Duizenden banen weg bij KPN Zeker tien doden na botsing trucks in St. Gotthardtunnel deal! 0/ M Wachten op Maxima Company J '^iïVej Israël arresteert twee verdachten aanslag op minister Zeevi QQli exclusieve modeschoenen OMSCHAKELEN 19J KEUKENS 16c Vier generaties Toorop/Fernhout 23 Telecombedrijf gaat over tot groot aantal gedwongen ontslagen Veel doden bij rellen in Nigeria Huis VS stemt in met miljarden voor economie What a site! Heerenveen vernedert Ajax Pronk irriteert Antwerpen 95 |Ï3 ZW 4 S Middags droog Inde ochtend nog enkele buien. Meestentijds matige zuidwestenwind bij 16 of 17 graden. 244e jaargang no. 253 donderdag 25 oktober 2001 los nummer 1,00 2,20) PZC van onze redactie economie DEN HAAG - KPN Tele com gaat fors het mes zet- len in het personeelsbe stand. Hoewel het noodlij dende telecombedrijf pas later vandaag officieel opening van zaken wil ge ven, staat vast dat er dui zenden banen moeten ver dwijnen. Gedwongen ont slagen zijn daarbij niet te vermijden, volgens bron nen binnen het bedrijf. RTL Nieuws meldde gister avond dat KPN vandaag 5000 gedwongen ontslagen zal aan kondigen. Alle geledingen van het bedrijf, van het topmanage ment tot de werkvloer, zouden bij de grootste saneringsopera tie uit de geschiedenis van het voormalige staatsbedrijf be trokken zijn. Van KPN zelf wilde gisteren of ficieel geen commentaar geven. Hoofd voorlichting Marinus Potman verwees slechts naar 'een persbericht waar we mor- (vanmorgen voor de ope ning van de Amsterdamse beurs, red) mee komen'. Maar andere bronnen binnen het be drijf bevestigden dat het ver-, baal van de 5000 gedwongen ontslagen 'in grote lijnen' klopt. Het personeel wordt vandaag ingelicht over de omvang van de saneringsoperatie. Of de vakbonden zonder slag of stoot akkoord zullen gaan met een dergelijke grootschalige sa nering, is zeer de vraag. „Voor dat daar sprake van kan zijn, willen we eerst wel eens uitvoe rig uitleg van de directie heb- WASHINGTON - Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den heeft gisteren met een nipte meerderheid ingestemd met een injectie van 100 miljard dollar in de Amerikaanse economie. De Democraten protesteerden dat het geld vooral ten goede zal komen aan grote bedrijven, maar president George Bush drong aan op aanname van het wetsvoorstel om het thuisfront te versterken in de strijd tegen het terrorisme. Volgens de Re publikeinen zorgen de maatre en voor nieuwe investerin gen, minder nieuwe ontslagen en nog voor de kerst een stimu lering van het consumentenver trouwen. In de Senaat zullen de Democraten waarschijnlijk wijzigingen in de wet aanbren- n om meer hulp te bieden aan werklozen en minder belasting verlagingen voor bedrijven in te voeren. AP ben", aldus AbvaKabo-woord- voerder G. Veth. Volgens de zegsman van de grootste bond binnen KPN kwam het nieuws als 'een totale en niet bepaald aangename verrassing'. „Zeker als je via de televisie moet ver nemen dat er geen geld zou zijn voor een sociaal plan. Daar heb ben wij ook ernstige twijfels bij." Helemaal onverwacht komt het nieuws over de duizenden ge dwongen ontslagen niet. Vorig jaar, nog onder de inmiddels te ruggetreden topman P. Smits, begon KPN de operatie 'Vision' die in het verlies van zo'n 8000 arbeidsplaatsen voorzag. Het ging daarbij om circa 2000 ex terne krachten en 6000 'eigen' mensen. Afgelopen voorjaar bleek dat het bedrijf geen moei te had om de 'externen' af te sto ten. Maar het streven om pak weg 6000 KPN'ers via om-, her- of bijscholing elders in of buiten het bedrijf aan een nieuwe ar beidsplaats te helpen, liep op een vrijwel volledige misluk king uit. Slechts enkele honderden van de 6000 werknemers zijn inder daad geruisloos afgevloeid. Dat cle pogingen om mensen via scholing elders aan werk te hel pen mislukt zijn, is volgens bronnen binnen KPN niet de schuld van het bedrijf. „De cri sis in de hele telecomsector