Openbare scholen snel zelfstandig CD'S Kilo's dode vis in watergang 15 DUBBEL GLAS Uitspraak Pronk over verdieping valt in Antwerpen verkeerd Terneuzen mikt op tweede kans voor project Waterfront TEGEN BODEM PRIJZEN Zitten als 'n Vorst...? voor 34.95 Indiaans paar op weg naar beloofde land Gezamenlijk bestuur 23 onderwijsinstellingen krijgt bruidsschat van 4,8 miljoen zeeuwse almanak Maxima Scooterrijder gewond HR MET SUBSIDIE ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 25 oktober 2001 door Wout Bareman ANTWERPEN - Het stadsbe stuurvan Antwerpen wil ophel dering van de Nederlandse regering over uitspraken van minister Pronk van Ruimtelijke Ordening en Milieu. Pronk toonde zich maandag, tijdens een bijeenkomst van de PvdA in Middelburg, geen voorstander van een verdere verdieping van de Westerschelde. Dat is haven schepen Delwaide van Antwer pen in het verkeerde keelgat ge schoten. Delwaide reageerde gisteren uiterst verbolgen op de vaststel ling van Pronk dat het aanlan den van containers in Vlissin- gen betekent dat het niet langer nodig is voorzieningen te treffen om grotere containerschepen tot in Antwerpen te laten varen. Pronk zei letterlijk: „Je hoeft dan niet toe te geven aan de wens van België om de Wester schelde iedere keer maar verder te verdiepen. Dat moeten we met de Belgen afspreken." De minister waarschuwde ove rigens voor de 'vele krachten' in Nederland en België, die daar wel voor ijveren. Donderslag Havenschepen Delwaide: „Het standpunt van minister Pronk komt voor ons als een donder slag bij heldere hemel. Ik ben ven-ast en ook verbouwereerd. Dit is helemaal in strijd met de afspraken, die recentelijk zijn gemaakt met Pronks PvdA-col- lega Netelenbos en tussen de Vlaamse en Nederlandse rege ring. Wij hebben ons van onze kant uiterst loyaal opgesteld ten aanzien van aspecten als milieu en veiligheid en zijn uitgeko men op een verdere verdieping tot 12,80 meter. Ik verwacht niet anders dan dat ook de Neder landse regering zich nu net zo loyaal opstelt." Vorige week werd duidelijk dat de regering bereid is een verdere verdieping van de Westerschel de te onderzoeken. De uitkom sten van een grensoverschrij- dende milieu-effecti-appox-tage en een maatschappelijke kos- ten-baten-analyse zijn daarbij doorslaggevend. Havenschepen Delwaide rea geerde aanvankelijk positief op het standpunt van de Neder landse regering, maar begint nu te twijfelen aan de opi'echtheid ervan. Vorige week zei hij nog: „Ik heb de indi-uk dat Neder land het spel correct speelt. Tot nader order zie ik niet in waar om ik iets anders zou moeten ge loven." Dat moment is nu aan gebroken. Kroonprins komt volgende week niet naar Terneuzen TERNEUZEN - Prins Willem-Alexander komt dinsdag 6 november niet naar Zeeuws-Vlaande- ren. De prins zou op die dag de nieuwe waterfabriek van Dow Benelux openen, maar is verhinderd. Daar komt bij dat de fabriek, die Delta Nutsbedrijven samen met VivendiWater heeft gebouwd voor Dow, niet in gebruik kan wor den genomen, omdat de installaties nog niet- naar behoren functioneren. De waterfabriek heeft, zo liet Delta gisteren weten, een langei-e opstartperiode nodig. Volgens Delta- voorlichter M. van Zuilen is het niet zo dat er on overkomelijke problemen zijn. „We hadden gepland een feestje te houden op 6 november, maar dat bleek gewoon iets te vroeg te zi j nDe f abi'iek zal later in gebruik worden genomen. De officiële opening is nu voorzien in mei, dat is over een flinke poos, maar dat komt omdat we toch de prins voor die gelegen heid willen uitnodigen", aldus Van Zuilen. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen wil het bestem mingsplan Oostelijk Bolwerk/ Java geheel of gedeeltelijk ver nieuwen. In het herziene plan dient nadrukkelijk te worden omschreven wat de gemeente in de toekomst wil met dat deel van de stad. De planherziening is noodzakelijk om het ambiti euze Waterfrontproject alsnog van de grond te krijgen. Volgens wethouder K. van der Hoofd (ruimtelijke ordening) hoeft de herziening van het be stemmingsplan niet te beteke nen dat de gemeente de lopende procedure voor het project Wa terfront terugneemt. De be stuursrechter in Middelburg stak tot nu toe tweemaal een stokje voor de bouw van de dub bele, 78 meter hoge woontoren met veertig appartementen op de Temeuzense zeewering, om dat de gemeente diverse proce durefouten had gemaakt. Op aandringen van enkele tegen standers van het bouwplan schorste de rechter de bouwver gunning voor het project op. De gemeente wil nu met een nieuw bestemmingsplan uiter mate duidelijk omschrijven wat ze met het terrein, waarop tot voor kort de watertoren stond en met de naaste omgeving wil gaan doen. Van der Hoofd sluit niet uit dat binnen dat nieuwe ruimtelijke kader de woontoren in aangepaste vorm wel een pas sende plaats kan krijgen. „Of het bouwplan drastisch gewij zigd wordt, hangt natuurlijk ook af van wat de bouwer wil. Uitgangspunt zal eenzelfde bouwvolume zijn, maar ik sluit niet uit dat de nieuwe planopzet straks wat lager, maar breder zal zijn." De bouwer, het Temeuzense aannemingsbedrijf Van der Poel, is de voorbije weken met huiseigenai-en in de buurt van het Waterfront-terrein aan het onderhandelen geweest over de mogelijke verkoop van hun wo ningen en percelen. Met één ei genaar zou overeenstemming zijn bereikt over de verkoop van een bungalow voor de prijs van 1,2 miljoen gulden. Van der Hoofd: „Wat de bouwer doet, is zijn zaak. We doen allemaal ons best om het project terug op de rails te krijgen, maar we moeten alles nu zeer zorgvuldig aan pakken. Hij sluit niet uit dat na de herziening van het bestem mingsplan de gemeente de be stuursrechter zal verzoeken om de schorsing van het bouwpro ces ongedaan te maken. De wet houder zei voorts dat de ge meente de voorbije maanden geen pogingen ondernomen heeft om met de tegenstanders van het bouwproject tot een ver gelijk te komen. (Advertentie) Grand Hotel Ar ion Tel.: 0118-410502 Haar ouders zien het vanwe ge de drukte eigenlijk niet zo zitten, maar de zevenjarige Middelburgse moet en zal vanmiddag Maxima gaan zien. Om haar vader en moe der zo ver te krijgen dat ze met haar naar de markt gaan, gebruikt ze een argument dat ze zelf ook nogal eens moet aanhoren wanneer er een verplicht bezoekje moet wor den afgelegd. „Het hoeft echt niet lang te duren. Even een handje ge ven en we zijn weer weg. Maria Galland PAFMJgf schoonheidsinstituut Leonie Wilderom Uangslraat 41Arneimnden I Telefoon 0118 - 602506 Advertentie op onze gevel: De Nederlandse vlag door Piet Dieleman vanavond vanaf 17.30 uur de Brasserie serveert Maxima's lievelingseten Sopa de zapalio (pompoensoep) Matambre (rib-eye met lange frieten) of:Tartine de queso y almendras(vegetarische kaastaart) Arroz caramelo (rijstepudding met kara melsaus) zaterdag 27 oktober 14.30-15.30 uur Trio Animato van Renaissance tot de 20e eeuw t/m 27 oktober expositie Ron Kodde architect en winnaar van de Bronzen Veer van de Vrienden van Middelburg Exposities William Versmeten Wim Hofman kijk ook op wwwbestewirikclvanneHërJand.nl