Fracties voor openen strandtenten Gemeentehuis nadert voltooiing Oosterland krijgt plek om te skaten PZC Ambtenaar begeleidt van uitkering tot baan Afdeling ziekenhuis Dirksland biedt snelle hulp bij beroerte Plaatval niet oorzaak kapseizen schip Bo/Gy Auto opengebroken Gebroken teen door aanrijding Belg betrapt met softdrugs Draaibrug Oost-Souburg gestremd Medicijnen verloren in Middelburg Inbrekers stelen nepgeld Vrachtwagen rijdt door na ongeval Twee strandpaviljoens mogen van RPF en CDA ook deze winter open blijven Souburgers kampioen sjoelen Dertigduizendste in zijdemuseum Het pleintje aan de Margrietstraat. foto Marijke Folkertsma door Andrea Bolle OOSTERLAND - De Oosterlandse jeugd krijgt nog voor het eind van het jaar hun langverwachte halfpipe. Het college van B en W heeft dat besloten. Welzijnsmedewerker J. Coumou van de gemeente Schouwen-Duiveland en S. Loos van de Stichting Jeugd voerden dinsdagavond met leden van de dorps raad en de jonge initiatiefnemers overleg over het gebruik en onderhoud van de halfpipe. Tij dens het gesprek zei Coumou dat de ge meente het eigen initiatief van de jonge skaters zeer waardeert. Vorig jaar decem ber overhandigde een delegatie van de groep toenmalig wethouder P. Berre- voets-Ringelenberg 61 handtekeningen, verpakt in een kartonnen mini-halfpipe. Nu er bijna een jaar voorbij is, heeft de ge meente de vergunningen geregeld, is er geld beschikbaar gesteld en een leveran cier gevonden. Zo gauw de baan geleverd kan worden, gaat de gemeente over tot het plaatsen ervan bij het veldje van de ijs baan. Dat is volgens de jongeren de beste plaats in het dorp. Volgens Coumou moeten de jongeren wel afspraken maken met de dorpsraad over een goed gebruik van de halfpipe. ,,Het moet geen hangplek worden waar laat in de avond lawaai of rommel wordt ge maakt", zei hij naar aanleiding van een verzoek om de plek 's avonds te verlichten en er ook een zitbankje bij te plaatsen. De gemeente blijft eindverantwoordelijk voor het toezicht, onderhoud en de veilig heid op en om het skate-object. De jongeren mogen zelf bedenken op wel ke feestelijke manier zij hun halfpipe in gebruik willen nemen. ,,Het heeft alle maal zo lang geduurd, dan kan er tegen die tijd wel een feestje af", aldus Coumou. NOORDWELLE - Een personenauto die geparkeerd stond aan de Ramp weg in Noordwelle is gisterochtend opengebro ken. De eigenaar van de auto mist een tas, een portemonnee met inhoud, een rijbewijs, een fototoestel, een bril en een zon nebril. De totale waarde van de gestolen goederen bedraagt meer dan duizend gulden. ZIERIKZEE - Bij een aanrijding op de kruising Haringvliet - straat en de Vlakestraat in Zierikzee heeft dinsdagavond een 16-jarige scooterrijder zijn teen gebroken. De jongen kwam op de kruising in botsing met een personenauto. Dat gebeurde toen hij geen voorrang verleende aan de 30-jarige bestuurder uit Zierikzee, die van rechts kwam. Daarbij kwamen de scoo- terrijder en een 15-jarige passagier ten val. De passagier kwam er met schaafwonden vanaf. De bestuurder van de scooter is overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Beide voertuigen raakten flink beschadigd. TERNEUZEN - De politie heeft gistermiddag in de wagen van een 27-jarige Belg op de Tractaatweg in Terneuzen tien jointjes en een zakje met wiet aangetroffen. De softdrugs zijn in beslag genomen. De politie hield de wagen aan omdat de chauffeur en zijn passagier geen gordel droegen. Daarvoor kregen beiden een boete van honderd gulden. OOST-SOUBURG - De scheepvaart kan in de avonden en nachten van woensdag 31 oktober en 1 november niet door de draaibrug bij Oost-Souburg. De provincie voert dan onder houdswerkzaamheden uit aan de brug. De eerste stremming begint om acht uur 's avonds en