Slik op de weg is onvermijdelijk Zeeuws boek centraal in boekhandel PZC Fotoreeks Doolaard wonderlijk Jong talent treedt op in Goese muziekschool 16 Boer vraagt begrip lezers schrijven kunst cultuur Ambtenaren Geweld VIII Israël Slogan Waterschap Stamboom donderdag 25 oktober 2001 door Maurits Sep De schrik zit er stevig in bij land bouwers en loonbedrijven. Twee boeren in het noorden van het land worden vervolgd voor dood door schuld omdat zij niet voldoende had den gewaarschuwd tegen slik op de weg. Een Serooskerkse loonwerker erkent zijn verantwoordelijkheid, maar houdt ook de automobilisten een spiegel voor. „Als ik een bordje neerzet om te waarschuwen voor modder, scheuren ze me met 90 per uur voorbij." De laatste maand is een stormloop ontstaan op verkeersborden die waar schuwen voor modder op de weg. Be drijven die die borden maken, kunnen nauwelijks aan de vraag voldoen, nu vervolging door het Openbaar Minis terie een reële dreiging is geworden. „Dat baart me zeker zorgen", reageert de loonwerker uit Serooskerke op de vervolging van de boeren. Zijn naam wil hij liever niet in de krant. „Stel dat ik morgen een beetje tekortschiet in het opruimen." Hij heeft een loon- en grondverzetbedrijf en veroorzaakt in deze tijd van het jaar dagelijks vieze wegen.,Ik zal toch een keer de weg op moeten. Ik ben wel met mijn werk be zig." De Serooskerkenaar zegt er alles aan te doen om modder meteen op te rui men. Hij beschikt over mechanisch draaiende borstels die achter een trekker gehangen kunnen worden. Daarmee rijdt hij meteen achter zijn andere voertuigen aan, zodat de weg schoon blijft. „Tenzij de boer voor wie we werken dat zelf doet. Daar maken we goede afspraken over." De laatste maand is een stormloop ontstaan op verkeersborden die waarschuwen voor modder op de weg. Slippartij In Zeeland vindt sinds 1992 eik najaar de actie 'Slik op de weg' plaats. De re sultaten zijn niet onverdeeld gunstig. Bemoedigend is dat de ernst van de ongevallen afneemt. In 1991, een jaar voor de eerste actie, belandden vijf tien mensen na een slippartij in het ziekenhuis, drie anderen overleden na een ongeval. In 1999 was dat in beide gevallen nog maar eenderde: vijf ge wonden, één dode. „Dankzij de strengere handhaving en de medewerking van boeren zelf", verklaart S. Lindenberg van het ROVZ dit succes. „De actie is duide lijk een begrip geworden.Dat Vlaan deren het Zeeuwse idee onlangs heeft overgenomen, onderstreept dat. De ernst van de ongevallen mag dan minder zijn geworden, het aantal on gevallen neemt wel toe, volgens Lin- denberg met twaalf procent. Hij wijt dat grotendeels aan onachtzaamheid van de bestuurders. De Serooskerkse loonwerker bevestigt dat. „Als we be zig zijn de weg schoon te vegen, toete ren ze en rijden keihard langs ons heen." K. Jille van de landbouworganisatie ZLTO in Goes kijkt daar enigszins van op. „Als inderdaad blijkt dat het aan tal ongevallen toeneemt, moeten we daar eens over gaan praten en eventu eel onze pijlen op een andere doel groep richten." De boeren hebben in middels het optimale gedaan om het probleem te lijf te gaan, vindt hij. „De animo om mee te doen aan de actie is enorm toegenomen. Wij besteden er veel aandacht aan in ons ledenblad en de boeren bestellen veel stickers en waarschuwingsborden. Verkeersorganisatie 3VO vindt dat dat hen niet ontslaat van de plicht de modder zo snel mogelijk op te ruimen. Jille