Hermy Jes toont enkele Indiaanse voorwerpen aan Mala Spotted Eagle, Sky Young Sparrow en Willemien van Egmond (vlnr). door René Hoonhorst AXEL - „Heeheeheeheehoola. Heehee- heeheeheehoola." Monotoon gezang begeleid door bezwerend geroffel op een Indiaanse trom doet vermoeden dat een Indiaanse stam elk moment ten strijde kan trekken. Maar Mala Spotted Eagle en zijn vrouw Sky Young Sparrow maken zich niet klaar om zich te beschilderen met oor- logskleuren. Ze passen juist uitstekend in de knusse huiskamersfeer die de ge lagkamer van hotel-café De Graan- beurs in Axel uitstraalt. Ze zingen een lied, een gebed. In geen enkele Indiaan se taal komen vloeken voor, dus zijn al le Indiaanse liederen een soort gebeden, legt Mala zijn gehoor uit. De songs, voor westerse oren meer een soort klank- dichten, zijn stuk voor stuk lofdichten op het goede dat Moeder Aarde de men sen brengt. Met die boodschap reizen Mala en Sky al enkele jaren rond. Ze zamelen geld in voor de verwezenlijking van hun droom: het stichten van een gemeen schap in Oregon die volmaakt in har monie met de omgeving leeft, een ge meenschap, gestoeld op traditionele Indiaanse leefwijzen, voor mensen van allerlei gezindten die de band met Moe der Aarde willen herstellen. En die Moeder Aarde willen bewerken en be heren, want hoewel spiritualiteit heel belangrijk is, moeten de bewoners van de te stichten gemeenschap de handen uit de mouwen steken. Het walhalla van Mala en Sky heet Nanish Shontie, Western Shoshone voor 'de Schepper om zegen vragen'. Rode Weg Dé manier om de zegen van de Schep per te ontvangen is het bewandelen van de 'Rode Weg': een weg zonder alcohol, drugs en geweld, een weg die gulzig heid, uitbuiting, racisme, jaloezie en individualisme uitbant. En een weg die mensen niet alleen nader tot de natuur laat komen, maar ook tot elkaar. Res pect voor de wijsheid van ouderen en de onbevangenheid van kinderen verrijkt het leven van eenieder, leert Nanish Shontie. Het klinkt allemaal wat hoog dravend, zeker als de filosofie alleen op papier of via de website (www.nanish- .org) tot mensen komt. Goed voorbeeld De ruim vijftig mensen die naar het Ax- else zaaltje bevolken, zijn onder de in druk van de boodschap-zonder-op- smuk. Het echtpaar Pope - 'een naam die we twee generaties terug van de blanken kregen en alleen voor de amb telijke stand gebruiken' - is zelf een goed voorbeeld van integratie. Mala is half Shoshone, half Cherokee, Sky is Tlingit, een stam afkomstig uit Alaska. Oregon is voor hen het beloofde land, omdat het een van de meest liberale sta ten van Amerika is, die bovendien wordt bevolkt door enkele kleinere vreedzame Indiaanse stammen. Dé plek om een gemeenschap te stichten die zich slechts met de ontwikkeling van mensen en de noodzakelijke le vensbehoeften bezighoudt en niet met het nastreven van economisch of maat schappelijk succes. Velen zijn al voor hun standpunten ge wonnen, zo ook Anneke Kruithof foto Peter Nicolai Kragt op wier voorspraak Mala en Sky naar Axel kwamen. Kruithof is dona teurvan de Stichting Friends of Nanish Shontie, waarvan het dagelijks bestuur met het Indiaanse echtpaar meekwam. Vooral de zorg voor de ouderen en de jeugd spreken stichtingsvoorzitter Hermy Jes aan. „Bij ons worden oude ren weggestopt. Er is geen respect voor de wijsheid van hun leeftijd. Geen waardering voor hun levenservaring, die van onschatbare waarde is voor kennisoverdracht aan kinderen. Juist die waarden van de traditionele Indi aanse samenleving trekken me