Fietspad wellicht verplaatst JÉKOHl £R weu PZC Hoofdmeester Dieleman gaat zich aan zijn hobby's wijden Erkenning voor bewezen diensten in Nieuw-Guinea Rijkswaterstaat gaat niet uit van plaatval bij kapseizen Bo/Gy Extra waarschuwing voor hardrijders 17 Overleg veilig verkeer Terhole Beamholes treedt op in Westdorpe Speelgoedbeurs gaat niet door Vrachtwagen rijdt door na ongeval Belg betrapt met softdrugs Draaibrug Oost-Souburg gestremd Medicijnen verloren in Middelburg Joyriding leidt tot ongeval Inbrekers stelen nepgeld donderdag 25 oktober 2001 door René Hoonhorst TERHOLE - Rijkswaterstaat heelt de plannen aangescherpt voor verbeteringen aan rijks leg N60 die door Terhole loopt, en het daarlangs gelegen fiets pad. De wegbeheerder over weegt onder meer het fietspad te verplaatsen tot achter de wo ningen. De uitgewerkte plannen werden gisteren besproken met verte- genwoordigers van de gemeente Hontenisse, de provincie, de po litie en 3VO. Binnenkort zullen de ideeën ook worden bespro ken met de dorpsraad. Daarna WESTDORPE - De Stichting Muziekpromotie Westdorpe presenteert zaterdag in café De Gravin aan de Graaf Jansdijk een optreden van de Goes/Mid- delburgse band The Beamholes. Deze vijfmansformatie brengt stevige, melodieuze rock uit het begin van de jaren zeventig en ;covers vanNeil Young, Bob Dy lan, Roling Stones, Wishbone Ash en Jethro Tuil. Het optreden ibegint om 22.00 uur. HULST - De tweedehands speelgoedbeurs van de speel-o- theek Aap Noot Mies die voor zaterdag 27 oktober in de hal van Den Dullaert op het pro gramma stond, gaat niet door. Er hebben zich bij de speel-o- theek te weinig particuliere ver kopers aangemeld. door Wout Bareman TERNEUZEN - Rijkswater staat gaat er niet vanuit dat het zandschip Bo/Gy uit Terneuzen 'ds gekapseisd na een plaatval. De familie van schipper Visser daarentegen zoekt de oorzaak van het ongeluk, dat zich twee weken geleden op de Wester- schelde bij de Hooge Platen oltrok, wel degelijk in een plot selinge afkalving van de zand plaat. Het schip zou door de zui ging zijn 'omgerold'. Het Zeeuwse Landschap be schikt, als beheerder van het na tuurgebied de Hooge Platen, nog niet over aanwijzingen dat er ter plekke sprake zou zijn ge weest van een plaatval. Volgens woordvoerder Ch. Jacobusse komt dat soort natuurver schijnselen daar wel voor, maar zeker niet heel regelmatig. De morfologische dienst van Rijkswaterstaat Zeeland houdt de gedragingen van zandplaten, REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl mogen inwoners van Terhole hun zienswijzen over het verho gen van cle verkeersveiligheid laten horen. Het overleg over verkeersmaatregelen is een half jaar geleden op gang gekomen na een dodelijk verkeersonge luk, het tweede binnen een jaar. Burgemeester A. Vogelaar wil voor het overleg met de dorps bewoners niet ingaan op moge lijke aanpassingen van de rijksweg en het fietspad. Hij be vestigt wel dat verplaatsing van het fietspad 'naar de oostkant' (achter de huizen langs) door Rijkswaterstaat als reële optie wordt gezien. Met duidelijker wegmarkeringen en het ver plaatsen van de as van het fiets pad heeft Rijkswaterstaat al enkele aanpassingen doorge voerd. Vogelaar: „De nu voorge stelde maatregelen moeten voor verdere optimalisering van de verkeersveiligheid in het dorp zorgen. Mijns inziens doet Rijkswaterstaat een goede po ging." De burgemeester sprak zich niet uit over cle mogelij khe- den voor een rondweg om Ter hole. De gemeenteraad en ook Rijkswaterstaat zien zo'n rond weg als de meest ideale oplos sing. Het lijkt echter