Steun voor eigen-woningbezit m CD'S SIISPII Ode aan de natuur voor Maxima Flinke verhoging haventarieven 15 DUBBEL GLAS TEGEN BODEM PRIJZEN hhüB Uitspraak Pronk over verdieping valt in Antwerpen verkeerd Kilo's dode vis in watergang bij Goes Zitten als Wethouder wil stimuleringsfonds openstellen voor particulieren Joyrider veroorzaakt ongeval HR MET SUBSIDIE zeeuwse almanak Maxima waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD donderdag 25 oktober 2001 doorFamke van Loon ZIERIKZEE - Wethouder C. Veerhoek wil de bewoners van Schouwen-Duiveland laten profiteren van de miljoenen in het Stimuleringsfonds Volks huisvesting. Het plan is om met dit geld onder meer de restaura tie van gemeentelijke monu mentenpanden financieel te steunen en het woningbezit on der de lagere inkomens te sti muleren. Tot op heden heeft de gemeente voor vernieuwingsplannen van hewoners en bedrijven een be roep kunnen doen op het potje stads- en dorpsvernieuwing. Voor een grootscheepse renova tie van een monumentenpand kon de eigenaar dan bij de ge meente subsidie aanvragen. Volgens beleidsmedewerker J. van der Laan is dit budget in het verleden 'heel breed ingezet'. Die tijd is anno 2001 voorbij: het Rijk heeft het potje stads- en dorpsvernieuwing vervangen door het investeringsbudget stedelijke vernieuwing (ISV). Het gevolg hiervan is dat de ge meente dit geld alleen nog kan gebruiken om vernieuwings projecten van onder meer wo ningcorporaties te subsidiëren. Individuele initiatieven van be woners dreigen in het nieuwe systeem buiten de boot vallen. Wethouder Veerhoek van volks huisvesting wil daarom een groot deel van het Stimule ringsfonds Volkshuisvesting, waar op dit moment ruim acht miljoen gulden in zit, voor de in woners zelf gaan gebruiken. De gemeente onderzoekt nu in welke gevallen inwoners een beroep op dit fonds kunnen doen. Veerhoek wil een deel van Zonnepaneel gestolen RENESSE - Van een recreatie park in Renesse is een zonnepa neel gestolen. Het paneel was bevestigd op een mast tegen een schuurtje. De waarde is niet be kend. Advertentie Maria Galland HP* schooiilieidsiMtiQtu Leonie Wilderom ingstraat 41Arnemuide» - Telefoon 0118 - 602506 Advertentie op onze gevel: De Nederlandse vlag door Pier Dieleman vanavond vanaf 17.30 uur de Brasserie serveert Maxima's lievelingseten Sopa de zapallo (pompoensoep) Matambre (rib-eyc met lange frieten) ol: Tartine de queso y almendras(vegetarisehe kaastaart) Arroz caramelo (rijstepudding met kara melsaus) zaterdag 27 oktober 14.30-15.30 uur Trio Animato van Renaissance tot de 20e eeuw t/m 27 oktober expositie Ron Kodde architect en winnaar van de Bronzen Veer van de Vrienden van Middelburg Exposities William Verstraeten Wim Hofman kijk ook op www.lx'sccwinkclvannederland.nl de DRVK Winkel in Woord Brasserie KERY Beeld &C Geluid het geld vrij maken om restaura tie van gemeentelijke monu mentenpanden te steunen. In vergelijking met de eigenaren van rijksmonumenten hebben de huizenbezitters van de ge meentelijke lijst minder voor deel bij de titel. „Zij hebben een heleboel fiscale aftrekmogelijk heden niet, krijgen niet de ze ventig procent rijkssubsidie bij restauratie en hebben wél de be perkingen van een monumen tenpand. Als die huizen straks op de gemeentelijke monumen tenlijst komen, vind ik dat we daar iets tegenover moeten stel len." Lagere inkomens De wethouder wil een ander deel van het fonds gebruiken om inwoners met lagere inkomens te helpen een eigen huis te ko pen. Nu al krijgen huurders van Woningcorporatie Zeeuwland de mogelijkheid de woning die ze huren, te kopen. Geregeld moeten zij deze kans voorbij la ten gaan omdat het geld er niet is. „Als de gemeente bij bijvoor beeld een huis van 175.000 gul den een bedrag van 75.000 gul den tegen nul procent rente kan lenen, helpt dat best heel goed", stelt Veerhoek. Dit plan heeft volgens hem ook sociaal gezien effect, omdat op die manier la gere inkomensgroepen de kans krijgen 'aan vermogensop bouw' te doen. Het doel is vooral om individue le bewoners