CD'S VB Samenwerken voor breedtesport w Bewoners Vlake zijn zwaar verkeer beu DUBBEL GLAS TEGEN BODEM PRIJZEN voor 34.95 Uitspraak Pronk over verdieping valt in Antwerpen verkeerd Kilo's dode vis in watergang bij Goes Kraan draait boven Rustoord Zitten als 'n Vorst...? Leonie Wilderom Ode aan de natuur voor Maxima HR MET SUBSIDIE zeeuwse almanak Maxima Gemeenten Reimerswaal en Kapelle zetten project op schooiiheidsinstiliau tangstraat 41, Arnemuiden telefoon 0118 - 602506 (Advertentie) op onze gcvei: De Nederlandse vlag door I'icc Dicleman vanavond vanaf 17-30 uur de Brasserie serveert Maxima's lievelingseten Sopa de zapallo (pompoensoep) Marambre (rib-cye met lange frieten) ohTartine de queso y almendras(vegetarische kaastaart) Arroz caramelo (rijstepudding met kara melsaus) zaterdag 27 oktober 14.30-15.30 uur Trio Animato van Renaissance tot de 20e eeuw t/m 27 oktober expositie Ron Kodde architect en winnaar van de Bronzen Veer van de Vrienden van Middelburg Exposities William Verstraeten Wim Hofman kijk ook op www.besrewinkelvnnncdcrlaiKl.nl dc DRVK KERY Winkel in Woorc Beeld Geluid Brasserie door Rob Paardekam VLAKE - De bewoners van het gehucht Vlake hebben genoeg van het zware verkeer dat door hun straat raast. In een brief vragen ze het gemeentebestuur van Reimerswaal maatregelen te treffen, zodat vrachtwagens en tractoren met zware aan hangwagens voortaan niet meer door de Reeweg hoeven. De brief is opgesteld door het echtpaar Van Marrewijk, dat aan de Reeweg aan. Bijna alle andere mensen in de straat heb ben hun handtekening toege voegd met daarbij enkele aan- (Advertentie) Elton John Songs from the West Coast André Hazes Nu Sarah Brightman The very best of Live V K3 Alle kleuren Helmut Lotti Latino Love Songs Prince The best of Bubbles Rock the World Various (2CD) De 40 bekendste Franse liedjes 39^5" 47^5" 39^7 37^5" €15.86 De CD-single 'Melodramma' van Andrea Bocelli alleen deze week van 10.95 voor 5.- 2.27 Actie geldig t/m 31 oktober 2001 vullingen. Een moeder van twee kinderen schrijft haar hart vast te houden als er zwaar verkeer langskomt. Een andere bewoner zegt de twee scheuren in zijn voorgevel toe te schrijven aan de massale voertuigen. Er wordt gesteld dat de Reeweg totaal ongeschikt is voor zwaar verkeer. De straat is amper vier meter breed en daarom zou het voor twee personenauto's al las tig zijn elkaar te passeren, laat staan als er ook nog een tractor of vrachtwagen bij betrokken is. „Passeren is dan niet meer mogelijk, tenzij één van de voer tuigen een oprit op rijdt", schrijven de klagers. „Dit geeft zeer gevaarlijke situaties." Snelheid Verder reppen de bewoners over een onoverzichtelijke bocht. Bestuurders zouden pas op het allerlaatste moment zien wie of wat er van de andere kant aan komt. Dat Vlake is aangewezen als 30- kilometerzone draagt volgens de briefschrijvers helemaal niet bij aan de veiligheid, omdat geen enkele bestuurder zich aan de maximumsnelheid zou hou den. Dat wijten ze vooral aan het ontbreken van snelheidsbe- perkende maatregelen. De bewoners van Vlake zijn overigens niet de enige die zich zorgen maken over het zware verkeer. Een maand geleden stuurden ook mensen die aan de Grintweg en de Langeville in (Advertentie) Yerseke wonen een brief aan het vragen om maatregelen die de vergadering van dinsdag 30 ok- Reimerswaalse college om hun verkeersveiligheid vergroten, tober. Deze begint om 19.30 uur ongenoegen kenbaar te maken. staat als ingekomen stuk op de in het gemeentehuis in Kruinin- De brief waarin de