onwaarschijn lijk dat het Rijk bereid is geld beschikbaar te stellen voor een dure rondweg. Na het opheffen van het veer Kruiningen-Perk- polder neemt de verkeersinten siteit alleen af, verwachtten de experts enkele jaren geleden. Nieuwe theorieën over meer drukte na opening van de Wes- terscheldetunnel zijn voorlopig speculatief. Als de verkeersaf wikkeling richting Hulst en Antwerpen in de toekomst via een tunnel bij Sluiskil, de Trac- taatweg en cle Langeweg plaats vindt, zal de druk op Terhole af- foto Charles Strijd door René Hoonhorst HULST - Veel automobilisten zien de waar schuwing al twee weken langs diverse we gen in Zeeuws-Vlaanderen. Een alternatief verkeersbord dat een maximumsnelheid van tachtig kilometer gebiedt met daarbo ven de bemoedigende kreet 'Je komt er wel'. In de 0 van tachtig is een klokje getekend dat 'vijf voor twaalf' aangeeft. Een ludieke manier om hardrijders nogmaals op de ge varen van te hoge snelheden te wijzen. De borden staan vaak dicht bij de officiële snel heidsborden, zoals bij de rotonde bij Terra Nova, net buiten Hulst. Hoewel wegbeheer- ders vaak moeite hebben met alternatieve borden, zijn deze borden ongemoeid geble ven. De verkeersspecialist van de Zeeuwse politie, bestuursleden van verkeersproject de Ruit en enkele wethouders uit de regio weten niet direct welke instantie de atten tieborden heeft geplaatst. Maar uiteindelij k blijkt de provincie verantwoordelijk. Dat had iedereen kunnen weten, zegt cam pagne-coördinator René Meesters van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ). De ROVZ vraagt ieder najaar tijdens de bietencampagne aandacht voor het matigen van de snelheid, deze keer op nieuw met door scholieren ontworpen bor den. De waarschuwingssignalen staan niet al leen in Zeeuws-Vlaanderen, maar ook el ders in de provincie langs tachtig-kilome terwegen. Binnen de bebouwde kom zijn hier en daar ook borden te vinden, met 'Min der snel, overzie het kruispunt wel'. De snel heidscampagne duurt officieel tot en met vrijdag 16 november. Een paar weken later begint de alcoholcampagne (de alcoholloze Bob die rijdt) voor de feestdagen weer. optredende diepteverschillen in de vaargeulen en andere veran deringen van dag tot dag bij. Dat gebeurt vooral door peilin gen. Woordvoerder J. Geluk van Rijkswaterstaat: „Praat je over een plaatval, dan heb je het over een natuurverschijnsel, dus kun je nooit 'nooit' zeggen. Dat ver schijnsel is, in relatie met de Hooge Platen, bij onze dienst niet onbekend. Maar als wordt beweerd dat het ook in dit geval om de gevolgen van een plaatval zou gaan, moeten we dat verder onderzoeken. Het is sowieso zaak om, met het oog op het nog lopende onderzoek van de wa- terpolitie en de Raad voor de Transportveiligheid, te zorgen dat onze meetgegevens op orde zijn." Extra aandacht Nu het verband wordt gelegd tussen het kapseizen van de Bo/Gy en een mogelijke plaat val, overweegt waterstaat extra aandacht te besteden aan de si tuatie ter plaatse. Maar scheep vaartdeskundigen leggen niet direct een relatie tussen het kapseizen van het zandschip, waarbij de 15-jarige zoon van de schipper verdronk, en een plaatval. In scheepvaartkringen wordt er na de uitleg van Arend Visser, de broer van de schipper, vanuit gegaan dat de Bo/Gy aan de grond is gevaren op de Hooge Platen, nadat het beunschip bij de zandzuiger Interballast III een lading van ongeveer 1600 ton zand had ingenomen. Nadat het schip naar bakboord zou hebben gemanoeuvreerd, kap seisde het vervolgens direct over stuurboord. Geen fouten De schippersfamilie