te laten profiteren van de miljoenen in het stimule ringsfonds. Al komt op deze ma nier de oude tijd niet meer terug. Het gaat nu niet meer om subsi dies, maar om leningen tegen een hele lage (één procent) of geen rente. Volgens Van der Laan hebben deze zogeheten revolving funds het voordeel dat het geld, dat via deze weg in vernieuwing wordt gestoken, eens een keer terug komt bij de gemeente, zodat het opnieuw gebruikt kan worden. Van der Laan: „Het voordeel voor de inwoners is dat zij goed koop geld kunnen lenen. Maar het is geen subsidie meer en dat zal wel even wennen zijn." BROUWERSHAVEN - Een 27- jarige inwoner uit Schagen heeft dindagavond in Brou wershaven een ongeval veroor zaakt. De man had zonder toestem ming de auto van een bekende weggenomen. Hij reed hiermee, zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs, over het Slinger- bos richting Haven Zuidzijde. De man had de auto niet onder controle en botste tegen een lan taarnpaal. Het voertuig raakte aan de voorkant geheel bescha digd. Bij onderzoek bleek dat de man gedronken had. Hij kreeg een dagvaarding mee naar huis. Eerder die avond belandde in Zierikzee aan de Heuvelsweg een personenauto op een vluchtheuvel. Een 41-jarige be stuurder uit Brouwershaven be landde door onbekende oorzaak op de bult en vernielde een ver keersbord. (Advertentie) Elton John Songs from the West Coast £9-3% André Hazes Nu £335 Sarah Brightman The very best of 393% Live V SJ-35 K3 Alle kleuren £9-85 Destiny's Child Survivor £335 Helmut Lotti Latino Love Songs £935 Prince The best of Bubbles Rock the World 3935 Various (2CD) De 40 bekendste Franse liedjes &J35 voor 34.95 15.86 De CD-single 'Melodramma' van Andrea Bocelli alleen deze week van 10.95 voor 5.- 2.27 Actie geldig t/m 31 oktober 2001 Josefien van Tongeren schildert de dichtregels op de container. foto Marijke Folkertsma door Andrea Bolle SEROOSKERKE - Wanneer het koninklijk bezoek vandaag naar de Plompe Toren bij Serooskerke rijdt, zal het zeker een zee meermin tegenkomen; een geschilderde wel te verstaan. Josefien van Tongeren en kun stenares Anna Blom hebben van de gelegen heid gebruik gemaakt om een ludieke actie op touw te zetten in een weiland aan de Stolpweg. De betekenis achter de schildering op de an ders saai-blauw gekleurde container in het weiland wordt verklaard door zes dichtre- gels: Tureluur, lepelaar, wintergast Hier staat de regenboog zioevend in de he mel vast Je oog in 't water blinkend licht Je hand en hart water zee gedicht Kokkelvisser mosselman staakt uw wild ge raas Hier is de zeemirmin de baas Met 'zeemirmin', tevens het e-mailadres van Van Tongeren, wil het duo de aandacht trekken voor de belangrijke natuurwaarde van het gebied. De schildering verwijst te vens naar de legende van het verdwenen dorp Koudekerke. „Het is absoluut niet aanstootgevend bedoeld. Het is hier prach tig en dat moet zo blijven. Maar achter de dijk zijn kokkelvissers bezig, liggen er net ten in het water en zwemmen zeehonden. Die dingen kunnen niet samen; dat verstoort de natuur", zegt Van Tongeren. „Het gedicht en de zeemeermin zijn meer een ode aan de natuur", vult Blom haar aan. Dolfijn Van Tongeren is van plan haar gebaar ver der kracht bij te zetten door in Zeeuws kos tuum mét opblaasdolfijn op de container te gaan staan, in het zicht van de hof bus die de kroonprins en zijn verloofde naar de Plom pe Toren rijdt. „Ik had liever een zeehond gehad, maar die kon ik nergens krijgen", lacht ze. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat de liggelden in haar havens fors verhogen. Tegelijk met deze ver hoging wil het college de kosten voor het reserveringsrecht, ge bruik van water en elektriciteit en het achterlaten van afval voor passant-passagierssche pen in rekening brengen. Adviesbureau Witteveen en Bos schreef een rapport over de toe- (Advertentie) komst van de Schouwse havens. Daarin raadde het bureau het college aan onder meer de lig gelden aan te passen. Gezien de prijzen in omliggende havens prijst de gemeente zich met een kleine verhoging niet uit de markt, zo stelden de onderzoe kers vast. De gemeenteraad is eind augustus akkoord gegaan met de richting die in het rap port wordt geschetst. In de Ver ordening Scheepvaartrechten 2002 voegen de Schouwse be stuurders nu de daad bij het woord. Dit betekent dat de tarieven voor de gemeentelijke havens met ingang van 1 januari flink omhoog gaan. De passerende pleziervaart gaat voor een nachtje aan de steiger twintig procent meer betalen. De recre atievaart met een vaste lig plaats ziet zijn liggelden met dertig procent omhoog gaan. Het tarief voor de beroepsvaart met een vaste plek in de haven klimt met een kwart. De overige haventarieven - met uitzonde ring van de prijs voor het laden en lossen - stijgen met de regu liere drie procent. Daarnaast voegt het college in de verordening een aantal nieu we tarieven voor de passerende passagiersschepen toe aan de lijst. Aan het reserveringsrecht komt met ingang van volgend jaar een prijskaartje te hangen, evenals het gebruik van elektri citeit en water. Ook wanneer de schepen meer dan één kubieke meter afval achterlaten in de Schouwse havens krijgen de schippers hiervoor een rekening gepresenteerd. „We willen de gebruikers laten betalen", stelt wethouder G. van de Velde-de Wilde van havenzaken. Rondvaart De nieuwe maatregelen leveren de gemeente een kleine 90.000 gulden extra op. Temeer nu het aantal bezoekende rondvaart- (Advertentie) Glashandel Moerstee 0113-341688 door Wout Bareman ANTWERPEN - Het stadsbe stuur van Antwerpen wil ophel dering van de Nederlandse regering over uitspraken van minister Pronk van Ruimtelijke Ordening en Milieu. Pronk toonde zich maandag, tijdens een bijeenkomst van de PvdA in Middelburg, geen voorstander van een verdere verdieping van de Westerschelde. Dat is haven schepen Delwaide van Antwer pen in het verkeerde keelgat ge schoten. Delwaide reageerde gisteren uiterst verbolgen op de vaststel ling van Pronk dat het aanlan den van containers in Vlissin- gen betekent dat het niet langer nodig is voorzieningen te treffen om grotere containerschepen tot in Antwerpen te laten varen. Pronk zei letterlijk: „Je hoeft dan niet toe te geven aan de wens van België om de Wester schelde iedere keer maar verder te verdiepen. Dat moeten we met de Belgen afspreken." De minister waarschuwde ove rigens voor de 'vele krachten' in Nederland en België, die daar wel voor ijveren. Donderslag Havenschepen Delwaide: „Het standpunt van minister Pronk komt voor ons als een donder slag bij heldere hemel. Ik ben verrast en ook verbouwereerd. Dit is helemaal in strijd met de afspraken, die recentelijk zijn gemaakt met Pronks PvdA-col- lega Netelenbos en tussen de Vlaamse en Nederlandse rege ring. Wij hebben ons van onze kant uiterst loyaal opgesteld ten aanzien van aspecten als milieu en veiligheid en zijn uitgeko men op een verdere verdieping tot 12,80 meter. Ik verwacht niet anders dan dat ook de Neder landse regering zich nu net zo loyaal opstelt." Vorige week werd duidelijk dat de regering bereid is een verdere verdieping van de Westerschel de te onderzoeken. De uitkom sten van een grensoverschrij dende milieu-effectrapportage en een maatschappelijke kos- ten-baten-analyse zijn daarbij doorslaggevend. Havenschepen Delwaide rea geerde aanvankelijk positief op het standpunt van de Neder landse regering, maar begint nu te twijfelen aan de oprechtheid ervan. Vorige week zei hij nog: „Ik heb de indruk dat Neder land het spel correct speelt. Tot nader order zie ik niet in waar om ik iets anders zou moeten ge loven." Dat moment is nu aan gebroken. Kroonprins komt volgende week niet naar Terneuzen TERNEUZEN - Prins Willem-Alexander komt dinsdag 6 november niet naar Zeeuws-Vlaande ren. De prins zou op die dag de nieuwe waterfabriek van Dow Benelux openen, maar is verhinderd. Daar komt bij dat de fabriek, die Delta Nutsbedrijven samen met VivendiWater heeft gebouwd voor Dow, niet in gebruik kan wor den genomen, omdat de installaties nog niet naar behoren functioneren. De