Geld achterstanden slecht besteed Friezen laken rol Nijpels bij ontslag Kok praat in Pakistan over vluchtelingen Politie moet gsm-bombardement staken Gimbrère Onderzoek bepleit drastische wijziging van beleid voor scholen Tegenkandidaat van Fortuyn stapt uit LN Rob Oudkerk na verkiezingen niet terug in Kamer Lopend langs de rails Laatste autostrand dicht Aantal dierproeven naar 745.000 Veel reacties op kinderhoofd Zwendel bijstand en studiesteun NS: 10 miljoen aan claims Douane vindt •n truck twee miljoen sigaretten Aanbieding Rijksdienst pakt honderden katvangers aan DE ZOKG VOOR DE TOEKOMST www.samenzorgen.nl Definitief geen schadeloosstelling dwangarbeiders donderdag 25 oktober 2001 AMSTERDAM - De politie in Amsterdam moet haar succes volle actie tegen gestolen gsm- telefoons noodgedwongen sta ken. Reden hiervoor is dat tele- combedrijf KPN zijn mede werking heeft gestaakt wegens een wetswijziging, aldus een woordvoerster van de politie gisteren. De politie begon in maart een actie waarbij gestolen mobiel tjes met sms-berichten worden bestookt. Na aangifte van een gestolen gsm stuurt de politie om de drie minuten een sms-bericht naar het betreffende mobieltje met de tekst dat het gestolen is. De actie bleek zeer succesvol. Werden in januari nog 340 mo bieltjes gestolen, in juli was dit getal met ruim de helft ge daald. Deze zogenoemde gsm- bom is genomineerd voor de Hein Roethofprijs 2001 voor het beste initiatief om crimina liteit te voorkomen. Volgens de politiewoordvoer ster heeft KPN de medewer king gestaakt wegens een wij ziging in de wet. Aanvankelijk vorderde de officier van justitie de gegevens van KPN. Door een wetswijziging is de vorde ring volgens de woordvoerster omgezet in een verzoek. Een KPN-woordvoerster zei desgevraagd dat KPN ver plicht is gegevens te verstrek ken bij een vordering van justi tie en niet bij een verzoek, omdat iedereen dan gegevens kan opvragen. De politie zegt nog in gesprek te zijn met KPN en heeft goede hoop dat de samenwerking snel wordt hervat, want 'de ac tie liep geweldig goed'. ANP doorCarine Neefjes AMSTERDAM - De miljoenen guldens die scholen krijgen voor het achterstandsbeleid komen lang niet altijd terecht bij leer lingen die dat nodig hebben. Voor Marokkaanse, Turkse, An tilliaanse en Surinaamse kleu- lers die Nederlands spreken maar laag opgeleide ouders hebben, krijgen scholen al vele jaren extra geld. ROTTERDAM - Kandidaat lijsttrekker Manuel Kneepkens trekt zich helemaal terug uit Leefbaar Nederland. De frac tievoorzitter van de Rotterdam se Stadspartij wil zelfs geen lid meer zijn. Kneepkens doet dat in reactie op het advies van het partijbe stuur Pim Fortuyn voor te dra- u ti als lijsttrekker. Kneepkens had zich eerder kandidaat ge steld om tegenwicht te bieden aan Fortuyn. Het partijcongres van Leefbaar Nederland Mest 25 november de lijsttrekker. De onrust binnen Leefbaar Ne derland neemt toe sinds het be stuur Fortuyn naar voren schoof als lijsttrekker. Tegenstanders van Fortuyn organiseren zich om hem de weg naar het lijst trekkerschap af te snijden. De Groninger Lammerts en tien andere dissidenten hebben zon- een bijeenkomst voor alle kandidaat-lijsttrekkers geor ganiseerd om een tegenkandi daat te Idezen. ANP DEN HAAG - Tweede-Kamer lid Rob Oudkerk (PvdA) keert a de verkiezingen niet terug in het parlement. De Amsterdamse huisarts houdt het na acht jaar voor ge zien en stelt zich niet verkies baar