Aanpak roofvogelbuurt urgent Uitbreiding Wilhelminadorp gaat volgend jaar van start PZC Goes moet wachten op aanpak binnenstad Rijkswaterstaat gaat niet uit van plaatval bij kapseizen Bo/Gy Gemeente Goes in debat met sportwereld Zuster Moens krijgt gift van 1500 gulden uit handen delegatie Inbrekers stelen nepgeld Medicijnen verloren in Middelburg Draaibrug Oost-Souburg gestremd Belg betrapt met softdrugs Joyriding leidt tot ongeval Auto opengebroken Vrachtwagen rijdt door na ongeval Bewoners van wijk Heinkenszand klagen al jaren over verloedering VLISSINGEN - Een schoolgebouw in Vlissingen is tussen dinsdag en woensdag bezocht door onbekenden. De toegang tot de school werd geforceerd en de dader(s) hebben nepgeld weggenomen. MIDDELBURG - Op het traject Dam, Nieuwstraat, Albert Heijn, D warskaai in Middelburg heeft een persoon gistermid dag anti-depressivia verloren. De medicijnen (remeron) zit ten in en wit zakje en zijn bij inname vooral voor kinderen heel gevaarlijk. Personen die de medicijnen hebben gevonden kunnen contact opnemen met de politie: 0900-8844 OOST-SOUBURG - De scheepvaart kan in de avonden en nachten van woensdag 31 oktober en 1 november niet door de draaibrug bij Oost-Souburg. De provincie voert dan onder houdswerkzaamheden uit aan de brug. De eerste stremming begint om acht uur 's avonds en eindigt de volgende ochtend om zes uur. De tweede avond blijft de brug al om zes uur dicht, tot de volgende ochtend zes uur. Als er boten willen passeren, is dat mogelijk tijdens de tweede stremming rond half tien 's avonds. TERNEUZEN - De politie heeft gistermiddag in de wagen van een 27-jarige Belg op de Tractaatweg in Terneuzen tien jointjes en een zakje met wiet aangetroffen. De softdrugs zijn in beslag genomen. BROUWERSHAVEN - Een 27-jarige inwoner uit Schagen heeft dindagavond in Brouwershaven een ongeval veroor zaakt. De man had zonder toestemming de auto van een be kende weggenomen. Hij reed hiermee, over het Slingerbos richting Haven Zuidzijde. De man had de auto niet onder con trole en botste tegen een lantaarnpaal. Het voertuig raakte aan de voorkant geheel beschadigd. Bij onderzoek bleek dat de man gedronken had. Hij kreeg een dagvaarding mee naar huis. NOORD WELLE - Een personenauto die geparkeerd stond aan de Rampweg in Noordwelle is gistel-woensdagochtend opengebroken. De eigenaar van de auto mist een tas, een por temonnee met inhoud, een rijbewijs, een fototoestel, een bril en een zonnebril. De totale waarde van de gestolen goederen bedraagt meer dan duizend gulden. AARDENBURG - Na het veroorzaken van een aanrijding op de Olieweg in Aardenburg is een bestuurder van een vracht auto gistermiddag doorgereden. Een 65-jarige automobilist uit Maldegem (B) reed rond drie uur over de Olieweg in de richting van de Draaibrugseweg. Een onbekende vrachtwagenbestuurder had zojuist een deel zand gelost en wilde vooruit rijden om het overige deel te los sen. Hij zag niet dat de Belg hem passeerde en reed de perso nenwagen aan. De vrachtwagenbestuurder zei dat hij zich niets van de aan rijding aantrok en reed verder. door Rolf Bosboom GOES - Goes moet nog even ge duld hebben met de uitvoering van het Masterplan Binnenstad, de toekomstvisie op het cen trum. Wethouder C. Linssen zei gisteravond in de gemeenteraad dat hij erop aanstuurt dat aan het begin van de nieuwe raads periode een beslissing valt over de concrete uitvoering. Dat be tekent medio volgend jaar. i Vrijwel alle fracties hadden in 1 hun algemene beschouwingen bij de begroting voor volgend 'jaargemeld dat zij vinden dat het wel erg lang duurt voordat er wat zichtbaar wordt van het Masterplan. Linssen sprak van een 'gezond