en ik hoop dat we ook in Nederland ooit van dat soort gemeenschapjes kunnen stichten." Of alle toehoordei's in Axel zo ver willen gaan, was gisteravond niet direct dui delijk. Maar er was veel belangstelling voor de Indiaanse sieraden, instrumen ten en kledingstukken (die overigens voor een deel ook door Nedei'landse vrijwilligers worden gemaakt). De op brengst van die wai'en komt ten goede aan de aankoop van het beloofde land voor Nanish Shontie. (Advertentie) Elton John Songs from the West Coast 4*95 André Hazes Sarah Brightman The very best of Live V K3 Alle kleuren Destiny's Child Survivor Helmut Lotti Latino Love Songs Prince The best of Bubbles Rock the World Various (2CD) De 40 bekendste Franse liedjes 4*95 3*95 4*95 4*95 4*95 4*95 0*95 5*95 4*95 door Luc Oggel GOES - In de 's-Gravenpolder- sche Watergang bij Goes zijn de afgelopen dagen tientallen ki lo's dode vis aangetroffen. De watergang is verontreinigd met rioolwater, dat is ontsnapt door de ontluchter van een perslei ding, aldus Waterschap Zeeuw se Eilanden. Het schap had de buitengewone vissterfte al enkele dagen opge merkt, maar kon geen oorzaak vinden. Na onderzoek bleek dat er rioolwater in de watergang terecht was gekomen. De Zeeuwse Vliegvisvei'eniging" had per ongeluk de ontluchter van de persleiding openge draaid. De vereniging wilde, met instemming van het water schap, het waterpeil van de voormalige zandwinput De Wranghe laten zakken, om er voor te zorgen dat de oevers niet afkalven. Daartoe wilden de vliegvissers een buisleiding open zetten, zodat het water kon doorstromen naar de Wa tergang. Per abuis werd echter de ontluchter van de persleiding opengedraaid, waardoor riool water in de Watergang terecht kwam. Onder de dode vissen be vinden zich volgens een woord voerster van het schap vooral veel karpers en een enkele pa ling. Omdat karpers eigenlijk niet thuishoren in de watergang en de sterfte onder paling be perkt is gebleven, is er geen noodzaak om vissen terug te zetten. De Vliegvisvei'eniging zegt het incident ten zeerste te beti'euren en heeft haar excuses aangebo den. Het Waterschap sluit uit dat er opzet in het spel is. De problemen zijn verholpen door de doorstroming van het water te bevorderen en schoon water aan te voeren. Medexwerkers van het waterschap zijn gisteren de hele middag bezig geweest om de dode vis op te i'uimen. (Advertentie) 15.86 De CD-single 'Melodramma' van Andrea Bocelli alleen deze week van 10.95 voor 5.- 2.27 Actie geldig t/m 31 oktober 2001 ....ontdek 't bij Interieur Paauwe in Zonnemaire. Het royale zitten, in te stellen naar uw eigen wensen! Zuidweg 20A, Zonnemaire www.interieur-paauwe.nl ZIERIKZEE - Bij een aanrij ding op de kruising Haring- vlietstraat en de Vlakestraat in Zierikzee heeft dinsdagavond een 16-jarige scooterrijder zijn teen gebroken. De jongen kwam op de kruising in botsing met een personenau to. Dat gebeurde toen hij, ko mend vanuit de Haringvliet- straat, geen voorrang verleende aan de 30-jarige bestuurder uit Ziei'ikzee, die van rechts kwam. Daarbij kwamen de scooterrij der en een 15-jarige passagier ten val. De passagier kwam er met schaafwonden vanaf. De bestuurder van de scooter is ovei'gebracht naar het zieken huis in Goes. Beide voertuigen raakten flink beschadigd. (Advertentie) Glashandel Moerstee 0113-341688 (Advertentie) rinorConny van Gremberghe AXEL - Drieëntwintig scholen, 222 leerkrachten en 2600 leer lingen in Zeeuws-Vlaanderen worden met ingang van 1 augus tus 2002 onder één noemer ge bracht. Met deze