erkent dat. „Als boeren dat niet doen, zijn ze nalatig en kunnen ze worden vervolgd. Daarom roepen we ze ook op in ieder geval borden te plaatsen." Wat meer begrip voor zijn leden vindt hij echter niet overbodig. „Dat er nog steeds modder op de weg ligt, is niet altijd te vermijden. Wij kunnen nu niet meer doen dan automobilisten oproepen voorzichtig te zijn. Wij zijn niet de eerst aangewezene om ons be zig te houden met het algemene veilig heidsbeeld van de weggebruikersD at is iets voor 3VO en het ROVZ." Lindenberg vindt het moeilijk om te antwoorden op de vraag of de actie Slik op de weg ook het begrip van au tomobilisten voor de boeren heeft ver groot. „Begrip is niet meetbaar. Uit het feit dat er ieder jaar minder slachtoffers zijn gevallen, leid ik wel af dat bestuurders voorzichtiger zijn geworden." Onervaren Sommigen ja, reageert J. den Herder, een oud-loonwerker („Ik was landarbeider in de jaren dertig") uit Serooskerke. Hij ziet twee soorten au tomobilisten. „De mensen van het platteland passen hun snelheid aan, maar er zijn ook nogal wat naïeve au- foto Willem Mieras tomobilisten. Mensen die het buiten leven niet kermen en onervaren zijn met slik op de weg. Die rijden gewoon tachtig als dat mag." Juist voor die mensen schreef Den Herder twee weken geleden een inge zonden brief in de PZC. Daarin deed hij een morele oproep om begrip te hebben voor de boeren en de loonbe drijven, die 'onder moeillijke omstan digheden ons aller voedsel veilig moe ten stellen voor de winter invalt'. „Kijk", legt hij uit, „vroeger zat ze ventig procent van de mensen op Wal cheren in de landbouw. We rooiden met zak en riek. Er zat hooguit wat slik aart onze klompen. Maar zo gaat dat niet meer. Het gebeurt nu met ma chines en, het is nu eenmaal niet moge lijk om te rooien zonder dat er slik op de weg belandt. Dat wil niet zeggen dat boeren er een rotzooi van mogen maken, maar wij kunnen wel wat meer met ze meedenken. Evenementen in themaweek concentreren zich in Middelburg door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De eerste in druk mag anders zijn, volgens boekhandelaren is de Week van het Zeeuwse Boek succesvoller dan ooit. Anders dan vorig jaar doen alle Zeeuwse boekwinkels mee aan de zevende editie van het jaarlijkse evenement, dat woensdag begint. Dat betekent dat met zo'n tienduizend exem plaren een grotere hoeveelheid dan ooit is afgenomen van het speciale geschenk, dat dit jaar is geschreven door Cornélie van de Reepe uit Dishoek. „De Week van het Zeeuwse Boek wordt steeds belangrij ker", vindt directeur Dick An- beek van De Drukkerijen Mid delburg. „Het evenement is bekend bij het publiek, de belangstelling is nog steeds groeiend." Toch blijkt het leeu wendeel van de activiteiten - voornamelijk boekpresentaties - in Middelburg plaats te vinden en dan vooral in zij n winkel. An dere Zeeuwse regio's komen er wat dat betreft bekaaid af.,Dat is een kwestie van erop inspe len", erkent Anbeek. „Wij doen dat heel nadrukkelijk. Maar dat is het hele jaar door zo. Kijk naar de gewone Boekenweek of de Kinderboekenweek. Ook dan vinden de meeste activiteiten bij ons plaats." Marianne Basting van boek handel Basting in Oostburg heeft daar wel een verklaring voor. „Als wij iets in de boek handel organiseren is dat extra, als geste naar het publiek. Bij De Drukkerij zijn activiteiten onderdeel van het commerciële concept. Dat hoort erbij, week in week uit. Dat kun je niet ver gelijkenMet D e D rukkerijD e Koperen Tuin in Goes, De Rui ter Fanoy in Vlissingen en De Vries in Zierikzee organiseert Basting de Week van het Zeeuwse Boek. Gezamenlijk verzorgen zij de uitgave van een Zeeuws boekenweekgeschenk. Basting: „Als commissie zijn we hartstikke enthousiast. Maar de activiteiten tijdens de week zijn een zaak van de boekhandels zelf. Ik vind het jammer dat er niet meer gebeurt. 