Studie grensarbeid afgebrand Twijfel over waterschap is legitiem Platbodem Cantecler wint bietenrace Natuurlijk boeren heeft zeker effect Krabbendijkse huizen toch naar 'vreemden' Internetsite met vakantiehuisje Prijs voor studie in staal Zeehond Brammetje dood Handtekeningen voor fietsveer Stichting mist nieuwe feiten of vernieuwende visie in provinciaal onderzoek Waterschap houdt congres waterbeheer Kaasboerderij Schellach grijpt naast eretitel Herdenking van landing geallieerden HEINKENSZAND - 'U bent nog geen drie muisklikken verwijderd van een prettige vakantiewoning', luidt de bin nenkomer van de website www.vakantiehuisje.nl. Deze voor het eerst in Zeeland geïntroduceerde vakantiesite richt zich specifiek op het segment vakantiehuisjes in Nederland en an dere landen in Europa. Initiatiefnemer is de 25-jarige, in Heinkenszand geboren en getogen Martijn Verhoeven. Hij stelde vast dat veel vakantiegangers op de bonnefooi naar Zeeland komen en vervolgens in een aantal gevallen de te leurstellende ervaring opdoen dat het gewenste onderkomen bezet is. De on line-dienstverlening werd voor het eerst aan geboden aan het Duitse publiek. Toen bleek dat verhuurders via het internet hun bezettingsgraad met 60 procent zagen stijgen, wei'd besloten ook de Nederlandse markt zo te gaan benaderen. Vakantiehuisje.nl wil zich vooral richten op de kleine vakantieparken en de particuliere verhuurders. Part ners ontvangen een administratiesysteem waarin de bezet ting actueel kan worden gehouden. Dit heeft volgens Verhoe ven als voordeel dat de effectiviteit toeneemt omdat alleen nog reserveringen binnenkomen voor huisjes die ook daad werkelijk vrij zijn. Vakantiehuisje.nl heeft ook accommoda tieaanbod in Frankrijk, Duitsland en België. VLISSINGEN - De student R. Michniewicz van de Hoge school Zeeland heeft de afstudeerprijs van de vereniging Bouwen met Staal gewonnen. Hij kreeg die voor zijn scriptie 'The final design of Footbridge A 16', een ontwerp voor een ongeveer tweehonderd meter lange overbrugging voor voet gangers en langzaam verkeer boven de A16 bij Dordrecht. De jury was vooral lovend over de 'volledigheid van het afstu deerwerk'. De prijs, een bedrag van 1500 gulden, is bedoeld om waardering uit te spreken voor studenten die hun afstu deerscriptie aan staal hebben gewijd. SCHARENDIJKE - De voor veel watersporters bekende zee hond Brammetje uit het Grevelingenmeer is niet meer. Het dier is woensdag dood afgevoerd naar Pieterburen voor sec tie. Brammetje, dje 150 kilogram weegt en twee meter lang is, werd zondag gevonden in het Springersdiep in de Grevelin- gen. De zeehond was dood en met touwen omwikkeld. ,,Het leek wel alsof iemand hem op sleeptouw had genomen", aldus J. van der Hiele van de eerste Hulp bij Zeezoogdieren in Zee land. Brammetje liet zich nogal eens zien op de steiger voor café Meerzicht bij de Grevelingendam. Van der Hiele is in het weekeind ook uitgerukt voor de vondst van een kleine zee hond op de kop van het Biezelingse Sas. Daar ging het om een jonge zeehond van ruim tien kilogram en drie tot vier maan den oud. Het dier leefde wel, maar was duidelijk ondervoed. Sinds januari zijn in Zeeland in totaal vijftig levende en dode zeezoogdieren gevonden. Het gaat dan om zeehonden, brui nissen, dolfijnen en zelfs een vinvis. WESTDORPE - De Zeeuws-Vlaamse afdeling van de fiet sersbond ENFB heeft 2400 handtekeningen verzameld voor behoud van een fiets-voetverbinding tussen Perkpolder en Kruiningen, na opening van de Westerscheldetunnel in 2003. Maandag worden de handtekeningen overhandigd aan gede puteerde J. Hennekeij van verkeer. Het Westdorpse ENFB-lid M. Govaert is bang dat met het verdwijnen van de beide veren tussen Zeeuws-Vlaanderen en de rest van Zeeland, het leven voor veel mensen drastisch zal veranderen. Tussen Breskens en Vlissingen komt weliswaar een vervangend pontje voor fietsers en voetgangers, maar in Oost-Zeeuws-Vlaanderen hebben autolozen geen