PZC Ook voor IRA telt 11 september Spannende dagen in PvdA PZC Zware druk van buiten brengt beweging in Noord-Ierland Eerste bse-geval verrast onvoorbereid Japan volledig Vrijgelaten Masoud kent alleen waspoeder 25 oktober 1951 donderdag 25 oktober 2001 door Harm Harkema Anderhalf stapje vooruit, eentje terug en op zijn tijd een langdurige sur place. Dat is tot nu toe het frustrerende patroon van het Noord-Ierse vredespro ces. De fut'was er onderhand zodanig uit dat afgelopen maanden het geweld weer is opgeflakkerd en het er naar uitzag dat het uit 1998 daterende vredesakkoord in de vuilnisbak kon worden gegooid. Maar zoals wel vaker blijkt onder grote druk toch weer beweging mogelijk. Ein delijk heeft het verboden Ierse Republi keinse Leger IRA dinsdag daadwerke lijk een deel van zijn vrij omvangrijke wapenarsenaal, 'compleet en onom keerbaar' buiten gebruik gesteld nadat Sinn Fein-leider Gerry Adams daartoe een dag eerder een oproep had gedaan. Vrijwel niemand die er toen nog aan twijfelde dat het IRA de Rubicon zou overtrekken, Sinn Fein is namelijk de politieke tak van het IRA, dat zijn dus twee handen op één buik. Jarenlang is ontwapening het belang rijkste struikelblok geweest op weg naar normalisering van de betrekkingen tus sen de katholieke Republikeinen en de protestantse Unionisten. De Unionisten van Nobelprijswinnaar David Trimble waren drie jaar geleden in een destijds ongekend besluit bereid met Sinn Fein in een regering te gaan sa menwerken onder de voorwaarde dat het IRAzich ontdoet van zijn wapens. De door alle weldenkende geesten onder schreven Unionistische redenering was dat in een democratische samenleving geen politieke partijen opereren die een eigen gewapende macht achter de hand hebben. Sinn Fein mompelde iets over positieve intenties, bleef Unionisten en Britse re gering de afgelopen jaren een worst voorhouden, maar in de praktijk werd er geen wapen vernietigd. Het was daarom dat Trimble, zat van het pappen en nat houden van de kant van Sinn Fein/IRA, en mede gedwongen door toenemend ongenoegen in eigen kring, in juli dit j aar aftrad als premier en dat zijn drie minis ters er afgelopen week de brui aan ga ven. Druk Trimble en.de zijnen deden dit niet met de bedoeling om het vredesakkoord op te blazen, hoewel een aantal Unionistische haviken daar niets op tegen zou hebben, maar om Sinn Fein en IRA onder zo zwaar mogelijke druk te zetten. Trim ble's pokerspel lijkt nu vruchten te gaan afwerpen en een 'historische gebeurte nis' is, om met premier Blair te spreken, in de maak. Het IRA bestaat immers bij de gratie van de gewapende strijd voor een verenigd Ierland. Inlevering van de wapens terwijl het doel nog niet is be reikt, is in het denkraam van veel gehar de republikeinen dan ook een moeilijk in te passen idee. Maar geleidelijk aan heeft de door de sluwe Gerry Adams beleden strategie dat langs politieke weg meer te bereiken valt dan met een bommencampagne te gen Groot-Brittannië, intern sterk aan invloed gewonnen. Bovendien zijn radi cale IRA-elementen die om wat voor re den dan ook willen vasthouden aan hun oorlog, al overgestapt naar de dissidente Real-IRA. Zij laten geregeld van zich ho ren in de vorm van bomaanslagen, waar bij in 1998 in Omagh nog 29 doden vie len. Toch is het ondenkbaar dat het IRA zon der druk van buiten bereid zou zijn tot de vergaande stap die nu genomen wordt. Die is niet alleen te danken aan de vast houdende en sterk opererende Trimble, maar meer nog aan de gebeurtenissen sinds 11 september. Sinn Fein en IRA zijn namelijk financieel zeer afhankelijk van Iers/Amerikaanse weldoeners. Die waren al wat ongeduldig over het IRA- getalm met de wapens, maar werden dat helemaal na de aanslagenIn de strij d te gen het wereldterrorisme is in de ogen van de Amerikaanse Sirm-Fein wienden al helemaal geen plaats meer voor IRA- wapens. Zij hebben het Sinn-Feinlei- derschap de afgelopen maand bijzonder duidelijk gemaakt dat de geldkraan wordt dichtgedraaid