ongeduld' bij de po litiek. ,,Ik herken dat. Het is in derdaad iets te stil." Achter de schermen, zo garan deerde de wethouder, wordt er echter hard gewerkt om de toe komstvisie en de daarin ge noemde projecten te vertalen in concrete, samenhangende plan nen. ,,We hebben een hoog am bitieniveau, maar niet te hoog. We moeten wel met beide benen op de grond blijven staan en dat betekent dat we keuzes zullen moeten maken. De oproep van enkele partijen om alvast een begin te maken door één project uit te voeren, vond Linssen begrijpelijk maar niet haaibaai-. Daarvoor moet eerst duidelijk zijn welke finan ciële bijdrage de ondernemers in de binnenstad leveren en dat kan alleen in een breder ver band worden bepaald. ,,We kunnen dus niet nu met één pro ject beginnen." Gezien de omvang en het inge wikkelde karakter van het Mas terplan, vernachtte Linssen nog enige tijd nodig te hebben om alles rond te krijgen. Omdat er ook veel geld mee gemoeid is, leek het hem 'wenselijk' dat de nieuwe gemeenteraad over de concrete uitvoering beslist. Haalbaar Een van de onderdelen van het Masterplan is de bouw van een parkeergarage aan het Bleek veld. Linssen zei daarover dat de eigenaren van de panden in de directe omgeving (zoals de GGD, Dela en Reggeborgh Be heer) inmiddels hebben aange geven dat zij bereid zijn samen met de gemeente te bekijken of de bouw van een parkeergarage op die locatie haalbaar is. De af spraak is dat de gemeente, als het project doorgaat, er geen geld op toe hoeft te leggen. Linssen erkende samen met col lega M. 't Hart dat het tekort aan stallingen voor fietsen in de bin nenstad een groeiend probleem is. Er wordt over nagedacht hoe dat kan worden opgelost. Lins sen tekende daarbij aan dat dat minder eenvoudig is dan het op het eerste gezicht lijkt. „Het vraagt om goed doordacht be leid." Het college van burgemeester en wethouders reageerde gister avond op de algemene beschou wingen, die de partijen begin deze week schriftelijk hebben ingediend. Mede doordat Goes er financieel goed voorstaat, le vert de begroting weinig stof tot discussie. De behandeling ervan wordt vanmiddag op 14.00 urn- voortgezet. Dat gebeurt in het stadhuis aan de Grote Markt. donderdag 25 oktober 2001 door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De roofvo gelbuurt in Heinkenszand, met name het gebiedje Arendhof en Buizerdhof, holt achteruit. Al i jaar lang klagen de bewo ners over rommel in de perken, slecht onderhouden groen, (roep op de parkeerplaatsen, een onderkomen speelterreintje en onvolkomenheden in de be strating. Verschillende bewoners hebben hun heil al elders gezocht, waar- Moor leegstand optreedt. Dat al- les inspireert de mensen in de roofvogelbuurt nou niet direct om goed voor de woonomgeving te zorgen. Illegale stort van bouw- en tuinafval en slecht on derhouden tuintjes buigen de spiraal alleen maar sneller neer waarts. Het dagelijks gemeen tebestuur van Borsele, tijdens een werkbezoek geschrokken van de toestand in de buurt, vindt dat er rap iets moet gebeu ren. Wethouder A. van Opdorp beloofde dinsdagavond al dat er binnen een halfjaar een plan moet üggen om de boel grondig op te knappen. Geheel in de stijl van de nieuwe Borselse aanpak, moet dat plan beginnen bij de ■bewoners. „Met een foto-wedstrijd", zegt Van Opdorp. „Laat de mensen maar in beeld brengen wat hen ergert in de buurt. Dat is de bes te manier om de bewoners vanaf het begin bij de plannenmakerij te betrekken. Naar aanleiding van de foto's kunnen we bekij ken wat de oplossingen kunnen zijn en in hoeverre de buurt zelf verantwoordelijk is voor de el lende." Voorlopig gaat de wethouder er van uit dat de gemeente een eind