Zwembad Sas wordt veiliger Help de Sint 'n handje... giro 404040 Vluchtelingen PZC Heemkundige schrijft boek over geld il|J|p Zuster Moens krijgt uit handen delegatie 1500 gulden uit actie reizen altijd last minute ZOA Het Nationaal Reumafonds bestaat 75 jaar. Dat is ook 75 jaar steun van hulpvaardige mensen. Mensen die geld geven, collecteren of anderszins ons werk steunen. Nationaal Reumafonds College neemt maatregelen Vertellers treden op voorgrond op dialectavonden Wafelactie Halloween-disco voor kinderen Kermis in Heikant z20 donderdag 25 oktober 2001 door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Burgemees ter en wethouders van Sas van Gent hebben besloten om de veiligheidsvoorzieningen in het Sasse openluchtzwembad te verbeteren. Momenteel wordt het zwembad op het kanaaleiland grondig ge renoveerd. Zowel het grote bad als het kinderbad wordt ver nieuwd. Ook worden er nieuwe speel- en verwarmingselemen ten aangebracht. TERNEUZEN - In het kader van de Week van het Zeeuwse Boek houden de gezamenlijke Zeeuws-Vlaamse bibliotheken een vijftal dialectavonden. On der de titel 'Vertellen en Voorle zen in de Streektaal' zullen bekende en aankomende vertel lers en vertelsters vanaf volgen de week op vijf locaties in de re gio in het voetlicht treden. Ook bestijgt een aantal voormalige voorleeskampioenen het podi um. De avonden zijn gepland op woensdag 31 oktober in de bi bliotheek Koewacht (De Vlas- schaard), donderdag 1 novem ber in de bibliotheek Terneuzen, dinsdag 6 november: in de bi bliotheek Kloosterzande, woensdag 7 november in de bi bliotheek Oostburg, donderdag 8 november in de bibliotheek Sas van Gent. Alle avonden be ginnen om 19.30 uur behalve in Oostburg (20.00 uui'). Toegangs kaarten zijn verkrijgbaar bij de bibliotheken. Het Sasse college vindt het ver standig om tegelijkertijd enkele nieuwe veiligheidsvoorzienin gen te treffen. Zo zal de extra entree van het zwembadterrein, die nu door bouwverkeer wordt gebruikt, na de renovatie wor den ingericht als tweede (nood-)uitgang. Via deze weg moet het zwembad bij calamiteiten ook bereikbaar worden voor brandweerwagens en voertuigen van andere hulp diensten. Het college is van plan om rond het bad een eenrich- tingsverkeerslus aan te leggen. Nu is de toegangsweg tot het bad feitelijk te smal om twee au to's met goed fatsoen te laten passeren. Omdat de weg ook door veel fietsers gebruikt wordt, is het uit oogpunt van verkeersveiligheid noodzake lijk maatregelen te treffen. Het college wil verder laten on derzoeken of er in het zwembad meer schuifmogelijkheden ge maakt kunnen worden. Training Het is ook de bedoeling dat het personeel van het bad extra trainingen krijgt in het infor meren van gasten bij inciden ten, het verlenen van assistentie bij evacuaties en andere noods cenario's. Het personeel van het Sasse zwembad zal dit soort za ken vaker met de brandweer moeten oefenen. TERHOLE - De fanfare Excel sior houdt zaterdag 27 oktober de jaarlijkse wafelactie. De le den van de muziekvereniging gaan in Terhole en omgeving met de lekkernijen langs de deur. De opbrengst is bestemd voor het instrumentenfonds van de Excelsior. door Conny van Gremberqhe NIEUWVLIET - De voorbije jaren kwamen er regelmatig mensen bij Bert Kennis uit Nieuwvliet over de vloer met vragen over oude en nieuwere muntjes. Geldstukken die ze gevonden hadden in oude la des of op zolder. Andere keren ging het over papiergeld. Coupures uit lang vergeten tij den. De archeoloog-heemkundige dook dan in zijn archief, snuf felde in boeken, informeerde bij instanties of archieven en kwam meestal wel met een verklarend verhaal over wan neer het geld gebruikt werd, wat de waarde toen was en nu is, hoe