voor een derde termijn in de Kamer. Volgens het Radio 1- journaal zou Oudkerk zou zich verkiesbaar willen stellen voor de gemeenteraad in Amster dam. De PvdA'er hield zich acht jaar bezig met volksgezondheid in de Tweede Kamer. Daarnaast bleef hij een dag in de week ac tief als huisarts. Ook kreeg hij bekendheid als presentator van medische programma's. GPD Het 'kleurtje' in combinatie met de ongeschoolde vader en moe der is goed voor meer geld in de schoolkas. Daarentegen kan een overwegend 'witte' school voor bijvoorbeeld Turks sprekende kleuters de extra geldstroom mislopen. Ook voor Nederland se kansarme leerlingen zijn er veel minder financiële middelen beschikbaar. De zogeheten 'gewichtenrege ling', die bepaalt hoeveel geld scholen krijgen voor achter standsbeleid, moet drastisch worden aangepast, zo blijkt uit een onderzoek van het Instituut voor Toegepaste Sociale weten schappen (ITS) in Nijmegen en Forum, het instituut voor Mul ticulturele Ontwikkeling in Utrecht. Het onderzoeksrap port 'Gewicht op maat' loopt vooruit op een advies van de On derwijsraad, het meest gezag hebbende adviesorgaan van de regering op onderwijsgebied. Op verzoek van minister Her mans van onderwijs onderzoekt de raad het achterstandsbeleid, waar de overheid jaarlijks maar liefst 1,2 miljard gulden aan uit geeft. Een belangrijk deel van dit be drag wordt nu niet goed besteed 'omdat alle allochtonen op één hoop worden gegooid', aldus onderzoeker P. Jungbluth van het ITS. Onderwij sspecialist Z. Arslan van Forum: „Het 'kleurtje' van de leerling moet niet langer be palend zijn of een school wel of niet extra geld krijgt. Voortaan moet het sociale milieu, met als criterium de opleiding van moe der, doorslaggevend zijn." Ook moet de leerling straks indivi dueel worden beoordeeld. Nu is het zo dat een school minimaal 10 procent 'kansarme scholie ren' moet hebben voordat de overheid met meer geld over de brug komt. Jungbluth: „Dat is erg lastig voor allochtone gezinnen in witte wijken. Een Turkse moe der die haar Turks sprekende zoontje op vierjarige leeftijd naar een witte school brengt, kan op problemen stuiten. De schooldirecteur kan zeggen: 'Uw kind is welkom, maar we kunnen niets extra's doen aan zijn taalachterstand. Daar krij gen wij geen geld voor.' Deze achterstandskinderen krijgen dus niet de aandacht die ze no dig hebben, tenzij ze naar een zwarte school in een andere buurt gaan, want dan tellen ze financieel voor twee. Dit beleid weerhoudt het ontstaan van ge mengde scholen." Voorstander De Algemene Onderwijsbond (AOb), met 75.000 leden de grootste vakbond in het onder wijs, is in principe voorstander van nieuw achterstandsbeleid. „Het is belangrijk dat die mil joenen guldens bij de juiste kin deren terecht komen", zegt AOb-voorzitter Jacques Tiche laar. Een nieuwe 'gewichtenrege ling', die bepaalt hoeveel finan ciële middelen een school krijgt heeft echter grote gevolgen voor de leraren. „Stel dat een school in Zwolle straks veel minder geld krijgt. Die moet dan lera ren ontslaan. Tegelijkertijd zijn er in de Randstad misschien juist extra docenten nodig. Maar we kunnen leerkrachten niet dwingen om van het oosten naar het westen te verhuizen." GPD DEN HAAG - Auto's horen niet thuis op een strand. Daarom moet het autostrand bij Oostvoorne worden opgeheven. Dat heeft de Raad van State gisteren beslist. Daarmee komt een einde aan de enige plek in Nederland waar auto's