Visser is er echter van overtuigd dat het drijf vermogen van het schip (twee aaneengelaste landings vaartuigen) zo groot was, dat het simpelweg niet kón kapsei zen. Arend Visser: „De enige oorzaak die wij kunnen beden ken, is een plaatval. En alle an dere suggesties zijn indianen verhalen. Dat is dus regelrechte lulkoek. Het schip was niet lek, het had veel meer luchtdichte compartimenten dan welk an der beunschip ook en er zijn door de schipper - die enorm veel ervaring heeft - absoluut geen fouten gemaakt. De oor zaak móet wel liggen in een ex terne factor, dus de afkalving van de zandplaat." Nu hoofdmeester Freek Dieleman afscheid neemt, verliest de openbare basisschool in Zaamslag een eigenzinnige directeur. foto Charles Strijd door Wout Bareman v ZAAMSLAG - De Irisschool in Zaamslag, een klein 'openbaar' bolwerk in een over wegend christelijke gemeenschap, neemt afscheid van een eigenzinnige man. Di recteur Freek Dieleman (61) verlaat de openbare basisschool zonder al te veel pijn in het hart. Hij stond 38 jaar zeer ge motiveerd voor de klas, maar zal het on derwijs straks niet missen. „Het was mijn werk. En nu ga ik andere dingen doen; vooral dingen die ik óók heel leuk vind." Dieleman, geboren in de polder bij Bier vliet, durft zich best zo'n typische 'hoofd meester' van een dorpsschool te noemen. Maar wel een met een uitgesproken eigen mening, die niet altijd strookte met de op vattingen van z'n collega's. Hij is trots op de meer dan goede contacten met de ou ders. Toen hij in 1961 aantrad, waren het de vaders en moeders van zegge en schrij ven dertien kinderen, bij z'n afscheid zijn het de ouders van dertig leerlingen. „En dat zijn stuk voor stuk mensen die bij de schoolkeuze precies wisten waarom ze voor de Irisschool kozen. Natuurlijk heb je hier te maken met een niet weg te cijfe ren 'concurrentie' van het christelijk on derwijs, maar we hebben het altij d gered. Vol lof is hij over de ouders, over de mede zeggenschapsraad en de ouderraad, over hun inzet ('ze stonden altijd klaar'), echt, niets dan lof. Maar er zijn ook kritische kanttekeningen. Werkende ouders blij ken niet altijd - goede uitzonderingen daargelaten - voldoende aandacht te be steden aan de opvoeding van hun kroost. Dieleman veelbetekenend: „Tja... ik heb de tijd nog meegemaakt dat kinderen door hun ouders zelf werden opgevoed. En dat is nu in veel gevallen helemaal anders. Er zijn heel veel kinderen, die nu eens wor den gedumpt bij die en dan weer bij een ander. Een kind zoekt vastigheid, zeker heid en vooral ook geborgenheid. Als ze die veiligheid en geborgenheid enkel op school vinden, is er iets mis. Je merkt het aan kinderen, als de opvang niet goed is. Concentratieverlies, vergeetachtigheid, rusteloosheid... het zijn allemaal sympto men. Ik kaart dat zeker aan bij de ouders, maar als ze niets aan de situatie willen veranderen, rest mij niets andei's dan ex tra aandacht te besteden aan die kinde ren. En dat is dan weer het voordeel van een kleine school." Zoals er ook andere voordelen zijn. De Irisschool scoort bij voorbeeld traditiegetrouw erg hoog bij de jaarlijkse Cito-toets. Leerlingen die eraan deelnemen, beantwoorden steevast ge middeld tachtig procent van de vragen goed. Een kwestie van onderwijs op maat. Jagen Een dorp als Zaamslag verwacht meer van 'de hoofdmeester' dan alleen maar goed onderwijs. Dus stond Freek Diele man aan de wieg van de omni-sportver- eniging, die fungeerde als een platform voor alle sportverenigingen in het het dorp, zat hij in de dorpsraad, in de organi satie