lang de valuta geldig bleef en meer van zulks. Toen enkele jaren terug de invoe ring van de Europese een heidsmunt een bekeken zaak leek, nam Kennis het plan op om een boekje te schrijven over de muntgeschiedenis. Als voorman van de Stichting Werkgroep Amateur-Archeo logen West-Zeeuws-Vlaande- ren en lid van het Koninklijk Genootschap voor Numisma tiek en Penningkunde ervaar- de hij dat bij veel mensen erg veel vragen leefden over het gebruik van munten vroeger, nu en straks. Twee jaar is de 68-jarige Kennis doende geweest om in formatie te vergaren over Kel tische ringen, Katangese kruisjes, de eerste munten, de Zeeuwse muntgeschiedenis, de opkomst van het bankwe zen, de eurokoorts en tal van andere zaken. Vervolgens gin gen er nog maanden zitten in het ordenen van de gegevens en het uiteindelijke schrijfpro ces. Begrijpelijke taal Het resultaat is 'Van duit tot euro', een handzaam boekje met bijna 170 bladzijden waarin in begrijpelijke taal de grote lijnen van de muntge schiedenis is neergelegd. Ken nis pretendeert niet volledig te zijn geweest. „Dat is ook niet mogelijk in een boek van deze omvang. Toch meen ik een aantal aardige zaken te heb ben aangedragen waar men sen die niet deskundig zijn best iets aan hebben", zegt hij. VOORZIJDE KEERZIJDE Dn bafmder of schroefpers, waarmee met grote diuk fraaie, scherpe munten werden vervaardigd- Illustratie uit het boekje Van duit tot euro. Kennis begint zijn werk met een korte inleiding over de in voering van de euro, de her komst van ons geld, primitieve betaalmiddelen (van kralen tot slaven), de eerste munten, de wetgeving op het vlak van betaalmiddelen door de eeu wen "heen en de basisbeginse len van de penningkunde. Vervolgens komen er hoofd stukken waarin het muntwe zen in Zeeland besproken wordt, de ontwikkeling van bankbiljetten en de bijzonder heden van de biljetten, het hoe en waarom van de euro, oude munten en de postzegels. Aardig is dat Kennis een f outj e ontdekte op het laatste biljet van 250 gulden, waarop alle Nederlandse vuurtorens ge noemd worden, midi' die van Breskens vergeten is. Gezegden Veel aandacht besteedt Kennis aan de euromunten, die alle maal in het boek staan afge beeld, net als de biljetten ove rigens. De schrijver sluit zijn serieuze beslommeringen af met een luchtig hoofdstukje over gezegden en uitdrukkin gen over geld. Kermis heeft het boekje ge maakt met de steun van de Ra bobank West-Zeeuws-Vlaan- foto Charles Strijd derenHet werd gedrukt in een oplage van 1250 exemplaren en wordt uitgegeven door de stichting Werkgroep Amateur Archeologen (WAA, Sint Ba- vodijk 56) in Nieuwvliet, waar het werk ook besteld kan wor den. 'Van duit tot euro' kost 50 gulden. De inhoud van het boek vorm de overigens de basis voor de gelijknamige tentoonstelling over geld die tot april 2002 loopt in het streekmuseum in West-Zeeuws-Vlaanderen. De expositie is te bezichtigen van dinsdag tot zaterdag van 13 tot 17 uur. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Alex Telehala en Eli Metiary overhandigden gisteren 1500 gulden aan Ro nald Elderkamp van de werk groep gezondheidsprojecten Vlissingen-Ambon. Elderkamp vertrekt 11 november met een Vlissingse delegatie naar de Molukken om het bedrag, dat eerder dit jaar opgehaald is bij een Molukse culturele manifes tatie van de wijkraad Oost-Sou burg, naar zuster Francisco Moens te brengen. Zij maakt zich op de Molukken sterk voor hulp aan de vluchtelingen. Elderkamp heeft contacten in de gezondheidszorg op de Mo lukken opgebouwd en zuster Moens enkele keren ontmoet. „Zuster Moens heeft een aantal kleinschalige projecten opgezet om vluchtelingen te helpen. Door de onlusten zijn er circa 100.000 vluchtelingen." Het kan