Gewichtloos koken in de ruimte Boek belicht evolutie astronomie PZC Spooknevel vol met jonge sterren Samenwerking hersenhelften Rare jongens, die Jupitermanen Kijken naar natuur is gezond postzegels Kreeften zijn echte krachtpatsers Honderd jaar Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde woensdag 24 oktober 2001 Een van de meest fascinerende foto's gemaakt door de Hubble Space Telescope in 1995 van een gebied in de nevel Messier(M)-16 waar duizenden sterren bezig zijn te ontstaan. foto NASA/ESA/STScl LEIDEN - Een eeuw telt de Ne derlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde (NVWS) en in die honderd jaar maakt de ze club van belangstellenden in astronomie en meteorologie duidelijk wat er sinds 1901 alle maal veranderd is. In een boek van twaalf hoofdstukken wordt de 'evolutie' van het Nederland se onderzoek op het gebied van astronomie en meteorologie door een aantal vooraanstaande wetenschappers helder uit de doeken gedaan. Amateurs vormen nog altijd de hoofdmoot binnen de NVWS, die ongeveer 4000 leden telt. In zekere zin mogen ze worden be schouwd als de ware liefheb bers^ die hun hobby in de vrije tijd beoefenen. De beroepsastronomen en -me teorologen zijn de meer weten schappelijk georiënteerden bij wie de wis- en natuurkunde van de kosmos en de aardse weer- machinerie prevaleren. Op beide terreinen is de afgelo pen eeuw geweldig veel veran derd. Vooral de ontwikkelingen in de ruimtevaart en computer technologie droegen daartoe bij. Een eeuw geleden wisten de toenmalige sterrenkundigen niet eens van het bestaan van een melkwegstelsel af waarin onze zon niet meer dan één van de tweehonderd miljard sterren is. Nu kent men miljarden melk wegstelsels tot op duizeling wekkende afstanden die steeds dichter komen bij wat het begin der tijden wordt verondersteld. En het weex'beeld van een eeuw geleden was eigenlijk ook niet meer dan het geregeld bepalen van luchtdruk, vochtigheids graad, luchtstroming en tempe ratuur, terwijl sterke computers nu de hele weermachinerie in modellen vastleggen. Telescopen Amateurs en beroepsmensen groeiden in die tijd in zekere zin ook naar elkaar toe. Sommige amateuruitrustingen van nu, in de vorm van telescopen en weer- apparatuur, zouden een halve eeuw geleden niet misstaan hebben in professionele obser- vatoria. In toenemende mate maken professionals dan ook gebruik van de waarnemingsresultaten van amateurs en vele beroeps mensen treden daarbij graag op als 'coach' van de amateurs; ook vaak in hum vrije tijd. Daarvan vormt het boek een fraaie weer slag. Eén aspect blijft in het boek on derbelicht en wordt slechts met enkele zimietjes helemaal aan het eind genoemd: de Neder landse amateursterrenkundige wordt in toenemende mate 'vo gelvrij'. Oorzaak: het steeds in tenser wordende stadslicht dat het zicht op de sterrenhemel meer en meer ontneemt. Dit fe nomeen zorgde er onder meer voor dat op de eeuwenoude ster renwachten in bijvoorbeeld Leiden en Utrecht geen weten schappelijk werk meer kan wor den verricht zoals het een eeuw geleden nog wél kon. Bergtoppen Beroepssterrenkundigen weken daarom al decennia geleden uit naar donkere, afgelegen plek ken op bergtoppen elders in de wereld. De amateurastronoom heeft die mogelijkheid echter niet en moet de vooitschi'ij den- de stadslichtintensiteit met lede ogen aanzien. Nederland kent duizenden amateursterrenkundigen én ve le tienduizenden mensen die de ze wetenschap weliswaar niet als hobby beoefenen maar die toch het uitzicht op een fraaie stexrenhemel prefereren boven de nachtelijke lichtzeeën van nu. GPD Evolutie in Weer- en Sterrenkunde. 