op het strand mogen. De provincie Zuid-Holland heeft het deel van het bestem mingsplan dat het autostrand mogelijk maakt, afgekeurd. De Stichting Behoud Recreatie Autostrand Oostvoorne en de ge meente Westvoorne maakten bezwaar bij de Raad van State tegen deze beslissing. Zij wilden het autostrand behouden. Het belang van de na tuur gaat boven dat van recreanten in hun automobiel, aldus de Raad van State. ANP DEN HAAG - Het aantal dierproeven in Nederland is vorig jaar met 3 procent gestegen tot ruim 745.000. Dat heeft de Keuringsdienst van Waren gisteren gemeld. Het is voor het tweede achtereenvolgende jaar dat het aantal stijgt, na vele jaren van daling. De toename komt vooral door dierproeven met genetisch gemodificeerde dieren, inmiddels 12 procent van het totaal. Meer dan de helft van de proeven is gedaan voor onderzoek naar ziekten zoals kanker. Dierproeven voor het testen van cosmetica zijn in Nederland verboden. Tweederde van het aantal dierproeven werd verricht op muizen en ratten, hoewel ook steeds meer kippen worden gebruikt. ANP PUTTEN - Na het openbaar maken van de reconstructie van het hoofdje van het meisje van Nulde, zijn er bij de politie tot nu toe 375 reacties binnengekomen. De moeite waard om na te trekken lijken 25 tips. Door de reconstructie hoopt de politie achter de identiteit te komen van het 5- tot 7-jarig meisje, van wie 30 augustus het hoofdje werd gevonden in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland. ANP ROTTERDAM - Justitie in Rotterdam heeft de afgelopen we ken een einde gemaakt aan een omvangrijke zwendel met stu diefinancieringen en bijstandsuitkeringen. Een groep van ongeveer 170 personen is volgens justitie geronseld door de vier hoofdverdachten. Het viertal zorgde voor inschrijfformulieren voor zowel een studiefinanciering als een bijstandsuitkering en hielp bij het invullen van de papieren. In ruil voor bewezen diensten moesten de overige fraudeurs een deel van hun uitkering afstaan aan het viertal. ANP EINDHOVEN - De Nederlandse Spoorwegen verwachten dit jaar- voor tien miljoen gulden aan claims terug te betalen aan vertraagde reizigers. Over het eerste kwartaal heeft het spoorbedrijf 2,25 miljoen aan gedupeerden terugbetaald. Volgens een NS-woordvoerder zal het jaarcijfer volgend jaar na februari bekend worden gemaakt. De tien miljoen baseren de NS op de eerste kwartaalcijfers. Daarbij is nog wat opgeteld vanwege de vele vertragingen van de afgelopen tij d en omdat de regeling nu beter bij de reizigers bekend is. Volgens een woordvoerder van de NS wordt negentig procent van alle claims binnen drie weken terugbetaald. De overheid zal de helft betalen van het totale bedrag dat aan claims wordt uitgekeerd. GPD DEN BOSCH - Nadat een bouwsteiger op de bovenleiding was gevallen, viel gistermiddag het treinverkeer tussen vervolgens langs het spoor naar het station Den Bosch lopen. Den Bosch en Eindhoven tijdelijk uit. Reizigers moesten foto Joep Lennarts/GPD van onze parlementsredactie DEN HAAG - Premier Kok en minister Herfkens (Ontwikke lingssamenwerking) gaan dit weekeinde naar Pakistan, om een indruk te krijgen van de si tuatie waarin Afghaanse vluch telingen verkeren. Ook wil Kok bespreken hoe Afghanistan en de landen daaromheen gehol pen moeten worden na de Ame rikaanse bombardementen. van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - De Friese commissaris der koningin E. Nijpels heeft zich