'Kom op, or ganiseer eens iets', denk ik wel eens. Maar dat heb je in den lan de ook. De ene boekhandelaar is actiever dan de andere. Het is onderdeel van je ondernemer schap, en je moet natuurlijk ook de mogelijkheden hebben." Boekhandelaren Hans van de Sande uit Terneuzen en Theo Spinnewijn uit Zierikzee (van boekhandel De Vries) geven aan geen ruimte te hebben voor acti viteiten. Beiden bestrijden dat de Week van het Zeeuwse Boek aan belang inboet, maar hebben wel de indruk dat in voorgaande jaren wat meer speciale uitga ven verschenen. Anbeek sput tert tegen. „Ik zie toch wel een stroom van nieuwe Zeeuwse boeken. Over het geheel ver schijnen er wat minder dan in het verleden. Het is duidelijk dat we Jan Bruijns missen. Zijn overlijden heeft gezorgd voor een zware impasse in het uitge ven van Zeeuwse boeken. Nu nog is te merken dat er iets is veranderd." Bruijns was eigenaar van boek handel en uitgeverij De Kope ren Tuin in Goes. Hij overleed anderhalf jaar geleden. Zijn za ken werden overgenomen door Manda Heddema. Ook zij ge looft niet dat de Week van het Zeeuwse Boek aan belang heeft ingeboet. „We hebben een heel goed ge schenk en uitgaven als Op 't Hof van ons en het boek van Kees Slager en Ruden Riemens bij Den Boer/De Ruiter zijn toch heel bijzonder. De belangstel ling van het publiek is ook groot. In het uitgeven kies ik voor wat minder, maar wel voor hele mooie dingen. Dus nee hoor, het gaat goed met het Zeeuwse boek. Heel goed." pagina 24: meer over de Week van het Zeeuwse boek door Ernst Jan Rozendaal GOES - Enkele leerlingen uit de Jong Talentklas van van het Brabants Conservatorium pre senteren zondag hun kunnen in de Zeeuwse Muziekschool in Goes. Daarmee krijgt de jaar lijkse concex-tserie waarin pas afgestudeerde musici zich pre senteren een iets ander begin. „Het leek ons leuk als deze leer lingen hier eens komen spelen", zegt Rene Nooij van de Zeeuwse Muziekschool. „Als voorbeeld hoe ver je het kunt schoppen." Het merendeel van de leerlingen die na de Zeeuwse Muziek school een vervolgopleiding kiezen, stroomt door naar het Brabants Conservatorium, al dus NooijDat verklaart de pre sentatie. „Het is gewoonte hier een reeks van dergelijke koffie concerten te organiseren." Be langrijk verschil is dat het dit maal gaat om jonge musici met een uitzonderlijk talent in plaats van musici die het con servatorium al helemaal hebben doorlopen. Verwacht worden de pianisten Hanne Widjaja (13) uit Veldho ven en Lestari Scholtes (17) uit Oosterhout, slagwerker Ramon Lormans (17) uit Weert, violist Hawar Tawfiq (18) uit Tilburg en trompettist Maarten Ver baarschot (14) uit Roosendaal. Nooij: „Het is leuk als leerlingen die zich zo vroeg al profileren daaraan uiting geven op onze muziekschool. Dat is een voor beeld voor onze leerlingen en hun ouders, maar het is ook in teressant voor buitenstaanders. De Zeeuwse muziekschool kun je zien als een vooropleiding voor het Brabants Conservato