100 jaar Nederlands Onderzoek: Onder redactie van M. Drummen, C. de Jager en H. van Woerden. Uitga ve: Stichting De Koepel in Utrecht; 212 blz. met zeer veel (historisch) fo tomateriaal. ISBN 90-6638-041-1. Prijs: f 47,50 EDMONTON - Wanneer kreeften op zoek naar voedsel mos selschelpen of slakkenhuizen openbreken, ontwikkelen hun schaarspieren een veel grotere drukkracht dan de beenspie r-en van werveldiex-en of de vleugelspieren van insecten. Kreeften en ook x-euzenkrabbenzijn echte krachtpatsers. Ter- wijl bij werveldiex-en een spierkracht van hoogstens 100 tot 300 N (newton) wordt gemeten, ontwikkelen de sluitspieren van kreeften en krabben een kracht van 400 tot 2000 newton. Voor een goed begx-ip, een N (newton) is de eenheid van kracht en staat voor de arbeid verricht door een kracht van 1 kg die een voorwerp één meter in zijn x-ichting verplaatst. Hoe kreeftenschai-en deze enorme kracht kruinen ontwikke len, heeft de Canadese bioloog Graeme M. Taylor van de univex'siteit van Albex-ta in Edmonton onderzocht. Als proef dieren gebruikte hij zes soox-ten van kreeften die voor de Ca nadese kust van de Stille Oceaan leven. GPD WASHINGTON - De om de aar-de cirkelende Hubble Ruimte Telescoop (HST) bracht onlangs een nevel in beeld met het ui terlijk van een spookachtig gezicht. Vandaar de naam: Ghost Nebula, Spooknevel. Deze nevel, bestaande uit ijl gas en stof, wox-dt aan het lichten gebracht door tal van piepjonge hete sterren die erin ver-bor gen liggen en uit samentx-ekkingen van delen van de nevel ont stonden. De Spooknevel is een van de rijkste 'kraamkamex-s' van sterren en wei'd daarom tot in detail door de HST gefoto grafeerd. De jongste sterren die uit de nevelflarden ontston den, blijken minder dan 10.000 jaar oud te zijn. GPD WASHINGTON - Samenwerking tussen beide hersenhelften speelt een belangrijker rol bij het zich herinneren van gebeur tenissen dan van feiten. Amerikaanse onderzoekers hebben beide typen van geheugen onderzocht in relatie tot rechts- of linkshandigheid van proefpersonen. Eerder onderzoek had laten zien, dat de hersenhelften van rechtshandige mensen met linkshandigen in de familie anatomisch sterker met el kaar waren verbonden en meer met el kaar samenwerkten dan die van rechtshandigen met alleen rechtshandige familiele den. In een onderzoek bij 180 rechtshandige Amerikaanse recru- ten vonden de onderzoekers dat wie linkshandige familiele den had, beter scoorde op het zich herinneren van gebeurte nissen dan van feiten. In een ander experiment presenteerden de onderzoekers bij 84 studenten gebeurtenissen of feiten aan één van beide hersenhelften (of hemisferen) of aan beide. Wanneer beide hersenhelften werden gestimuleerd, bleken de proefpersonen zich de gebeurtenissen beter voor de geest te kunnen halen, GPD WASHINGTON - De temperatuurverdeling op de Jupiter- maan Io klopt van geen kant. Uit warmtekaarten die de Jupi- tersonde Galileo van de nachtzijde van Io maakte, blijkt dat zijn polen even warm zijn als de gebieden rond Io's evenaar. „Rare jongens hoor, die Jupitermanen. Dat pizzageval voor op", zegt planeetwetenschapper- dr. John Spencer, verbonden aan de Lowell-sterrenwacht in Flagstaff, Arizona. Io is de maan die Spencer met 'dat pizza-geval' aanduidde en wie kleurenfoto's van Io bekijkt die door ruimtesondes van nabij werden gemaakt ziet meteen waarom. Zo ongeveer alle kleu ren van de regenboog zijn op het Io-oppervlak aanwezig en bovendien komt er op deze maan overvloedig vulkanisme voor. Io's oppervlak heeft inderdaad veel weg van een rijkelijk met kaas, paprika, champignons en andere attributen bedek te pizza. GPD Links koken op aarde: tal van omhoogstijgende luchtbellen. Rechts de 'superkookbel' in de ruimte. Het gedrag van de superbei kan ons veel leren over de vraag wat koken nu eigenlijk inhoudt. foto Glenn Research Center WAGENINGEN - Wie in een ziekenhuis moet worden opge nomen, doet er goed aan een ka mer met uitzicht op de tuin vra gen. Onderzoekers A. en M. van den Berg zijn er van overtuigd: natuur is gezond, mogelijk zelfs helpt een kamer met zicht op de tuin het genezingsproces. Het is zo ongeveer de