Hoorcommissie gooit deur dicht Automobiliste komt met schrik vrij PZC Verkeer straks via S14 van Vlissingen naar Koudekerke Rijkswaterstaat gaat niet uit van plaatval bij kapseizen Bo/Gy Vogels luisteren kantine van De Belt op Zuster Moens krijgt gift van 1500 gulden uit handen delegatie Belg betrapt met softdrugs Draaibrug Oost-Souburg gestremd Medicijnen verloren in Middelburg Joyriding leidt tot ongeval Inbrekers stelen nepgeld Vrachtwagen rijdt door na ongeval Alle bezwaren tegen kapplan waterschap afgekeurd Wilhelminadorp gaat volgend jaar uitbreiden Lezing over invloed Picasso Dirksland heeft speciale eenheid voor beroertes ARNEMUIDEN - Een 31-jarige vrouw uit Vlissingen is gister ochtend met de schrik vrijgekomen bij een ongeluk op de Rijks weg A58. De vrouw verloor rond half negen ter hoogte van Arne- muiden de macht over het stuur. Ze ramde met haar auto de vangrail en kwam ondersteboven tot stilstand. De vrouw reed met haar auto in de richting van Goes. Ze hield aan het ongeluk alleen wat stijve spieren over. Bezoek aan het ziekenhuis was niet nodig. De auto is zwaar beschadigd. Het overige verkeer ondervond nauwelijks hinder van het ongeval, omdat er nog één rijstrook beschikbaar was. foto Ruben Oreel TERNEUZEN - De politie heeft gistermiddag in de wagen van een 27-jarige Belg op de Tractaatweg in Terneuzen tien jointjes en een zakje met wiet aangetroffen. De softdrugs zijn in beslag genomen. De politie hield de wagen aan omdat de chauffeur en zijn pas sagier geen gordel droegen. Daarvoor kregen beiden een boete van honderd gulden. OOST-SOUBURG - De scheepvaart kan in de avonden en nachten van woensdag 31 oktober en 1 november niet door de draaibrug bij Oost-Souburg. De provincie voert dan onderhoudswerkzaamheden uit aan de brug. De eerste stremming begint om acht uur 's avonds en eindigt de volgende ochtend om zes uur. De tweede avond blijft de brug al om zes uur dicht, tot de volgende ochtend zes uur. Als er boten willen passeren, is dat mogelijk tijdens de tweede stremming rond half tien 's avonds. MIDDELBURG - Op het traject Dam, Nieuwstraat, Albert Heijn,Dwarskaai in Middelburg heeft een persoon gistermid dag anti-depressivia verloren. De medicijnen (remeron) zitten in en wit zakje en zijn bij inna me vooral voor kinderen heel gevaarlijk. Personen die de me dicijnen hebben gevonden kunnen contact opnemen met de politie: 0900-8844 BROUWERSHAVEN - Een 27-jarige inwoner uit Schagen heeft dindagavond in Brouwershaven een ongeval veroor zaakt. De man had zonder toestemming de auto van een be kende weggenomen. Hij reed hiermee, zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs, over het Slingerbos richting Haven Zuidzijde. De man had de auto niet onder controle en botste tegen een lantaarnpaal. Het voertuig raakte aan de voorkant geheel beschadigd. Bij onderzoek bleek dat de man gedron ken had. Hij kreeg een dagvaarding mee naar huis. Eerder die avond belandde in Zierikzee aan de Heuvelsweg een personenauto op een vluchtheuvel. Een 41-jarige be stuurder uit Brouwershaven belandde door onbekende oor zaak op de bult en vernielde een verkeersbord. De auto raakte aan de voorzijde beschadigd. VLISSINGEN - Een schoolgebouw in Vlissingen is tussen dinsdag en woensdag bezocht door onbekenden. De toegang tot de school werd geforceerd en de dader(s) hebben nepgeld weggenomen. AARDENBURG - Na het veroorzaken van een aanrijding op de Olieweg in Aardenburg is een bestuurder van een vracht auto