alternatief. donderdag 25 oktober 2001 jnorSheila van Doorsselaer IERNEUZEN - De Stichting Grensarbeid legt een bom onder Je gisteren gepresenteerde stu die over de grensarbeid in Zeeuws-Vlaanderen, in op dracht van de provincie. Het rapport is volgens de stichting niets meer dan een herhaling van zetten en komt in plaats van een vernieuwende visie en op lossingen met enkel een inven tarisatie van reeds lang bekende knelpunten. Het rapport werd gisteren in de burgerzaal van het Terneuzense stadskantoor gepresenteerd. Gedeputeerde L. Coppoolse 'ontving het eerste exemplaar. De studie, voluit De Sociale ze kerheids- en Fiscale Positie van Grensarbeiders N:ederland-België gedoopt, is aanbesteed door de provincie in samenwerking met de provin- s Oost- en West Vlaanderen. Gentse Universiteit en de Katholieke Universiteit Bra bant (KUB) zijn verantwoorde lijkvoor het onderzoek. Vólgens I. Cools, van de Stich ting Grensarbeiders is echter van een onderzoek geen sprake omdat er alleen feiten in worden opgesomd die niet nieuw zijn, en is er in geen enkel opzicht moei te gedaan een nieuwe visie te ontwikkelen. Een nieuwe ziens wijze is volgens Cools onont beerlijk wil er een oplossing worden gezocht voor de duizen den grensarbeiders die steeds weer te maken krijgen met on doorzichtige fiscale en sociale regelgeving. De wetgeving is in ieder land anders en lijkt met geen mogelijheid op elkaar te kunnen worden afgestemd. Na de presentatie werd een dis cussie opgestart. Achter de tafel zaten G. Essers (vakbond FNV), J. Poukens (Belgische vakbond ACV) F. Pennings (KUB), F. Weekers (WD-parlementariër) en Cools. De reacties vanuit de zaal waren slechts mager. Hoezeer Coppoolse en de zijnen him best deden het rapport te verdedi gen, de meeste aanwezigen mis ten, net zoals Cools, oplossingen en een andere, en misschien wel betere, kijk op de zaak. Veelge hoorde kritiek was dat er wel over maar niet met de grensar beiders was gesproken. Hoewel allen het erover eens zijn dat werknemers in een ander land dan hun woonland niet de dupe mogen worden van verschillen de regelgeving, mist volgens Cools de politiek de durf en het doorzettingsvermogen iets aan deze wetsongelijkheid te doen. door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - Het ge meentebestuur van Reimers- ivaal gaat er toch mee akkoord dat makelaardij Spaans twee woningen aan de Molster in Krabbendijke verkoopt aan mensen van buiten de gemeente. De Molster ligt in de nieuwe wijk Rozeboom. Twee huizen werden door makelaardij Spaans verkocht aan niet-Rei- fnerswalers. Volgens B en W had de makelaar niet genoeg moeite gedaan om de woningen onder de aandacht te brengen van mensen uit de gemeente, zoals contractueel was afgesproken. De makelaar werd verplicht de woningen opnieuw in de ver koop te doen en zich daarbij te richten op de lokale markt. Mocht er geen belangstelling van Reimerswalers blijken te zijn, dan zou het college alsnog overwegen akkoord te gaan met verkoop aan buitenstaanders. Maar de makelaar blijkt onder meer wekelijks te hebben gead verteerd in de woongids. Burge meester A. Verbree: „Als dat het geval blijkt te zijn, moet je als gemeente je fout erkennen en de opgelegde maatregel terugtrek ken." En dus kunnen inwoners van Krabbendijke zich voorbe reiden op de komst van enkele 'vreemdelingen'. De Avontuur wordt voortgetrokken langs het jaagpad van het Goese havenkanaal. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt STEENBERGEN - De platbodem De Can tecler uit Krimpen aan de Lek heeft de bie tenrace van dit jaar gewonnen. De derde bietenrace met historische vaartuigen werd gisterenavond in Steenbergen beslecht, na dat vijftien antieke schepen gedurende vier dagen op drie Zeeuwse eilanden bieten had den opgehaald. Niet meer, zoals vroeger, in volgeladen rui men want de schepen worden tegenwoordig haast allemaal als passagiex*schepen ge bruikt. De peeën die werden opgehaald, kwamen in klusjes van twee of drie stuks aan boord en werden in mandjes bij de keur meesters van de Suikerunie aangeboden. Wie de origineelse poging deed om de keur meester om te kopen, kreeg ook een prijs. De bemanning van de Vrouwe Elizabeth uit Ooltgensplaat versloeg met een biet vol sui kerklontjes, de collega's die bietenkonin ginnen en buikdanseressen hadden laten komen om de keurmeester gunstig te stem men. Gedurende de race werden de schepen be oordeeld op de totale vaartijd, het percenta ge zeiltijd, de manier waarop en de snelheid waarmee de schuiten door kanalen werden getrokken en op het bijhouden van het log boek. Het inzetten van paardenkracht kon de enige Zeeuwse deelnemer, W. Grootjans van De Avontuur, niet bij de eerste drie klasseren. Tweede werd de Christina en der de de Nooit Volmaakt, beide uit Rotterdam. De Avontuur ging voortgetrokken door paardenkracht door het Goese havenka naal. door Rinus Antonisse GOES - Agrarisch natuurbe heer werpt zeker vruchten af. Het is onzin te beweren dat planten en dieren er niks mee opschieten, zoals onlangs on derzoekers van Wageningen Universiteit (vakgroep Natuur beheer) deden. De wijze waarop boeren natuurbeheer uitvoeren is wel voor verbetering vatbaar. Daar valt over te praten. Dit stelt de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO). Het onderzoek van de vakgroep Natuurbeheer wordt afge kraakt. De wetenschappers hebben hun huiswerk niet goed gedaan. Ze bekeken maar enke le vormen van agrarisch na tuurbeheer. En ze zijn volledig voorbij gegaan aan de positieve resultaten van andere onder- GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden houdt donderdag 8 november in Goes een congres over wa terbeheer in de 21e eeuw. Aanleiding is de start van het nieuwe waterbeheer- plan. Het congres Met het water mee is bedoeld om met be trokken instanties in de regio van gedachten te wisselen over alle aspec ten van waterbeheer. Inleidingen worden ver zorgd door gedeputeerde Poppelaars en dijkgraaf Gosselaar. Staatssecreta ris D e Vries van Verkeer en Waterstaat geeft een reac tie. Daarna zijn er discus sies, onder meer over de vraag of water mede be palend moet zijn bij de lo catiekeuze voor nieuw bouw, hoe er omgegaan moet worden met water in de stad, of natte land bouwgronden weer wei degebied moeten worden en of water behalve voor landbouwdoelen ook ge bruikt moet worden voor recreatie. Het congres wordt gehou den in de Grote Kerk in Goes en begint om 10.00 uur. zoeken. De ZLTO wijst erop dat er al veel studie is verricht naar de resultaten van agrarisch na tuurbeheer. Sommige beheer- vormen blijken inderdaad wei nig effectief, en zijn inmiddels verbeterd of moeten dat nog worden. Maar er zijn ook posi tieve bevindingen. In Zeeland en Noord-Brabant vindt inmiddels op ongeveer vierduizend hectare natuurbe heer door boeren plaats en er worden - begeleid door onder zoek - opmerkelijke resultaten geboekt, aldus de standsorgani satie, die als goed voorbeeld het f aunaranden-beheer in Zeeland noemt. Demotiverend In de kleurige akkerranden houden zich méér vogels en an dere dieren op. Ook botanisch beheer blijkt meer plantensoor ten op te leveren. Onderzoek van onder meer de provincie Zeeland toonde dat onomstote lijk aan. De negatieve opstelling van de vakgroep Natuurbeheer wordt bijzonder demotiverend genoemd voor de agrariërs, die al jaren serieus natuurbeheer bedrijven als neventak. Ook de ZLTO is er druk mee bezig, on der meer via het (Zeeuwse) pro ject agrarisch natuurbeheer. Volgens cle ZLTO zijn weidevo gelbescherming en het niet be mesten van perceelranden steeds meer goede landbouw- praktijk geworden. Daardoor is het voor onderzoekers steeds lastiger om de effecten van een afzonderlijke beheervorm vast te stellen. De onderzoeksresul taten van de Wageningse uni versiteit zijn in dit opzicht on voldoende betrouwbaar om vergaande uitspraken te kun nen doen, stelt de ZLTO. Discussie De onderzoekers van de vak groep