eindigt de volgende ochtend om zes uur. De tweede avond blijft de brug al om zes uur dicht, tot de volgende ochtend zes uur. Als er boten willen passeren, kan dit tijdens de tweede stremming rond half tien 's avonds. MIDDELBURG - Op het traject Dam, Nieuwstraat., Albert Heijn, D warskaai in Middelburg heeft een persoon gistermid dag anti-depressivia verloren. De medicijnen (remeron) zit ten in en wit zakj e en zi j n bij inname vooral voor kinderen heel gevaarlijk. Personen die de medicijnen hebben gevonden kunnen contact opnemen met de politie: 0900-8844 VLISSINGEN - Een schoolgebouw in Vlissingen is tussen dinsdag en woensdag bezocht door onbekenden. De toegang tot de school werd geforceerd en de dader(s) hebben nepgeld weggenomen. AARDENBURG - Na het veroorzaken van een aanrijding op de Olieweg in Aardenburg is een bestuurder van een vracht auto gistermiddag doorgereden. Een 65-jarige automobilist uit Maldegem (B) reed rond drie uur over de Olieweg in de richting van de Draaibrugseweg. Een onbekende vrachtwa genbestuurder had zojuist een deel zand gelost en wilde voor uit rijden om het overige deel te lossen. Hij zag niet dat de Belg hem passeerde en reed de personenwagen aan. donderdag 25 oktober 2001 doorFamke van Loon RENESSE - Een meerderheid van de Schouwse gemeenteraad ziet het gedogen van twee strandtenten deze winter wel zitten. De fracties van het CDA en de RPF zijn zelfs ronduit vóór. WD-wethouder C. Veer- hoek van recreatie en toerisme voelt hier niets voor. CDA-voorzitter Legemaate is van plan de gedoog-kwestie vanavond in de gemeenteraads vergadering aan te kaarten, omdat de tijd voor de paviljoen houders dringt. Legemaate: „Zorg nu maar dat het kan. Het kost geen geld ze te laten staan." Het college besloot eerder deze week dat vijf strandpavil joens op Schouwen-Duiveland een jaarrond-vergunning kun nen krijgen. Wethouder Veer- hoek benadrukte, bij de voorlo pige presentatie van het besluit, dat een verblijf op het strand de ze winter nog niet mogelijk is. Hij geeft er de voorkeur aan eerst alle procedures af te wach ten. Nu het college door de bocht is denkt een krappe meerderheid van de Schouwse gemeenteraad daarentegen, dat gedogen van de twee strandtenten, De Schaar en de Zomerzon, wél mogelijk is. „Waarom niet? Als het over twee winters kan, kan het nu ook. Ik heb er geen bezwaar tegen dat enkele paviljoenen, die hiervoor geschikt zijn, blijven staan", stelt fractie-voorzitter J. van den Berge (RPF). Ook zijn colle ga van het CDA, C. Legemaate, vindt dat cle gemeente nu niet moelijk meer moet doen. Terughoudend De andere Schouwse oppositie partijen zijn iets terughouden der. De SGP/GPV-fraetie heeft volgens G. Houtekamer 'vuur- vrees' voor gedoogbeleid, maar sluit na toelichting van het col lege steun vóór het dulden niet uit. ,,Als er geen juridische con sequenties zoals schadeclaims aan vastzitten, vind ik dat gedo gen moet kunnen", meent ook D66-voorzitter J. van de Veer. Zelfs H. de Vries (GroenLinks), die tegen permanente strand tenten is, vindt het niet onrede lijk met een gedwongen vertrek te wachten totdat de commissie ROEZ zich heeft uitgesproken over het collegevoorstel. De liberale fractie is de enige die haar wethouder resoluut steunt in het standpunt eerst de plano logische weg te bewandelen. Volgens voorzitter J. Geleijnse kan de raad niet anders. ,,Je kunt het wel willen, maar wij kunnen geen ijzer met handen breken." Omdat andere pavil joenhouders zich wél aan de sei zoenstermijn hebben gehouden, loopt de gemeente in zijn optiek met gedogen geweldige risico's. Of de VVD hierin kan rekenen op coalitiegenoot PvdA valt nog te bezien. Volgens fractievoor zitter W. Renden is zijn partij hierover verdeeld. ,,E. Over- bosch is voor de strandtenten