gistermiddag doorgereden. Een 65-jarige automobilist uit Maldegem (B) reed rond drie uur over de Olieweg in de richting van de Draaibrugseweg. Een onbekende vrachtwagenbestuurder had zojuist een deel zand gelost en wilde vooruit rijden om het overige deel te los sen. Hij zag niet dat de Belg hem passeerde en reed de perso nenwagen aan. De vrachtwagenbestuurder zei dat hij zich niets van de aan rijding aantrok en reed verder. door Matthew Gideonse VLISSINGEN - De provincie Zeeland wil volgend jaar begin nen met de aanleg van de nieu we weg voor doorgaand verkeer tussen Vlissingen en Koudeker ke. Op dit moment worden de laatste oneffenheden geregeld. Eind 2003 moet het verkeer dan van de zogenoemde S14/S15 ge- brtdk kunnen maken. Volgens projectleider J. Steur van de provincie moet in het be stemmingsplan nog een aantal 'witte vlekken' worden wegge werkt. „Onder andere bij de Ja- coba van Beierenweg moet nog een gedeelte worden bekeken. Dat stuk is bij het maken van de plannen over het hoofd gezien." Na de grenscorrectie in 1997 werd dat gedeelte door de toen malige gemeente Valkenisse overgedaan aan Vlissingen. Omdat Vlissingen het bestem mingsplan al gemaakt had, is het gedeelte bij de Jacoba van Beierenweg 'gewoonweg verge ten'. Gemeente Valkenisse was nog niet zover. De S14/S15 is een samenwer kingsproject tussen de provin cie, Waterschap Zeeuwse Eilan den en de gemeenten Vlissingen en Veere. In 1992 werd het tracé voor de weg al vastgesteld. De S14 is in het vexiengde van de Bossenburgh weg richting Zuid- beekseweg voorzien. Bij de Zuidbeekseweg wordt een ro tonde en fietstunnel aangelegd. Achter de wijk Lammerenburg loopt de weg door naar de Mid- delburgsestraat. Bij de Jacoba van Beierenweg en de Middelburgsestraat ko men rotondes en fietstunnels. De S14 is niet bestemd voor traktoren en fietsers. Die mogen gebruik maken van de bestaan de wegen. De weg krijgt later in de S15 een vervolg. Die is achter Koudekerke ingekleurd en sluit aan op de bestaande rondweg bij Bigg'ekerke. Doel daarvan is dat de kern van Koudekerke en de Gerbrandystraat worden ontlast. donderdag 25 oktober 2001 I door Miriam van den Broek DOMBURG - Met stomheid ge slagen. Dat waren de bezwaar makers tegen het rooiplan voor het Veerse platteland gisteren naafloop van de hoorzitting van de commissie Bezwaar- en Be roepschriften in het gemeente huis in Domburg. Alle acht be zwaren werden afgekeurd. Tot een inhoudelijke bespreking kwam het niet. I Een deel van de klachten was te laat ingediend. De schrijvers van de overige brieven zijn niet belanghebbend, omdat zij niet in de directe omgeving van de bomen wonen, ooi-deelde de ad- descommissie. De bedenkingen waren gericht aan de gemeente Veere die de kap vergunning ver leende. Opmerkelijk was dat twee bezwaren tijdens de hoor zitting wel geldig werden ver klaard door de gemeente, maar niet door de commissie. De families Begheyn en De Schipper uit de Breeweg in Koudekerke hadden de gebrui kelijke bekendmaking van de kap vergunning in het huis-aan- huisblad niet gezien omdat zij dit blad in het buitengebied niet ki-egen. Zodra ze van de plannen hooi-den, zetten ze hun bezwa ren op papier en stuurden die naar het waterschap. Ze wisten niet dat de brieven bij de ge meente moesten worden inge diend. Het waterschap stuurde de brieven door. Volgens de commissie telt alleen de datum waarop de bi-ief op de mat van het gemeentehuis valt. Dat was buiten de bezwaartermijn. R. Waverijn vei-tegenwooi-digde