Hoogerland gaat vrijuit Loonen hoort bij de zware jongens 125 Tonny Coppens nieuwe aanwinst voor Sluiskil PZC Mont Ventoux terug in de Tour EVEN GEDULD NOG 3 WEKEN Squashploeg zit op koers voor kwartfinale passieux Rehabilitatie na contra-expertise uitslagen Braziliaanse ballenjongen te langzaam woensdag 24 oktober 2001 Hoor Frits Bakker VLISSINGEN - De Tour de France van 2002 laat Alpe d'Huez links liggen, maar heeft de gevreesde Mont Ventoux nel weer in het schema opgenomen. De start van de 29e editie van de Tour is op zaterdag 6 juli in Luxemburg. Het pe loton rijdt daarna onder meer via Eper- nay (tijdrit) langs de westkust naar de Pyreneeën. Het gedetailleerde rittenschema wordt morgen in Parijs gepresenteerd. Tour baas Jean-Marie Leblanc heeft wel al een gedeelte van het parkoers prijsge geven. De Tour keert terug naar de Mont Ven toux, waar Armstrong in 2000 in de slotmeters in de remmen kneep om zijn medevluchter Pantani te laten winnen. De 14e etappe naar de Mont Ventoux vertrekt op zondag 21 juli vanuit Lodè- ve. Het Tourpeloton krijgt driePyreneeën- ritten voorgeschoteld en na de rustdag op maandag 22 juli nog twee zware Al penetappes. Twee aankomsten bergop, op Les Deux Alpes (23 juli) en La Plag- ne (24 juli) moeten de definitieve selec tie brengen aan de kop van het klasse ment. De Pyreneeënritten' finishen op 17 juli in Pau, één dag later in La Mognie, na de beklimming van de Tourmalet en op 19 juli op Plateau de Beille. De eerste Tourdagen worden in en rond Luxemburg gereden, met een proloog op zaterdag 6 juli en een rit Luxem burg-Luxemburg op zondag. Op dins dag 9 juli rijdt het peloton van Metz naar Reims. De eerste tijdrit, op 10 juli, is in Epernay, waar een race tegen de klok voor ploegen wordt gereden. De Tour houdt rustdagen op 16 juli (in Bordeaux) en op 21 juli en individuele tijdritten op 15 juli (Lanester-Lorient) en in de slotweek tussen Macön en Rég- nié. De aankomst in Parijs is op zondag 28 juli. door Aector Doorns Zeeuws-Vlaming verwacht slijtageslag op NK judo door Koen de Vries YERSEKE - Johnny Hooger land is door het dopinglabora- torium in Keulen van alle blaam gezuiverd. Bij de talentvolle wielrenner uit Yerseke (18) werd bij een dopingcontrole na de Trofee van de Pronvicie Ant werpen op 11 augustus een te hoge testosteronwaarde gecon stateerd. Hij werd door de inter nationale wielerbond (UCI) ge schorst totdat de uitslag van de contra-expertise bekend was. In het internationaal erkende laboratorium in Keulen is ge bleken dat Hoogerland geslikt noch gespoten heeft. Dr. Wil helm Schandler zei dat het on derzoek aantoont dat het li chaam van Hoogerland meer dan gemiddelde hoeveelheden van het hormoon testosteron aanmaakt. De sfeer in huize Hoogerland klaarde na het goede bericht uit Duitsland in één klap op. ,,Ik heb in een behoorlijke clip geze ten", vertelde de wielrenner, die na dit seizoen vertrekt bij Rabo bank en volgend jaar voor de amateurploeg van Domo/Faim Frites rijdt, gisteren. „Ik wist zeker dat ik niets gepakt had, maar kon dat niemand duidelijk maken. Ik ben nog maar acht tien jaar en dit wierp een be hoorlijke smet op mijn carri ère." Plet spreekverbod dat hij van zijn huidige ploeg Rabo bank kreeg opgelegd, hielp