strekking van het essay Van buiten word je be ter, dat gisteren verscheen als bijlage van het jaarboek 2001 van Alterra, een instituut dat zich omschrijft als het re searchinstituut van de groene ruimte. Mensen die verblijven in een omgeving met veel groen, blij ken minder gezondheidsklach ten te hebben. Zij zijn ook weer baarder. Alleen al het kijken naar natuur zou aantoonbare positieve effecten hebben op herstel van stress of ziekten, zeggen Van den Berg en Van den Berg, werkzaam bij repectieve- lijk Alterra in Wageningen en de Gezondheidsraad in Den Haag. Menselijke proefkonijnen die videobeelden van de natuur za gen, herstelden eerder van stress dan zij die een video van een stédelijke omgeving zagen. De stress was opgewekt door het tonen van fragmenten uit een enge film. Artsen constateerden in vergelijkbaar onderzoek bij de natuurkijkers een lagere bloeddruk en een verminderde spierspanning. De Van den Bergs stellen dat in de Verenigde Staten veel ge bruik wordt gemaakt van wil dernisprogramma's om jonge ren vertrouwd te maken met de natuur. Aanvankelijk boezemt de natuur bij jeugdige deelne mers veel angst in. Gaandeweg blijkt dat de meeste jongeren steeds beter kunnen omgaan met de gevaren van de wilder nis. Na afloop melden de meest deelnemers gevoelens van rust en harmonie. ANP door Ben Apeldoorn MICHIGAN - Ruimtevaartor ganisatie NASA gaat in de ruimte een aantal vloeistoffen aan de kook brengen. Zij be oogt hiermee een beter beeld te krijgen van de natuurkundige eigenschappen die bij koken om de hoek komen kijken. Daar schort het namelijk nogal aan. Het moet leiden tot effici ëntere turbines en koelsyste men, zowel hier op aarde als in de ruimte. De experimenten worden uit gevoerd in zowel het in aan bouw zijnde en sinds enkele jaren rondom de aarde draai ende ruimtestation ISS (Inter national Space Station) als in space shuttles. Op een website van NASA (http://science.nas- a.gov en dan kiezen voor Pool Boiling Experiment) zijn en kele QuickTime Movies (film beelden) te zien waaruit onder meer blijkt hoe anders dan op aarde water in de ruimte kookt. Het is voor het eerst dat deze beelden voor iedereen be schikbaar zijn. Vloeistof „Het beste beeld van hoe een vloeistof kookt, krijg je onder gewichtsloze omstandighe den", zegt emeritus-hoogle raar Hermann Merle, die tot eind mei van dit jaar hoofd was van de afdeling Mechanical Engineering van de universi teit van Michigan. ,Dat levert tevens inzicht op in de natuurkundige eigenschap pen van de diverse vloeistoffen die onder die omstandigheden tot het kookpunt worden ver hit. Op aarde kunnen we daar mee efficiëntere stoomturbi nes voor energiecentrales bouwen en in de ruimte, bij voorbeeld in het ISS, betere warmtewisselaars, enerzijds voor koeling, anderzijds voor verwarming. Want de condi ties in de ruimte zijn wat dat betreft extreem." Professor Merle wordt alge meen beschouwd als de geeste lijke vader van kook-experi- menten met allerlei soorten vloeistoffen onder gewichtslo ze omstandigheden. Onderzijn leiding werd een kooktoestel, de Merle-Chamber, gebouwd waarbij men tijdens het kook- proces door cle bodem heen naar de vloeistoflaag direct daarboven kon kijken. De warmteafgifte heeft immers precies op die grens (bodem vloeistof) plaats. Het kookpro- ces van bovenaf of van opzij volgen heeft altijd het nadeel dat het beeld door de vloeistof beweging vertroebelt en daar naast treedt beeldvertekening op omdat lichtstralen nu een maal door vloeistoffen worden afgebogen. Kwarts Merle gebruikte als bodem zui ver kwarts, dat bestand is te gen hoge temperaturen, waar op hij onder hoog-vacuüm op de binnenzijde een flinterdun (iets meer dan éénhonderddui- zendste deel van een millime ter) laagje goud voor optimale geleiding dampte; zó dun dat er toch doorheen gekeken kon worden. Merle en zijn team ontdekten er merkwaardige verschijnse len mee