kan komen met een beter beheer van de woonomgeving. Hij sluit echter niet uit dat ook de eige naar van de woningen, het Be drijfspensioenfonds voor de Landbouw, een duit in het zakje moet doen. „Tot nu toe zijn de woningen in die buurt ver huurd. Tegenwoordig worden ze ook te koop aangeboden. Als de buurt zo achteruit gaat, dalen de huizen in prijs. De eigenaar heeft er dus zeker baat bij dat er wat gebeurt." Doorzichtiger Als verdergaande maatregelen dan snoei, kap, herbeplanting en herbestrating, noemt Van Opdorp een herstructurering van de buurt en een verandering van bijvoorbeeld blinde muren en erfafscheidingen. „Kijk, we zouden nu nooit meer zo bou wen en ook de beplanting niet meer zo aanleggen. Aan het laatste kan de gemeente wat veranderen, aan de bouw niet. Je zou kunnen denken aan het opofferen van huizen om de wij k doorzichtiger te maken. Daar komt de eigenaar natuurlijk in beeld", legt de wethouder uit. „Maar we hebben nog geen plan, alleen het besef dat er heel snel wat moet gebeuren. Dat vinden de bewoners ook, dus ik heb het vertrouwen dat het wel goed komt." De roofvogelbuurt in Heinkenszand is hard aan een opknapbeurt toe. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom WILHELMINADORP - De verdere uit breiding van Wilhelminadorp begint me dio volgend jaar. Dat verwacht project ontwikkelaar Woonwijzer Zuidwest, een van de initiatiefnemers. Aan de zuidkant van het dorp komen 25 nieuwe woningen. Veertien huizen worden projectmatig ont wikkeld; de overige elf zijn vrije kavels die de gemeente Goes uitgeeft aan particulie ren. De komende nieuwbouw is het vervolg op het al gerealiseerde deel van het project De Schanse, dat dertig huizen aan de Lin- denberghstraat omvat. Het nieuwe ge deelte komt in de driehoek ten zuiden van de Lindenberghstraat, de Arnoldistraat en ten westen van de Westhavendijk. De Schanse BV, een samenwerkingsver band van Woonwijzer Zuidwest uit Vlis singen, Bouwbedrijf Rijk uit Heinkens zand en architectenbureau Vorm uit Goes, wil in De Schanse II veertien huizen reali seren. Het gaat om verschillende typen woningen, al is de exacte invulling daar van nog niet bekend. De architect is met het ontwerp bezig. Het is de bedoeling te beginnen met zes twee-onder-één-kapwoningen, die ko men achter de achtertuinen van de be staande huizen aan de Westhavendijk. „Die moeten half volgend jaar in aan bouw zijn", zegt J. Sonke van Woonwijzer Zuidwest. De Schanse II mag worden ge- realiseei-d in een tempo van maximaal vijf woningen per jaar, zodat het project zeker vijf jaar in beslag neemt. Voordat er kan worden gebouwd, moet nog een planologische procedure worden afgewikkeld. In het bestemmingsplan dat de gemeente in 1997 heef t goedgekeurd, is het terrein als 'uit te werken' gebied opge nomen. Het voorontwerp van het uitwer kingsplan is nu gereed en ligt tot en met 21 november ter inzage in het stadskantoor van de gemeente. Het plan laat in grote lijnen zien hoe De Schanse II wordt. In het noordelijke deel, nabij de Lindenberghstraat, komt een groot groengebied, met rondom huizen. In het zuidelijke gedeelte is een tiental ka vels voor vrijstaande woningen voorzien. Verder komen er vijf huizen langs de Westhavendijk, aansluitend op de be staande bebouwing. Wat vormgeving betreft dient de nieuw bouw te passen bij het karakter van Wil helminadorp. De Schanse II moet vooral de entree van het dorp versterken. Om die reden wordt nadrukkelijk gekeken naar de invulling van de twee zuidelijkste ka vels, die het meest in het oog zullen sprin gen. De bouwplannen daarvoor moeten door een erkende architect worden ont worpen en ingediend. De I.G.J. van den Boschstraat wordt