daar natuurlijk niet aan mee. Protest van bondscoach tegen deelname Maarten Arens door.Guido van Riet ROTTERDAM - Judo- bondscoach Chris de Kor te heeft protest aangete kend tegen de deelname van Maarten Arens aan de Nederlandse kampioen schappen, zaterdag in Den Bosch. De Haarlemse judoka wil in een hogere gewichtsklasse (- 90 kg) inschrijven dan hij nor maal gesproken uit komt. „Arens heeft net als de an dere deelnemers aan dé EK en WK vrijstelling ge kregen van de districts- kampioenSchappen. Zij plaatsen zich ï-echtstreeks voor de NK. Maar dat geldt alleen voor hun ei gen gewichtsklasse, in het geval van Arens tot 81 ki logram", aldus De Korte. Cor van der Geest, de trai ner van Arens, zegt dat over die laatste voorwaar de niets op papier staat. „Dat klopt", beaamt De Korte, „maar het geldt al jaren in de praktijk." Saillant detail: Van der Geest en De Korte ston den j aren 1 ang lij nrecht te genover elkaar, maar de len sinds kort de post van bondscoach. Van der Geest begrijpt niet waar het protest van De Korte vandaan komt. Hij ver moedt dat het te maken heeft met de deelname van De Korte'spupilMark Huizinga in de klasse tot 90 kilogram. „Dat zou ik een zwaktebod vinden." Beide trainers willen er hun vingers niet aan bran den. „Het bestuur van de judobond moet maar be slissen." Laatste optreden Arens wil er zelf niet te veel over kwijt. „Ik hoor het deze week wel. Ik kan en wil er weinig over zeg gen, want volgend jaar werk ik met de judobond. Dat vind ik belangrijker." De Nederlandse titelstrij d zou een van zijn laatste optredens zijn. De 29-jarige routinier neemt 10 november af scheid in de Europacupfi nale, die zijn club Kenam- ju in Haai'lem organiseert. ANP Johnny Hoogerland maakte dit seizoen furore in de junioren- ploeg van de Rabobank, vooral door een overwinning in de Ronde van Vlaanderen en uit stekend te presteren in de wed strijden voor de wereldbeker. Hij nam voordat hij geschorst werd de vierde plaats in op de wereldranglijst. De Yerseke- naar werd eerst gekarakteri seerd als een groot talent, maar werd vervolgens door velen af geschilderd als de zoveelste do- pingzondaar. Hoogerland: „Ik heb mijn vrien den wel leren kennen in deze pe riode. Er waren mensen van wie ik dacht dat ze vertrouwen in mij hadden, maar die me kei hard hebben laten vallen. Ge lukkig kreeg ik veel steun van mijn vader en overige familie, van Patrick Tolhoek en van Do mo. Ploegleider Herman Frison heeft me elke week gebeld en me gemotiveerd om te blijven fiet sen." Schönemann Een extra moeilijke tijd beleef de Hoogerland tijdens het WK in Portugal. „Ik heb er nauwe lijks naar kunnen kijken. Het is niet om op te scheppen, maar ik had daar natuurlijk ook moeten rijden. Ik zag jongens in de voorste gelederen fietsen die ik dit jaar al verschillende keren verslagen heb." Ter illustratie: ploeggenoot Niels Schönemann greep brons in de tij drit en zilver in de wegwedstrijd. Hooger land: „Schönemann is een bete- door Peter van Kouteren BRESKENS - Martijn Loonen is tweedejaars student genees kunde in Utrecht en leeft zich graag uit in een hobby die haaks staat op wat hij in de Domstad leert. Hij wil ooit als chirurg aan de slag om het lichaam weer op orde te brengen, maar