als niet snel ontwa pend wordt. De Amerikaanse vrienden waren toch al bijzonder ontstemd toen eerder dit jaar drie IRA-leden werden gearresteerd in Colombia waar zij infor matie uitwisselden met marxistische gu- errillastrijders. Dynamiek Nu het IRA aan het ontwapenen is gesla gen, ligt de bal weer bij Trimble en zijn Unionisten. Trimble reageerde dinsdag avond bijzonder positief op de actie van het IRA. Hij zei zijn partij zaterdag te zullen adviseren de regeringssamenwer king met Sinn Fein te herstellen. ,,De re publikeinen hebben vandaag laten zien dat ze zich waarlijk verbonden voelen aan het vredesproces." Als zijn partij het goed vindt, hoopt hij volgende week weer aan te treden als eerste minister. Optimisten zeiden dat het vredesproces weer goed op de rails staat en spraken de hoop uit dat de dynamiek terugkeert die leidt tot het broodnodige wederzijdse vertrouwen en echte vrede. Pessimisten verwachten dat al gauw nieuwe strui kelblokken zullen opdoemen. GPD Gerry Adams, de leider van Sinn Fein, tijdens een persconferentie gisteren in Londen over het IRA-besluit wapens te ver nietigen. foto Dan Chung/RTR door Peter van Nuijsenburg Op de vleesafdelingen van sommige supermarkten hangt sinds kort een voor Ja panners ongebruikelijke me dedeling. 'Maakt u zich geen zorgen! Ons rundvlees komt uit Australië'. Dat vlees ligt in de koelvitri nes duidelijk gescheiden van ander rundvlees, dat tot vijf tig procent goedkoper is, maar geen aftrek vindt. Sinds in Japan vorige maand een geval van bse is gecon stateerd laten veel Japanse huisvrouwen Japans rund vlees links liggen. De omzet is gemiddeld met veertig pro cent teruggelopen. Dat is in dit land een kleine revolutie. Japanners gelden als plichtsgetrouwe consu menten. 'Made in Japan' is een keurmerk waaraan niet gauw getornd wordt en de kwaliteit van buitenlandse producten is per definitie minder. Dat dit kennelijk niet langer automatisch wordt geslikt, wordt gezien als een signaal dat er zoiets als een consumentenbewust- zijn aan het ontstaan is. Op het Japanse bord ligt tegen woordig bij feestelijke gele genheden rosbief uit Austra lië of Nieuw Zeeland. Op veel scholen is rundvlees ge schrapt van het menu voor de overblijvers en in restau rants wordt opvallend min der biefstuk besteld, ook al hapt de minister van Land bouw op de foto nog zo gretig in een Japanse steak. Traag De overheid heeft volgens een EU-diplomaat in de bse- affaire 'ronduitgefaald'. ,,Ze waren vorige maand volledig verrast door het uitbreken van bse. Maar in juni en juli circuleerden er in de pers al berichten over mogelijke gekke koeien. Toen het geval bevestigd werd, brak er vol ledige chaos uit. Ze hadden geen idee hoe ze de crisis moesten aanpakken." De boerderij ten noorden van Tokio waar de eerste koe met bse werd aangetroffen werd niet onmiddellijk geïsoleerd. Noodslachtingen werden niet meteen uitgevoerd. Er waren bij de veterinaire in spectie nauwelijks mensen met voldoende kennis over de ziekte, hoewel bse in Eu ropa al jaren voor kwam. ,,De waarschuwingen uit Eu ropa zijn in de wind geslagen, Terwijl diermeel in Europa werd verboden, werd het hier nog gebruikt. Het is nu ver- I boden en de eerste voorraden zijn inmiddels vernietigd, maar het is rijkelijk laat", al dus de diplomaat die ook 'de geheimzinnigdoenerij' van de bureaucraten hekelt. „De informatievoorziening was beroerd. Men wilde er kenne lijk niet voor uitkomen dat het uitbreken van bse hier mogelijk was. En ze wilden geen gezichtsverlies lijden." Het publiek werd nauwelijks voorgelicht over de gevaren van de consumptie van be smet rundvlees en het moge lijke verband met de mense lijke variant, de ziekte van Creutzfeldt- Jakob. „Rundvlees en zuivelpro ducten zijn honderd procent veilig", verklaarde de minis terie van Landbouw begin deze week voor de zoveelste keer. Inmiddels zijn de eerste maatregelen genomen of op stapel gezet. In medicijnen en cosmetica mogen nu ook geen producten van Japanse runderen