tijdens zogeheten pa rabolische vluchten in vlieg tuigen die vanaf grote hoogte naar omlaag duiken om gedu rende enige minuten totale ge wichtsloosheid te creëren. „Water of een andere vloeistof op aarde gaat koken door'mid del van steeds meer luchtbelle tjes die door de vloeistof om- hoogkringelen en hun warmte daaraan afgeven", legt Merle uit. „Onder invloed van de zwaartekracht stijgen warme delen, koudere delen zakken. We noemen dat convectie. Hierdoor wordt de toegevoer de energie, in de vorm van warmte, in korte tijd over de gehele vloeistof verdeeld. On der gewichtsloze omstandig heden is geen sprake van con vectie en de luchtbelletjes groeien uit tot één steeds groter wordende bel die zich boven dien heel vreemd gedraagt." Merle en zijn team ontdekten onder meer dat de 'superbel' bij bepaalde temperaturen óf midden in de vloeistof bleef zweven of zich vastzette op de bodem. In het laatste geval fungeerde de bel als isolator: het kookproces blokkeerde. Het experiment moest dan me teen worden beëindigd wilde de zaak niet droogkoken. ,Het Pool Boiling Experiment, PBE, is gestart omdat men pre cies wil weten waarom dit ge beurt", aldus Merle. „Het klinkt vreemd, maar het alle daagse verschijnsel koken is helemaal niet goed theoretisch beschreven. We weten er veel van, maar alleen langs empiri sche weg: door veel waarne men en meten dus. We zijn be kend met het hoe, maar gissen naar het waarom." Peperduur Merle zegt dat het Internatio nale Ruimte Station ISS thans gebruik maakt van een zoge heten tweefasen-koelsysteem, geconstrueerd op basis van de bevindingen met de Merle's Chamber, waarbij ammoniak als koelvloeistof wordt ge bruikt. „Dat systeem werkt op de door de zonnepanelen van het ISS gegenereerde energie", zegt Merle. „Peperduur. Óp termijn moeten we toe naar stoomtur bines: water dat middels door zonnespiegels geconcentreerd zonlicht tot stoom wordt ver hit, waarmee vervolgens turbi nes, zeg maar dynamo's, wor den aangedreven om stroom op te wekken. Veel goedkoper. Op aarde gebeurt dat al vele jaren in de meeste energiecentrales door water met aardgas tot stoom te verhitten." „In de ruimte is geen aardgas, wel overvloedig zonlicht. Ook veel goedkoper. Dat zonlicht is er immers al; overal. Het PBE, dat mede tot stand kwam op basis van onze bevindingen, moet leiden tot de ontwikke ling van een veel doelmatiger stoomgenerator. Zowel hier op aarde als in -de ruimte. Ideaal koken is het credo. Maar eerst moet men erachter zien te ko men wat dat credo nu eigenlijk inhoudt. Vandaar het PBE." GPD Het huwelijk van kroonprins Willem-Alexander en Maxima op 2 februari 2002 zal 10 januari postaal worden ge vierd met de uitgifte van een velletje met twee gegomde ze gels van 0,39. Dat blijkt uit het emissieprogramma 2002 dat dit weekeinde tijdens de postze gelshow Postex 2001 in Apel doorn door PTT Post is gepre senteerd. Het programma telt in totaal 85 verschillende zegels, alle in boekjes en velletjes. Andere hoogtepunten zijn een Rode- Kruiszegel, vijf verschillende zegels in een boekje gewijd aan het 50-jarig bestaan van het sprookjes- en attractiepark De Efteling, kunstzegels met Ne derlandse landschappen, de te rugkeer (na tien jaar) van de Eu ropazegels, het derde velletje '150 jaar Nederlandse postze gels' en een boekje met tien ver schillende zegels met als thema 'industrieel erfgoed'. Het jaar wordt 2 januari ingezet met acht verschillende Beatrix- eurozegels, twee zakelijke ze gels en een bijplakzegel van 0,12 om de decemberzegels op te maken. Verder de traditionele emissies: de zomer- en kinderze gels en de decemberzegels. Intrede euro Het emissieprogramma 2002, dat enkele dagen geleden op de postzegelshow Postex in Apel doorn is gepresenteerd, telt niet minder dan 85 verschillende ze gels. En al die zegels zitten nog eens weer in boekjes, velletjes en mailers. Dit grote aantal nieuwe