bewoners agenda voor de gemeenteraads- gen. Josefien van Tongeren schildert de dichtregels op de container. foto Marijke Folkertsma door Andrea Bolle SEROOSKERKE - Wanneer het koninklijk bezoek vandaag naar de Plompe Toren bij Se- rooskerke rijdt, zal het zeker een zeemeermin tegenkomen; een geschilderde wel te ver staan. Josefien van Tongeren en kunstenares Anna Blom hebben van de gelegenheid gebruik ge maakt om een ludieke actie op touw te zetten in een weiland aan de Stolpweg. De betekenis achter de schilde ring op de anders saai-blauw gekleurde container in het wei land wordt verklaard door zes dichtregels: Tureluur, lepelaar, ivintergast Hier staat de regenboog zwe vend in de hemel vast Je oog in 't water blinkend licht Je hand en hart water zee ge dicht Kokkelvisser mosselman staakt uw ivild geraas Hier is de zeemirmin de baas Met 'zeemirmin', tevens het e- mailadres van Van Tongeren, wil het duo de aandacht trekken voor de belangrijke natuur- Advertentie Glashandel Moerstee 0113-341688 waarde van het gebied. De schildering verwijst tevens naar de legende van het verdwenen dorp Koudekerke. „Het is abso luut niet aanstootgevend be doeld. Het is hier prachtig en dat moet zo blijven. Maar achter de dijk zijn kokkelvissers bezig, liggen er netten in het water en zwemmen zeehonden. Die din gen kunnen niet samen; dat verstoort de natuur", zegt Van Tongeren. „Het gedicht en de zeemeermin zijn meer een ode aan de natuur", vult Blom haar aan. Van Tongeren is van plan haar gebaar verder kracht bij te zet ten door in Zeeuws kostuum mét opblaasdolfijn op de con tainer te gaan staan, in het zicht van de hofbus die de kroonprins en zijn verloofde naar de Plom pe Toren rijdt. „Ik had liever een zeehond ge had, maar die kon ik nergens krijgen", lacht ze. Haar ouders zien het vanwe- j ge de drukte eigenlijk niet zo I zitten, maar de zevenjarige Middelburgse moet en zal vanmiddag Maxima gaan j zien. Om haar vader en moe der zo ver te krijgen dat ze met haar naar de markt gaan, gebruikt ze een argument dat ze zelf ook nogal eens moet aanhoren wanneer er een verplicht bezoekje moet wor den afgelegd. „Het hoeft echt niet lang te duren. Even een handje ge ven en we zijn weer weg. door Wout Bareman ANTWERPEN - Het stadsbe stuur van Antwerpen wil ophel dering van de Nederlandse regering over uitspraken van minister Pronk van Ruimtelijke Ordening en Milieu. Pronk toonde zich maandag, tijdens een bijeenkomst van de PvdA in Middelburg, geen voorstander van een verdere verdieping van de Westerschelde. Dat is haven schepen Delwaide van Antwer pen in het verkeerde keelgat ge schoten. Delwaide reageerde gisteren uiterst verbolgen op de vaststel ling van Pronk dat het aanlan den van containers in Vlissin- gen betekent dat het niet langer nodig is voorzieningen te treffen om grotere containerschepen tot in Antwerpen te laten varen. Pronk zei letterlijk: „Je hoeft dan niet toe te geven aan de wens van België om de Wester schelde iedere keer maar verder te verdiepen. Dat moeten we met de Belgen afspreken." De minister waarschuwde ove rigens voor de 'vele krachten' in Nederland en België, die daar wel voor ijveren. Donderslag Havenschepen Delwaide: „Het standpunt van minister Pronk komt voor ons als een donder slag bij heldere hemel. Ik ben verrast en ook verbouwereerd. Dit is helemaal in strijd met de afspraken, die recentelijk zijn gemaakt met Pronks PvdA-col- lega Netelenbos en tussen de Vlaamse en Nederlandse rege ring. Wij hebben ons van onze kant uiterst loyaal opgesteld ten