maakt het wij wel onmogelijk om zoveel mensen geruisloos en vrijwel pijnloos elders in te pas sen", aldus een anonieme zegs man. De problemen van KPN zijn nauw gelieerd aan de aankoop van de Duitse mobiele aanbie der E-Plus (10,6 milj ard euro) en een serie UMTS-licenties (ruim 8,7 miljard euro). Het bedrijf gaat daardoor gebukt onder een torenhoge schuldenlast. GPD/ANP ZIERIKZEE - Zeeland krijgt vandaag het prinselijk paar op bezoek. In Zierikzee ging gisteren de vlag al uit ter verwelkoming van prins Willem-Alexander en zijn ver loofde Maxima. Het paar landt aan het begin van de middag in Yerseke. Daarna gaat het via Zierikzee, de stormvloedkering en vakantiepark De Banjaard naar Middelburg. foto Marijke Folkertsma (Advertentie) Damestassen ACTIE I III11exclusieve niodeschoenen V Lil II Opril Grote Markt 1 - Goes Advertentie www.meliesteglas.nl Advertentie Nu tot 3 maanden geen abonnementskosten en libertel 2 maanden 11/2 uur per maand gratis WAPPEN bij Qvodafone 'n nieuw 2-jarig Libertel-Vodafone abonnement. Plus SMS'en vanaf nieuwe SMS Voor- j fl een kwartje per bericht met de raden van Libertel-Vodafone! SMS Voorraad Prijs per SMS Aantal SMS Voorraad 25 25 7,71 3,50 0.31 0,14 SMS Voorraad 50 50 13,22 6,00 0,26 0,12 SMS Voorraad 75 75 18,73 8,50 0,25 0,11 Samsung R200 Screensaver Blauw display T9 SMS f 0,- actuele aanbiedingen: i.cm. 2-jarig libertel 240 abonnement. Aanbieding is geldig lol iet 2001Mee» informatie: 0800 -1413 door Bob Kroon AIROLO - Een frontale botsing tussen twee zware trucks in de St. Gotthardtunnel, gevolgd door een explosie en felle brand, heeft minstens tien en mogelijk achttien mensenlevens gekost. Acht gewonden, onder wie een brandweerman, werden in het ziekenhuis opgenomen. Zij ver keren niet in levensgevaar. De brand woedde gisteravond nog in alle hevigheid en de.gehaven- de St. Gotthardtunnel blijft ze ker tot het eind van het jaar voor alle verkeer gesloten. Het ongeluk gebeurde tegen tien uur gistermorgen op ruim een kilometer afstand van de zuidelijke tunneluitgang bij het dorp Airoio. Een met autoban den beladen vrachtwagen knal de op een tegenligger en vervol gens tegen de tunnelwand en vloog onmiddellijk in brand. De chauffeur kwam om. De andere vrachtwagenchauffeur wist zich, evenals tientallen automo bilisten, via de op iedere 250 me ter aanwezige nooduitgangen en eenparallel aan de hoofdbuis lopende hulptunnel te redden. Het volautomatische waar schuwingssysteem functioneer de feilloos, waardoor alle ver keerslichten in de 16,9 km lange tunnel onmiddellijk op rood sprongen. Hierdoor konden tientallen auto's nog rechtsom keert maken. Andere automobi listen lieten hun wagens in de steek en renden via de noodtun- nel naai- buiten. Hulpverleners en brandweer waren binnen twee minuten ter plaatse, maar op dat moment klonk een enor me explosie en ontwikkelde zich door de brandende auto banden een verstikkende rook. Door de ontploffing stortte over een lengte van 200 meter de dakbeplating van de tunnel in. Volgens de politie in Airoio zijn hierdoor de meeste slachtoffers gevallen, 'hetzij in geblokkeer de auto's, of omdat ze door de dichte rook de nooduitgangen niet konden vinden'. De Zwitserse bondspresident, tevens verkeersminister, Moritz Leuenberger, toonde zich ge schokt over dit 'diep-tragische ongeluk', maar wees iedere ver gelijking met de ramp in de Mont-Blanctunnel van maart 1999, waarbij 39 slachtoffers vielen, van de hand. „In een in ternationaal rapport over de veiligheid van de Europese ver- keerstunnels scoorde de Got thardtunnel goed", aldus Leu enberger. De Gotthardtunnel heeft, net als de Mont-Blanctunnel, slechts een enkele tunnelbuis met verkeer in beide richtingen. Al jaren wordt door de Touring- club Suisse, de Zwitserse ANWB, gepleit voor een tweede tunnelbuis. Mont Blanc Het ongeluk in de Gotthard tunnel gebeurde op de dag dat in