maar nu niet voor gedogen. On ze beide wethouders zijn niet eens zo vóór permanente pavil joenen. En ik zelf heb er niet zo veel problemen mee als we die twee laten staan." Kogeltje Het collegebesluit om aan vijf paviljoens een jaarrond-ver gunning te geven is volgens P. Fierens, secretaris van de Ver eniging Strandpaviljoenhou ders Schouwse Kust (VSSK), 'een klein kogeltje door de kerk'. Er heerst tevredenheid dat de gemeente vijf plekken heeft aangewezen waar permanente strandtenten mogen staan. Het besluit stuit ook op verzet. „Wij zijn het absoluut niet eens met het maximumstelsel. Hier mee wordt de economische ont wikkeling nogal beperkt", stelt Fierens. Het maximumstelsel houdt in dat er maximaal vijf permanente strandtenten op de Schouwse mogen staan. Ook J. Kristelijn van De Zomer zon in Renesse zet zijn kantte keningen. Hij vindt dat de ge meente niet kan eisen dat ondernemers alle dagen in de winter open zijn. Wat j e dwingt gaat niet. Als ge meente moet je de ruimte ma ken, zodat een ondernemer graag open wil zijn. Maar daar is vakmanschap voor nodig." Daar ontbreekt het volgens Kristelijn aan op het gemeente huis. Over de inrichting van de burgerzaal wordt binnenkort een definitief besluit genomen. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De daken zijn beplant met sedum, vandaag wordt een begin gemaakt met het leggen van de vloerbedek king en op zeer korte termijn wordt besloten hoe de burger zaal precies ingericht wordt. Half november wordt het nieuwe Schouwse gemeente huis opgeleverd, tijdens de kerstvakantie volgt de verhui zing en op 3 januari 2002 is het nieuwe bestuurlijke centrum operationeel: Het gebouw aan de rand van Zierikzee is geheel wind- en waterdicht, vertelde gemeen telijk projectleider J. Beek gisteravond tijdens de verga dering van de commissie Nieuwbouw Gemeentehuis. „Het gaat nu heel snel met de verdere afwerking. Vrijdag vindt de vooroplevering van de vierde verdieping plaats." Die vierde verdieping is ook de eerste die vloerbedekking krijgt. Een verhaal apart vol gens J. Jurry van projectin richter Jurry Terneuzen. Het nieuwe gemeentehuis is met zijn afgeronde driehoeksvor- men bijzonder lastig voor ta pijtenleggers. En het tapijt wat er in komt is ook niet be paald doorsnee. Kunstenaar Marcel Kronenberg maakte het ontwerp, waarin een gol vende beweging centraal staat. Alle moderne snufjes - van computergestuurde ontwerp programma's tot het Global Positioning System - zijn ge bruikt. Op deze manier is het snij verlies aan de vloerbedek king tot een minimum beperkt en is er tegelijkertijd voor ge zorgd dat het patroon hele maal tot zijn recht komt. Na veel reken- en tekenwerk is ge kozen voor tapijttegels van een bij twee meter in plaats van kamerbreed. Jurry: „Zo konden we het snijverlies be perken tot 24 procent en dat is voor zo'n moeilijk gebouw als dit heel acceptabel." Budget Op wagen vanuit de commis sie antwoordde projectleider Beek dat het budget van vijf miljoen gulden voor de inrich ting van het nieuwe gemeente huis met 10.000 gulden over schreden wordt. „We blijven over het geheel genomen bin nen het budget voor de bouw", aldus Beek. De commissie maakte er geen halszaak van. Tijdens de vergadering kregen de commissieleden verder ze ven ontwerpen voor mogelijke inrichting van de burgerzaal oftewel raadszaal voorgescho teld. Een ontwerp waarbij raad en college in een cirkel zitten en het publiek er in een halve ellips omheen, bleek het beste te scoren bij de commis sie. De fractievertegenwoordi gers hielden echter nog wel een slag om de arm. Wethouder C. Veerhoek zegde daarom toe op zeer korte ter mijn de mogelijkheden nog eens op een rijtje te zetten en de fracties wat tij d te geven er over na te denken. „Maar we moeten wel snel beslissen, want de tijd begint te drin gen", benadrukte hij. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Ambtenaren van de afdeling sociale zaken krij gen vanaf 1 januari een grotere verantwoordelijkheid voor de toekomst van uitkeringsgerech tigden. Om die rol naar behoren te kunnen vervullen, kiest de ge meente Schouwen-Duiveland voor invoering van doelgerichte begeleiding. Dit zogeheten casemanagement houdt in dat de betrokken amb tenaar vanaf het moment van binnenkomst van de cliënt tot aan de dag dat hij of zij een baan vindt, verantwoordelijk is voor de begeleiding. De casemanager zorgt er voor dat de uitkering tot stand komt en er een 'traject plan' wordt opgesteld. Ook wordt nauwlettend toegezien op een mogelijke doorverwij zing naar reïntegratiebedrij- ven. Die nieuwe manier van benade ring betekent dat er het nodige moet veranderen op de afdeling sociale zaken, aldus wethouder D. van der Wekken (PvdA). Naast 'gewone' uitkeringsge- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl rechtigden krijgt de gemeente na 1 januari tevens de zorg voor arbeidsongeschikten. Tot dus ver lag die eindverantwoorde lijkheid bij de rijksoverheid. Het idee daarachter is, dat de cliënt sneller een weg terug naai de arbeidsmarkt zal vinden, danwel kan worden geholpen aan een zinvolle tijdsbesteding in het vrijwilligerswerk. „Plet uitgangspunt is wat mensen wél kunnen", zegt Van der Wekken. „Deze ontwikkeling vraagt van de afdeling een andere werkwij ze. Ze moeten meer met zo'n cliënt doen dan alleen een uitke ring verzorgen." De medewerkers van sociale za ken krijgen voor de nieuwe aan pak een speciale opleiding. Hoe de afdeling precies wil inspelen op de situatie, wordt uit de doe ken gedaan in de notitie Agenda voor de Toekomst. Harde cijfers De invoering van de meer doel gerichte, persoonlijke begelei ding is een direct gevolg van een intentieverklaring die minister Vermeend (sociale zaken) heeft gesloten met de Vereniging Ne derlandse Gemeenten. Uit gangspunt van dat akkoord is dat de minister meer zal sturen op grond van concreet bereikte resultaten en minder - zoals tot dusver - via toezicht op de uit voering. Dat betekent dat de ge meente straks met harde cijfers moet aantonen of zij de doelstel lingen heeft bereikt, stellen bur gemeester en wethouders in hun notitie aan de raad. De invoering van deze begelei ding in Schouwen-Duiveland vergt een eenmalige investering van iets meer dan honderddertigduizend gulden. De structurele kosten van de nieuwe benadering zijn ge raamd op bijna vijfentwintig duizend gulden per jaar. De Agenda van de Toekomst wordt dinsdag 6 november besproken in de commissie maatschappe lijke aangelegenheden. MELISKERKE - Het zijdemu seum in Meliskerke heeft dit sei zoen een recordaantal bezoe kers ontvangen. Jantien Hofkamp en Ali Bette- broek uit het Groningse Mun tendam maakten gisteren de dertigduizend vol. Ze werden onthaald door burgemeester A. de Brui jn van Veere, Adri en Gu- ky van Hoegee van het museum. door Miriam van den Broek OOST-SOUBURG - Ans Schil- peroort en Bert Verduyn van de Souburgse sjoelvereniging Schijf '83 zijn Nederlands Kam pioen koppelsjoelen. Bij het kampioenschap dat in het Brabantse Oosterhout ge houden werd, wonnen zij in de D-klasse. Corrie Stijns en Mar ten van Kerkvoort, eveneens van Schijf '83 werden tweede in de hogere C-klasse. Aan het koppelkampioenschap deden honderdtwintig paren mee. Bij het koppelsjoelen, de naam zegt het al. werken de deelne mers in een team van twee per sonen. Om beurten schuiven zij de schijven. „Er waren drie ron des van tien bakken", vertelt Ans Schilperoort. „Dat zijn der tig verschillende bakken in to taal dus. Alle bakken zijn uiter aard even lang en breed, maar toch zijn ze allemaal