waterfabriek heeft, zo liet Delta gisteren weten, een langere opstartperiode nodig. Volgens Delta- voorlichter M. van Zuilen is het niet zo dat er on overkomelijke problemen zijn. „We hadden gepland een feestje te houden op 6 november, maar dat bleek gewoon iets te vroeg te zijnD e fabriek zal later in gebruik worden genomen. De officiële opening is nu voorzien in mei, dat is over een flinke poos, maar dat komt omdat we toch de prins voor die gelegen heid willen uitnodigen", aldus Van Zuilen. door Luc GOES - In de 's-Gravenpolder- sche Watergang bij Goes zijn de afgelopen dagen tientallen ki lo's dode vis aangetroffen. De Watergang is verontreinigd met rioolwater, dat is ontsnapt door de ontluchter van een perslei ding in de gemeente Goes. Dat heeft Waterschap Zeeuwse Ei landen gisteren bekend ge maakt. Het schap had de buitengewone vissterfte al enkele dagen opge merkt, maar kon geen oorzaak vinden. Na onderzoek bleek dat er rioolwater in de watergang terecht was gekomen. De Zeeuwse Vliegvisvereniging had per ongeluk de ontluchter van de persleiding openge draaid. De vereniging wilde, met instemming van het water schap, het waterpeil van de voormalige zandwinput De Wranghe laten zakken, om er voor te zorgen dat de oevers niet afkalven. Daartoe wilden de vliegvissers een buisleiding open zetten, zodat het water kon doorstromen naar de wa tergang. Per abuis werd echter de ontluchter van de persleiding opengedraaid, waardoor riool water in de watergang terecht kwam. Onder de dode vissen bevinden zich volgens een woordvoerster van het schap vooral veel karpers en een enke le paling. Omdat karpers eigen lijk niet thuishoren in de water gang en de sterfte onder paling beperkt is gebleven, is het niet nodig vissen terug te zetten. De Vliegvisvereniging zegt het incident ten zeerste te betreuren en heeft haar excuses aangebo den. Het Waterschap sluit uit dat er opzet in het spel is. De problemen zijn verholpen door de doorstroming van het water te bevorderen en schoon water aan te voeren. Mederwerkers van het waterschap zijn gisteren de hele middag bezig geweest om de dode vis op te ruimen. Advertentie boten toeneemt en voor de dien sten in de havens moet gaan be talen, heeft deze groep een belangrijke aandeel in deze 'winst'. „De Schouwse havens blijken erg in trek. Met name de nieuwe faciliteiten van de Vluchthaven in Bruinisse heb ben al meer reserveringen opge leverd", vertelt de wethouder. Deze extra inkomsten van de nieuwe verordening wil het col lege steken in het onderhoud van de gemeentelijke havens. Een eis die onder meer de Schouwse fracties van D66 en CDA bij de behandeling van on derzoeksrapport aan de tarief- verhoging verbonden. Volgens Van de Velde kan met dit bedrag 'gefaseerd' het noodzakelijke onderhoud weggewerkt wor den. De 90.000 gulden zal niet vol doende zijn alle kosten te dek ken. Het bureau Witteveen en Bos heeft berekend dat er de ko mende vijf jaar voor negen mil joen gulden aan onderhoud in de verschillende havens van Schouwen-Duiveland ligt te wachten. De wethouder is niet van plan deze kosten te dekken met inkomsten uit de haventa rieven. De hoogte van de liggel den zou bij dat streven de pan uitrijzen, met name in Zierik zee. Van de Velde: „Dan krijg je utopische tarieven." ....ontdek 't bij Interieur Paauwe in Zonnemaire. Het royale zitten, in te stellen naar uw eigen wensen! Zuidweg 20A, Zonnemaire www.interieur-paauwe.nl Haar ouders zien het vanwe ge de drukte eigenlijk niet zo zitten, maar de zevenjarige Middelburgse moet en zal vanmiddag Maxima gaan zien. Om haar vader en moe der zo ver te krijgen dat ze met haar naar de markt gaan, gebruikt ze een argument dat ze zelf ook nogal eens moet aanhoren wanneer er een verplicht bezoekje moet wor den afgelegd. „Het hoeft echt niet lang te duren. Even een handje ge ven en we zijn weer weg. foto Marijke Folkertsma Vaste ligplaatshouders en passanten gaan vanaf 1 januari fors meer betalen in de Schouwse havens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37