Frankrijk en Italië bekend ge maakt werd dat in januari de Mont-Blanc-tunnel weer open gaat. De tunnel was bijna drie jaar gesloten na een ernstig au to-ongeluk, waarbij op 24 maart 1999 39 mensen omkwa men. GPD Nigeriaanse militairen hebben deze week in vier dorpen een bloedbad aangericht waarbij volgens ooggetuigen meer dan tweehonderd mensen zijn gedood. Vanwege de daarop vol gende gewelddadige protesten besloten de autoritei ten uitgaansverboden in te stellen in de steden Mar- buki en Gboko. SC Heerenveen heeft kop loper Ajax de eerste ne derlaag van het seizoen toegebracht. In het Abe Lenstrastadion werd het gisteravond maar liefst 5-1. Gérard de Nooijer (rechts op de foto) scoorde tweemaal, maar de uit blinker bij de Friezen was de Zweed Allback. De uitspraak dat met de aanleg van de Westerschei de Contai ner Terminal een verdere verdieping van de vaargeul in de Westerschelde achterwege kan blijven is de Antwerpse ha venschepen Delwaide in het verkeerde keelgat ge schoten. Het Antwerpse stadsbestuur wil ophelde ring van de Nederlandse regering. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9 en 11; sport: 12 en 13; zee land: 15,16,17,19 en 21; kunst cultuur; 23,24,25,27 en 28 van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische veiligheidsdienst en de politie van Jeruzalem hebben twee le den van de groep gearresteerd die achter de aanslag op minis ter van Toerisme Zeevi zou zit ten. Dat meldde de Jerusalem Post gisteren op gezag van bron nen binnen de veiligheids dienst. De arrestaties van Salah Alawi en Mohammed Rimawi hadden al de nacht na de aanslag op de bewindsman plaats in het oos telijke deel van Jeruzalem. Zee vi werd vorige week woensdag in het Hyatt Hotel in Jeruzalem vermoord. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina eis te de aanslag later die dag op. Israël eiste na de moord van de Palestijnse Autoriteit de uitle vering van de daders. Zij zouden zich volgens de regering-Sha- ron in de bezette gebieden op houden. Nadat de Palestijnen (Advertentie) HUGO BOSS ACTIE (Advertentie) (Advertentie) Tijdschakelklok 24-uurs programma. Per stuk 11.95 nu 3 stuks voor Ecuirici openingstijden maandag t/m vrijdag van 9.00 - 21.00 uur, zaterdag het ultimatum hadden verwor pen vielen de Israëlische strijd krachten Palestijnse steden binnen. De Verenigde Staten hebben Is raël gisteren na de bloedigste aanvallen op de Palestijnen sinds het begin van de nieuwe Palestijnse opstand ruim een jaar geleden krachtig gewaar schuwd. Het moet zich 'onmid dellijk' terugtrekken uit de au tonome Palestijnse plaatsen, zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Colin Po well gisteren tijdens een pers conferentie in Washington. Powell deed al eerder een op roep aan Israël zich terug te trekken, maar dat leidde niet tot de door de VS gewenste reactie. De Israëlische bezettingsmacht schoot gisteren op de Westelijke Jordaanoever volgens Pales tijnse bronnen vijftien Palestij nen dood. Een zestiende Pales tijn overleed aan de verwondin gen die de soldaten hem dinsdag hadden toegebracht. Bij een al dagen durende jacht op vermoedelijke terroristen pakte het leger verder nog eens tientallen Palestijnen op. Verte genwoordigers van de Palestij nen bestempelden de Israëli sche aanvallen gisteren als 'misdadige slachtpartijen'. Bij een actie van het Israëlische leger in het achthonderd inwo ners tellende dorpje Beit Rima bij Ramallah werden zeker tien Palestijnen gedood en vielen tientallen gewonden. Het radicale Palestijnse Volks front voor de Bevrijding van Pa lestin dat zich verantwoorde lijk heeft gesteld voor de aan slag op Zeevi, zwoer wraak voor de Palestijnse doden. DPA/RTR/AFP/ANP (Advertentie) ESPRIT ACTIE CWli exclusieve modeschoenen (Advertentie) 8 "713214M000002' Goes Ringbaan West 2B Tel.: 0113-22 97 38 maandag Vm vuflag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1