intensief be moeid met het vertrek van de Leeuwarder burgemeester L. van Maaren-van Balen. Hij zou tot in detail op de hoogte zijn ge weest van de omstreden ont slagregeling. Dat stelt de fractie van de Frys- keNasjonale Partij (FNP) in de Staten van Friesland. De partij wil opheldering over de rol die de commissaris speelde. De FNP vraagt zich af of Nijpels met de zwijgplicht voor alle be- HAZELDONK - De douane heeft op 17 oktober aan de grensovergang Hazeldonk on geveer twee miljoen illegale si garetten onderschept. De sigaretten zaten verstopt in vrachtauto met houten bal- i. Een deel daarvan was uit gehold en met sloffen sigaretten opgevuld. Dit kwam aan het •icht toen de vrachtwagen door de containerscan in Rotterdam werd onderzocht. De vrachtwa gen was afkomstig uit Wit-Rus- 'and en had als eindbestemming Nederland. ANP trokkenen in de kwestie instem de, of dat hij die zelfs heeft aan bevolen. De burgemeester legde vrijdag haar functie neer na langdurige problemen in cle ge meente. De commissaris houdt zich af zijdig van de kwestie, reageerde de woordvoerder van Nijpels gisteren. Nijpels probeerde het afgelopen jaar de conflicten tussen burgemeester en wet houders op te lossen. Op 11 sep tember concludeerde de com missaris na crisisberaad dat de vertrouwensbreuk met het vol tallige college definitief was. Volgens de Leeuwarder Courant stuurde Nijpels afgelopen vrij dag net voor de bekendmaking van Van Maarens aftreden de ontslagaanvraag naar minister De Vries van Binnenlandse Za ken, inclusief een rapport over de kwestie en de afhandeling. De wethouders en de fractie voorzitters in Leeuwarden wil len na alle commotie over de zwijgplichtclausule inmiddels toch een openbaar raadsdebat over het aftreden. Leeuwarden vroeg toestemming aan Van Maaren om de overeenkomst tussen de gemeente en haar openbaar te maken. Van Maaren reageerde nog niet op het ver zoek. Niet beschadigend Gemeenteraad en wethouders benadrukken dat geen sprake is van een zwijgplicht. Raadsle den, wethouders en de burge meester mogen best iets vertel len over de affaire, zolang het maar niet beschadigend is, stel de wethouder IT. de Haan (PvdA die tot de benoeming van een waarnemer de taken van de bur gemeester overneemt. Op het 'beschadigen van een partij' staat een boete van vijftigdui zend gulden. De SP-fractie vroeg dinsdag avond om een openbaar raads debat over de kwestie. Dat de bat vindt zo spoedig mogelijk plaats. De gemeente gaat ervan uit dat Van Maaren hier niet bij aanwezig zal zijn. Volgens de overeenkomst legde Van Maaren afgelopen vrijdag met onmiddelijke ingang haar taken neer en vraagt ze per 1 no vember haar ontslag aanDe ge meente Leeuwarden betaalt haar in totaal tot haar pensioen leeftijd 1,75 miljoen gulden. In de verklaring van afgelopen vrijdag werd alleen gesproken over een verschil van inzicht tussen de gemeenteraad en de wethouders enerzijds, en de burgemeester anderzijds. CD A-afdelingsvoorzitter Faber vindt dat Van Maaren slachtof fer is geworden van de naar bin nen gerichte bestuurscultuur in Leeuwarden. Volgens hem was het initiatief van de burgemees ter om het ambtelijk apparaat te laten doorlichten door externe deskundigen op het moment dat de wethouders op vakantie wa ren, de drupppel die de emmer deed overlopen. ANP Advertentie COMBI-PROGRAMMA COOL WOOL S. TWEED bleu/marine BLAZER van fl.439.- voor fl. 349.- PANTALON van fl.239.- voor fl 199.- ROK LANG van fl.219.