zijn dat Moens met die gift tweedehands kleding in koopt. „De kleren worden in kraampjes op de markt door verkocht door de vluchtelingen. Zo ontstaat een handeltje en kunnen ze een begin maken met de opbouw van een nieuw leven. Misschien koopt zuster Moens er kuikens voor. Die kuikens moeten verzorgd worden voor de leg." Nierdialysecentrum Elderkamp zal dit keer met en kele technici op Ambon een nierdialysecentrum aansluiten. De apparatuur is een gift'van het ziekenhuis in Goes. „Het ou de nierdialysecentrum in het ziekenhuis van Ambon-stad functioneerde niet meer. Dat is al twee jaar het geval. Mensen die afhankelijk zijn van deze apparatuur moeten naar Ma kassar gaan. Maar voor sommi gen is een reis van 1500 kilome ter niet te overbruggen." Elderkamp heeft het idee dat rustiger is geworden op Ambon. D at heb ik gehoord van Moluk- kers die teruggekeerd zijn van een bezoek aan familie op Am- bon en ik hou het bij op inter net." Houdt de rust aan dan kan een begin met de wederopbouw worden gemaakt. De gemeente Vlissingen heeft een zusterrela- tie met Ambon en in het kader daarvan wachten enkele projec ten op het eind van de onlusten. Vlissingen wil een kleinschalig visserijproject in Seri op Ambon opzetten en een afvalverwer kingsproject gaan leiden. SAS VAN GENT - Het Sociaal Cultureel Werk (SKW) houdt vrijdag een Halloween-disco voor kinderen in De Roselaer in de Noordstraat te Sas van Gent, Bezoekertjes worden in Hallo- ween-kleding verwacht en krij gen blacklight schmink. De disco wordt afgewisseld met po dium acts en tussendoor worden HalloWeen-hapjes en drankjes geserveerd. De discoavond voor kinderen van cle basisschool wordt ge houden van 19.00 tot 20.30 uur en vanaf 20.45 uur kunnen kin deren van 12 jaar en ouder zich uitleven. HEIKANT - Heikant viert vanaf zaterdag 27 tot en met maandag 29 oktober kermis. De jeugd kan zich vermaken met verschil lende kermisattracties. Zaterdagavond begint om 21.00 uur in het gemeen schapscentrum 't Heike een dansavond voor jong en oud. Disjockey Frank Smet verzorgt de muziek. Zondagmiddag spannen cle liefhebbers om 14.30 uur in 't Heike de boog voor een schieting op de liggende wip. Maandagmorgen begint om 9.30 uur in de plaatse lijke parochiekerk een eu charistieviering voor de overleden parochianen. Na de dienst is er in 't Hei ke gelegenheid om te dan sen. 's Middags is er hier nog een afsluitende ker- misschieting. PEPERNOOT Bij talloze kinderen in Nederland komt Sinterklaas nooit op bezoek. Deze kinderen kunnen niet bij hun ouders wonen en zijn bijvoorbeeld in een tehuis geplaatst. Daar vinden ze een liefdevol thuis, maar geld voor extraatjes is er vaak niet. Kinderhulp helpt de Sint 'n handje. Helpt u mee? Met een 'noodbijdrage van 25,- op giro 404040 bezorgt u een kind al 'n heerlijk avondje! Wilt u eerst meer informatie, bel ons dan even. Maak kans op een ballonvaart! Als u vóór 5 december een 'noodbijdrage doet, loot u mee voor een gesponsorde ballonvaart in de Kinderhulpballon! Deventer Brinkpoortstraat 32, 741 I HS Deventer, Tel.: 0570 - 61 I 899 Internet: www.kinderhulp.nl e-mail: info@kinderhulp.nl Giro 550 Postbus 4130 7320 AC Apeldoorn www.ZOAweb.org VLUCHTELINGEN "DANK U" Tijdens ons jubileum is dit een boodschap aan al die honderdduizenden die de reumabestrijding helpen. Namens anderhalf miljoen mensen met reuma: "DANK!!!". Reuma is een ziekte met beperkingen, pijn en onzekerheid. En is nog altijd niet te genezen. Blijf het Nationaal Reumafonds helpen. - REUMABESTRIJDING Voorvragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 (22cPm) www.reumafonds.nl (deze mededeling is door de media gratis geplaatst)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 52