Natuurbeheer spreken een voorkeur uit voor natuurre servaten die onder de reguliere natuurbeschermingsorganisa ties vallen. Dan moet toch eerst maar eens bewezen worden dat het in reservaten beter gaat, meent de standsorganisatie. De ZLTO wil discussie over de ge volgen van agrarisch natuurbe heer beslist niet uit de weg gaan, stelt ze, maar dan wel op basis van solide onderzoeksresulta ten. Bovendien kan praten over het toekennen van geld alleen op zinvolle wijze, als inzicht be staat in de effecten van de ver schillende beheervormen (zoals agrarisch natuurbeheer en re servaten-natuur) ZEIST - Kaasboerderij Schel lach van de familie Kwekke- boom uit Middelburg grijpt naast de titel 'agrarisch onder nemer 2001'. Die onderschei ding gaat naar een zuivelbedrijf uit Lelystad, bleek woensdag tijdens de bekendmaking in Zeist. Schellach was met vier andere bedrijven genomineerd voor deze door het Agrarisch Dagblad gehouden wedstrijd. De kaasboerderij kreeg de no minatie omdat de familie vol gens de jury op doortastende wijze de kloof tussen producent en consument weet te dichten. Ook is sprake van een zeer con- sumentgerichte aanpak op de kaasboerderij, waar al zo'n twintig jaar zelf kaas wordt ge maakt uit melk van eigen koei en. Drie dochters Kwekkeboom namen het bedrijf vorig jaar over van hun ouders. Els Mesuper bus met medewer kers naar de prijsuitreiking ge trokken, was niet erg teleurge steld door de uitslag. „Het was een prachtige dag, we hebben veel geleerd. Ons is op het hart gedrukt dat alle genomineerden bijzondere bedrijven zijn. En er kan nu eenmaal maar één win naarzijn." Ze gaf aan dat de no minatie op zich al als een eervol le onderscheiding is ervaren. Omdat de prijsuitreiking door de mond- en klauwzeercrisis tweemaal werd uitgesteld, heeft de familie Mesu er een hele zo mer lang naar uit kunnen kij ken, stelde Mesu. VLISSINGEN - De landingen van de geallieerden in novem ber 1944 in Vlissingen en West- kapelle, worden vrijdag 2 no vember herdacht. Een delegatie van het Korps Commandotroepen is aanwe- Z|g, evenals een vertegenwoor diger van de Commandostich- img. Ook zijn negentig oud commando's present. Om 11.00 uur wordt cle gebeurtenis her dacht bij het monument aan de Commandoweg in Vlissingen. Om 13.30 uur is het gezelschap bij de tank op de Zeedijk in Westkapelle en om 14.15 uur bij de begraafplaats bij de vuurto ren in Westkapelle. Kinderen van de Westkapelse basisschool De Lichtstraal wor den bij de herdenking betrok ken. Telkens weer staat het be staansrecht van de Zeeuwse waterschappen ter discussie. Na de wa tersnoodramp van 1953 is het onderwerp nooit meer van de politieke agenda verdwenen. Eerst ging het vooral om het samenvoe gen van de vele schappen en schapjes. Via een reeks hink-stap-sprongen leid de dat uiteindelijk tot de vorming van nog maar twee waterschappen in Zeeland, een boven en een onder de Westerschelde. Nu is aan de orde het op heffen van de waterschap pen en de taken onder brengen bij de provincie. Net zoals vijftig jaar gele den het verzet tegen fusie groot was, is voor menig bestuurder het opdoeken van de schappen een brug te ver, al is een mooier voorbeeld van bestuurlij - ke vernieuwing - mode verschijnsel in de politiek - nauwelijks denkbaar. door Rinus Antonisse GOES - Als het om nut en nood zaak van de waterschappen gaat, is er in politiek opzicht sprake van de ouderwetse twee deling conservatief/progressief. Bestuurders uit de rechtse hoek staan vierkant achter het be houd van deze vierde bestuur slaag; die aan de linkerzijde willen graag van dit historische instituut af. Een echt zakelijke discussie erover voeren blijkt in de praktijk steeds moeilijk te zijn. Emoties voeren de boven toon. De eeuwenoude wortels zijn, zeker in een zo met het wa ter verbonden provincie als Zeeland, erg taai. Op de taken van het waterschap valt weinig af te dingen. Be scherming tegen het water, kwaliteits- en kwantiteitsbe- heer en wegenzorg