rium, dus zo'n concert is een in dicatie tot welk niveau onze les sen uiteindelijk kunnen leiden. Het concert begint om 12.00 uur. Zelfportretten van Martijn Doolaard. foto Peter Nicolai door AnitaTournois SINT ANNA-TER-MUIDEN - 'Wunderlich', zo heet de fototen toonstelling. En de beelden, waarmee Martijn Doolaard in het Gemeentehuis van Sint Anna-ter-Muiden exposeert, zijn ook wunderlich. Indringende en poëtische impressies van iemand die zich door middel van dit medium weet te uiten. Doolaard werd in 1966 geboren in het Belgische Assenede, als zoon van een kunstschilder. Als kind keek hij graag in plaatjes boeken. Zijn belevingswereld was vooral visueel. Hij studeerde fotografie aan de Academie voor Schone Kunsten in Sint- Niklaas, voor Doolaard het medium om mensen deelgenoot te maken van zijn innerlijk, tevens een drijfveer tot vormgeven. Zijn werk toont iemand met een melancholische en tamelijk ern stige kijk op het leven en heeft een duidelijk autobiografische in slag. Foto's zijn geen plaatjes, maar voorstellingen, die een sterk spanningsveld oproepen. „Mijn beelden komen tot stand door een sterke drang en emoties, die niet te verwoorden zijn. Ik foto grafeer mezelf via een onderwerp", aldus Doolaard. Voor de fotoreeks Wunderlich trok hij naar Berlijn, een stad die hem al fascineerde in de puberteit. Hij ging op zoek naar impres sies uit het verleden, schimmen uitde tijd. Doolaard fotografeer de items met een duidelijke hang naar de dertiger jaren, de tijd voorafgaand aan de Tweede Wereldoorlog. Meestal fotografeer de hij mensen met een achterliggende gedachte, op een eigen spe cifieke manier, indringend en met een vleugje poëzie. De tentoonstelling is zaterdag en zondag nog te zien van 13.00 tot 17.30 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. heeft jaarlijks 43 miljoen gul den nodig, 25%, dus 10,75 mil joen moeten de inwoners samen opbrengen; er zijn 112.000 huizen. Zou elk van deze 112.000 woningen gelijk wor- denbelast dan zou dat 96,-per huis betekenen maar nee hoor de WOZ-taxatie is de basis, Voorbeelden: WOZ taxatie huis 125.000,-: omslag 84,-, WOZ taxatie ƒ250.000,-: omslag ƒ168,- WOZ tarief 3 1 6.000: omslag ƒ212,35. Heel simpel maar aanvechtbaar. Zouden de nutsbedrijven dit systeem ook gaan volgen dan zou Zeeland ie klein zijn. Zo houdt het water schap ook geen rekening met de grootte of ligging van een huis, de WOZ taxatie is heilig en dus onaantastbaar. Er zal ongetwij feld een slimme oplossing wor den gevonden wanneer de heili ge koe geen melk meer wil geven en op stal gaat. De kiezer be paalt dat. Of waterschap de fraaie informatiefolder moet herschrijven? Na de voorjaar 2002 verkiezingen naar mijn mening beslist nodig. Ime Dekker Den Omloop 's-Heer Hendrikskindm\ Naar aanleiding van de bericht geving (PZC, 16-10) betreffende de salarisverhoging voor amb tenaren wil ik daar mijn ernsti ge bedenkingen over uitspre ken. Het is te gek voor woorden dat de overheid zelf hun salaris verhogingen gaat bepalen. Straks gaan criminelen zelf hun straf bepalen. Dat die verhoging wel doorgaat, begrijp ik, vooral omdat het wederom voor zich zelf geregeld is. Tegelijkertijd stapt burgemeester Van Maar- en-van Balen op met een gouden handdruk van 2 miljoen! We gens persoonlijke problemen met de wethouders. Het is alle maal te gek voor woorden. Een overheid dient er voor de bur gers te zijn. Zij worden door ons