bindt als judoka graag de strijd aan om zijn tegenstanders te vellen. De 21 -jarige Zeeuws-Vlaming nam als junior drie keer deel aan het Nederlands kampioenschap. Zaterdag debuteert hij bij de mannen op het hoogste ni veau. Het wordt een zwaar toernooi, weet hij op voorhand, omdat hij het moet opnemen tegen de bes te judoka's in zijn gewichtsklas se. Martijn Loonen (judovereni ging Eede-Breskens) komt dit seizoen voor het eerst uit in de klasse tot honderd kilogram, werd Zeeuws kampioen en plaatste zich afgelopen week einde dankzij een tweede plaats om het kampioenschap van Zuid-Nederland voor het NK in Den Bosch. Strafpunten Het districtskampioenschap was een gedevalueerde titel strijd, omdat verschillende kanshebbers niet van de partij waren. Martijn Loonen: „Ik heb in Gilze-Rijen maar twee keer op de mat gestaan. Ik verloor in mijn eerste partij van Niels van Woerkom, die drie jaar geleden Nederlands kampioen bij de ju nioren werd. Hij is nog langer dan ik, zo ongeveer twee meter. Hij pakte me steeds in mijn nek, dat is eigenlijk mijn 'pakje'. Ik deed bovendien volgens de scheidsrechter de pakking niet goed. Dat kostte me strafpun ten. Maar Niels was een terechte winnaar hoor." Nadat hij met een been veeg van Martinus Wenckel had gewon nen, eindigde Martijn Loonen op de tweede plaats. Het was min of meer een bevestiging van zijn goede vorm, nadat hij eer der tijdens het Zeeuws kampi oenschap winnaar was gewor den van een slijtageslag. „Het zal ook zaterdag wel conditio neel zwaar worden", verwacht hij. „Het zijn wedstrijden van vijf minuten. Als er dan nog geen volledig punt is gescoord, volgt er een sudden-death van vijf minuten." „Het wordt voor mij sowieso zwaar, omdat ik natuurlijk voor het eerst meedoe bij de senioren. Eelco van der Geest is de derde re tijdrijder, maar in een weg wedstrijd hoef ik niet voor hem onder te doen." Dankzij de steun van familie en bekenden heeft Hoogerland na de positieve dopingcontrole slechts drie dagen zijn fiets in de schuur laten staan. Sinds 1 ok tober doet hij het wat rustiger aan om nieuwe krachten op te doen. Over twee weken begint hij met extra elan aan de trai ningen voor het nieuwe seizoen. Ook bij de Rabobank werd gis teren opgelucht gereageerd op de uitslag van de contra-exper tise. Dokter Peter Verstappen, die de juniorenploeg begeleidt: „We zijn ongelooflijk blij dat nu is gebleken dat Johnny geen verkeerde middelen heeft ge bruikt. Als dat wel zo was ge weest, was het een slechte zaak geweest voor onze ploeg en voor de renner zelf Dokter Verstappen vindt het kwalijk dat Hoogerland ten on rechte beschadigd is door de zaak. „Het is een groot nadeel van dopingtesten dat een jonge renner na zo'n eerste uitslag worden nagewezen voor iets wat hij naar nu blijkt niet heeft gedaan." Ploegleider Frans Maassen van de juniorenploeg: „De uitslag is een bevestiging van waar wij al overtuigd van waren." Johnny Hoogerland kan na de goede uitslag van de contra-ex pertise zijn carrière voortzetten, foto Dirk-Jan Gjeltema van Europa in onze klasse. Met Martin van de Berg en Danny Meeuysen vormt hij de belang rijkste kandidaten voor ereme taal. Ik heb wel tegen Eelco en Danny tijdens de nationale trai ning in Nieuwegein