meer worden ver werkt. Dat verbod gold al voor buitenlandse produc ten. De minister van Gezond heid stelde een voorlich tingscampagne over Creutzfeldt-Jakob in het vooruitzicht. En inspecteurs van de vétérinaire dienst krijgen in Yokohama een stoomcursus gekke-koeien- ziekte. Ook is een Ameri kaanse methode ingevoerd waarbij bse binnen vier tot zes uur in plaats van de ge bruikelijke 48 uur geconsta teerd kan worden. De eerste dieren, waaronder de kudde op de boerderij waar de be smette koe was geboren, zijn intussen getest en gezond be vonden. GPD De 32-jarige Arnhemmer Masoud Aghahasanne- jad en zijn 29-jarige vriendin Jarka Jankovi- cova zijn na zes dagen weer vrij. Een arrestatie team van de Arnhemse politie lichtte ze vorige week van hun bed. Ver dacht van het versturen van poederbrieven. van onze redactie binnenland Met een breekijzer wrikt de timmerman de houten plaat weg. De voordeur van het flatje erachter is zwaar geha vend. Masoud Aghahassanne- jad en zijn vriendin Jarka kij ken toe. Ze ogen ontdaan en aangeslagen. Na zes dagen en zes uur politie cel is de 32-jarige Iraanse Arn hemmer terug in zijn woning. Rondkijkend somt Masoud op wat de politie heeft meegeno men. Zijn computer, de printer, fotoboeken, videobanden en een grote stapel enveloppen. Jarka doolt doodsbleek door haar huis. Hoewel Justitie dinsdag het tweetal bij gebrek aan belas tend materiaal moest vrijlaten, blijft het politieonderzoek vol op draaien. Masoud en zijn vriendin blijven verdacht. Volgens de rechter-commissa- ris blijkt tot nu toe nergens uit dat de twee aanslagen beraam den. Omdat justitie niet kon onthullen uit welke bron de BVD de tip tegen het tweetal had binnengekregen en niets werd gezegd over de betrouw baarheidvan deBVD-informa- tie, besloot jusitie hen te laten gaan. Officier van justitie Van der Markstelt dat binnengeko men BVD-informatie tegen het tweetal zulke ernstige feiten bevatte dat het justitie en poli tie verplichtte tot snel hande len. Stel dat nu al was geble ken dat het daadwerkelijk om het voorbereiden van aansla gen gaat, dan was ons ingrijpen zeker gerechtvaardigd. Blinddoek Masoud werd vorige week woensdag om kwart over vier 's nachts wakker van schreeu wende stemmen. Mannen in zwarte kledij met gasmaskers op stormden het flatje binnen. Met kracht werd hij op het bed gesmeten en geboeid. „Ik wist niet eens dat het politie was. Ik dacht dat ze me kwamen ver moorden. Wat er met Jarka ge beurde kon ik niet zien. Ze de den me een blinddoek voor. Slechts in mijn onderbroek werd ik in de politiebus gezet." Vriendin Jarka vertelt dat ze zich moest ontkleden. „Zes mannen stonden te kijken. Ik wist niet eens wie ze waren." Vrijwel naakt leidde men hen over straat naar de politiebus. Masoud zag Jarka pas dinsdag ochtend bij de rechter-commis- saris terug. 1 In het politiebureau werd hen een papieren overall overhan digd. Zonder iets mee te delen ging de celdeur dicht. Masoud was in paniek. Voor zijn gevoel pas uren later zwaaide de deur weer open. Hij werd opgehaald voor het eerste van een reeks verhoren.,,Ik kreeg geen ont bijt. Twee dagen later mocht ik pas douchen." Masoud was nog nooit met de politie in aanraking geweest. De reden van de aanhouding drong pas door toen recher cheurs hem de aanklacht voor hielden. Zijn vriendin Jarka en hij zouden, samen met anderen, zijn gezien in een weiland in Arnhem. Ze zouden gasmas kers hebben gedragen en poe der in enveloppen hebben ge stopt. Hij was een terrorist die aanslagen beraamde om dood en verderf te zaaien, zei een re chercheur. „Ze verdachten ons van moord. Ongelooflijk." Verzonnen De arrestatie en de beschuldi ging spoken hem nu al dagen door het hoofd. Hij heeft geen vijanden, klinkt het keer op keer beslist. „De politie heeft dat verhaal zelf verzonnenHet is vreselijk dat in Amerika'on schuldige mensen zijn omgeko men. Ik haat oorlog. Ik heb niets met Iran of Afghanistan. Ik ben niet eens een gelovige moslim." Ooit vluchtte hij als