betaald en dienen persoonlijke voor- en afkeuren maar ter zijde te zetten. Mocht dit niet moge lijk zijn, dan kunnen ze vertrek ken, maar wel zonder die ach terlijke gouden handdrukken en wachtgeldregelingen. Tijd dat hier eens een streep door ge zet wordt. Alleen wie moet dat doen? Aan het eind van de be slissingen staan ze zelf J.W.H.Haak St.Jacobsstraat 18, Vlissingen Tijdens de bijeenkomst over Zeeland en Afghanistan in de Zeeuwse bibliotheek te Middel burg, gaven enige mensen te kennen dat de aanslagen in Amerika een reactie waren op het jarenlange 'staatsterrorisme van de Verenigde Staten' (PZC, 19-10). Gelukkig kan een ieder in ons land dit publiekelijk zeg gen, mede dankzij de USA. Er zijn moslimlanden waar dit wel even anders ligt. Ik zou iedereen willen aanraden neem eens een paar dagen vrij af en maak er een lang weekend van in Norman- dië en Bretagne. Bezoek de Amerikaanse oorlogsgraven en aanschouw de duizenden krui sen van de 'staatsterroristen' uit de veertiger jaren. Denk eens even na hoe wij zonder dit terro risme nu zouden moeten leven onder fascisme en nazi's. Mede door de zeer grote offers die de Amerikanen hebben gebracht zijn we nu een vrije democratie. Ik ben ze daar nog steeds dank baar voor. Er zullen altijd wel idioten blijven die denken dat via discussie het moslim-f unda- mentalisme is uit te bannen of te sturen. Zulke geesten hebben in de jaren dertig getracht met Herr Hitier te onderhandelen. Ook toen bleek dit illusoir. Het enige land ter wereld met de mi litaire mogelijkheden om dicta tors en regimes met expansio nistische staats-religiën op de knieën te dwingen is het demo- cratische Amerika. Geen geou wehoer maar daadkracht. Reli gieus fanatisme en de daarmee verbonden afschuwelijke 'cul turen' kunnen alleen, zo leert spijtig genoeg de geschiedenis, met geweld bestreden worden. Dat het Amerikaans 'terroris me' wederom moge zegevieren! Dick Verboom Oranjedijk 26, Vlissingen De nieuwe verkiezingsslogan van de WD 'Ruimte, Respect Vooruitgang' met een blauwe hemel en wat witte wolken op de achtergrond zal het vast goed gaan doen bij de verkiezingen, want wie wil er nou geen ruimte, respect vooruitgang? De vraag is alleen over wélke ruim te, wélk respect en wélke voor uitgang heeft de WD het hier (PZC 18-10). Waarom doemt plots het beeld van een wolf in schaapskleren voor mijn ogen op? Als men namelijk de prakti sche kant van de WD-ideologie bekijkt, komt men spoedig tot de conclusie dat genoemde ruimte, respect vooruitgang slechts bedoeld zijn voor de ka pitalistische (wereld)economie met haar wrede uitwassen van loonslavernij, afbraak van soci ale voorzieningen mensen rechten, roofbouw of aarde haar grondstoffen en staatster reur. Van een sociaal bewogen, economische samenleving met duurzame en milieuvriendelij ke productieprocessen en con sumptiegoederen zonder uit buiting van natuur, mens en dier, zal geheel geen spx-ake zijn. Kortom: helemaal géén ruimte, respect vooruitgang. De mens wordt weer eens flink misleid. Het zal mij benieuwen of deze slogan door de reclamecode commissie heen komt. K. H. Corré- Dortsmansstraat 3, Vlissingen Wanneer ik de PZC goed heb ge lezen lijkt de kans dat de onroe rend zaak belasting (OZB) wordt afgeschaft redelijk groot. Zowel huurders als eigenaars van een huis zullen blij zijn wanneer deze omstreden aan slag op hun portemonnee na de verkiezingen zou komen te