aanzien van aspecten als milieu en veiligheid en zijn uitgeko men op een verdere verdieping tot 12,80 meter. Ik verwacht niet anders dan dat ook de Neder landse regering zich nu net zo loyaal opstelt." Vorige week werd duidelijk dat de regering bereid is een verdere verdieping van de Westerschel de te onderzoeken. De uitkom sten van een grensoverschrij dende milieu-effectrapportage en een maatschappelijke kos- ten-baten-analyse zijn daarbij doorslaggevend. Havenschepen Delwaide rea geerde aanvankelijk positief op het standpunt van de Neder landse regering, maar begint nu te twijfelen aan de oprechtheid ervan. Vorige week zei hij nog: „Ik heb de indruk dat Neder land het spel correct speelt. Tot nader order zie ik niet in waar om ik iets anders zou moeten ge loven." Dat moment is nu aan gebroken. Kroonprins komt volgende week niet naar Terneuzen TERNEUZEN - Prins Willem-Alexander .komt dinsdag 6 november niet naar Zeeuws-Vlaande- ren. De prins zou op die dag de nieuwe waterfabriek van Dow Benelux openen, maar is verhinderd. Daar komt bij dat de fabriek, die Delta Nutsbedrijven samen met VivendiWater heeft gebouwd voor Dow, niet in gebruik kan wor den genomen, omdat de installaties nog niet naar behoren functioneren. De waterfabriek heeft, zo liet Delta gisteren weten, een langere opstartperiode nodig. Volgens Delta- voorlichter M. van Zuilen is het niet zo dat er on overkomelijke problemen zijn. „We hadden gepland een feestje te houden op 6 november, maar dat bleek gewoon iets te vroeg te zijnDe fabriek zal later in gebruik worden genomen. De officiële opening is nu voorzien in mei, dat is over een flinke poos, maar dat komt omdat we toch de prins voor die gelegen heid willen uitnodigen", aldus Van Zuilen. f m door Luc Ogqel GOES - In de 's-Gravenpolder- sche Wateigang bij Goes zijn de afgelopen dagen tientallen ki lo's dode vis aangetroffen. De Watergang is verontreinigd met rioolwater, dat is ontsnapt door de ontluchter van een perslei ding in de gemeente Goes. Dat heeft Waterschap Zeeuwse Ei landen gisteren bekend ge maakt. Het schap had de buitengewone vissterfte al enkele dagen opge merkt, maar kon geen oorzaak vinden. Na onderzoek bleek dat er rioolwater in de watergang terecht was gekomen. De Zeeuwse Vliegvis vereniging had per ongeluk de ontluchter van de persleiding openge draaid. De vereniging wilde, met instemming van het water schap, het waterpeil van de voormalige zandwinput De Wranghe laten zakken, om er voor te zorgen dat de oevers niet afkalven. Daartoe wilden de vliegvissers een buisleiding open zetten, zodat het water kon doorstromen naar de wa tergang. Per abuis werd echter de ontluchter van de persleiding opengedraaid, waardoor riool water in de watergang terecht kwam. Onder de dode vissen bevinden zich volgens een woordvoerster van het schap vooral veel karpers en een enke le paling. Omdat karpers eigen lijk niet thuishoren in de water gang en de sterfte onder paling beperkt is gebleven, is het niet nodig vissen terug te zetten. De Vliegvisvereniging zegt het incident ten zeerste te betreuren en heeft haar excuses aangebo den. Het Waterschap sluit uit dat er opzet in het spel is. De problemen zijn verholpen door de doorstroming van het water te bevorderen en schoon water aan te voeren. Mederwerkers van het waterschap zijn gisteren de hele middag bezig geweest om de dode vis op te ruimen. ....ontdek't bij Interieur Paauwe in Zonnemaire. Het royale zitten, in testellen naar uw eigen wensen! Zuidweg 20A, Zonnemaire www.interieur-paauwe.nl