bankbe diende weg van de Iran-Iraakse oorlog. Masoud zegt niet in zijn Arnhemse huis te kunnen blij ven. Hij duikt onder bij vrien den. „Ik had een leuke baan. Ik was gelukkig in het restaurant. Ik leerde Jarka kennen. We hadden een rustig leventje. Ik begon van Nederland te hou den. Nu voel ik me nooit meer veilig. Ook in dit land zijn poli tie en justitie niet te vertrou wen." Boosheid verdringt even de diepe teneergeslagenheid. Maar ik ga een klacht indienen. Tegen de politie. Wie heeft mij dit aangedaan? Het enige witte poeder dat ik ken is waspoe der." GPD PvdA-kamerleden zitten deze week dicht bij de telefoon, in af wachting van nieuws over hun plaats op de nieuwe kandidaten lijst. Zaterdag wordt die lijst of ficieel bekendgemaakt, dezer dagen krijgen de kandidaten uitsluitsel. door Koos van Wees Harm Evert Waalkens is een nuchtere man. Stress, ner vositeit, de veehouder uit Fin- sterwolde heeft er weinig last van. En toch. Dezer dagen draagt hij zijn mobieltje altijd bij zich. „Als je nog eens vier jaar in de Kamer wilt moet je toch wel even bijhouden wat er alle maal gebeurt." Waalkens is een van de PvcIA- Kamerleden voor wie onduide lijk is of, en zo ja op welke plaats, ze terugkeren op de kandidaten lijst voor de Tweede Kamer. Een garantie is huri niet gegeven, in tegenstelling tot de meeste be windslieden, leden van het frac tiebestuur, en nog wat populaire toppers uit de fractie zelf. Waalkens is landbouwwoord- voerder én komt uit Noord-Oost Groningen. Op een kandidaten lijst die zeker bij de PvdA altijd gedomineerd wordt door hoog gestudeerde Randstedelingen lijkt dat een voordeel. Maar Waalkens waagt zich niet aan dat soort bespiegelingen. „Aan speculeren doe ik niet. Ik heb me altijd wat breder proberen op te stellen, niet alleen landbouw, maar hethele platteland. Enniet alleen nationaal, maar ook met het oog op Brussel. Maar of het de doorslag geeft, ik weet het niet." Niet dat de wereld instort als het anders loopt. „Ik spring zo weer inmijn laarzen om onder de koeien te kruipen." De Groninger heeft geconsta teerd dat mensen 'anders in hun vel zitten', de laatste weken. Jo sé Smits, een van de woordvoer ders sociale zaken van de fractie, herkent zich er niet in. „Ik wist niet eens dat we dat deze week al te horen krijgen." Niet nerveus Smits wijst op 'wetmatigheden', die elke keer weer een rol spelen bij de samenstelling van de lijst. Zo komen nieuwelingen vaak hoog op de lijst. Verder staan be windslieden en populaire ka merleden erg hoog. Daarnaast is er nog de afweging tussen man en vrouw, randstad en platte land, allochtoon en autochtoon. Kortom, nogal wat dingen waarop de kandidaat zelf nau welijks grip heeft. „Ik ben er dus ook niet zo ner veus over. Ik hoop dat ik terug mag komen, maar het is aan de kandidatencommissie. Diebe kijkt samen met fractievoorzit ter Melkert en de fractiesecreta ris hoe je het gedaan hebt." Smits wil graag verder. De Heemsteedse verlangt absoluut niet terug naar haar eerdere werk, dat van journalist. „Dit werk doet een veel groter beroep op me. Het is een cliché, maar het is echt een uitdaging. Ik heb zo veel geleei'd, kan zoveel meer dan voordat ik kamerlid werd. Ik heb ook geen idee wat ik na de politiek zou willen doen, maar dat is denk ik ook nog lang niet aan de orde." De op de achterste kamerbankjes zetelende Arie Kuijper, woordvoerder politie, spreekt van een 'gezonde nervo siteit'. „Maar ik slaap er geen nacht minder om." Voor Kuijper rest er geen zwart gaat na zijn carrière als kamerlid. „Ik zou het ook heel onverstandig vin den er op die manier tegenaan te kijken. Het is toch een sooi*t van tombola, en niet onmiddellijk een brevet van onvermogen als je er buiten valt. Het is hooguit jammer, maarniet het einde van de wereld", signaleert hij. Desondanks verliest ook hij zijn mobieltje geen moment uit het oog. „Dat is ons ook gevraagd. We kregen een blief je om aan te geven waar we de komende da gen bereikbaar zijn." Nieuwsgierig Frans