verschil lend. Ze schuiven net anders en dat is best moeilijk." Het kampioenschap bestaat uit vier klassen. A is de hoogste, D de laagste. Er gaan geen voor rondes aan vooraf. door Piet Kleemans DIRKSLAND - Het Van Weel- Bethesda-ziekenhuis in Dirks land beschikt sinds kort over een speciale stroke-unit voor snelle behandeling van mensen die een beroerte hebben gehad. De nieuwe afdeling wordt woensdag 31 oktober officieel geopend. De beroerte is een van de be langrijkste veroorzakers van in validiteit op latere leeftijd en ook een belangrijke oorzaak van sterfte. Jaarlijks krijgen 24.000 mensen in Nederland een beroerte. In tachtig procent van de gevallen is dat een hersenin farct en bij twintig procent gaat bet om een hersenbloeding. De ziekte treft niet alleen oude ren. Tweeëntwintig procent van de beroertes doet zich voor bij mensen jonger dan 65 jaar. Het Van Weel-Bethesda ziekenhuis, met als werkgebied Goeree- Overflakkee, Schouwen-Dui veland en Voorne-Putten, krijgt per week gemiddeld drie tot vier mensen binnen die een beroerte hebben gehad. Een snelle opname en behande ling van die patiënten kan veel ellende voorkomen. Neuroloog U. W. Huisman van het Van door Wout Bareman TERNEUZEN - Rijkswater staat gaat er niet vanuit dat het zandschip Bo/Gy uit Terneuzen is gekapseisd na een plaatval. De familie van schipper Visser daarentegen zoekt de oorzaak van het ongeluk, dat zich twee weken geleden op de Wester- schelde bij de Hooge Platen voltrok, in een plotselinge af kalving van de zandplaat. Bij het ongeluk verdronk de 15-ja- rige zoon van de schipper. Het Zeeuwse Landschap be schikt, als beheerder van het na tuurgebied de Hooge Platen, nog niet„over aanwijzingen dat er ter plekke sprake zou zijn ge weest van een plaatval. Volgens woordvoerder Ch. Jacobusse komt dat soort natuurver schijnselen daar wel voor, maar zeker niet heel regelmatig. Weel-Bethesda: „Als je er snel bij bent kun je complicaties voorkomen en in sommige ge vallen kan snelle behandeling levensreddend zijn." Voor patiënten die een beroerte hebben gehad is in het Dirks- landse ziekenhuis een speciale stroke-kamer ingericht. Deze is voorzien van apparatuur waar mee de toestand van de patiënt nauwgezetin de gaten kan wor den gehouden. Voor de nieuwe afdeling wordt jaarlijks drie ton uitgetrokken. Het leeuwendeel daarvan vor men volgens Huisman de perso nele kosten. „Er moet continu een ploeg van vier tot vijf gespe cialiseerde medewerkers be schikbaar zijn. Helaas is er nogal wat verloop onder het personeel, dus gaat er veel tijd en geld zitten in scholing en training." De beroerte-eenheid binnen het Van Weel-Bethesda is mede mo gelijk gemaakt door de Stich ting Vema. Dat is een particulie re stichting die zich bezighoudt met fondsenwerving ten behoe ve van exploitatie van medische apparatuur. Huisman: „Dat ge nereert extra geld en dat is no dig, want vanuit het normale ziekenhuisbudget zou dit niet kunnen." De morfologische dienst van Rijkswaterstaat Zeeland houdt de gedragingen van zandplaten, optredende diepteverschillen in de vaargeulen en andere veran deringen van dag tot dag bij. Woordvoerder J. Geluk van Rijkswaterstaat: „Praat je over een plaatval, dan heb je het over eennatuurverschijnsel, dus kun je nooit 'nooit' zeggen. Maar als wordt beweerd dat het ook in dit geval om de gevolgen van een plaatval zou gaan, moe ten we dat verder onderzoe ken." De schippersfamilie Visser is er van overtuigd dat het drijfver- mogen van het schip (twee aan- eengelaste landingsvaartuigen) zo groot was, dat het simpelweg niet kón kapseizen. Arend Vis ser: „De enige oorzaak die wij kunnen bedenken, is een plaat val. En alle andere suggesties zijn indianenverhalen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41