zegels is het gevolg van de intrede van de euro per 1 ja nuari. Menig verzamelaar zal zich bij het zien van dit aantal achter de oren krabben. Een geruststel ling is echter dat er van die 85 waarden 21 permanente en ge legenheidszegels zijn, de overi ge zijn bijzondere zegels. Overi gens nog een behoor! ijk aantal. Die 21 (steeds in boekjes of vel letjes van vijf) behoeven echter, zoals altijd met permanente en gelegenheidszegels het geval is, niet direct te worden aange schaft. Bovendien kan er op worden gerekend dat het niet noodzakelijk is van elke perma nente zegel of bij voorbeeld ge boortezegel een boekje of velle tje te kopen. Het zal wel net zo gaan als bij de vele boekjes en velletjes met zegels met dubbele waarden, die in juli en septem ber verschenen, dat Collect Club in Groningen voor de ver zamelaar setjes van elke zegel één samenstelt. In het kort ziet het programma er als volgt uit. Het jaar wordt op 2 januari geopend met een zogenoemd basisassortiment: acht Beatrix-zegels in waarden van €0,25, €0,39, €0,40, €0,50, €0,65, €0,78, €1,00 en €3,00, alle in velletjes van vijf stuks. Verder zakelijke zegels van 0,39 en €0,78 en een bijplakze gel voor de restanten van de de cemberzegels van €0,12; ook in een velletje van vijf. Op 10 januari zal ter gelegen heid van het huwelijk van kroonprins Willem-Alexander en Maxima (2 februari 2002) een velletje met twee gegomde ze gels van €0,39 verschijnen. Het tweede deel van het basisas sortiment volgt 28 januari: een bijplakzegel van €0,02 (velletje van 5), een geboorte- en een hu welijkszegel van €0,39 (beide in een boekje van 5 en een mailer van 50), een rouwzegel van 0,39 (mailer van 50), een ver- huiszegel van€0,39 (vel van 20), 10 om te feliciteren €0,39 (boek je van 10), 10 voor uw post €0,39 (boekje van 10 en mailer van 50), eurozegel van €0,39 (boekje van 5), eurozegel van €0,54 (boekje van 5 en mailer van 50) en euro zegel van €0,75 (idem). Het derde deel van het basisas sortiment volgt 1 april. Vijf Bea- trixzegels van €0,39, €0,50, 0,65, €1,00 en €3,00, alle in mailers van 50. Tot zover, op de huwelijkszegel na, de permanente en de gele genheidszegels. Vanaf dat mo ment volgen de bijzondere zegels te beginnen op 2 april de zomerzegels die net als dit jaar bloemen als thema hebben, met speciale aandacht voor de Flori- ade 2002. Een boekje met 10 ge gomde (als er niet gegomd staat zijn alle zegels zelfklevend) ze gels van €0,39+€0,19, waarvan er 6 verschillende zijn. De vijfjaarlijkse Rode-Kruisze- gel verschijnt 27 april. Onder werp: de Rode-Kruiswandel- tocht door de Betuwe. Een boekje met 5 dezelfde gegomde zegels van 0,39 €0, 19. Het 50-jarig bestaan van hét sprookjes- en attractiepark De Efteling zal 14 mei postaal wor den gevierd met de uitgifte van een boekje met 5 verschillende zegels van €0,39. Op de openingsdag van de inter nationale postzegelbeurs AM- PHILEX (30 augustus) ver schijnt het derde velletje gewijd aan 150 jaar Nederlandse post zegels. In het velletje 2 verschil lende gegomde €0,39-zegels. Op 24 september zal met een boekje waarin 10 verschillende zegels van €0,39 aandacht wor den besteed aan het industrieel erfgoed. De jaarlijkse kinderze gels (boekje van 5 verschillende gegomde zegels van €0,39 0,19) kunt u voor 5 november noteren. Tot slot op 26 novem ber de traditionele decemberze gels (vel van 20) en een bijplak zegel (voor de decemberzegels), vel van 5 dezelfde zegels. Hero Wit (Advertentie) ..betaalt u nu uit één geldbundel. De Allin geldbundel, die u onbeperkt kunt meenemen. Handig van tone door Ben Apeldoorn ...plus de kosten van bellen ...plus de kosten ...plus de kosten van data- naar mobiele telefoons... van SMS-en... en informatie-diensten (WAP)... ...plus de kosten van bellen in en naar het buitenland... Alle kosten van bellen naar vaste telefoons...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7