- voor fl 179.- ROK KORT van fl.l 99.- voor fl. 159.- PULLOVERS diverse series fl 20.- KORTING Advertentie LANGE DELFT 16 MIDDElBURG DEN HAAG - De Rijksdienst voor het wegverkeer heeft sinds februari 735 mensen achter haald die onrechtmatig in totaal 23.400 auto's op hun naam had den staan. Minister Korthals van Justitie schrijft dat in antwoord op Ka mervragen. Deze zogenoemde katvangers zorgen er tegen betaling voor dat de werkelijke eigenaars we genbelasting en boetes kunnen ontlopen, omdat die niet te tra ceren zijn. Katvangers zijn vaak drugsverslaafden of zwei-vers, zodat de verschuldigde bedra gen niet te incasseren zijn. ANP De ontwikkelingen in de gezondheidszorg gaan razendsnel: genetische manipulatie, euthanasie, abortus. De 'wet' lijkt grenzeloos. Allemaal ontwik kelingen die ons dwingen tot keuzes. Zo kiest u bewust voor uw krant, voor een politieke partij die uw visie deelt. Maar wist u dat er ook een ziekte kostenverzekeraar is die past bij uw kijk op het leven? Bij DVZ Zorgverzekeringen staat de bescherm waardigheid van het leven centraal. Wij helpen u zoeken naar zorgverleners.met dezelfde normen en waarden. Met onze Kcuzepolis kiest u voor een verantwoördé ziektekostenverzekering. Daarnaast mag u ons houden aan onze belofte dat wij uw declaraties binnen drie werkdagen, verwerken., Waarschijnlijk bespaart u ook nog premie. Maar wij hopèndatdatniét uwbelahgrijksteoyerwegingis. Ook bèzotgd óver een aantal ontwikkelingen in de gezondheidszorg? Hoogste tijd voor een bewuste keuze, juist als hét gaat om een zorgverzekeringen Rijnstraat 48 - 48 2223 ED Katwijk Telefoon: (071)402 98 81 Hij zal onder meer praten met de Pakistaanse president Mushar raf en minister van Buitenland se Zaken Satar en een vluchte lingenkamp bezoeken. Met zijn bezoek wil Kok Pakistan een hart onder de riem steken om toch vooral deel uit te blijven maken van de alliantie die de Amerikaanse acties steunt. Hij wil ook nog eens benadrukken dat Nederland ook in de toe komst Pakistan en Afghanistan actief wil helpen, bijvoorbeeld via het kwijtschelden van schulden. „Het is een gebied in nood. De mensen in Afghanistan kunnen nu letterlijk geen kant op, ze worden afgeknepen", zei Kok gisteren. „Die humanitaire cri sis moet worden weggewerkt." Nederland kan in de periode na de bombardementen 'een hele belangrijke rol' vervullen bij de wederopbouw. Kok heeft ook alle fractievoor zitters in de Tweede Kamer van zijn plannen verteld. De rege ring had hen gisteren uitgeno digd voor een overleg achter ge sloten deuren, om bij te praten over de situatie in Afghanistan. Kok en de ministers Van Aartsen (Buitenlandse Zaken) en De Grave (Defensie) hadden geen nieuws te melden, beaam den fractievoorzitters De Graaf (D66) en Marijnissen (SP) ach teraf. „Het kabinet wilde nog eens doorpraten", verklaarde Kok. De fractievoorzitters zijn er ook nog eens op gewezen dat de re gering de VS militairen en een heden heeft aangeboden. „Con crete verzoeken liggen er echter nog niet", aldus de premier. GPD DEN HAAG - Nederlanders die in de Tweede Wereldoorlog als dwangarbeider in Duitsland te werk zijn gesteld, krijgen defi nitief geen schadeloosstelling van de Nederlandse regering. Minister Borst loopt daarmee een week vooruit op de presen tatie van het door de regering aangevraagde onderzoeksrap port over genoegdoening aan ex-dwangarbeiders. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3