ver vallen. Wie denk ik niet zullen juichen zijn de waterschappen. Waterschap Zeeuwse Eilanden In Israël, dat zijn best; slechts te danken heeft aan feit dat de VS en andere gealli eerde staten na WO II het zogeheten land Palestina perfecte locatie vonden voor hun strategische, westerse bol werk te midden van de zoge naamde niet-westerse staten; ii Israël waar nog steeds eei apartheidssysteem heerst, mei de Palestijnen, de oorspronke lijke bewoners van Palestina, als 'Untermensch'; in Israël waar nog steeds folterpraktij ken (op Palestijnen) worden toegepast; in Israël waar d{ mensenrechten met handen voeten worden betreden, waar de Palestijnen nauwelijks rech ten hebben; in Israël waar Pa lestijnse kampen door de Israë lische overheid opgezet, enige gelijkenis vertonen met de con centratiekampen in WO II;inIs- raël waar het Israëlische leger naar willekeur terreur uitoefent door onder andere Palestijnse huizen plat te walsen en in puin te schieten en Palestijnse men senneer te schieten; in dat Israël moet men niet verbaasd en ver ontwaardigd reageren als een radicale, extreem-nationalisti sche Palestijnenhater als me neer Zeevi, minister van Toeris me, die zijn leven lang het leven van Palestijnen zuur maakte, vermoord wordt door, naar men zegt, het Volksfront voor de be vrijding van Palestina, moord komt overigens premier Sharon, ook een fervente Pales tijnenhater, eigenlijk goed van pas. Hij heeft weer een excuus om de zogenaamde vredesge- sprekken met de Palestijnen. waar hij al zo de smoor in had,a' te kappen en andere represailles tegen de Palestijnen te nemen. Ook het Israëlische volk, uit zonderingen daargelaten, leert niets van zijn geschiedenis en blijft ronddolen in zijn geweld- spiraal en superioriteitsgevoel, K. Hollebranèe Van Dishoeckstraat 63, VZ issinge-i De rubriek Wetenschap ver meldt in het artikel Stambom per computer (PZC, 20-10) een 'blijvertje' onder de genealogi sche computerprogramma's li weten het programma 'Stam boom de Luxe' van TLC Domus De heer Ruijfrok, auteur, is zee: enthousiast over dit program© maar ik betwijfel of hij daad werkelijk wel eens onderzoel heeft gedaan. Het programman mooi uitgevoerd, dat ontken ii niet, maar een programma vot dit doeleinde moet ook functio neel zijn. Dat is hier helaas nie het geval, want het program© wordt na het invoeren van v>t gegevens, tergend langzaam Een leuk programma voor ie mand die net begint met onder zoek, maar ook die zal zich ui een poosje gaan ergeren. Ieder een die (serieus) begint met on derzoek raad ik dan ook aan or. een goed genealogisch pro gramma aan te schaffen, dï geschreven is door mensen dij ervaring hebben met deze mate rie, niet zoals de uitgever TU Domus die hiermee probeert ee: extra graantje mee te pikker van een zeer populaire markt Op zich niet zo erg, want dati! goed commercieel denken, mam dan moet men ook nadenk® over het gebruik van zo'n pro gramma. Programma's als Ha za-Data (Van der Zanden) er Gens Data (NGV) worden doo: zeer veel genealogen gel en terecht want dit zijn verre weg de beste en meest gebruiks vriendelijke. Mocht dhr. Ruijf rok ooit nog eens een artikel wil len schrijven over zo'n blijver tje', laat hem dan alstublieft: eerst goed onderzoek doen. Dit bespaart veel (beginnende) ge nealogen een hoop ergernis. J.-M. Hangoor W. Alexanderstraatiï; Oost-Souburg j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 16