getraind. Ik ben geen topsporter, maar zie het judo wel als een serieuze hobby. Maar die mannen komen qua trainingsarbeid zeker aan het dubbele van wat ik doe. Ze zijn qua kracht heel sterk. Ik moet hopen op een fout van mijn tegenstanders. Dat heb je laatst wel gezien met Mark Huizinga, die zich door een onbekende te genstander liet verrassen. Judo is fout maken, fout zien en fout afstraffen. Er is in dat opzicht wel een link met het werk van een dokter. Ik zou het liefst chi rurg worden, met een lichte voorkeur voor plastisch chirurg of neurochirurg. Het lichaam maakt een fout. Dat moet je als arts ook zien en vervolgens daarmee aan de slag gaan. Ik train in totaal zo'n zes tot zeven uur per week", rekent hij voor. „Op de trainingen van de natio nale ploeg kom je alle toppers tegen. Je staat dik een uur wed strijdjes te doen, tegen tegen standers uit verschillende ge wichtsklassen. Het is conditio neel heel zwaar, maar je leert wel anticiperen. Daarnaast doe ik in Utrecht aan fitness en train ik elke zaterdag in Eeklo." Dieet Het heeft geleid tot een door braak op nationaal niveau bij de zware jongens, omdat Martijn Loonen definitief besloot om zich toe te leggen op een zwaar dere gewichtsklasse. „Ik had af gelopen jaren in de klasse tot negentig kilogram gedraaid", vertelt hij, „maar ik merkte na de zomervakantie dat ik moeite had om mijn gewicht net onder negentig kilogram te handha ven. Ik had veel aan fitness ge daan en was daardoor zwaarder geworden. Vervolgens is er een speciaal dieet ontwikkeld. Wei nig vet doordeweeks, vooral koolhydraten en eiwitten. Ik eet één of twee keer in de week met mijn huisgenoten, maar de an dere keren in de Mensa (restau rant voor studenten en mede werkers van de universiteit). Normale kost. Vlees, aardappe len, salades. Ik ben geen type dat gemakkelijk om een pizza gaat." „Eigenlijk ben ik tevreden met wat ik tot nu toe heb bereikt", zegt hij. „Vorig jaar ben ik derde gewor den bij het Nederlands kampi oenschap voor studenten. Ik ben met mijn team van Ronse in 1998 Belgisch kampioen gewor den en mocht meedoen aan wed strijden om de Europacup. Dat zijn toch al heel mooie dingen. Ik ben nog niet van plan om te stoppen en kan dus nog beter worden. Het zit allemaal heel dicht bij elkaar, zeker in de klassen tot negentig en honderd kilogram. Ik ben geen figuur, dat zegt: ik ga voor die plaats. Daar ben ik veel te nuchter voor. Ik vind het gewoon leuk om er bij te zijn. Ik kan nog doorgroei en. Wie weet, zit er ooit een der de plaats in." SLUISKIL - De voetbalclub Sluiskil krijgt versterking van Tonny Coppens, wil nieuwe we gen inslaan en heeft ook al enige tijd een nieuwe voorzitter. Bram van Houcke was jarenlang het gezicht van de club. Hij be kleedde tal van functies en is tien jaar voorzitter geweest, maar inmiddels heeft hij zich te ruggetrokken. „Door mijn werk heb ik een stap terug moeten doen." Bram van Houcke was zeven jaar voorzitter van Sluiskil. „Maaralsdatbij een dorpsclub je goed wilt doen, moet je ten minste drie keer per week aan wezig zijn. Mijn werk laat dat nu niet toe. Bovendien werd het eens tijd voor een ander." Bram van Houcke is opgevolgd door de 25-jarige Fabian du Puy, die een van de jongste voorzitters