe lijn voor kerstvrouwen. De traditioneel rood- /witte broek en het dito jasje zijn vervan gen door een jurk in dezelfde kleuren. Dc baard is achterwege gelaten. Voor de kerst jurk inclusief bijpassende muts en riem moet de burger 35 gulden neertellen. Europees Commissaris Diamantopoulou (sociale zaken) sprak gisteren van 'een goedkope reclamestunt' van Woolworths. Bedoeld om de verkoop van de kerstspul len op te krikken nu vrijwel ieder Brits huishouden op zolder reeds een kerst manpakje heeft liggen. Natuurlijk streeft de Brussel naar gelijke behandeling van mannen en vrouwen. Maar daar hebben de kleren van de kerstman niets mee te maken. „Die zijn heel uniseks", bezweert de woordvoerder van Diamanto poulou. Voor de zekerheid toont hij een fo to met twee speels uitgedoste dames in de bekende rood/witte pantalon. GPD BEIJING - In de Chinese provincie Fujian zijn sinds juni 160 vermoedelijke mensensmokkelaars gearresteerdDat meldde gisteren het staatspersbureau Xinhua. Volgens Xinhua strijdt de politie in Fujian, een kustprovincie in het zuidoosten van het land, met succes tegen 'de groepsge wijze illegale immigratie'. De campagne tegen de mensen smokkelaars, die werd ingezet nadat 58 Chinezen in juni vorig jaar in een Nederlandse vrachtwagen waren gestikt, duurt nog tot februari. Chinezen die in het buitenland geld hopen te verdienen beta len smokkelbendes soms wel 150.000 gulden om overzee te worden gezet. AP NOMADI - In de Zuid-Afrikaanse plaats Nomadi heeft een 26-jarige gedumpte minnaar uit woede vijf huizen in brand gestoken. De man ging volkomen uit zijn dak nadat hij de bons had gekregen van zijn vriendin. Eerst stak hij het huis van de vrouw in kwestie in brand toen ze zich daar had opgesloten. En daarna de woningen van de buren waar de vrouw naar toe was gevlucht. Elk huis waar ze opnieuw haar toevlucht had gezocht, ging in vlammen op. Buurtbewoners'konden de gefrustreerde minnaar uiteinde lijk overmeesteren. ANP MOSKOU - Het Russische parlement heeft een amnestie af gekondigd voor 24.000 gevangenen. Binnenkort worden 10.000 mindei'jarigen en 14.000 vrouwen vrijgelaten uit de veelal overvolle Russische gevangenissen. In aanmerking komen onder anderen kinderen van onder de zestien jaar die een straf uitzitten van minder dan zes jaar en vrouwen die zwanger zijn, boven de vijftig of lijden aan tu berculose. Zo'n 17 procent van de-vrouwen en kinderen in Russische gevangenissen zijn veroordeeld wegens de smokkel van drugs. Zij komen niet in aanmerking voor vrijlating. AFP ROME - Italiaanse onderzoekers hebben een waarschuwing voor mensen met een relatie: pak nooit de mobiele telefoon af van je partner. Het kan seksuele problemen veroorzaken. Tijdens een onderzoek werd van driehonderd Italiaanse vrij willigers het mobieltje afgenomen voor een periode van vijf tien dagen. Een kwart van de 'mobiellozen' zei dat hun zelf vertrouwen een forse deuk opliep wat leidde tot seksuele problemen. Van alle vrijwilligers konden 48 het helemaal niet opbrengen om seks te hebben als ze hun trouwe mobieltje moesten missen. Meer dan de helft van de proefkonijnen zei niet meer zonder zijn of haar telefoontje te kunnen. Slechts 30 procent van de vrijwilligers zei totaal geen hinder te hebben ondervonden. ANP WASHINGTON - De Amerikaanse sonde 2001 Mars Odyssey is in de nacht van dinsdag op woensdag in een baan rond de Rode Planeet gekomen. Na een probleemloze reis van zes maanden en 460 miljoen kilometer slingerde de sonde zich om 04.46 uur Nederlandse tijd rond onze zusterplaneet. Voor de Nasa is de geslaagde remmanoeuvre bij deze 300 mil joen dollar kostende missie een