van het jaarlijkse dorpsfeest en ver vulde hij tussen de bedrijven door nog tal van andere (bestuurs)functies. Hobby's? Duivensport, oude munten, ansichtkaarten uit de regio ('Alleen de straten in Terneuzen zijn nog dezelfde, karakteristieke gebouwen zijn verdwe nen; wat dat betreft is Terneuzen een cul tuurbarbaar') en jagen. „Als jongetje van een paar turven hoog was ik al een jager. Liep ik met een zelfgemaakte pijl en boog rond. Nu ben ik met veel plezier drijver tijdens de jacht of stouwer, zoals ze in Oost-Zeeuws-Vlaanderen zeggen. Zeg me wat er mooier is... Een hele dag in de na tuur, daarvan kan ik zo intens genieten. Er moet wel serieus worden gejaagd. Een aangeschoten fazant laten we zeker niet kreperen. Je praat dan toch over leven en dood." Computers Als de huidige ontwikkelingen in het on derwijs ter sprake komen, dan spuwt Freek Dieleman vuur. „Het is al jaren het sluitstuk van de begroting. Wij leiden kin deren op voor een nieuwe maatschappij, zonder dat we die kinderen wegwijs kun nen maken op goede, moderne computers. Wij werken met - overigens in dank aan vaarde - afdankertjes. Er is bovendien een schreeuwend gebrek aan onderwijs krachten. Je hebt zij-instromers. onder- instromers.. Slagers, die met hun vak ge stopt zijn, kunnen na een bijscholing van een paar maanden bij wijze van spreken zo voor de klas. Het vak vergrijst en er is nauwelijks jonge aanwas." Dieleman neemt vrijdag afscheid op het stadhuis en treft zaterdag z'n oud-leerlingen tijdens een reünie in het schoolgebouw. AARDENBURG - Na het veroorzaken van een aanrijding op de Olieweg in Aardenburg is een bestuurder van een vracht auto gistermiddag doorgereden. Een 65-jarige automobilist uit Maldegem (B) reed rond drie uur over de Olieweg in de richting van de Draaibrugseweg. Een onbekende vrachtwagenbestuurder had zojuist zand ge lost en wilde vooruit rijden om het overige deel te lossen. Hij zag niet dat de Belg hem passeerde en reed de personenwagen aan. De vrachtwagenbestuurder zei dat hij zich niets van de aanrijding aantrok en reed verder. TERNEUZEN - De politie heeft gistermiddag in de wagen van een 27-jarige Belg op de Tractaatweg in Terneuzen tien jointjes en een zakje met wiet aangetroffen. De softdrugs zijn in beslag genomen. De politie hield de wagen aan omdat de chauffeur en zijn pas sagier geen gordel droegen. Daarvoor kregen beiden een boete van honderd gulden. OOST-SOUBURG - De scheepvaart kan in de avonden en nachten van woensdag 31 oktober en 1 november niet door de draaibrug bij Oost-Souburg. De provincie voert dan onder houdswerkzaamheden uit aan de brug. De eerste stremming begint om acht uur 's avonds en eindigt de volgende ochtend om zes uur. De tweede avond blijft de brug al om zes uur dicht, tot de volgende ochtend zes uur. Als er boten willen passeren, is dat mogelijk tijdens de tweede stremming rond half tien 's avonds. MIDDELBURG - Op het traject Albert Heijn, Nieuwstx-aat, Dam, Dwai-skaai in Middelburg heeft een persoon gistermid dag anti-depressivia verloren. De medicijnen (remeron) zit ten in en wit zakje en zijn bij inname vooral voor kinderen heel gevaarlijk. Personen die de medicijnenhebben gevonden kunnen contact opnemen met de politie: 0900-8844 BROUWERSHAVEN - Een 27-jarige inwoner uit Schagen heeft dindagavond in Brouwershaven een ongeval veroor zaakt. De man had zonder toestemming de auto van een bekende weggenomen. Hij reed hiermee, zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs, over het Slingerbos richting Haven Zuidzijde. De man had de auto niet onder