is in het Zeeuwse voetbal. van onze sportredactie HEERLEN - Het Nederlandse squashteam zit op koers voor de kwartfinale van het WK in Mel bourne. Nederland klopte het zwakke Oostenrijk met 3-0, maar moet vandaag het sterke Maleisië verslaan om echt ver te kunnen komen in het toernooi. Alle aandacht ging gisteren uit naar de partij tussen Schotland en Maleisië. De Schotten namen met 2-1 revanche voor de uit glijder tegen Nederland en zijn op slag weer kansrijk. Als Ne derland vandaag verliest van de Aziaten eindigen de drie ploe gen gelijk. „Op grond van het Bridge Parijs. WK, vrouwen.Tweede dag: Ne derland - Israël 13-17, Nederland-lndo- nesië 15-15, Nederiand-China 4-25. Stand Venice Cup (viertallen): 1. Frank rijk 108, 2. Oostenrijk, Verenigde Staten 98,12. Nederland 63. Dammen Amsterdam. Vijfde Bijlmerdamtoer- nooi, Grootmeestergroep. Derde ronde: Oudshoorn (Ned) - Thijs- sen(Ned)0-2,Samb(Sen)-Tsjizjov(Rus) 0-2, Bouzinski (Lit) - Valneris (Let) 1-1, Meijer(Ned)-Hoogteijling (Ned) 1-1, Nd- jofang (Cam) - Kalmakov (Rus) 0-2. Stand: 1. Meijer, Thijssen, Kalmakov, Tsjizjov en Valneris 4 punten, 6. Hoog- teijling 3, 7. Oudshoorn, Bouzinski en Samb 2,10. Ndjofang 1. Honkbal New York. Noord-Amerikaanse compe titie, playoffs. American League, finale: New York Yankees - Seattle Mariners 12- 3. Eindstand best-of-seven series: 4-1. New York Yankees naar World Series te gen Arizona Diamondbacks. Rugby Amsterdam. Vrouwen, oefenwedstrijd. Nederland - Ierland 0-15 (0-10). Schaatsen Calgary. Testwedstrijden. Mannen, 500 m: 1. Wennemars (Ned) 35,45, 2. Lee (ZKo) 35,51, 3. Lobkov (Rus) 35,82, 11. Leeuwangh (Ned) 36,46,15.Tuitert(Ned) 36,84. 1500 m: 1 K. Marshall (Can) 1.46,95, 2. Lalenkov (Rus) 1.47.62, 3. Leeuwangh 1.48,16, 4. Romme (Ned) 1.48,28,9. Tuitert 1.49,87.5000 m: 1Sje- pel(Rus) 6.31,76. Vrouwen, 500 m: 1. Kotjoega (WRu) 39,11,2. Barisjeva (Rus) 39,43,3. Timmer (Ned) 39,49, 6. Thomas (Ned) 40,06, 10. Vis (Ned) 40,99. 1500 m: 1. Barisjeva 1.57,07, 2. Timmer 1.59,05. 3000 m: 1. Klassen (Can) 4.03,68. Sportprijsvragen Lucky Day van dinsdag 23 oktober: 1 - 3 - 5-12-17-18-30-32-39-44-46-49-56- 57-60-62-68-69-75-76. (onder voorbehoud) Squash Melbourne. Mannen, WK landenteams. Groep E: Nederland - Oostenrijk 3-0. Ber den - Schedlbauer 9-3 9-3 9-0, Marges - Rossler9-2 9-6 9-2, Buit - Fuchs 10-8 9-7 9- 3. Schotland - Maleisië 2-1. Stand: 1. Ne derland 2-4,2. Schotland 2-2,3. Maleisië 2-2,4. Oostenrijk 2-0. Tennis Stockholm. Mannen, 2 miljoen gulden. Eerste ronde: Larsson (Zwe) - Bryan (VSt) 6-47-5, Nieminen (Fin) - Pless (Den) 7-66- 3, Schalken - Van Lottum 6-1 6-3, Arthurs (Aus) - Wessels (Ned) 6-3 6-4, Rios (Chl) - Russel (VSt) 6-2 3-6 6-4. De Belg Tony Coppens kan zon dag zijn debuut al maken voor de vierdeklasser. De Belgische voetbalbond heeft Coppens, die onlangs zijn contract opzegde bij Adegem, toestemming ver leend om in Nederland te voet ballen. Volgens voorzitter Fabi an du Puy staat niets een over gangvan de ex-Hoekspeler in de weg. „De KNVB moet nog toe stemming geven, maar dat is een formaliteit. Hij kan dit week einde spelen." Coppens is in te zetten als laat ste man en als middenvelder. Die posities name de linksbeni ge voetballer ook bij zaterdag hoofdklasser