de ontsluitingsweg voor het uitbreidings plan. Er komt voor motorvoertuigen dus geen rechtstreekse verbinding met de Westhavendijk. De huidige ontsluiting voor langzaam verkeer blijft echter be staan. De watergang die nu nog dwars door het plangebied loopt, wordt gedempt. In plaats daarvan komt langs de westgrens een nieuwe watergang. Voor de opvang van regenwater, dat in nieuwbouwwijken niet meer in het riool mag verdwijnen, worden twee zogeheten 'wadi's' gereali seerd. In het zuidoostelijke deel van het gebied zit nog wat bodemvervuiling. Het gaat om een verontreiniging met zink, die ernstig genoeg is om sanering noodzakelijk te maken. De gemeente draagt daar zorg voor. Voordat de woningbouw begint, wordt het complete terrein nog aan een bodemonderzoek onderworpen. door Wout Bareman TERNEUZEN - Rijkswater staat gaat er niet vanuit dat het zandschip Bo/Gy uit Terneuzen is gekapseisd na een plaatval. De familie van schipper Visser daarentegen zoekt de oorzaak van het ongeluk, dat zich twee weken geleden op de Wester- schelde bij de Hooge Platen voltrok, wel degelijk in een plot selinge afkalving van de zand plaat. Het schip zou door de zui ging zijn 'omgerold'. Het Zeeuwse Landschap be schikt, als beheerder van het na tuurgebied de Hooge Platen, nog niet over aanwijzingen dat er ter plekke sprake zou zijn ge weest van een plaatval. Volgens woordvoerder Ch. Jacobusse komt dat soort natuurver schijnselen daar wel voor, maar zeker niet heel regelmatig. De morfologische dienst van .Rijkswaterstaat Zeeland houdt ide gedragingen van zandplaten, optredende diepteverschillen in de vaargeulen en andere veran deringen van dag tot dag bij. Dat gebeurt vooral door peilin gen. Woordvoerder J. Geluk van Rijkswaterstaat: „Praat je over een plaatval, dan heb je het over een natuurverschijnsel, dus kun je nooit 'nooit' zeggen. Dat ver schijnsel is, in relatie met de Hooge Platen, bij onze dienst niet onbekend. Maar als wordt beweerd dat het ook in dit geval om de gevolgen van een plaatval zou gaan, moeten we dat verder onderzoeken. Het is sowieso zaak om, met het oog op het nog lopende onderzoek van de wa- terpolitie en de Raad voor de Transportveiligheid, te zorgen dat onze meetgegevens op orde zijn." Extra aandacht Nu het verband wordt gelegd tussen het kapseizen van de Bo/Gy en een mogelijke plaat val overweegt waterstaat extra aandacht te besteden aan de si tuatie ter plaatse. Maar scheep vaartdeskundigen leggen niet direct een relatie tussen het kapseizen van het zandschip, waarbij de 15-jarige zoon van de schipper verdronk, en een plaatval. In scheepvaartkringen wordt er na de uitleg van Arend Visser, de broer van de schipper, vanuit gegaan dat de Bo/Gy aan de grond is gevaren op de Hooge Platen, nadat het beunschip bij de zandzuiger Interballast III een lading van ongeveer 1600 ton zand had ingenomen. Nadat het schip naar bakboord zou hebben gemanoeuvreerd, kap seisde het vervolgens direct over stuurboord. De schippersfamilie Visser is er echter van overtuigd dat het drijfvermogen van het schip (twee aaneengelaste landings vaartuigen) zo groot was, dat het simpelweg niet kón kapsei zen. Arend Visser: „De enige oor zaak die wij kunnen bedenken, is een plaatval. En alle andere suggesties zijn indianenverha len. Dat is dus regelrechte lulkoek. Het schip was niet lek, het had veel meer luchtdichte compartimenten dan welk an der beunschip ook en er zijn door de schipper - die enorm veel ervaring heeft - absoluut geen fouten gemaakt. De oor zaak móet wel liggen in een ex terne factor, dus de afkalving van de zandplaat." REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L, de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes gaat met de plaatselijke sportwereld in debat over de toekomst van de buitensportaccommodaties. De raadscommissie welzijn komt dinsdag 6 november in een extra vergadering bijeen om sa men met de Goese Sportraad en bestuurders van de verenigin gen te bespreken hoe het verder moet de buitensportvelden. De discussie is op gang gebracht door C. Kortleve, voorzitter van de Sportraad. Die presenteerde een half jaar geleden tijdens een PvdA-bijeenkomst zijn visie op de accommodaties. Hij stelde dat het huidige sportcomplex Het Schenge volstrekt onge schikt is om de toekomst in te gaan en pleitte voor de bouw van een nieuw en modern Schenge. De vormgeving ervan, met diverse gezamenlijke voor zieningen (kantine, kleedka mers, materiaalopslag) moet zorgen voor een optimale sa menwerking tussen de clubs. Het gemeentebestuur van Goes vindt de ideeën van Kortleve interessant genoeg om er verder over na te denken. Om de ge dachten te bepalen wordt eerst op 6 november een debat gehou den, vanaf 19.30 uur in Sport- punt Zeeland. Behalve een uiteenzetting van Kortleve over zijn visie, doet voorzitter A. Burgerhout van de sportraad in Dordrecht verslag van de ervaringen in zijn stad, waar al een dergelijk sportcom plex is neergezet. Vervolgens is er discussie aan de hand van stellingen. In een brief heeft Kortleve de vertegenwoordigers van de Goese sportwereld gewezen op het volgens hem grote belang van de bijeenkomst. Hij hoopt dat een ruime vertegenwoordi ging aanwezig is om de stem te laten horen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Alex Telehala en Eli Metiary overhandigden gisteren 1500 gulden aan Ro nald Elderkamp van de werk groep gezondheidsprojecten Vlissingen-Ambon. Elderkamp vertrekt 11 november met een Vlissingse delegatie naar de Molukken om het bedrag, dat eerder dit jaar opgehaald is bij een Molukse culturele manifes tatie van de wijkraad Oost-Sou burg, naar zuster Francisco Moens te brengen. Zij maakt zich op de Molukken sterk voor hulp aan de vluchtelingen. Elderkamp heeft contacten in de gezondheidszorg op de Mo lukken opgebouwd en zuster Moens enkele keren ontmoet. „Zuster Moens heeft een aantal kleinschalige projecten opgezet om vluchtelingen te helpen. Door de onlusten zijn er circa 100.000 vluchtelingen." Het kan zijn dat Moens met die gift tweedehands kleding in koopt. „De kleren worden in kraampjes op de markt door verkocht door de vluchtelin gen. Zo ontstaat een handeltje en kunnen ze een begin maken met de opbouw van een nieuw leven. Elderkamp zal dit keer met en kele technici op Ambon een nierdialysecentrum aansluiten. De apparatuur is een gift van het ziekenhuis in Goes. „Het ou de nierdialysecentrum in het ziekenhuis van Ambon-stad functioneerde niet meer. Dat is al twee jaar het geval. Mensen die afhankelijk zijn van deze apparatuur moeten naar Ma kassar gaan. Maar voor sommi gen is een reis van 1500 kilome ter niet te overbruggen." Elderkamp heeft het idee dat rustiger is geworden op Ambon. „Dat heb ik gehoord van Moluk- kers die teruggekeerd zijn van een bezoek aan familie op Am- bon en ik hou het bij op inter net." Houdt de rust aan dan kan een begin met de wederopbouw worden gemaakt. De gemeente Vlissingen heeft een zusterrela- tie met Ambon en in het kader daarvan wachten enkele projec ten op het eind van de onlusten. Vlissingen heeft plannen om een kleinschalig visserij project in Seri op Ambon opzetten en een afvalverwerkingsproject gaan leiden. De uitbreidingslokatie (links) in Wilhelminadorp waar over een periode van vijf jaar, vijfentwintig nieuwe woningen moeten verrij zen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31