controle en botste tegen een lantaarnpaal. Het voertuig raakte aan de voorkant geheel be schadigd. Bij onderzoek bleek dat de man gedronken had. Hij kreeg een dagvaarding mee naar huis. Eerder die avond belandde in Zierikzee aan de Heuvelsweg een personenauto op een vluchtheuvel. Een 41-jarige be stuurder uit Brouwershaven belandde door onbekende oor zaak op de bult en vernielde een verkeersbord. De auto raakte aan de voorzijde beschadigd. VLISSINGEN - Een schoolgebouw in Vlissingen is tussen dinsdag en woensdag bezocht door inbrekers. De toegang tot de school werd geforceerd en de daders hebben nepgeld weg genomen. door René Hoonhorst AXEL - Pieter Jan van de Velde (60) uit Axel ziet het Draagin- signe Gewonden als een 'gerust stelling'. Een bewijs van erken ning dat hij veertig jaar geleden niet voor niets in Nieuw-Guinea was, maar omdat de Nederland se samenleving en de Papoea's dat nodig achtten. Van de Velde was gisteren dan ook zeer blij dat burgemeester J.F. Mulder hem het insigne op speldde. Niet alleen omdat hij als gedecoreei'de automatisch een uitkering krijgt voor oud militairen, maar vooral als be wijs dat zijn verdiensten voor het vaderland na veex*tig jaar niet vergeten zijn. Niet dat Piet van de Velde 39 jaar geleden, toen hij na vijftien maanden legerdienst terug keerde uit Nieuw-Guinea, zich zelf nog vragen stelde over de verrichte militaix-e arbeid. Psy chische nazorg na ooxiogshan- delingen was in de jaren zestig een oxxbekend fenomeen en zelf had hij daar als 21-jarige knul ook geen behoefte aan. Piet ging dus gewoon aan de slag als wo ningstoffeerder en had het druk genoeg met de dagelijkse be slommeringen. Maar met het klimmen der jaren spookten de herinneringen steeds meer door zijn hóófd. Herinneringen aan levensgevaarlxjke patrouilles door onbekend oerwoudterrein, aan platgebrande dorpen waar Indonesische militairen zich hadden verschanst en aan ge sneuvelde collega's. Van de Vel de raakte 'psychisch zo in de war' dat hij enkele jaren terug arbeidsongeschikt werd ver- klaax'd. Pas sinds die tijd praat Piet be wust over vijftien maanden dienstplicht in de voormalige kolonie aan de andere kant van de wex-eld. Tijdens reüniebij eenkomsten van het toenmalige zesde infanteriebataljon en tij dens gesprekken met professio nele hulpverleners leert Van de Velde omgaan met de vragen uit een onverwerkt verleden. Hij voelt zich dan ook weer redelijk senang, bleek gisteren bij de uit- i-eiking van het draaginsigne. „Het doet me wel wat dat ik nu dezelfde onderscheiding krijg als mijn pelotongenoot Toon van de Velde - geen familie - een half jaar geleden. Destijds voel de ik me nog niet goed genoeg om bij zijn plechtigheid aanwe zig te zijn. Ik ben blij dat hij er wel bij is nu ik het insigne ook krijg." Papoea Van de Velde sloot zich van harte aan bij de woox'den van burge meester Muldex-. Die memox-eer- de het feit dat de Indonesische regering net deze week akkoord is gegaan met grotere zelfstan digheid van de provincie Irian Jaya, zoals Nieuw-Guinea na de terugtrekking van Nederland heet. De pixivincie mag zich Pa poea noemen en krijgt een eigen vlag en volkslied. Van de Velde: „Het doel waar voor wij destijds naar Nieuw- Guinea gingen, zelfstandigheid voor de Papoea's na de dekolo nisatie, komt nu toch een stuk dichterbij." Burgemeester J. F. Mulder (rechts) speldde Pieter Jan van de Velde het Draaginsigne Gewonden op, dat de Axelaar ontving voor zijn inzet in Nieuw -Guinea. Links Van de Velde's echtgenote. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 49