Hoek in. Het was aanvankelijk de bedoe ling dat er nog meer Belgen naai de vierdeklasser zouden komen, maar volgens Du Puy is daarvan geen sprake meer. „Het gaat nu beter met het eerste elftal. We zijn wel heel blij met Coppens, want hij is natuurlijk een aan winst voor het team." aantal gewonnen games worden we dan pas derde in de poule", weet bondscoach Eric van der Pluij mD at is voldoende voor de kwartfinale, alleen wacht dan een poule winnaar uit de catego rie toplanden als Egypte, Enge land, Canada, Pakistan of Au stralië. Evenaring van de beste prestatie ooit bij een WK, zesde in 1991, vergt dan een klein wonder. Bij winst op Maleisië krijgt Oranje als poulewinnaar een veel zwakkere tegenstander. We hopen dus maar dat Tommy Berden weer stunt, deze keer te gen 's werelds nummer tien, Ong Beng Hee", aldus Van der Pluijm. „Tommy is in vorm, dus ik ben hoopvol." GPD Sint-Petersburg. Mannen, 2 miljoen gul den. Eerste ronde: Kafelnikov (Rus/2) - Sargsian (Arm) 7-6 6-2, Savolt (Hon) - Diaz (Spa) 6-4 7-5, Llodra (Fra) - Hrbaty (Slw) 6-3 7-6, Rusedski (GBr) - Stoljarov (Rus) 6-1 6-4, Mantilla (Spa) - Labadze (Geo) 6-4 7-6, Youzhny (Rus) - Calatrava (Spa) 7-5 7-5, Koubek (Oos) - Vanek (Tsj) 6-1 7-6. Basel. Mannen, 2,5 miljoen gulden. Eer ste ronde: Clement (Fra/5) - Gaudio (Arg) 6-4 6-1, Davidenko (Rus) - Blanco (Spa) 6- 1 6-4, Thomann (Fra) - Balcells (Spa) 6-4 2-6 6-2, Kratochvil (Zwi) - Portas (Spa) 5-7 7-66-1,Henman(GBr/2)-Dupuis(Fra)6-4 6-1, Moya (Spa/7) - Sanguinette (Ita) 7-6 6-4, Gaudenzi (Ita) - Robredo (Spa) 7-6 6- 4. Luxemburg. Vrouwen, 350.000 gulden. Eerste ronde: Hantuchova (Slw) - Glass (Dui) 6-4 6-3, Bachewa (Bul) - Schiavone (Ita) 7-6 6-2, Koernikova (Rus) - Kandarr (Dui) 6-4 7-5, Raymond (VSt/6) - Marrero (Spa) 6-2 2-6 6-4. Voetbal Amstel Cup. Derde ronde. Amsterdam Ajax 2 - De Graafschap 2-0(1-0). 37. Wal ker 1-0, 90. Rafael 2-0. Scheidsrechter: Vink. Rode kaart: Frankel (75. De Graaf schap, 2x geel). Gele kaart: Obodai (Ajax 2), Meerdink (De Graafschap). Aantal toeschouwers: 1843. Waalwijk. RKC Waalwijk-Emmen 1-0(0- 0). 70. Hoogendorp (strafschop) 1-0. Scheidsrechter: Van Egmond. Gele kaart: Van Wanrooy (RKC Waalwijk). Van der Linden, Feijer (Emmen). Aantal toe schouwers: 1200. Vriendschappelijk. Kapelle onder 23 jaar-Noad'67 onder 23 jaar 7-3. RIO DE JANEIRO - De voetbal wereld is keihard. Dat heeft de vijftienjarige Braziliaanse bal lenjongen Lucas Santana in middels ook ondervonden. Het jongetje kreeg van de tucht- commissie van de Braziliaanse voetbalbond een schorsing van zestig dagen opgelegd. Reden: hij wierp de ballen te langzaam terug naar de spelers. Santana stond begin oktober langs de lijn bij de topper tussen Santos-Sao Paulo. Santos, dat als thuisclub de ballenjongens leverde, won het duel met 1-0. Santana zou te opzichtig enkele vertragingstactieken hebben toegepast. De scheidsrechter maakte daar melding van op het wedstrijdrapport. RTR Martijn Loonen, hier in gevecht met Richard Antvelink (onder) op een toernooi in Breskens, is nu ook doorgebroken op nationaal niveau. foto Peter Nicolai Advertentie Oostwal 1 - 4461 JT Goes tel. 0113 - 228895 fax 0113 - 231497 KOOKMAGAZIJh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 57