verzelfstandi- gingsoperatie van het openbaar basisonderwijs zijn vele miljoe nen gulden gemoeid. De ge meenten willen dé verzelfstan diging nog voor de herindeling tot stand brengen en nemen daarbij de tijdsdruk voor lief. Verwacht wordt dat de zeven gemeenteraden in december een definitief besluit nemen. Voor die tijd zullen er wel positieve adviezen bij de gemeenten moe ten liggen van de medezeggen schapsraden van de scholen en de ondernemingsraden van de gemeenten. De voorbije twee jaar is zeer in tensief gepraat over de verzelf standigingsoperatie. Werkgroe pen met vertegenwoordigers van alle geledingen die met het schoolwezen te maken hebben, bogen zich over alle aspecten van het loskoppelen van het ba sisonderwijs van de gemeenten. Zij rapporteerden aan de stuur groep, die alle ins en outs liet vastleggen in een lijvige notitie. Die notitie werd de voox'bije we ken tijdens twee drukbezochte bijeenkomsten in Axel en IJzen- dijke voorgelegd aan ouders, leerkrachten, ambtenaren en andere betrokkenen. Positief Volgens stuurgroepvoorzitter J. van Schaik waren de reacties tijdens die bijeenkomsten 'over wegend positief'. De notitie zal op korte termijn richting poli tiek gaan. In grote lijnen komt het verzelf standigingsplan er op neer dat alle openbare basisscholen van af volgend jaar augustus onder één bestuur worden gebracht. Dat bestuur' zal niet meer door de raadsleden worden gevormd, maar door ouders, leden uit me dezeggenschapsraden, perso neelsleden en anderen. De ver schillende schoolgeledingen doen de voordracht van de be stuursleden en de gemeentera den komen er alleen nog aan te pas om de voordrachten te be krachtigen; afwijken mag na melijk niet. Het negenkoppige schoolbe stuur zal alle 23 basisscholen in Zeeuws-Vlaanderen aansturen. Tussen bestuur en de scholen zal een onderwijsmanager gaan fungeren als sleutelfiguur'. De dii'ecteuren van de scholen blij ven in functie, maar zullen zich nadrukkelijker bezighouden met het minnen van hun eigen school. Gemeenschappelijke zaken, zoals het inkoopbeleid, het ICT-beleid, het personeels beleid en om- en bijscholing, vallen onder de verantwoorde lijkheid van de manager. „Voordeel van de bundeling zit 'm in een aantal zaken. Er zijn door de schaalvergroting effici- encyvooi'delen te halen uit gezamenlijke inkoop, het perso neelsbeleid kan gedegen wor den aangepakt en zo'n zelfstan dig bestuur kan veel beter de promotie van het openbaar on derwijs aanpakken. Dat laatste komt nu amper of niet aanbod", benadrukt Van Schaik. Het verzelfstandigen van het openbaar onderwijs kost de ge meenten in eerste instantie wel geld. Volgens de stuurgroep voorzitter mag je een bestuur van een zo'n grote organisatie niet zonder geld laten beginnen. „We willen de organisatie een soort bruidsschat meegeven. Voor dat bedrag heeft het minis terie richtlijnen. We komen uit op een bruidsschat van 4,8 mil joen gulden voor de eerstko mende vijf jaar. Het budget voor het gebouwenbeheer blijft voor elke individuele school over eind", zegt Van Schaik. Toch bleek de voorbije weken dat sommige ouders de verzelf standigingsoperatie niet zien zitten. Zij vrezen dat het gaat om een verkapte bezuinigings operatie. Volgens Van Schaik is dat 'echt niet aan de orde'. „Ou ders die bedenkingen hebben, zullen we niet negeren. Zij kun nen hun bezwaar via de mede zeggenschapsraden en ouder commissies ventileren. Hun mening doet er wel degelijk toe", aldus de stuurgroepvoor- zitter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 47