moeten in elk geval verzekerd zijn. De vraag waar het om draait is: moet daarvoor een apart instituut als het waterschap in stand worden gehouden? De taken kunnen zonder praktische problemen ook uitgevoerd wox'den door het Rijk, de provincies en de ge meenten. Deze organen hebben in hun dagelijkse activiteiten vele raakvlakken met het wa- een vorm van waterbeheer die het waterschap in zijn pakket heeft. De bestrijding van de muskusrat; terbeheer. Dat neemt door ver anderende inzichten en regelge ving alleen maar toe. Het is de groeiende venveven- heid van het waterbeheer met het algemeen bestuur waardoor het in stand houden van water schappen geen vanzelfspre kendheid meer is. Vroeger ging het om het ondex-houd van zee weringen, het waterpeil in de polders en het beheren van de plattelandswegen. Waterbeheer in de 21e eeuw is véél meer. De omslag van het waterschap van specialistische naar algemene overheid is begonnen met de Wet Verontreiniging Opper vlaktewateren (1974). Vanaf dat moment is het waterschap er niet meer alleen voor een beperkte groep burgers. De in voering van een ingezetenenbe- lasting, naast de zuiveringshef fing, onderstreept dat, evenals het lapmiddel van wijziging van het kiesstelsel. Dit zo zijnde is het zeer legitiem het bestaansrecht aan de orde te stellen. De waterschappen zelf doen daar verontwaardigd over, maar een bestuurder die geacht wordt het algemeen belang te dienen, is verplicht erover na te denken. Bestuurlijke vernieu wing mag niet alleen een mode gril zijn, maar behoort ook in houd te kx*ijgen. Het betekent onder meer een transparante overheid, met zo min mogelijk (bureaucratische) bestuursla gen. Dat gaat boven het vast- analyse houden aan historische verwor venheden, zeker als die door de tijd en de praktijk achterhaald zijn. Bij het vormgeven aan het wa terbeheer voor de 21e eeuw hoort de inhoud voorop te staan en niet de organisatie. Er is een grote samenhang tussen water, ruimte en milieu. Het Rijk stelt nu de uitgangspunten voor wa terbeheer vast, de provincie maakt waterhuishoudings plannen en de waterschappen moeten een en ander via water- beheerplannen uitvoeren. Daar wringt de schoen. Om het werk goed te kunnen uitvoeren, moet het waterschap zich bemoeien met steeds meer beleidsvelden. Daax-mee is de betekenis als functionele bestuurslaag verdwenen en er ontstaan af stemmingsproblemen, compe tentiegeschillen, dubbel werk en ingewikkelde besluitvor ming. Het omgekeerde van transparant bestuur en terug keer naar de hokjespolitiek. De Statenfractie van Groen- Links, samen met PvdA voor stander van opheffing van de waterschappen, komt met een opmerkelijk initiatiefvoorstel. Beseffende dat afschaffen van de vierde bestuurslaag zeker zo moeizaam te vei-wezenlijken is als ontpolderen, pleit de fractie voor een experiment in het ka der van bestuurlijke vernieu wing: laat de rechtstreeks geko zen Provinciale Staten het bestuur vormen van de water foto Charles Strijd schappen. De uitvoerende taken van de schappen hoeven in be ginsel niet te wijzigen. In be stuurlijk opzicht zijn er fikse voox-delen. De vaak in de strijd gewoxpen afstand bestuur-be- stuurden wordt niet groter. Provinciale Staten hebben zich enthousiast aangemeld als proeftuin voor de vernieuwing van het provinciaal bestuur. Daarin past het voox'stel van Gx-oenLinks uitstekend. Het is een goede kans om de ox'ganisa- tie van het waterbeleid aan te passen aan onontkoombare ontwikkelingen. Uiteraai'd kan het ook anders uitpakken en de onmisbaarheid van het water schap als vierde bestuurslaag aantonen. Daarvoor is het een proefneming. Wat toch tenmin ste van de bestuurders gevraagd mag worden, is de bereidheid om hiex-aan mee te werken. Tra dities in ere houden is op zich niet verkeerd, maar nieuwe we gen durven inslaan evenmin. Zeker als de betrokkenheid van de burgers bij het openbaar be stuur erdoor toeneemt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17