donderdag 25 oktober 2001 door Rob Paardekam KAPELLE - De gemeenten Rei merswaal en Kapelle gaan zo goed als zeker samenwerken op het gebied van breedtesport. Bij het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport (VWS) proberen ze samen een subsidie van ruim 700.000 gul den los te peuteren. Onder breedtesport vallen alle sportieve activiteiten die niet beroepsmatig of op topniveau Worden beoefend. Gemeenten komen in aanmerking voor sub sidie als ze initiatieven ont plooien die het lokale sportaan- bod een impuls geven. Ook moet er meer worden samengewerkt met bijvoorbeeld welzijns- en onderwijsinstellingen. Beide gemeenten zijn op dit mo ment bezig met het creëren van voldoende draagvlak voor het breedtesportproject. Zo is er in Kapelle volgende week een vergadering van de sportraad waarin vertegen woordigers van sportclubs, onderwijsinstellingen, oude renbonden en het jeugd- en jon gerenwerk van gedachten zul len wisselen over invulling van het project. De gemeente Reimerswaal con stateert ondertussen dat het met het draagvlak wel goed zit. De gesprekken met verschillende instellingen zouden in een af rondende fase zitten. Zowel Kapelle als Reimerswaal zet in op een rijksbijdrage van 350.00 0 gulden voor zes jaar (2003-2008). Daar moeten ze zelf nog eens een evengroot be drag aan toevoegen, zodat - mits alles doorgaat - in beide ge meenten zeven ton beschikbaar komt voor de breedtesport. Door gezamenlijk een plan in te dienen kunnen ze nog eens 35.000 gulden extra krijgen. Het ministerie wi 1 gemeenten die sa menwerken op deze manier be lonen. Inmiddels heeft de Kapelse sportraad al wat concrete zaken bedacht die met het geld gedaan zouden kunnen worden. Zo zou er een sport- of bewegingspro ject moeten komen voor mensen (Advertentie) Maria Galland t \v -m die geen lid zijn van een sport vereniging. Ook zouden jonge ren gestimuleerd moeten wor den meer te gaan sporten. Dat zou kunnen door op de basis scholen meer aandacht aan be wegingsonderwijs te besteden. Begin november komen verte genwoordigers van beide ge meenten voor de derde keer bij elkaar: Als er geen onverwachte dingen gebeuren kan de samen werking dan definitief worden beklonken. Zodra dat gebeurd is, stellen beide gemeenten een gezamenlijk projectplan op. Dat zal op hoofdpunten over eenkomen. Vervolgens wordt het per gemeente op lokaal ni veau uitgewerkt. Het plan moet vóór 1 april 2002 bij het ministe rie van VWS worden ingediend. Als de aanvraag wordt gehono reerd, kan het breedtesportpro ject in 2003 van start gaan. Reimerswaal en Kapelle zouden in dat geval, na Goes enBorsele, als derde in Zeeland een rijks subsidie voor de breedtesport krijgen. Volgens het ministerie hebben in heel Nederland twee honderd van de ongeveer vijf honderd gemeenten inmiddels subsidie gekregen of een aan vraag daartoe ingediend. COLIJNSPLAAT - In het nieuwe Rustoord in Colijnsplaat kun je bij daglicht al bin nenkijken. De Walcherse Bouwunie laat de kraan met beton, staal en andere bouw materialen over het oude Rustoord heendraaien. In de vleugel die is blijven staan, zit ten nog zestig bejaarden in hun oude, kleine flatjes. Eind volgend jaar wonen ze met zijn achtentachtigen in ruime appartementen en is de oudbouw weg. Dan hebben de Colijnsplaatse ouderen ook de beschikking over een centrum voor dagverpleging en een atrium: een gigantische serre waarin je buiten kunt zitten zonder kou te vatten. luchtfoto Peter Buteijn ooi magazine: 0111-401318 Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29