de gemeente Veere tijdens de hoorzitting en zei dat die brie ven wel op tijd bij het water schap waren. Hij wilde ze daar om toch als geldig beschouwen. Te laat is te laat. vond de com missie en ze stuui'de iedereen de ï-aadszaal uit. In de hal ging de discussie geagiteerd verder. „Noemen ze dit nou een hoorzit ting? We zijn niet eens gehoord", zeiden de bezwaarmakers. „Ik heb gepi-obeei-d een balletje op te gooien zodat jullie echt ge hoord konden worden. Maar de commissie nam die niet op", sprak Waverijn de bezwaarma- kei-s toe. „Ik had het ook liever anders gezien. De commissie stelt zich formeel op." Ook B. van de Hoef van het waterschap haastte zich te zeggen dat hij niet gelukkig was met de gang van zaken. „Ik nodig u in ieder geval allemaal uit voor een in houdelijk gesprek over het groenstx-uctuui-plan op het wa terschapskantoor. Misschien dat we dan alsnog tot een aange past plan kunnen komen." Die bijeenkomst staat vooralsnog op 5 november gepland. doorWout Bareman TERNEUZEN - Rijkswater staat gaat er niet vanuit dat het zandschip Bo/Gy uit Terneuzen is gekapseisd na een plaatval. De familie van schipper Visser daarentegen zoekt de oorzaak van het ongeluk, dat zich twee weken geleden op de Wester- schelde bij de Hooge Platen voltrok, wel degelijk in een plot selinge afkalving van de zand plaat. Het schip zou door de zui ging zijn 'omgerold'. Het Zeeuwse Landschap be schikt, als beheerder van het na tuurgebied de Hooge Platen, nog niet over aanwijzingen dat er ter plekke sprake zou zijn ge weest van een plaatval. Volgens woordvoerder Ch. Jacobusse komt dat soort natuurver schijnselen daar wel voor, maar zeker niet heel i-egelmatig. De moi-fologische dienst van Rijkswaterstaat Zeeland houdt de gedragingen van zandplaten, optredende diepteverschillen in REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder E. L. Ramakers M.J.vanden Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de vaargeulen en andere veran deringen van dag tot dag bij. Dat gebeurt vooral door peilin gen. Woordvoerder J. Geluk van Rijkswaterstaat: „Praat je over een plaatval, dan heb je het over een natuurverschijnsel, dus kun je nooit 'nooit' zeggen. Dat ver schijnsel is, in relatie met de Hooge Platen, bij onze dienst niet onbekend. Maar als wordt beweerd dat het ook in dit geval om cle gevolgen van een plaatval zou gaan, moeten we dat verder onderzoeken. Het is sowieso zaak om, met het oog op het nog lopende onderzoek van de wa- terpolitie en de Raad voor de Transportveiligheid, te zorgen dat onze meetgegevens op orde zijn." Extra aandacht Nu het verband wordt gelegd tussen het kapseizen van de Bo/Gy en een mogelijke plaat val, overweegt waterstaat extra aandacht te besteden aan de si tuatie ter plaatse. Maar scheep vaartdeskundigen leggen niet direct een relatie tussen het kapseizen van het zandschip, waarbij de 15-jarige zoon van de schipper verdronk, en een plaatval. In scheepvaartkringen wordt er na de uitleg van Arend Visser, de broer van de schipper, vanuit gegaan dat de Bo/Gy aan de grond is gevaren op de Hooge Platen, nadat het beunschip bij de zandzuiger Interballast III een lading van ongeveer 1600 ton zand had ingenomen. Nadat het schip naar bakboord zou hebben gemanoeuvreerd, kap seisde het vervolgens direct over stuurboord. Geen fouten De schippersfamilie Visser is er echter van overtuigd dathet drijfvermogen van het schip (twee aaneengelaste landings vaartuigen) zo groot was, dat het simpelweg