Timmermans houdt er ge degen rekening mee dat hij geen nieuwe periode in de Tweede Kamer krijgt. De veertigjaxige buitenlandwoordvoerder heeft geen last van zenuwen. „Ik ben wel nieuwsgierig naar hoe ik ge wogen word. Is dat onvoldoen de, dan is dat jammer, is dat vol doende, dan ben ik daar heel blij mee. Maar wat het oordeel ook Dagje vrij Minister Rutten van Onder- wijs heeft tijdens zijn bezoek aan Zeeland drie plattelands- scholen verrast. Ei Lewêdorp, Arnemuiden en Nieuw- en Sint Joosland stapte hij onveiy wacht de klaslokalen binnen en hield een toespraak voor de leerlingen. Hij wees de scho lieren op de noodzaak van trouw aan het. Oranjehuis en vroeg hen naar de namen van de prinsesjes. Namens de ko ningin gaf hij de kinderen een extra dag vrij. Engeland blijft Engeland blijft tot elke prijs in de Suez-Kanaalzone. Dat heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Morri son, zijn Amerikaanse collega Acheson laten weten. Morri son verzocht de Verenigde Sta ten niet om militaire hulp, maar hij wilde wel hun morele steun. De Egyptische regering heeft ondertussen opdracht gegeven het de Engelsen in de Suez-Kanaalzone zo moeilijk mogelijk te maken. In pam fletten worden leveranciers van goederen aan de Britse strijdkrachten met de dood bedreigd. Zeeuwse op tv De in Vlissingen geboren voor- drachtskunstenares Mieke van Oorschot is de eerste Zèeuwsé die op televisie zal verschijnen. Vrijdag vertelt zij in een uitzen ding van de NCRV een verhaal van Jo Boer Wie zal de volgende periode weer plaats mogen nemen in de blauwe zetels, is voor zittende parlementariërs de grote vraag. foto Phil Nijhuis/GPD is, ik accepteer het." Voor Tim- mei'mans geen acties om hem alsnog of hoger op de lijst te krij - gen. De voormalige medewerker van Hoge Commissaris voor de Nationale Minderheden Max van der Stoel ziet dan een toe komst voor zich op het terrein van buitenlandse zaken. Ook voor hem geen 'zwart gat'. „Ik ben veertig, heb nog een heel werkzaam leven voor me. Ik ver wacht gewoon op mijn terrein weer aan de slag te komen." Biotoop Twee mensen laten de spanning aan zich voorbijgaan: Rik Hin- driks en Judith Belinfante. Hin- driks, woordvoerder midden- en kleinbedrijf, noemt de Tweede Kamer na enkele jaren'niet mijn biotoop. Ik heb geen formulier meer ingevuld voor nog eens vier jaar'. Belinfante, die zich bezig houdt met cultuur en. minderhe den, stelt zich evenmin nog be schikbaar-. Het politieke bedrijf staat volgens haar te ver af van de alledaagse werkelijkheid en politici ondexiing beconcurre ren elkaar te veel. Hindiïks kwam als voormalig, financieel directeur van een lif- tenfabriek te weinig tot zijn recht, vindt hij. Hij beschrijft zichzelf als 'onafhankelijk, zelf standig'. „De ruimte die ik kreeg was beperkter dan ik bij aan vang hoopte." Hindriks draagt zijn lot gelaten. „Ik ga gewoon weer terug naar het bedrijfsle ven." GPD Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie; Oostsou bu rgse weg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail- redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax. (0115) 610724 E-mail: redtern@pzc nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur internet: www.pzc.nl internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur op de kantoren door de klacht in Ie spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,-1 ƒ2,21) per maand' 19,25 f 42,42 per kwartaal' 52,-- ƒ114,59 per jaar: 198,- - 436,33 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 'I maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,-if 2,20 zaterdag. 1,50/f 3,30 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auleuisrechten voorbehouden Uilgevorij Provinciale Zeeuwse Couranl BV is een onderdeel van hel Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)adminislralie en om u te (laten) intormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC, afdeling lezersservice, Postbus 18.4380 AA Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2