opsteker. De Nasa is in 1999 haar twee vorige Marssondes kwijtgeraakt door van mense lijke fouten. De sonde is ontworpen om naar sporen van water te kunnen zoeken. Vei'der zal het apparaat speuren naar de aanwezigheid van mineralen en stralingsmetingen uitvoeren. BELGA/AFP/DPA door Hetty van Rooij ËRUSSEL - De Navo heeft een of meer terroristische aanslagen op Amerikaanse militaire doe len in Bosnië weten te vermij den. Een Navo-woordvoerder in de Belgische hoofdstad Brussel bevestigde gisteren dat een aan tal mensen in samenwerking met de Bosnische politie is gear resteerd en nog steeds vastzit. Op het Navo-hoofdkwartier in Brussel wordt aangenomen dat er aanslagen zijn verijdeld op het Amerikaanse kamp 'Eagle Base' bij Tuzla en op het kleine re kamp 'Connor' bij Srebreni ca. De verdachten zouden extre mistische moslims zijn, voor een deel uit Bosnië en voor een deel afkomstig uit andere landen. Ook over hun aantal doet de Navo geen enkele mededeling, maar de speculaties op het hoofdkwartier in Brussel lopen uiteen tussen tien en twintig. Een paar arrestanten zouden in middels weer zijn vrijgelaten en het land uitgezet. De Navo-troepenmacht die in Bosnië de vrede moet handha ven telt ongeveer 18.000 militai ren, onder wie rond 3000 Ameri kanen. Het 'voorkomen van terroristi sche aanslagen' is een taak die formeel in de opdracht van de Sfor troepenmacht staat, bena drukt een Navo-woordvoerder. „Het is niet iets waar we op 11 september mee zijn begonnen. Voor de aanslagen in Amerika werd er hier al iets beraamd," Sciencefiction Over de aard van de dreiging, en de reden van de arrestaties, hult de Navo zich in een diep zwij gen. „Als je denkt dat je een aan slag hebt voorkomen en er dus niets is gebeurd, zit je meteen een beetje in de sciencefiction", zegt een Navo-medewerker. De meeste Amerikaanse militairen in Bosnië zijn gestationeerd op 'Eagle Base', een kamp dat is in gericht nadat de Dayton-ak- koorden in 1995 een einde maakten aan de oorlog. Uit angst voor aanslagen zijn zowel de Amerikaanse als de Britse ambassade in Serajevo vorige week een paar dagen gesloten geweest. GPD van onze redactie buitenland MAKURDI - De autoriteiten in het Nigeria hebben uitgaans verboden ingesteld in de steden Markurdi en Gboko. Iedereen die het verbod overtreedt, kan zonder pardon door veiligheids troepen worden neergeschoten. De maatregel volgt op geweld in dorpen in de regio, die weer tot gewelddadige protesten leidden in beide steden.' Nigeriaanse militairen hebben deze week in vier dorpen een bloedbad aangericht waarbij volgens ooggetuigen meer dan tweehonderd mensen zijn ge dood. Dat gebeurde in de buurt van een plaats waar eerder deze maand de verminkte lijken van negentien soldaten werden ge vonden. De militairen drongen maandag eerst het dorp Gbeji binnen in het midden van het land. Ze be gonnen om zich heen te schieten en brachten daarbij meer dan honderd mensen om. Het ge weld verspreidde zich daarna naar de nabijgelegen dorpen Vaase, Anyiin en Zaki-Bian. Een verslaggever van het radio station Radio Benue bracht dinsdag een bezoek aan Zaki- Bian. Het dorpsplein lag be zaaid met meer dan honderd lij ken, zo zei hijEen boer uit Gbe ji overleefde het bloedbad. Hij hield zich schuil in bosjes. Na het bloedbad staken de soldaten het dorp in brand. Een woordvoerder van het leger sprak tegen dat soldaten dorpe lingen hebben gedood. Wel zei hij dat de strijdkrachten opzoek naar wapens van de negentien militairen wier lijken op 12 ok tober werden gevonden. De sol daten zij n maandag met militai re eer begraven. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5