niet kón kapsei zen. Arend Visser: „De enige oor zaak die wij kunnen bedenken, is een plaatval. En alle andere suggesties zijn indianenverha len. Dat is dus regelrechte lulkoek. Het schip was niet lek, het had veel meer luchtdichte compartimenten dan welk an der beunschip ook en er zijn door de schipper - die enorm veel ervaring heeft - absoluut geen fouten gemaakt. De oor zaak móet wel liggen in een ex terne factor, dus de afkalving van de zandplaat." door Matthew Gideonse OOST-SOUBURG - Roze kaketoes, Gould Amandines, spitsstaartamandines en rijstvogels. Het is slechts een greep uit de honderddertig vogels die tot en met za terdag tentoongesteld zijn in de kantine van sporthal De Belt in Oost-Souburg. Gisteren werden alle beestjes onderwor pen aan een uitvoerige keuring. Op scoreformulieren noteerden keur meesters elk aspect van de verschillende vogels. „Ze letten er bijvoorbeeld op of de staart wel mooi is, of de pootjes goed ver zorgd zijn, en kijken naar de snavel en de kleuren", legt Jan de Visser uit. De Visser is voorzitter van vereniging 'De Cultuur- vogel' en organisator van de tentoonstel ling. Zestien leden van de vereniging hebben hun mooiste vogels tentoongesteld. „Dat is niet veel. Waarschijnlijk komt dat om dat onze club aan het verouderen is." De Visser wil meer jeugdleden bij de vereni ging hebben, op dit moment telt 'De Cul- tuurvogel' er drie. Vanavond om acht uur wordt de vogel show geopend. Vrijdag en zaterdag gaan de deuren om 10.00 uur open. door Rolf Bosboom WILHELMINADORP - De ver dere uitbreiding van Wilhelmi nadorp begint medio volgend jaar. Dat verwacht projectont wikkelaar Woonwijzer Zuid west, een van de initiatiefne mers. Aan de zuidkant van het dorp komen 25 nieuwe woningen. Veertien huizen worden project matig ontwikkeld; de overige elf zijn vrije kavels die de gemeente Goes uitgeeft aan particulieren. De komende nieuwbouw is het vervolg op het al gerealiseerde deel van het project De Schanse, dat dertig huizen aan de Lin- denberghstraat omvat. Het nieuwe gedeelte komt in de driehoek ten zuiden van de Lin- denberghstraat, de Arnoldi- straat en ten westen van de Westhavendijk. De Schanse BV, een samenwer kingsverband van Woonwijzer Zuidwest uit Vlissingen, Bouw bedrijf Rijk uit Heinkenszand en architectenbureau Vorm uit Goes, wil in De Schanse II veer tien huizen realiseren. Het gaat om verschillende typen wonin gen, al is de exacte invulling daarvan nog niet bekend. De ar chitect is met het ontwerp bezig. Het is de bedoeling te beginnen met zes twee-onder-één-kap- woningen, die komen achter de achtertuinen van de bestaande huizen aan de Westhavendijk. „Die moeten half volgend jaar in aanbouw zijn", zegt J. Sonke van Woonwijzer Zuidwest. De Schanse II mag worden gereali seerd in een tempo van maxi maal vijf woningen per jaar, zo dat het project zeker vijf jaar in beslag neemt. Voordat er kan worden gebouwd, moet nog een plano logische procedure worden af gewikkeld. In het bestemmings plan dat de gemeente in 1997 heeft goedgekeurd, is het terrein als 'uit te werken' gebied opge nomen. Het plan ligt tot en met 21 november ter inzage in het stadskantoor van de gemeente. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Alex Telehala en Eli Metiary overhandigden gisteren 1500 gulden aan Ro nald Elderkamp van de werk groep gezondheidsprojecten Vlissingen-Ambon. Elderkamp vertrekt 11 november met een Vlissingse delegatie naar de Molukken om het bedrag, dat eerder dit jaar opgehaald is bij een Molukse culturele manifes tatie van de wijkraad Oost-Sou burg, naar zuster Francisco Moens te brengen. Zij maakt zich op de Molukken sterk voor hulp aan de vluchtelingen. Elderkamp heeft contacten in de gezondheidszorg op de Mo lukken opgebouwd en zuster Moens enkele keren ontmoet. „Zuster Moens heeft een aantal kleinschalige projecten opgezet om vluchtelingen te helpen. Door de onlusten zijn er circa 100.000 vluchtelingen." Het kan zijn dat Moens met die gift tweedehands kleding in koopt. „De kleren worden in kraampjes op cle markt door verkocht door de vluchtelingen. Zo ontstaat een handeltje en kunnen ze een begin maken met de opbouw van een nieuw leven. Misschien koopt zuster Moens er kuikens voor. Die kuikens moeten verzorgd worden voor de leg." Elderkamp zal dit keer met en kele technici op Ambon een nierdialysecentrum aansluiten. De apparatuur is een gift van het ziekenhuis in Goes. „Het ou de nierdialysecentrum in het ziekenhuis van Ambon-stad functioneerde niet meer. Dat is al twee jaar het geval. Mensen die afhankelijk zijn van deze apparatuur moeten naar Ma kassar gaan. Maar voor sommi- SINT LAURENS - In boerderij galerie 'de Osseberg' bij Sint Laurens geeft Nico Out van avond een lezing met als thema Van Picasso tot Tapies. Een ge lijknamige expositie is op dit moment te zien in het gemeente museum van Den Haag. Out schetst in zijn lezing een beeld van de invloed van Picasso op tijdgenoten en de ontwikkeling binnen de Spaanse kunst. Aan vang 20.00 uur. gen is een reis van 1500 kilome ter niet te overbruggen." Elderkamp heeft het idee dat rustiger is geworden op Ambon. „Dat heb ik gehoord van Moluk- kers die teruggekeerd zijn van een bezoek aan familie op Am- bon en ik hou het bij op inter net." Houdt de rust aan dan kan een begin met de wederopbouw worden gemaakt. De gemeente Vlissingen heeft een zusterrela- tie met Ambon en in het kader daarvan wachten enkele projec ten op het eind van de onlusten. Vlissingen wil een kleinschalig visserijproject in Seri op Ambon opzetten en een afvalverwer kingsproject gaan leiden. DIRKSLAND - Het Van Weel- Bethesda-ziekenhuis in Dirks land beschikt sinds kort over een speciale stroke-unit voor snelle behandeling van mensen die een beroerte hebben gehad. De nieuwe afdeling wordt woensdag 31 oktober officieel geopend. De beroerte is een van de be langrijkste veroorzakers van in validiteit op latere leeftijd en ook een belangrijke oorzaak van sterfte. Jaarlijks krijgen 24.000 mensen in Nederland een beroerte. In tachtig procent van de gevallen is dat een hersenin farct en bij twintig procent gaat het om een hersenbloeding. De ziekte treft niet alleen oude ren. Tweeëntwintig procent van de beroertes doet zich voor bij mensen jonger dan 65 jaar. Een snelle opname en behandeling van die patiënten kan veel ellen de voorkomen. Neuroloog U. W. Huisman van het Van Weel-Be- thesda: „Als je er snel bij bent kun je complicaties voorkomen en in sommige gevallen kan snelle behandeling levensred dend zijn." Voor patiënten die een beroerte hebben gehad is in het Dirks- landse ziekenhuis een speciale stroke-kamer ingericht. Deze is voorzien van apparatuur waar mee de toestand van de patiënt nauwgezetin de gaten kan wor den gehouden. Voor de nieuwe afdeling wordt jaarlijks drie ton uitgetrokken. De keurmeesters Seymour, Kint en De Jong (vlnr) onderwerpen de showvogels aan een grondige inspectie. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19